"De liefde moest groeien" Feest in het teken van de toekomst iTHIttsn Koester uw monument Presentatie Honderd jaar psychiatrie in Venray Peter Pan Speedrock Honderdzesentwintigste jaargang - week 37 - donderdag 15 september 2005 Gouden bruidspaar Pierre en Mien Driessen-Muijsers EN-MAAS Nee, ze staan niet graag in de schijnwerpers. Helemaal niet zelfs. Het is dat de kinde ren zo aandrongen, anders haddon ze hun 'levensverhaal' echt niet aan de journalist van Peel en Maas verteld. Over wie we het hebben? Over Pierre en bornhaMien Driessen-Muijsers uit Öostrum, die op zaterdag 17 houd? sePtember hun gouden huwe lijksdag vieren. Een portret van een gouden bruidspaar dat nog altijd volop geniet van het leven. Mien (74) en Pierre Driessen (81) zitten heerlijk in hun immen se tuin als de verslaggever op bezoek komt. Het zonnetje schijnt, het koffiezetapparaat pruttelt. Het gesprek begint voor zichtig, maar allengs komen de twee steeds meer op de praatstoel te zitten. Van de mededeling van Mien dat ze maar een kort verhaal in Peel en Maas wil, komt dan ook niet veel meer terecht. Want inray Dorde Pierre en Mien, die op 13 septem ber 1955 trouwden in de Meterikse kerk en een dag eerder elkaar het jawoord gaven in het gemeentehuis van Horst, praten honderduit over het prachtige leven dat ze samen hebben gehad. En dat ze nog steeds hebben, zo blijkt al snel. Maar even terug naar het begin van hun relatie. Pierre, die het levenslicht zag in Afferden, ont moette Mien voor het eerst in Meterik, toen hij bij zijn zus op bezoek was en zijn oog viel op die charmante meid, die als hulp in de huishouding bij de buren werkte. "In januari 1953 zagen we elkaar voor het eerst. Nederland was toen net getroffen door de watersnoodramp", herinnert Mien zich nog goed. "Maar het was geen liefde op het eerste gezicht..." Pierre, grijnzend: "Mien is een stuk jonger, de liefde moest groei en. We leerden elkaar gelukkig Pierre en Mien Driessen-Muijsers uit Oostrum vieren op zater dag 17 september hun gouden huwelijksdag. snel beter kennen." Dat blijkt, want 2,5 jaar later al stapten ze in het huwelijksbootje. Het pasgetrouwde stel vestigt zich na het huwelijksfeest in Heide, in een pachtwoning. "Want geld hadden we niet", weet Mien. "Maar toen we negen jaar later de kans kregen om een eigen woning te kopen in Oostrum, hebben we dat meteen gedaan", vervolgt Pierre. "We hadden inmiddels wat centen gespaard." Hij werd door een bekende geattendeerd op de vrijstaande boerderij aan de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum. "'Die woning is geknipt voor jullie', kreeg ik te horen. Die man wist dat ik een bedrijf met mestkui- kens en varkens wilde beginnen. Hij had gelijk, want een dag later al kochten we de boerderij. We wonen hier nu al bijna 42 jaar met veel plezier." Pierre, die eigenlijk tuinder wilde worden, werkte niet alleen thuis in de stallen, maar ook nog twintig jaar bij Landbouwbelang. "Overdag was ik in dienst, 's avonds eigen baas", grijnst hij. "Ik maakte in die jaren lange dagen." Maar gelukkig kreeg hij bij zijn werkzaamheden hulp van zijn vrouw. Want ook Mien stak flink de handen uit de mouwen. Ze zorgde er niet alleen voor dat het huishouden op orde was, maar was zelf ook regelmatig in de stal len te vinden. "Kuikens laden, var kens voeren, de stallen schoonma ken: ik heb alle werkzaamheden verricht. En ook de oudere kinde ren hebben altijd meegeholpen." Kinderen, het woord valt. Mien en Pierre hebben vier meisjes en drie jongens en inmiddels zijn ze al jaren opa en oma, van vijftien kleinkinderen. En die zijn hun grote trots. Want Mien en Pierre genieten altijd volop als hun kin deren en kleinkinderen bij hen op bezoek komen. "Ik vond het ook altijd leuk als we op de kleinkin deren mochten passen", glundert