loren supermarkten in iet winkelcentrum? Nieuwe gebiedsmentoren in Venray aan de slag Winkelcentrum mist uitstraling en identiteit a Onteigening pand Raadhuisstraat laatste redmiddel Conflict oude raadhuis Wie doet wat? Julicher Meijer Arbeidsrecht? TAXATIES Pa%EL EN MAAS Donderdag 15 september 2005 - Pagina 3 in de nieuwe detailhandels nota wordt de positie van ^Albert Heijn en Edah in het Winkelcentrum ter discussie Igesteld. Adviesbureau jeinpost ziet de supermarkten Inever verdwijnen in ruil voor Jheel andere publiekstrekkers die beter passen bij het 'funs- hoppen'. Het boodschappen doen moet zich verplaatsen paar de rand van het centrum en naar de wijken of dorpen, De visie in de detailhandelsnota ïoept in Venray vooral negatieve ems reacties op. De klankbordgroep - rassen bestaande uit Venray Centraal, jjen Wonen Venray, MKB-Limburg, 'i im- Business Vision, Kamer van Koophandel en enkele onderne mersverenigingen - dringt aan op behoud yan de supermarkten. Albert Heijn en Edah zouden in Venray wel degelijk als publieks trekkers fungeren. Het verdwij nen van beide supermarkten zou een negatief effect hebben op het centrum. En mochten ze onver hoopt verplaatst worden, dan die nen ze binnen loopafstand van het centrum te komen liggen. In de commissie Middelen, die de detailhandelsnota besprak, waren twee vertegenwoordigers van Schuitema aanwezig. Onder dit moederconcern vallen de Cl000- supermarkten in Brukske en Veltum. De woordvoerder van Schuitema haalde de tegenspraak tussen het adviesbureau en de klankbordgroep aan. "Ik stel daar om voor aan aanvullend onder zoek te doen naar de positie van de supermarkten", zei de woord voerder. "Als supermarkten ver plaatst worden naar de rand van het centrum, dan betekent dit een bedreiging voor de winkelcentra in de drie wijken (Brukske, Landweert en Veltum, red.)". Wethouder Heidens (CDA) zei dat de positie van de supermark ten 'lastig' is in het centrum. "Ze kunnen in het centrum niet meer uitbreiden. Daardoor zijn de supermarkten in de wijken ook uitgegroeid tot bovenwijkse win kels. Verplaatsting naar de rand van het centrum moet in even wicht zijn met de wijkwinkelcen tra." Heidens verklaarde dat de gemeente niet actief zal aansturen op een vertrek van Albert Heijn en Edah. "Als ze willen verplaat sen, zullen we ze faciliteren. Daarbij is het van belang dat er iets voor terugkomt. We moeten geen open plekken in het cen trum krijgen." Jeu de Wit (WD) vindt het mogelijke vertrek van de super markten een 'verarming voor het centrum'. "Ze hebben nog steeds een zeer grote aantrekkings kracht. Alhoewel die rol minder wordt. Verplaatsing uit het cen trum betekent zeker een bedrei ging voor de supermarkten in de wijken en dorpen." Ook Theo Mulders (Samenwerking) meent dat de supermarkten een meerwaarde hebben voor het centrum. Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) wijst erop dat er veel gebouwd wordt (De Gouden Leeuw, KTS-terrein, starterswoningen) in de kern van Venray "Deze bewoners willen ook graag dicht bij huis hun bood schappen doen. De supermarkten moeten daarom behouden blijven voor het centrum." De politie van de basiseen- l iheid Venray heeft sinds kort enkele nieuwe gebiedsmento- ren die samen de gebiedsge- *bonden politiezorg in de gemeente Venray voor hun ✓/ei rekening nemen. Frans Coumans blijft gebiedsmentor voor het winkel- en horecage- bied in Venray-Centrum en -krijgt versterking van drie flöl nieuwe collega's. Dit zijn Jan Krouwel voor Venray-West, Marcel Deenen voor Venray- hiil Zuid en Roel Coppus voor p Venray-Oost. De gebiedsmentoren presente ren hun gebied op 8 oktober tij- iilens de Landelijke Politiedag, die [van 10.00 uur tot 16.00 uur gehouden wordt in en om het politiebureau aan de Leunsewcg Venray. Inwoners van [Venray kunnen die gelegenheid ingrijpen voor een nadere ken- Üismaking me| hun gebiedsmen- 'tor, Meer informatie over de indelijke Politiedag en de [gebiedsmentoren is terug te vin- n op www.politielimburg- •ord.nl. Een kort overzicht van de gebiedsmentoraten Frans Coumans, Venray-Centrum - Winkel- en horecagebied J Jan Krouwel, Venray-West Veltum «Vlakwater 1 De Brabander f Aan den Heuvel Ysselsteijn |-Vredepeel Merselo Marcel Deenen, Venray-zuid Vincent van Gogh Instituut Anthoniusveld - 't Brukske -Leunen Veulen -Heide Roel Coppus, Venray-Oost -St. Annaterrein -Industriegebieden - Landweert ■Smakt Oostrum ■f De Wendel/ Pascalis/TBS-kliniek KOirlo HRCastenray De politie van de basiseenheid Venray heeft met de komst van de drie nieuwe gebiedsmentoren ook de gebiedsverdeling tegen het licht gehouden. Dit heeft ertoe geleid dat er nu een iets andere verdeling is dan voorheen en dat de gemeente Venray in vier 'taart punten' is verdeeld. "Dit heeft enerzijds te maken met een verbe tering in de bedrijfsvoering bin nen onze basiseenheid", vertelt chef basiseenheid John Geraedts. "Door een goede clustering van gebieden, kunnen we meer recht doen aan de evenredigheid in het werkaanbod. Voorheen nam bij voorbeeld gebiedsmentor Math Pijnappels de tien kerkdorpen voor zijn rekening. Die zijn nu ver deeld, waardoor we meer maat werk kunnen leveren. Voor Math is overigens nu een ander gezicht gekomen omdat hij vanwege zijn leeftijd andere-takenop zich heeft genomen. Een andere reden voor de nieuwe gebiedsverdeling is het feit dat we een nog betere aanslui ting zoeken met de gemeente, die ook meer gebiedsgericht gaat wer ken. Omdaf de gemeente een steeds grotere rol krijgt op het gebied van veiligheid is het van belang om zaken nog vaker inte graal op te pakken." BELANGRIJKE SCHAKEL De gebiedsmentoren zijn erva ren politiemannen die een deel van hun werktijd besteden aan het werken in de wijk. Zij zijn zicht baar aanwezig, praten met men sen in de buurt, bekeuren overtre ders en houden nieuwe ontwikkelingen in de gaten. Zo is de gebiedsmentor de schakel tus sen de buurt of wijk en de politie. "Kennen en gekend worden, dat is belangrijk voor ons", vertelt Roel. "Daarom proberen we zoveel mogelijk aanwezig te zijn in de wijken en aanspreekbaar te zijn. Het is belangrijk dat wij weten welke problemen of vragen er spelen in de wijk, zodat wij hier op in kunnen spelen." SAMEN VERANTWOORDELIJK Een andere belangrijke taak van de gebiedsmentor is om te over leggen met andere instanties die een rol kunnen spelen in de aan pak van problemen in de buurt. Frans: "Bij problemen zoeken we altijd naar een structurele oplos sing en betrekken waar nodig andere veiligheidspartners. In sommige gevallen gaat om zaken waar de politie niets mee kan; dan verwijzen wij door naar de juiste instantie en hebben wij een bemiddelende rol." Marcel vult aan: "De essentie van ons werk is het samen problemen voorkomen en oplossen. Daarom overleggen wij veel met andere instanties waarmee we samen kunnen wer ken aan meer veiligheid en leef baarheid in de wijk. Denk bijvoor beeld aan de gemeente, wijkraden, woningbouwverenigin gen en diverse maatschappelijke instellingen." Roel vult aan: "We proberen daarbij zoveel mogelijk aan de voorkant van het probleem te zitten. Door vroegtijdig in te grijpen kunnen we vaak erger voorkomen. Het is dan ook belangrijk dat burgers niet schro men om bij ons aan te kloppen met veiligheidsvragen." De gebiedsmentor is overigens niet de enige agent in de wijk: ook zijn collega's van de basiseenheid sur veilleren en controleren regelma tig in de buurt. Zij doen dit in nauw overleg met de gebiedsmen tor, zodat zij samen staan voor de veiligheid en leefbaarheid in het verzorgingsgebied VEEL VOORDELEN Het aanwijzen van een specifie ke buurt of wijk aan een vast aan spreekpunt bij de politie heeft veel voordelen. "Wij hebben een sterke verbondenheid met ons eigen gebied en voelen ons hier op een bepaalde manier verant woordelijk voor", vertelt Jan. "We steken veel energie om de buurt en de bewoners goed te leren ken nen, zodat we als spin in het web kunnen fungeren bij problemen. Het is ook heel belangrijk dat zij ons kennen en ons weten te vin den als dat nodig is. Als het even kan ben ik dan ook zoveel moge lijk te vinden in 'mijn' gebied. De taken die ik naast het gebiedsmen- toraat heb, probeer