ie wordt de ubileumprins? W mbitie in het andelijk gebied Meerlo-Wanssum Jubileumprogramma De Wiendbuul Zaal De Kei klaar voor de toekomst Nieuwe T-shirts Boem Box Band Huiveren bij Tante Jet EEL en maas a Hp- Donderdag 20 oktober 2005 - Pagina 11 arnavalsvereniging De Wiendbuul viert 5 x 11-jarig bestaan ~^arna\ Wie wordt de jubileumprins n carnavalsvereniging De lendbuul in Wanssum? Dat de vraag die veel inwoners het dorp al weken bezig- oudt. Op vrijdag 11 novem- 2005 wordt de opvolger prins Johan Vousten aan it publiek gepresenteerd en L startschot gegeven voor X jubileumweekend van De endbuul. De redactie van >1 en Maas had een gesprek ;t vorst Marcel Deenen en oud-prinsen Sjek Wilmsen Ben Lenssen over het wel wee van de jubilerende car- ivereniging. Ga aan één tafel zitten met Ben issen om te praten over het tvalsfestijn in Wanssum, en je |nt zo enige uurtjes zoet. Lens die in 1973 prins was van De fiéndbuul en de liefde voor het maval met de paplepel kreeg :geven, schudt zonder moeite ene na de andere prachtige •dote uit zijn mouw. Zoals: "Ik :t nog goed dat ik in 1973 inlijk ook een jubileumprins Maar dat jubileum is nooit rierd, ik ben eigenlijk gewoon ;eten", grapt hij. Hij is een car- ierder in hart en nieren en »twas dan ook zeker dat hij ooit is in Wanssum zou worden, hij had niet verwacht dat hij 1973 al aan de beurt was. "Ik is 23 jaar en zat samen met hkele vrienden in de Raad van !f Dat was destijds een voor warde om prins te kunnen wor- en. Je moest lid zijn van de raad werd door de raad gekozen. Je reet dus dat je aan de beurt omt, maar ik dacht dat mijn tienden eerder aan de beurt zou- en zijn. Dus werd ik toch verrast nvoor het blok gezet. Eigenlijk ik niks anders doen dan 'ja' eggen. Mijn vrienden Jan Peters, iet Timmermans, Jac Theeuwen n Sraar Poels zijn allemaal voor n na mij prins geweest. De raad iestond in die jaren vooral uit vrij- jezellen en we haalden samen ieel grapjes uit. Ik weet nog goed 'at Mia Lensen en Emmy Weijs lijn dansmariekes waren." Het carnaval werd in de jaren entig en tachtig volgens Lens- !ie zich ook al jaren inzet »rdecamavalskrant, veelmeer le kroeg gevierd. "Je had toen al het Wiendbuulebal en de :ht. Maar je liep toch vooral kroegen af. Een pils kostte geloof ik vijftig cent, in gul- i. Wanssum had drie kroegen, bleef je tot een uur of elf han en daarna ging je samen met ienden uit. Dat was altijd heel het was allemaal wat Ier strak geregeld. Nu blijven mensen toch veel meer op één tie, in De Zandhoek" OUD-PRINS SJEK Als Lenssen vertelt dat hij het fevoel heeft dat er in die jaren meer werd gedronken, Fordt het hoog tijd om Sjek sen, die in 2004 in Wanssum |t prins werd gekroond, aan het |ord te laten. Want hij is eigen- een vreemde eend in de bijt. Imsen groeide namelijk op in istrum en een Karklingel die [ins in Wanssum wordt? Dat aagt om uitleg. Maar het ant- )ord op de vraag is eigenlijk jmpel: Wilmsen vond zijn grote (efde in Wanssum, werd lid van t Raad van Elf en plotseling |nd voorzitter Jan Deenen in de aken van huize Wilmsen. "Ik jionde elf jaar in Wanssum en Ben Lenssen, prins van De Wiendbuul in 1973- was pas vier jaar lid van de Raad van Elf. Maar blijkbaar vonden ze me goed genoeg geïntegreerd en een geschikte kandidaat. Ik heb Jan dan ook meteen gezegd dat ik graag prins wilde worden, want wordt er nu nog net zoveel gedronken als toen. Alleen is het bier nu duurder en