olitiek eist afname iverlast hondenpoep Kennis en vaardigheden iet verloren laten gaan' LLTB huiverig voor plannen Loobeek Verlichting Heide op lange baan Samenwerkingsproject WAT van start Showroommodellen Laat u inspireren... door onze keukens en badkamers 2 Aanbouwkeukens 4 Badkamermeubelen i Weijenberg overleden peel en maas Donderdag 8 september 2005 - Pagina 7 PvdA, WD en _ienwerking zijn ontevre- :o over het nieuwe honden- :pbeleid. Ze vinden de eer- resultaten teleurstellend n dringen aan op strengere van Controle en handhaving. CDA o Lokaal Aktief zijn daarente- schu en positiever, dkarnt ap na Vanaf 1 januari zijn de honden- Led itlaatstroken in de wijken verd- M :nen. Iedere hondenbezitter :t voortaan bij het uitlaten een ïepje en een opruimzak bij zich ebben om de hondenpoep irect op te ruimen. In april voer- Uri e de milieuwachter de eerste ontrole uit op de aanlijn- en Euimplicht. De politie zou mee- n maar haakte later, vanwege ere prioriteiten, af. De milieuwachter hield op traat 25 wandelaars met een ind aan. Daarvan kregen er twaalf een bekeuring van 30 euro omdat ze geen deugdelijk opruim- middel bij zich hadden. Vier bekeurde personen reageerden verbaal agressief en de anderen 'accepteerden' de bekeuring onder protest. In september of oktober vindt een tweede hand- havingsactie plaats die van tevo ren wordt aangekondigd. Een poging om dorps- en wijkraden bij de acties te betrekken is op niets uitgelopen. Henk Bisschops (PvdA) vond een score van 50 procent een mager resultaat. "Daar zijn we niet tevreden mee. Er moet verbete ring optreden. Het werkt nog niet goed. Het is uitstekend dat er bekeurd wordt. Maar twaalf bekeuringen heb je zo te pakken. Ga maar eens een uur in Brukske, Landweert of Veltum staan." John Niessen (WD) vond het 'schrikbarend' dat de helft van de hondenbezitters in overtreding is. "Er moet meer actie worden ondernomen. En de communica tie naar de burgers toe moet veel beter. Vooral vanuit opvoedkun dig oogpunt. De burgers moeten weten wat er van hen verwacht wordt." Jacques Lamers (Samenwerking) pleitte eveneens voor een intensievere handha ving. Uit tips van burgers weet Lamers dat de overlast het grootst is langs de binnensingel, een veel gebruikte wandelroute, en op de parkeerterreinen in het centrum. "Het plaatsen van verbodsborden of het instellen van een kliklijn kan een oplossing zijn." Gerda van Stelten (CDA) con stateerde dat de overlast niet ver minderd is, maar ook niet is toe genomen. "Het nieuwe beleid heeft tijd nodig. Daarbij is ook het groenonderhoud van belang. Want je ziet dat hondenbezitters nu vooral de plekken met hoog gras opzoeken. Daar is de motiva tie minder om de poep op te rui men." Geert Craenmehr (Lokaal Aktief) en het CDA willen een betere communicatie. Want sinds begin dit jaar zijn er 73 klachten over het nieuwe beleid bij de gemeente binnengekomen. Het grootste bezwaar is dat er hon denbelasting betaald moet wor den dat in de gemeentekas ver dwijnt. Ze willen dat dit geld wordt ingezet voor bijvoorbeeld hondenuitlaatstroken. "En dit werkte perfect in de wijken", zei PvdA'er Bisschops. "De klachten verminderden aanzienlijk, maar het werd te duur om ze in heel Venray aan te leggen." Bisschops merkte op dat nog veel honden poep wordt aangetroffen nabij voormalige uitlaatstroken. Burgemeester Waals zei dat de gemeente al uitvoert wat de com missieleden vragen. "Want we handhaven al intensiever en gaan de communicatie verbeteren. U wordt op uw wenken bediend." Waals zei dat het geen zin heeft uit te leggen dat de hondenbelas ting een algemene belasting is. "De burger is het er toch niet mee eens. Het valt gewoon niet uit te leggen." Waals ziet de hondenuitlaatstro ken als een beloning van negatief gedrag. "De burger moet de wet volgen, de omgeving schoonhou den en het milieu niet belasten. We moeten er daarom in investe ren dat de burger wel zijn verant woordelijkheid neemt." De burge meester gaf toe dat beter onderhoud van het openbaar groen ertoe bijdraagt dat de hon denbezitters zich beter aan de regels