Meerlo-Wanssum larrie Raaijmakers stelt eschiedenis op schrift pen huis atelier Kamille TV De Gagel viert zesde lustrum Dorpsraad Swolgen leeft weer L1 herhaalt filmbeelden Midsummer-pop Service rubriek Donderdag 15 september 2005 - Pagina 11 S- -v rienrayse kruisweg in oude luister hersteld gina 1 *eel en maas Bruidswerk, versieringen, boeketten, rouwbloemwerk, bloemstukken, bloemabonne- nenten en workshops: slechts een kleine greep uit de speciali teiten van atelier Kamille van Francien Verbiesen en Ria Lit jens aan het Kamillepad 17 in Wanssum. 'Creatief in bloem perk', is de slogan waarmee de twee dames ook dit jaar weer tal van cursisten naar hun workshops hopen te trekken. Op vrijdag 16 september van 16.00 tot 20.00 uur, zaterdag 17 september van 11.00 tot 17.00 uur, zondag 18 september van 11.00 tot 17.00 uur en maandag 19 september van 11.00 tot 17.00 uur kunnen belangstel lenden zich laten informeren over of inschrijven voor de workshops. Tijdens de open dagen worden alle thema's van de workshops in het seizoen 2005-2006 geëxpo seerd. Kamille maakt bloemwerk op bestelling. Particulieren, bedrij ven en instellingen kunnen bij Francien Verbiesen en Ria Litjens terecht voor bruidswerk, versierin gen en rouwbloemwerk, maar ook voor een boeket, bloemstuk of een bloemenabonnement. Een works hop bestaat uit vijf lessen in de periode van oktober tot maart. Tij dens de open dagen worden alle thema's geëxposeerd. Voor de workshops is een spe ciale mimte ingericht waar in een ontspannen sfeer gewerkt kan wor den. In de paas- en kerstperiode organiseren Francien Verbiesen en Ria Litjens extra workshops, Ook zijn er mogelijkheden voor the maworkshops, voor groepen tot twaalf personen. Atelier Kamille is gelegen aan het Kamillepad 17 in Wanssum (vanuit Wanssum de laat ste weg voor de brug naar Well linksaf). Voor meer informatie, Kamille: 0478-502679. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen- Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of don derdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: P.H.A. Joosten J.F.H. van Arensbergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Buiten deze openingstijden kunt u uitsluitend voor spoedrecepten terecht bij Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo- Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax. 692626, e-mail: fysiomeerIo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smoren- burg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worl- donline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, pre ventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klan tenservice: bereikbaar tijdens kan tooruren (inclusief ledenadministra tie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: vol gens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dage lijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077- 3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Mid den-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishan deling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tien- ray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor informatie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzorgers. Inloopbijeenkomst elke derde dins dag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077-3978500. Spreekuur op maandag t/m vrijdag van 0900-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Bemiddeling of persoonljike informatie advies. Tel. afspraak 077-3978500. Inzage vrijwilligersvacaturebestand: tijdens kantooruren. Vacatureklapper en via synthese.vrijwilligersgids.nl Tennisschool Maascourt verzorgt clinic en -demonstratie Marleen Custers uit Oos trum, Sanne Ebus uit Wans sum, Sanne van de Biggelaar uit Baarlo en Ron van de Wouw uit Vierlingsbeek geven op zaterdag 17 september een tennisdemonstratie ter gele genheid van de viering van het dertigjarig bestaan van TV De Gagel. Op het tennispark in Wanssum kunnen de jeugd leden en senioren van de club tevens deelnemen aan een tennisclinic, die onder leiding staat van de trainers Twan Lensen en Gé Korsten, eigena ren van Tennisschool Maas court. Wat kunnen de deelnemers en de bezoekers zaterdag verwach ten? "Ze krijgen een dubbelspel demonstratie te