15% Lokaal Aktief ziet de zon door de wolken Meer leerlingen op Jerusalem nVENtief laat Venrayse iiirgers meepraten Eindelijk pannenkoeken zonder poeplucht' CDA: klus is bijna geklaard Alleen deze week alle tassen KORTING TAXATIES van 4-12 november -512772 Fax 0478-512768 prlge week vrijdag vierde lien massaal feest bij gele peld van de officiële ope- igvan het nieuwe gemeen- ppshuis. Morgen, vrijdag 4 Vember, hebben de peuters f het Venrayse kerkdorp i tot vieren, want dan pen zij intrek in het nieu- mderkomen van peuter- lzaal Pinkeltje. Met toeters ïbellen verhuizen zij van het ge gemeenschapshuis naar peuterspeelzaal in de nieu- I trots van de Veulense eenschap. jfetz'n zevenen zijn ze dinsdag en druk in de weer om alle s te poetsen, af te stoffen veer op te bergen in de ver- Hende kasten en laden. Het is de bestuursleden en vrijwilli gers nog even aanpoten om tor te zorgen dat peuterspeel- Pinkeltje r vrijdag toppie uit- |ïls de kinderen hun eerste De bestuursleden en vrijwillige ouders zetten de laatste puntes op de i. dag in hun nieuwe omgeving mogen beleven. De hele morgen is het ook al wachten op dat ene telefoontje van de leverancier van het nieuwe speeltoestel. Een fraai speelhuis met glijbaan moet de nieuwe trots worden in de tachtig vierkante meter grote speelruimte in het gemeenschapshuis. Later op de morgen komfhet 'bevrij dende telefoontje'. De teleurstel ling is echter groot. Het speeltoe stel, waarvan was toegezegd dat het deze week gebracht zou wor den, kan pas over enkele weken door de leverancier worden gele verd. Na een pittige discussie wordt nog geprobeerd een com promis te vinden. Morgen zal blij ken of de 'smeekbeden' verhoord zijn. Een kleine tegenvaller, maar de vreugde over het nieuwe onderkomen overheerst. Pinkeltje heeft vijf bestuursleden en drie leidsters. De nieuwe peuterspeel zaal voor kinderen vanaf twee jaar en drie maanden heeft in het nieu we gemeenschapshuis een prach tige ruimte ter beschikking. Iedere dinsdag- en vrijdagmorgen van 08.30 tot 12.00 uur worden de peuters hier opgevangen. "Op dit moment maken zo'n 25 peuters uit Veulen en America gebruik van de peuterspeelzaal", zegt Carla Reintjes, "Dat is een redelijk aantal. Al zullen we nu langzaam teruggaan. Aan het einde van dit schooljaar zal Pinkeltje nog vijftien kinderen tel len." In januari van dit jaar was Pinkeltje 25 jaar aktief in Veulen. Met ups en downs, met op het hoogtepunt meer dan 30 peuters die onderdak vonden. Ook Veulen is evenals de andere Venrayse kerkdorpen sterk afhan kelijk van nieuwbouw als het gaat om de aanwas van kinderen. "Het is te hopen dat die plannen gere aliseerd gaan worden anders heb ben we straks een mooie peuter speelzaal, maar komen er geen nieuwe kinderen meer", vult Doritha van Duuren aan. OVERWAAIEN De leidsters en bestuursleden zijn meer dan tevreden over de nieuwe accommodatie van Pinkeltje. Het oude gemeen schapshuis stond als het ware op instorten en de peuterspeelzaal deelde volop mee in de malaise. De kinderen komen nu van de hel in het paradijs. Naast de grote speelzaal is er nog een fraaie bui tenruimte, een aparte wc met toi letten voor de kleintjes en een riante opbergruimte. De raampjes van de speelruimte bevinden zich op peutershoogte. Carla Reintjes: "Het is allemaal heel kindvriende lijk en overzichtelijk ingericht. En bovendien zeer veilig." "En bij feestjes krijgen de kinderen nu eindelijk weer eens pannenkoe ken zonder poep lucht", reageert Doritha van Duuren gevat, refere rend aan de onbedoelde 'airco' die het oude gemeenschapshuis rijk is. De koffiepauze is voor bij. Alle vrijwilligers pakken de draad weer op, want morgen is ook voor hen een grote dag als de peu ters overwaaien naar het nieuwe gebouw. En dan moet alles op tijd klaar zijn Om de ingebruikname van de nieuwe peuterspeelzaal glans te geven, is er op zaterdag 19 november een open dag met receptie en officiële opening. Iedereen is dan tussen 14.00 en 17.00 uur van harte welkom. Voor de