Mien. "Dat hebben we jarenlang gedaan, met erg veel plezier. In 1986 stopten we met het houden van kuikens, toen kregen we ook de tijd om van ze te genieten." HOBBY'S Vervelen doen Mien en Pierre zich niet. De twee weten hun vrije uurtjes nog altijd goed in te vullen. Mien is bijvoorbeeld al jarenlang trouw lid van de KBO, ZijActief en het gemengd koor in Oostrum, en ze poetst en versiert daarbij ook nog regelmatig de kerk. Fietsen is hun grote hobby. De twee zijn trouwe deelnemers aan de fietsvierdaagse in Venray en stappen bij mooi weer gere geld op de fiets om een tochtje te maken door de regio. En als er wat te doen is in het dorp, dan zijn Mien en Pierre vaak van de partij. Zo ook tijdens de carnavals dagen in 1974, toen de twee het boerenbruidspaar van De Karklingels in Oostrum vormden. De man des huizes was ook jarenlang lid van het gemengd koor, maar is vooral een groot die renliefhebber. "Vooral paarden vind ik prachtige beesten. Met paard en wagen rondrijden, de fokdagen die ik meer dan twintig jaar bezocht. Ja, aan die tijd denk ik graag terug." Pony's, eenden, kippen en andere kleindieren: nog altijd zit ten Pierre en Truus midden tus sen de (hobby)dieren. "We hou den van het buitenleven. Ik zou er niet aan moeten denken dat ik in een bejaardentehuis terecht zou komen. Volgens mij ben ik dan zo dood. Ik ben nu eenmaal die vrij heid gewend", zegt Pierre. GELUK Pierre en Mien zijn gelukkige mensen. Natuurlijk hebben ook zij moeilijke tijden gekend, maar de positieve herinneringen aan hun huwelijksjaren hebben duide lijk de overhand. "Het belangrijk ste is dat we gezond zijn en dat het goed gaat met onze kinderen en kleinkinderen. We zijn altijd weer trots als we hen ergens mee kunnen helpen. En wat de toe komst brengt? Dat weet je nooit. Ik hoop met Pierre nog jaren in goede gezondheid samen te mogen leven", besluit Mien. Pierre en Mien Driessen- Muijsers vieren hun gouden huwelijksdag op zaterdag 17 sep tember met een Heilige Mis, die om 16.00 uur begint in de Oostrumse kerk. Daarna gaat het feest in besloten kring verder. Doublet zet de jeugd centraal tijdens 25-jarig bestaan Bridgeclub Doublet zal op 24 september haar 25-jarig jubi leum vieren. Dit ifeest zal in het teken staan van bridge voor en door de jeugd. Omdat bridge het imago heeft een spel te zijn voor mannen en vrouwen op leeftijd, wil bridgeclub Doublet juist haar jubileumfeest in het teken stel len van de toekomst. De jeugd staat die dag centraal. "Toen de club 25 jaar geleden werd opgericht, was het meren deel van de deelnemers tussen de 25 en 40 jaar oud. Als je er nu dan een kwart eeuw bijtelt, is het logisch dat de gemiddelde leeftijd flink is gestegen." Fieke Messemaeckers, die achttien jaar geleden lid werd, was negen jaar lang secretaris van het bestuur Van de bridgeclub. "Nieuwe leden zochten en zoeken een avondvul lend tijdverdrijf en contact met andere hobbyisten." De club, met haar 76 leden, telt meer vrouwen dan mannen. "Dit kan te maken hebben met het feit dat woensdag onze vaste speel avond is. Tot een aantal jaren geleden was de woensdagavond de 'voetbalavond' voor veel man nen." Bridge is een kaartspel dat in Airconditioning? 1ST A LlATIE TECHNIEK Venlo, (077) 4677000 paren wordt gespeeld. Iedere spe ler heeft een partner met wie hij/zij het tegen een ander paar opneemt. Een spel wordt dan ook gespeeld met vier personen. "Eén van de belangrijkste facetten bij bridge is opletten welke kaarten al gevallen zijn. Je moet je goed concentreren en de aandacht erbij houden. Per avond worden er 24 spellen gespeeld, waarbij punten kunnen worden verdiend. Het paar met de meeste punten is winnaar." Bridgeclub Doublet is in 1980 opgericht door Jean Clermonts en Johan Spee. Jaarlijks wordt nog om de Johan Spee trofee gespeeld, en Jean