Raad steunt dorpsraden Onderduiker John speelt hoofdrol in expositie Meerlo-Wanssum "Het werpen met de hengel s een vorm van kunst" Yad Vashem voor Swolgens echtpaar "Sinterklaas moeten we koesteren Begroting 2006: ozb stijgt met 1,5 procent Het Kunstencentrum Jerusalem en de schouwburg in Venray krijgen in 2006 een hogere bijdrage van de gemeente Meerlo-Wanssum. Voorstellen van GP'94 om op de twee culturele instellingen geld te besparen, kregen maandagavond tijdens de bijna vier uur durende behan deling van de begroting in de raadzaal van het gemeente huis geen steun van de overige partijen in de gemeenteraad. De voorstellen van GP'94 lever den samen een bezuiniging op van ruim 18,000 euro: 13-000 euro op het kunstencentrum en 5.192 euro op de schouwburg. De motivatie van GP'94 om de schouwburg komend jaar niets extra's toe te stoppen, was het toenemend aantal bezoekers dat het theater trekt. Maar omdat veel verenigingen uit de gemeente Meerlo-Wanssum tegen een goed koop tarief gebruik kunnen maken van de schouwburg, von den het college en de overige par tijen de bezuiniging geen goed idee. GP besloot daarop het amen dement in te trekken. Ook de korting op het kunsten centrum haalde het niet. Het merendeel van de fracties in de raad vindt het kunstencentrum te belangrijk als opleidingsplaats voor muzikanten van muziekver enigingen in de gemeente Meerlo- wanssum. De partijen toonden zich solidair aan de gemeente Venray en stelden dat niet alleen Venray voor de kosten van het centrum hoeft op te draaien. Ook een ander voorstel van GP werd voor de stemronde al door woord voerder Jan Cox van de lijst geschrapt: de bezuiniging van 3500 euro op Synthese. De DIEPELING PK Meerlo-Wanssum en PvdA deden maandagavond nog een ultieme poging om in en rond de grindplas De Diepeling op de grens van de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum toeristische activiteiten te bevorderen. In overleg met de gemeente Venray werd besloten de grindplas om te toveren tot een natuurgebied, waarin bijvoorbeeld watersporten als zeilen en duiken niet zijn toe gestaan. Ook vissen is uit den boze, zo besloten de gemeentera den. Maar PK en PvdA wilden des ondanks in 2006 25.000 euro uit trekken voor een onderzoek naar de mogelijkheden van 'recreatief medegebruik' in en rond De Die peling. Zij vinden dat de grindplas meer toeristische mogelijkheden biedt dan alleen maar fietsen en wandelen. PK Meerlo-Wanssum en PvdA willen dat nogmaals bekeken wordt of het mogelijk is om toeristische activiteiten te ont plooien rond De Diepeling. Natuurlijk: de ontwikkeling van de natuurwaarden in het gebied staat centraal, maar het moet toch mogelijk zijn om recreatieve acti viteiten hand in hand te laten gaan met natuurbehoud rond de grindafgraving, zo betoogden PvdA-fractievoorzitter Marcel de Groot en PK-voorman Theo Francken. Zij verwezen wederom naar natuurgebieden elders, waar de combinatie natuurbehoud- klein schalig toerisme prima blijkt te werken en niet leidt tot aantasting van de natuur. De andere partijen bleven maandagavond echter bij hun eerdere standpunt. Zij stel den dat ze geen nieuwe argumen ten hadden gehoord om een nieu we studie naar de toeristische kansen op te starten. Ook de voorstellen van PK, om de bezui niging van 5000 euro op het eco logisch onderhoud van de ber men terug te draaien en nu alvast een bedrag van 50.000 euro in de begroting op te nemen voor het monumentenbeleid, werden door de overige fracties niet gesteund. Om de dorpsraden in de gemeente Meerlo-Wanssum