houden. b Seniorservice wil sociale binding senioren voeden De kennis en vaardigheden senioren niet verloren iten gaan, en tegelijkertijd de iale binding van senioren :t de maatschappij behou- en waar mogelijk verster kten. Het mes snijdt zo aan Jwee kanten voor de aanbie- 1-^ers die binnen de Gilde Venray ctief zijn. En met succes. Met tzicr en vijftigtal aanbieders, zo'n 5 activiteiten en enkele hon- :rden deelnemers blijkt de ^fieniorservice een toegevoegde ^larde te zijn. Tot tevreden- id van voorzitter Mertens, jie ziet dat de Seniorservice feeds meer verankerd raakt de samenleving. De Seniorservice bestaat uit :den die zich als teamleiders c.q. anbieders op de markt begeven, enioren met kennis, kunde en aardigheden die ze graag willen izetten voor de gehele samenle- "Het zou zonde zijn als die ennis en vaardigheden verloren aan", beaamt Mertens. "Zeker nu oor vervroegde uittreding steeds leer jonge ouderen met hun ken nis, ervaring en vitaliteit niet meer meedoen aan het arbeidsproces. Daardoor is een enorm potentieel vrijgekomen, dat we graag willen benutten." Seniorservice creëert een podium voor mensen vanaf 50 jaar om hun competenties ter beschikking te stellen aan ieder een die daarom vraagt of er behoefte aan heeft. "Dat kunnen organisaties en instellingen zijn, maar ook bedrijven en scholen. De leeftijd is onbelangrijk. Onze diensten zijn er voor jong en oud." Ook de aanbiedende-senioren hebben er veel voordeel bij, vindt Mertens. "Zij blijven actief betrok ken bij de maatschappij. Jong en oud komen met elkaar in contact, waardoor isolement wordt voor komen. Bovendien wordt de beeldvorming van senioren op een positieve manier beïnvloed. Het voedt daardoor hun sociale binding. En het is leuk dat je nog iets voor anderen kunt beteke nen. Dat geeft ook voldoening." VOELING HOUDEN De Seniorservice zoekt voortdu rend naar nieuwe 'aanbiedende senioren'. "Het gaat om specifieke kennis en ervaring op het gebied van beroep, vakmanschap of hobby. Belangrijk is dat de aanbie der, dus de docent, die kennis en ervaring op een vakkundige manier weet over te dragen aan anderen." Tegelijkertijd probeert de Seniorservice ook in kaart te bren gen aan welke activiteiten behoef te bestaat. "Het is uiteraard belangrijk dat we voeling houden met de samenleving. Het mag niet zo zijn dat we aanbieders de mogelijkheid geven om kennis en ervaring over te dragen, maar dat er geen enkele belangstelling voor is. Daarom proberen we zoveel mogelijk eerst vast te stel len wat vragen en behoeftes zijn, en vervolgens zoeken we daar een passende aanbieder bij, die voldoende kennis in huis heeft om invulling te geven aan die acti viteit." Mertens geeft aan dat het niet gaat om 'lesgeven' of 'klusjes uitvoeren'. "Het gaat uitsluitend om het overdragen van kennis en ervaring. De kosten voor deelna me zijn dan ook nihil." De aanbieders zijn de spil waar op de Seniorservice Gilde Venray draait. De Seniorservice werkt met een vijftigtal aanbieders die een 25-tal activiteiten voor hun rekening nemen. Het vorig jaar namen in totaal 351 mensen wekelijks deel aan de activiteiten van de Seniorservice. Het hobby en creativiteitencentrum, waar alle activiteiten plaatsvinden, is gevestigd aan de Prins Benhardstraat 12A in Venray. Een greep uit het aanbod van de Seniorservice: computer, excel, papiersnijkunst, conversa tie Engels, Frans en actuele onder werpen, (wens)kaarten maken, glas in lood, foto bewerken via computer, aquarelleren, houtmo delbouw, genealogie, korte verha len schrijven, afasie-revalidatie, boekbinden, stoelen matten, kera miek, tekenen en schilderen. "Het is zaak dat we alert moeten zijn en blijven op de snelle veran deringen in onze samenleving en de behoeftes die daarbij ont staan", besluit Mertens. "We moe ten midden in de maatschappij blijven staan. Maatwerk leveren en kennis niet verloren laten gaan, dat is belangrijk. En daar sla gen we tot dusver prima in." Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen.- Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-546293 - info 0flyers.nl In Venray is een samenwer kingsproject gestart waarbij indi vidu, arbeid en toekomst vanuit verschillende invalshoeken cen traal staan. Het project is het best te omschrijven als een WAT-rela- tie met drie partners. WAT staat daarbij voor Working Apart Together. De partners zijn onderdelen van Arkant, GGZ-Groep Noord- en Middden-Limburg en het Raayland College. De officiële opening vindt plaats op donderdag 6 okto ber. Dan wordt ook de naam van het samenwerkingsproject bekend gemaakt. De Arkant-part- ner is de afdeling Test Training van Arkant, het reïntegratiebedrijf van de NLW Groep. Hier worden arbeidsmogelijkheden onder zocht van mensen met een beper king. De GGZ-partner bestaat uit het Dagactiviteitencentrum (DAC) en de afdeling Arbeidsrehabilitatie. Hier wordt aan cliënten met psychiatrische en psychische beperkingen een zinvolle daginvulling geboden of vindt begeleiding naar passend werk plaats. De Raaylandpartner is het Venrays Arbeidspraktikum (VAP), onderdeel van het praktijk onderwijs van het Raayland College. Hier volgen leerlingen uit het derde en vierde leerjaar prak tijkonderwijs. Het samengaan van de drie partners behelst voorals nog voornamelijk gezamenlijke huisvesting op het terrein van de NLW Groep aan de Smakterweg in Venray. Iedere partner heeft hier eigen werkruimtes, eigen middelen en eigen begeleiders. Het behoud van ieders eigen iden titeit is binnen het samenwer kingsproject dan ook een duide lijk gegeven. De WAT-relatie is enerzijds gegroeid vanuit bestaan de contacten rond kennisuitwisse ling en collegiale ondersteuning. Anderzijds is voor samengaan gekozen om praktische redenen. met name op het gebied van huis vesting. De bedoeling is dat feite lijke samenwerking groeit vanuit regelmatig begeleidersoverleg, waarbij men gebruik maakt van eikaars specifieke kennis en mogelijkheden. Verwacht wordt dat het profijt dat de partners van elkaar hebben vooral bestaat uit het optimaliseren van individueel maatwerk voor leerlingen c.q. cliënten. Ghielen Chevroletdealer voor de regio Venray/Horst verkoop nieuwe Chevrolets verkoop gebruikte auto's onderhoud en reparatie originele onderdelen originele accessoires Keizersveld 55 Venray 0478-586200 www.autoghielen.nl ^|Mil §S Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 comfortabel www.comfortabel-wonen.com wonen aanpak Laagvliegoefening In het kader van een vliegoefe- ning vinden vliegactiviteiten plaats met militaire gevechtsvlieg tuigen boven Luchtmachtbasis De Peel. De deelnemende vliegtuigen vliegen boven en rondom de luchtmachtbasis op lage hoogte, en wel op de volgende tijden: dinsdag 13 september van 10.00 tot 16.00 uur, woensdag 14 sep tember van 10.00 tot 16.00 uur, donderdag 15 september van 10.00 tot 16.00 uur, vrijdag lè september van 10.00 tot 12.15 uur. Bij de oefeningen verlenen vliegtuigen luchtsteun aan grond troepen. De vliegtuigen starten en landen niet op de Luchtmachtbasis De Peel. De LLTB-afdeling Venray vreest dat landbouwbedrijven in de knel komen als de plan nen voor het stroomgebied van de Loobeek worden uitge voerd. In het kader van de reconstructie willen de gemeente Venray en het waterschap een kwaliteitsim puls geven aan de beek en zijn omgeving. Want de waterkwa liteit is slecht en de natuur moet er nog beter tot zijn recht komen. Het totale project kost dertien miljoen euro waarvan acht mil joen euro bestemd is voor de Loobeek. De vennen Zwart Water en Giese Venneke, in de Ballonzuilbossen, moeten voor respectievelijk 2,1 miljoen en 400.000 euro in oude luister her steld worden. Daarnaast wordt 2,5 miljoen euro uitgetrokken om riooloverstorten te verwijderen omdat ze de Loobeek te veel ver vuilen. In het plan, opgesteld door bureau Oranjewoud, wordt vooral ingezet op nattere natuur die van oudsher kenmerkend is voor dit gebied. De vennen, die in de loop der tijd verdwenen zijn, moeten weer terugkeren. Ook dient er zoveel mogelijk regenwa ter afgekoppeld te worden zodat het rechtstreeks in de bodem ver dwijnt. Daardoor ontstaan er weer kwelgebieden in het