"Scheiding beste plossing slecht huwelijk" Kastanjeziekte duikt in Leunen op Verkeer Zuidsingel- Brukske veiliger "Trots op de inwoners" Goede zorg? Geen probleem! GROENEKRUIS WONEN OP MAAT Zorg aan Mms Laat u inspireren... Kinderdagverblijf Poeh-beer ZORG GROEP Groene Kruis is een begrip in Noord-Limburg. Al generaties lang komen onze medewerkers bij de mensen thuis voor huishoudelijke hulp, verzorging en verpleging. Groene Kruis Zorg aan Huis behoort tot de vijf beste zorgdiensten van Nederland. Zo bleek onlangs uit een landelijk onderzoek onder 55.000 thuiszorgklanten. Dus als u zorg nodig heeft, vertel dan uw arts dat u het Groene Kruis wilt. Professionele wijkzorg is nu eenmaal ons vak! 'ctH j fljjlS- mm i Klantenservice 077-320 95 95 Meer info? Kijk op www.zgnl.nl SLAAPADVIES BEDSYSTEMEN BEDTEXTIEL door onze keukens en badkamers (VS designproducten www.steja.nl 'agiriEEL EN MAAS joek valt voor Dingus aan Hoenderstraat Het einde van het verblijf an jongerencentrum Dingus an de Hoenderstraat is in jicht. Binnen een jaar zal het joek wellicht vallen. Op 1 juli 005 liep het tienjarig huur- ontract af. De gemeente heeft jjverhuurder tijdig de over- enkomst opgezegd, maar jingus weigert het gebouw ian de Hoenderstraat te veria- en. Dinsdagmiddag om 13.30 me treffen de twee kempha- jen elkaar voor de zoveelste ieer in de rechtszaal. Ditmaal s het kantongerecht in Venlo iet strijdtoneel. Rechter ;rompvoets doet zijn best nel een einde te maken aan iet alsmaar voortslepende ratna. Dingus kan formeel nog drie jaar uitstel krijgen om in het pand te blijven zitten. Alhoewel voor tter Pieter Gijsbers beseft dat uur niet eeuwig is', wil het jon- „trencentrum de termijn zo lang k logelijk rekken. Enerzijds om uit J I kijken naar een alternatieve 11 icatie, anderszijds om de uitkom- en van andere gerechtelijke pro cures af te wachten. Wanneer e in het voordeel van Dingus tvallen, en het jongerencen- mag gaan verbouwen, orn aat er weer een heel andere situ- ie. Rechter Crompvoets maakt dui- :lijk dat hij er geen heil meer in et. Volgens hem maakt de uit maak van het gerechtshof in en Bosch, het arrest wordt 22 ovember verwacht, niets meer it. Crompvoets kijkt naar de sta ds dossiers die voor hem op ifel liggen. "Het is geen bemoedi- :nd verhaal", zegt hij met cyni- ;he toon. "De beste oplossing ior een slecht huwelijk is een chtscheiding. Als ik zie wat ingus en de gemeente al die ren samen hebben doorstaan, an wordt het hoog tijd dat het sodemieter eindelijk afgelopen De maximale ontruimingsbe scherming voor de huurder is drie jaar. Niet alleen Crompvoets maar ook de gemeente wil zolang niet wachten. Tijdens een van de twee schorsingen doet advocaat Smets buiten voor het gerechtsge bouw een voorstel aan zijn oppo nent Gerard Thijssen. "We willen nog één jaar verlengen. Tot 1 juli 2006. Daarbij worden de andere rechtszaken geroyeerd en jullie kunnen de schade verhalen in een procedure", oppert Smets. Thijssen denkt na en zegt wel oren te hebben naar het voorstel. "Maar onder één voorwaarde. Onder voorbehoud van de uit spraak van het hoger beroep in Den Bosch." Smets kijkt bedenke lijk. "Ik denk niet dat mijn cliënt (de gemeente, red.) daarmee zal instemmen." De advocaat loopt terug naar de afvaardiging van de gemeente - de ambtenaren Ger Last en Frits Vossen - die even ver derop staat. Wethouder Emonts is vanwege ziekte niet van de partij. Even later keert Smets terug. "Dit voorbehoud is inderdaad onbe spreekbaar. Wij vinden de huur- opzegging per 1 juli 2006 een redelijk aanbod." OP STRAAT Niemand kan voorspellen hoe de andere rechtszaken, waaron der een bodemprocedure, aflo pen. Ook Crompvoets wil daarop niet vooruitlopen. Maar hij heeft ook geen zin om dan maar opnieuw