jSamen genieten van vogels' 125) Koester uw monument "Dansen is een taal die iedereen spreekt" ESH Symposium voor ondernemers Unicef spreekbeurtenactie EP®f? u Honderdzesentwintigste jaargang - week 46 - donderdag 17 november 2005 Irrie en Mien Denissen vijftig jaar getrouwd L EN MAAS Deze week: een rijksmonument in Blitterswijck behorende bij de protestantse gemeente in Venray. In Noord-Limburg is slechts een protestantse kerkelijke gemeente, de Protestantse Gemeente Venray en omgeving Officieel een samenwerkingsverband van de Ned. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk, die op 1 Mei 2004 op gegaan zijn in de PKN (Protestantsekerk in Nederland. In de overwegend Rooms-Katholieke omgeving van Venray bestond sinds 1822 één protestantse gemeente: de Nederlandse Hervormde Kerk in Blitterswijck. Deze kerk ontstond toen de barones Mackay, douairiè De Cocq van Haeften, besloot om een kerk te bouwen tegenover het vroegere kasteel in Blitterswijck. In de zestiger jaren van de vorige eeuw vestigden zich als gevolg van de industriële groei van Venray tal van prote stanten en voegden zich bij de inmiddels opgerichte Gereformeerde kerk. In 1976 ging de Hervormde Gemeente Blitterswijck-Venray en de Gereformeerde kerk van Venray een federatie aan. Het kerkje heeft tijdens de tweede wereld oorlog gediend als onderduik adres. De kroonluchter werd tij dens deze periode beschadigd. Tijdens de overstromingen van 1993 en 1995 van de Maas heeft het kerkje een meter onder water gestaan. Bij het kerkje hoort ook een begraafplaats hoewel er niet meer begraven wordt. In 1997 was er een feestelijke dienst ter ere van het 175-jarig bestaan met medewerking van de fanfare van Blitterswijck. Het kerkje heeft in de oorlog zware schade geleden en is in 1948 met overheidshulp gerestaureerd. Sinds die tijd is het een beschermd monument. In 1997 is de muur aan de binnenzij de op een hoogte van 1.50 meter rondom opnieuw gestukadoord en gewit. Ook de kroonluchter is toen geheel gerestaureerd door Basisschool St. Jozef in Holthees doet mee aan de Unicef Nationale Spreekbeurtenactie. Tegelijk met ongeveer 5000 leef tijdgenoten op meer dan 1500 basisscholen houden Luca Janssen, Mila Janssen en Loes Derckx van St. Jozef op vrijdag 18 november een spreekbeurt over het recht op onderwijs. Deze spreekbeurtenactie vindt traditioneel plaats rond 20 november, de datum waarop wereldwijd de dag voor de rech ten van het kind wordt gevierd. Basisschool St. Jozef doet ieder jaar mee aan de sponsorloop van Unicef, de kinderen van groep 7/8 laten zich hiervoor door hun dorpsgenoten (Holthees en Smakt) sponsoren. Dit jaar hou den drie kinderen uit groep 7/8 samen een spreekbeurt over Unicef. Door spreekbeurten m de klassen te geven informeren kinderen elkaar over kinderrech ten. Dit jaar staat het recht op onderwijs voor jongens en meis jes centraal. Speciale aandacht is er voor Afghanistan waar veel meisjes niet naar school gaan. Wereldwijd gaan 115 miljoen kinderen niet naar school en daarmee worden hen kansen voor de toekomst ontnomen. Meer informatie over dit onderwerp staat op www.uni- cef.nl. Voor de deelnemende kin deren heeft Unicef een speciaal spreekbeurtenpakket ontwik keld. Via www.kidsunited.nl konden de kinderen extra infor matie en bijvoorbeeld een specia le presentatie downloaden. MKB-ondememers zien zich de komende tijd geconfronteerd met veel veranderingen, dit in ver band met een aantal wetswijzigin gen. Speciaal voor MKB-ondeme mers in de regio Noord- en Midden-Limburg wordt op 24 november een symposium gehou den over deze ontwikkelingen, met de naam MKB Actueel; geen inspiratie zonder informatie. De is een initiatief van Contour, in samenwerking met de Kamer van Koophandel. Het nieuwe zorg stelsel, de