MD: invloed burgers ip raadsagenda Cursussen voorzien in een grote behoefte" Ergernis over geluid van ventilator OPRUIMING korting Samenwerking valt terug in oude oppositierol PvdA heeft 'goed gevoel' over verkiezingen VERBOUWINGS Mexx ESPPxlT Laat u inspireren a% EN MAAS Donderdag 3 novemoer zuub - Kagma b I pe WD oppert in de Vhouwingen over de begro- L2OO6 het voorstel burgers teeter bij de politiek te rekken. Burgers zouden „werpen rechtstreeks op fraadsagenda moeten kun- n zetten. "Zaken die leven inen de Venrayse gemeen- kunnen dan snel en itief besproken worden", j fractieleider René toeken. "Ze hoeven dan niet er via de klassieke politieke g te lopen." Ie WD heeft het over 'de laat- ronde' van deze gemeente- De oppositiepartij kiest voor constructieve en positief-kriti- [p benadering. Toch ontkomen liberalen er niet aan stevige kri tiek te uiten. Zoals over de telefooncentrale. "Helaas moeten we constateren dat er een kink in de telefoonka bel is gekomen tussen raad en col lege." Het WD-amendement, om alle huisvestingskosten van het gemeentehuis te bevriezen, is door het college niet uitgevoerd. Want de telefooncentrale staat gewoon in de begroting. "Een zeer onaangename verrassing die neigt naar arrogantie", stelt Francken. Zijn partij kan het colle ge absoluut niet volgen. "Het amendement en de discussie over de voorjaarsnota lieten aan duide lijkheid niets te wensen over. De argumentatie van het college raakt kant noch wal. De hele tele foondiscussie lijkt zich toe te spit sen op 'powerplay' van college naar raad." De WD hamert op een onder bouwd huisvestingsplan dat inte graal en goed doordacht is. De partij verwerpt het versnipperde ad-hocbeleid. De programmabegroting is inzichtelijker geworden. Maar de oppositiepartij is teleurgesteld over de 'conservatieve' meerjarige prestatiecijfers die weinig ambitie uitstralen. De WD is totaal niet te spreken over de wijze waarop het college met maatschappelijke instellingen omgaat. De partij noemt als voor beelden het kunstencentrum en de schouwburg, die beide flink moeten bezuinigen. "Voor zover er al sprake is van communicatie, is deze ronduit beschamend. Dit is niet zoals dat van een betrouw bare partner verwacht mag wor den." De oppositiepartij hekelt de 'overvaltactiek' die de gemeente toepast. De instellingen worden telkens overrompeld met slecht onderbouwde bezuinigingsvoor stellen. Wat weer leidt tot veel maatschappelijke onrust en dis cussies. En in veel gevallen (bibli otheek, Odapark, onderwijsbege leiding) wordt onder grote druk de bezuiniging weer ongedaan gemaakt. De WD wil dat de consequen ties van de bezuinigingen vooraf met de instellingen worden besproken. Voordat ze het politie ke circuit ingaan. "Zodat op basis van argumenten beoordeeld kan worden of een bezuiniging moet doorgaan." Het kunstencentrum en de schouwburg moeten minimaal op het huidige niveau büjven. Wethouder Emonts (PvdA) wordt opgedragen binnenkort met beide besturen in constructief overleg te gaan om uit de impasse te komen. Gedeputeerde Ger Driessen heeft volgens de WD voor zijn beurt gesproken door te verklap pen dat circuit De Peel verhuist naar Oirlo. De liberalen vinden de huidige locatie in Ysselsteyn 'de minst slechte'. Het college moet zijn ongenoegen en ergernis uit spreken bij de provincie over de gedeputeerde. Evenals de andere oppositiepar tij Samenwerking wil de WD dat de ozb niet verder stijgt dan het jaarlijkse inflatiepercentage. ierrie Lenssen duizendste cursist computercursus ouderen Gtrrie 'ie Lenssen is afgelopen ndag in het zonnetje gezet duizendste cursist van de mputercursus voor ouderen De Kemphaan in Venray. Naast een bloemetje mocht de 55-jarige Venrayse een memo- rystlck in ontvangst nemen uit handen van Sjef Martens. "De «langstelling voor de cursus sen is onverminderd groot", aldus regelneef Martens. "We hadden in januari 2003, toen we zijn begonnen in ons eigen lokaal in De Kemphaan, niet durven hopen dat ouderen zo massaal belangstelling zouden hebben voor de computercur sussen." Sinds april 1998 worden er al omputerlessen voor senioren cgeven onder auspiciën van .1 seniorweb en georganiseerd door IJ de ouderenbonden, met name de KBO. In de daaropvolgende jaren