Jongerenwerkers moeten zwijgen Literair Café Venray: voor ieder wat wils euro voor aanschaf mbulancesloep liemeente haalt weer op jrof vuil aan huis 'Zonder burgemeester verloopt het beter' Reparatie autoruit KCA-box of schoenendoos? WONEN OP MAAT "v.Ml/. SLAAPADVIES BEDSYSTEMEN BEDTEXTIEL Industriestraat 17a 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 Hoogveld www.wielhermkes.nl De twee raadsvergaderin gen, waarin de voorjaarsnota is behandeld, zijn prima verlo pen. De afwezigheid van bur gemeester Waals droeg daar mede aan bij. Zo oordelen de meeste fractievoorzitters. Maandag in het Senioren convent vond een evaluatie plaats. Waals was tijdens de behandeling van de voorjaarsnota, op 28 juni en 5 juli, op vakantie en werd vervanger door Ike Busser, de fractieleider van Samenwerking. "Ik zat toen lekker in Zuid-Frankrijk en ik heb begre pen dat Busser het prima heeft gedaan", zei Waals. 'We hebben u inderdaad niet gemist", reageerde Gerda van Stelten (CDA). Joost van de Vorle vond eveneeens 'dat Busser het uitstekend heeft gedaan'. René Francken (WD) sprak van 'plezie rige avonden waar het goed zaken doen was'. De WD'er voegde eraan toe. "Dat de voorzitter mis baar is, is goed voor de organisa tie." Gerrit Verkoeijen (Samen werking), die maandag de afwezi ge Busser verving, haalde de oms treden 'spagaat' van de burgemeester aan. Want Waals is tegelijkertijd voorzitter van de gemeenteraad én voorzitter van het college waarin hij tevens por- Donderdag 15 september 2005 - Pagina 7 Emonts: 'Geen sprake van ernstige problematiek' Wethouder Emonts (PvdA) voorkwam in de commissie Maatschappelijke Diensten dat de twee nieuwe jongerenwer kers hun zegje deden. Ze mochten (nog) niet vertellen over hun ervaringen van de afgelopen maanden in Venray. Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) had schriftelijke vragen gesteld. Het commissielid was benieuwd naar de stand van zaken en wat de jongerenwerkers in 'woelig Venray' hebben aange troffen. Toen Van den Hoek bemerkte dat ze beiden op de publieke tribune zaten, vroeg hij of ze zich wilden voorstellen en vertellen over hun eerste ervarin gen. Daar wilde Emonts niets van weten. "Nee, ze komen niet aan het woord", reageerde de wethou der. "Dirk en Isa zijn toevallig hier aanwezig en dat wil ik zo laten." De beide jongerenwerkers zaten wat ongemakkelijk op hun stoel. Vlak na de vechtpartij van 2 april tussen Turken en Londsdalers besloot de gemeente raad met nipte meerderheid direct twee straathoekwerkers aan te stellen. Tom van den Hoek wilde weten welke 'problematiek van zeer ernstige aard' ze hebben aangetroffen en hoe de proble men worden aangepakt. Wethouder Emonts verklaarde dat hij tot nu toe geen contact met de jongerenwerkers heeft gehad. "Want ik wil ze de ruimte geven om in het veld hun werk te doen. In november komt er een evaluatie en daarbij zullen ze ook aanwezig zijn." Emonts zei wel dat ze na een kennismaking met Venray en de jongerencultuur vooral op straat en in keten actief zijn geweest. "Ze zijn nu bezig om samen met jongeren activiteiten op te zetten. Maar uit niets is gebleken dat er sprake is van ernstige problema tiek." Gevarieerd programma seizoen 2005-2006 De bekende schrijfster Mensje van Keulen opent met een lezing op 2 oktober het nieuwe seizoen van het Literair Café Venray-regio. Ook andere schrijvers van naam doen het Venrayse Literair Café weer aan. De bij eenkomsten zijn zoals altijd voor iedereen toegankelijk. En er staat nog veel meer op het programma. Niet alleen Mensje van Keulen verzorgt komend seizoen een lezing in het Literair Café. Ook Elle Eggels, die debuteerde met de bekende roman Het huis van de zeven zusters, P.F. Thomese, die naam maakte met zijn roman Schaduwkind en de Vlaamse auteur/acteur Tom Lanoye komen naar Venray, op respectievelijk 20 november 2005, 26 maart 2006 en 21 mei 2006. De bijeenkomst met Mensje van Keulen op zon dag 2 oktober om 11.30 uur vindt plaats