'eelname Venray in Knowhouse Trein gaat vaker rijden op Maaslijn Dumpafval: 20.000 kilo in twee maanden -Derdewerelddag in Venray Commissie wil eerder rapport publiekshal Boekenmarkt op koopzondag 'Deal Maessen geen staatssteun' tl Sterretje in uw autoruit? Laat u inspireren... door onze keukens en badkamers Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw - autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. Zaterdag 17 september in Venray bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-16.00 uur Kenteken in de autoruiten graveren €15,- per auto. Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 COMfortaS www.comfortabel-wonen.com wonencotpg* PagiijEL EN MAAS plitiek kritisch over aanloopverliezen innovatiebedrijf In navolging van Venlo en brst aan de Maas gaat de jneente Venray participeren j Knowhouse bv. Het agra- Ich innovatiebedrijf werd in I03 opgericht. Knowhouse fqfileert zich als makelaar in s die samenwerkt met de rersiteiten van fageningen en Maastricht en i HAS in Den Bosch. [et is een besloten vennoot- jp die 100.000 euro aandelen :ft uitgegeven. Daarvan is 40 :ent in handen van het agrari- bedrijfsleven (ondermeer veco en Christiaens Groep), onisinstellingen beheren 40 0cent en 20 procent is in han den van overheden en instellin gen als LLTB, Rabobank en LIOF. In 2004, het eerste volwaardige jaar van het bestaan, heeft Knowhouse een behoorlijk ver lies geleden. Daaraan moet Venray 7.400 euro bijdragen. Het entreegeld bedraagt 10.000 euro. Daarnaast betaalt Venray 3.800 euro voor een achtergestelde lening en 2.858 euro voor de aan delen. De totale bijdrage komt uit op 24.058 euro. De gemeente denkt dat Knowhouse kan bijdragen aan de omvorming van de agrarische sec tor van productie naar kennis. Het bedrijf fungeert als frontoffice van andere kennisleveranciers. Innovatiebehoeften van agrari sche ondernemers worden ver taald naar onderzoeksprojecten die Knowhouse samen met ande ren uitvoert. Huub Muijsers (CDA) reageerde in de commissie Middelen 'zeer positief. Wel had Muijsers zijn bedenkingen over het tekort in 2004. "Dit mag geen vrijbrief voor de toekomst worden. Het bedrijf dient zich te houden aan de begroting." Ook de PvdA stond positief tegenover deelname. Nick van Sinderen vroeg zich wel af waar om de gemeente Venray, die nu pas instapt, moet bijdragen aan het exploitatieverlies van vorig jaar. René Francken (YVD) kon er eveneens mee instemmen maar was benieuwd naar de resultaten in 2005. Theo Mulders (Samenwerking) vroeg zich af wat Knowhouse werkelijk toevoegt. "Welke pres taties mogen we ervan verwach ten? En wat doet Knowhouse meer dan bijvoorbeeld LIOF, Kamer van Koophandel of agribu- sinessclub. Er zijn wel risico's aan de deelname verbonden." Richard de la Roy (Lokaal Aktief) vroeg naar de toekomstvi sie en hoe toekomstige verliezen opgevangen worden. Volgens wethouder Heidens (CDA) hoeven de commissieleden zich geen zorgen te maken. Want Knowhouse zal wellicht al in 2005 zwarte cijfers schrijven. "Het bedrijf heeft een heel andere aanpak. Het werkt vraaggestuurd. Het helpt ondernemers met inno vatie en kennis om zo de positie op de markt te verbeteren." Heidens noemt Knowhouse 'succesvol'. "Er gaan veel projec ten in om en ik ben heel positief over de ontwikkelingen. Het is een succesformule en onze risi co's zijn redelijk beperkt. We moeten 7400 euro in het aanloop verlies bijdragen omdat we instap pen op basis van gelijkwaardig heid." Bisschops (PvdA) vroeg zich af of Venray geld zou hebben gekregen als Knowhouse in 2004 winst had gemaakt. Daarop moest Heidens het antwoord schuldig blijven. Donderdag 15 september 2005 - Pagina 5 stichtingen van Marokkanen, Turken, Surinamers, Somaliers enz, die hier in Venray hun land genoten vertegenwoordigen uit genodigd om zich op deze dag aan de Venrayse medeburgers te presenteren. Zij hebben ons hun volle medewerking toegezegd en zullen soms op heel ludieke wijze iedereen uitnodigen bij hen te gast te zijn." Wil Megens, de nieuwe pen ningmeester van het bestuur en Pierre Wittenbols vullen nog aan, dat dit jaar ook in goede samen werking met de reisorganisatie Vice Versa op de kop van het