>int-Nicolaas: entoonstelling in Freulekeshuus >naarvirtuozen, eorgische zang en doldwaze Belgen Kunst 8e Cultuur Jeugdtheaterfestival in Venray Venray's Mannenkoor naar Slovenië Hallo Nachbar! Dag buurvrouw! Het keerpunt in IEL EN MAAS Donderdag 13 oktober 2005 - Pagina 21 jlopte reeds menig kinder- tje in blijde verwachting of de Goede Heilige Man jaar zou brengen Zo rint het artikel in het Ven- sch Weekblad van 10 ember 1888 over de eerste ocht van Sint-Nicolaas in Ierland. Deze eerste intocht rd in 1888 in Venray geor- liseerd door Fanfare Euter- Museum 't Freulekeshuus dt in 2005 een tentoonstel- aan Sint-Nicolaas die 'af 14 oktober te zien zal Int-Nicolaas wordt vaak afge- ld als een oude man met rode Btel, mijter, staf en baard. Dit stond in 1850 toen oud-onder ier Jan Schenkman een pren- joek publiceerde met de titel •Nicolaas en zijn knecht. De erwijzer beschreef hoe de Sint zijn stoomboot uit Spanje it, cadeautjes uitdeelt, met zijn d over de daken loopt, snoep- d uitdeelt en stoute kinderen ft. Sinds Schenkmans boek is erklaas niet meer weg te den- uit de Nederlandse cultuur. Vóór die tijd was de Sint vooral een katholieke heilige, wiens sterf dag gevierd werd op 6 december, zonder dat hij er zelf bij aanwezig was. Maar populair bij kinderen was Sinterklaas ook toen al. Dat had te maken met de legendes over hem, waarin hij wonderen en goede daden verricht. Sint-Nicolaas werd ongeveer 1700 jaar geleden geboren in Pata ra (nu Turkije). Hij werd bisschop in Myra en stierf op 6 december 340, na een zeer vroom leven te hebben geleid. Enkele jaren na zijn dood werd hij heilig ver klaard. Hij werd vereerd als patroon van schepelingen, koop lieden, bankiers en van vele ande ren. Nicolaas werd in de 14de eeuw tot patroonheilige van Amsterdam gekozen. Vanaf die tijd verspreidde zijn verering zich in Nederland. Hij speelde een belangrijke rol in twee legendes die hem tot de heilige van de kinderen en van de onverwachte goede gaven maak te. Zoals de legende waarbij Sint- Nicolaas wordt afgebeeld met een ton waarin drie kinderen zitten. Het verhaal gaat dat de drie scho lieren door een boze herbergier om hun geld waren vermoord. De jongens werden in stukken gesne den, gepekeld en in een tobbe gedaan. Een engel bracht Sint- Nicolaas op de hoogte van de moord. De heilige begaf zich naar de herberg en wekte door zijn gebed de jongens weer tot leven. Een selectie uit een grote privé- collectie Sint-Nicolaas-ansichtkaar- ten vormt een belangrijk onder deel van deze tentoonstelling. Rondom een tiental thema's is een keuze gemaakt uit deze collectie. Er wordt onder meer aandacht besteed aan de intocht van de Sint, de Sint als heilige, de Sint als huwelijksmakelaar, de Sint op schoolbezoek en de helpers van de Sint. Ook wordt de Sint in Venray niet vergeten. Vele foto's tonen hoe de Sint al jarenlang zijn intocht in Venray houdt. Hiervoor is geput uit diverse fotocollecties waaronder het archief van fotover zamelaarjan van der Putten en het Gemeentearchief Venray. Een belangrijk onderdeel van de tentoonstelling vormt ook het Sint-Nicolaasgilde, dat in 1640 in Venray is opgericht. Tot ongeveer 1798 was het gilde een beroeps vereniging van handelaren en kooplieden. Op een gegeven moment werden alle gilden door de Fransen opgeheven en ging het Sint-Nicolaasgilde door als gezel ligheidsvereniging. In 1924 nam het Sint-Nicolaas Gilde de organisa tie van de jaarlijkse intocht van Sint-Nicolaas over van het Sint- Nicolaas comité. Dit comité hield hiermee op te bestaan. Op de ten toonstelling zullen onder