was het een zoektocht naar een eschikte locatie om de cursussen §n vast karakter te kunnen 'ven. Martens: "Commerciële vielen af vanwege de hoge huurprijzen en in lokalen binnen het reguliere onderwijs konden we altijd pas laat in de middag terecht. Vaak waren de daar aanwezige computers nog eens afgeschermd en konden we niet gebruik maken van de aanwe zige programma's. De meeste lokalen waren bovendien niet aangesloten op het net, zodat internetten en emailen niet moge lijk was." Dankzij een aanzienlijke gift van de CAI Venray en schenkin gen van fondsen en het bedrijfsle ven konden in januari 2003 de deuren van een eigen computer lokaal voor senioren in De Kemphaan worden geopend. 'We gingen destijds üit van 500 deel nemers in de eerstkomende vijf jaren. Nu, na ruim tweeëneenhalf jaar, zijn het er al duizend. Eens te meer het bewijs dat de cursussen in een behoefte voorzien", aldus Sjef Martens. De groei is er nog lang niet uit. En het aanbod wordt steeds breder. Naast de beginners cursus kunnen senioren terecht voor cursussen word, excel, inter netten en emailen, internetban- kieren en digitale fotobewerking. Maar er liggen inmiddels nieuwe plannen op de plank. Het aantal docenten is inmiddels gestegen naar twaalf. Martens: "Als aanvul ling op de cursus emailen willen we met webcams gaan beginnen. Daarnaast willen we iets gaan doen met de hardware van com puters. Knutselen met computers, ze uit elkaar halen, weer in elkaar zetten, apparaten aansluiten. Dat soort dingen." POSITIEF Gerrie Lenssen, die maandag heel verrast was door de huldi ging, heeft met plezier een begin nerscursus gevolgd. Eerder al had ze op De Toverbal, de school van haar zoon, een kennismakingscur sus voor de computer gevolgd. "Alles draait tegenwoordig om de computer. Voor veel zaken kun je niet meer onder de computer uit. En is zoeken op internet een uit komst. Mijn dochter Bea woont in IJmuiden en via de computer is het tegenwoordig de makkelijkste manier om contacten te onder houden met iemand die verder af woont. Heel makkelijk en heel Gerrie Lenssen (met bloe men) tussen de medecursisten, Sjef Martens en docent Herman van de Steeg handig." De 55-jarige cursiste volgde samen met negen andere deelnemers de cursus onder lei ding van docent Herman van de Steeg. Ondanks dat de ene cursist zaken sneller oppikte dan de ander, ging alles in prima harmo nie. "De cursus is iedereen perfect bevallen. In de acht lessen van twee uur zijn we ook als groep echt naar elkaar toegegroeid. De bedoeling is dat we met dezelfde mensen een vervolgcursus gaan volgen. Tekstverwerking of inter netten en emailen. Het is me heel positief bevallen." Verkrijgbaar voor €1750 bij: Slager Biermann met buurman in de clinch Het lawaai van de ventila tor die de koelcel van slager Jan Biermann op tempera tuur moet houden, ergert buurman Vic Bonants al jaren. Hij vindt dat de gemeente handhavend op moet treden tegen het geram mel van de koelmotoren. In de commissie bezwaarschrif ten van de gemeente Venray werd zijn bezwaarschrift maandag behandeld. Biermann runt een slagerij aan de Mgr. Hanssenstraat 31 in het centrum van Oostrum, Bonants woont een deur verder. Hij ergert zich al jaren aan het geluid dat de ventilator van zijn buur man veroorzaakt en verzocht Biermann herhaaldelijk om maat regelen te nemen. Die deed dat ook, maar het 'getik' van het apparaat blijft Bonants ergeren. Niet overdag, want dan wordt het geluid van de ventilator ver drongen door het lawaai van het verkeer dat over de Mgr. Hanssenstraat rijdt, het geluid van de trein en overvliegende vliegtuigen. Nee, vooral in de weekenden en in de vakanties stuit het lawaai van de ventilator Bonants tegen de borst. "In de weekenden vluchten wij het huis uit. Want je kunt toch niet rustig in de tuin zitten op een zonnige dag. Ik heb het geluid gemeten, 52 decibel, hetzelfde geluid als mijn afwas machine", vertelde hij aan de drie juristen van de bezwarencommis- sie. De twee buren liggen al bijna drie jaar met elkaar in de clinch. Toen verving de slager namelijk zijn oude koelmotor door een nieuwe, een groter exemplaar. "Sindsdien is de overlast erger geworden. Biermann heeft maat regelen getroffen, maar niet genoeg. Het is