B4? "Het is niet zo maar even en biertje tappen" Koester uw monument We willen afatici aandacht an hulp geven" Jubilaris Unicef SYSTEM CARE www.systemcare.nl Woonhuis beveiligen?? ACTIE 595,-exci.b.t.w. Deze week de muurkapel van de H. Oda in Merselo, een gemeentelijk monument. Dit muurkapelletje is te vinden tegen de zijgevel van een langgevel boerderij aan het Grootdorp in Merselo nabij de molen. Het kapelletje is 55 cm. hoog en 25 cm. breed. De reden van oprich ting is onbekend. Wel weet men dat voor 1900 op deze plaats ook een boerderij stond met daarin een muurkapel gewijd aan de H. Oda. In 1895 is deze boerderij geheel afgebrand en in 1900 is weer een nieuwe boerderij op dezelfde plaats gebouwd met ook daar weerin een muurkapelletje. In het kapelletje dat afgesloten is met een glazen deurtje, staat een 50 cm grote St. Oda, een kopie van het originele beeld. Bij toevel ontdekte Veldeke Venray in muse um-kasteel Het Nijenhuis in Heino, Overijssel, een beeldje van de H. Odillia. Het zou afkomstig zijn uit de omgeving van Venray. Het is omstreeks 1400 gemaakt door een kunstenaar uit de Limburgse school. Het kunstwerk in het museum mist de linkerhand en de rechterarm, en is vele malen overgeschilderd. Na een grondige reiniging kwamen de kleuren blauw en rood naar boven. Rond 1919 stond het beeld te koop bij een kunsthandel in Den Haag. Het werd gekocht en kreeg in Heino een plaatsje in het museum. Na veel informatie en speurwerk bleek dat het geen Odilia beeld was maar de H. Oda.Van het oude beeld zijn toen- dertijd twee reproducties gemaakt. Een in de kapel en een in de pastorie en beide zijn exacte - Figuren inscheren - Invlechten - Felle kleurtjes verven - Hightlight Lowlight kopièen van de H. Oda in Merselo. Het oude originele beeld blijft in het kasteel in Heino Het Nijenhuis, te bewonderen. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting V'enray- Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Oude Oostrumseweg 19A 5802 CA VENRAY telefoon: 0478-550407 - Haar opsteken - Extensions - Bruidskapsels - Watergolven Dit alles voor uiterst concurerende prijzen Binnenkort openen wij Care4Beauty onze schoonheidssalon DAMES HEREN KAPSALON In Venray wordt op zater- J»g 29 oktober om 10.30 uur pn Afasie Ontmoetings intrum aan de Prins fernhardstraat geopend. Het ;ntnim is daarna iedere .oensdag van 14.00 tot 16.00 Kir open en biedt de facilitei- f pn voor een informele ont- Offioetingsplek voor afatici, .i m familie en vrijwilligers in r E regio Venray. en am Wat is afasie eigenlijk? Ieder "is gebruikt taal. Praten, het tW iden van de juiste woorden, k|gnjpen, lezen, schrijven en en maken zijn onderdelen o ons taalgebruik. Wanneer als fvolg van hersenletsel een of :er onderdelen van het taalge- uik niet meer goed functione le noemt men dat afasie. Afasie, K= niet) fasie spreken) bete- Ént dus dat iemand niet meer P zeggen wat hij wil. Hij kan de P niet meer gebruiken. Jaarlijks idervinden veel mensen tijdens ■vakantie in het buitenland de Titratie van het niet goed kun nen duidelijk maken wat ze bedoelen of het niet goed begrij- al 16 jaar een vertrouwd adres. Computers, Mediacenters, Printers, Beeldschermen, Multimedia, Netwerken, Televisie. Reparatie van alle merken computers en TV apparatuur. ^kzoek ons op de Oude Oostrumseweg 12a, Venray Tel 0478 569 666 Honderdzesentwintigste jaargang - week 42 - donderdag 20 oktober 2005 L ER VI AAS Femke Martens naar provinciale biertapwedstrijden