inderen helpen trauma sunami te verwerken Koester uw monument "Miljoenenproject begeleid ik zelf11 John van der Heijden wint hoofdprijs fotowedstrijd WONEN OP MAAT TAXATIES Alcoholcontrole zijn. De fabriek wordt gebouwd in Sadat City, ergens in de grote zandwoestijn, waar nog enkele andere fabrieken staan, maar er verder niets is. De halffabrikaten die daar worden gerealiseerd, gaan onder meer naar bakkerij en en mayonaisefabrieken. Zo staat in Sadat City een fabriek die voor de gehele Arabische wereld mayonaise levert aan McDonalds." Voor de bouw van de fabriek maakt Frits van Dijck deels gebruik van de kennis uit Nederland, maar vooral ook van lokale ondernemers. Na Egypte wacht waarschijn lijk Teheran. Er zijn plannen om ook in dat land een fabriek te realiseren. De eerste onderzoe ken lopen inmiddels. Het succes van Van Dijck. "Enerzijds het vertrouwen dat de ondernemers in mij hebben. Anderzijds denk ik ook met de klant mee. Vooral als het gaat om kwaliteit met een lage kostprijs. Dat is in die wereld van essen tieel belang. Bedrijven moeten aan die eisen kunnen voldoen. En dat doen ze ook. Projecten die ik begeleid voldoen aan de hoogste eisen, wereldwijd. En ik ben er ook best trots op dat de bedrijven die ik gerealiseerd heb, daadwerkelijk succesvol zijn." SLAAPADVIES BEDSYSTEMEN BEDTEXTIEL Industriestraat 17a 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 öffi Hoogveld www.wielhermkes.nl PaginffiL EN MAAS nnet Jeucken (23) uit Oostrum gaat vijf maanden stage lopen in Sri Lanka Donderdag 1 september 2005 - Pagina 9 Venrayse ondernemer autoriteit in foodbusiness Deze week: een rijksmonu ment, een monument van devo tie, aan de Stationsweg-St. Antoniusweg, precies op de grens van St. Petrus Banden met de oude heerlijkheid Oostrum. De kapel is gesticht in 1722 omdat de oude was versleten, waarvan bekend was dat er al voor 1700 een kapel heeft gestaan. Bekend is niet door wie maar aangenomen wordt dat de aanwezigheid van de paters Minderbroeders die zich in 1647 vestigden in Venray en die de verering van de H. Antonius in deze streken bevorderden moge lijk aanleiding is geweest om deze kapel aan die heilige toe te wijden. De H. Antonius is onder andere helper bij verloren voor werpen. De uit baksteen vierkant opgebouwde kapel heeft een leien dak met gezwenkte topjes. In de kapel stond een houten beeld, voorstellende Antonius van Padua als Franciscaan met het Christuskind op zijn arm. Tegenwoordig staat er een beeld een kopie in hout aan de hand van P.Clephas. Uit het Oostrums kerkarchief blijkt dat het bestuur in 1722 zorgde voor een nieuwe kapel, deze zelfde kapel is in 1920 helemaal opgeknapt. In 1950 heeft ze weer een grondige opknapbeurt gehad, Tot de dag van vandaag komen er mensen naar de kapel bidden, want als men iets kwijt is dan kan er bij Antonius gebeden worden. Anto nius beste vrind, zorg dat ik mijn ...terug vind. Op 13 juli viert men het feest van Antonius van Padua. Van geboorte een Portugees edel man (1195) afstammeling van de kruisvaarder Godfried van Bouillon. Antonius wijst de men sen naar de goede weg en ook de weg naar verloren zaken. Antonius komend vanuit Portugal, via Lissabon, Marokko Sicilië, naar Assisië waar men zijn predikings- talent ontdekte, dat hij in Noord- Italië en Zuid-Frankrijk benutte om de zuiverheid van de leer te verkondigen. Hij stierf in Padua in 1231 en is daar begraven. Wegens verbreding van de weg en de komst van een fietspad en een geheel nieuwe wijk is de kapel geisoleerd komen te liggen. Het had wat meer respect voor het religieus erfgoed getuigd, als men bij de uitbreiding van Venray wat meer rekening had gehouden met de reeds eeuwenlang bestaande historische waardevolle elemen ten in dit gebied. De kapel is inmiddels verplaatst richting Venray op het grasveld voor de nieuwe wijk. Niet iedereen is hier gelukkig mee omdat deze kapel van zijn eeuwenoude plek is gehaald. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar hetsecretari aat,van Stichting Venray-. Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray, email: venray- monumentaal@hccnet.nl Eind deze week vertrekt Frits van Dijck naar Egypte. Niet voor een vakantie zoals veel landgeno ten, maar voor zijn werk, "In the middle of nowhere ben ik bezig met het bouwen van een eipro- ductenfabriek. En dat mag je gerust uniek noemen." Venraynaar van Dijck zit eigen lijk zijn hele leven al in de eier- business. "Al zo'n dertig jaar gele den werd mijn hulp ingeroepen door een eierproducent die aan het experimenteren was. Zo rol je in die wereld en ga je iedere keer een stapje verder. En zo krijg je steeds meer gevoel voor het ei. Je raakt er steeds meer bij betrokken." En na het experimenteren ging het verder. Onder de naam Lamonta Engineering wordt Frits door een groot aantal klanten betrokken bij de realisatie van eiproducten abrieken. "Ik bege leid de realisatie van die fabrie ken volledig zelf. Van bouw, lay out, logistieke routing tot procesinstallatie, bouwinkoop, milieuvergunningen etc. noem maar op. Ik neem dat allemaal bij de klant uit handen. Vaak wor den daar grote dure bedrijven voor ingehuurd, maar ik doe dat werk allemaal zelf'. Waarom dan fabrikanten, zoals Frisian Egg en Weko, kiezen voor de expertise van Frits van Dijck? "Dat heeft met vertrou wen te maken. Van mij weten deze ondernemers dat de bege leiding in goede handen is. Want een eiproductenfabriek is iets heel anders dan bijvoorbeeld een melkfabriek. De behandeling van eieren komt zeer nauwkeu rig." In de fabrieken die Van Dijck realiseert, worden eieren ver werkt tot halffabrikaten. Eieren worden gebroken en afhankelijk van de vraag wordt eigeel en eiwit van elkaar gescheiden of wordt het gemengd tot struif. "Daarbij spelen hygiëne en appa ratuur een zeer belangrijke rol. Zaken waarmee bij de bouw van een dergelijke fabriek rekening moet worden gehouden." ZANDWOESTIJN Het werk beperkt zich sinds enkele jaren niet alleen meer tot Nederland. Ook in Polen, Turkije en nu dus Egypte is Frits van Dijck betrokken bij grote miljoe nenprojecten. "Neem nu de bouw van de fabriek in Egypte. Die moet eind van het jaar af De politie Limburg-Noord heeft vorige week in totaal zestien auto mobilisten en drie bromfietsers proces-verbaal aangezegd nadat bleek dat ze teveel alcohol had den gedronken. De controles zijn gehouden in: Blerick (1), Weert (1), Echt (1), Venray (1), Mook (1), Venlo (2), Heel (1), Helden (2), Roermond (4), Susteren (2), Belfeld (1), Melick (1) en Venray (1). De bestuurders kregen rijverboden tussen de een en dertien uur. Annet Jeucken gaat als vrij willigster stage lopen bij de Nederlandse organisatie 'Gifts voor a smile' in Sri Lanka. stage bestaat niet alleen uit het regelen van ticket, visum en een aantal inentingen. De voorberei ding zit ook in het lezen over trauma's en de verwerking hier van. "Het is moeilijk om je echt voor te bereiden op wat komen gaat. Ik heb via internet en ken nissen veel gelezen over traum averwerking. Bovendien heb ik hier in Nederland de program ma's opgezet. Je kunt dan denken aan balspellen tot drama. De methodieken achter traumaver werking heb ik bestudeerd en gebruikt. Eén van de doelstellin gen is om de kinderen te leren meer vertrouwen in zichzelf en anderen te hebben. Dat kan via spellen, waar je anderen moet aanraken of vertrouwen. Een sim pel voorbeeld is tikkertje. Verder heb ik begrepen dat de mensen erg vriendelijk zijn. Wel zal ik mij flexibel moeten opstellen, want het is moeilijk in te schatten hoe kinderen met zo'n trauma zullen reageren. Het maakt het ook extra lastig dat je non-verbaal communiceert." KWESTIE VAN DOEN "De meeste mensen reageren positief als ik hen vertel wat ik ga doen. Het is voor mij gewoon een kwestie van doen. En willen natuurlijk. Ik ga alleen en het is de eerste keer dat ik in een vlieg tuig stap. Och ja, voor alles moet een eerste keer zijn. Belangrijk vind ik dat de mensen weten dat er al wat is opgebouwd in een land als Sri Lanka, maar dat nog heel veel nodig is. Alle aandacht is welkom. Daar wil ik een steen tje aan bijdragen." aan denken. De combinatie van een buitenlandse én Nederlandse stage spreekt mij aan." KINDERSPEELBUS