had ik geen dansmariekes", zegt hij met een grijns op zijn gezicht. Officieel ging carnavalsvereni- Sjek Wilmsen, prins van De Wiendbuul in 2004 het is en blijft toch een grote eer." Samen met zijn adjudanten Patrick Verheijen en Theo Theu- nissen en nar Johan Vousten, de huidige prins van carnavalsvereni ging De Wiendbuul, beleefde Wilmsen prachtige dagen. "Want het carnaval leeft volop in Wans sum en ik heb er echt van geno ten. De sleuteloverdracht, de optocht, de receptie, het Wiend buulebal: ik denk er nog altijd graag aan terug. En volgens mij ging De Wiendbuul in 1952 van start tijdens een carnavalsfeest, dat werd georganiseerd in samen werking met Fanfare Concordia. Officieus bestaat het georgani seerde carnaval in Wanssum al een jaar langer. In 1951 kwam op carnavalszondag namelijk een groep vrienden bijeen in café Poels. Zij legden Rinus van Els een laken om zijn schouder, zetten hem een papieren steek op het hoofd en riepen hem uit tot prins. De eerste officiële prins heette in 1952 echter Mathieu I (van Els) en dat jaartal staat sindsdien te boek als het geboortejaar van De Wiendbuul. De drijvende krach ten achter de vereniging waren in die aanvangsfase Grad Ruiten, Jan Wijers en Teng Wolters, die samen ook enkele jaren het eerste bestuur vormden. "Maar het archief van die eerste jaren is helaas verloren gegaan", vertelt vorst Marcel Deenen. "En toch weten we hoe we aan de naam 'Wiendbuul' komen. In de buur dorpen vond men dat de inwo ners van Wanssum soms een beet je hoog van de toren bliezen. Vandaar 'Wanssumse wiend', als scheldnaam voor een inwoner van Wanssum. De carnavalsver eniging speelde daar goed op in door zich De Wiendbuul te noe men. Symbool van De Wiendbuul (windzak, red.) is een kapotte zak waaruit wind komt." WEENDBUULEPLAK De Wiendbuuleplak, de onder scheiding van de Wiendbuul, werd in 1979 ingesteld. Deze onderscheiding wordt jaarlijks toegekend aan een persoon die zich belangeloos heeft ingezet voor de Wanssumse gemeen schap. "Bij de uitreiking vertelt voorzitter Jan Deenen het levens verhaal van die persoon. De plak- drager moet iemand zijn die altijd klaarstaat voor anderen, voor de gemeenschap." De eerste veertig jaar van haar bestaan was de carnavalsvereni ging een 'gesloten' vereniging. Dat wil zeggen dat de prins altijd uit het bestuur of de Raad van Elf afkomstig was. "De carnavalsver eniging telde dan ook alleen een bestuur en een raad, en verder geen gewone leden", weet Deen en, die druk bezig is met het bij werken van het (foto-)archief van de vereniging en dus prima op de hoogte is van de geschiedenis van de carnavalsvereniging. LEDEN Het Wanssumse carnaval heeft enkele kenmerken die je in ande re plaatsen niet tegenkomt. Zo telt carnavalsvereniging De Wiendbuul maar liefst driehon derd leden! En waar in veel ande re dorpen een select gezelschap de keuze van de prins bepaalt, daar kozen De Wiendbuul de laat ste jaren voor een ander systeem: de leden maakten jaarlijks uit wie prins werd. Maar dit jaar wordt gebroken met die 'traditie', vertelt Marcel Deenen. "Een commissie die bestaat uit drie man bepaalt wie de jubileumprins wordt. We wilden de verkiezing minder voorspelbaar maken. De laatste vijfjaar kregen de leden een stem briefje, waarop de namen van de kandidaten stonden. Dat waren de leden van de Raad van Elf, de bestuursleden, voormalige adju danten, de nar, de ceremonie meester en de