ik dan ook te combineren met het werken in de wijk. Als ik bijvoorbeeld surveil lancedienst heb en het werk laat het toe, dan rijd ik ook even door mijn wijk." Vermiste man gevonden De politie heeft vrijdag na een zoektocht de vermiste man uit Seyenura dood gevonden in een bos bij Castenray. Van een mis drijf is geen sprake. In tegenstel ling tot wat de politie eerder meldde, gaat het niet om de 56- jarige Hub Janssen uit Sevenum, maar om een even oude plaatsge noot. De politie bracht per onge luk de verkeerde naam naar bui ten. Het onderzoek is inmiddels afgesloten. De overleden man verliet vorige week dinsdag in verwarde toestand zijn woning in Sevenum. Al vanaf 1996 onderhandelt de gemeente Venray met de familie Bexkens over het woonhuis op de hoek Raadhuisstraat-Gasstraat. Het pand en het perceel zijn nodig voor de tweede uitrit van de ondergrondse par keergarage van appartemen tencomplex Jerusalem. De onderhandelingen zijn al jaren geleden spaak gelopen. Er kon geen overeenstemming bereikt worden prijs en de schadeloosstelling voor verwer ving van de woning. De gemeen te kon niet eerder tot onteige ning overgaan omdat er al die tijd geen geldig bestemmingsplan voor Jerusalem was na de afkeu ring door de Raad van State. De gemeenteraad heeft onlangs het bestemmingsplan opnieuw vastgesteld. Het bewus te perceel heeft de bestemming 'doeleinden van verkeer en ver blijf. Zodra het bestemmingsplan onherroepelijk is, wordt de ont eigeningsprocedure doorgezet. De parkeergarage onder het appartementencomplex beschikt nog slechts over één ontsluiting. De hellingsbaan aan de noord kant kan niet worden aangelegd omdat daarvoor de woning en de tuin benodigd is. De rest van het perceel wordt gebruikt om de groenvoorziening langs de Raadhuisstraat te voltooien. De gemeenteraad neemt op 27 september een besluit tot ontei gening. Uiteindelijk moet dit door een Koninklijk Besluit bekrachtigd worden. Voordat de dagvaardiging kan uitgaan, moet opnieuw onderhandeld worden met een laatste bod. In de commissie Middelen betreurden de fracties dat er geen overeenstemming is bereikt. Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) vond dat de gemeente hieruit een les moet trekken. "Er moet van tevoren goed onder handeld worden. Zodat we niet achteraf, jaren nadat het gebouw klaar is, nog tegen zo'n probleem aanlopen." "Helaas", reageerde Huub Muijsers (CDA). "De grond is nodig om de parkeergarage af te ronden. Dus moeten we onteige nen." Henk Bisschops (PvdA) noemde het 'onontkoombaar'. "Er is al vaak onderhandeld. Er komt nog een poging om het minnelijk te schikken. Maar dat zie ik niet gebeuren." Ook Samenwerking en WD konden instemmen met het opstarten van de onteigening. Wethouder Heidens (CDA) ver klaarde dat de gemeente wel in gesprek blijft met de eigenaar. "Onteigening is het laatste instru ment. We blijven hopen op een minnelijke schikking." Het wordt hoog tijd dat gemeente, ondernemers en eigenaren in het winkelcen trum de handen ineenslaan. Alleen met een krachtige en pro-actieve inzet lukt het om Venrays kernwinkelgebied aantrekkelijker te maken voor zowel consumenten als inves teerders. Seinpost Adviesbureau constateert dat het de laatste jaren aan daad kracht heeft ontbroken. Het adviesbureau uit Arnhem heeft in opdracht van de gemeen te een nieuwe versie geschreven van de detailhandelsnota uit 1999. Knelpunten die daarin genoemd zijn, zijn zes jaar later nog steeds actueel. Venray heeft grote behoefte aan echte publiekstrek kers (in de categorie V&D, Bijenkorf, Hema, Hennes Mauritz, C&A). Daarnaast moet er vlak buiten de Grotestraat een aantrekkelijk winkelgebied bijko men. Blekersveld (Edah en zijn omgeving) is daarvoor de beste locatie. Maar alle eerdere plannen (V&D) liepen tot nu toe spaak. Blekersveld moet fors op de schop en met de komst van publiekstrekkers krijgt het recre atief winkelen een flinke impuls. Venray heeft een groot centrum maar een veel te klein Al-winkel gebied. Dit is het hart van het cen trum waar de meeste bezoekers komen en waar de huren het hoogst zijn. Seinpost