Henseniusplein een grote tent met catwalk wordt geplaatst, waar de bekende band Hakuna Matata zal optreden en alle aan dacht zal opeisen, maar ook afge wisseld zal worden door de mode show van de Wereldwinkel, die 'Mode met Meerwaarde' zal laten zien en verkopen. Eerlijke en fan tasievolle kleding. Hierdoor pro beren ze de aandacht van het publiek te trekken en ook dit jaar is de 'Speakers Corner' ingericht, waar zoals in Hyde Park verschil lende bekende mensen uit het politieke, maatschappelijke en bedrijfsleven van Venray, maar ook daarbuiten hun visie kunnen geven op het thema Venray wereldwijs??! zowel ludiek dan wel bloedserieus en in discussie kunnen gaan met het publiek. Sinds een jaar zijn de voorberei dingen in volle gang. In Venray is een twaalftal organisaties en stich tingen, die allemaal hun eigen projecten hebben. Dit jaar con centreren ze alle activiteiten van de aangesloten organisaties en stichtingen op het Henseniusplein. Hier staan een vijftiental tenten en stands, waar de leden van het Platform hun projecten en activiteiten zullen presenteren aan het publiek. Amnesty, Unicef, MOV, LLTB, Divinolandia, Wereldwinkel, Stichting Udavum Karangal ofwel Helpende Handen voor het grote project in India, en speciaal voor de kinderen komt uit België Culturen in beweging met het programma Kundabuffi's klank sprookjes en reisverhalen; en ver der natuurlijk de medelanders, de Marokkanen, Turken enz met hun )p zondag 25 september is het centrum van Venray el te beleven. Het is niet [leen koopzondag, georgani- erd door de winkeliersver- ig Venray Centraal, maar are af zijn dit jaar ook nog twee Van To te manifestaties: de jerdewerelddag Venray met Is thema Venray wereldwijs h daarbij het speciale motto i gast bij/in..., georganiseerd oor en onder regie van het estuur van de Stichting londiaal Platform Venray en e jaarlijkse grote boeken- ïrkt van de Kiwanis. Op alle einen in Venray staan ads en tenten, waar ver eende activiteiten plaats- aden. Het zal bruisen van ziek en andere ludieke De Derdewerelddag Venray is i initiatief van het bestuur van [et Mondiaal Platform Venray, bij alle stichtingen en organi ses uit de gemeente Venray als pen zijn aangesloten, die zich jetten voor de Derde Wereld en jöjecten daarvoor uitvoeren. Zij pen zich presenteren op het ieniusplein. Vorig jaar was de dewerelddag Venray weer een ot succes en daarom willen i aangesloten organisaties ook jaar weer hun activiteiten en ^jecten aan de Venrayse burger enteren om zo veel mogelijk ènsen proberen te bereiken. Zangrijkste taak van het plat- rm is de mensen bewust te iKKI aken van de problematiek in de [jske ;rde Wereld. "Ach, we weten per|emaa' wel zo ongeveer hoe de natie is. Bijna iedere dag wor- n we op de tv en in de kranten confronteerd met schrijnende f dden. We zetten ze als het ire 'achter de deur' en het leven at verder. De bedoeling van dag is dan ook om deze deur eens wagenwijd open te zet- zegt Martin Kuijpers, de orzitter van het bestuur. "Is way of zijn wij wel zo wereld- sen de wereld van allochtonen en het oorspronkelijke tolerante Nederland en Venray wordt wij der en dieper. Deze ontwikkeling leidt niet tot een oplossing en maakt de verhouding alleen maar grimmiger. In het afgelopen jaar heeft de confrontatie tussen bepaalde groepen jongeren en onze Marokkaanse en Turkse gemeenschappen en andere min derheden de tegenstelling en de vooroordelen aangescherpt en Venray ook landelijk een negatief imago bezorgd. Het is nu noodza kelijker dan ooit om te blijven investeren in verdraagzaamheid en begrip. Wij willen een plat form zijn om onze medelanders de gelegenheid te bieden zich te presenteren en tevens de stem van het andere Venray te laten horen. Wanneer de media de ongeregeldheden van toen kenne lijk zonodig moesten uitvergro ten, zoals wel- vaker gebeurt bij negatieve berichtgeving, dan hopen wij, dat zij nu ook alle aan dacht zullen richten op de positie ve geluiden." Maria Welschen en Han van Weers haken hierbij aan: "We hebben alle organisaties en De eerste schooldag na de grote vakantie. Samen met de leerkrachten op het schoolplein van de Rama Krishna Vidya Niketan School, de school