Zonder beeldende kunst leen kunstencentrum" mtallatie cliëntenraad itoelen voor mcologiecentrum W Venrays bezoek aan Tweede Kamer Agrariërs eisen aanpassing Europese subsidie Venray werkt aan veiligheid Ruim 17.000 euro voor groot onderhoud De Wis www.steja.nl WIJ HOUDEN VAN MANNEN Daarom geven wij alle mannen dit weekend (21-22 oktober) 10% KORTING op de totale herencollectie [.EN maas Donderdag 20 oktober 2005 - Pagina 7 blitiek kritisch over bezuiniging Kunstencentrum Jerusalem De commissie atschappelijke Diensten dat de gemeente Venray het uiterste gaat om de beeldende kunst te iouden voor het istencentrum Jerusalem, .kunstencentrum dreigt uit gar te vallen als de bezuini- «van 100.000 euro wordt irgezet en dat willen de ties koste wat kost voorko- i. "Als de afdeling beelden kunst verdwijnt, is het kun- :entrum voor ons geen istencentrum meer. We eten alles uit de kast halen een '100 procent kunsten- 8,5 jtrum' te laten bestaan' in aray- Een kunstencentrum arin alle disciplines een hebben", zo verwoordde .lie Cals (WD) tijdens de --Ininissievergadering de voelens van de politiek. Het college kan zich helemaal iden in het verhaal van de par- nen, antwoordde wethouder ints (PvdA) op de vragen van jartijen. "Maaf we hebben van aad de opdracht gekregen om ton op het kunstencentrum te bezuinigen en dat was een seri euze opdracht, mag ik aannemen. Als jullie nu zeggen: 'Maak die bezuiniging maar ongedaan', dan vind ik dat prima. Maar dan moe ten jullie ook de politieke conse quenties dragen als we het over de begroting hebben. Ik zeg niet wat u wel of niet moet doen, want we zijn nog in gesprek en binnenkort onderhandelen we weer verder met het bestuur van het kunstencentrum." Voor 1 januari - de deadline die het bestuur van het kunstencen trum de gemeente stelde- is de kogel echter zeker niet door de kerk, zo verklapte de wethouder alvast. Want er zal volgens nog heel wat gesproken en gerekend moeten worden. "Rond maart 2006 denk ik met een nieuw voorstel naar de politiek te kun nen komen." De politieke partijen waren uiterst kritisch donderdagavond. Want tijdens hun werkbezoek aan het Kunstencentrum Jerusalem, kregen de commissie leden van bestuursvoorzitter Joep Hahn en directeur Ko van der Velpen te horen dat er grote onvrede heerst bij het bestuur en de directie over de houding van de gemeente Venray. Om die reden werden de politici ook uit genodigd voor een bezoek, waar in ze van het bestuur te horen kregen dat de bezuiniging voor 1 januari 2006 herroepen moet zijn, want anders wordt de afdeling beeldende kunst met ingang van het seizoen 2006-2007 gestopt. KRITISCHE VRAGEN De wethouder kreeg van de commissieleden tal van vragen over de volgens het bestuur van het kunstencentrum gebrekkige communicatie van de gemeente Venray. "Er is ons altijd verteld dat er veelvuldig contact is, maar nu blijkt er geen contact te zijn geweest. Dat vind ik raar", zei Tom van den Hoek (Lokaal Aktief). "We dachten dat het con tact optimaal was, met als inzet het optimaal in de lucht houden van het kunstencentrum. We werden echter onaangenaam ver rast door datgene wat we voorge schoteld kregen. Zo kun je als overheid niet met het maatschap pelijk veld omgaan. De communi catie moet anders en actiever zijn", stelde Martin Wijnhoven (Samenwerking). Elly van Dijck (PvdA) verdedig de haar wethouder door te stellen dat ook een kunstencentrum niet onbeperkt kan aankloppen bij de gemeente en dat de liefde van beide kanten moet komen. "De financiële pot van de gemeente is ook beperkt. Ook het bestuur moet naar andere oplossingen kij ken. Misschien is er een groep mensen die meer voor een cursus kan betalen? De oplossing kan niet alleen van de gemeente komen." IN GESPREK Een mening waarin wethouder Emonts zich helemaal kon vin den. Hij verklaarde nogmaals met het kunstencentrum in gesprek te zijn