te ondersteunen, besloot de raad om in 2006 1000 euro per actieve dorpsraad uit te trekken. Voor projecten kunnen de dorpsraden een beroep doen op het algemeen werkfonds, mits ze voldoen aan de voorwaarden. De onroerende- zaakbelasting voor eigenaren wordt slechts verhoogd met 1,5 procent, waar B en W een stijging van 2 procent voorstelden. Deze bezuiniging 'kost' de gemeente 5000 euro. Het CDA vindt dat de burgers optimaal gesteund moe ten worden "in deze economisch moeilijke tijden". Het voorstel van de het CDA kreeg de steun van de oppositiepartijen WD en PvdA, een nipte meerderheid. Het PK sprak van een goedkope verkie zingsstunt. "Het levert de inwo ners een voordeeltje op van 71 cent per persoon per jaar. Waar hebben we het over?" vroeg PK- fractieleider Theo Francken zich af. DALING LOKALE LASTEN De lokale lasten in de gemeente Meerlo-Wanssum dalen volgend jaar fors. Een gemiddeld gezin in Meerlo-Wanssum met een koop woning van 195.000 euro is in 2006 bijna tweehonderd euro minder kwijt aan lokale lasten. De lastenverlichting is vooral te dan ken aan de afschaffing van het gebruikersdeel van de onroeren- dezaakbelasting (ozb), die een gemiddeld gezin dit jaar nog 191 euro kost. Het rioolrecht stijgt met 3 procent naar 187,87 euro, de toeristenbelasting met 3 cent naar 81 cent per overnachting en het legestarief met 2 procent. Daarentegen daalt de afvalstoffen heffing: van 206,51 euro in 2005 naar 197,68 euro in 2006 en blijft het havengeld ongewijzigd. Het meeste geld wordt gereser veerd voor grote langdurige pro jecten als het aanleggen van sport parken voor voetbalclubs die willen fuseren, het opzetten van de brede scholen en het bouwen van woningen, het verbeteren van het riool en het plegen van groenonderhoud. Om de begro ting sluitend te maken wordt ruim 110.000 euro uit de reserves gebruikt. Voor onvoorziene uitga ven is volgend jaar 50.000 euro beschikbaar. 'Vergaderingen zijn saai' Sinds kort is de verslaglegging van de raadsvergaderingen gewij zigd. Van de vergaderingen zijn voortaan digitale geluidsopnames beschikbaar. De opnames zijn achteraf te beluisteren via de website van de gemeente Meerlo- Wanssum. Carla Brugman (PK Meerlo-Wanssum) weet inmiddels een oorzaak voor het feit dat het publiek het al jaren laat afweten bij de politieke vergaderingen. Ook maandagavond tijdens de behandeling van de begroting bleef de publieke tribune angst vallig leeg. Het raadslid ontdekte onlangs hoe saai de beraadslagin gen zijn. "Als ik de geluidsbandjes beluister, val ik zelf bijna in slaap. Dat is iets waarvan we moeten leren." Marcel de Groot (PvdA), altijd wel in voor een geintje, snapte de woorden van Carla Brugman niet zo. "Want als mevrouw Brugman praat, lachen we allemaal." Brugman nam de woorden van De Groot sportief op. "Want er zijn ook genoeg mensen door wie ik wel serieus genomen wordt, meneer De Groot." De postume uitreiking van de onderscheiding aan het echtpaar Lambertus en Anna Litjens vond plaats in het Ver zetsmuseum in Amsterdam. De reden waarvoor gekozen is om deze plechtigheid daar te houden is de tentoonstelling 'Dag Pap, tot Morgen'. Deze indringende expositie ver telt het verhaal van de joodse kin deren, die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn gered uit de crèche tegenover de Hollandsche Schouwburg aan de Plantage Mid denlaan in Amsterdam en dat van hun redders. Een van de kinderen over wie de expositie gaat is John Blom, geboren op 27 oktober 1930, die ondergedoken zat in Swolgen. John werd in de oorlog door vrienden