Jong talent in Mariakapel Venrayse artiesten, cabaret en 80's muziek Kunst Cultuui Kom Op speelt Rollenspel Veertig jaar Dingus Janez Detd in Jera'70 Boerderij in het licht De nieuwe reis van Theo Hazepaeper in de schouwburt KATHEDRAAL VAN DE PEEL Ad\ r HiCOj £.iv Mftha Loes Vorst uit Venray, winnares 2005 van de talentenjacht De Kans in Schouwburg Venray gaat samen met Stef van Dijk, die haar op piano begeleidt, op zondag 6 november vanaf 15.30 uur een concert verzorgen in de Mariaka pel in Holthees. Dit concert wordt jaarlijks in de kapel gehou den om jong talent een kans te bieden zijn of haar muzikale kwa liteit te tonen. Loes Vorst heeft al enige tijd plannen om een cd uit te brengen, en in de voorberei ding daar naar toe komt een groot concert, met veel eigen repertoi re, goed van pas. Ze brengt het liefst eigen repertoire, ze schrijft haar liedjes meestal zelf, zowel de tekst als de muziek. Zelf zegt ze daarover: "Eigen nummers kun je met volle overtuiging brengen. Je kunt je perfect inleven omdat de muziek en de tekst van jezelf zijn. Bij een cover lukt dat nooit. Daar kun je nooit zoveel lef en gevoel in leggen". De achttienjarige Venrayse zan- geres heeft al heel wat jaren muziek achter haar liggen. Als achtjarige begonnen met de IVM- opleiding, gevolgd door twee jaar blokfluit, heeft ze daarna tot op de dag van vandaag pianolessen gevolgd bij haar leraar Hans Kal bergen. Nog steeds krijgt ze van hem privélessen, en ze trof in hem een muzikale bondgenoot die haar steeds gestimuleerd heeft om zelf muziek te gaan maken. Tijdens die pianostudie ontmoet te ze ook Stef van Dijk (17), even eens afkomstig uit Venray, die er ook al tien jaar muziekstudie op heeft zitten, waarvan ook een groot aantal jaren pianolessen bij Hans Kalbergen. Vorst en Van Dijk spelen nu al zo'n drie jaar samen, waarbij Vorst de zang voor haar rekening neemt, en op de piano door Van Dijk wordt begeleid. Maar ook solistisch weet de pianist zijn mannetje te staan. In het begin van hun samenwerking hebben Vorst en Van Dijk nog samen met anderen in een band gespeeld, maar die band is uit elkaar gegaan, en daar na zijn ze samen verder gegaan, soms even ieder voor zich dan weer als duo. Naast zijn samen werking met Vorst speelt .Van Dijk nog in de band Papalarious, en is hij actief in de Hofkapel. Kaarten zijn te bestellen bij de familie Ermers via tel. (0478)636480, bij de familie Wij- enberg via tel. (0478)636390, via www.mariakapel.nl, en vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel. Toneelvereniging Kom Op uit Holthees-Smakt brengt dit jaar de klucht Rollenspel op de planken. In dit stuk draait het om een zakenvrouw die een tijdje in een psychiatrische inrichting heeft gezeten. Ze is nu echter weer helemaal gezond. Haar man en zoon zien echter in dit feit een kans om de leiding over de zaak over te nemen en zetten alles op alles om hun schoonmoeder en oma ervan te overtuigen dat de psychiatrische problemen weer terug komen. Dit met behulp van de vriendin van de zoon en de dubieuze kokkin des huizes, die werkelijk alles doet, als het maar genoeg oplevert. Kortom genoeg ingrediënten voor een gezellig avondje lachen. Wilt u genieten van de voorstel ling, dan bent u van harte welkom op 6 november in Plein 27 in Maashees of op 9, 10 of 11 november in 't Pelgrimshuis in Smakt. Deze avonden beginnen om 20.00 uur en de entree bedraagt €5,-. Voor reserveringen kunt u bel len met Christien Goumans (tel:0478-636676). Voor de voorstellingen