uitstel te verlenen. "Want ik word betaald om uitspra ken te doen." Dingus is bang dat het dadelijk letterlijk op straat staat, terwijl de bodemprocedure nog loopt. Indien die positief uitvalt voor het jongerencentrum, heeft Dingus er niets meer aan. De jarenlange strijd is dan helemaal voor niets geweest. Een alternatieve locatie is niet gemakkelijk te vinden. Want wie wil er nu een jongerencentrum naast de deur? Dingus, dat volgen de maand het veertigjarig jubi leum viert, is in een terminale fase beland. Het gerechtshof in Den Bosch kan volgende maand al de eerste mokerslag uitdelen. Met de verplichte ontruiming van het pand aan de Hoenderstraat in het vooruitschiet, is het einde nabij. Het steekt Gijsbers en zijn vrijwilligers dat de al jarenlange 'afschafcampagne' door de gemeente toch nog wordt beloond. Ondanks alle juridische overwinningen die het jongeren centrum al behaald heeft. Dat heeft de lijdensweg keer op keer verlengd. Want de gemeente ging telkens weer in hoger beroep. Advocaat Thijssen heeft het ver moeden dat het gerechtshof op 22 november nog niet met een uitspraak komt. "Het kan net zo goed een tussenvonnis worden." OVERLEVEN Hoe dan ook, het verblijf in het zo vertrouwde Dingus-pand aan de Hoenderstraat is slechts een kwestie van tijd. "De partij die uit het gebouw wordt gezet komt te overlijden", zo schetste Gijsbers de situatie. Hij wil hoe dan ook overleven en ziet het licht aan het einde van de donkere tunnel. Gijsbers voorziet dat Dingus diverse forse schadeclaims tegen de gemeente kan 'cashen', waar mee het jongerencentrum in één klap uit de (financiële) proble men is. De rechter heeft een paar jaar geleden al één claim toege wezen. Vanwege geleden omzet- schade door toedoen van de gemeente, die haar verplichtin gen als verhuurder niet is nageko men. Maar tot op de dag van van daag is Dingus, vanwege een administratieve chaos, niet in staat de schadeclaim onder bouwd op papier te zetten. "We zijn ermee bezig. Het schadebe drag is bijna in beeld", roept Gijsbers al heel lang. Crompvoets lijkt met de gemeente mee te willen gaan. "De gemeente wil snel van het gedon der af zijn. Dit is een valide argu ment." Advocaat Smets zegt dat de gemeente tevergeefs geprobeerd heeft de impasse te doorbreken. "De verhoudingen zijn totaal ver stoord. Het is inderdaad een duur zaam ontwricht huwelijk. Het is onmogelijk om samen het jonge renbeleid gestalte te geven. De gemeente wordt hierin nu zwaar belemmerd door Dingus. We wil len daarom het gebouw snel ont ruimen om het te kunnen renove ren voor een nieuw jongerencentrum." SCHORSING Crompvoets schorst de zitting omdat de gemeente pas dinsdag ochtend het verweerschrift per fax indiende. Gerard Thijssen: "Dit moet normaal vier werkda gen van tevoren. Ik heb het niet kunnen bespreken met mijn cliënt." Op het muurtje voor het gerechtsgebouw bespreekt het Dingus-kamp de strategie in de stralende oktoberzon. "Het is hun tactiek om altijd op het allerlaat ste moment nog stukken in te die nen", zegt Thijssen. Gijsbers bla dert intussen door de vele pagina's. In een mum van tijd heeft hij zijn oordeel klaar. "Er klopt niet veel van..." Na een half uur is het zaaltje weer vol en kan Crompvoets de zitting vervolgen. Thijssen trekt van leer. "De gemeente is hele maal niet van plan het gebouw te renoveren en te bestemmen voor de jeugd." Smets, en naast hem Vossen, zwijgen. De rechter wil enkele punten uit het huurcon tract bespreken. Zoals de doel groep van 12 tot 16 jaar. "Waarom heeft die geen onderdak gekre gen bij Dingus", wil Crompvoets weten. "We zijn ooit begonnen met een tienerdisco", stelt Gijsbers. "Maar na drie keer heeft de gemeente dit bij ons wegge haald. Het moest voortaan op een andere locatie (de Steeg