in De Evenaar aan de Merseloseweg 96 in Venray. In samenwerking met bibliotheek en schouwburg organiseert het Literair Café op vrijdag 17 maart 2006 het tweede Venrayse boe kenbal. Schouwburg en Literair Café sloegen eveneens de handen in elkaar om de jubileumvoorstel ling van Johannes Kemkens over Nescios De uitvreter naar Venray te halen, op dinsdag 16 mei 2006. Traditioneel in het programma van het Literair Café is ook het gastoptreden van Mallemoer in de kersttijd. De voorstelling is dit jaar op zondag 18 december. De uit reiking van de Raadselige Rozen, de Venrayse literaire prijzen voor proza en poëzie, worden uitge reikt op zondag 22 januari. En mensen die van poëzie houden zullen kunnen genieten van het werk van voordrachtkunstenaar Pierre Wilms, die op zondag 23 april een programma met werk van onder anderen de dichter Paul van Ostaijen presenteert. Verder is, geïnspireerd door het grote succes van de poëziewan- delroute langs de kunstwerkjes in Venray-centrum (Hebt u hem al gelopen?) een commissie bezig met het ontwerpen van maar liefst twee poëziefietsroutes. Het Literair Café hoopt die beide fiets routes in mei/juni van het vol gend jaar te presenteren. Het pro gramma biedt dus weer voor ieder wat wils. Het Literair Café Venray-regio bestaat bij de gratie van zijn donateurs en sponsors. "Zonder hun financiële steun en warme belangstelling voor de lite ratuur en alles wat daarmee samenhangt, kan niet gerealiseerd worden, wat elk jaar weer tot stand komt: een programma dat gezien mag worden", aldus Paul van Doesum, voorzitter van het Literair Café. Literair Café Venray- regio wordt gesponsord door Boekhandel Martin Cuypers, Rabobank Venray Meerlo- Wanssum en Jansen Houbiers Communicatie Actuariële Zaken. De bijeenkomsten van het Literair Café zijn voor iedereen toegankelijk. Donateurs profite ren echter van aantrekkelijke kor tingen op de entreeprijzen. Wilt u meegenieten van de activiteiten van het Literair Café én draagt u het een warm hart toe? Word dan donateur voor minimaal 16 euro per jaar. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Ans Theunissen-Janssen van het bureausecretariaat, tel. 0478- 582948. Of kijk op www.literair- cafe-venray.nl. Waals blijf niet thuis bij raadsvergadering tefeuillehouder is. "Het is niet leuk voor u maar de vergaderingen verliepen inder daad uitstekend", vond Verkoeijen. "De wethouders zijn nauwelijks aan het woord geweest. Als u daar had gezeten dan was het toch anders gegaan. Dan hadden de wethouders meer ruimte gekregen om aan het woord te komen. Dit zou een neu trale voorzitter niet zo doen." Waals hoorde de kritiek gelaten aan. "Ik zit inderdaad in een onmogelijke positie. Het is een slechte zaak dat beide functies niet ontkoppeld zijn. Maar toch blijf ik de volgende raadsvergade ring niet thuis zitten. Want ik heb een eed afgelegd en ik zal mijn plichten vervullen. De Grondwet vereist namelijk dat de burge meester de raadsvergadering voorzit. U zit nog tot 31 oktober 2008 aan mij vast..." drie ondergrondse containers ver dwijnen. Tevens krijgen charita tieve instellingen vanaf 2006 geen ophaalvergunning meer. De brengplaatsen, zoals de Winkel van Sinkel en bij enkele zorgboer derijen, blijven bestaan. De gemeente gaat voortaan acht keer per jaar textiel aan huis ophalen. De inzameling wordt gedaan door De Cirkel dat hiervoor plastic zak ken verstrekt. Enkele commissie leden vonden acht ophaalrondes wel erg veel. De gemeente doet dit omdat er wat mee te verdie nen valt. En hoopt zo te voorko men dat het textiel in de restafval- container verdwijnt. Venray loopt ook achter bij de landelijke inza- melrichtlijn. Die gaat uit van jaar lijks vijf kilo textiel per inwoner, Venray haalt slechts drie kilo. Door de extra inkomsten uit de textielinzameling kan het vast rechttarief komend jaar met één euro omlaag. DRIE KLEUREN GLAS Er komt steeds meer vraag naar op kleur gescheiden glas. Het ver werken van ongesorteerd