kinderen zijn er die dag verschillende activiteiten met onder andere schminken, een grabbelton, een glaasje ranja en een knipkaart met spellen. IE service essionele verwerking 1 de voordeligste tarieven .fOpyiA Het CDA levert een erg magere beschouwing op de begroting 2006. In vergelij king met de andere partijen komt het CDA als minste uit de bus. Als excuus voert de partij aan dat de begroting slechts het uitvoerend stuk is van de eerder vastgestelde voorjaarsnota. "Het zal nie mand verbazen dat de beschouwing van het CDA geen dik boekwerk is gewor den", aldus de verklaring. Het CDA meent dat college en coalitie hun doelen bijna hebben bereikt. "De klus is bijna geklaard. Nog drie raadsvergaderingen en dan zal de Venrayse burger aange ven of de klus ook goed gedaan is", zegt fractieleider Gerda van Stelten. Inhoudelijk en beschouwend heeft de tekst van het CDA weinig om het lijf. Het college wordt her haaldelijk herinnerd aan eerder gemaakte afspraken. Maar harde noten worden er niet gekraakt en gevoelige en actuele thema's (gemeentehuis, circuit De Peel, grondbedrijf, woningbouw, finan cieel beleid, omstreden wethou ders) blijven onbesproken. Het CDA geeft aan 'bescheiden tevreden' te zijn over de bijna afgelopen raadsperiode, waarin de partij samen met PvdA en Lokaal Aktief een coalitie vormde. Sterk en betrokken, zo luidt nog altijd de CDA-leus. De partij vindt dat ze bij veel besluiten daad krachtig aan de basis heeft gestaan. Ook is regelmatig gebruikgemaakt van het vragen uurtje en zijn er enkele initiatief voorstellen ingediend. Het CDA eist dat de gevolgen van de bezuinigingen op het kun stencentrum en de schouwburg duidelijker in beeld worden gebracht. Want beide culturele instellingen komen in een 'onmo gelijke spagaat' door de afwach tende houding van de gemeente. Wethouder Emonts (PvdA) wordt opgedragen in december in de commissie Maatschappelijke Diensten met een duidelijk voor stel te komen. Zodat de raad nog dit jaar een besluit kan nemen. Met de komst van de Floriade in 2012 ziet het CDA goede kansen voor toerisme en recreatie. Anderhalf jaar geleden werd het college in een motie opgedragen met een nota te komen. De visie op toerisme en recreatie is echter nog steeds niet verschenen. De coalitiepartij wil dat het college nog voor de verkiezingen zijn belofte nakomt. Over de omstreden telefoon centrale wacht het CDA een afzonderlijk voorstel af. Het colle ge moet de vervanging, kosten 515.000 euro, beter (financieel) onderbouwen. Donderdag 3 november 2005 - Pagina 7 /fyarte <£>c/wenen- fekKen- De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl Uitleg over Hernia en ischias Erik Wolters, chiropractor, geeft op donderdag 10 november uitleg over hernia en ischiasklach- ten. Er bestaan hierover nogal wat onduidelijkheden. Wat de meeste mensen weten is dat het om rugaandoeningen gaat die van grote invloed kunnen zijn op het dagelijks functioneren. Over de aard en het onderscheid (wat is wat?) tussen beide kwalen ont breekt vaak de kennis. Tevens wordt ingegaan waarom een ope ratie soms wel en soms niet wen selijk is. De lezing vindt plaats op donderdag 10 november om 19 00 uur in de Helfrichstraat 14/A in Venray. De toegang is gra tis. Wanneer u interesse heeft om te komen luisteren, kunt u zich aanmelden op telefoonnummer 077-3201919 of 06-52024012. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Lokaal Aktief ziet de einds treep ras dichterbij komen.De lokale partij heeft een bewo gen debuut in de coalitie ach ter de rug. Begonnen als frac tie Van de Vorle ging de partij, na de breuk met naamgever Joost, als Lokaal Aktief verder. Ook wethouder Frits Ruyten haalde de eindstreep niet. Bijna een jaar geleden gooide hij de handdoek en werd ver vangen door ex-D66-raadslid Hans Teunissen. Met een andere wethouder en onder een andere naam struikelt Lokaal Aktief naar de finish. Fractieleider Gerrit Lemmens con stateert dat de coalitie de gelede ren gesloten heeft gehouden. Voor