allemaal provis orisch gebeurd. Wij hebben nog steeds last van het lawaai", stelde Bonants. Onderzoeken die de gemeente zelf en door twee gespecialiseer de bureaus liet uitvoeren, stelden de slager echter in het gelijk. Uit de onderzoeken bleek volgens een woordvoerder van de gemeente dat het geluidsniveau binnen de landelijk norm blijft en dat Biermann dus niks te verwij ten valt. "Er wordt ruimschoots voldaan aan de geluidsnorm. Deze discussie zet in mijn ogen niet veel zoden aan de dijk", aldus de woordvoerder. Maar Vic Bonants was niet onder de indruk van het verhaal van de gemeente, omdat de onderzoeken juist op tijdstippen werden uitgevoerd dat de koel motoren niet of minimaal werk ten. Toch gloort er licht aan de horizon. Want sinds augustus staat de koeling volgens de advo cate van Biermann van zaterdag 16.00 uur tot en met maandag avond uit. Bonants vertelde dat dat al lang zo is. "Die rust heb ik ruim twee jaar niet gehad. Nu staan ze in het weekend stil, dat scheelt een stuk. Maar doorde weeks draaien ze volop. Ik wil dat Biermann zijn gebouw beter isoleert, want met goede isolatie materialen kan het geluid zeker met de helft minder worden. Wij blijven nog steeds in de herrie zitten." Volgens Bonants is de enige oplossing voor het pro bleem dat de slager de ventilato ren naar de gevel van de slagerij verplaatst, waar al meer ventila toren staan. Maar dat vindt Biermann te duur, zo bleek maan dagmorgen. De commissie bezwaarschrif ten zal binnenkort uitspraak doen in het geschil. Automobilist is rijbewijs kwijt Bij een snelheidscontrole met behulp van de lasergun werd op de Henri Dunantstraat een 19-jari- ge automobilist uit Venray bekeurd nadat hij 59 km/u te hard reed op een weg waar 50 kilome ter per uur de limiet is. De man komt, gezien zijn leeftijd, in aan merking voor het project 'Golfslag'. Zijn rijbewijs is ingevor derd. Dorpsraad Oostrum De Dorpsraad Oostrum houdt op dinsdag 8 november vanaf 20.00 uur in D'n Oesterham een openbare vergadering. De voort gang van de Dorpsomgevingsprogramma (DOP) en de inrichting van het dorpsplein staan onder meer op de agenda. Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenoverleg Venray houdt op maandag 7 november vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel aan de Heidseweg in Heide. Er wordt onder meer gesproken over het nieuws uit de dorpen en de voortgang van de woning bouwprojecten in de kerkdorpen wordt geïnventariseerd. 2500 STUKS l\IU TOT 50% KORTING Wij gaan in januari verbouwen in Venray én Boxmeer. Om hiervoor ruimte te krijgen houden wij een verbouwingsopruiming in VENRAY. MEN Mcitimque COTTONFIELD II CIUUN _iaoo shirts, jeans t-shirts enz. mannenmode, jeans and casual wear for men Bleek 82 Uenray Tel. 0478 - 512 306 Samenwerking Venray heeft het een tijdlang anders geprobeerd. De partij voerde oppositie met een milde toon. Tot veler verbazing was de scherpte vooral bij fractielei der Ike Busser verdwenen. "Samenwerking maakt zich klaar om in het college te komen. En het wil daarom vooral het CDA niet teveel voor de voeten lopen", zo ver klaarden insiders de opmerke lijke switch. Maar Busser en consorten val len weer terug op hun oude en beproefde oppositierol. Vier jaar geleden voerde het duo Busser- Verkoeijen soms keiharde opposi tie. Dat legde de partij bij de ver kiezingen van maart 2002 geen windeieren. Samenwerking klom van twee naar vijf zetels. Tijdens de begrotingsbeschou wing komt Ike Busser tot het besef dat een milde oppositierol zijn partij niet past. Met argus ogen wordt naar de opkomst van nieuwkomer inVENtief gekeken. Deze nieuwe lokale partij hekelt de wijze van politiek voeren in Venray. Waarin geen sprake meer is van echte oppositite. Samenwerking heeft zich dit blijk baar aangetrokken en valt nu terug op zijn oude 'succesformu le'. "De nieuwe partij probeert han dig misbruik te maken van de sen timenten van verongelijkte bur gers", zei Busser dinsdag tijdens zijn beschouwing. Hij haalde ongemeen fel uit naar het zittende college van CDA, PvdA en Lokaal Aktief. "Een regenteske manier van opereren", orakelde de oppo sitieleider. "Het college is een ver moeide oude man die op zijn laat ste benen loopt." Samenwerking zegt slechts kri