Groene karakter moet blijven" «De Hazekeutel is toe ian een nieuwe voorzitter' 'wee raadsleden afwezig: >zb twee procent omhoog Gemeentehuis beter beveiligd tegen vandalisme r Lespakket CAB genomineerd Parkeren weer vijf cent duurder -aat u inspireren. TAXATIES PilLc nAnsJ dCROÖTNJ Passi Flora -Pc EL EN MAAS Donderdag 17 november 2005 - Pagina 5 ■zwaar tegen kappen bomen langs Oude Oostrumseweg iqs de Vilder is fel tegen jppen van 53 bomen aan rszijden van de Oude imseweg. Volgens de iaar dankt de 'beeldbe- jde straat' zijn uitstraling de esdoorns, linden en en is het kappen van de jen helemaal niet nodig, wdtns Milder en zijn vrouw W? si den maandagmorgen voor haU commissie bezwaar en !kami oep van de gemeente 4 pïiray een warm pleidooi in, b r het behoud van de hare ove ien' ir inj e roy pe bewoner van de Oude H trumseweg trok een vergelij- goedi met de Julianasingel. Ook rertf was volgens hem sprake van riast en van het omhoog druk- van het trottoir. Uiteindelijk voor gekozen de bomen te staan en heeft de masingel zijn authentieke uit- C 4: straling behouden. "De bomen langs de Oude Oostrumseweg hoeven niet gekapt te worden. Want de nieuwe riolering komt in het midden onder de weg te lig gen en de oude blijft onder het trottoir. Daarbij komt dat de bomen niet ziek zijn. Het groene karakter van de straat moet blij ven", aldus De Vilder. De gemeente wil de dubbele bomenrij echter toch kappen. De iepen en esdoorns hebben nog een geschatte levensduur van vijf tien jaar, de lindebomen kunnen nog dertig jaar mee. Toch wil de gemeente ze vervangen door der tig esdoorns. Volgens projectleider Eric Verhagen van de gemeente bleek tijdens de informatieavonden - die naar aanleiding van de reconstruc tie gehouden werden- dat een grote meerderheid van de bewo ners van de Oude Oostrumseweg van de bomen af wil, onder meer omdat de lindebomen druipen en de iepen met hun wortels het trottoir omhoog drukken. Ook komen de bomen niet volledig tot wasdom. Ze staan midden op het trottoir en de wortels hebben te weinig ruimte. Door de 53 bomen gelijktijdig met de reconstructie van de weg te kappen en te ver vangen door dertig nieuwe esdoorns, kiest de gemeente voor een duurzame oplossing, zo betoogde hij. "Anders krijgen de bewoners over zo'n vijftien jaar weer te maken met overlast." De Oude Oostrumseweg vergelijken met de Julianastraat is volgens Verhagen niet terecht, omdat langs de Julianastraat monumenta le bomen staan en langs de Oude Oostrumseweg niet. VERLIES SFEER De Vilder vindt dat echter geen reden om de gezonde bomen te kappen, zeker niet omdat het niet hoeft voor het herinrichten van de wijk. "De gezonde bomen kun nen toch blijven staan? Het duurt twintig jaar voor de sfeer van nu terug is." Ook mr. De Vries van de bezwa- rencommissie vroeg zich af of er geen andere oplossing mogelijk is. "Kunnen er niet een x-aantal blijven staan? Want het gaat toch om 53 beeldbepalende bomen. Door deze bomen te kappen ver andert het karakter van de straat wezenlijk. Bomen hebben een zekere beschermde status, je moet met goede argumenten komen voordat je ze mag kap pen." Omdat een rapport van een onafhankelijk onderzoeksbureau naar de kwaliteit van de bomen bij de stukken ontbrak, besloot mr. De Vries het advies van de commissie even uit te stellen. Zowel de familie De Vilder als de juristen willen eerst de conclusies van het rapport gelezen hebben. Als daar aanleiding toe is en het rapport tot nieuwe inzichten leidt, wordt het bezwaarschrift van de familie De Vilder opnieuw behandeld door de commissie bezwaarschriften. Is dat niet het geval, dan geeft de commissie beroep en bezwaar binnen een aantal weken haar advies in deze kwestie aan het college van B en W van de gemeente Venray. RECONSTRUCTIE Het werk aan de Oude Oostrumseweg staat gepland voor maart volgend jaar. De weg komt eruit te zien als de straten in de Oranjebuurt: smaller, met klinker- bestrating en parkeerhavens. Ook het riool wordt vervangen en de weg wordt ingericht als 30-kilo- meterstraat. Ook de verlichting en het groen worden aangepakt. y Broeren 2x11 