glas wordt steeds duurder. Terwijl er juist geld te verdienen valt als het ingezamelde glas gescheiden wordt aangeboden. De gemeente gaat het glas voortaan op drie kleuren (wit, groen en bont) inza melen. De huidige glascontainers moeten daarvoor vervangen wor den. De meeste zijn al afgeschre ven en er komen voortaan alleen nog ondergrondse containers. ionsclub Venray steunt project pater Eugène EL EN MAAS sten 15 euro; afval mag niet aan straat staan Zaterdag 17 september wordt de mogelijk geboden de voorruit van uw auto te laten inspecteren op kleine beschadigingen. Deze kun nen indien mogelijk ter plaatse worden gerepareerd. Een kleine beschadiging kan door allerlei invloeden van bui tenaf gaan doorscheuren. Als een ruit eenmaal begint te scheu ren is vervangen «nog de enige mogelijkheid, dit is een kostbare zaak en om dit te voorkomen is een reparatie mogelijk.Een ruit- reparatie is vanaf WA+ geheel gratis, dus geen eigen risico en geen aantasting van no- claim.Wel de groene kaart of polis meebrengen voor de juiste gegevens.De regeling geldt niet voor Centraal Beheer-verzeker- den. Men kan hier tevens terecht voor kenteken graveren tegen autodiefstal voor vijftien euro per auto worden alle ruiten voor zien van een onuitwisbaar kente- kennummer. Deze methode wordt aanbevolen door o.a. ver zekeringsmaatschappijen, politie en ANWB Het is niet nodig om een afspraak te maken. Zaterdag 17 september in Venray bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-16.00 uur. vuil werd opgehaald." Voor het grof snoeiafval moet nog een oplossing komen. Driessen voelt er niets voor de regeling van Horst over te nemen. "Want Venray is veel meer verste delijkt. Het is niet wenselijk dat het hele jaar door van die kooien langs de weg staan." DE CIRKEL De commissieleden uitten kri tiek op De Cirkel bij het ophalen van herbruikbare huisraad. In het verleden nam het kringloopbe- drijf 'alles' mee. Het bleek toen dat 60 procent zo bij het grof afval kon. Vanaf dit jaar beoor deelt De Cirkel ter plekke of de spullen nog verkoopbaar zijn. De politiek vroeg zich af welke crite ria hiervoor gelden. Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) vertelde dat ze vier 'goede' stoe len wilde aanbieden. "Ik dacht daar kan ik wel iemand blij mee maken. Maar ik schaamde me dood dat ze mijn stoelen niet wil den meenemen." Henk Bisschops (PvdA) wist dat De Cirkel al aan de telefoon erg kritisch is, "Terwijl het om prima spul ging. Er moeten daarom duidelijke afspraken gemaakt worden over wat wel of niet verkoopbaar is." Wethouder Driessen: "De Cirkel bekijkt het van de markttechni sche kant. Wat geen handelswaar de meer heeft behoort bij het grof vuil." De inzameling van textiel gaat volgend jaar ook veranderen. De Lionclub Venray steunt een an de vele projecten van >ater Eugène Verstraelen in de ^lippijnen. De Lionsclub loneert om te beginnen 5000 uro voor de aanschaf van een mbulancesloep, die de pater ril gebruiken voor het opzet- en van een varende ambulan- mmi edienst. Inmiddels hebben de ^Jions hierover afspraken ■jpnaakt met de stichting die contact staat met de pater n die ook zijn naam draagt. ,e bedoeling is dat de ionsclub de pater en zijn pro pten in de toekomst blijft ndersteunen. "Ik hunker alweer naar de •lippijnen. Ik houd van mijn imilie en van de vele vrienden ie mij mijn leven lang geholpen ebben, maar het is hier zo druk n zo koud." Vijftig jaar tropen eeft hem nauwelijks getekend, 'ater Eugène Verstraelen? profes- ior in vergelijkende taalweten- chappei), theoloog en kenner 'an de Oosterse filosofie. Begin jaren vijftig besloot hij, ia het succesvol beëindigen van ijn studies, in een 'lelijke eend' I naar India te reizen, om langs deze weg boeddistische en hin doeïstische plaatsen te bezoeken en te bestuderen. Hij wilde tij dens zijn reis de hiaten in zijn stu die op het gebied van oosterse filosofie door eigen waarneming vervolmaken. Zijn einddoel was de universiteit