Veiligheid in en om de school THIiiEn "Kinderen zijn blij met een bal of een oud voetbalshirt" Koester uw monument Fietsvierdaagse Venray steunt de Zonnebloem Gambia Deze week een rijksmonu ment,de Mathiaskerk in Castenray. De Castenrayse St. Mathiaskerk heeft een lange geschiedenis achter de rug. Uit oude geschriften blijkt dat op 23 januari 1434 in het Luikse diocees een gewijd altaar gesticht werd ter ere van de H. Mathias die al eeuwenlang in Castenray vereerd wordt. Het huidige priesterkoor werd in 1483 tegen de toenmalige kapel gebouwd een laat gotisch koor met driezijdige sluiting, een preekstoel uit 1724 en een hou ten beeld van de H. Mathias uit de 16de eeuw. Deze kapel werd jaren lang door Venray en Oirlo bediend. Pas in 1922 werd Castenray een rectoraat, en bij de kerk werd ook een rectoraatswo ning gebouwd. In dat jaar werd de parochie zelfstandig. Het inwo nersaantal groeide en daarom werd in 1933 begonnen met de uitbreiding van de kerk. Er kwam een vierde travee, zijbeuken met biechtstoelen, een kinderkapel, een doopkapel en een sacristie. De kerk kreeg een hoge toren met daarnaast een traptorentje dat naar het oksaal leidde. In 1944 werd de kerk bijna geheel ver woest maar het historische pries terkoor is bewaard gebleven. Men slaagde erin om de kerk met een vijfde gewelfvak op te bouwen en te vergroten. De Castenrayse toren was de eerste toren in Limburg die na de oorlog weer overeind stond. In 2004 heeft de kerk een grote zeer intensieve res tauratie ondergaan. Nieuwe dak leien, dakgoten,en restauratie van de drie gebrandschilderde ramen vervaardigd dor de kunstenaar Charles Eijck in 1951. In prachti ge warme kleuren worden o.a.het lijden en de dood van Jezus Christus uitgebeeld Het oude 15de eeuwse priesterkoor kreeg een nieuw dak en scheuren in muren werden hersteld. Een prachtig kerkgebouw' dat de tand des tijds weer voor een lange periode kan doorstaan. Kent u ook zo'n beeldbepalende, monu mentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting Venray-Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venraymonumen- taal@hccnet.nl De politie werkt samen met gemeentes, openbaar minis terie, bureau Halt en niet in de laatste plaats met de mid delbare scholen aan de veilig heid in en om de school. Met een groot aantal scholen zijn de afspraken hierover vastge legd in een convenant. Uit een evaluatieonderzoek is gebleken dat de invulling van de convenanten niet overal op dezelde manier plaatsvindt. Ook blijkt dat de samenwerking op een aantal scholen goed en op andere scholen maar beperkt van de grond is gekomen. Aandachtspunten bij het oppak ken van de collectieve verant woordelijkheid van de verschil lende partijen zijn dat elke partner een visie dient te ontwik kelen op de eigen rol en taken in het kader van schoolveiligheid en dat partners concrete afspra ken moeten maken en elkaar aan spreken op het nakomen ervan. Dit komt naar voren uit het rap port Samenscholing gewenst: Evaluatie van de werkingsprak tijk van convenanten veilige school in Noord- en Midden Limburg, geschreven door IVA- onderzoeker J. van Haaf. Onderzoekers van de universiteit van Tilburg spraken op vijftien scholen voor voortgezet onder wijs met de schoolveiligheids- coördinator en de contactper soon bij de politie. Van Haaf constateert dat in vijf gevallen sprake is van goede, vijf keer van voldoende en vijf keer van beperkte samenwerking tussen school en politie. Goede samenwerking wordt gekenmerkt door openheid van de school over incidenten, een registratie van schoolveiligheids- incidenten en de afhandeling hiervan en structureel onderling contact. Scholen die een goede samenwerkingsrelatie met de politie onderhouden, gebruiken htm contactpersoon soms ook als 'sparringpartner' om mogelijke oplossingen