jaar preses jeugdcarnavalsvereniging eic- azijn 2x11 jaar bestuurslid, 50rvan zeventien jaar als 67 rzitter van de Venrayse gdcarnavalsvereniging 'De and» ekcutel' drukte Jan »eren (51) zijn stempel op van veranderingen en ver- luwingen. Hij werkte inten- mee aan de bouw van een ■waar de jeugdvereniging de Pielhaas terecht kun- en sloeg waar mogelijk ggen naar camavalsvereni- gen uit de verschillende kdorpen van Venray. [et een goed gevoel heeft :n besloten om na zeventien de voorzittershamer over te :n. Hij werkt nog één jaar uit toopt dan zijn opvolger te :ten. Een jongere voorzit- met nieuwe en eigentijdse en ingevingen. Broeren kwam in 1970 voor eerst écht in aanraking met de van carnaval. Als 15-jarige \t werd hij lid van de Raad Elf. Vervolgens was hij van tot en met 1976 ceremonie ster, en aansluitend werkte og een jaar als vrijwilliger. In werd hij door Thijs Smiths agd om in het bestuur van lazekeutel te komen en mee elpen bij het begeleiden van van de Hazekeutel, waar- üj ook voor de jeugdboeren- loft veel regelde. Vier jaar werd Jan Broeren na een lenschap vice-voorzitter, en - na een bestuurscrisis - itter. van de grootste veranderin- waar Broeren in zijn zeven- jaar als voorzitter voor heeft irgd, is een sterkere samen- ig van de jeugdcarnavals- jen van alle kerkdorpen, leb het altijd heel belangrijk —jonden dat Venray niet op de of andere manier een belang de positie zou innemen dan lerkdorpen. Dit hebben we aliseerd door regelmatig en te werken, waarbij we de pen vroegen mee te doen bij srse activiteiten zoals Circus vur Kiender, het iervastelaoves Liedjesfestival, groepsfoto's. Sinds 2000 en de vertegenwoordigers 11 alle jeugdcarnavalsverenigin- bij elkaar om ideeën uit te selen. Deze samenwerking heeft de naam Jeugdvastelaovesraod Venray gekregen." Jan Broeren verzorgt elk jaar het vervaardigen van tekeningen van de tenten op het Schouwburgplein en Henseniusplein ten behoeve van de vergunningaanvraag voor De HazekeuteLen Dé Pielhaas. "We Met een goed gevoel heeft Jan Broeren besloten om na zeventien jaar de voorzittershamer van De Hazekeutel over te dragen. verzorgen ook een carnavalsbal voor minder validen, dat dit jaar voor de tweede keer wordt gehouden, op vastelaoveszon- dag." Een ander onderwerp dat Jan Broeren als voorzitter van dichtbij heeft meegemaakt, is het ontstaan van het Kinger Vastelaovend Leedjes concours. 'Wij vonden en vinden het belangrijk dat de jeugd op dezelfde manier carnaval leert vieren als volwassenen. We waren dan ook blij dat we van de stichting 6x11 Pielhaas het ver zoek kregen dit te mogen organi seren." Broeren pleit al vele jaren voor een betere samenwerking met de Pielhaas op tal van activiteiten, zoals boerenbruiloft, kindermok, wagenbouw C&P, website etc. "Dit gebeurt nu op vele fronten en naar tevredenheid van beide verenigingen." Toen Jan Broeren begon als voorzitter, had De Hazekeutel geen eigen gebouw. In samen werking met de Pielhaas en Senatoren kwam dat onderkomen er wel. Met veel enthousiasme wierp Broeren zich op als bouw- coördinator. "Een hele klus. Daar kwam enorm veel bij kijken. Met vele hand en spandiensten van Hazekeutel, Pielhaas en Senatoren is het gelukt om een onderkomen te realiseren, waar beide vereni gingen jaren mee vooruit kun nen." Jan Broeren heeft besloten om nog één jaar voorzitter te blij ven, en daarna meer vanuit de achtergrond te opereren. "We gaan op zoek naar een nieuwe, jonge, enthousiaste voorzitter. Het moet iemand zijn die graag met jeugd omgaat, misschien zelfs met jeugd werkt, die actief is in de carnavalswereld, en die goed binnen de club past. Onze vereni ging is meer een doeners dan een denkersclub. We gaan ook bewust op zoek naar een jonger iemand. Waarom zouden we vis sen in een oude vijver?" Broeren heeft altijd genoten van de samenwerking met de bestuursleden en de 120 vrijwilli gers die er samen voor zorgen dat de kaders voor een succesvolle carnaval worden ingekleurd. "Ik ben dan misschien wel de vlag gendrager van onze groep, maar ik ben zeker niet de enige aan wie veel te danken is. Zonder de hulp