meer enkele oude gildeboeken van het Sint-Nicolaas Gilde te zien zijn en ook het gildezilver dat ieder jaar door de Deken van het Gilde gedragen wordt bij de intocht van de Sint. In de tentoonstelling is een spe ciale ruimte ingericht voor kinde ren om speelgoed te testen. Op deze manier helpen zij Sint-Nico laas met het uitkiezen van het juis te speelgoed en behoeden zij hem voor fouten! Bij de tentoonstelling is een les brief voor het basisonderwijs ont wikkeld. ogramma Schouwburg Venray in Schouwburg Venray presen- iej eert komende week een heel Gevarieerd programma met 'ereldpercussionisten en ll' Daarvirtuozen, zang uit Geor- ir en in het Vlaams Dubbelca- aret humor van onze zuider- iren. Schouwburg Venray staat op "ig 14 oktober in het teken wereldpercussionisten en iaarvirtuozen. De voorstelling orld of Strings neemt vanaf jOO uur bezit van de bühne en de zaal op zijn kop. Na twee |r succesvolle edities van the Great Guitars, met Harry 'sioni, Eric Vaarzon Morel, Diarra en Digmon Roovers, esenteert gitarist Jan Kuiper zijn ieuwste project voor het seizoen orld of Strings, Naast Jan Kuiper 1 twee wereldpercussionisten Kdt een drietal snarenvirtuozen it Azië en Afrika op, die in hun igen land tot de absolute top 0 orden gerekend. Samen zorgen voor een onvergetelijk ritmisch Melodisch - en theaterspektakel, musici spelen in verschillende oibinaties en stijlen en in tradi tie kleding. Solo's, duo's 'O's wisselen elkaar af, maar het 'Semble speelt ook een aantal fen samen, Een super wereld- Mek meeting. De musici die •2e avond tot een muzikaal hoog- piint brengen, zijn Purbayan 'atterjee uit India met zijn sitar, lenYu uit China met haar pipa, oumana Diarra uit Mali met zijn ra> goni en gitaar, Niti Ranjan uit Bangla Desh met zijn ola en vocals, Moussé Pathé /e uit Senegal met zijn sabar, cmbé, tama en vocals en tot slot Kuiper uit Nederland met zijn bar. Het is lastig om exact te I omschrijven hoe deze avond er uit ziet. Op maandag 17 oktober vanaf 20.00 uur is het de beurt aan het gezelschap Rustavi. Rustavi werd opgericht in 1968 in Rustavi, een kleine Georgisch stadje. Uitgangs punt van het gezelschap is het bij eenbrengen van zangers uit ver schillende delen van Georgië, waardoor lokale tradities ten gehore gebracht kunnen worden. Daardoor zijn de optredens van het koor zo divers en kleurrijk. Rustavi bracht vele cd's uit met in totaal meer dan zeshonderd liede ren. Het koor was in vele grote concertzalen te beluisteren en wordt door pers en publiek beju beld. De koormeester van Rustavi is Barod Toidze en het koor wordt geleid door Anzor Erkomaishvili en Pridon Sulaberidze. Anzor Erkomaishvili komt uit een muzikaal geslacht dat zich al meer dan driehonderd jaar bezig houdt met Georgische muziek. Hij heeft een fenomenale kennis van de tradities en gebruiken van de Georgische cultuur. Rustavi brengt muziek die terugvoert naar de christelijke liederen van de achtste eeuw. Door de geïsoleerde ligging is deze wijze van zingen in de vocale tradities van volkszang bewaard gebleven. Hierdoor is een concert van Rustavi een zeer mdrukwekkende belevenis. Zodra deze mannen beginnen met zingen zit u als aan de grond genageld. Zelfs popliefhebbers kunnen niet ontkennen dat dit muziek is zoals muziek hoort te zijn. Voor deze voorstelling zijn nog kaarten te bemachtigen. Woensdagavond 19 oktober vanaf 20.00 uur wordt de schouw burg overgenomen door de Bel gen. Tijdens dit Vlaams Dubbelca- baret zijn de grappen en grollen van Wouter Deprez en Gino Sanc- ti te bewonderen. In het eerste deel van de