van Udavum Karangal (Helpende Handen) boeiende attracties; kortom al deze organisaties zullen de aan dacht vragen. "Dit jaar hebben we van de gemeente Venray weer onze subsidie gekregen en daar voor zijn we de raad en het colle ge van b en w dankbaar. We zijn blij dit belangrijke werk van al die vrijwilligers te kunnen ondersteu nen. Het is vrijwilligerswerk en daarom is de ondersteuning van de NCDO (Nationale Commissie voor Internationale Samenwerking en Duurzame Ontwikkeling in Amsterdam heel welkom. Maar het is juist de inzet van al die vrijwilligers, die zich enthousiast en niet alleen op deze zondag met die vraagstuk ken bezighouden, het zijn juist deze mensen, die een dergelijk evenement mogelijk maken. Chapeau voor hen", vindt Martin Kuijpers. TE GAST BJJ/hN Knijpers: "De huidige ontwikke- '8 van radicalisering van gevoe- en meningen heeft de toon het debat dramatisch verhard. |k in Venray heerst bij velen 1# sfeer van collectieve argwaan {■Vis die 'anderen'. De kloof tus- Kiwanisclub Schieëpersland houdt op koopzondag 25 septem ber op het Schouwburgplein in Venray haar traditionele boeken markt. Tijdens de markt, die bestaat uit veertig kramen, wor den duizenden boeken aangebo den van buitenlandse schrijvers en binnenlandse schrijvers. Kookboeken, autoboeken, hob byhoeken,geschiedenisboeken, kinderboeken, autoboeken, boe ken over sport en hobby's, boe ken in allerlei talen geschreven: de boekenliefhebbers komen op de markt zeker aan hun trekken. Dit jaar wordt de boekenmarkt uitgebreid worden met een proe- verij van hapjes, streekproduc- ten.wijnen, groenten, fruit, kaas etc.etc.. De opbrengst van de boe kenmarkt is bestemd voor het project van Venraynaar Harry Fijneman, die zorg geeft aan de armsten der armen in Albanië. Verder wordt de boekenmarkt opgeluisterd door leerlingen van de Venrayse muziekschool Jerusalem, Met zang en dans tre den zij regelmatig op in de buurt van de boekenmarkt. Verder is er een joekskapel die het evenement muzikaal opluistert en is er een speciaal voorleestent voor de klei ne kinderen. Op het Henseniusplein wordt een grote manifestatie gehouden van de Stichting Mondiaal Platform Venray onder de titel Venray=Wereldwijs. In samen werking met de schouwburg en het kunstencentrum wordt er ook een grote kunstmanifestatie gehouden, waarin ook het Literair Café Venray zijn aandeel heeft. Op het Henseniusplein staan ook vele kramen, waarin van alles te koop wordt aangeboden uit diver se landen van de wereld. De acti viteiten beginnen omstreeks 11.00 uur en duren tot 17.00 uur. De meeste winkels zijn op koop zondag 25 september geopend Volgens wethouder Heidens (CDA) komt de gemeente Venray niet in de problemen met de verkoop van 20,5 hec tare grond aan de firma Maessen op bedrijventerrein De Hulst II. De gemeente ver kocht de grond ver beneden de prijs van 85 euro per vier kante meter. Maessen betaalde 35 euro omdat het bedrijf zelf de infrastructuur (wegen, rio lering) gaat aanleggen. Rein Dupont (CDA) vroeg in de commissie Middelen of deze deal met Maessen wel 'europroof is. De CDA'er doelde erop dat de ver leende korting, van circa 10 mil joen euro, kan worden uitgelegd als staatssteun. Het zou dan ter beoordeling moeten worden voorgelegd aan de Europese Commissie. Volgens Heidens is hier geen sprake van. "Deze over eenkomst is niet uit te leggen als staatssteun. Het hoeft daarom ook niet gemeld te worden bij de Europese Commissie." Heidens verklaarde dat het bedrag van 35 euro - Maessen betaalt in totaal 7.170.555 euro - een alleszins redelijke prijs is. "We hebben een onafhankelijk advies gevraagd en daar rolde een prijs van 32,50 euro uit", aldus de wet houder. Snelheidscontroles In het politiedistrict Venray zijn in de afgelopen negen dagen in totaal 7.960 automobilisten gecontroleerd op hun snelheid. Hiervan kregen 424 weggebrui kers een proces-verbaal. De con troles vonden plaats in Venray en Horst. De hoogste snelheid die met de radarauto werd gemeten, was in Venray op de Noordsingel op maandag 29 augustus: een automobilist reed daar 88 km/u waar 50 km/u de limiet is. In de maanden mei en juni hebben de buitendienstmede werkers bijgehouden