ferilekst met 'Carnaval in Venray' naar Venray Basisschool geniet van Rowwen Hèze ^La Verbouwing iasisscholen Websites wijkraden urn Ingezonden 'Work first1 houdtwerklozen uit de bijstand BEZORGEN? fZJ** Niets! agir iffiL EN MAAS Donderdag 17 november 2005 - Pagina 9 -jennis van der Meijden treedt op in zijn oude woonplaats De in Ede geboren Dennis ran der Meijden (26), beter liekend onder zijn artiesten- 'Terilekst', speelt een loraanstaande rol in de Nederlandse hiphop. Op zijn latste cd, in samenwerking t SpaceKees, staat ook het [nummer 'Carnaval in Venray'. lNiet alleen rapt hij zelf en werkt hij aan een soloalbum, Dennis van der Meijden ont wikkelt ook veel beats, ook wr andere artiesten. e eerste elf jaar van zijn leven fcoonde Dennis van der Meijden 1 Ede, waarna hij vanwege de baan van zijn vader naar Duitsland vertrok. Na vier jaar verhuisde het gezin naar Venray. In Duitsland kwam van der Meijden voor het eerst in aanraking met hiphop. Tijdens zijn zeven jaar in Venray leerde hij ook het fenomeen car naval kennen. In 2000 resulteerde dat in de camavalstrack 'Carnaval in Venray'. Dit nummer is te vin den op de cd van Terilekst, samen met SpaceKees (bekend van het nummer 'Ik wil een meisje' en 'Wat Wil Je Doen'). Toen van der Meijden 16 jaar was, begon hij veel te blowen en gebruikte hij het woord 'relaxt' veelvuldig. Hij schreef de woorden 'te relaxt' De basisscholen De ierefluit en De Vlaswei in Wenray en St. Jan de Doper in perselo gaan hun gebouw ipassen aan de laatste eisen onderwijskundige ver- ieuwingen. Het Rijk heeft via gemeente ruim 3 miljoen euro beschikbaar gesteld om alle 21 Venrayse basisscholen te verbouwen of uit te breiden. Met het schoolbestuur SPOV is fgesproken dat alle verbouwin gen plaatsvinden vanaf 2004 tot üterlijk in 2007. Het Rijk beoogt met het extra geld onderwijskun- vernieuwingen te bevorde ren. Zoals meer iet-werkplekken voor leerlingen en docenten en ineer nevenruimtes voor individu ele begeleiding. De kosten van de drie bouw mannen bedragen 245.786 euro. let college heeft in totaal nu goedkeuring gegeven aan negen scholen. Hiermee is een krediet gemoeid van 1.042.702 euro ierder werd al ingestemd met de louwplannen voor St. Antonius Veulen), Regina Pacis Vredepeel), St. Petrus Banden, )e Toverbal, Coninxhof en De leg, Voor de overige twaalf scho en resteert een bedrag van 1974.298 euro. de Flierefluit in de wijk Brukske komt er na een interne verbouwing een extra spreekka mer bij. Tevens wordt een toilet verplaatst waardoor de ruimte in de school optimaler benut en toe gankelijker wordt. Omdat het ver plaatsen van het toilet niet onder onderwijskundige vernieuwingen valt, draagt de school zelf 10.000 euro bij. Door de verbouwing bij de Vlaswei in Landweert ontstaan er drie nevenruimtes, een directie- en personeelskamer en extra werkplekken voor leerlingen. Daarnaast wordt de constructie van de gemeenschappelijke ruim te aangepast zodat de toeganke lijkheid en het gebruik verbete ren. St. Jan de Doper in Merselo krijgt er een nieuwe spreekkamer en directiekamer bij. Tevens wordt _een lokaal verbouwd tot personeelskamer. De school draagt 10.000 euro bij omdat enkele andere aanpassingen niet onder het krediet vallen. De drie bouwplannen zijn geza- menlijk-aanbesteed. Bouwbedrijf 'Koenen uit Holthees kwam met een offerte' van 201110 euro als laagste uit de bus. Daarbij komen nog advies- en begeleidingskosten plus een post onvoorzien waar door het totale budget uitkomt op 245.786 euro. fonetisch, en dat leidde al snel tot zijn huidige artiestennaam Terilekst. Van der Meijden maakt veel beats voor andere rappers, onder wie Excellent, Unorthadox en Jiggy Djé, waarvoor hij tevens de hele cd produceert, en die dit jaar kanshebber is in de Finale van de Grote Prijs van Nederland, het muziekconcours voor populaire muziek. 