over de financiën, de subsidie en de toekomst en vertelde niet het gevoel te hebben dat de onderlinge verhoudingen ver stoord zijn. "De gesprekken die we hebben gehad, heb ik als 'ste vig' ervaren. Maar ze zijn volgens mij ook in een goede verstand houding verlopen. Als je in onder handeling bent met het kunsten centrum, heb je de plicht om naar de consequenties van een bezui niging te luisteren." Maar de begroting van de gemeente is en blijft het uitgangspunt, aldus Emonts. "Dat is misschien niet altijd even elegant naar de part ners toe, maar het kan vaak niet anders als je aan de voorkant een taakstelling formuleert. Het belang van de gemeente staat bij mij voorop en ik wil ook nog even zeggen dat het kunstencen trum een financieel gezonde orga nisatie is. Dat wil niet zeggen dat er geen problemen zijn, maar een faillissement is niet aan de orde." De bezuiniging van 100.000 euro werd twee jaar geleden aan gekondigd voor het inmiddels failliete SKVNL uit Venlo. Het betreft de activiteiten dans en beeldende kunst. Na het faillisse ment is de Venrayse tak van SKVNL, die al in het gebouw aan de Heuvelstraat gehuisvest was, voortgezet onder de vleugels van de muziekschool. Indien de bezuiniging van 100.000 euro op dans en beeldende kunst met ingang van 2007 wordt doorge zet, dan dreigt de integratie vol gens het bestuur te mislukken. Zorgverzekeraar VGZ heeft tien vi eciale stoelen aangeboden voor jr 'I multidisciplinair oncologie- ntrum van VieCuri op de loca- Venray. Hiermee gaat een ens van VieCuri in vervulling Me oncologische patiënt die •jj 'or een chemokuur in dagbe- 4 indeling is, op een nog betere kwalitatief verantwoorde wijze ondersteunen. De speciale leien die door de heer uiaerts (namens de VGZ) aan ■•voorzitter Van Dreumel zijn I ïgeboden kosten 3.000 euro trstuk. Afgelopen jaar is gestart - ft de realisering van de unit ^disciplinair oncologische centrum (MOC) op de locatie Venray. Een multidisciplinaire benadering van de zorgvraag van oncologie-patienten heeft belang rijke voordelen voor het patiën tensysteem en de bedrijfsvoering. Daarbij zijn diagnostiek, het opstellen van het behandelplan, de behandeling en de nazorg meer toegesneden op het patiën tensysteem en komen efficiënter en effectiever tot stand. Betrokken specialisten, verpleeg kundigen en paramedici kunnen gemakkelijker met elkaar overleg gen doordat de communicatielij nen meer gestructureerd en kor ter zijn. Multidisciplinaire oncologie kent binnen VieCuri twee belangrijke pijlers: meerdere gespecialiseerde dis ciplines zijn gelijktijdig beschik baar rond de zorgvraag van de patiënt; de drie functies - polikliniek, kliniek en dagbehandeling - waar van patiënten in hun zorgproces gebruik kunnen maken zijn geïn tegreerd. Vooralsnog wordt gestart met de vakgroepen inter ne geneeskunde, chirurgie en radiotherapie. Voor interne geneeskunde en chirurgie geldt dat zowel hun klinische-, polikli nische- en dagbehandelings-activi- teiten op de MOC zullen plaats verlening. Het college heeft in september Leo Heidens benoemd tot voorzitter van de Cliëntenraad. Maandagmiddag vond in de raadzaal de feestelijke installatie van de cliën tenraad plaats. Omroep Venray bestolen Omroep Venray is afgelopen vrijdag de dupe geworden van een brutale diefstal. Van een geparkeerde auto aan de Pastinaak in de wijk Landweert werd een ruit ingeslagen en opna meapparatuur ontvreemd. Het betreft de complete reporterset met onder andere een recorder van het merk Marantz, microfoon en diverse kabels. De reporterset bevond zich in een blauwe tas van ongeveer 70 x 40 x 40 centi meter. De diefstal werd gepleegd tussen 15.25 en 15.30 uur. Vermoedelijke daders zijn twee jongens. Een jongen fietste weg en een andere rende hem achter na en sprong vervolgens achter op de fiets. De jongen op de fiets had een slank postuur, een licht