tiek te oogsten met zijn afgezwak te oppositierol. "De samenleving voelt zich volkomen genegeerd door dit college. En het erge is dat het college dit niet doorheeft. Het trekt zich niets aan van wat de burgers willen." Uit onderzoek blijkt dat de lokale PvdA-afdelingen bij de verkiezingen voor de helft afhankelijk zijn van het lande lijk succes van de partij en de populariteit van lijsttrekker Wouter Bos. Voor de andere helft laten de kiezers zich lei den door de lokale situatie. Terugblikkend op de afgelo pen periode heeft de Venrayse PvdA een goed gevoel over de inzet van de fractie en de 'ste vige inbreng' in het college. De PvdA kijkt dan ook met ver trouwen uit naar de verkiezin gen van 7 maart 2006. De PvdA wil zeer nauw betrok ken blijven bij de plannen voor het gemeentehuis. Het college is volgens de partij tot nu toe erg terughoudend geweest in zijn communicatie. De PvdA kiest voor een sobere en doelmatige huisves ting. Het voorstel is een afvaardi ging van de raad bij het project te betrekken. Het college doet de waarheid geweld aan door te beweren dat de telefooncentrale niét onder het amendement zou vallen waarin de raad alle investe ringen in het gemeentehuis bevriest. Desondanks wil de PvdA toch het licht op groen zetten voor de nieuwe centrale. De Partij van de Arbeid heeft al eerder aangegeven dat de grenzen van de bezuinigingen bij Maatschappelijke Diensten zijn bereikt. Het bestuur van de schouwburg krijgt een pluim voor zijn 'uitstekend werk'. Maar het heeft wel geschort aan de onder linge informatieuitwisseling. Waarbij de gemeente een veeg uit de pan krijgt. "Dit verdient abso luut niet de schoonheidsprijs", aldus fractieleider Bert Linskens, die voorstelt de voorgenomen bezuiniging van 80.000 euro een jaar op te schuiven. Ook bij het kunstencentrum heeft het volgens de PvdA ontbroken aan een goede communicatie. De partij is minder te spreken over het bestuur van het kunstencentrum dat te weinig inspanningen levert om tot een acceptabele oplossing te komen. De cursustarieven voor volwasse nen zouden bijvoorbeeld ver hoogd kunnen worden. Ronduit ontevreden is de PvdA over het winkelcentrum. De broodnodige facelift komt maar niet van de grond. "Er wordt te veel gepraat en niets gedaan", oor deelt Linskens. "Het wordt tijd dat er daadwerkelijk actie wordt ondernomen." Vooral de bestra ting is de partij een doom in het oog. Vervanging moet dan ook pri oriteit krijgen. De toegankelijk heid, begaanbaarheid en aantrek kelijkheid van het centrum komen door de slechte kwaliteit in het geding. De sociaal-democraten zijn erop tegen dat de bomen langs de Oude Oostrumseweg zomaar gekapt worden. "Het is een beeldbepalende straat met his torie", zegt Linskens, die fel tegen de kap is. Zijn partij vindt dat de Oude Oostrumseweg, net zoals bij de Julianasingel en de Wilhelminastraat, zijn prachtige authentieke uitstraling moet behouden. Voortaan moet elk inrichtingsvoorstel gepaard gaan met een kwalitatieve rapportage over het groen. De PvdA betreurt het dat het St.- Annaterrein in het vergeethoekje dreigt te raken. De partij is het er niet mee eens dat, nadat er over eenstemming is over de financiële afwikkeling, alles weer open ligt. Linskens herinnert eraan dat er een paar jaar geleden een veelbe sproken stedenbouwkundig plan is opgesteld waaraan niet voorbij kan worden gegaan.. "Daarin zijn de grenzen tussen stadsontwikke ling en natuurbescherming opge zocht." Het getouwtrek om circuit De Peel dreigt volgens de PvdA niet meer om de inhoud, maar om 'het recht van de sterkste' te gaan. De gemeente, die het circuit wil lega liseren, staat lijnrecht tegenover de provincie en de VROM-inspec- tie. De PvdA is vooral boos op gedeputeerde Driessen, die bestuurlijk Venray schoffeert door de voorkeurslocatie aan de Sinesstraat voortijdig naar buiten te brengen. In een ultieme poging het circuit op zijn huidige plek te behouden, wil de partij een gesprek met het provinciebestuur. Eindstraat 12, tel. 581553 doolr onze keukens en badkamers iCri BhrtMaB - :ch Comfortabel Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide. T 0478 533000 c0mf0rt/jjf www.comfortabel-wonen.com wonen

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5