en het enthousiasme van de ande ren waren we nooit zover geko men. Het kost me dan ook moeite om afscheid te nemen. Ik ga zowel de mensen als de vergade ringen en de gezelligheid daarna missen." Jan Broeren zal niet helemaal van het speelveld verdwijnen. "Ik blijf lid en als de club me nodig heeft, dan sta ik er. Ik heb al tegen de bestuursleden gezegd dat het nog een tijd zal duren voor ze van mij af zijn!" et eigenaarsdeel van de öerendezaakbelasting (ozb) gt volgend jaar met 2 pro- t. Hier was een nipte meer heid van CDA en PvdA aalf tegen elf) voldoende t. Indien de raadsleden Tiny Grebenjak en Joost van de Vorle niet afwezig waren geweest, dan was de extra ozb- verhoging niet doorgegaan. Het college had zich voorgeno men dat de ozb niet verder mag loor onze keukens en badkamers stijgen dan de inflatie die de komende jaren schommelt tussen 1,25 en 1,75 procent. Het Rijk heeft de maximumstijging van de ozb bepaald op 2 procent. Het col lege besloot dit over te nemen. Voor 2006 betekent dit 18.000 euro aan extra inkomsten. In de jaren daarna loopt dit bedrag op tot zo'n twee ton Alhoewel vanaf volgend jaar de huurders zijn vrij gesteld van het betalen van ozb, wil de oppositie B en W toch aan hun afspraak houden. "Het is een principezaak", zei Ike Busser (Samenwerking), "In het collegeak koord staat duidelijk dat de stijging niet verder gaat dan de inflatie. En nu wordt deze belofte gebroken. Daar kunnen we niet mee instem men." De oppositiepartijen Samenwerking en WD dienden samen een amendement in. Indien de raad voltallig was geweest dan had de oppositie, met steun van Lokaal Aktief en eenmansfractie Van de Vorle, een meerderheid behaald van dertien tegen twaalf Maar Joost van de Vorle en Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) konden de raadsvergadering niet bijwo nen, waardoor CDA en PvdA toch hun zin kregen. Rein Dupont (CDA) had er geen moeite mee omdat de gemeente zo structureel inkomsten kan verwerven. Henk Bisschops (PvdA) stipte aan dat dit niet volgens afspraak is. Maar toch ging de PvdA overstag. Lokaal Aktief, de derde coalitiepartij, dacht daar anders over. Gerrit Lemmens vindt dat de overheid een voorbeeldfunctie heeft en zich aan de afspraken moet houden. Wethouder Heidens (CDA) lichtte toe dat externe omstandigheden een extra ozb-verhoging rechtvaar digen. De gemeente streeft naar structureel begrotingsevenwicht en daar dragen ozb-inkomsten toe bij. Want ook dit jaar is de begro ting weer gedicht met enkele grote incidentele posten. "We wil len daarom gebruikmaken van de ruimte die het Rijk biedt", verklaar de Heidens. Door het afschaffen van het bewonersdeel gaat de ozb voor de eigen woning van gemiddeld 193 400 euro omlaag van 368 naar 208 euro. Dit is een daling van 43 procent. Het rioolrecht stijgt in 2006 met 5,5 procent. Bij een meerpersoonshuishouden met een eigen woning betekent dit een stij ging van 147,74 naar 155,95 euro per jaar. De afvalstoffenheffing bedraagt gemiddeld 208,56 euro, waarmee de totale lastendruk in Venray uitkomt op 572,51 euro. De lokale belasting wijkt niet veel af van de omliggende gemeenten Horst aan de Maas (583 euro), Boxmeer (567,05 euro) en Helden (578,20 euro). Cameratoezicht en verlichting Het gemeentehuis wordt met camera's en buitenver lichting beter beveiligd tegen vandalisme. Het college trekt 50.000 euro uit om de noodza kelijke maatregelen aan de voorzijde van het gemeente huis te nemen. De laatste tijd zijn er regelmatig vernielingen aangericht. De glas- in-loodramen bij de bestuursvleu- gel, de glazen voorpui bij de hoofdentree en het hoge ronde raam in de raadzaal werden ver nield. Dit betekende een schade post van 50.000 euro. Het vanda lisme vindt vooral 's avonds en 's nachts plaats. Sinds de bestuurs- vleugel tot aan de parkeerplaats is afgesloten met een hek concen treren de vernielingen zich aan de voorkant van het gebouw. Het college heeft advies inge wonnen bij Rob Garson van de politie Limburg-Noord. Hij is pre ventie- en bouwplanadviseur en is ook projectleider van het keur merk 'veilig wonen'. Het voorstel