van Bali, waar een leerstoel op hem wachtte, De vermetelheid van dit plan en organisatorische en praktische redenen doorkruisten deze onder neming. Echter, enige tijd later, bevond pater Eugène zich toch op een uiterst oostelijke plek van de wereld, de Filippijnen. Hij werd linquist aan de universiteit van Cebu, als pater SVD. Het rei zen bleef hem echter trekken en dus ondernam hij tal van boot tochten naar de meest afgelegen en onbekende eilandjes om de talen en de dialecten die de men sen daar spraken, te bemachti gen. Hij liet zich tijdens zijn rei zen vergezellen door kansarme jongeren, die dolgraag hun uit zichtloze straatleven verruilden voor deze uitstapjes, gevaarlijk of niet. Een van de eersten die mee trok, was Wanray: hij werd zijn beschermeling en meesterknecht. Na dertig jaar professoraat en kennisname van de omgeving, nam hij het besluit om de univer siteit te verwisselen voor een post in de 'outback' om niet alleen zijn studie voort te zetten, maar ook als pastoor tussen de arme bevol king te leven en te werken. Wanray (inmiddels met zijn vrouw) ging met hem mee. Op een uiterst oostelijk eilandje met de naam Dinagat, stichtte hij een nederzetting in de buurt van de stad Tagabaca. Vanuit haar standplaats Aruba kwam zijn religieuze zus Marie- Thérèse, hem vanaf dat moment bijstaan. Voor pater Eugène ligt sindsdien, naast zijn studie, de pri oriteit van zijn werk in de scho ling van de jeugd en in de gezond heidszorg. In de jaren die volgden, bood hij steeds meer jongeren kansen op een bestaan. Veel van deze jongeren voltooi den een opleiding en kunnen zelf standig leven. Zij hebben een vrouw en kinderen en voorzien in hun eigen levensonderhoud, door het runnen van bijvoorbeeld een taxibedrijf, kippen- en geitenfarm, meubelfabriekje, etc. Een ver- voersbootje voor passagiers en vracht onderhoudt de contacten van de eilanden onderling en daarbuiten. Zijn beschermeling Waray groeide mee en werd twee jaar geleden, als eerste zonder steekpenningen, gekozen tot bur gemeester van Tagabaca. Hij zorgt er met zijn salaris sindsdien voor dat zo'n duizend tieners de mid delbare school kunnen bezoeken. Hij is daadwerkelijk de opvolger van pater Eugène. Dit is ook het moment dat Lionsclub Venray via haar nestor Adri Verstraelen in contact komt met zijn broer Eugène. Unaniem besluiten de Lions deze Filippijnse onderneming te onder steunen, omdat ze van overheids wege weinig te verwachten heeft. Door de ontoegankelijkheid van dit gedeelte van de Filippijnen, de verspreiding van de bevolking over tal van kleine eilandjes en de ondoordringbare rimboe, blijf een groot gedeelte van deze zeer arme populatie verstoken van iedere vorm van gezondheidszorg. De kliniek in Tagabaca is, vanwege gebrek aan geld en vervoer, voor hen veelal onbereikbaar. Met de nieuwe ambulancesloep wil de pater een varende ambulance dienst gaan opzetten. Een plan dat door de Lions wordt omarmd. De gemeente haalt al een paar jaar geen klein chemisch afval (KCA) aan huis op. Burgers, die over een groene KCA-box beschikken, dienen de batterijen en verfblikken zelf naar het milieustation te brengen. Daar kan het gratis worden ingeleverd. Nieuwe bewoners krijgen ook niet meer automatisch een KCA- box aangeboden. Alleen indien ze er om vragen. In de praktijk blijkt de behoefte minimaal te zijn. Toch vindt John Niessen (WD) dat de gemeente de boxen moet blijven verstrekken. Wethouder Driessen (CDA) ant woordde in de commissie Stedelijk Beheer dat dit niet nodig is. "Want het blijkt dat het klein chemisch afval meestal in een doos wordt gebracht. De KCA- box wordt hiervoor nauwelijks nog gebruikt. De meesten gebrui ken de box voor privédoeleinden bijvoorbeeld voor schoenenpoets en borstels." Niessen vond dat Driessen er wel erg lichtzinnig overdacht. "Het is juist wel van belang dat het chemisch afval veilig wordt opgeslagen in een KCA-box. Want het spul kan gaan lekken en de box kan veilig worden afgesloten voor