vorst, althans voor zover ze in het verleden nog geen prins waren. De voorzitter benaderde na de verkiezing dege ne op wie de meeste stemmen waren uitgebracht. Maar de leden vonden dat het allemaal te voor spelbaar werd en daarom is beslo ten om voortaan weer een com missie de prins uit het dorp te laten kiezen. Ja, ik weet wie het wordt." Of hij niet alvast een tipje van de sluier wil oplichten? Mar cel Deenen begint te lachen. "Het wordt een hele 'goeie', meer zeg ik niet!" Ie gebiedscommissie Ven- y Meerlo-Wanssum overhan- gde onlangs het jaarplan •06 aan Gedeputeerde Staten an Limburg. Met dit jaarplan resteren de partijen in het ndelijk gebied van de meenten Venray en Meerlo- mssum voor in totaal 2,7 Ijoen euro aan projecten 0r 2006. 'Niet de krenten uit pap, maar een evenwichtig neel en aandacht voor alle sciplines in het buitenge- ed. Ook de moeilijke zaken 0rden niet uit de weg jaan', meent Edwin Teurl- secretaris van de gebieds- mmissie. Toch is niet alles rooskleurig. Jjecten op het gebied van recre- toerisme en cultuurhistorie volgens het bureau moeilijk jjplek te geven. Er waren voor 06 wel enkele projecten en eën» maar de gebiedscommis- en het gebiedsbureau hebben e" doorbraak kunnen forceren i - bovenregionaal niveau om aan- lende financiering te verkrij- A1 met al is er een lijst samen gesteld, waarvan de gebiedscom missie en de partijen veel ver wachten. Het plan is in het voor traject veelvuldig met de provincie Limburg besproken en naar aanleiding daarvan zijn de projecten aangescherpt en goed gekeurd voor de definitieve aan bieding aan GS. Met het jaarplan geeft de gebiedscommissie 'platteland in uitvoering' invulling aan haar taak om de doelstellingen van het Reconstructieplan te realiseren. 'Dit valt niet altijd mee, de doel stellingen zijn in 2003 geformu leerd en de regio heeft de verant woordelijkheid om deze de komende jaren in te vullen met projecten. Met dit plan zijn we weer een stap dichterbij', aldus Edwin Teurlincx. Dit jaarplan geeft volgens het gebiedsbureau invulling aan het thema leefbaarheid door de dorps- omgevingsprogramma (DOP's) in Meerlo-Wanssum. De dorpen in Venray hebben dit in het jaarplan 2005 reeds gedaan. "Hiermee wordt het gebied Venray Meerlo- Wanssum het eerste reconstructie gebied in Limburg dat de DOP's gebiedsdekkend in kaart heeft." In 2006 wordt volgens het bureau ook verder gewerkt aan de kwaliteit van natuur en water. Biodiversiteit en soortenrijkdom is een project van Stichting de Marke en de Vereniging Innovatief Platteland. Vanuit de agrarische sector geeft een groep onderne mers gestalte aan de zogenoemde product-markt-combinatiesStich ting Limousin Regionaal gaat aan de slag met een kwaliteitsverbete ring van dit runderras. Niet alleen in de raseigenschappen, maar ook in de vermarkting op regionale schaal en belangrijker nog, stre ven naar meer onderscheid in de bestaande traditionele vleesmarkt. Noord-Limburg kenmerkt zich al jaren door zijn innovatieve agribu siness. In 2006 bouwt Kempfarm voort op de nieuwe stalconcepten voor varkens en is hiermee in Lim burg een pilot voor geur en ammoniakemissie in de varkens houderij. In het kielzog van het jaarplan worden er door de gebiedscom missie en provincie Limburg ook projecten in de week gelegd voor de komende jaren. Deze worden ondersteund met voorbëreidings- krediet. Projecten die net een duwtje in de rug nodig hebben omdat ze lastig