Lokaal Aktief was het, bui ten alle interne problemen, een zware race in de rol als slippen- drager van het CDA en de PvdA. Toch ziet Lokaal Aktief de zon door de wolken schijnen. Ondanks alle rijksbezuinigingen is de lastendruk in Venray gemid deld. Dit past bij de menselijke maat die Lokaal Aktief zo hoog in het vaanden heeft staan. "In een moeilijke periode is door stabili teit en het behoud van basisvoor zieningen het vertrouwen in de toekomst gegroeid", denkt Lemmens. "Lokaal Aktief weet dat burgers precies aanvoelen wat we willen. Opmerkingen van ande ren, die geen collegeverantwoor delijkheid dragen, zeggen meer over henzelf dan over ons. De burgers kunnen vertrouwen in een stabiel bestuur met Lokaal Aktief." De beschouwing op de begro ting 2006 is nogal langdradig en is soms moeilijk te lezen. Er wordt weinig stelling genomen. De tek sten zijn warrig en niet altijd con creet. Voor de verbouwing van het gemeentehuis stelt de partij voor een afvaardiging uit de gemeente raad te benoemen. "Om latere misverstanden te voorkomen." KORTING SCHOUWBURG Over de korting van 80.000 euro op de subidie voor de schouwburg is Lokaal Aktief wél duidelijk. Deze korting moet gewoon doorgaan. Over het kun stencentrum blijft de partij vaag. Volstaan wordt met de opmerking dat de muziekschool uit de geva renzone moet blijven. De lokale fractie vraagt speciale aandacht voor zwerfjongeren en pleit voor een effectievere aanpak van alcohol- en drugsverslaafden waar een 'schrikbarende toena me' onder jongeren geconsta teerd wordt. Ouderen moeten aan sociale activiteiten kunnen blijven deelnemen. De kosten zoals van de Deeltaxi, mogen niet de pan uitrijzen. Lokaal Aktief wil circuit De Peel handhaven op de huidige locatie in Ysselsteyn. De EHS, het aaneen gesloten natuurgebied waarin het circuit ligt, moet daarvoor maar verlegd worden naar Brabant. De partij is boos op gedeputeerde Driessen die met de verhuizing naar de Sinnesstraat in Oirlo op de proppen kwam. Lokaal Aktief wijst erop dat de provincie eerder al raceciruit De Berckt in Baarlo gesloten heeft. De gemotoriseer de sporten weken toen massaal üit naar Ysselsteyn, wat het enige alternatief was. "Venray zat nu met het probleem opgescheept en de provincie wist dit drom mels goed. Gedeputeerde Driessen heeft hierover nog veel uit te leggen." COFFEESHOPS VERPLAATSEN Lokaal Aktief merkt dat er steeds meer weerstand komt tegen de twee gedoogde coffees hops aan de Henseniusstraat. De partij vindt dat ze vanwege de overlast niet meer passen in het centrum en stelt voor de coffees hops te verplaatsen. De lokale fractie pleit voor voorzichtigheid met grondaanko pen. Want de gemeente is in het verleden al een keer in de proble men gekomen door een sterke waardedaling van de grond. "En dit mag geen tweede keer gebeu ren." De grondprijzen mogen ook niet meer zo sterk stijgen. Een verhoging met het inflatiepercen tage is genoeg. "Dit verbetert de concurrentiepositie en stimuleert daarmee de trek naar Venray." De financiële meevaller door een goedkopere verwerking van huisafval moet volledig ten goede komen aan de burgers, vindt Lokaal Aktief. De partij is het er niet mee eens de ozb jaarlijks met 2 procent te verhogen. De infla tiestijging, gemiddeld 1,5 pro cent, moet het uitgangspunt blij ven. "Omdat Venraynaren landelijk gezien een lager inko men hebben en dan komt deze 0,5 procent bij Venrayse burgers harder aan dan elders." Het aantal ingeschreven leerlingen van Kunstencentrum Jerusalem is dit jaar gestegen met ruim zes procent ten opzichte van vorig seizoen. Vooral de afdelingen dans/ theater en muziek waren populair, terwijl het aantal leerlingen dat zich inschreef voor beeldende kunst wat achterbleef. Deze laatste tegenvaller valt vooral te verklaren uit de naweeën van de integratie en de forse tariefsstijging, die nodig was om de kosten te kunnen dekken. Vooral jeugdige deelnemers beel dende kunst lieten het afweten. Het kunstencentrum wil echter door middel van een