stroomgebied van de Loobeek. Om de visstand terug te krijgen, zouden alle stuwen moeten ver dwijnen. Veel van deze maatregelen pak ken nadelig uit voor de rundvee houderijen die in het gebied rijke lijk vertegenwoordigd zijn. De Loobeek ontspringt net boven de Deurneseweg in Ysselsteyn en stroomt tussen Merselo en Venray door richting Smakt en Maashees. In de gebiedsvisie is de gehele omgeving meegenomen. Het Venrays grondgebied tussen de Deurneseweg en de provincie grens met Brabant plus Ysselsteyn. De LLTB was door Diederik Nijenhuis vertegenwoordigd in de werkgroep, maar de bond zegt niet betrokken te zijn bij het opstellen van de visie. De LLTB wijst erop dat het gebied al een hoge landschappelijke waarde heeft. Door de ruilverkaveling in de vorige eeuw is er veel ruimte gegeven aan grondgebonden melkveehouderij. Er zijn veel nieuwe bedrijven gesticht. De melkveehouders beschikken over moderne en toekomstgerichte bedrijven. De LLTB meent dat er al genoeg natuur aanwezig is en pleit juist voor versterking van de landbouw. In de gebiedsvisie is geld uitge trokken om landbouwgronden aan te kopen ten gunste van de Loobeek en de natuur. De LLTB wil niet dat er bedrijven worden verplaatst of opgekocht. Het waterbeheer moet vooral gericht zijn op het voorkomen van ver droging in de zomer. Het stroom gebied mag volgens de agrariërs zeker niet natter worden. Er wordt zelfs gepleit voor extra boerenstuwen. Er heerst al langere tijd onze kerheid bij de zittende agrariërs. Midden jaren negentig verscheen er al een vergelijkbaar rapport. De LLTB wil snel duidelijkheid zodat er een einde komt aan alle onze kerheid. De melkveehouders moet perspectief geboden wor den. De eerste 25 jaar zouden er daarom geen grootschalige ingre pen mogen plaatsvinden. De nieu we gebiedsvisie zou verkwisting van gemeenschapsgeld zijn omdat in de jaren tachtig er al een grote herinrichting is geweest. LLTB dringt aan op versterking van de huidige kwaliteiten van het gebied. Dit zou recht doen aan de Loobeek, de natuurwaarden en de melkveehouders. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) zei dinsdag in de commis sie Stedelijke Ontwikkeling niet verbaasd te zijn over de negatieve reactie van de LLTB. "Want dit is een bestuurlijke reactie. Voor de werkgroep hebben we vooral naar mensen gezocht die zelf 'met hun enkels in het gebied staan'. De landbouw was met vier deel nemers vertegenwoordigd. De LLTB richt zich alleen op het Loobeekdal. De gemeente bekijkt het gebied integraal en daarbij gaan we heel zorgvuldig te werk." Teunissen probeerde de beden kingen van de agrarische sector weg te nemen. "De landbouw en de intensieve veehouderij krijgen voldoende ruimte om te groeien. Daar blijf ik me sterk voor maken." Momenteel worden er twee belangrijke projecten uitgevoerd. Een hydrologische studie naar de consequenties van de verschillen de watermaatregelen en een inventarisatie van de agrarische grondgebruikers. Deze voorstu dies moeten eind dit jaar zijn afge rond. "Het is helemaal niet zeker dat het leidt tot gigantische graaf- werkzaamhenden. Wat er gebeurt hangt vooral af van de hydrologi sche studie", meldde Teunissen, die nog in deze raadsperiode het masterplan met het uitvoerings programma wil presenteren. De politiek reageerde verdeeld. De meeste partijen stemden ermee in maar vooral Samenwerking was kritisch. Raadslid Theo Mulders vindt de visie te eenzijdig omdat de nadruk te veel op natuur en water ligt. "Hiervoor zijn heldere doelen gesteld. Maar de andere pijlers zoals landbouw en economische kansen komen onvoldoende aan bod. De sterke focus op water en natuur levert knelpunten op voor de agrarische ontwikkeling." Te weinig geld voor Spiekert, Lemmenweg en Steegsepeelweg De verbetering van de straat verlichting tussen Heide en Leunen wordt dit jaar niet uit gevoerd. De gemeente heeft de werkzaamheden uitgesteld tot 2008 omdat er voor die tijd geen geld voor is. Het gaat om de Spiekert, Lemmenweg en Steegsepeelweg. Deze drie straten vormen een belangrijke fietsroute voor bewo ners van