ïjlieuw Afasie Ontmoetings Centrum in Venray II uk M Tijdens de herfstbijeenkomst van het Regionaal Comité Unicef werd mevrouw Ineke de Wijn- Veenstra in de bloemetjes gezet. Mevrouw de Wijn is al 12,5 jaar vrijwilliger bij Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. Ze is op 2 mei 1993 als vrijwilli ger begonnen in Hoekse Waard. Daar was ze vele jaren actief in die regio. Als vrijwilliger steeds in de weer om zich in te zetten voor deze organisatie, door middel van verkoop op braderieën, winkels en zelfs in een asielzoekerscen trum. In 1997 kwam ze met haar gezin in Venray wonen en door een aanmelding van een mede werkster uit Hoekse Waard, werd haar naam bekend bij het Regionaal Comité Venray. Al die jaren was ze een trouwe vrijwillig ster, waar je altijd een beroep op kon doen. Voor al dit werk werd ze tijdens de vergadering gedeco reerd met de bronzen speld van Unicef en was er een bloemetje. De bronzen speld is een meer dan verdiende waardering voor mevrouw De Wijn Electronische beveiligingscentrale incl. 3 stuks draadloze pir detectoren en 1 afstandsbediening. Nu door zeer scherpe inkoop voor een stuntprijs van: Dit alles gemonteerd en geprogrammeerd opgeleverd. Aanbieding is geldig tot 15 november 2005. Hoezen beveiligingstechniek Specialist in woonhuisbeveiliging V.E.B. erkend beveiligingsbedrijf Tel. 0478-690615 Uitbaatster Femke Martens fé 't Podium in Venray nt op dinsdag 25 oktober aan de provinciale bier- edstrijden in café Le lal in Roermond. De top dit kampioenschap ficeert zich voor de lan- finale op 7 december iterdam. De blonde kas- jinsdame is echter heie niet bezig of ze wel of de finale haalt. "Als het aar een gezellige dag wordt." 7emke Martens wilde eigenlijk et in de horeca werken, hoewel van thuis uit het beroep als het are met de paplepel kreeg inge- ten. Zij studeerde af aan de ►leiding Sociaal Pedagogisch erk (SPW) in Helmond en ging 'ee jaar aan de slag in de gehan- :aptenzorg. "Ik had er op een een bibliotheek van speciale boe ken, spellen, computerspellen en er wordt individuele computer hulp geboden. Tevens is het een Afasie Informatie Centrum voor de Gezondheidszorginstanties in de regio." De huisvesting is welwillend ter beschikking gesteld door het Hobby- en Creativiteitscentrum Seniorservice Venray. Volgens Vos is het noodzakelijk dat afatici een onderkomen krijgen in deze regio waar ze altijd terecht kun nen. "Mensen met afasie kunnen vaak ernstig belemmerd worden in hun communicatie. Zij kunnen daardoor in een isolement raken. Getrainde vrijwilligers van de Stichting Afasie Noord-Limburg begeleiden afatici met taaltrai ning met behulp van een speci fiek voor afatici ontwikkeld com puterprogramma, met e-mail training, met communicatietrai ning en verwerking in groepen, houden ontmoetingsmiddagen en geven speciale cursussen en ondersteuning. Met de nieuwe mogelijkheid van ontmoeting en informatie in het Afasie Ontmoetings Centrum Venray wordt een langgekoesterde wens vervuld om lotgenoten en hun familie een plek te bieden voor gezelligheid en (eventueel) hulp." Voor meer informatie kan men contact opnemen met het secre tariaat via tel. (0478)587185 of e- mail afasie-noord-limburg@free- ler.nl. juryleden op jouw vingers kijken en een hele zaal vol met publiek. Dan trillen de handjes toch wel even." Het juist omgaan met de etiket ten, een perfect getapt biertje, een vriendelijke bediening, facet ten die een rol spelen als het gaat wie uiteindelijk de