'Terilekst' - ook wel 'Turrie' - is een druk bezet artiest. Niet alleen met rappen, het schrij ven van nummers, het maken van beats, en het produceren van pla ten, maar ook met het freelance vormgeven en illustreren. Hij ont werpt ondermeer cd hoezen, fly ers en geboortekaartjes. "Ik houd me eigenlijk bezig met alles wat met creativiteit te maken heeft. Op dit moment geniet ik echt van wat ik doe, maar er zijn ook nog andere dingen die ik erg interes sant vind. Zo lijkt het regisseren van een clip, een studie filosofie of dieper ingaan op oude culturen en beschavingen als de Maya's en Inca's me ook boeiend. Het zijn dingen waarvan ik denk: als ze op mijn pad komen, lijkt het me zeker relaxt, maar nu steek ik al mijn energie in waar ik nu mee bezig ben, en ik hoop er nog lang mee door te kunnen gaan." EIGEN STIJL Van der Meijden heeft Nas, Masta Ace, Busta Rhymes, MadLib, Oh No als idolen en hij luistert graag naar obscure funk en soul uit begin jaren '70. Toch probeert hij zeker niet zijn idolen te kopiëren. "Ik vind het erg belangrijk dat je iets nieuws op de markt probeert te brengen, je met iets origineels komt. Ik denk dat als je doet wat je doet, met passie en enthousiasme, je er vanzelf komt Zodra je je eigen stijl ont wikkelt en die stijl dope klinkt, kom je snel mensen tegen. Nederland is maar klein." Veel materiaal uit beats van van der Meijden komt van bestaande platen die hij zoekt in kelders van muziekwinkels. "Op deze manier kan ik mensen verrassen doordat ik samples van bijvoorbeeld pla ten van Liesbeth List, Herman van Veen of Boudewijn de Groot haal en daar echt een vette hiphop beat van maak. Om een voorbeeld te geven: het nummer Carnaval in Venray bevat samples uit een nummer van 'Saskia en Serge', een stel dat met Nederlandstalige nummers bekend werd, en in 1971 op het Songfestival stond." In de agenda van Terilekst staan aardig wat optredens aangekruist. Nu hij een overeenkomst heeft gesloten met AT producties en 'stalgenoot' is geworden van ondermeer Kane, Di-rect en Within Temptation, verwacht van der Meijden een toename in het aantal optredens. "Er is veel geld gestoken in het maken van het album, en dat moeten we weer terugverdienen. Dat gaat het snel ste via optredens, en ik moet zeg gen dat ik daar een heel positief gevoel over heb." Van der Meijden maakt nog altijd tijd vrij om zijn zusje in Nijmegen te bezoeken, of langs te gaan bij zijn ouders in Venray. Ook vriend en DJ Frank 'Frankie Boxcutta' Verstegen woont in Venray. Met regelmaat is hij nog te vinden in Venray, waar hij zijn eerste grote hit schreef. Op zater dag 28 januari zal hij er te zien en ook te horen zijn. Het motto van Terilekst spreekt in ieder geval voor zich: 'Zolang ik leef, wil ik zoveel mogelijk dingen leren, en vooral genieten.' Dat Rowwen Hèze twintig jaar bestaat is bij velen bekend. Na een concert voor zo'n 3000 kinde ren van groep 7 en 8 van 58 basis scholen uit heel Noord-Limburg, volgden nog eens drie concerten voor volwassenen. De ouders moesten op eigen gelegenheid naar America komen terwijl er voor de kinderen 80 bussen waren geregeld. Het concert van Rowwen Hèze op vrijdagmiddag werd mede mogelijk gemaakt door Rotaryclub Horst Sevenum Maasdorpen en Mekkelijk Zat uit America. Vrijdagmiddag even na twee uur zat de stemming er al goed in bij de jeugd. Vermaak alom en velen waren kleurrijk uit gedost om zo hun school te laten doen gelden met totempaal en al. Het leek wel carnaval maar dat is niet zo verwonderlijk want het was tenslotte de elfde van de elfde. Het concert van Rowwen Hèze