avond brengt Wouter Deprez zijn voorstelling WAR. In 2000 won Wouter Humorologie in Kortrijk. In 2002 werd Wouter tweede op het Camerettenfestival in Rotterdam. In 2003 won Wou ter Humo's Comedy Cup in Brus sel. In 2004 won Wouter de jury prijs op het Amsterdams Kleinkunst Festival. In 2005 en 2006 heeft Wouter besloten niet deel te nemen aan een wedstrijd. Houdt hij het uit? Lukt het hem? Schrijft hij zich op de valreep toch nog ergens in? Hoe dan ook, deze Belgische cabaretier is bijzonder grappig, fantasierijk en verras send. Wouter weet moeiteloos contact te leggen met het publiek. Het tweede deel van dit Vlaams Dubbelcabaret wordt opgevuld door Gino Sancti. Gino Sancti, bestaande uit een Belgisch caba retduo, brengt hun voorstelling Après-ski. De voorstelling is ont sproten uit een Vlaamse achter grond van boerendrama's. Diverse persiflages volgen elkaar op. Zo komen Samson en Gert voorbij, volgt er een Tiroler Versie van Romeo en Julia en wordt er een sneeuwballengevecht gehouden met het publiek. Een blind date met groteske gevolgen en verras sende zijpaden, met vooral absur de sketches. Volgens het duo Een skilarische voorstelling. Nieuws gierig geworden? Er zijn nog kaar ten te krijgen aan de kassa van Schouwburg Venray. Kaarten zijn te verkrijgen bij de kassa tussen 10.00 en 15.00 uur, via tel. (0478)530999, via e-mail kassa@schouwburgvenray.nl Meer informatie staat op www.schouwburgvenray.nl Rustavi brengt zangers uit verschillende delen van Georgië bij elkaar (foto: David Chkbata- rashvili) Cabaret in Gryphus Op vrijdag 14 oktober vindt er in het Vierlingsbeekse jongeren centrum Gryphus een cabaretvoor stelling plaats van Ewout Etien- ne. In Gryphus spelen zij hun eerste avondvullende voorstelling Onze Vader. Het duo Ewout Etienne won in oktober 2004 de publieksprijs op het Groninger Studenten Cabaret Festival. Het programma Onze Vader behandelt zowel Ewout als Etienne, maar af en toe ook interessante onderwer pen. Volgens sommige mensen zijn Ewout en Etienne tegenpolen. Zelf bestrijden ze dit: 'Wij hebben niets tegen Polen', aldus Etienne. 'Etienne. hou je bek', aldus Ewout. In Onze Vader laten Ewout Etienne hun licht schijnen op aller lei onderwerpen: van fundamenta lisme tot K3, van konijnen tot de Tweede Wereldoorlog, van haver tot gort. Daarnaast wordt het publiek actief ingezet en ziet U onder andere de broer van Jezus, Murat D. en Vader Abraham, die en passant langskomen en in het voorbijgaan de revue passeren. Ook wordt er, godzijdank groten deels door Etienne, zo hier en daar een liedje gebracht. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. Het optreden van Alex Agnew begint om 21.00 uur. Voor deze voorstelling zijn kaarten a 9,00 euro telefonisch te reserveren via (0478) 631802 of 630508. Reserve ren via internet is mogelijk op de Gryphus website www.gryphus.nl Het KIDS@Limburgs Jeugd theaterfestival wordt van zater dag 15 tot en met zondag 23 oktober gehouden in alle Lim burgse theaters en in Genk in België. Tijdens de herfstvakan tie kunnen kinderen van vier tot en met twaalf jaar en hun ouders een hele week lang dro men bij de mooiste theater voorstellingen en zelf theater maken in de leukste works hops. Na twee succesvolle edities in Maastricht slaat het herfstfestival in 2005 zijn vleugels uit over Nederlands- en Belgisch-Limburg. KIDS@ biedt ook dit jaar een uitge breid en afwisselend programma van voorstellingen. Voor iedereen is er wel iets te beleven, van span nende sprookjes, indrukwekkende slagwerkmuziek, tot betoverende dans en ontroerende