provinciale biertapkampioen wordt. "Het is in ieder geval veel meer dan zo maar een biertje tappen. Het eindresul taat moet een prachtig pilsje zijn met een mooie vaste schuim kraag, zonder schuimbellen. Maar daarnaast moet je het glas goed spoelen, het dienblad droog maken, de viltjes op de juiste wijze neerleggen, het flesje met het etiket naar voren zetten. Je moet op heel veel dingen letten en vooral onthouden. Onder de druk van het goed moeten doen, wil je nog wel eens wat vergeten. In twee ronden geeft de jury een oordeel en blijkt uiteindelijk wie er als beste uit de bus komt." Ze is niet echt nerveus voor de provinciale eindstrijd. "Ik vind het leuk dat ik naar Roermond ga. Hoe ver ik kom, wacht ik wel rus tig af. Het is belangrijker hoe je wordt beoordeeld door de jury. Daar kun je altijd iets van opste ken. En daarnaast is het vooral zaak om er een heel leuke dag van te maken. We gaan met een hele bus met vrienden en klanten naar Roermond. Dus gezellig wordt het in ieder geval." gegeven moment genoeg van om altijd te werken als anderen vrij hadden. Daarom ben ik wat anders gaan zoeken." Dat ze uit eindelijk in het horecaleven belandde was niet vreemd. Haar ouders runden een cafetaria en zaal-café in Uden en Maashees en vanaf haar dertiende jaar hielp Femke al een handje mee. Haar roeping was het zeker niet. "Ik was in het begin heel erg verle gen. Later ging het beter. In een cafetaria of café gaat het toch om het contact met de klanten." Na haar tijd in de zorg, ging ze samen met haar vriend Jorrit Fransen op zoek naar een horeca gelegenheid om die te gaan exploiteren, uiteraard gestimu leerd door haar vader. Vijf jaar geleden namen ze café De Beurs in Horst over, twee jaar later volg de café 't Podium in Venray. Tot volle tevredenheid. "Het gaat lek ker, ja", aldus de inmiddels 26-jari- ge horecavrouw. De deelname aan de biertap wedstrijden was meer een gein tje. Ze deed eerder al eens mee in het Land van Cuyk, zonder succes overigens. Tijdens de regionale voorronde in Venray eerder dit jaar kwam ze bij de beste vier, met als gevolg dat ze dinsdag mee mag doen aan de provinciale titel strijd. Het idee dat biertapwed strijden bedoeld zijn om zo maar even een biertje te tappen, is vol gens Femke Martens wat te een voudig weergegeven. Het is wel degelijk een serieuze wedstrijd. "Ik heb deelnemers van de zenu wen flessen zien omstoten. Het is ook heel anders of je in je café een biertje tapt, of dat er twintig Femke Martens doet dinsdag een gooi naar deelname aan de landelijke finale biertapwed strijden Het nieuwe Afasie Ontmoetings Centrum beeft onderdak gevon den in bet onderkomen van Seniorenservice Venray meer altijd om op ons bord te krijgen wat we zo graag wilden eten. Mensen met afasie onder vinden dagelijks die problemen door deze taalstoornis. "We wil len mensen met afasie de aan dacht en hulp geven die ze nodig hebben", zegt secretaris Annie Vos uit Venray van de Stichting Afasie Noord-Limburg, die het nieuwe centrum in Venray gaat bemannen en beheren. Vos: "Er is pen wat de ander zegt. Zelfs in landen waarvan wij menen de taal goed te beheersen, zoals Engeland of Frankrijk, merken we dat bijvoorbeeld bij een dok tersbezoek. In landen waarvan we de taal minder goed beheer sen, zoals Portugal, Turkije of zelfs China, worden onze com municatiemogelijkheden met de lokale bevolking steeds beperk ter, en lukt het ons zelfs niet

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15