Clermonts is erelid van de club. "Beiden zijn enkele jaren geleden helaas over leden." Bridgeclub Doublet is één van de vijf Venrayse verenigingen die zijn aangesloten bij de Nederlandse Bridge Bond. "Deze organisatie verzorgt onder meer een maandelijks blad, waarin naast veel spel- en biedtechniek ook de mogelijkheid tot bridgerei- zen, waar leden zich voor kunnen inschrijven, wordt aangeboden." Andere Venrayse clubs zijn onder meer Bridge Club Venray, de eer ste officiële club die al meer dan 50 jaar bestaat, en de Niet Rokers club, de vereniging met de jong ste historie. BRIDGEDRIVES Corrie Hartong, voormalig voor zitter en thans vice-voorzitter van Bridgeclub Doublet, kreeg in 2000 bij het 20-jarig jubileum van de club het 'Stuur' uitgereikt. Dit kleinood van de Nederlandse Bridge Bond ontving ze naar aan leiding van haar inzet voor het promoten van bridge in Venray en omstreken. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van Doublet is de eerste Venrayse kroegentocht ontstaan, die dit jaar voor de elfde keer wordt gespeeld. Een geweldige Venray promotie. Ook de liefdadigheids bridgedrive ten bate van Divinolandia, een dorpje in Brazilië, wordt mede door haar georganiseerd. De aftrap van de jubileumdag 24 september bestaat uit een offi ciële bijeenkomst waarbij onder anderen de wethouder van Sportzaken en leden van de bestu ren van de Nederlands Bridge Bond en het district Noord- en Midden-Limburg aanwezig zullen zijn, met name de personen die verantwoordelijk zijn voor het jeugdbridge. Voor de viering van het jubileum zijn 's middags alle leden van B.C. Doublet uitgeno digd voor een feestelijke bridge drive. Enkele van hen zullen ook kinderen of kleinkinderen mee brengen. Er worden dan namelijk twee wedstrijden gespeeld: een jeugdbridgedrive waarbij een kind samen met een volwassene speelt, en een drive voor de ande re leden, allemaal samen in één zaal. De uitslag wordt om half zes bekend gemaakt, 's Avonds is er een gezellig samenzijn voor de leden, eventueel met partners. Café 't Podium opent het band seizoen op zaterdag 17 september jaar met een van de grootste suc cessen van de afgelopen jaren: de uit Eindhoven afkomstige formatie Peter Pan Speedrock. Vanaf 22,00 uur start het spektakel met maar liefst twee bands in het voorpro gramma, te weten Judasville en Black Earth. Bij JudasVille lijken twee ingre diënten de overhand te hebben: hardrock en country. Oude hard rock, als van Thin Lizzy en Iron Maiden, aangevuld met country, de intensiteit van een band als Social Distortion, en ook wat southern rock. Black Earth is geboekt op aanraden van Peter Pan Speedrock. Deze uit San Diego afkomstige for matie brengt rock 'n roll over op het publiek door hun bruisende live-performance. In de muziek is duidelijk de invloed van het Amerikaanse zuiden herkenbaar. Peter Pan Speedrock heeft de laat ste maanden hard gewerkt aan het nieuwe album Spread Eagle, Peter Pan Speedrock dacht in producer Tomas Skogsberg een zielsverwant te treffen, maar na enkele uren in zijn eigengebouwde studio bleek hij de overtreffende trap te zijn in het streven naar het voor de band ultieme geluid. De afgelopen jaren werd de band vaak geroemd om het zware, overrompelende live geluid, dat echter in de studio moeilijk te reproduceren bleek. Samenwerking met Skogsberg lag dus voor de hand, gezien diens uit stekende reputatie met gelauwerde platen voor Hellacopters en Entombed. Drie weken lang heeft het Zweedse roek-beest de band tot het uiterste gedreven, waarbij geen middel werd geschuwd om het hoge niveau te handhaven; concessies waren onbespreekbaar. Dit streven naar perfectie heeft geleid tot een plaat die qua opna me, mix, productie en mastering zijn gelijke niet kent; in ieder geval niet binnen het oevre van Peter Pan