uit te voeren zijn. Dit was voor partijen de steun om de moeilijke zaken met beide han den aan te pakken. Zo zijn de beide gemeenten en de LLTB gestart met een traject om varkens en pluimveehouders daadwerke lijk naar landbouwontwikkelings- gebieden te bewegen. Een proac tieve zet. In het kader van de Loobeekvi- sie zal in dit gebied gestart wor den om vanuit de agrarische sec tor het perspectief in beeld te brengen. Parallel wordt dit ook vanuit het waterhoek opgestart door Waterschap Peel en Maas. "In het totaalgebied van Venray Meerlo-Wanssum gaat de lokale agrarische sector met een kavel ruil vertrouwenspersoon aan de slag. Hij wordt de smeerolie in het gebied om grondruil te stimule ren. Hiermee wordt de agrarische structuur verbeterd en tegelijker tijd gekoppeld aan ontwikkelin gen op het gebied van natuur en water", besluit Edwin Teurlincx. y Het 5x 11-jarig jubileum van de Wanssumse carnavals vereniging De Wiendbuul wordt gevierd van vrijdag 11 november tot en met zondag 13 november. "Een weekend lang hebben we tal van activi teiten op touw gezet voor jong en oud", vertelt vorst Marcel Deenen. "We hebben muziek, dansact, buuts en een middag voor de senioren en de jeugd. Maar het hoogtepunt moet toch wel de bekendmaking van de nieuwe prins op vrij dagavond 11 november wor den." Het feestprogramma begint echter al enkele uurtjes eerder met een seniorenmiddag in De Zandhoek, waaraan Piet Poels (zang en accordeon), Pierre van Helden (buuttereedner), Pieter Timmermans (zang en keyboard), Mark Hermans (buuttereedner) en (onder voorbehoud) Theo Vlie- genberg (zang en gitaar) hun medewerking verlenen. De senio renmiddag start om 14.11 uur en de entree is gratis. 's Avonds om 20.11 uur staat De Zandhoek geheel in het teken van het uitkomen van de nieuwe prins, de jubileumprins. Prins Johan I (Vousten) en zijn gevolg treden af, waarna de naam van de nieuwe prins bekend wordt gemaakt. Deze avond worden tevens de nieuwe steken van de prinsen en de Raad van Elf gepre senteerd aan het publiek. Het publiek kan tijdens deze avond verder genieten van veel feestmu ziek en van een optreden van de zingende slager uit Horst: Cris Coppens. De entree is gratis. Op zaterdag 12 november vindt in De Zandhoek een kindermid dag plaats, met medewerking van de kleinste dj ter wereld: The Popcornking uit Swolgen. Ook is er een optreden van de band Dink en kunnen de kinderen zich ver maken met spelletjes, schmink etc. De entree is gratis en de kin dermiddag begint om 14.11 uur. 's Avonds gaan de bezoekers in De Zandhoek terug naar de jaren zeventig met de swingende muziek van de band Le Freak. De entree voor deze avond bedraagt 5 euro. De laatste dag van het jubileum weekend, zondag 13 november, begint met een heilige mis in de kerk (aanvang: 10.00 uur), gevolgd door de receptie van car navalsvereniging De Wiendbuul in De Zandhoek (aanvang: 11.00 uur). De jubileumfestiviteiten worden afgesloten met een optre den van de Breultaler muzikanten, die na de receptie voor gezellige feestmuziek zullen zorgen. Deze band bestaat uit een tiental muzi kanten uit de omgeving van het Midden-Limburgse Echt. "De muziek die de muzikanten maken kan het best omschreven worden als gezellige feestmuziek voor iedereen. Het wordt een gezellig middagje frühshoppen", aldus Marcel Deenen. De enthousiaste en in de regio zeer bekende Boem Box Band heeft tijdens de kunstmanifestatie Over