getint uiterlijk en was ongeveer zestien jaar oud. De jongen die achter op de fiets sprong had eveneens een slank postuur, een getint uiterlijk en was ongeveer zestien jaar oud. Beide jongens droegen een donkere broek. Een van de jongens droeg een muts of petje waar een rode kleur in voor kwam. Eenieder die inlichtingen kan verschaffen over de diefstal of het verblijf van de apparatuur, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie via tel. 0900-8844 of met Omroep Venray tel. (0478)512362. vinden. In de toekomst is het de bedoeling dat ook andere discipli nes zoals gynaecologie, urologie, longgeneeskunde en plastische chirurgie zullen participeren in het MOC. Het MOC wordt gerealiseerd op de vierde verdieping van de loca tie Venray en valt organisatorisch onder sector algemeen medisch. Het is de bedoeling dat deze geïn tegreerde afdeling een centrum functie krijgt voor de regio Noord-Limburg. In toenemende mate worden de basisprincipes van de multidisciplinaire benade ring op beide ziekenhuislokaties ingezet voor andere doelgroepen. 1'ikbekwaain personeel l'rettige be.diening '"'(■'de service E INI M O D Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 Een delegatie uit Venray brengt op woensdag 26 okto ber op uitnodiging een bezoek aan de Tweede Kamer. Van 10.30 tot 11.30 uur volgt een gesprek met de algemene Kamercommissie voor het Integratiebeleid. De contacten met Den Haag dateren nog sinds het bezoek van minister Verdonk begin april aan Venray. De bewindsvrouw kwam vlak na de vechtpartij van 2 april tussen Turken en Londsdalers. De afvaardiging van woensdag staat onder leiding van Hassan Najja (Marokkaanse gemeen schap), Pieter Gijsbers (jongeren centrum Dingus) en Erdogan Cardici (Turkse gemeenschap). De commissie voor het Integratiebeleid wilde graag een gesprek met alle groeperingen die betrokken waren bij de inci denten van het afgelopen jaar in Venray. Vanuit Dingus gaan naast Gijsbers nog vijf personen mee: een jongerenwerker, twee Londsdalers uit de hardcorekem en twee zogeheten NVU'ers. Tevens zullen enkele Marokkaanse en Turkse jongeren uit Venray meereizen naar Den Haag. Het gespreksonderwerp is radi calisering. De algemene commis sie voor het Integratiebeleid bestaat uit de drie vaste Kamercommissies van Binnenlandse Zaken, Justitie en VWS (Volksgezondheid, Welzijn en Sport). Kerstpakketten De Raad van State moet het ministerie van Landbouw corrige ren bij de toekenning van Europese subsidies; Dat eisen enkele agrariërs uit Vierlingsbeek. Volgens hen geeft het ministerie een draai aan de subsidieregeling voor agrarisch natuurbeheer. De bedrijven uit Vierlingsbeek wor den daar onnodig door bena deeld. De kwestie is onlangs besproken tijdens een zitting bij de Raad van State in Den Haag, De bedrijven kregen een subsi die voor de overstap naar agra risch natuurbeheer. Later trok het ministerie voor één van die bedrij ven een deel van de subsidie weer in. Dat gebeurde onder druk van de Europese Commissie. Het ministerie gebruikte de subsidie regeling namelijk ook om boeren te subsidiëren, die minder opbrengsten hebben door beper kingen in het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen. Zij mogen een strook grond langs hun sloten niet bewerken met dergelijke bestrijdingsmiddelen. Daardoor levert hun grond min der op. De Europese Commissie floot het ministerie terug. De subsidie voor agrarisch natuurbeheer zou door het ministerie oneigenlijk worden gebruikt. Vervolgens besloot het ministerie tot een algemene korting op de subsidie voor agrarisch natuurbeheer. Nu worden alle boeren in Nederland gekort. Dat is tegen het zere been van de agrariërs in Vierlingsbeek. Het ministerie meent echter dat de lasten door iedereen moeten wor den gedeeld. Agrariërs in de lager gelegen delen van het land heb ben meer problemen met het beschermen van