begon wel met wat hobbels want een deel van de elektriciteit was uitgevallen. Toen de mannen uit het peeldorp de grote ronde bühne betraden klonk een oorver dovend geluid uit de duizenden kinderkelen. Waarschijnlijk zou een decibellenmeter het niet kun nen registreren zo luid klonk het. Op donderdag 17 november (vandaag) vindt de lancering van k websites van de wijkraden en Jet wijkradenoverleg van Venray Pjaats. Daarmee wordt een groots digitaal communicatieproject onder de titel @lle dorpen -1, dat is geïnitieerd door iet Dorpsradenoverleg Venray, ifgerond. Met de aansluiting van de wijkraden en het wijkraden- 'verleg is ook een unieke vorm 'an samenwerking tussen de tien lorpen van de gemeente Venray :n de wijken van de kern Venray jot stand gebracht. Op 30 november 2004 vond de ancering van de websites van de dorpen Venray plaats. Op 10 mei 2005 volgden zo'n 80 plaatselijke Verenigingen en organisaties en do rij wordt nu gesloten door de Mjkraden en het wijkradenover leg van de kern Venray. Een - in meerdere opzichten - ciële steun van de Stichting CAI Venray, tot stand kon worden gebracht zonder enige financiële bijdrage van de deelnemers. Een project dat inmiddels ook de belangstelling heeft getrokken van andere dorps- en wijkraden. Het project is zeer succesvol te noemen. In de eerste maand na de lancering van de website (december 2004) kwamen er zo'n 3000 bezoekers. Inmiddels is dat aantal opgelopen tot ruim 8100 bezoekers over de maand oktober 2005. In totaal werden bijna 70.000 bezoeken aan de website gebracht. Een aantal waarop menige website zeker jaloers zou zijn. De samenwerking tussen de dorpen en de wijken mag ook uniek worden genoemd. Niet eer der was er sprake van een derge lijke samenwerking. Weliswaar beperkt die zich op dit moment ipf rlppln gezamenlijke website, maar je weet natuurlijk nooit hoe die samenwerking zich in de toe komst nog eens zou kunnen door ontwikkelen. Met de aansluiting van de wijken, is de website dek kend voor het gehele grondge bied van de gemeente Venray. Ook dat mag uniek worden genoemd. Vanaf vandaag kun je zowel via http://www.dorpenvenray.nl/ als via http://wijkenvenray.nl infor matie opvragen over alle dorpen en wijken van de gemeente Venray, over het dorpsradenover leg en het wijkradenoverleg. Je vindt er iets over de geschiedenis, de bewoners en de bezienswaar digheden. Je treft er een evene mentenkalender en een platte grond aan en je kunt er de laatste nieuwtjes over elk dorp en elke wijk lezen. En natuurlijk vind je er ook alle informatie over de ver- -hai, Het concert voor de schoolkinde ren duurde ongeveer een uur. De kinderen die zich aanvankelijk de kelen schor schreeuwden in de roep naar Rowwen Hèze, konden niet boven de met honderden watts versterkte muziek van de band uitkomen. Voor kinderen die ziek waren of niet tussen de mensen konden of mochten staan was een aparte bühne gemaakt. Zij konden van daar het spektakel volgen. Door het draaiende podi um kon iedereen in de tent de bandleden zien en natuurlijk mee zingen met Bestel Mar en Henk is enne lollige vent. Voor de jeugd van basisschool De Bottel kon de middag sowieso niet meer stuk want zij hadden volgens Rowwen Hèze de mooiste totempaal gemaakt. De jeugd beleefde een grandioze middag al vonden velen het concert wat kort duren. De jongeren kregen bij hun vertrek naar huis allemaal een poster mee. Geleidelijk stroomde de grote tent even buiten de kom van America volgens een bepaal de nummering leeg. Mede door de gereguleerde vertrekstroom van de kinderen, waren sommige scholieren pas laat terug op school. Maar dat mocht de pret niet drukken. De jeugd van Noord-Limburg had een middagje Rowwen Hèze-cultuur mogen opsnuiven. En dat deze muziek verslavend werkt werd duidelijk daar in verreweg de meeste bus sen de kinderen liedjes zongen van Rowwen Hèze! Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray schaeffers-dakbedekkingen.nl Getuigen gezocht na doorrijding De politie is in verband met een onderzoek naar aanleiding van een doorrijding na aanrijding op zoek naar getuigen. De aanrijding vond 7 november plaats op de Raadhuisstraat. Een 19-jarige inwoner van Venray fietste rond 07.45 uur over de rotonde, toen een bestuurder van een donkerk leurige auto hem geen voorrang verleende. Er ontstond een aanrij ding, waarbij de fietser gewond raakte aan zijn enkel. De bestuur der reed direct achter de aanrij ding door zonder zich te bekom meren om het slachtoffer of zich aan hem bekend te maken. Een achterop rijdende bestuurster heeft het ongeval vermoedelijk zien gebeuren en heeft even gewacht of de fietser zelf weer opstond, waarna ook zij is doorge reden. De politie is op zoek naar de bestuurder die bij het ongeval betrokken was en vraagt daarbij de hulp van getuigen. Zij worden verzocht zich te melden bij de politie Venray, telefoonnummer 0900-8844. Venraynaar belaagd De politie heeft zaterdagavond en zondagmorgen twee 14-jarige Venraynaren en een 12-jarige inwoner van Venray aangehou den. Zaterdagavond trof een patrouille rond 20.30 uur een groep personen aan in het cen trum van Venray, onder wie een 17-jarige Venraynaar die verklaar de dat hij zojuist was belaagd door een groep jongeren. Hierbij zou een van hen met een hard voorwerp in de richting van zijn hoofd hebben geslagen. Doordat hij de slag probeerde af te weren door zijn arm voor zijn hoofd te houden, raakte hij gewond aan zijn arm. Dit gebeurde volgens de 17-jarige zonder enige aanleiding, waarna de groep vervolgens weg was gelopen richting Brukske. Net toen de patrouille wilde voortzetten, meldde een horeca- onderneemster zich bij de agen ten omdat er een groepje jonge ren met fietsen rondhing voor haar gelegenheid en ze een mes had gezien. De agenten gingen poolshoogte nemen en troffen bij het groepje een 14-jarige jongen aan, die voldeed aan het signale ment dat gegeven werd van de jongen die eerder die avond de 17-jarige mishandeld had. Hij werd aangehouden. Bij een verde re controle werd bij de 12-jarige een steekwapen aangetroffen. Het wapen werd in beslag genomen en ook deze jongen werd aange houden. Beide verdachten zijn vervolgens overgebracht naar het politiebureau, waar ze zijn inge sloten voor nader onderzoek. Uit het onderzoek kwam naar voren dat het harde slagvoorwerp dat gebruikt is bij de mishandeling van de 17-jarige, afkomstig is van een andere 14-jarige Venraynaar uit de groep jongeren. Hij is zon dagmorgen aangehouden op ver denking van medeplichtigheid. Het 17-jarige slachtoffer heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen en heeft inmiddels aangifte gedaan van zware mis handeling. De politie heeft de zaak in onderzoek. Gewapende overval De politie onderzoekt een gewapende overval op een snack bar aan de Puttenweg in Ysselsteyn, waarbij een onbeken de man donderdagavond rond 22.50 uur de zaak binnenkwam en de snackbarmedewerkster met een vuurwapen bedreigdb. De medewerkster werd gedwongen geld uit de kassa aan hem te geven. Hij vertrok vervolgens in onbekende richting. De buit bestond uit enkele honderden euro's. Het signalement van de dade: man van circa 20 jaar, ste vig/dik postuur, ongeveer 1.80 meter groot en een blanke huids kleur. Hij droeg een muts, moge lijk van katoen en had een sjaal voor zijn mond. Hij droeg een licht beige jas met op beide mou wen een brede, blauwe streep in de lengterichting, het was een soort winterjack van nylon die tot op de heupen viel. De jas was helemaal gesloten. De politie is op zoek naar getuigen en vraagt hen contact op te nemen met de politie van basiseenheid Venray via 0900-8844. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Pieten maken juist iedereen blij! In één woord: Schandalig! Samen met vrienden van buiten Venray gingen we afgelopen zon dag met de kinderen naar het dorp om te genieten van de aan komst van Sinterklaas en het heer lijke zonnetje. De sfeer zat er goed in en de kinderen stonden te trappelen van ongeduld. Het grote wachten was begonnen. Om het publiek te vermaken verschenen en dans- en muziek- pieten en was er een vrolijke ver haallijn rondom de post van de Goedheiligman. Ik bedacht me nog hoe fijn het is om in Venray te wonen en met gezin en vrien den deze feestelijke en gemoede lijke sfeer te kunnen delen, totdat burgemeester Waals ten tonele verscheen en door de microfoon galmde dat grapjespiet een kloot zak was! "Oho", riep mijn zoontje van 6, "dat mag je niet zeggen". Op de terugweg zat het hem nog steeds niet lekker. "Het was een leuke middag maar de burgemees ter is niet leuk". En hij vervolgde; "hij heeft geen gelijk want Pieten maken juist iedereen blij!" Ik neem aan dat de heer Waals beseft dat dit geen goed voor beeldgedrag is en verwacht dan ook zijn oprechte excuses aan alle kindertjes van Venray. Edmée van den Heuvel, Venray. Kindervriend!? Ieder jaar moet ik weer eerlijk bekennen, worden kosten nog moeite gespaard om de Sint weer een hartelijk welkom te bezorgen in Venray. Wat mij als ouder toch wel opvalt is dat deze grote kinder vriend het meest kindonvriende lijk snoepgoed staat uit te delen, namelijk (dop)pinda's. Iedere vol wassenen weet dat je kleine kin deren geen noten en pinda's voor zet, dit in verband met verstikkingsgevaar. Ik hoop dan ook van ganser harte dat onze grote kindervriend dit advies van deze bezorgde moeder mee wil nemen en volgend jaar de pinda's niet meer tussen de pepernoten stopt. Vol verwachting klopt mijn hart. M. Hubers Venray. Hans Stapels Het bericht dat Hans Stapels plotseling is overleden, kwam dinsdagavond 8 november hard aan. Hadden we niet de dag tevo ren nog een e-mail van hem gehad? Hadden we veertien dagen geleden niet uitgebreid vergaderd over de projecten van de Stichting Venray-Divinolandia en de fondswerving ervoor, met name de bridgedrive op 18 november, die Stapels alweer voor de veertiende keer organi seerde? Zoals we van hem gewend waren; een volledig draai boek met wie, wanneer en wat moest doen, waar moest zijn, ieder zijn eigen pakketje brieven en adressen, enzovoort. Met als portefeuille publiciteit en com municatie kon de werving van de bridgers natuurlijk niet stuk. We wisten dat hij gezondheidsproble men had, maar juist op die verga dering meldde hij dat het met name met zijn hart zo goed ging; maar net dat heeft hem in de steek gelaten. We moeten zonder hem verder, zonder zijn stevig onderbouwde ideeën, die hij goed kon formuleren. Zonder zijn humor. Altijd positief, kritisch, enthousiast en begaan met de pro blemen van de bevolking van Divinolandia en omgeving, maar ook die van de Venrayse senioren. Venray en de Stichting hebben een markant figuur verloren. 