Grenzen op zorgboerderij van Boer Hans in Venray nieuwe T-shirts gekregen. De schenker van de prachtige shirts met daar op niet alleen de naam van de band maar ook het grote logo, is de Stichting Truck Run Noord- Limburg. Deze stichting organiseert jaar lijks een grote Truck Run door de regio voor mensen met een gebrek. Als de organisatie een paar centen overhoudt wordt daar meestel een goed doel blij mee gemaakt. En dit keer was dat de Boem Box Band die optrad bij Boer Hans. De Boem Box Band bestaat alweer verschillende jaren en is destijds opgericht toen de stichting Nieuw Spraeland in Horst het woonzorgcentrum Mikado opzette voor mensen met en verstandelijke beperking. Al snel kwam daar de behoefte bij een aantal bewoners om samen te gaan musiceren. Onder leiding van Venraynaar Alex van Vliet gin gen ze aan de slag. En niet zonder succes. Ze traden de afgelopen jaren met veel grote Nederlandsta lige zangers en zangeressen op en op fstival als Funpop en het Wereldfestival Meerlo-Wanssum. Feestelijke opening op zaterdag 22 oktober Geijsteren is een van de zes schilderachtige dorpen die samen de gemeente Meerlo- Wanssum vormen. Geijsteren is slechts een stipje op de land kaart, maar is toch een dorp dat bekendheid geniet in bin nen- en buitenland. Vanwege zijn mooie natuur, zijn pitto reske centrum, zijn gezellige campings aan de Maas en zijn rijke verenigingsleven. Want ondanks het geringe inwoner tal - Geijsteren telt nog geen vijfhonderd lieden - bruist het dorp nog altijd volop. Ook op horecagebied, weet Roel Groe- telaers (29), eigenaar van zaal catering De Kei en eet- en drinkcafé 't Trefpunt, al jaren. Vandaar ook dat hij besloot te investeren in De Kei. Na een kleine opknapbeurt wordt de zaal zaterdagavond vanaf 20.30 uur feestelijk heropend. Roel Groetelaers is geboren en getogen in Geijsteren en daar is hij trots op. Hij vertelt honderduit over 'zijn' dorp, de inwoners en het grote saamhorigheidsgevoel dat in Geijsteren heerst. Want Geijsteren leeft, en de inwoners doen er alles aan om de leefbaar heid in het dorp op peil te hou den. Groetelaers runt al jaren samen met zijn moeder Ine en vader Theo 't Trefpunt, een eet- en drinkcafé aan de Dorpsstraat 16 in het hart van het dorp. Een café dat zowel onder de lokale inwoners als de vele toeristen die een van de campings in de buurt jaarlijks bezoeken, populair is vanwege zijn gezelligheid en betaalbare kaart. Sinds maart is Groetelaers, die zes jaar geleden in de zaak van zijn ouders stapte en sinds enige tijd ook barbecues en catering ver zorgt, echter ook eigenaar van die andere horecagelegenheid in de kern van het dorp: zaal-catering De Kei aan de Nieuwlandsestraat 1, op een steenworp afstand van 't Trefpunt. Een ideale combinatie, vindt Groetelaers. "Twee horeca gelegenheden die op loopafstand van elkaar liggen en die elkaar prima aanvullen. Mensen die iets te vieren hebben, kunnen altijd met hun wensen bij ons terecht." Voor kleine(re) en grote(re) fees ten, familiebijeenkomsten, verga deringen, bruiloften en bedrijfs- trainingen is zaal De Kei bijvoorbeeld een ideale uitvalsba sis. "Maar ook een combinatie is mogelijk. Mensen kunnen bijvoor beeld in 't Trefpunt een hapje eten en daarna een bruiloft houden in De Kei. Het is maar net wat de klant wil." In De Kei is op het eerste oog niet zo erg veel veranderd sinds Groetelaers de zaak overnam van de familie Geven. De aankleding