Speedrock. Tomas Skogsberg is geen man van nieuwerwetse opname-technieken; alle sporen worden apart van elkaar op analo ge band opgenomen. Urenlang kan hij zich buigen over zijn zelfge bouwde console, om de juiste accenten in de opname en mix aan te brengen. In bijna vier weken tijd ontstaat er tussen producer en band een unieke synergie, mede door het feit dat hij openstaat voor discussie en tegengas. Daarbij geeft de band aan veel te hebben geleerd van de werkwijze, precisie en erva ring van de Zweedse meester, waarmee de band ook op andere gebieden haar voordeel kan doen. Er is echter weinig tijd om thuis te genieten van het nieuwe album. Rechtstreeks uit Zweden was er de driedaagse Jack Daniel's Rock Nights, met uitverkochte zalen in Tilburg, Den Haag en Amsterdam. Daarna zette de bus koers richting Duitsland, gevolgd door een blik sembezoek aan de Verenigde Staten. Het arbeidsethos blijft ongekend hoog en afgezien van een korte zomervakantie, reist de band alle uithoeken van Nederland af. Tussendoor worden er bliksem bezoeken gebracht aan Europese landen. De groeiende fanschare blijft de motor achter de band. Desondanks doet de band qua geluid, teksten en muziek geen concessies om een doorbraak bij het grote publiek te forceren; het erfgoed van de rock&roll wordt goed bewaakt. Meer info is te vin den op www.podiumvenray.nl. Telefonisch reserveren is mogelijk na 19.00 uur via (0478)581143. Deze keer de Willibrordus Kapel in Geysteren-Oostrum. Midden in het uitgebreide bosge bied tussen Geysteren en Oostrum liggen de Rosmolen en de Willibrorduskapel. Een legen de vertelt, dat de uit Engeland afkomstige Willibrord hier bij een waterbron de heidenen doopte, die zich bekeerd hadden tot het christendom. Dit zal de reden zijn dat het schependomszegel van Geysteren een beeltenis bevat van deze bisschop. Dichtbij de zo geheten bron is later een kapel opgericht. In de zeventiende eeuw kreeg de kapel de vorm zoals wij die nu kennen. In 1948 is de vroegere open aanbouw, die smakeloos werd genoemd, ver wijderd. De bouwmaterialen die gebruikt zijn waren hardsteen, mergel, leien en kalk uit de regio Luik, Maastricht, die per schip over de Maas naar hier vervoerd werden. Een wapensteen met de familiewapens van baron Schellart van Obbendorf en zijn echtgenote Aleid van Wittenhorst met het jaartal 1641 zijn boven de ingang gemetseld. Bij de restaura tie werd een gedeelte op de gemeentegrond van Venray gebouwd. Grotendeels behoort dit gebied aan het landgoed Geysteren. Bij de kapel bevindt zich nu ook een waterput. Uit de oudste vermelding van Geysteren uit 1465 blijkt dat Geysteren tweeherig was en er een regeling gemaakt is over het beheer van de heerlijkheden Geysteren, Oostrum, Spraelandt en Oirlo. Op 5 mei 1553 vaardigde keizer Karei een traktaat uit, waarbij de grens kwam vast te liggen. De vermelding van Karei de vijfde geeft aan dat de kapel er al stond in 1551. In 1947 werden er klei ne restauraties aan de kapel gedaan en ook in de directe omgeving vonden er opgravingen plaats. Bij het vaststellen van de gemeentegrens door het kadas ter in 1881 liet men de grens tus sen Venray en Wanssum precies door de kapel lopen. Er is geen grenscorrectie geweest zodat heden ten dage de grens zo geble ven is. Kadastraal ligt de kapel in zijn geheel op Geysters grondge bied. Men was zich toen ook al bewust van de kwetsbaarheid van het gebied want men plantte bomen om de zandverstuivingen tegen te gaan en er werd een wal aangelegd om de waterbron te beschermen. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digita le) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secre tariaat, van Stichting Venray- Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnetn DAMES HEREN KAPSALON CARE FOUR HAIR Oude Oostrumseweg 19a 5802 CA Venray telefoon 0478 55 04 07 Knippen Dames 14,= Heren 13,= Kinderen 10,= Gratis parkeren! Nu ook op maandag open! Vrijdag tot 20:30uur http://www.carefourhair.nl Op donderdag 29 septem ber overhandigt Toon Theeuwen tijdens een feeste lijke bijeenkomst in de schouwburg op het Sint Annaterrein officieel het eer ste exemplaar van het boek Honderd jaar psychiatrie in Venray aan gouverneur Leon Frissen. Theeuwen is voorzitter van de redactiecommissie die de pro ductie van Honderd jaar psychia trie in Venray begeleidde. Honderd jaar psychiatrie in Venray is een boek over de geschiedenis van de psychiatrie in de Venrayse instituten Sint Servatius en Sint Anna, sinds eind december 1976 samengevoegd tot het Psychiatrisch Centrum Venray, in 1992 herdoopt in Vincent van Gogh Instituut en inmiddels opgegaan in GGZ Groep Noord- en Midden- Limburg. Het boek wordt uitge geven door het Lokaal Historisch Platform Venray en is financieel mogelijk gemaakt door de GGZ Groep Noord- en Midden- Limburg en de gemeente Venray. Eind jaren negentig ontstond min of meer spontaan het idee om de geschiedenis van de Venrayse inrichtingen Sint Anna en Sint Servatius te boek te stellen. Het was oud-wethouder Bert Kersten die dit idee opperde. Op initiatief van de gemeente werd een werk groep samengesteld en Gemeente Venray en het toenma lige Vincent van Gogh Instituut stelden ieder een financiële bij drage beschikbaar om het boek te kunnen maken. Het Lokaal Historisch Platform Venray werd verzocht om als uitgever op te treden en heeft zich op voortref felijke wijze van zijn taak gekwe ten. Ruim vijf jaar hebben de vrij willigers en auteurs een zee van tijd besteed aan de totstandko ming van een boek dat van bin nenuit de geschiedenis beschrijft van de 'gestichten Servaas en Sint Anna', later omgedoopt in Psychiatrisch Centrum Venray en Vincent van Gogh Instituut en nu dus GGZ-groep Noord- en Midden Limburg. Alleen al de vele naamsveranderingen vor men een geschiedenis op zich. Een geschiedenis die door alle auteurs op een zeer persoonlijke wijze wordt beschreven, ieder vanuit een geheel eigen invals hoek. Dat maakt het 500 pagina's tellende boek tot een afwisselend en boeiend geheel, verluchtigd met veel en prachtig beeldmate riaal. De bijeenkomst staat overigens nadrukkelijk ook in het teken van de toekomst. Arend Jan Heerma van Voos, hoofdredac teur VPRO Radio en publicist, zal ingaan op de golfbewegingen in de psychiatrie. Wethouder Mathieu Emonts zal ingaan op Kunst, cultuur en psychiatrie in Venray. Tenslotte zal broeder René Stockman, generaal-overste van de Broeders van Liefde, de gasten meenemen op een figuur lijke wandeling door de geschie denis van de psychiatrie in zijn voordracht Van Nar tot patiënt. Honderd jaar na de stichting van de instituten Sint Servatius en Sint Anna staat de geestelijke gezondheidszorg in Venray, onder andere met de ontwikke ling van de Servaashof op het voormalige terrein van Sint Servatius, de verdere ontwikke ling van een nieuw regionaal cen trum voor geestelijke gezond heidszorg en ingebed in een Noord- en Midden-Limburg GGZ- netwerk, aan het begin van een nieuwe fase in haar bestaan. De bijeenkomst wordt georga niseerd door de GGZ Groep Noord- en Midden-Limburg in samenwerking met het Lokaal Historisch Platform. lossen. De verdachte heeft in juli 2005 verschillende bedrijven benaderd in Venray en omstre ken. Hij bood deze bedrijven de mogelijkheid om een sporteve nement te sponsoren. De ver dachte had hiervoor een sporte venement verzonnen. De politie startte naar aanleiding van deze meldingen een onderzoek. Dit resulteerde uiteindelijk in de aanhouding van de verdachte. Hij heeft dertien zaken bekend. De man is na verhoor in vrijheid gesteld.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15