constateert dat dit alléén de Grotestraat is. De toegangsroutes ernaar toe zijn onaantrekkelijk. Het ontbreekt aan sfeer en aan een historische uitstraling. Waardoor consumen ten op en neer blijven lopen door de Grotestraat en dit gaat snel ver velen, aldus het adviesbureau. De ontwikkeling van De Bleek is daarom van essentieel belang, zodat er een loopcircuit in het centrum ontstaat. De lus loopt via Grotestraat, Grote Markt, Kapelaanspad, Schoolstraat, De Bleek, Schouwburgplein en Henseniusplein. Dit moet een aan trekkelijk verblijfsgebied worden. Alle goede bedoelingen en inspanningen hebben in de afge lopen vijf jaar weinig tastbare resultaten opgeleverd in het straatbeeld. Verhoging van de ver- blijfskwaliteit en aantrekkelijk heid plus een volwaardig kem- winkelcircuit zijn noodzakelijk om investeringen uit te lokken. Ook moet de parkeergelegenheid verbeteren. Uit onderzoek blijkt dat bezoekers die per auto komen veel meer geld uitgeven dan men sen die te voet of per fiets naar het centrum komen. SUPERMARKTEN De aantrekkingskracht van supermarkten (Albert Heijn en Edah) voor het kernwinkelgebied neemt steeds verder af. Het ver trek van de supermarkten zou een kwaliteitsimpuls betekenen als er betere zaken voor terugkomen. De consument heeft in Venray weinig te kiezen. Het winkelcen trum kenmerkt zich door een grote vermenging van winkels, horeca en dienstverlening. Qua oppervlakte is er ruimte genoeg, maar er zijn relatief te weinig win kels. De branches 'wonen' en 'doe-het-zelf zijn oververtegen woordigd. Terwijl veel winkelfor mules ontbreken die bij de omvang van een gemeente als Venray behoren. Zoals H&M, C&A, Didi Fashion, Dolcis, Shoetime, Eyewish, Lucardi, Intersport, Music Store en enkele telecomformules. Venray moet de komende tijd sterk inzetten op een duidelijk centrumprofiel. Nu is er nog een mix van boodschappen doen en recreatief winkelen (funshop- pen). Voor zowel bezoekers, win kels als investeerders biedt dit onduidelijkheid. Het funshoppen moet actief en krachtig gestimu leerd worden met een actiege- richt acquisitieplan. Daarbij mag de lat best hoog gelegd worden. Dit trekt nieuwe consumenten en winkelformules aan, waardoor de prijs van een vierkante meter win kelruimte stijgt. Het gevolg is dat de nieuwkomers bestaande func ties (detailhandel, dienstverle ning, horeca, wonen) wegdruk ken uit het centrum. Alleen de meest kapitaalkrachtige winkelbe drijven kunnen de hoge huren betalen en eigenen zich de beste ruimtes toe. De aanwezigheid van landelijk bekende winkelketens is een voorwaarde om consumenten aan te trekken. Keerzijde van de medaille is dat lokale en gezichts bepalende winkels verdwijnen. Albert Heijn en Edah hebben van oudsher een trekkersfunctie. Maar supermarkten krijgen het steeds lastiger in het winkelhart. De Basismarkt is al vertrokken en Albert Heijn bekijkt met argus ogen de ontwikkelingen in het gebied De Gouden Leeuw. De grootgrutter is allesbehalve blij met het verdwijnen van de grote parkeerplaats en de komst van de parkeerkelder die duurder is en bovendien verder weg ligt. Volgens Seinpost is boodschap pen doen voor de meeste mensen een noodzakelijk kwaad. Dit moet daarom gemakkelijk, snel en effieënt gebeuren. Een goede bereikbaarheid en een royale par keervoorziening naast de deur zijn basisvoorwaarden die in het centrum steeds minder voorhan den zijn. De verplaatsing van de supers naar de rand van het cen trum, is een goede ontwikkeling. Voor de wijkwinkelcentra (Brukske, Landweert en Veltum) is een grote supermarkt daarente gen wél een belangrijke publieks trekker. Wethouder Heidens (CDA) ver klaart dat het hoog tijd is dat de detailhandelsnota geactualiseerd wordt. "We hebben meer flexibili teit nodig om de attractiviteit van het centrum te verhogen. Een breed winkelaanbod en gezellig heid zijn van belang om interes sant te blijven voor het winkelend publiek." ADVOCATEN Vragen over Tel: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray Vervolg VP De laatste keer gebeurde dit op 8 augustus 2005. "Dit betekent nu dat de