van zijn ouders in contact gebracht met het verzet in Tienray en omgeving. Daar kreeg hij via Hanna van de Voort, de heldhaftige vrouw die zoveel joodse kinderen onderdak heeft gegeven in de regio, een onder duikadres bij de familie Peter en Henrica Custers-Claasens op het Kasteelke aan de Gun in Swolgen. Op de expositie staat zijn ver haal gedrukt en er is een beeld- en geluidsband waarop John Blom zijn Swolgens verhaal vertelt. In augustus 1944 willen zijn plee gouders hem wegsturen omdat het te gevaarlijk zou worden. Er is verraad geweest en de pleegou ders van John zijn bang. Zijn pleegvader wil hem niet aan zijn lot overlaten en brengt hem naar een vervallen bouwkeet (een schaftkeet van de leemstekers van de steenfabriek) op zijn land. Hij zit daar een maand helemaal alleen.'s Avonds krijgt hij te eten. Verder is er niets te doen. De ouders van John Blom zijn tijdens de oorlog om het leven gekomen, Het eerste officiële document dat hij van de Nederlandse staat ont vangt na de oorlog is een brief van de belastingdienst. Hij moet nog belasting betalen over de banket bakkerszaak over her jaar 1943! De website van het Verzetsmuse um www.verzetsmuseum.org e-mail: redactie@ vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Donderdag 10 november 2005 - Pagina 13 ]a $L EN MAAS Wereldpremière Fly Ballet Team tijdens vliegvismeeting Blitterswijck Een van de hoogtepunten van het vliegvistreffen was het eerste optreden van het zogenoemde Fly Ballet Team onder leiding van Had Verheijen uit Veulen (vierde van rechts). 0e visvijvers van Stillwater- shery De Keijzersberg van Wan Wijnhoven in Blitters- jjk stonden afgelopen week- „d in het teken van een t(t jeejaarlijkse Flymeeting, een ^ffen van vliegvissers uit ls« jei Europa. Vliegvissen is en gespecialiseerde vorm van [gjen met kunstvliegen, die ene jn een zeer lange lijn zijn astgemaakt en met speciale rafl ewegingen en technieken op iet water worden gegooid. De organisatie van dit elfde tref- ;n was weer in handen van Vlieg club Venlo. Zo'n duizend sport- efhebbers uit vele Europese i'I nden kwamen naar Blitterswijck ,m in de grote tent naast de in I; inbouw zijnde molen van Wijn- ge, oven de vele stands en demon- naties 'kunstvlieg binden' te en, ezichtigen. Een van de hoogtepunten van >n iet treffen was het eerste optre- |en van het zogenoemde Fly Bal- Et Team onder leiding van Had erheijen uit Veulen. "Het 'flybal- Et'is uniek in de wereld", zegt •3D ledenker en leider van deze acht utf nan sterke groep. "Het is een te »mbinatie van het werpen met tw je hengel op muziek en daarbij bii ok nog allerlei bijpassende lewegingen maken. In de chore- igmfie zijn behoorlijk ingewikkel- jf worpen en bewegingen opge- loraen" Verheijen heeft voor dit vlieg- lallet zelf de muziek gecompo- leerd en de choreografie geschre- erl 'en' SIERLIJK Verheijen is geen onbekende in 1,1 c internationale wereld van de liegvisserij. Hij houdt zich al neer dan een kwart eeuw bezig m met deze vissport en is een zeer getalenteerde binder: dat is iemand die kunstvliegjes maakt in alle vormen en soorten waarmee de vis wordt gelokt. Verheijen kwam in contact met vliegvissen toen hij langs de Hele- navaart tussen Griendtsveen en Helenaveen een vliegvisser in actie zag. Dat boeide hem zo dat hij ook aan het vliegvissen ging. Bovendien is hij theaterman en musicus en toerde hij met onder meer de Ruud Hermansband heel Europa door. Twintig jaar geleden kwam hij op het idee om muziek en de sierlijke bewegingen van de vliegvissers te combineren in