musicals. KIDS@ staat garant voor een artis tieke mix van mooie, spannende en grappige theatervoorstellingen van zowel bekende, gerenom meerde groepen als van aanstor mend talent. Behalve voorstellin gen presenteert KIDS@ een uitgebreid programma met theaterworkshops waaraan kinde ren op een speelse manier actief kunnen deelnemen: vari flippo- boekjes, muziekinstrumenten, of een toneelstuk maken, tot acteren, regisseren, trommelen op slag werkinstrumenten, schilderen en dansen. Stilzitten hoeft dus niet, want onder begeleiding van pro fessionele theatermakers, acteurs en kunstenaars gaan kinderen op een creatieve manier aan de slag! Uniek dit jaar is het interprovincia le karakter van KIDS@: in de herfstvakantie kunt u terecht bij Parkstad Limburg Theaters, het Theater aan het Vrijthof Maast richt, de Stadsschouwburg Sittard- Geleen, TheaterHotel de Oranjerie Roermond, het Munttheater Weert, De Maaspoort Venlo en Schouwburg Venray. Zij zijn allen verenigd in de Stichting Limburgse Schouwburgen. Ook Cultuurcen trum Genk neemt deel aan het KIDS@festival. Voor meer informa tie over dit festival kunt u kijken op www.kidsat.nl. Schouwburg Venray, ook deelnemer van dit bij zondere festival, heeft drie voor stellingen geprogrammeerd speci aal voor de jongere bezoekers. Daarnaast zijn er diverse works hops bij het Kunstencentrum Jerusalem in Venray. Dinsdag 18 oktober om 19.00 uur is de eerste voorstelling. OKidOK2 bijt de spits af met hun hilarische voorstelling voor kinderen vanaf zes jaar met de toepasselijke titel HaHaHa. Tij dens deze voorstelling laten twee clowns uit Wallonië schitterende acrobatische en dolwaze acts zien die garanderen dat zowel ouder als kind met een lach op het gezicht, de zaal verlaat. Een voorstelling vol actie, muziek en humor. Zaterdag 22 oktober om 19.00 uur is de tweede voorstelling te bewonde ren. Wederom een voorstelling vol met humor. In De Koning Danst wordt flink uitgepakt met schitte rende kostuums in een schitterend decor. Ook de dansers gaan hele maal los. Alle dansers genieten er met volle teugen van om bekeken te worden. IJdelheid is hen niet bepaald vreemd! Met een vleug van ironie gaat het stuk over de ijdelheid van dans, machtiger dan roem en geld. Een Koningsdrama, vol verhaal, intrige, liefdesverdriet, schoonheid en lelijkheid. Voor iedereen ouder dan zes jaar een Het Venray's Mannenkoor ver trekt vrijdag 14 oktober voor een tiendaagse concertreis naar Slo venië. Het bijzondere aan deze reis is dat er voor het eerst een heel orkest meereist. Met de con certen van afgelopen weekend nog in het achterhoofd, reist een gezelschap van meer dan twee honderd personen af naar de Bal kan. Aldaar geeft het koor een tweetal grote concerten. In Ljubl jana, de hoofdstad van Slovenië, wordt op zondagavond het eer ste concert gegeven. Het concert dat word gegeven in de bekende concertzaal Academia Philharmo- nicorum is al weken van tevoren uitverkocht. Op dinsdagavond vindt het tweede concert plaats in Velenje. Ook dat concert is uit verkocht. Naast de twee concer ten luistert het koor een tweetal missen op. Op zondagmorgen in de Franciscaner Kathedraal te Ljubljana, met als speciale gast de Nederlandse ambassadeur de heer Groffen, en op donderdag morgen in Brezje. Naast het zin gen maakt het koor diverse uit stapjes, zoals een bezoek aan Ljubljana en een tocht naar Italië. Het Venray's Mannenkoor is op zondag 23 oktober om 13-30 uur weer terug in Venray. Champignondag In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 16 oktober voor de twaalfde keer de jaarlijkse