zien en de men sen die zich hebben opgegeven voor de clinic, worden bezigge houden met oefeningen en spel vormen. We proberen hen ook wat tips mee te geven. Ook kan de jeugd een mooie prijs winnen. Wie in een wedstrijd tegen 'onze' spelers de meeste punten scoort, wint een racket. Dat moet toch voldoende reden zijn om aan de clinic mee te doen", zegt Gé Kor sten grijnzend. Voor Twan Lensen wordt het een speciale dag. Hij is geboren en getogen in Wanssum en stond als jonge tennisser al op de gravel- banen van TV De Gagel tegen het gele balletje te slaan. "Ik ben al tien jaar clubtrainer in Wanssum en vier dit jaar dus eigenlijk ook mijn jubileum", klinkt het lachend. "Ja, de tijd vliegt." Het is dan ook niet zo vreemd dat hij gevraagd werd voor het verzorgen van een demonstratie ter gelegenheid van de viering van het dertigjarig bestaan van 'zijn' club. Twan Lensen heeft er duidelijk zin in en hoopt dat vele bezoekers de gang naar het tenni spark in Wanssum zullen maken. Volgens de in Venray woonachti ge tennistrainer kunnen de bezoe kers en deelnemers genieten van tennis op hoog niveau. "Sanne van de Biggelaar is dé trekpleister. Zij staat op de 23ste plek van de Nederlandse ranglijst en 700ste op wereldranglijst." Maar ook met andere nationale talenten als Carmen Ebus en Mar leen Ebus timmert Tennisschool Maascourt inmiddels al een vijftal jaren flink aan de weg. En met succes, want enkele van de spe lers en speelsters die Twan Len sen en Gé Korsten onder hun hoede hebben, wisten in de afge lopen jaren tal van Limburgse en nationale titels in de wacht te sle pen. De tennisschool is gespecia liseerd in het verzorgen van ten- nislessen en is vooral actief in de regio Noord-Limburg, van Grave tot Baarlo. De tennisdemonstratie begint om 16.00 en duurt tot 19 00 uur. Aan het begin van de avond zal de band MOM (Mej Op Moandaag) optreden. Iedereen is tijdens de sportieve en gezellige jubileumviering van harte wel kom op het tennispark in Wans sum. Prima opkomst verkiezingen: 47,9 procent Swolgen heeft voor het eerst in acht jaar weer een dorpsraad. De inwoners van het dorp kozen donderdag avond Hans de Swart, Eduard Maas, Els Thielen, Dennis Christians, Bert van der Schrier, Tonnie de Mierlo en Erik de Swart in de 'volksver tegenwoordiging' Een viermanschap was verant woordelijk voor de organisatie van de verkiezingen. Emile Beurskens, die er samen met George Smeets, Piet Jacobs en Eduard Maas voor heeft gezorgd dat er verkiezingen werden gehouden voor een nieuwe, Swolgense dorpsraad, werd aan genaam verrast door de prima opkomst van de Swolgense kie zer. 'De massale steun van het dorp is een extra stimulans voor het nieuw gevormde bestuur. Met een opkmstpercentage van 47,9 procent (482 kiezers) kun nen we terugkijken op een geslaagde campagne. De dorps raad leeft weer in Swolgen', laat hij weten. Van de elf kandidaten voor zeven zetels kreeg Hans de Swart de meeste stemmen (353), gevolgd door Eduard Maas (352), Els Thielen (334), Dennis Chris tians (325), Bert van de Schrier (323), Tonnie van Mierlo (309), Erik de Swart (308), Door Frans- sen-Camps (284), Zus Arts (154), Dennis Keltjes (115) en Joris Thijssen (70). Binnenkort zal de dorpsraad voor het eerst bijeen komen, waarna er overleg gaat plaatsvinden met een afvaardi ging van de gemeente Meerlo- Wanssum. Swolgen heeft niet altijd zon der een dorpsraad gezeten. In 1997 werd de laatste raad opge heven, omdat er te weinig inte resse voor was. Om anno 2005 zoveel mogelijk inwoners naar de stembus te krijgen, reden er geluidswagens door het dorp om de inwoners naar Zaal Wilhelmi- na te lokken en stelde George Smeets een vat bier beschikbaar als er meer dan driehonderd mensen kwamen stemmen. Swolgenaren van zestien jaar en ouder konden hun stem uitbren gen. e-mail: redactie@ vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Maasproject: twintig bonnen De politie heeft zondag samen met andere handhavingspartners twintig bekeuringen uitgeschre ven tijdens controles in het kader van het Maasproject. In totaal wer den 61 personen gecontroleerd in het gebied vanaf Middelaar tot en met de haven van Blerick. De bekeuringen werden uitgeschre ven voor overtreding van de Visse- rijwet (l6x), het niet kunnen iden tificeren (lx) en illegaal kamperen (3x). Met het Maasproject wil de poli tie samen met veiligheidspartners de overlast aanpakken die recrean ten op en rond Maas veroorzaken door bijvoorbeeld illegaal te kam peren, illegaal te vissen, geluids overlast te veroorzaken en afval achter te laten. Om de problema tiek zo breed mogelijk aan te kun nen pakken, is door de politie een project opgestart waarin wordt samengewerkt met andere disci plines. Namens de politie nemen medewerkers van de basiseenhe den Horst, Venray, Gennep, Venlo-Oost en Arcen en Velden aan het project deel. De controles - die zowel op het land als op het water worden uitgevoerd - vinden vooral plaats op en rond de Maas en de met de rivier in verbinding staande meren en havens. Aanrijding De politie onderzoekt een aanrij ding op de Moleneind in Well waarbij een fietsster uit Wanssum gewond is geraakt. De vrouw werd vorige week maandagmor gen aangereden door een andere onbekende weggebruiker, ver moedelijk een fietser. Hierdoor kwam de vrouw ten val en liep een zware hersenschudding op alsme de enkele kneuzingen. Ze werd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Het slachtoffer kan zich niets meer herinneren van het ver keersongeval. De andere partij is doorgereden zonder zich over het slachtoffer te bekommeren en zich bekend te maken. De politie Gen nep zoekt getuigen van dit onge val, telefoon: 0900-8844. Verwaarloosd. Zo lagen de ;aties van de openluchtkruis- •eg in Tienray er aan het iegin van de jaren negentig iij. Terwijl de kruisweg toch ioit een pronkstuk van het lelgrimsoord was geweest, laar al tientallen jaren lang lad niemand er meer naar imgekeken. Enkele staties •aren zelfs verwijderd. Lang- imerhand werd de kruisweg n steen des aanstoots. Mid- len jaren negentig konden iet kerkbestuur en enkele lorpelingen het verval niet inger aanzien. Een groep van eer dan veertig vrijwilligers tog aan het werk om alle sta les grondig onder handen te temen. Inmiddels is het werk Itooid en is de kruisweg eer de trots van het dorp. ndag vindt de plechtige izegening plaats. Harrie taijmakers stelde geschiede- en herstel van de kruisweg p schrift. Alwetend is hij natuurlijk niet, fnaar vraag Harrie Raaijmakers wie de zevende kruiswegstatie ischonk en hij weet het. Vraag ïem waar pastoor Von Bönning- hausen overal ging kijken voordat lij besloot tot de aanleg van de kruisweg en hij weet het. Vraag jem wanneer de eerste steen werd gelegd en hij weet het. Langs de staties lopend spuit hij min of meer terloops zijn kennis van de kruisweg. Hij wijst enthou siast op de grote onderlinge ver schillen in vormgeving van de kapelletjes. Toont hoe afwijkend LI-televisie gaat in het najaar de uit twee delen bestaande filmdocumentaire over het legendarische Mid- summer-popfestival Meerlo herhalen. De harten van veel vijftigplussers zullen dan weer harder gaan kloppen bij het zien van de historische beel den die destijds zijn opgeno men door René Poels. Hij was toen voorzitter van de organi serende jongerencentrum Merlin en medeorganisator van het festival. De Limburgse televisiezender én de cineast kregen na de eerste uitzending honderden reacties op de uitzendingen in het program ma Tijd voor Toen. Het popfesti val vond plaats van 1969 tot en met 1974. Redacteur Fred Cam- maerts van LI-tv was toen zo onder de indruk van het beeldma teriaal en het tijdsbeeld dat de film toont, dat besloten werd om er twee uitzendingen van een half uurtje aan te besteden. De histori sche beelden werdeiyafgewisseld door korte gesprekjes met de cineast van de film René Poels uit Meerlo, mede-organisator Karl Dittrich (thans woonachtig in Maastricht), radiomaker Hubert van Hoof van Ll-radio -hij maakte in Meerlo zijn eerste radioreporta ge voor de regionale omroep- en Hans op de Coul, destijds opbouwwerker in Meerlo en oms treken. "Het waren schitterende uitzendingen en gezien de vele reacties hebben we besloten om de twee uitzendingen te herha len", aldus Fred Cammaerts. Op woensdag 23 november 2005 wordt deel 1 uitgezonden vanaf 18.00 uur en een dag later is de film te zien in de zogeheten carrousel. Een week later, op woensdag 30 november, wordt deel 2 van de