ander en vooral aantrekkelijker aanbod de jeugd weer interesseren voor de beeldende kunst. In januari 2006 zal daarom een aantal korte cur sussen c.q. workshops speciaal voor de jeugd aangeboden wor den. De volwassenencursussen zitten evenwel nagenoeg hele maal vol. Momenteel telt de afde ling beeldend 300 cursisten; de ambitie van het kunstencentrum is echter om over vier jaar uitge groeid te zijn tot 600 beeldende cursisten. De korte cursussen/workshops beeldende kunst blijken te voldoen aan een vraag. In deze korte cursussen kunnen mensen zich in een paar lessen oriënteren op een bepaal de techniek zodat er een bewuste keuze gemaakt kan worden voor een langere cursus. Opvallend bij de afdeling beeldende kunst is het relatief grote aantal cursisten uit de regio. De theatergroepen (musical en soap) blijken een groot succes. De musicalcursus is wat betreft opzet veranderd en heeft vooral een sterker opleidingsgericht karakter gekregen met aparte dans-, zang- en acteerlessen. Overigens kunnen belangstellen den nog contact opnemen met het kunstencentrum en is instroom in deze cursus nog mogelijk. De theatercursus Maak je eigen soap is eveneens een suc ces te noemen. Aanvankelijk werd gestart met één groep, nu zijn er twee volle groepen gefor meerd. De afdeling dans kent een duidelijke stijging t.o.v. vorig sei zoen, met bijna 400 cursisten zit ten de groepen vol en erg succes vol is de cursus Breakdance, deze cursus zit helemaal vol. Zodra Kunstencentrum Jerusalem een tweede dansstudio heeft gereali seerd, is de verwachting dat het aantal cursisten dans nog verder zal toenemen. Ook het aantal leer lingen bij de afdeling muziek is licht gestegen, het aantal aanmel dingen voor de opleidingen voor verenigingsmuzikant is in verhou ding tot vorig seizoen nagenoeg stabiel gebleven. Kunstencentrum Jerusalem telt in totaal momenteel zo'n 2350 wekelijkse cursisten, de verwachting is dat het aantal dit seizoen zal groeien tot boven de 2400. Gezien de sterke tariefsstij gingen die dit seizoen in één keer doorgevoerd moesten worden, is het resultaat volgens de directie zeer bemoedigend te noemen. Naast de wekelijkse cursussen verzorgt het Kunstencentrum nog tal van andere culturele activitei ten, onder andere éénmalige workshops. Vooral de activiteiten die het Kunstencentrum, samen met Bibliotheek, 't Freulekeshuus, Odapark en Schouwburg onder neemt-voor het primaire onder wijs zijn zeer succesvol en de vraag groeit. Ook verzorgt het Kunstencentrum dit jaar weer een aantal culturele activiteiten voor het Raayland College en het Dendron College. Met deze onderwijsactiviteiten worden dui zenden jeugdigen bereikt. Wijkvereniging Veltum heeft eigen website Tijdens de viering van het 25-jarige bestaansfeest van de wijk vereniging Veltum begin september, werd het concept voor een website gepresenteerd. Inmiddels is de website verhuisd naar een andere provider en kan deze voortaan gevonden worden onder www.wijkverenigingvel- tum.nl. Op deze kleurrijke site staat naast algemene informatie over Veltum, de wijkvereniging en het wijkcentrum, de activiteitenplan ning van de wijkvereniging. Ook kan worden teruggekeken op de uit voering van de onlangs ondernomen activiteiten. De site kwam tot stand en wordt onderhouden door de heer Cuijpers, een van vaste vrij willigers van de wijkvereniging. ajMMAAS oensdag presentatie partijprogramma e oprichters van inVENtief beo een bondig en duide- lartijprograimHa in elkaar juteld. Komende woens- wil de kersverse partij met oeïnteresseerde inwoners Venray in discussie gaan. ens hopen de initiatiefne- rs nieuwe ideeën te horen, arond begint om acht uur estaurant Buitenlust aan de isheseweg. et partijprogramma, waarmee ENtief de raadsverkiezingen 7 maart 2006 ingaat, telt 52 lakne items. "We zijn hierover al 13 paar weken aan het stoeien", l medeoprichter Ben Roelofs. vdllen het ook beknopt hou- Ons programma moet op A-viertjes passen. En we wil- iedereen in de gelegenheid j|en om hierover