Champignondag gehou den. Ook dit jaar is er een interes sant programma samengesteld. Alle grondstoffen die voor de groei van paddestoelen en champignons nodig zijn worden gepresenteerd. Middels een ouderwetse veiling- klok worden paddestoelen en champignons verkocht aan de slim ste koper. Staatsbosbeheer en het IVN presenteren zich in de sfeer van de herfst. Tijdens korte voor drachten kan men kennismaken met champignongoeroe bij uitstek professor Poppe, van de Universi teit Gent. Hij neemt de bezoekers op amusante wijze mee in de wereld van de paddestoelen. De kinderen kunnen zich vermaken met het zelf plukken van champig nons en het bestempelen van schortjes. Het kampvuur is ontsto ken en er kunnen broodjes aan het spit gebakken worden. Het geheel wordt opgevrolijkt door een clown. Kunstenares Lisa Bartsch geeft een demonstratie van aqua relleren met paddestoelen als thema. De middag wordt opgeluis terd met muziek yan Thei en Marij en de meesterkok en zijn gezellen laten de vele culinaire toepassings mogelijkheden van de champignon zien. Flet museum is deze dag gèo- pend van 13.00 tot 17.00 uur. Fuse in Horst Muzikanten de gelegenheid geven hun kunnen aan het publiek te tonen, dat is de gedach te achter de bandpromotie dat wordt gehouden op zondag 16 oktober, een initiatief van De Tiendschuur in Horst. Deze dag treedt de uit de regio Venray afkomstige band Fuse op in de Kasteelboerderij in Horst. Fuse is in september 2004 opgericht door Etan Huijs en bestaat uit zes muzikanten uit regio Venray. Begonnen als akoestische (soft)rockband en uitgegroeid tot een band met vele gezichten. Zo variëren de invloeden van pop/rock tot folk en singer/song writer. Fuse speelt vooral eigen nummers, aangevuld met covers van bijvoorbeeld Alanis Morisset- te en Snow Patrol. Fuse speelde dit jaar onder andere op Koning- innepop in de Evenaar in Venray en op Veest in Leunen. Kenmer kend voor Fuse zijn de tweestem mige zanglijnen en de vele (viool)arrangementen. Fuse beperkt zich niet tot drieminu- tenpopliedjes maar zoekt uiter sten op. Van semi-akoestische luisterliedjes tot up-tempo en van jazzy pop tot folkrock. Bands die, na jarenlang zwoegen in een repe titielokaal, ook graag op willen treden voor publiek, kunnen zich aanmelden via www.detiend- schuur.nl. geweldige voorstelling. Veel te zien en veel te beleven. De grote, machtige koning is dol op dans. Kom maar eens kijken hoe veel hij van dansen houdt. Zondag 23 oktober om 14.30 uur vindt de derde en laatste voorstelling van het festival in Venray plaats. Circle Percussion bezorgt Tuitende Oren aan alle kinderen vanaf vijf jaar. Tuitende Oren is een spel met klank en beweging waarin Mouk- anga centraal staat, een dorpsjon gen van de Afrikaanse steppen. Een heel arsenaal van bijzondere Afrikaanse en Japanse slagwerkins trumenten trekt aan het gehoor van de allerkleinsten voorbij, van de kleine Afrikaanse Adjara tot de imposante Odaiko. Voor dit gedon der in de schouwburg zijn nog kaarten verkrijgbaar. Voor meer informatie over deze voorstellingen kan men kijken op www.schouwburgvenray.nl Kaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van Schouwburg Venray op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur, of reserveren per e-mail kassa@schouwburgvenray.nl. Schouwburg Venray houdt vier workshops samen met Kunsten centrum Venray voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar. De loca tie voor alle workshops is het Kun stencentrum Jerusalem in Venray. Schitterende acrobatische en dolwaze acts met het clownsduo OKidOK2 Zo is