in 't Pel grimshuis kunt u ook een dinerar rangement gebruiken. U kunt dan eerst heerlijk dineren en daarna kunt u op gereserveerde plaatsen genieten van onze voorstelling. Voor inlichtingen en reserverin gen voor dit arrangement kunt u kontakt opnemen met 't Pelgrims- huis(tel:0478-6362280). Popkorenfestival Venrode neemt op zaterdag 12 november deel aan een popkoren festival dat BALK (Bond voor A capella en Lichte muziek zingen de koren en groepen) houdt in het Orpheus theater in Apel doorn. Veertien geselecteerde koren laten deze dag zien hoe het musical- en popkoorleven er op dit moment bij staat. De deelne mende koren laten op dit hoogste podium zien wat ze in hun koor mars hebben en krijgen alle ruim te om zichzelf behoorlijk neer te zetten en de energie uit te stralen die ze in hun zang en show heb ben gestoken. De dag wordt afgesloten met een sfeervolle Sing Along met Bro adway, de winnaar van Hotzone 2003. Tienerdisco Een groepje inwoners van Ven ray is bezig met de oprichting van een tienerdisco. Hierbij kunnen ze nog wel wat hulp gebruiken. De disco is gericht op tieners van twaalf tot zestien jaar uit Venray. Vrijwilligers worden ingezet voor barwerkzaamheden, entree, de garderobe, veiligheid (controle), schoonmaken etc. Verder bestaat ook de mogelijkheid tot het mede organiseren van andere activitei ten voor deze tieners. Wie affini teit heeft met deze doelgroep, bereid is om minstens een keer per maand op vrijdagavond een aantal uurtjes mee te werken en zestien of ouder is, dan is dit de kans. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Steun punt Vrijwilligerswerk Venray (Match) aan de Marktstraat 8, 5801 BM in Venray, tel. (0478)516995, e-mail info@vrij- willigerswerk.nl Programma Schouwburg Venray uonaeraag 3 novemoer - KagiJ Het Nederlandse platteland is volop in beweging. Veel histori sche boerderijen verliezen hun oorspronkelijke functie en wor den gesloopt of ingrijpend ver bouwd. Dat betekent een drei gend verlies aan cultuurhistorische en landschap pelijke waarden. Om de aandacht op deze problematiek te vestigen wordt sinds enkele jaren door de LLTB afdeling Venray e.o. Boerde rij in het licht gehouden. Boerderij in het licht wordt dit jaar gehou den van 18 tot en met 24 novem ber. De verlichte boerderijenroute is een toeristische autoroute die in de avonduren verreden wordt. Er is dit jaar een route uitgezet van 48 kilometer die de deelnemers over het grondgebied van Mel- derslo, Tienray, Castenray, Oirlo, Leunen, Heide, Veulen, Meterik en Horst voert. Meer dan twee honderd boerderijen, woonboer derijen en andere 'aan de route gelegen objecten worden door middel van (bouw)lampen flink in het licht gezet. Het aanzicht van de gebouwen in de donkere avond geeft verrassende effecten. Zichtbaar is dan dat de bewoners van het buitengebied en de agrari sche sector de afgelopen jaren veel gedaan hebben aan het ver fraaien van de gebouwen. Wat in voorgaande jaren bijzonder opviel was dat een groot aantal boerderij en door de bewoners "opgeleukt" waren met extra elementen, zoals bijvoorbeeld stropoppen, oude werktuigen of het gebruiken van verlichte pompoenen. Iets dat door de deelnemers aan de tocht erg op prijs gesteld werd. De Ech ten zullen van 18 tot en met 25 november branden van 18.30 uur tot 22.30 uur. In de route is een wedstrijdelement ingebouwd. De hoofdprijs van deze wedstrijd waaraan elke deelnemer aan de verlichte boerderijenroute gratis kan deelnemen, is een rondvlucht boven