'Zijn' bridgedrive op 18 november gaat door. Hans zou niet anders gewild hebben! Namens het bestuur van de Stichting Venray-Divinolandia Hans Taks. Laagste aantal sinds invoering WWB De Venrayse 'work first' aan pak heeft succes. In april 2005 is gestart met het project Werkende Weg. Sindsdien moeten werklozen, die zich bij het CWI melden voor een bij standsuitkering, binnen twee dagen ingeschreven staan bij Adecco. Het uitzendbureau probeert ze zo snel mogelijk aan het werk te krijgen. In de eerste maanden is deze nieuwe aanpak succesvol geble ken. Begin september was het aantal mensen in de bijstand gedaald naar 623. Dit is het laag ste aantal sinds de invoering van de nieuwe wet Werk en Bijstand (WWB) op 1 januari 2004. Bij Werkende Weg gaat het om de zogeheten route A-klanten. Dit zijn werklozen die heel dicht bij de arbeidsmarkt staan. Zowel CWI, Adecco als de gemeente zijn tevreden over de samenwerking. Het doel is deze groep kansrijke werklozen uit de bijstand te hou den. In de eerste vijf maanden zijn zo 40 bijstandaanvragers bij Adecco terecht gekomen. Het uit zendbureau heeft er 15 aan het werk gekregen. Acht werklozen vonden op een andere manier een baan. Bij 17 personen is het niet direct gelukt. De oorzaak kan zijn het ontbreken van geschikt werk. Maar ook motivatieproblemen en het niet nakomen van afspraken spelen een belangrijke rol. Deze 17 werklozen zijn niet allemaal in de bijstand terecht gekomen. Sommigen hebben de inschrijving bij het CWI niet ver lengd en laten de bijstandsuitke ring schieten. Anderen die wel bijstand kregen, bleken vanwege medische of sociale problemen niet in staat om aan het werk te gaan. Daarnaast zijn er de route B- klanten. Dit zijn bijstandsgerech tigden die wat moeilijker aan de slag kunnen komen. Via Arkant, het reïntegratiebedrijf van de sociale werkplaats NLW-bedrij- ven, krijgen ze gedurende zes maanden werk met behoud van uitkering aangeboden. Dit dient als opstapje naar een reguliere baan. Zeventien personen hebben zich in de periode april tot okto ber bij Arkant gemeld. Daarvan zijn er vijf daadwerkelijk aan de slag gegaan waarvan er één is doorgestroomd naar regulier werk. Bij zeven werklozen is de bijstandsuitkering stopgezet omdat ze niet wilden meewerken. Bij vier anderen is de uikering op eigen verzoek beëindigd. Zij zagen de 'work first' aanpak hele maal niet zitten en zijn zelf op zoek gegaan naar werk. De gemeente is tevreden over de eerste evaluatie. Vooral over de preventieve en prikkelende werking die van het project uit gaat. Het is onzeker of het aantal bij standsgerechtigden zich gunstig blijft ontwikkelen. Klanten die worden ingezet voor 'work first' kunnen later alsnog in de bijstand komen. Ook kunnen de aange scherpte herkeuringen bij de WAO leiden tot een instroom. Door de afname zullen de uitke ringslasten dit jaar uitkomen op 6,9 miljoen euro. Het verlaagde Rijksbudget van 6.973.630 euro is daardoor toereikend. Opvallend is dat Venray dit jaar al 307.000 euro aan onterecht uit gekeerde bijstand heeft terugge vorderd. Voor het hele jaar was 170.500 euro begroot. Hierbij zit ten wel twee grote vorderingen van samen 200.000 euro die wel licht ook niet volledig geïnd kun nen worden. In de eerste negen maanden van dit jaar is het aantal bijstands gerechtigden gedaald van 651 naar 623. De drie belangrijkste redenen voor de uitstroom zijn: het vinden van een baan, verhui zing of het stoppen van de uitke ring vanwege het niet verstrekken van de gevraagde informatie. Het aangaan van een relatie leidde in 13 procent van de gevallen tot beëindiging van de uitkering. De toename zit in de groep 65- plussers en vooral bij personen die in inrichtingen verblijven. Van het totale bestand ontvangt 58,5 procent al twee jaar of langer aan eengesloten bijstand. Het aantal ingezette reüntegra- tietrajecten bleef in de eerste helft van dit jaar ver achter bij het geplande aantal. Inmiddels is een inhaalslag in gang gezet. De uit stroom naar werk valt tegen. Landelijk is afgesproken dat 40 procent van de trajecten tot werk moeten leiden. In Venray ligt dit getal nu op 27 procent. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9