er de workshop Braziliaans percussie waarin men kennis maakt met diverse Braziliaanse slagwerkinstrumenten en ervaar het Braziliaanse carnaval. Samen met je docent ga je lekker aan de slag. Aan het einde van de works hop ken je een echt Braziliaans slagwerkstuk. Tijdens de works hop stomp speelt men verschillen de ritmes op abnormale 'instru menten' zoals bezems, emmers, containers, stoffer en blik etc. Aan het eind van deworkshop hebben we gezamenlijk een leuk muziek stuk ingestudeerd. De workshop dans boys and girls swing time, is een combinatie van streetdance, hip hop en breakdance, bedoeld voor jongens en meiden. Centraal staan flitsende dansbewegingen, bekend van televisie. Je maakt ken nis met verschillende dansstijlen en muziek. Ontdek je danstalent en muzikaliteit! Let op: draag mak kelijk zittende kleding en gym schoenen. Op basis van eigen ideeën maakt men tijdens de workshop schilderen samen met een docent een leuk schilderij dat je na afloop natuurlijk mee naar huis mag nemen. De tentoonstelling Hallo Nach bar! Dag buurvrouw! is van don derdag 20 oktober tot dinsdag 13 december te zien in Jeugd Ont moetingscentrum QOC) in Yssel- steyn. De relatie tussen Neder land en Duitsland wordt met 42 tekeningen belicht. Nederlandse en Duitse kunstenaars trekken in hun cartoons alle registers open om nationale stereotypen en clichés uit te beelden; van de dikke Mercedes rijdende en Lederhose dragende Duitser die het Noordzeestrand in bezit neemt tot de blowende Frau Antje op klompen waterige toma ten over de grens dumpt. Geen vooroordeel of cliché dat niet met een scherp potloos op beminnelijke wijze en zonder enige arrogantie belachelijk wordt gemaakt. De Duitse ambas sade in Nederland nam in samen werking met de karikaturenex- pert professor Walther Keim het initiatief tot deze tentoonstelling, die een kopie is van de originele. Het JOC heeft voor groepen een vooroordelenspel aan de tentoon stelling gekoppeld. Hiervoor kan men zich aanmelden. De exposi tie is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas Twee skiërs vinden in de bergen van Montana het onder sneeuw en ijs bedolven lichaam van een jonge vrouw. De politie werkt de hele nacht door om haar te bevrijden, maar het identificeren van het lijk kost veel minder tijd. Het blijkt Abbie Cooper te zijn, die de laatste jaren door de FBI gezocht werd voor moord en ecoterrorisme. Maar op wat voor manier kwam ze aan haar einde? En hoe kon de eens zo veelbelovende, bruisende studente milieukunde zo ontsporen? Benjamin Cooper is architect, zijn vrouw Sarah komt uit een zeer goede familie. Na een huwe lijk van twintig jaar met twee kin deren zijn Benjamin en Sarah uit elkaar gegroeid. De liefde en warmte die er ooit tussen de twee geweest is heeft plaatsgemaakt voor onbegrip en kilte. Benjamin besluit dat hij verder moet zonder Sarah. Abbie Cooper is door de scheiding van haar ouders haar zekerheid kwijt. Haar eens zo zor geloze leven wankelt. Op de uni versiteit gaat ze op zoek naar nieuw houvast, een nieuwe iden titeit. Een identiteit die haar wel licht fataal is geworden. Nicholas Evans is de auteur van de wereldberoemde bestseller De paardenfluisteraar. In Het keer punt weet de meesterverteller de lezer opnieuw diep te raken met het ontroerende verhaal van afbrokkelende familieverhoudin gen, van hoop en diepe teleurstel lingen, van de pijn van fatale lief des, verwoeste levens en vergeving. Het keerpunt is te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 18,50 euro.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 21