hoeveel dumpafval ze in de openbare ruimte aantroffen. In totaal werd 20.740 kilo restafval opgeruimd van 1.059 dumpin gen. De gemeente heeft zich voorgenomen dat tot 2008 de illegale stort jaarlijks met 25 procent moet afnemen. Het blijkt dat openbare afval bakken populaire plekken zijn voor het dumpen van huisvuil of het bijplaatsen van grof afval. Dit gebeurt ook vaak bij verzamelcon- tainers voor glas, blik en textief nabij winkelcentra. Groenafval wordt regelmatig gestort in plant soenen en sloten. De gemeente ruimt het gedumpte afval meestal snel op. Om te voorkomen dat de dum- plekken uitgroeien tot complete vuilnisbelten. Een ongewenst effect hiervan is dat de overtre ders worden beloond. Ze overtre den de regels maar bereiken toch hun doel: hun afval wordt gratis afgevoerd. Dit jaar zijn in samen werking met de politie drie hand- havingsacties gehouden. Daarbij werd tussen het afval gezocht naar adresgegevens. Zo konden 47 bekeuringen worden uitge deeld. Het gevolg van de acties is dat het probleem zich verplaatst. Ook door de inzet van camera's zullen de illegale dumpers uitwij ken naar andere plekken. Het blijft daardoor een lastig op te los sen probleem. De inwerpopenin- gen van de openbare prullenbak ken zijn verkleind zodat het moeilijker wordt er huishoudelijk afval in te dumpen. De wijken Brukske en Veltum blijken de twee grote boosdoe ners te zijn. In Brukske werd in twee maanden tijd 8.446 kilo dumpafval aangetroffen en in Veltum 5.229 kilo. Landweert, dat de grootste wijk is, kwam er met 1.414 kilo veel beter vanaf. In het centrum werd 2.802 kilo gevon den. De kerkdorpen waren goed voor 2.849 kilo. Hier werd het meeste afval (1.907 kilo) aange troffen in het buitengebied en de bermen. Maar ook bij prullenbak ken in de dorpen werd nog 900 kilo dumpafval achtergelaten. De gemeente wil de gebruikers van de openbare ruimte (burgers, bezoekers, bedrijven) betrekken bij het terugdringen van het afval. Zo kunnen scholen en verenigin gen, tegen een vergoeding, een gebied adopteren wat ze schoon houden. Naast een strengere con trole en toezicht wordt er meer aandacht besteed aan de commu nicatie. Ook denkt de gemeente door het aan huis ophalen van grof afval en door de luierinzameling de illegale stort te verminderen. Jan Classens (CDA) sprak in de commissie Stedelijk Beheer van 'een hele opgave' om het dumpaf val jaarlijks met een kwart terug te dringen. Hij pleitte voor stren ge handhaving en toezicht met mobiele camera's. John Niessen (WD) vroeg meer aandacht voor een goede commu nicatie en dan vooral in opvoed kundige zin. "Zodat de burgers ook weten waar ze aan toe zijn." Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) zei 'geschrokken' te zijn van liefst 20.000 kilo dumpafval. Grebenjak toonde zich geen voorstander van adoptiegebieden. Ze vermoedt dat dit juiste afvaldumpers zal aan trekken. "Omdat ze weten dat de school of vereniging het toch wel opruimt." Wethouder Driessen (CDA) zei dat de communicatie 'een promi nente plek krijgt via alle beschik bare media'. Ook Driessen toonde zich huiverig voor het invoeren van adoptiegebieden. "Want dit kan inderdaad een averechts effect hebben." Tussen Roermond en Nijmegen gaat de trein vol gend jaar twee keer per uur op en neer rijden, en tussen Nijmegen en Cuijk vier keer per uur. Nu rijdt de trein op de zogeheten Maaslijn een maal per uur. Daarnaast wordt het reisschema beter afgestemd op buslijnen en kunnen passagiers straks in de trein internetten. Door deze aanpassingen moet het aantal passagiers op het tra ject toenemen. De provincie Limburg, het Knooppunt Arnhem-Nijmegen en de provincie Noord-Brabant hebben maandag in een samen werkingsovereenkomst vastge legd hoe zij na decentralisatie de spoorlijn Roermond - Nijmegen (Maaslijn) gaan exploiteren. Gedeputeerde M. Vestjens van de provincie Limburg: "De Maaslijn wordt een belangrijk onderdeel van het nieuwe inter modale vervoerssysteem in Limburg. Dit systeem voorziet in een optimale afstemming tussen trein, bus en collectief vraagaf hankelijk vervoer." Het Rijk is al geruime tijd met de betrokken overheden in over leg over decentralisatie van de zogenaamde