kinderen. Een schoenendoos is daarvoor niet geschikt", aldus de WD'er. De wethouder moest later toegeven dat Niessen toch wel gelijk had. "De mogelijkheid blijft ook bestaan om een box te krijgen." gemeente Venray gaat jiaf 2006 weer grof vuil aan ophalen. Alhoewel dit wettelijke verplichting is, Jeft de gemeente dit jaren- \g niet gedaan. Burgers jesten hun afgedankte huis- ad en ander grof afval zelf iar het milieustation bren- le nog bruikbare spullen wer- wél gratis door kringloopbe- t te* ijf De Cirkel aan huis opge- kld. De Cirkel blijft ook in de ees, [komst verkoopbare meubels andere grotere goederen (was- |:hines, koelkasten) ophalen, 'gemeente heeft het kringloop- lrijf een nieuwe inzamelver- ig verstrekt, iet is een vurige wens van de llitiek om de inzamelrondes grof huishoudelijk afval ieuw in te voeren. Vooral leren en minima blijken vaak in staat te zijn hun oude spul- naar het milieustation aan de ;aalweg te brengen. In tegen ging tot voorheen is de voor- :ning niet meer gratis. Per aan- leding moet voortaan 15 euro ld rtaa^ worden- Bi) Bet milieusta- *- kost het 10 euro. Er wordt ist een hoger tarief gevraagd de burgers te stimuleren reel mogelijk gebruik te blijven ;en van het milieustation, les keer per jaar wordt een lamelronde gehouden. Bij drie ijven (NLW, Maessen en De ;el) is een offerte aangevraagd. De opdracht is gegund aan Maessen Recycling omdat dit bedrijf verreweg als goedkoopste uit de bus kwam. De burgers moe ten zich telefonisch aanmelden. Ze mogen hun spullen niet alvast aan de straat zetten. Ze moeten thuis zijn als de vrachtauto van Maessen langskomt waarna het afval wordt ingeladen. De omvang van de aanbieding mag, net zoals bij het milieustation, niet groter zijn dan twee kubieke meter. Grof tuinafval mag daarbij niét worden aangeboden. De gemeente wil ook dat er direct betaald wordt. Bijvoorbeeld door gebruik te maken van eenmalige machti gingskaarten. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) wilde in de com missie Stedelijk Beheer weten hoe de gemeente aan het tarief van 15 euro komt. "Wat zijn de werkelij ke kosten? We moeten voorko men dat de burgers teveel beta len. Concurrentie voor het milieustation is geen argument." Jan Classens (CDA) was blij met de herinvoering van deze service. Toch zag hij enkele praktische hobbels. "Want de mensen moe ten ervoor thuis blijven. En waar laat je zolang twee kuub afval als je het niet aan de straat mag zet ten", vroeg de CDA'er zich af. Hij opperde het idee om stickers uit te geven die als betaalmiddel kun nen dienen. Henk Bisschops (PvdA) was eveneens ingenomen met de rege ling. "Vooral ouderen en mensen die slecht ter been zijn worden op hun wenken bediend." De PvdA'er vroeg naar een oplossing voor het snoeihout. In Horst kun nen de burgers daarvoor gebruik maken van de bladkorven die het hele jaar blijven staan. Bisschops had zijn bedenkingen over het betalen. "Want veel men sen zijn argwanend om een mach tiging te tekenen. Kan er ook con tant betaald worden?" John Niessen (WD) stelde voor beta len met pinnen mogelijk te maken. Ambtenaar Marcel Franssen ver telde dat het tarief van 15 euro niet toereikend is. De werkelijke kosten liggen hoger. "Het is voor al een drempelbedrag. Het is niet de bedoeling dat er massaal gebruik gemaakt wordt van de ophaalregeling. We willen de bur gers bewegen naar het milieusta tion te gaan. Het aan huis ophalen is vooral bedoeld voor doelgroe pen die het zelf niet kunnen weg brengen." PvdA'er Bisschops denkt daar anders over. Hij denkt dat het wel eens een groot succes kan wor den. "En dat kan aardig in de kos ten lopen." Wethouder Driessen (CDA) gaat de betalingsregeling opnieuw bezien. De wethouder wil niét dat het afval alvast buiten gezet wordt. "Nee, van die toe standen willen af. Dat burgers twee kuub op straat neerkwak ken. Vroeger kon je in heel Venray zien op welke dag het grof

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7