te verzinnen voor zorgwekkende tendensen, zoals bijvoorbeeld polarisering tussen groepen jongeren. Scholen die beperkt met de politie samen werken, geven aan niet alle inci denten bij de politie te melden. Hiervoor worden verschillende redenen genoemd: de ingeslepen zelfredzaamheid van het scholen veld, onvrede over eerdere con tacten met de politie, angst voor negatieve publiciteit of het feit dat ouders en/of school het 'niet zo hoog op willen nemen'. Er zijn geen harde cijfers die aantonen dat scholen die beperkt samenwerken met de politie onveiliger zouden zijn dan scho len die een goede samenwer kingsrelatie met de politie onder houden. Voor ouders, leerlingen en personeel geeft het echter wel een veilig gevoel als de school de politie inschakelt wan neer er een overtreding of mis drijf gepleegd wordt. Een tweede reden waarom openheid van zaken goed zou zijn, is de tacti sche en strategische bruikbaar heid van informatie. In de huidi-, ge praktijk wordt de registratie van schoolveiligheidsincidenten vaak alleen gebruikt voor dossie- ropbouw over individuele leer lingen. Indien consistent en met eensluidende criteria geregis treerd zou worden, kunnen trends en ontwikkelingen in de (lokale) jeugdproblematiek gesig naleerd worden. VERANTWOORDELIJKHEID Naast school en politie delen meerdere andere organisaties in de collectieve verantwoordelijk heid voor schoolveiligheid. In het onderzoek is in individuele en groepsgesprekken aandacht besteed aan de rol van gemeen ten, provincie, bureaus Halt, bureaus Jeugdzorg en het Openbaar Ministerie. Gemeenten zijn verantwoordelijk voor open bare orde en veiligheid alsmede voor het gemeentelijke zorg- en welzijnsbeleid. Er ligt een onmis kenbare aanleiding voor gemeen ten om in het kader van school veiligheid de regie te voeren op een gerichte aanpak van anti sociaal gedrag, het stimuleren van sociale cohesie en zelfred zaamheid en het bevorderen van integrale samenwerkingsverban den, aldus de onderzoeker. Een aantal opvallende constate ringen uit het onderzoek is ver der dat in een aantal gevallen medewerkers van dezelfde orga nisatie een verschillende opvat ting hebben van of invulling geven aan de taken en verant woordelijkheden die zij in het kader van schoolveiligheid heb ben; de taken die convenants partners voor zichzelf en elkaar zien weggelegd voor een belang rijk deel complementair zijn en hoewel er een grote mate van overlap is tussen wat door ande ren verwacht wordt en de eigen taak- en verantwoordelijkheids opvatting van een organisatie, er in de dagelijkse samenwerking- spraktijk knelpunten worden ervaren. Aandachtspunten bij de toekomstige gezamenlijke zorg voor schoolveiligheid zijn dan ook visieontwikkeling en afstem ming op handelingsniveau. De visie van de politie op schoolvei ligheid is gereed en wordt bin nenkort door middel van een brief aan de partners kenbaar gemaakt. Andere betrokken par tijen worden opgeroepen ook met een visie op schoolveiligheid te komen. VEILIG KLIMAAT In Noord- en Midden Limburg is het onderwerp schoolveilig heid al vroegtijdig opgepakt. De eerste convenanten Veilige School zijn in 1996 getekend. Iri de convenanten komen school, gemeente, politie, Openbaar Ministerie en bureau Halt over een gezamenlijk een veilig kli maat in en om school te creëren. Airconditioning? INSTALLATIETECHNIEK Venlo, (077) 4677000 Honderdzesentwintigste jaargang - week 36 - donderdag 8 september 2005 L EN-MAAS studente Evelien Poels zet jeugdproject op in Gambia Voorzitter Jan Kreutz van de Fietsvierdaagse Venray overhan digde dinsdag in wijkcentrum D'n Hoender op een ludieke manier een cheque ter waarde van 3433,70 euro aan voorzitster Nelly van Bakel van de afdeling de Burggraaf van de Zonnebloem. Het goede doel is een initiatief van