een ballet. "Het werpen met de hengel is een vorm van kunst. De vissers maken daarbij prachtige sierlijke bewegingen", aldus Verheijen. Zijn idee werd toen een groot suc ces. Op zeker moment is hij daar mee gestopt. Anderhalf jaar gele den nam hij de draad weer op, vond zeven mannen die het ook een uitdaging vonden, en ging aan de slag. Hij componeerde nieuwe muziek waarop hij de choreogra fie schreef van de bewegingen met de hengel en de bewegingen van het lichaam. SUBLIEM "Het trainen van dit ballet vergt veel van de mannen", aldus Had Verheijen. "Per training worden door de vissers meer dan driedui zend worpen gemaakt." Afgelo pen weekend werd anderhalf jaar trainen beloond met een subliem optreden tijdens de Fly Meeting in Blitterswijck, waarbij de vliegvis sers van Verheijen lieten zien dat ze de perfecte beheersing van hengel en lijn onder de knie heb ben. Het publiek onderstreepte dat met een ovationeel applaus en voorzitter Bart van Heel van de Venlose Vliegvisclub complimen teerde de balletmannen en hun leider. Had Verheijen heeft naast deze balletgroep een eigen Elite Flycas- ting School. Dankzij zijn lange staat van dienst en unieke schat aan kennis staat hij bekend als een goede leermeester voor diegenen die meer willen leren over het vliegvissen. Hij organiseert regel matig speciale cursusdagen. Meer informatie over het ballet en zijn school: www.eliteflycasting- school.nl J toogste Israëlische onderscheiding postuum uitgereikt in Amsterdam St.-Nicolaascomité Meerlo slaat nieuwe weg in Het Swolgense echtpaar ,ecambertus en Anna Litjens- inssen (van de Hulsweg) eeft dinsdag postuum de oogste Israëlische onder- cheiding Yad Vashem gekre- jen vanwege het dappere bl! Ferk dat het in de oorlog ver- g, ichtte. Tijdens de Holocaust agaven Lambertus en Anna met 1SC evaar voor eigen leven Dnderdak aan een joodse nedeburger. De onderschei ding was aangevraagd door de 74-jarige Thomas Stein (uit Imerika), alias Tom de Groot, is die als jongen van twaalf jaar anderhalf jaar ondergedoken v zat bij de familie Litjens in Swolgen. De bij deze onderscheiding 81 lehorende versierselen werden v(i litgereikt door Eldad Hayet van de ambassade van Israël aan de oudste en jongste dochter van de familie Litjens, Jo Kleven-Litjens 79) uit Swolgen en Bets Küppers- '(1 itjens(72) uit Blerick. De uitrei- ling in het verzetsmuseum te Amsterdam werd bijgewoond door alle vijf de dochters van Lam bertus en Anna en de in Amerika woonachtig Thomas Stein. Hij werd vergezeld door zijn vrouw Madlyn, zoon Fred en dochter Uien en kleindochter Emmy. HANNA VAN DE VOORT P Jo Kleven-Litjens uit Swolgen vertelt over haar oorlogsherinne ringen en in het bijzonder over bun 'broertje' Tom. "Het twaalfja rige jongetje Tom Stein woonde tijdens de Tweede Wereldoorlog ramen met zijn ouders en broers in Amsterdam. In de zomer van 1943 werd Tom door een van de [ia mensen van de verzetsbeweging w naar Tienray gebracht. Daar vond >®bij met hulp van Hanna van de M Voort, die een aantal kinderen in fienray en omgeving onder bracht, en van Nico Dohmen onderdak op de boerderij van mijn vader en moeder. Die boer derij lag wat achteraf, en mede door het werk op het land en de verzorging van de koeien, hielden 2t zich aanvankelijk nog niet toveel bezig met de aan de gang iaft %de oorlog." Lambertus en Anna Litjens had- seis 'en viif dochters, de oudste was jloj j,'en de jongste was 10 jaar oud. 20 'om werd onmiddellijk in het gezin opgenomen en door de vijf ,'crt ™e'sjes als een broertje 'eschouwd. "Hij speelde op het jjjj erf rond de boerderij, maar mocht tiet naar school. Lambertus Lit- had zelf een schuilkelder no Smaakt, en wanneer er luchtge- zagi 'echten plaatsvonden en de bom- je® Nenwerpers over het huis vlogen, uii verschool het gezin zich in die Muilkelder." Sinterklaas komt op zater dag 12 november met zijn Zwarte Pieten aan in het Friese Sneek. Ruim twee weken later, op zondag 27 november, brengt de goedheiligman met zijn gevolg een bezoek aan Meerlo. Om 14.00 uur wordt St.