het gebied dat tijdens de tocht verlicht wordt. Gezien het te verwachten aantal deelnemers is dit jaar gekozen voor twee start punten: verenigingsgebouw de Hoefslag in Veulen en streekmuse um De Locht in Melderslo. Het door de deelnemers zelf te kiezen startpunt is tevens hun eindpunt. Een uitgebreide routebeschrijving kan men verkrijgen bij de start punten. Omdat de route in het donker gereden wordt, wordt aan geraden een leeslampje van thuis uit mee te nemen om deze route beschrijving goed te kunnen lezen. Voor meer informatie kan men terecht bij Kees de Weert in Veulen via (0478)510966, bij Paul Steeghs 06-55718834 of bij Eduard Maas via tel. (0478)691266. Een zondagaochtendconcert met Venrayse artiesten, caba ret met Van Muiswinkel en Van Vleuten en terug naar de jaren tachtig in Hold Tight, It's 80's Night. Schouwburg Venray heeft komende week drie interessante voorstellin gen op het programma staan. Op zondag 6 november is er een zondagochtendconcert van MMSK in samenwerking met diverse Venrayse artiesten en dansgroepen o.l.v. Myma van den Bosch. De voorstelling begint om 11,30 uur. Twee jaar geleden werd in de foyer van de schouw burg in Venray een concert gege ven door MMSK St. Petrus Ban den. Dit in samenwerking met de drumfanfare Jong Nederland uit Asten met Stella Gommans als presentatrice. Nu komt MMSK St. Petrus Banden, onder leiding van Antoine van Rooij, met een nieuw concert met als centrale thema: de jeugd. Zowel muziek voor de jongste als de oudere jeugd is te beluisteren. Hierbij moeten wij denken aan een medley van K3 en Robbie Williams. Ook kinderlied jes uit de oude tijd als Dikkertje Dap en In Holland Staat Een Huis passeren de revue. Tijdens een van de muziekstukken, met als solo-artiest Joop Derks, wordt een kleine circusact opgevoerd door twee jeugdige Venraynaren. MMSK St. Petrus Banden treedt niet alleen op. Zanger Martien Jeuken zal enkele Venrayse num mers ten gehore brengen, met MMSK als begeleiding. Myma van den Bosch is ook van de partij. Zij voert met een oudere en jongere dansgroep twee mooie dansen uit. Dansen zoals we die van haar gewend zijn. Tijdens het optre den van de slagwerkgroep, onder leiding van Henk Martens, zullen ook Marcel Siebers en Lars Beu- ving acte de presence geven. Bei den zijn bekend binnen de Neder landse drumwereld. Het geheel wordt gepresenteerd door Paul Rutten. Paul heeft dit jaar ook met succes de finale van De Kans gepresenteerd. Hij kan met recht een goed presentator genoemd worden en weet dan ook een goede invulling te geven aan dit zondagochtendconcert. De toe gang is gratis. Op dinsdag 8 november zijn Van Muiswinkel en Van Vleuten te gast met hun programma Anti quariaat Oblomov. Erik van Muis winkel (1961) en Diederik van Vleuten (1961) werken al samen sinds 1989. Zij leerden elkaar ken nen bij cabaretgroep Zak en As. Samen met Justus van Oei speel den zijn de programma's De Nationaal Kampioen en Zak en As Ontkent Alles. Na de opheffing van Zak en As in 1992 volgen beide cabaretiers hun eigen weg tot 1997. Toen hernieuwden zij de samenwerking op de planken in achtereenvolgens Mannen van de Wereld, Mannen op de Maan (1999) en Mannen met Vaste Las ten (2001). Nu in 2005 staan ze in Venray op de planken met de voorstelling Antiquariaat Oblo mov. Het vierde programma van Van Muiswinkel en Van Vleuten is een feit. Maar hoe kun je deze show het beste omschrijven? Dat is een lastige vraag. Zelf weten ze het volgende te vertellen over dit nieuwe avondvullend