de Stichting Fietsvierdaagse. Een vereniging of stichting kan tijdens de popu laire fietsvierdaagse geld inzame len via het rad van avontuur en tal van andere activiteiten. Dit jaar was de Venrayse afdeling van de Zonnebloem het goede doel dat door de fietsvierdaagse werd gesteund. De cheque werd over handigd in het bijzijn van een groot aantal gasten van de Zonnebloem. Een deel van het geld wordt gebruikt voor de aan schaf van een nieuwe boot. SPONSOREN Verder zijn de studenten bezig nog meer sponsoren te vinden, zo een duurzaam project te nnen realiseren voor de kinde- "Er moeten daar nog «allerlei ortterreinen en gelegenheden rden gebouwd en aangelegd. Oor de kinderen in deze arme lan en is sport heel erg belangrijk, deren die niet veel hebben, zijn ontzettend gelukkig met een bal of een oud voetbalshirt", aldus Evelien Poels. De twee meiden zijn al een keer op vakantie geweest in Gambia en hebben toen ook het sportcomplex bezocht. Wat Evelien toen geweldig heeft aange sproken, is de. solidariteit van de kinderen onderling. "Een van de jongetjes had een paar voetbal schoenen gekregen. Hij was niet eigenwijs maar deelde de schoe nen met zijn vriendje. De ene had de linkerschoen, de andere de rechterschoen en de andere voet natuurlijk bloot. Fanatiek zijn deze twee vriendjes aan het voetballen gegaan", aldus Evelien. Hoewel er al veel is ingezameld, hopen de twee studenten nog meer sportma- terialen te kunnen inzamelen, zoals korven, pionnen, hesjes, honkbal knuppel, hoepels, ballen enz. Lezers die denken het project te kunnen helpen, kunnen mailen met: evelienpoels@hotmail.com Evelien en Elles gaan ter plaatse kijken of het huidige sportpro gramma uitgebreid kan worden en of hun project aan een school gekoppeld kan worden, om zo kin deren een soort van gymles aan te bieden. Dit is een vak dat op de scholen niet gegeven word. Het communiceren met deze kinderen gaat in het Engels. De kinderen krij gen op school ook alle vakken in het Engels. Verder werken de twee studentes met tekeningen en picto grammen, vooral voor de analfabe ten. Ze werken daarbij samen met twee grotere organisaties, die zijn bekend zijn met de educatieve ont wikkeling in Afrika en de omgang met analfabetisme, "Onze verwachting van het pro ject is hoog", vertelt Evelien Poels. "We hebben namelijk een reëel beeld op de werkelijkheid in Gambia. Het leven en de manier van leven is heel anders dan in westerse landen. Daar is de instel ling meer van: 'komt 't vandaag niet dan morgen wel!'. Hierdoor zal het soms flink aanpoten zijn om dingen gedaan te krijgen, maar de Gambianen waarderen het werk van buitenlanders in hun land en staan daar ook voor open. We ver wachten dat we de volle medewer king van de mensen daar krijgen, en van de trainers die het team van de stichting in Gambia versterken. Zij kennen de kinderen, weten hoe je met hen moet omgaan en zullen ons ook steunen en inwerken. De trainers hebben we afgelopen februari ontmoet toen we op vakantie waren in Gambia. We hebben ze opgezocht bij het pro ject op een militair terrein." Ze hebben ook kennisgemaakt met de buurt New Jeswang, waar de kinderen en trainers leven. Studenten van de Fontys portacademie Tilburg gaan de omende jaren in Gambia een portproject opzetten en de okale sportleiders training even in management. De stu- enten hopen dat het een duur- aam project wordt dat tot in ngte van dagen blijft bestaan, e bedoeling is dat veel arme deren door de deelname n de sportprojecten een bete re toekomst krijgen. Evelien Poels (23) uit Meerlo ver trekt over twee maanden met haar mendin en studiegenoot Elles van de Heijden (Erp) naar Gambia, om precies te zijn naar het stadje Serrukunda. Daar is de Amsterdamse stichting 'Unity For Kids' van oprichtster Anneke Meijer al actief