-Nicolaas door burgemeester Hahn, fanfare Eendracht, de Meerlose kinderen en hun ouders welkom geheten bij het gemeentehuis, waarna het feest tot circa 15-30 uur wordt voortgezet in zalencentrum 't Brugeind in Meerlo. Het plaatselijke St.-Nicolaasco mité heeft het er maar druk mee. Niet alleen met het samenstellen van het programma, maar ook met de financiering van de intocht van Sinterklaas. Veel mensen staan er namelijk niet bij stil wat een bezoek van Sinterklaas het comité kost, weet voorzitster Anita Gou- mans. "De mensen vinden het nor maal dat de Sint komt. Maar zijn bezoek moet toch betaald wor den. De figuranten, de peperno ten, de muziek, het fruit voor de kinderen en het eten en drinken voor Sint en Piet: en af en toe moet er natuurlijk ook een nieuw pak voor Sinterklaas of Zwarte Piet besteld worden. Gelukkig komen de figuranten voor een appel en een ei naar Meerlo omdat ze het zo leuk vinden, maar toch. In het verleden collecteerden we huis In Tienray en omliggende dor pen zaten veel joodse kinderen ondergedoken. Verschillende keren werd de familie Litjens gewaarschuwd dat er kinderen werden verraden, opgepakt én naar de vernietigingskampen wer den gebracht. Tom werd dan door de oudste dochter met wat spullen en kleding naar de omrin- Dinsdag werd de onderscheiding postuum uitgereikt in Amsterdam. In de midden de Swolgense Jo Kleven-Litjens en rechts Thomas Stein, de vroegere onderduiker bij de familie Litjens-Janssen in Swolgen. ring van Duitsers. Dat was uiter aard voor de hele familie en ook voor Tom uitermate gevaarlijk. Anna en Lambertus Litjens heb ben vijftien maanden liefdevol onderdak verleend aan Tom Stein, wetende dat dit voor het hele Lambertus en Anna Litjens-Janssen (familiearchief) lem is het instituut ter nagedach tenis van de zes miljoen joodse slachtoffers van de Sjoa (Holo caust) en van de duizenden bloei ende joodse gemeenschappen die door de nazi's zijn verwoest in de periode 1939-1945. Het instituut is tevens een centrum van onder zoek naar zowel de oorzaken als de gevolgen van de jodenvervol ging tijdens de Duitse overheer sing van grote delen van Europa voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog. Yad Vashem geeft hen, namens het gehele joodse volk, de eer die him toekomt door hen de eretitel 'Rechtvaardigen onder de Volkeren' toe te kennen. Dit is de hoogste onderscheiding die de Staat Israël kent. De bij deze onderscheiding behorende oorkonde en medaille zijn aan de dochters uitgereikt. Tevens wordt in Yad Vashem een plaquette met hun naam onthuld, die wordt aan gebracht aan een speciaal voor dat doel gebouwde eremuur. gende bossen gebracht. Hij heeft daar meerdere keren, samen met andere ondergedoken kinderen, soms weken gezeten. In het dorp woonde ook een Duitsgezinde familie die af en toe de boerderij bezocht om rogge te halen Uit angst voor verraad gaf Lambertus hen dan alles mee wat er werd gevraagd. Toen de Duitsers vader Litjens en zijn knecht kwamen halen voor de 'Arbeitseinsatz', vluchtten zij samen met Tom ook weer de bossen