Heide en Veulen die in Leunen aan het verenigingsleven deelnemen. Honderden veelal jonge sporters bezoeken weke lijks sportpark 't Klaverblad. Verbetering van de verlichting is ook een vurige wens van de dorpsraden en de politiek. De drie straten staan ook hoog geno teerd op de gemeentelijke knel- puntenlijst. Normaal gesproken zouden ze in 2005 aan de beurt moeten komen. Maar het krappe budget vormt het grote struikel blok. Er is voor dit jaar slechts 15.300 euro beschikbaar om urgente situaties op te lossen. Het kost in totaal 32.000 euro om de Spiekert, Lemmenweg en Steegsepeelweg van nieuwe en betere verlichting te voorzien. De gemeente heeft nog over wogen het werk in fases uit te voeren. Maar uiteindelijk is de beslissing genomen het geheel door te schuiven naar 2008. Vanaf dat jaar is er jaarlijks veel meer geld beschikbaar om knelpunten aan te pakken. Het jaarbedrag van ruim 100.000 euro voor openbare ver lichting wordt nu nog grotendeels gebruikt om oude TLEM-armatu- ren te vervangen. De rest van het budget is nodig voor herstel, repa ratie en verplaatsing van lichtmas ten. Na 2007 is de inhaalslag voor bij en kan de knelpuntenlijst, die inmiddels uitgegroeid is tot 25 locaties, voortvarend worden aan gepakt. De Spiekert-Lemmenweg- Steegsepeelweg neemt op de ranglijst de vierde plaats in. NIET BUJ Commissielid Verheijen (CDA) was er als inwoner van Heide niet blij mee. "De burgers begrijpen dit niet meer. Het schuift telkens op omdat het te duur is. Het gevaar bestaat dat het nooit meer wordt uitgevoerd." Wethouder Driessen (CDA) kon in de commissie Stedelijk Beheer de bezorgheid niet helemaal weg nemen. Hij was het met Verheijen eens dat aan de burgers uitgelegd moet worden wat wél en niet kan. "Deze locatie is urgent. Budgettair gezien is het echter beter het werk in één keer uit voeren. Door de schaarse midde len kan dit pas na 2007." De locaties die op de eerste, derde, vijfde, zesde en zevende plek staan, komen in 2005 wél aan de beurt. Op de tweede plaats staat de omgeving van de flats in Veltum aan de Haammakerstraat en Veltumse Kleffen. De verlich ting bij de toegangswegen naar de flats en de parkeerplaatsen wordt verbeterd. Hiervoor kan een beroep worden gedaan op het ISV-budget voor stedelijke ver nieuwing. Boven aan de lijst staan het fietspad en de parkeervakken in Brukske, tussen de tafeltennishal en school De Foekepot. Dit werk kost 5.300 euro. De fietstunnel naar Landweert, die onder de Oostsingel doorloopt, wordt voor 1.000 euro beter verlicht. De tun nel verbindt de straten Akkerweg en Akelei. Ook de parkeerplaats van sport park 't Klaverblad in Leunen, vijf de op de lijst, komt dit jaar aan de beurt. De nieuwe verlichting (kos ten 3.520 euro) biedt meer veilig heid aan de gebruikers en bezoe kers van het sportpark. De 'hoger' gelegen woningen aan de Noordsingel, de huisnum mers 2' tot en met 20, worden voortaan in het licht gezet. Samenwerking Venray heeft zich sterk gemaakt om dit knelpunt, kosten 2.860 euro, op te lossen. Als laatste wordt de toegangs weg naar de garageboxen en par keervakken aan Havikskruid in Landweert aangepakt. Dit zijweg getje van de Boterbloem krijgt voor 2.520 euro nieuwe verlich ting. Opening wijngaard Wijngaard Limburgergaard van Piet Bistervelds houdt zon dag open huis. Belangstellenden kunnen tussen 11.00 en 17.00 uur de wijngaard en de ont vangstruimte bezichtigen. Om 13 00 uur verricht burgemeester Jos Waals de officiële opening van de wijngaard. Kinderen kun nen meedoen aan een kleurwed- strijd De tekening van de win naar zal gebruikt worden op het eerste wijnetiket. In het Duitse Wemb is op 82- jarige leeftijd Aloys Weijenberg overleden. Weijenberg werkte mee aan de bevrijdingsbijlage die Peel en Maas in oktober 2004 uit bracht. Hij was een van de laatste nog in leven zijnde Duitse dienst plichtige soldaten die de Slag om Overloon meemaakten. In de spe cial vertelde hij zijn verhaal van toen. Weijenberg toonde zich ver heugd dat hij zijn verhaal kon ver tellen.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7