ondernemer voor 10 december 2005 het gebouw in gebruik moet nemen", aldus Heidens, die er vorige week woensdag niet bijvertelde dat op 25 augustus de brief van de Raad van State binnenkwam. Dat werd pas maandagavond duidelijk toen Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) de kwestie aan de orde stelde in het Seniorenconvent. De verbouwplannen van het oude raadhuis liepen aanvankelijk vooral vertraging op door de monumentale status. Het bleek las tig te zijn het voormalige gemeen tehuis te verbouwen tot een hore cabedrijf. Insiders denken dat het zelfs onmogelijk is om in dit pand op een winstgevende manier hore ca te bedrijven. De gemeente had eveneens zijn bedenkingen en heeft daarom géén horecabestem- ming op het pand gelegd. Dit was tegen het zere been van de gemeenteraad. Het oude raadhuis heeft nu de ruimere bestemming 'centrumdoeleinden'. Dit betekent dat behalve horeca ook winkels, kantoren of wonen mogelijk zijn. Met Van Benschop is evenwel afgèsproken dat hij er minimaal twee jaar horeca moet bedrijven. Wil hij eerder van de bestemming 'horeca' af, dan moet hij een boete van 225.000 euro betalen. Na die twee jaar is hij vrij het pand ruimer te gebruiken. Heidens zei dat het college zich zorgen maakt over het oude raad huis. "We kunnen de eigenaar in gebreke stellen. Want er ligt een onherroepelijke bouvergunning en hij kan dus zo aan de slag. We hopen dat nu snel begonnen wordt met de verbouwing." De gemeente heeft op zijn zachtst gezegd een ongelukkige hand met de verkoop van oude panden aan de Grote Markt. Na alle toestanden over de verkoop van de Latijnse school, waar nu café De Klokkenluider zit, dacht het college het bij het oude raad huis beter aan te pakken. In tegen stelling tot de Latijnse school, die werd 'gegund' aan kroegbaas Paul Franssen, werd nu wel een open bare aanbesteding uitgeschreven. Er werden vier biedingen uitge bracht. In juni 2002 koos het colle ge, tegen het advies van de eigen afdeling Econ in, voor B&S Horeca. Toen begonnen de problemen omdat P. Oldenhof uit Enschede, die met 412.000 euro de hoogste bieder was, via de rechter beslag liet leggen op het pand. Hij ver weet de gemeente onzorgvuldig handelen en een onbehoorlijke belangenafweging. Een paar maan den later trok Oldenhof zich vrij willig terug. Uit een taxatie van DTZ Zadelhoff bleek dat het oude raadhuis tussen 545.000 en 818.000 euro waard is. Vrouw gewond De politie heeft maandagmor gen assistentie verleend bij een verkeersongeval op de Heideschoolweg. Bij het ongeval is een 34-jarige vrouw uit Stevensbeek gewond geraakt. Het ongeval gebeurde omstreeks 07.30 uur toen de vrouw met een taxibusje over de Heideschoolweg reed. Óp het kruispunt met de Groeneweg verleende ze vermoe delijk geen voorrang aan een 55- jarige automobilist uit Leunen die met een bedrijfsauto van rechts kwam. De vrouw is met hoofd- en schouderletsel opgenomen in het ziekenhuis. Een inzittende van taxi raakte niet gewond en is door de politie thuis afgezet, voor haar is slachtofferhulp aangevraagd. Mishandeling De politie heeft zondagmorgen rond 1.30 uur twee 16-jarige jon gens uit Overloon aangehouden op verdenking van mishandeling van een 16-jarige jongen uit St. Anthonis. Bij de politie kwam een melding binnen dat er in een horecagelegenheid aan de Sint Catharinastraat een mishandeling had plaatsgevonden. Toen de politie ter plaatse kwam troffen ze het slachtoffer aan met letsel aan zijn neus en aan zijn tanden. Hierop heeft de politie de twee jongens aangehouden en overge bracht naar het politiebureau. Het slachtoffer heeft zich onder dok tersbehandeling gesteld. SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN dArei- Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fhx 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof HenkWiUemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandemnunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur, Bezorging Donderdagmiddag/avond B ezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0428-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3