in. Gelukkig werden ze niet gevonden. In oktober 1944 kwamen er nog zes evacués en kreeg de familie ook inkwartie gezin een enorm risico inhield. Zij deden dit niet alleen uit een inten se geloofsovertuiging, maar ook met een diep gevoel voor humani teit. HERENIGD Lambertus Litjens is in 1972 overleden en zijn vrouw in 1976. Na de oorlog werd Tom Stein met zijn ouders en broers herenigd. De heer Eldad Hayet vond het geweldig dat alle vijf de dochters én Thomas Stein met familie aan wezig waren bij het in ontvangst nemen van de postume onder scheiding van deze twee dappere mensen. Yad Vashem in Jeruza Cathelijne naar finale Cathelijne Mooren won zon dag de Limburgse Kinderen voor Kinderen-finale in de Oranjerie in Roermond. De jeugdige Swolgen se stal de harten van de jury en het publiek met het emotioneel en zuiver gezonden lied 'Faal angst'. Cathelijne mag op 11 december Limburg vertegen woordigen tijdens de finale in Hoorn. De landelijke finale voor Kinderen voor Kinderen wordt op 17 december op televisie uit gezonden. aan huis in Meerlo, maar dat doen we niet meer. Vanwege het com mentaar dat de collectanten van mensen zonder kinderen regelma tig te horen kregen. Zij zagen niet meer zitten om met de bus rond te gaan. Vorig jaar al hebben we de collecte om die reden geschrapt." Maar dat betekende wel dat het comité, dat bestaat uit acht vrijwil ligers en een leerkracht van de basisschool, ondanks de steun van tal van sponsoren en de dorps raad, op zoek moest naar nieuwe geldbronnen om de komst van Sin terklaas financieel mogelijk te maken. Want het bezoek van Sin terklaas werd vorig jaar afgesloten Zwarte Piet komt maar wat graag bij de kinderen thuis op bezoek. De bel- en boekactie van het St-Nicolaascomité Meerlo krijgt dit jaar een vervolg. met een tekort en het comité wil in de toekomst toch minimaal quit te spelen. Het Sinterklaascomité slaat dit jaar om die reden een nieuwe weg in. "Ouders kunnen dit jaar kaart jes kopen als ze een sinterklaaszak voor hun kind willen. Die kaartjes kosten 2 euro en zijn verkrijgbaar bij café Oud Meerlo en zalencen trum 't Brugeind. Met het kaartje kunnen de kinderen na afloop van het feest in 't Brugeind een sinter klaaszak afhalen. Overigens wordt met het totaalbedrag dat we op deze manier in kas krijgen de hele middag betaald, en niet alleen de inhoud van de sinterklaaszak..." Ook de bel- en boekactie die het sinterklaascomité vorig jaar als pilot opzette, krijgt dit jaar een vervolg. Op zondag 4 december van 14.00 tot 20.00 uur kunnen belangstellenden twee Zwarte Pie ten huren van het St.-Nicolaasco mité. "De belangstelling voor deze actie was vorig jaar erg groot", ver telt Goumans. "Het is een leuke manier om de kas te spekken en het is geld verdienen zonder erom te hoeven zeuren. De Zwarte Pie ten komen bij de mensen thuis op bezoek, maken een praatje met de kinderen en geven ze natuurlijk een cadeautje. Hartstikke leuk." Anita Goumans vindt dat zo'n oer-Nederlands feest als Sinter klaas niet verloren mag gaan. "Sin terklaas hoort bij de traditie van Nederland en is een prachtig kin derfeest. Het is jammer dat Sinter klaas steeds meer in de verdruk king komt door de populariteit van de kerstman. De winkels staan al weken vol met kerstartikelen. Jammer, vind ik, want het feest van Sinterklaas moeten we koeste ren." Inwoners van Meerlo die de twee Zwarte Pieten willen boeken op zondag 4 december, kunnen contact opnemen met Anita Gou- mans, telefoon: 0478-692368.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 13