in Leunen, red.) gehouden worden." Frits Vossen vertelt dat het heel anders is gelopen. "Hoe kunnen we iets weghalen wat er nooit is geweest? De tienerdisco is nooit van de grond gekomen omdat Dingus de disco niet wilde organi seren. Het jeugdcentrum is zijn afspraken niet nagekomen." Crompvoets kijkt bedenkelijk. Hij ziet zijn eerdere uitspraken over 'een slecht huwelijk' beves tigd. Smets: "Dingus moet inzien dat de huur stopt. Wat is hun belang om door te gaan in een pand waar je toch geen activitei ten kunt ontplooien?" Het vertrek van Dingus uit het pand is onafwendbaar, conclu deert Crompvoets, die een datum wil afspreken waarop het gebouw ontruimd moet zijn. "Dingus en de gemeente houden elkaar al zolang in een wurg greep. Ik wil hier volgend jaar niet opnieuw zitten, terwijl de stapels papier alleen nog hoger zijn geworden. We kunnen onze energie wel beter besteden." Er wordt nog gesteggeld over bouwplannen en dba's. "Heren, we dwalen af', zegt Crompvoets. "Ik wil vanmiddag zakendoen. Ik schors andermaal zodat u kunt overleggen." Tijdens de pauze komt Smets met het voorstel van huurbeëindi- ging op 1 juli'2006. Zonder voor waarden. Na de hervatting toont Crompvoets zich slagvaardig zon der het belang van beide partijen uit het oog te verliezen. "Ik wil u niet dwingen maar ga niet vech ten tegen windmolens", houdt hij Dingus voor. Gijsbers: "Maar heel veel hangt af van de uitspraak in Den Bosch." Crompvoets bestrijdt dit en wil nog deze week weten of Dingus instemt met een ontrui ming per 1 juli 2006. Thijssen stelt voor te wachten tot na de uitspraak van 22 november. Smets reageert: "Dingus wil alleen maar tijdrekken." Crompvoets: "Goed, dan wachten we nog tot 1 december. Op die datum wil ik klare wijn schenken. Ik ga dit niet oeverloos aanhouden. Ik houd de zaak aan tot 1 december", zijn de laatste woorden die de rechter om 15.45 uur uitspreekt. Donderdag 13 oktober 2005 - Pagina 5 De mysterieuze ziekte, die een ware plaag vormt voor veel kas tanjebomen, is nu ook in Venray geconstateerd. De gemeente heeft in Leunen zeven bomen ont dekt die zijn aangetast. Op sportpark 't Klaverblad zijn vier zieke kastanjebomen gevon den. Dat meldde wethouder Driessen (CDA) maandag in de commissie Stedelijk Beheer. "Drie bomen zijn matig ziek en één boom is al flink aangetast door de kastanjeziekte", aldus Driessen. Verder zijn op de Steegsepeelweg twee bomen licht getroffen en is op de Scheiweg één boom matig aangetast. Buiten Leunen is nog één zieke kastanjeboom opge spoord, aan het Rotven in Oirlo. Driessen zei zich grote zorgen te maken. "De massale sterfte van kastanjebomen is niet alleen een Nederlands, maar ook een Europees probleem. Vooral in België en Luxemburg rukt de ziek te op. En in sommige monumen tale parken in Nederland is al de helft van de bomen aangetast." In Venray staan veel kastanjebo men in het buitengebied en in de bossen. In Venray-centrum bevin den de meeste bomen zich op de instituutsterreinen St. Anna en St. Servaas en aan de Julianasingel. Driessen: 'We hebben veel kosten gemaakt om de bomen aan de Julianasingel te behouden. Je moet er niet aan denken dat ook hier die ziekte toeslaat. Net als de bomen op St. Anna en St. Servaas zijn ze heel bepalend voor het groen in Venray." De gemeente heeft het advies gekregen de zieke bomen niet om te zagen. Dit zou besmetting alleen maar bevorderen. De ziekte kenmerkt zich door bruine plek ken op de stam waarna de bast openscheurt. Het gevolg is kale bomen en dode takken. Een reme die is nog niet gevonden. Volgens wethouder Driessen is alle hoop gevestigd op de landbouwuniver siteit van Wageningen die bezig is de oorzaak van de ziekte op te sporen. Het college van B en W van Venray heeft besloten te investe