wijzigingen in het arbeidsrecht en de vennoot schapsbelasting. Ondernemers zien zich de komende tijd geconfronteerd met veel veranderingen. Over deze veranderingen gaat het symposi um MKB Actueel; geen inspiratie zonder informatie dat wordt gehouden op donderdag 24 november van 17.30 tot 23.00 uur bij attractiepark Toverland in Sevenum. De avond biedt een afwisselend programma. In een aantal presentaties worden de deelnemers geïnformeerd over actuele ontwikkelingen voor de MKB-praktijk. Daarnaast is een informatiemarkt ingericht waar ondernemers zich kunnen laten informeren door deskundigen. Uiteraard is er ook ruimte voor ontspanning en actie: de attrac ties in Toverland worden name lijk speciaal voor de aanwezigen geopend. Het volledige program ma is te bekijken op www.kvk.nl/mkbactueel. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij Silvia Jacobs van Contour via tel. (077)3202900 of sja@contourmail.nl. een ambachtelijke koperslager uit Horst. In een van de laatste dien sten op het eind van de zomerpe riode in 1999 kwam de klok met veel geraas op het dak van de zol der terecht. In 2000 is de klokken stoel gerestaureerd en weer opge hangen zodat ook nu weer aan het begin van de dienst de klok geluid kan worden. Het onder houd is volledig voor rekening van de kerkelijke gemeente. De diensten worden alleen in de zomermaanden gehouden, in dit bijzondere monumentale Blitterswijckse kerkje, behorende bij de Zonneliédkerk in het Brukske in Venray. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting Venray- Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Zwarte pieten In Museum 't Freulekeshuus te Venray is momenteel een ten toonstelling te zien over Sint Nicolaas. Klopte reeds menig kin derhartje in blijde verwachting wat of de Goede Heilige Man dit jaar zou brengenZo begint het artikel in het Venloosch Weekblad van 10 december 1888 over de eerste intocht van Sint Nicolaas in Nederland. Deze eer ste intocht werd in 1888 in Venray georganiseerd door Fanfare Euterpe. Op de tentoon stelling kunnen kinderen ruim tweehonderd ansichtkaarten van Sint Nicolaas bekijken. Ze kunnen wat te weten komen over het Sint Nicolaasgilde dat al bestaat sinds 1640 en vele foto's bekijken van de intochten in het verleden. Maar voor kinderen tot'een jaar of negen is de testkamer voor speel goed het hoogtepunt. Ze kunnen allerlei speelgoed testen, meten, inpakken en kijken of het door de schoorsteen past. En zodra de Sint in het land is komen op de woens dag- en zaterdagmiddagen tussen 14.30 en 15.00 uur Zwarte Pieten op bezoek in het museum. Als de kinderen de speelgoedtest goed doorstaan hebben krijgen ze een Pietendiploma en mogen ze een zakje pepernoten mee naar huis nemen. fejer nemen aan èèn of twee works hops. Ook kan iedereen meepra ten met het forum, bestaande uit de fractievoorzitters van de poli tieke partijen in Venray, over het vrijwilligerswerk en het gemeen telijk vrijwilligersbeleid. Want hoe willen zij de vrijwilligers en de organisaties ondersteunen in de komende jaren en het vrijwil ligerswerk promoten! Men kan zich inschrijven voor de works hops bij Leo Veenbrink Coördinator of Jan Faessen via tel. (0478)516995. Mien er niet van om ook te genie ten. Twee keer per jaar stond er steevast een vakantie op de kalen der. Mien: "We hadden geluk dat we zonder zorgen op vakantie konden gaan. In die weken nam onze zoon Peter de zaak waar." Oostenrijk is hun favoriete vakan tiebestemming, maar ook Spanje, Frankrijk en volgend jaar Italië werden en worden aangedaan. "Even heerlijk bijkomen", lacht Mien. "Dat heeft iedereen van tijd tot tijd nodig." De laatste jaren gingen ze enkele keren met hun eigen auto, het liefste gaan ze ech ter met een busreis. "Dan kun je onderweg nog