om kinderen via voetbal een betere toekomst te jgeven. "En ze blijft op zoek naar Uitbreiding om haar doelen te bereiken. Vandaar dat ons idee, om meerdere sporten te realiseren, met open armen is ontvangen", vertelt de enthousiaste Evelien Poels. Het voetbalproject is al uit gebreid met een basketbal- en vol- eybalproject, in het bijzonder ook voor meisjes. "Want voor meisjes is er in ieder geval niet veel aan sport te vinden in die regio. Ondertussen zijn er al ruim 350 kinderen lid van de stichting en die gaan ieder weekend met heel veel plezier lek ker sporten." Na groen licht te hebben gekre gen van school, konden de twee studentes aan het werk en de reis en het verblijf in Gambia regelen. 'Bovendien zijn de twee studenten momenteel sponsors aan het zoe ten en sportmaterialen aan het inzamelen. Dit heeft nu al zijn 'nichten afgeworpen, want Evelien en Elles hebben al vele Sportmaterialen mogen ontvangen, zoals ballen, schoenen, teamshirts, hockeysticks, tennisballen en nog veel meer. Bovendien zijn er al enkele inzamelingsacties gestart. )e studentenvereniging CILG van de Tilburgse school heeft al een bij drage van ruim 200 euro geleverd, (eld dat de studenten hebben inge zameld tijdens de introductie. Verder gaan de twee sportstuden- fen nog een feest organiseren, in samenwerking met deze studen tenvereniging. En in het Brabantse |Erp gaat Jan de Kim van de plaatse lijk cafetaria in oktober een actie louden. Bovendien hebben de twee meiden via Bongartz Sport 2000 in Cuijk een groot aantal ^sportartikelen gekregen. "De acties open als een trein. Alle sportmate- ialen en het geld komen ten goede aan ons sportproject", zeggen ivelien en Elles in koor. Evelien Poels (derde van rechts) in Gambia. De Afrikaanse sporters dragen T- shirts van onder meer Feestcafé De Koets (Venray/Deume). Tijdens hun reis zijn ze wat beken der geworden met de leefomge ving waarin ze terechtkomen. Eén conclusie hebben de twee studen ten al getrokken: dat ze het zeker niet op de westerse manier moeten gaan proberen, want die werkwij ze werkt in Gambia niet. "Daarvoor is de eigen cultuur te belangrijk", weet Evelien Poels. Helaas overheerst het gebrek aan management in Gambia, waardoor vele projecten op de klippen lopen. Via het stageproject hopen de twee studenten daarom ook een beetje management in te kunnen brengen in het sportproject, om zo toch duurzaamheid op te bouwen. "Zodat we over vijf jaar daar terug kunnen komen en kunnen zeggen: 'Kijk, dat hebben wij nou opge zet!', dat zou erg gaaf zijn. We willen in de komende jaren het project ook gebruiken om andere stagiaires naar Gambia te halen, die dan weer nieuwe impul sen kunnen geven aan het project. Onze taak zal dan het coördineren worden. Maar dat is iets voor de toekomst!" Gambia is een land in Afrika dat grenst aan Senegal en de Atlantische Oceaan. Het is de kleinste staat van Afrika. Het dwergstaatje is een van de armste landen Van het zwarte contingent. Het land bestaat uit een tamelijk smalle strook langs de Gambia-rivier (250 kilometer). Gambia is 11.300 km2 (Nederland is ruim drie keer groter met 40,844 km2) en er wonen 1,5 miljoen men sen. Negentig procent is isla miet, negen procent christen. Gambia heeft geen minerale - of ander natuurlijke rijkdommen. Vijfenzeventig procent van de bevolking leeft van landbouw en veeteelt. Daarnaast is er wat klei ne industrie - hoofdzakelijk het verwerken van pinda's, vis en huiden. Het toerisme neemt snel in belang toe. Naast toeristen die voor zon, zee -de mooiste stran den van Afrika!- en seks komen, reizen vogelaars naar Gambia, en verder Amerikanen die afstam men van Afrikaanse slaven en die in het land hun afkomst komen zoeken. De werkloosheid is erg hoog.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15