ren in de veiligheid van de krui sing Zuidsingel - Brukske in Venray. De gemeente gaat deze bestaande kruising ombouwen tot een rotonde. Het college wilde al langere tijd een duurzaam en veili ge oplossing voor deze plek. De gemeente liet een onderzoek uit voeren naar de huidige en toe komstige verkeersstromen. Hieruit bleek dat de aanleg van een rotonde een oplossing op de middellange en lange termijn nodig is voor de verkeersafwikke lingen en doorstroming. "Daarom is de verkeersveiligheid op één van de black-spots van Venray voor de toekomst duurzaam vei liggesteld," aldus verkeerswethou derjan Driessen. Het college wil al jaren de ver keersveiligheid op deze kruising aanpakken. De onveilige kruising is de gemeente en de wijkraden Brukske en Zuid al jaren een doorn in het oog. De kruising is een van de uitgangen van Brukske en het is er regelmatig erg druk. Verder moeten ook nog de fiet sers en voetgangers veilig kunnen oversteken. In het verleden is ook al eens een rotonde voorgesteld, maar om financiële redenen uitge steld. Daarna zijn een aantal goed kopere alternatieven ontworpen, maar zij leverden niet het gewenste resultaat op voor de middenlange en lange termijn. De rotonde die nu zal worden aangelegd, heeft volgens de gemeente 'een sober maar doel treffend, ontwerp'. Daarnaast zul len zoveel mogelijk bestaande bouwmaterialen worden herge bruikt. 'Op deze manier is een flinke bezuiniging gerealiseerd en daarmee is het ontwerp financieel haalbaar geworden', aldus de gemeente. Op dit moment liggen de beno digde vergunningen ter inzage. Als dit traject geen bezwaren oplevert en als een aantal bestaan de kabels en leidingen binnen een redelijke termijn verlegd kunnen worden, kan nog dit jaar met de aanleg worden begonnen. Met de komst van de nieuwre rotonde vol doet de aansluiting met de wijk Brukske weer voor lange tijd aan de veiligheidseisen van deze tijd. Collecte Nierstichting Dankzij de inzet van vele collec tanten is dit het resultaat van de collectes voor de Nierstichting. Castenray 291.98 euro, Heide 256.09 euro, Merselo 373-94 euro, Venray 5.401.15 euro. In totaal is er 6.323.16 euro opgehaald. BROEM-rit voor Venrayse senioren In navolging van de in 2003 georganiseerde BROEM-rijvaardig- heidsritten voor automobilisten, houdt 3VO afdeling Venray en de afdeling Venray e.o. van de KBO Limburg op vrijdag 4 november om 09-00 uur opnieuw een BROEM-rijvaardigheidsrit voor senioren in de gemeente Venray. Die morgen zullen 30 senioren in de gelegenheid worden gesteld om drie uur lang diverse verkeers- activiteiten onder deskundige lei ding te laten testen. Deelnemers kunnen samen met een BROEM rij schoolhouder met hun eigen auto in Venray de rijvaardigheid testen. Daarna kunnen zij hun verkeers- kennis opfrissen en nemen ze deel aan een les Meer Bewegen Voor Ouderen. Ook de ogen en oren worden getest. De gehele morgen zal tot 12.00 uur duren en aan het einde ontvangen deelnemers een deelnemerscertificaat en een boek met diverse verkeerstips. De kos ten voor de deelnemers bedragen 10,- Wilt u deelnemen dan kan dat door u schriftelijk bij mevrouw J. Peters, Hoeveweg 7, 5802 AL Venray, aan te melden. Voor meer informatie kunt u haar ook bellen, telefoon 0478-582286. Gelet op het beperkt aantal deelnemers hanteren zij de stelregel vol is vol. Industriestraat 17a 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 Hoogveld www.wielhermkes.nl Professionele kinderopvang in een huiselijke sfeer/ Neem eens een kijkje op www.kdvpoehbeer.nl Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 ^comfortabel www.comfortabel-wonen.com W0NEN«a/7pa<r lorpsraad Oostrum presenteert toekomstplan inwoners vinden dat er verkeers maatregelen zoals bijvoorbeeld gemarkeerde