de sloten, omdat daar nu eenmaal meer sloten zijn. Volgens het ministerie worden de lasten nu gelijkelijk verdeeld. De Raad van State doet bunnen twee maanden uitspraak. Het college van B en W van Venray heeft het beleidskader 'Naar publiek ondernemen in veiligheid' vastgesteld. Dit is de uitwerking van het strate gisch doel van het college om in deze zittingsperiode een integraal veiligheidsbeleid te ontwikkelen. In het beleid staat een kader hoe Venray gaat werken aan Venray en een ondernemingsplan met beleidsspeerpunten voor 2006 - 2007. Wethouder Jan Driessen van integrale veiligheid: "De keuze voor de speerpunten die we samen met onze partners hebben gekozen, is prima. Binnen het integrale veiligheidsbeleid wordt gewerkt aan de thema's die vallen onder het begrip sociale veilig heid, bijvoorbeeld onveiligheid door overlast en criminaliteit door anderen en criminaliteitspreven- Het beleidskader heeft Venray ontwikkeld met politie, Wonen Venray en Synthese. In het kader staat omschreven hoe Venray gaat werken aan veiligheid; met wie ze samen werkt, wat ieders rol is en hoe ze keuzes maakt. In het ondernemingsplan 2006 - 2007 heeft Venray aangegeven wat de beleidsspeerpunten voor de komende jaren gaan worden. De plannen van aanpak per beleids- speerpunt worden de komende maanden geschreven en aan het ondernemingsplan toegevoegd. De speerpunten heeft Venray vastgesteld na het voeren van een vele gesprekken en het raadple gen van allerlei informatiebron nen. De speerpunten zijn: Jeugd: implementatie jeugdbe leid in relatie tot veiligheid, crimi naliteit en overlast, spanningen tussen groepen jeugdigen, over matig alcoholgebruik; Horeca: uitgaansgeweld en overlast, geluidsoverlast horeca en evenementen, drugsgerelateer de overlast, grip krijgen op vesti ging van horeca (o.a. via wet BIBOB); Huisvesting: kamerverhuur, overbewoning, illegale onder huur; Toezicht in de openbare ruim te 'Blauw op straat' in relatie tot kemtakendiscussie politie en bestuurlijke boete; Aanpak hennepteelt; Aanpak van onveilige plekken. Voor deze speerpunten gaat de gemeente samen met andere betrokkenen plannen van aanpak schrijven. Ook inwoners mogen hierover meedenken. Op www.venray.nl is een forum gestart waarop iedereen aan kan geven wat binnen de vastgestelde beleidsspeerpunten belangrijk is en waarop men ideeën aan kan dragen voor de wijze waarop aan de speerpunten gewerkt gaat worden. Het college van burgemees ter en wethouders van Venray stelt voor 17.600 euro subsi die te geven voor noodzakelij ke groot onderhoud aan gemeenschapshuis De Wis. Dit voorstel is tamelijk uniek in de Venrayse geschiedenis. Het college is van mening dat de spe cifieke omstandigheden in Castenray rechtvaardigen dat afgeweken wordt van de veror dening en het beleid. Wethouder Emonts van Maatschappelijke Diensten: "De Wis vervult in Castenray een heel belangrijke rol bij de instandhouding van het leefklimaat in het dorp. Het is de enige plek waar verenigingen uit het dorp terechtkunnen voor onderdak. Het college vindt daar om dat deze voorziening in stand moet blijven. Daarom vragen we de gemeenteraad akkoord te gaan met dit voorstel." Het raadsvoorstel wordt op 1 november behandeld. Het voor stel van het college moet door de gemeenteraad worden goedge keurd omdat er vanuit het bestaande beleid geen geld voor is. De subsidieverordening en de overige regels voor financiering van bijzondere doelen staan een dergelijke subsidie niet toe. Het bestuur van De Wis is echter niet in staat alle benodigde gelden voor dit onderhoud zelf bijeen te brengen. Door deze subsidie te verlenen, wil het college voorko men dat de veiligheid van de bezoekers van het gemeen schapshuis in gevaar komt en op termijn zelfs sluiting van het - gebouw dreigt. URE Aparte- Ac/wenen- A Tawm- De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7