lekker iets drin ken. Als je zelf rijdt, moet je over al op letten. Vakantie is toch om lekker te eten en te drinken. Je heerlijk te laten verwennen", straalt levensgenieter Harrie met volle teugen uit. Het leven van Harrie en Mien bestond voor een groot deel uit dé zorg voor vogels. Harrie zijn passie, Mien 'rolde' er als vanzelf in. Tijd voor andere hobby's was er nauwelijks. Harrie was anage- sloten bij verschillende vogelver enigingen, samen gingen en gaan ze geregeld naar vogelbeurzen en -markten. Vijf jaar geleden ver huisden ze naar Noorderhof, aan de rand van het centrum. De vogel- en zaadhandel werd lang zaam afgebouwd. Inmiddels zijn ze helemaal gestopt met het bedrijf. Ze houden nog een aantal vogels, waarmee ze deelnemen aan concoursen. Ook bezoeken ze nog regelmatig beurzen. "Maar het is allemaal wat rustiger gewor den", zegt Harrie. "Eerst kreeg ik de mensen hier nog aan de deur voor het afhalen van vogels en zaad. Dan maakte je zo een praat je van een uur. Dat mis ik nu wel eens. Nu we gestopt zijn met het bedrijf komen de mensen niet meer zo snel." De vrouw des hui zes leeft zich inmiddels uit in een andere passie, volksdansen. "Al jaren ben ik twee keer per week actief. Een keer in wijkcentrum Op 't Nipperke, een keer in De Opmaat. Daar geniet ik met volle teugen van." Marjory Helstone start cursus Afro-jazzdance Denissen en Mien :ks uit Venray vieren op xdag 19 november het feit j; 50 jaar geleden samen ®Jiet huwelijksbootje stap- 117.00 tot 18.30 uur is receptie in partycen- e Witte Hoeve en aan- :nd wordt het feest voort met familie, vrienden en iden. Denissen werkte drieën- lalf jaar in het boerenbedrijf s ouders in Oirlo. Jaren ia zagen beiden elkaar voor weer tijdens de Oirlose lis, "En toen sprong de vonk teen over", glundert Harrie, e hebben twee jaar verkering had en zijn toen getrouwd." rrie bewoonde toen al een isje aan de Spurkterweg dat hij dgekocht. Daar zou het pasge- luwde stel zeven jaar wonen ordat zij verhuisden naar de Dr. rtmannweg. Van een klein isje verkasten zij naar een achtige woning met maar liefst derhalve hectare grond. Harrie rkte al die tijd al in de bouw en en nam het huishouden voor ar rekening. Het paar kreeg ree kinderen, Peter en Annie, en niddels is er ook een kleinkind, fke. Op de grond achter het is werden asperges geteeld, at was het domein van Mien die oudste dochter van een boe- ïgezin van aanpakken wist. trie werkte intussen nog steeds in de bouw, eerst bij Jan Verhoeven, later bij Nellissen bouwbedrijf. Hij werkte mee aan vele grote bouwprojecten in Venray, waaronder het nieuwe ziekenhuis. Begin jaren zestig moest hij noodgedwongen stop pen. Vanwege de 'bouwziekte'. "Ik had iedere winter drie, vier keer griep. Op een gegeven moment ging het echt niet meer." Bij de woning aan de Dr Kortmannweg werd een grote schuur gebouwd en begonnen Harrie en Mien met een eigen bedrijf, een vogel- en zaadhandel. Het bedrijf werd een begrip in Venray en de verre omgeving. "We zijn klein begonnen", zegt Mien, "Maar stilaan groeide en groeide het bedrijf steeds groter." Er werden zelf vogels gekweekt, parkieten, kanaries, tropische vogels. Harrie kon van zijn hobby zijn beroep maken. Binnenkort is hij zelfs vijftig jaar lid van de Algemene Nederlandse Bond van Vogelhouders. Als vogelliefheb ber won hij ook diverse Nederlandse en zelfs Europese titels tijdens concoursen. De kas ten staan vol met bekers, oorkon des en medailles. Het geheim van de smid? "Je moet inzicht in vogels hebben. De kleur bekijken, de gezondheid goed in de gaten hoqden en het gedrag van de vogels goed observeren. Ik kan 's avonds rustig een uur alleen bij de vogels zitten. Dan geniet ik." Hard werken belette Harrie en In het Kunstencentrum Jerusalem in Venray start op