mee te pra- 72! pe aanleiding voor de oprich- ivan inVENtief is onvrede. De "Svrede spitst zich toe op drie Dten: het gemeentelijk beleid, .fonctioneren van de gemeen- te organisatie en de wijze van I jtiek bedrijven in Venray. De lokale partij wil daar veran dering in brengen. De bestuur ders moeten niet bezig zijn met hun eigen positie. Alle energie moet gericht zijn op groei en bloei van de Venrayse gemeen schap. Waarin het voor iedereen goed toeven is en waar saamho righeid hoog in het vaandel staat. Collegeleden moeten staan voor hun verantwoordelijkheid en over voldoende kennis en kwaliteit beschikken. Dit geldt tevens voor de ambtelijke organisatie. Het management wordt afgerekend op een efficiënte werkverdeling en op de geleverde arbeidspresta ties. Het beleid moet getuigen van respect voor alle groeperingen. De communicatie met de burgers dient duidelijk, waarheidsge trouw en actueel te zijn. OPMERKELIJKE PUNTEN De partij komt met enkele opmerkelijke punten. Zo wil inVENtief alle verkeersdrempels verwijderen omdat ze vooral hin derlijk zijn. Het aantal rotondes en voetgangersoversteekplaatsen moet daarentegen worden uitge breid. Vlak bij het centrum moet voldoende gratis parkeergelegen heid zijn. De lokalen pleiten voor een goede busverbinding met het NS-station in Helmond. De wegen tussen de kerkdorpen en Venray zouden allemaal vrijliggende fiets paden moeten hebben. Het instandhouden, maar beter nog het uitbreiden, van de gezondheidszorg heeft hoge prio riteit. Daar hebben alle burgers recht op, vindt inVENtief. De gemeente moet alle middelen aan wenden om te voorkomen dat het ziekenhuis nog verder ontmanteld wordt. Er moet complete laag- complexe klinische zorg zijn plus een 24-uurs spoedeisende hulp gedurende zeven dagen per week. Ook het cultureel erfgoed kan rekenen op een warme belang stelling van de lokale partij. Het is verwerpelijk dat voorstellen en inzichten van particulieren, zoals het Lokaal Historisch Platform, worden genegeerd. Het prachtige park van St. Anna moet intact blij ven en bestemd zijn voor de Venrayse gemeenschap. Hetzelfde geldt voor het oude raadhuis. Zonodig koopt de gemeente het St. Annaterrein. Verfrissend stedenbouwkundig beleid en hoogwaardige architec tuur zijn het streven. Daarbij staat het behoud van alle waardevols voorop met bestrijding van ver vuilende architectuur. Woningen en andere gebouwen dierien goed toegankelijk te zijn voor ouderen en gehandicapten. De gemeente zou de ervaring van de steeds gro tere groep ouderen beter moeten benutten. Deelname aan het gemeenschapsleven moet bevor derd worden. Neem jongeren serieus - zonder bevoogding - en geef ze de ruimte hun eigen cultuur te beleven. Het jeugd- en jongerenbeleid kan wor den overgelaten aan particulier initiatief, daarbij ondersteund door de gemeente. Venray moet nieuwe onderwijs instellingen aantrekken die bijdra gen aan innovatieve economische activiteiten. Daarbij hoort ook de terugkeer van het Technisch Opleidingscentrum. VRIJWILLIGERS De lokale partij wil alle vrijwilli gers - van mantelzorger tot muse umsuppoost - promoveren tot 'prominente burgers'. Sociale voorzieningen moeten goed bereikbaar zijn, zonder bureaucra tische rompslomp, voor burgers die om welke reden dan ook niet aan het arbeidsproces kunnen deelnemen. Handhaving van orde en veilig heid in de leefomgeving is een belangrijk item. Stadswachten en parkeerwachters kunnen breder worden ingezet, bijvoorbeeld voor het schoonhouden van de straat. De buitenverlichting is in de wijken en dorpen ontoerei kend, meent inVENtief, Op de kerkdorpen moet zoveel gebouwd worden dat verdwenen voorzieningen zoals winkels, die belangrijk zijn voor de leefbaar heid, weer kunnen terugkeren. In het buitengebied kan moderne agrarische bedrijfsvoering hand in hand gaan met natuur en recre aties die samen een hamonieus geheel vormen. !Uterspeelzaal Pinkeltje in Veulen in nieuw onderkomen

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7