oversteekplaatsen genomen moeten worden om de snelheid en de verkeersoverlast op de weg in te perken. De inwo ners zouden het waarderen als het verkeer om het centrum heen zou worden geleid. Ook het vele vrachtverkeer dat door het cen trum van Oostrum rijdt, is de inwoners een doorn in het oog. Ze zijn dan ook blij met de komst van de verbindingsweg tussen de Henri Dunantstraat en Deurneseweg. De sociale veiligheid kan ook beter. Ondanks het feit dat de inwoners zich voor het meren deel veilig voelen in hun eigen dorp, willen ze - in verband met vernielingen en overlast- wel dat er verscherpt toezicht van de politie komt op het NS-station. Om het voorzieningenniveau in het dorp te verbeteren, zou vol gens de inwoners het gemeen- Burgemeester Waals ontving dinsdagavond het toekomstplan voor Oostrum. schapshuis overdag geëxploi teerd kunnen worden als ontmoe tingsplek en/of dagopvang, de Watermolen omgebouwd kunnen worden tot een ontmoetingsplek voor jong en oud en de kerk gebruikt kunnen worden voor andere activiteiten 'die passen bij de aard en tradities van een kerk gebouw'. Ook een permanente skatebaan zou welkom zijn, even als een supermarkt. Het rapport bevat vele cijfer tjes. Zo krijgt de gemeente Venray het rapportcijfer 5,99 van de inwoners van Oostrum, voor een overheidsinstantie best een goede score. Uit alles blijkt dat de inwoners van Oostrum eigenlijk best tevreden zijn. Natuurlijk heeft ook dit kerkdorp van Venray nog zo zijn wensen, maar wie heeft die niet? Burgemeester Waals kreeg msdagavond. van dorpsraad- oorzitter Joos Linskens het oekomstplan voor Oostrum overhandigd. Uren en uren ferk zitten in het zogenoem- dorpsomgevingsprogram- 1 (DOP), dat vooral dankzij (te inzet van de dorpsraad tot land is gekomen. De dorpsraad van Oostrum is e afgelopen maanden druk bezig tweest met de ontwikkeling van 'et DOP. De dorpsraad hield the- 'abijeenkomsten voor verschil de groepen: leerlingen van de asisschool, vertegenwoordigers an het kerkgenootschap, onder ijs, verenigingen en onderne- lers uit Oostrum om hun mening te peilen over de toe komst van het dorp. Aan deze themabijeenkomsten leverden volgens de dorpsraad ongeveer 150 inwoners van Oostrum een bijdrage. Naast de bijeenkomsten werd een enquête op touw gezet, waaraan liefst 68 procent van de inwoners meedeed. "De dorpsraad 'is zeer trots op de inwoners van Oostrum'. Zij hebben als inwoners van Oostrum door hun bijdrage vorm gegeven aan dit DOP", schrijft Joos Linskens in het voorwoord van het DOP. De belangrijkste conclusie uit het toekomstplan is dat de inwo ners van Oostrum weinig reden tot klagen hebben. De leefbaar heid krijgt een 7,63, het woonkli maat een 7,72, het voorzienin genniveau een 6,52, de sociale veiligheid een 7,23 en, mooi voor de dorpsraad: het werk van de dorpsvertegenwoordigers wordt met het cijfer 7,33 beoordeeld. Oostrum is een van de tien dor pen van de gemeente Venray en qua inwonertal, per 1 januari 2005 met 2154 inwoners, samen met Ysselsteyn, het grootste kerk dorp. Oostrum geldt als groei kern, waar ook forensen terecht moeten kunnen. De inwoners vinden dat prima, maar willen niet dat Oostrum een wijk ven Venray wordt. Uitbreiding van de kern moet plaatsvinden ten oos ten van de spoorlijn en uit het plan blijkt dat er in het dorp voor al behoefte is aan zorg-ouderen en starterswoningen. Het gebied van de uitbreidingslocatie tussen de Geijsterseweg en Van Broekhuizenstraat, Oostrum- Oost, dient ingevuld te worden met vrijesectorwoningen met grote bouwkavels. VERKEERSVEILIGHEID Op het gebied van verkeersvei ligheid hebben de inwoners wel enkele knelpunten te melden. Vooral de Mgr. Hanssenstraat is volgens hen te druk. De meeste

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5