zaterdag 19 november een nieuwe cursus Afro-jazzdance. Dansleidster van deze cursus is Marjory Helstone die sinds twee jaar in Venray woont en in het dagelijks leven profes sioneel werkzaam is aan de Fontys Dansacademy in Tilburg. "Maar ik vind het ook fantastisch om met amateur dansers te werken die zich helemaal in hun hobby uitle ven." Afro-jazzdance, de zoveelste vorm in een woud van dansen? "Het is eigenlijk een vorm van totaal bewegen. Je gooit alle onderdelen van je lichaam erin. Het is een soort Fusion-stijl waarin het ritmische gedeelte sterk is ver tegenwoordigd. Dynamisch bewe gen in een dansvorm die een men geling is van Afrikaanse dansen, Caribische invloeden maar ook modern, klassiek en jazz. En dat maakt Afro-jazzdance zo uniek. Eigenlijk is de dans niet onder een noemer samen te vatten", omschrijft Marjory Helstone de nieuwe danscursus in het Venrayse kunstencentrum. Helstone is een autoriteit op dansgebied. De geboren Surinaamse studeerde af aan de Hogeschool voor de Kunsten in Rotterdam met als specialisatie docentenopleiding klassiek/modern. Ze maakte deel uit van verschillende dansgroepen zoals Djazzex, verzorgde cursus sen in onder andere Duitsland, Amerika, Jamaica en Brazilië en in haar geboorteland Suriname bracht ze verschillende eigen pro ducties op de planken. Op de Dansacademy in Tilburg verricht ze coördinerende taken voor de theorie- en praktijklessen. Het bloed kruipt echter waar het niet kan gaan. Als choreografe liet ze dansstudenten van de Tilburgse school samen met dansers uit Ghana eigen dansen uitvoeren tij dens het jaarlijkse, prestigieuze Festival Mundial in Tilburg. Les geven, haar talenten overbrengen, is een facet dat de laatste jaren is ondergesneeuwd. Vandaar dat ze er naar snakt om komende zater dag te beginnen met de cursus Afro-jazzdance. "Het mooiste blijft toch om met dansers aan de slag te gaan. Vandaar dat ik ontzettend veel zin heb om met de cursus te beginnen." Enige dansaanleg is wel vereist, van de andere kant is vol gens Majory motivatie veel belang rijker voor de deelnemers. "Blanken zeggen vaak als het om dansen gaat 'dat kan ik niet'. Dat is niet waar, dansen is een taal die iedereen spreekt. Je kunt uitdruk ken als je depri bent, maar ook als je blij bent. Het is een vorm van expressie waarin je je hele gevoel kunt uitdrukken. Als je maar niet bang bent om je aan iets over te geven. Afrojazzdance is dan wel een bijzondere dansstijl, maar ook eentje waarin je alles kunt doen wat God verboden heeft." Ze moet zelf lachen om haar opmerking. Maar die omvat juist wel de kern van de dansstijl. "Het contact met de grond is belangrijk, geaard bewegen noemen we dat. Je over geven aan de zwaartekracht, al is de dansvorm absoluut niks 'zweve rigs'. Het is keihard werken, waar bij de dans sterk wordt onder steund door de muziekkeuze. En die kan variëren van Neneh Cherry tot René Froger. Heel breed in ieder geval." De cursus start komende zaterdag en bestaat uit vier ochtenden van anderhalf uur les. De lessen zijn onderverdeeld in drie blokken: het lichaam voor bereiden op de dans (het trainings aspect), het ontwikkelen van voca bulaire (wat is nodig voor de dans) en tenslotte deze twee elementen toe te passen en lekker te dansen. "De cursus is heel laagdrempelig", aldus Marjory Helstone, "Iedereen kan lekker meedoen, waarna de cursus wordt afgesloten met een presentatie zodat we ergens naar toe werken." Voor meer informatie over de cursus Afro-jazzdance kunt u contact opnemen met Kunstencentrum Jerusalem, tele foon 0478-585320. Aanleg zwembaden Onderhoud zwembaden Infraroodsauna's Traditionele sauna's 311 aboul" pOOlS Si lÖSUfE Whirlpools pa's Wanssum, Venrayseweg 4,0478-532747

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17