program ma: "Antiquariaat Oblomow (spreek uit: antie-kwarie-jaat oo- bloo-mof) is een oase van esprit, belezenheid en kennis, veilig afge schermd van de oorverdovende eenentwintigste eeuw. Buiten is het twee graden, binnen snort de potkachel. Buiten ldinken Jensen en Stenders, binnen regeren Gor ter en Nescio. Er is muziek en poëzie, eventueel met een specu laasje en een glaasje port erbij. Rust en contemplatie. Maar dan gaat de bel..." Wat er dan staat te gebeuren blijft nog een verras sing. De heren willen hierover niet te veel uitweiden. Maar dat het een geweldige cabaretvoor stelling wordt, spreekt voor zich. Met de heren Van Muiswinkel en Van Vleuten ten grondslag, wordt een plezierige avond gegaran deerd. Voor de voorstelling die om 20.00 uur begint zijn nog kaar ten te koop. Hold Tight, It's 80's Night is het thema op donderdag 10 november. Deze voorstelEng begint eveneens om 20.00 uur. De meeste mensen krijgen een nostalgisch, goed gevoel als ze terug denken aan de jaren 80. Wat zou er nog leuker zijn dan een heerlijke avond genieten vanuit een luie stoel en je helemaal terugwanen in de tijd van The Dukes of Hazzard, Miami Vice, de mannen van The A-Team en ga zo maar door. Zelfs de ietwat jonge ren onder ons beleven een gewel dige avond met muziek uit de tijd dat 'muziek nog echt muziek was'. Beenwarmers, buttons en neon bepaalden in die jaren het modebeeld. Michael Jackson, Prince, Wham en Duran Duran voerden de hitlijsten aan en ver bijsterden met een nieuw feno meen, de videocüp! Inmiddels is de videoclip niet meer weg te denken uit de muziekwereld maar toen was het zeer bijzonder. Wie kent de videocEp van 'Thriller' van Michael Jackson niet? Dat is toch wel de meest besproken video aUer tijden. Om A-Ha niet te vergeten met hun semi-getekende Van Muiswinkel en Van Vleu ten te gast met hun programma Antiquariaat Oblomov (foto: Katinka Krijgsman) videoclip. Een ware revolutie in de muziekwereld. Voor donder dag 10 november geldt enkel: Hold Tight de jaren 80 zijn terug! De cast van David Graham Theatre Productions draait de klok terug en neemt u mee naar de tijd Madonna, Spandau Ballet en vele andere trendzetters. Een decennia vol bizarre maar warme en gekoesterde herinneringen. Met sterke zang, muziek, werve lende dans, show en humor zet ten getalenteerde zangers, zange ressen en musici de schouwburgzaal volledig op z'n kop. Wie dacht dat een schouw burgzaal niet kon swingen heeft het mis! Het dak van Schouwburg Venray gaat eraf. Een voorproefje: 1999, Gold, Kids in America, It's Raining Man. Dus 'put on your dancin' shoes', it's party time met 'the best 80s show in the world... ever'. Voor deze spetterende show zijn nog kaarten verkrijg baar. Jongerencentrum Dingus in Venray viert op zondag 6 november vanaf 14.00 uur zijn veertigjarig bestaan. Op 6 november 1965 werd door de toen opgerichte Stichting SR'65 ook onder de naam Sociëteit SR'65 de jongeren- soos aan de Hoenderstraat in Venray in het leven geroepen. Aanvankelijk ook echt een sociëteit voor jonge lieden, groei de het centrum al direct in het begin van de jaren zeventig uit tot een echte jongerensoos voor jon gens en meisjes van zestien jaar en ouder onder de naam Free Wheel- in. Halverwege de zeventiger jaren kwam de zaal erbij, die tot midden jaren negentig, inmiddels heette het centrum, en dat tot op de dag van vandaag Dingus, het centrum nationale en zelfs interna tionale bekendheid bezorgde. De verhalen over de geschiedenis van Dingus