contractsectorlij- nen. De Maaslijn (spoorlijn Roermond-Nijmegen) behoort tot deze lijnen. De Maaslijn loopt over het grondgebied van het Knooppunt Arnhem Nijmegen (KAN) en de provincies Noord- Brabant en Limburg. Voor de zomer hebben het KAN en de provincies Noord Brabant en Limburg aan de minister van Verkeer en Waterstaat laten weten in te kunnen stemmen met decentralisatie van de Maaslijn. Dit om te voorkomen dat op de Maaslijn bezuinigd zou gaan worden. Maandag 12 sep tember werd hiervoor in Venlo de samenwerkingsovereenkomst getekend. Volgens de portefeuillehouder Verkeer en Vervoer van het KAN, J. Walraven, is de Maaslijn ook van groot belang voor het KAN, vooral voor de universiteits- en kennisstad Nijmegen. "De Radboud Universiteit Nijmegen en het UMC St. Radboud liggen op loopafstand van het station Heyendaal. Jaarlijks maken dui zenden werknemers, studenten en bezoekers gebruik van dit sta tion. Ook veel doorgaande reizi gers maken gebruik van de Maaslijn. Ze stappen in Nijmegen over op de intercity naar Arnhem en de Randstad. De Maaslijn is een belangrijk onderdeel van RegioRail KAN. Daarom zijn wij als KAN blij met de mogelijkhe den die de decentralisatie ons biedt." Met het resultaat van de onder handelingen, zoals nu vastgelegd in de overeenkomst, zijn alle par tijen tevreden. De afspraken over de dienstregeling zijn duidelijk en houden het niveau op peil. Ten behoeve van duidelijkheid en het inkorten van overlegstruc turen heeft de provincie Noord- Brabant haar bevoegdheden voor de aanbesteding van de Maaslijn overgedragen aan de provincie Limburg. Gedeputeerde E. Janse de Jonge van Brabant: "Die over dracht leidt tot een win-win-situ- atie voor alle partijen. Het KAN heeft meer zeggenschap over het openbaar vervoer in zijn gebied. Limburg is in staat om intermo daal aan te besteden en Noord- Brabant is nu verzekerd van een goede bediening van de stations Vierlingsbeek, Boxmeer en Cuijk en kan zich concentreren op het oplossen van de bereikbaarheids- problemen van Brabants tad." Naar verwachting zal de minis ter binnenkort het formele besluit tot decentralisatie nemen. Dat besluit wordt gepubliceerd in de Staatscourant. De huidige door het Rijk verleende conces sie vervalt per 10 december 2006. Vanaf die datum gelden voor de exploitatie van de Maaslijn twee concessies te weten één concessie verleend door ICUM voor het traject van Nijmegen tot Cuijk en één con cessie verleend door de Provincie Limburg voor het tra ject van Cuijk tot Roermond. Het KAN en de Provincie Limburg zullen de exploitatie van de Maaslijn gezamenlijk aanbeste den. De aanbesteding van de concessies start begin 2006. De commissie Middelen is ontevreden over het feit dat ze pas in november kan beschik ken over het financiële eind rapport over de publiekshaL In de commissievergadering van 7 september zou de rap portage al aan de orde komen. De gemeenteraad heeft voor de nieuwe publiekshal, die in de bin nentuin van het gemeentehuis is gebouwd, een budget beschik baar gesteld van 1,3 miljoen euro. De hal is op 1 april 2005 in gebruik genomen en de commis sieleden zijn benieuwd naar de financiële afrekening. Zeker omdat de bouw vertraging heeft opgelopen en de 'dakaffaire' de gemoederen nogal bezighield. Woensdag tijdens de vergade ring deelde commissiegriffier Cox een A-viertje uit waarin Twan Jansen, manager afdeling Middelen, een tussenstand schet ste. Er blijken twee facturen dis cutabel te zijn voor in totaal ruim 60.000 euro. Jansen verwacht evenwel dat de kosten binnen het budget van 1,3 miljoen euro blij ven. Maar de eindverantwoording kan pas in november worden gegeven. Er moeten nog enkele materialen en diensten geleverd worden, aldus de brief. De factu ren worden door de gemeente betaald nadat ze door de architect voor akkoord zijn getekend "Dit is echt onbevredigend", zei Rein Dupont (CDA). Theo Mulders (Samenwerking) vond dat het project veel sneller afge handeld moet worden. Hij was er niet over te spreken dat tijdens de vergadering nog snel een brief werd uitgedeeld. De commissie was wel tevreden geweest met een voorlopige eindafrekening.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5