is hier en daar wat veranderd, maar de grootste verandering onder ging toch wel de keuken. "De keu ken is aangepast omdat we die meer willen gaan openstellen voor kookclubs. Twee jaar geleden zijn we in 't Trefpunt gestart met een kookclub en je merkt dat er behoefte is aan geschikte ruimtes waarin je samen gezellig onder het genot van een drankje kunt koken. In de huidige keuken kun nen we die clubs nu prima ontvan gen. Maar ook andere verenigin gen of families die gezellig een avondje willen koken, zijn natuur lijk van harte welkom." Het is duidelijk: Groetelaers ziet toekomst in zijn twee horecabe drijven. De omzet groeit en dat wil hij natuurlijk graag zo houden. Vandaar ook dat hij in de toe komst wat meer bekendheid wil geven aan de twee horecagelegen heden in Geijsteren en de moge lijkheden die hij op horecagebied te bieden heeft. Tot nu toe moest hij het toch vooral hebben van mond- op mondreclame. "Onze formule is eigenlijk heel simpel. De mensen moeten zich in De Kei en in 't Trefpunt thuisvoe- len, het moet op beide plekken gezellig zijn. Vandaar ook dat we veel aandacht besteden aan die huiselijke sfeer. Het klinkt mis schien wat kneuterig, maar toch blijkt die formule te werken. Want veel van onze gasten komen terug en regelmatig krijgen we te horen Roel Groetelaers, eigenaar van eet- en drinkcafé 't Trefpunt en zaal-catering De Kei: "Huise lijke sfeer is belangrijk" dat ze het zo gezelüg vinden in 't Trefpunt. Die uitstraling willen we nu ook aan De Kei gaan geven." De open avond van zaal-catering De Kei vindt plaats op zaterdag 22 oktober vanaf 20.30 uur. Iedereen is welkom en natuurlijk staan een hapje en een drankje voor de bezoekers klaar. Zaal De Kei, Nieuwlandsestraat 1 in Geijsteren, telefoonnummer: 531249. Halloween werpt zijn schadu wen vooruit. Daarom organiseert restaurant Tante Jet in Blitterswij- ck een griezelavond op vrijdag 28 oktober. Lekker eten en drinken èn luisteren naar enge verhalen van de Limburgse horrorauteur Jack Lance, die ook wel de 'Neder landse Stephen King' wordt genoemd. Tante Jet is een sfeer volle eetgelegenheid aan de Maas.; Op 28 oktober gaat het er spoken! Voor slechts 25 euro per persoon (exclusief drank) wordt een grieze lig lekker 5-gangen diner geser veerd. Het restaurant is helemaal in Halloween-sferen aangekleed, compleet met vuurkorven, pom poenen, licht- en rookeffecten èn bediening in stijl. Tussen de gan gen door dist een verteller verha len op van Jack Lance. Jack Lance (pseudoniem van schrijver Ron Puyn uit Well) heeft een drietal griezelboeken op zijn naam staan: Vuurgeest, Hellevanger en Nachto gen. De boeken worden uitgege ven door Company of Books en Foreign Media Group. Jacks boe ken zijn verkrijgbaar in elke boek handel in Nederland en in het Kruidvat, maar ook in het buiten land vanaf november: dan ver schijnt Pyrophobia, de Engelse vertaling van Vuurgeest. Onder meer Veronica Magazine heeft hem uitgeroepen tot 'de Stephen King van Nederland'. Kom op 28 oktober naar Tante Jet... als je durft. Ontvangst vanaf 19.30 uur. De eerste gang wordt geserveerd om 20.00 uur. Het culinaire grie zelfestijn gaat door tot midder nacht. De avond wordt afgesloten met een enge, maar toepasselijke verrassing! Tijdig reserveren is gewenst! Restaurant Tante Jet, Veerweg 7, Blitterswijck. Telefoon: 0478 - 532942, email: tante.jet@wxs.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11