zijn algemeen bekend. Tot ongeveer aan het vijfentwintigjari ge jubileum toe in 1990 ging het allemaal heel aardig, dat was in de tijd dat onder andere de rijksover heid, dit in tegenstelling tot later en nu nog steeds de gemeenten - het jeugd- en jongerenwerk nog zelf in aUe gemeenten in Neder land rechtstreeks bediende. Door een steeds slechter wordende ver houding met vooral de lokale overheid ging het vanaf het begin van de jaren negentig snel bergaf waarts - en dat niet alleen met het gebouw - ofschoon Dingus tot op vandaag toe zichzelf wonderwel overeind heeft weten te houden. Dingus viert dit komende jubi leum dan ook anders als dat het dat de vorige lustrumvieringen heeft gedaan. Vooral voor de eigen mensen, de jongeren dus. In de laatste weken is er al het een en ander extra's aan activiteiten, concerten en party's te doen geweest in Dingus in het kader van het veertigjarig jubileum. Dat zal ook in de komende weken nog veel meer gaan gebeuren. Zomaar een jubileumweekend op zichzeh' zonder een jubileum als jubileum dan toch te vieren, is natuurlijk ook niet aan de orde. Op vrijdag 4 november wordt er in het café van Dingus vanaf 19 00 uur een spe ciale editie van het Dingus Classic Rock Café gehouden. De beste dj's aan de knoppen dus en muziek voor iedereen. Op zaterdag 5 november vanaf 19.00 uur is er in het café van Dingus Feestcafé San- der en Kay. Feest iedereen met extra attracties. Iedereen., vooral vrijwiUigers en oud vrijwilEgers, is van harte welkom. Zondag 6 november is dan de officiële vie ring van het veertigjarige bestaan. Dingus roept vooral (oud)bestuur- ders, (oud)adviseurs, (oud)vrijwil- ligers en (oud)bezoekers op te komen. Ter gelegenheid van het 35-jari- ge bestaan van de Jera'70 in Yssel- steyn betreden de punkrockers van Janez Detd op vrijdag 4 november het podium. Het uit België afkomstige Janez Detd. bestaat tien jaar en heeft in de loop der jaren al menig hoogte punt meegemaakt. Zo hebben ze opgetreden op het Rock Werch- ter Festival en gingen ze er op de TMF-Awards vandoor met drie hoofdprijzen (beste Belgische band, beste roek-album, beste single). Mede door deze succes sen ging het baUetjë aan het rollen en waren ze de opwarmers voor The Offspring en Limp Bizkit. Ook hebben ze in het verleden al tweemaal op Jera On Air gestaan. Supportact deze avond is de band Laternpoll. Deze skatepunk band bestaande uit twee gitaristen, bas sist/zanger, en een drummer komen uit de omgeving Gelder land. Ze staan bekend om hun erg energieke live optredens en weten het publiek dan ook in de juiste stemming te krijgen voor Janez Detd. De zaal gaat om 20.00 uur open. Afsluiter van de fees- tweek is de receptie/open dag op zondag 6 november. Tijdens deze dag is iedereen in de gelegenheid om nader kennis te maken met de Jera'70. Zo is er een expositie ruimte waar veel foto's en video fragmenten uit de historie te zien zijn. De receptie duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Daarna gaan oud dj's voor de muzikale omlijsting zorgen en wordt er in Jera stijl gefeest. Check voor meer infor matie www.jera70.nl. De bestelde boeken kunnen vrijdag 4 november na afloop van de aanbie ding van het boek aan de Bisschoi tegen contante betaling afgehaald wot den in de Grote Kerk. Daarna is er in dezelfde kerk vrije verkoop van 17.30 tot 1830 uur. Na de opening van het carna valsseizoen wordt op zondag 13 november de eerste activiteit van carnavalsvereniging Hazepaeper Venray gehouden in de foyer van