De buitenlandse stage zal niet op één plek plaatsvinden. De organisatie werkt vanuit de stad Kandy, maar heeft ook een zoge noemde kinderspeelbus. "De kin- derspeelbus van Gifts for a smile rijdt gedurende één a twee weken langs de oostkust van Sri Lanka en gaat dan terug naar Kandy. Met de bus rijden we naar woonkampen en scholen om de kinderen te helpen met het ver werken van het trauma van de tsunami. De kinderen spreken niet echt Engels. Dat is een sterk beperkende factor. De communi catie gaat non-verbaal oftewel met handen en voeten. Ook hel pen vertalers ons met spel- en programma-uitleg aan de kinde ren." Het is de bedoeling dat Jeucken in Kandy ook een aantal bestuur lijke taken op zich neemt. Dit zul len voornamelijk organisatorische taken zijn. In totaal werken onge veer zeventig mensen voor de organisatie, per periode zijn er tien aanwezig in Sri Lanka. De begeleiding van de studenten zal worden opgepakt door de oprichtster van Gifts for a smile: een sociaal pedagogisch hulpver lener, die de nood in dit land ziet en verbeteringen wil aanbrengen. De begeleiding zal vooral ter plekke worden bekeken. De voorbereiding voor deze Venraynaar John van der Heijden is de winnaar gewor den van de hoofdprijs van de door Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas georganiseerde fotowed strijd. Uit de vele inzendin gen van de afgelopen weken kozen Theo Klabbers van Combi Dom Melskens en Henk Lammen, fotograaf/redacteur van Peel en Maas, unaniem voor de van Van der Heijden. zoontje TomTom van der Heijden tot tien tijdens verstop- over de winnende foto, "De com positie, het perspectief maar Die mocht uit handen van Klabbers de prijzen in ontyangst nemen. Een jaar lang gratis digi taal foto's afdrukken tot een maximum van 420 foto's, een boekenbon ter waarde van 12,50 euro en een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro. Op de foto telt De winnende foto van de foto wedstrijd 2005 vooral ook het onderwerp. Het is duidelijk een vakantiefoto, maar de locatie, het Holocaust monument waar vele in de oor log omgekomen joden worden herdacht, geeft de foto een extra dimensie." Over de fotowedstrijd is Klabbers tevreden. "We hebben opnieuw meer inzendingen tege moet mogen zien. Met een heel hoog niveau. Je ziet toch dat veel mensen vakantiefoto's niet meer zien als een gewoon 'kiekje', maar aandacht besteden aan de locatie, het onderwerp en de kwaliteit van de compositie. Er zaten prachtige inzendingen tus sen, helaas geldt ook nu dat er slechts eentje de hoofdprijs kan winnen." lijke vorming op de Fontys Hogeschool in Eindhoven. In het derde jaar lópen de stiideiften één jaar stage. Jeucken wil een gedeelte van deze stage in het buitenland lopen. "Ik volg een sociale opleiding en vind het belangrijk dat ik verschillende culturen leer kennen. Gewoonten en gebruiken willen veel zeggen over mensen. Bovendien wil ik mezelf verder ontwikkelen als persoon. Ik ga vijf maanden naar Sri Lanka. Daar één jaar stage lopen, wil ik niet. Ik kan de mensen van hier niet zolang missen. Bovendien vind ik het belangrijk om ook stage in Nederland te volgen. Zo kan ik een basis leggen voor een toe komstige carrière in mijn vakge bied. Daar moet ik natuurlijk ook pertje spelen bij het Holocaust monument in Berlijn. "Alles klopt aan deze foto", verwoordt Theo Klabbers het juryoordeel John van der Heijden en zoontje TomTom ontvingen de hoofdprijs uit handen van Theo Klabbers 1 Vol vertrouwen zal Annet eucken 16 september voor iet eerst in haar leven een fliegreis maken. Bestemming: iri Lanka. De Oostrumse gaat Js vrijwilligster stage lopen »ij de Nederlandse organisatie Sifts voor a smile'. Vijf maan- len lang zal ze proberen kin leren te helpen met hun raumaverwerking van de tsu- iami. Met zelfontwikkelde inuziek-, dans-, beweeg- en tramaprogramma's wil ze tinderen meer vertrouwen in lenzelf en anderen geven, faarnaast pakt Annet Jeucken en aantal bestuurlijke activi- eiten in de organisatie op. i Annet Jeucken is derdejaars jtudente culturele maatschappe-

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9