is het gemeente huis zodanig te verlichten dat 'niets meer in het donker kan gebeuren'. Er komen twee masten met ieder drie spots. Tevens wor den de gevels met grondspots ver licht en worden er kleine staande armaturen en TL-verlichting geplaatst. In de masten komen camera's die het gehele voorterrein kunnen bespieden. Naast een preventieve werking dienen de camera's voor al ter registratie voor het doen van aangifte en het opsporen van de daders. Een rigoureuzere maatregel was het gemeentehuis helemaal af te sluiten met een hekwerk. Maar het college heeft hiervan afgezien omdat het niet past bij het karak ter van een openbaar gebouw. De openheid en gastvrijheid die de gemeente wil bieden, moet ook tot uiting komen in de toeganke lijkheid van het gebouw. Een andere oplossing is van 's avonds negen uur tot 's ochtends half acht nachtbewaking in te stel len. De bewakers, van beveili gingsbedrijf Intergarde of eigen personeel, verblijven dan in het gemeentehuis. Dit blijkt op jaar basis 125.000 euro te kosten. Indien er ook in het weekeinde een volledige bezetting is, dan loopt het bedrag op tot 180.000 euro. Het college vindt dit een te dure maatregel. Er is nu voor een combinatie gekozen van buitenverlichting met cameratoezicht. Daardoor blijft het gebouw ook in de avon duren goed toegankelijk en klant vriendelijk. Aangezien het gemeentehuis een monument is, is het plan voorgelegd aan de commissie WMA. Deze commissie was een paar jaar geleden nog zeer ontevreden over de aange brachte gevelverlichting die het gebouw zou ontsieren. Sinds enkele maanden worden de bodes 's avonds bij het sluiten van het gemeentehuis begeleid door medewerkers van Intergarde. Dit té gedaan omdat de ene bode die sluitingsdienst heeft zich vaak onveilig voelde. De beveiligers lopen vlak voor het sluiten nog een ronde om het gebouw en spreken mensen aan die zich 'doelloos ophouden in de nabijheid'. De bodes ervaren dit als prettig en voelen zich ook een stuk veiliger. Het college heeft daarom besloten ermee door te gaan. De extra kosten bedragen nog geen 5.000 euro per jaar. SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Cm 1/ J Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Het lespakket van het Cliëntenadviesbureau Noord en Midden-Limburg (CAB) is door de organisatie REAKT genomineerd voor een zogehe- ilen rehabilitatie Oscar. REAKT realiseert vanuit Utrecht activi teiten voor en in samenwer king met mensen met een psy chische beperking. Het rehabiliteren van de cliën ten in de samenleving is de lei draad. Volgens REAKT sluit het lespakket van het CAB naadloos aan bij die missie. Het lespakket voor het basisonderwijs bestaat uit voorlichting door ervaringsdes kundigen over hoe het is om 'anders te zijn', een rondleiding door het museum van de GGZ- groep waarin een eeuw psychia trie te zien is, het bekijken van de film TIK's over 100 jaar psychia trie, en het bezoeken van de kin dermusical Te Gek! die in het voorjaar van 2006 voor de eerste keer zal worden opgevoerd. De repetities voor de kindermusical, waarvoor leerlingen uit het Venrayse basisonderwijs auditie hebben gedaan, start eind deze maand. Praten over psychiatrie is al decennia lang een taboe. We mij den het onderwerp liever en als het niet anders kan, dan wordt er met schaamte over gesproken. "En dat terwijl één op de vier Nederlanders in zijn of haar leven een keer in aanraking komt met een GGZ, RIAGG of jeugdafde ling", vertelt Ernie Hofmans (40), adviseur van het CAB in Venray. "Daar waar overgewicht en diabe tes steeds meer besproken onder werpen worden, zowel thuis als in de media, blijft de psychiatrie daar bij achter." Het gevoel van schaamte en taboe rondom het onderwerp zorgt ervoor dat het zoeken van hulp vaak lang wordt uitgesteld. "En dat terwijl een psychiatrisch probleem net als bijvoorbeeld een gebroken been niet iets is waar je voor kiest." Om de beeldvorming over psy chiatrische cliënten te nuanceren en om het onderwerp beter bespreekbaar te maken, ijveren het CAB en de GGZ-groep voor meer openheid en integratie. Ze zetten daarbij tal