Schouwburg Venray. Deze middag wordt de cd 2005-2006 gepresen teerd met daarop de opnames van de vier winnende liedjes van de Eedjesfinale. Traditiegetrouw vindt ook de uitreiking van de Piëlhaas plaats. Ook wol afscheid genomen van het bl bruidspaar 2005 en komt li we bruidspaar 2006 uit. I ren worden tussen 16.00 e uur beziggehouden Drumino. Foyer Schouwbur om 14.33 uur en aanvangt] programma 14.55 uur. Blaaskapel Blaaskapel Die FröhEchen Rübensammler uit Leunen is na het vertrek van haar drummer vleugellam geworden. Hopelijk voelt iemand zich geroepen om de blaaskapel een nieuwe muzika le drumvleugel te geven. Het repertoire bestaat uit Egerlander en Tsjechische muziek. Meer informatie is verkrijgbaar via rubensammler@leunen.nl of via tel. (0478)583152. 't Knölleke In gemeenschapshuis De Brink in Leunen worden op vrijdag 18 en zaterdag 19 november de zit tingsavonden van carnavalsver eniging 't Knölleke uit Leunen gehouden. Veel artiesten uit eigen dorp en daarbuiten gaan voor het Leunse publiek optre den. De laatste jaren weten ook veel mensen van buiten Leunen de weg naar het knollenhuus te vinden. Er zijn voor beide ayon- den nog kaartjes te koop bij Texa co Lucassen. Aquarelavond Naast de bloemenworks Lerj| en de knutselmiddagen voo deren heeft het Koningsken 1 Vierlingsbeek nu ook een aq ot is 1 avond op het programiru ïn dat aquarelavond op dinsf november is geschikt om i proberen wat men van aqi ren vindt en om tegelijkertij: rkant atief te bezig zijn, maar i Cia|e geschikt voor gevorderden relleren is een techniek oe veel water en weinig verf: papier te zetten. Kristianne mers begeleidt de aquarel» die duurt van 19 30 tot 22J Aanmelden voor dinsd? november via tel. (0478)631 Streetdance In wijkcentrum Veltumifl ray wordt op maandag 7 no ber van 18.15 tot 19-15 uu; open dag Streetdance gehoi leer 1 Wie tussen de elf en zesties eze n oud is kan komen kijken ol doen. Nadere informatie is krijgbaar bij jolanda Jasptii ,sch tel. (0478)510995. Boekrecensie in Peel en Maas Hoofdpersoon Theo, die we nog kennen uit De reis van Theo, is inmiddels zesentwin tig en heeft enige jaren voor Artsen zonder Grenzen in oor logsgebieden gewerkt. Zijn vriendin Bozicka, een milieu activiste, heeft hem bewust gemaakt van de ecologische problematiek. Als Theo op het punt staat mee te doen aan een wedstrijd van een milieuorganisatie, wordt hij door zijn tante Martha gebeld. Ze Egt met een dubbele longontsteking in het ziekenhuis in New Delhi en smeekt hem haar op te halen. Zij knapt gauw weer op, maar om zeker te zijn van haar genezing neemt Theo haar mee naar de gebieden waar hij onderzoek wil doen naar milieuproblemen. Hun reis wordt een confrontatie met de wereldwijde verwaarlo zing van de natuur- en leidt tot een reflectie op de kwetsbaarheid van de aarde, de armoede van de Derde Wereld en de arrogantie van het Westen, en de verhouding van de mens tot de natuur. Gaan deweg komt Theo tot het inzicht dat bij oplossingen van de grote milieuvraagstukken het besef voorop moet staan dat de 8 midd deel uitmaakt van de natuur® rs, re hij die niet ongestraft kan beh sen. Catherine Clément schi verschillende artikelen oveti ar< di chologie en antropologie en pi hulde ceerde een groot aantal roffl tgang De reis van Theo werd vertaal meer dan twintig talen en was c niternationale bestseUer, "nko Dit boek in te koop bij boel del Van den Munckhof, f straat 68 in Venray. Prijs: J euro.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 18