Midsummer-pop- film uitgezonden met daags daar na weer herhalingen. GIGANTISCHE KLUS Ook Harrie Raaijmakers was de deplorabele staat waarin het reli gieuze monument begin jaren negentig verkeerde een doorn in het oog. Hij roemt het werk dat sindsdien is verricht: "Het is echt een gigantische klus geweest. Wiel Nabben en Piet Dinghs, de voorzitter van het kerkbestuur, hebben de kar getrokken. Zonder hun inzet was dit niet tot stand gekomen. Maar laat ik ook al die gepensioneerde metselaars en timmerlieden niet vergeten. Of de leerlingen van het Bouwoplei dingscentrum in Horst die vijf kapelletjes gemetseld hebben. Of de kunstenaars die zeven nieuwe reliëfs hebben gemaakt. En* vooral ook niet de mensen die geld heb ben geschonken voor de renova tie." Het resultaat mag er zijn. De kruisweg tussen kerk en Molen beek oogt weer als nieuw. Een pronkstuk zoals er in Nederland maar weinig te vinden zijn. Maar denk niet dat het werk nu hele maal af is. Harrie Raaijmakers: "Bij de kerk moet nog een bordje De restauratie vormde voor Harrie Raaijmakers (foto) aan leiding om ook de geschiedenis van de kruisweg tot op het bot uit te zoeken. komen dat naar het begin van de kruisweg verwijst. Verder moet de routing wat dwingender wor den, zodat je automatisch van kapelletje naar kapelletje loopt. Maar dat zijn details. Als je ziet hoeveel foto's er worden gemaakt van de staties, dan geloof ik dat het bij bezoekers allemaal best in de smaak valt." PLECHTIGHEID Komende zondag zegent pas toor Verheggen alle staties van de nieuwe kruisweg in. De plechtig heid begint om 14.00 uur. Daarna is er een voor iedereen toeganke lijke bijeenkomst in Dienstencen trum Zonnehof. Harrie Raaijma kers zal dan ingaan op de geschiedenis van de kruisweg. Tevens is er een fototentoonstel ling over het herstel van de kruis weg te zien. Verder wordt er een door Harrie Versteegen gemaakte videoreportage - die door Sjaak Hendriks is bewerkt en op dvd is gezet - vertoond over de restaura tie van de kruisweg. Zowel de dvd als de door Harrie Raaijma kers samengestelde publicatie over de geschiedenis en het her stel van de kruisweg is op deze middag in Dienstencentrum Zon nehof te koop. Ter gelegenheid van de inzegening worden alle kruiswegstaties op vrijdagavond 16, zaterdagavond 17 en zondag avond 18 september verlicht. de zevende statie is. Vertelt waar precies scheuren in de reliëfs zaten. Laat zien welke kapelletjes enkele jaren geleden zijn ver plaatst. Kortom: geen detail is hem onbekend. Gepensioneerd onderwijzer Harrie Raaijmakers verdiepte zich jarenlang in de rijke historie van Tienray als bedevaartsoord. Dit resulteerde in 2002 in een prach tig boek dat binnen de kortste keren was uitverkocht. De kruis weg komt daarin slechts zijdelings ter sprake. De restauratie vormde voor Harrie Raaijmakers aanlei ding om ook de geschiedenis van de kruisweg tot op het bot uit te zoeken. Die geschiedenis begint rond 1910, zo vertelt hij: "Pastoor Von Bönninghausen vond dat in een bedevaartsplaats als Tienray ook een kruisweg in de buiten lucht thuishoorde. Hij ging her en der kijken. De kruisweg in Mores net vond hij prachtig, maar te weelderig voor een plaats als Tienray. Die in Scherpenheuvel was hem weer iets te saai. De kruisweg in Steijl trok hem uitein delijk het meeste aan. Hij nam contact op met de maker, Carl Walter uit Trier, en bij hem bestel de de pastoor in 1912 de eerste drie reliëfs. Per trein arriveerden ze in Tienray. Architect Caspar Franssen, een ver familielid van Von Bönninghausen, had hij intus sen benaderd om de kapelletjes te ontwerpen waarin de reliëfs wer den geplaatst. In 1916 waren de eerste dertien staties gereed. Ze waren allemaal geschonken, dus de parochie kostte het niets. Tot 1924 stonden de staties in de buurt van het huidige kerkhof. Toen besloot pastoor Op de Coul ze te verplaatsen. Ze werden in drie stukken gezaagd en weer opgebouwd op een terrein bij de Molenbeek. Bij de verplaatsing sneuvelden enkele reliëfs. Ze wer den vervangen door tegelta bleaus. Overigens kwam de veer tiende en laatste statie pas in 1930 gereed. Deze beeldengroep die de graflegging voorstelt, kwam in de kerk te staan."

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11