van media en manieren in. Het CAB doet dat ondermeer door films te maken waarin cliënten samen met niet- cliënten de rollen spelen. De kin dermusical past ook in die lijn. Hofmans: "Kinderen van de basis school zijn de nieuwe generatie. Kinderen staan open voor mensen die anders zijn, moeten zich nog hun mening vormen en gaan heel spontaan met hen om. Dat hebben we de tijdens de film ook gemerkt. Kinderen zijn bovendien ambassadeurs. Zij kunnen hun ouders en opa's en oma's vertellen over het lespakket, over de kinder musical, over de rondleiding. Zo dragen ook zij een stukje bij over de beeldvorming, en wordt het onderwerp thuis wellicht gemak kelijker bespreekbaar." Eerder dit jaar heeft het CAB een film gemaakt over 100 jaar psychiatrie. "Daaraan werkten veel vrijwilligers samen met erva ringsdeskundigen uit de psychia trie en huidige cliënten. Al snel merkten we hoe de verschillen tussen de drie groepen, die in de samenleving zo merkbaar zijn, compleet verdwenen. Dat was vooral voor de ervaringsdeskundi gen en cliënten zeer waardevol. Het voedde hun zelfvertrouwen, waardoor ze zich persoonlijk ver der kunnen ontwikkelen. Ze heb ben ook een grote verantwoorde lijkheid op zich genomen door in dit project te stappen. Omdat dit een cliëntgestuurd project was, weet ik zeker dat zonder de groep ervaringsdeskundigen de film niet tot stand was gekomen." De ervaringen die met de film werden opgedaan, vormden de opmaat voor de kindermusical en het lespakket. "In eerste instantie gaan we dit lespakket aan het Venrayse onderwijs aanbieden. We verwachten dat het basison derwijs positief zal reageren. Niet alleen omdat van veel basisscho len kinderen betrokken zijn bij de musical, maar ook omdat het les pakket een maatschappelijk belangrijk onderwerp aansnijdt. En er is op dit gebied nog niet zoveel voor kinderen, al helemaal niet in de vorm van een lespakket met voorlichting, een film, een museumbezoek en een kindermu sical. Juist de combinatie maakt ons lespakket zo bijzonder." Het CAB zal waar mogelijk samen optrekken met de GGZ-v groep. Als het lespakket een suc ces wordt in Venray, zal het CAB het ook in andere gemeenten aan bieden. Met de nominatie door REAKT krijgt het lespakket een vliegende start. REAKT nomi neert ieder jaar een project dat op een vernieuwende wijze omgaat met het rehabiliteren van psychia trische cliënten in de samenle ving. Dit is de zogeheten rehabili tatie Oscar. Dat ons lespakket daar voor in aanmerking komt, is geweldig. Daar zijn we erg trots op." Voor het derde jaar op rij wordt het tarief voor het par keren op straten en pleinen met vijf cent verhoogd. Het hoge tarief gaat 1,55 euro per uur kosten, het middentarief 1,25 euro en het laagste tarief 0,95 euro. Binnen vijf jaar zijn de parkeer tarieven in Venray verdubbeld. Sinds de invoering van betaald parkeren midden jaren negentig, heeft de gemeente de prijzen tot 2001 ongemoeid gelaten. In dat jaar bedroegen de tarieven nog 0,91(hoog), 0,68 (midden) en 0,45 euro (Jaag). In 2002 kwam er een 'inhaalslag' en werden de tarieven in één keer de helft duur der. Sindsdien zijn de prijzen jaar lijks geleidelijk verhoogd. Dit heeft vooral te maken met de bouw van de ondergrondse par keergarage in de Gouden Leeuw. Het grootste deel van de extra inkomsten gaat hiernaar toe. Het dagtarief voor goedkope parkeerplaatsen, zoals aan de Hoenderstaat, blijft gehandhaafd op 2 euro per dag. Het maximale dagtarief voor de grote parkeer plaatsen Raadhuisstraat, Blekersveld en Gouden Leeuw stijgt van 6,60 naar 7 euro. Een bewonersvergunning gaat in 2006 omhoog van 92,40 naar -97 euro. Een tweede vergunning kost 145,50 euro. De extra kosten voor een gereserveerde plaats stij gen van 115 naar 120 euro. Een naheffingsaanslag parkeer belasting (boete) wordt 1 euro duurder en komt op het wettelijk maximum van 47 euro. hoveniers TUINONTWERP, TUINAANLEG, TUINONDERHOUD Ook uw tuin heeft extra aandacht nodig in het najaar! Bel voor een najaarsbeurt! En vraag naar de mogelijkheden. GERT JAN REIJNDERS 06-20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5