IKL vergroot en herstelt poel in bos Merselo Fanfare Tienray luidt de noodklok Nieuw pand Volksuniversiteit geopend Alcoholvrije tienerdisco in de Jera Ingezonden ?P Laat u inspireren... Gunhoek BMW (3) Van een andere planeet? BMW (4) Prioriteiten KUNSTWERKEN www.kunstwerkplaatsvenray.nl Pag» PEEL en maas Donderdag 1 september 2005 - Pagina 5 De stichting Instandhouding [leine Landschapselementen j Limburg (IKL) begint van- daag (donderdag 1 september) l met het herstel en de vergro- ting van een poel in de open l bosrand langs de Bakelsedijk I in Merselo. Het natuurherstel- j project in dit Venrayse gebied n zal naar verwachting een posi tief effect hebben op de stand I van een vijftal amfibieënsoor- I ten. De huidige poel is tamelijk waardoor die vrij snel Idroogvalt. Omdat water van ele- M mentair belang is voor de voort- v planting van kikkers, padden en salamander wordt de poel uitge diept en vergroot tot 150 m2. De particuliere eigenaar heeft aan de stichting IKL toestemming gege ven voor dit werk. De uitvoering vindt plaats in het kader van de diensten die IKL in de Venrayse buitengebieden verricht. Kikkers, padden en salamanders (amfi bieën) stellen drie eisen aan hun omgeving. Voor de winterslaap moet er voldoende beschutting zijn om weg te kruipen in holtes, houtstapels, achter stenen of in de modder. In de zomerdag is het van belang dat er voldoende voed sel en schuil en zonnegelegenheid is. In het voorjaar is water van essentieel belang voor de voort planting en de afzet van eieren door amfibieën. Langs de Bakelsedijk zijn al deze kwalitei ten in de directe omgeving aan wezig. Het gebied aan de Bakelsedijk is een geschikt leefgebied voor diverse amfibieënsoorten. Naast algemene soorten als de bruine kikker, gewone pad en kleine watersalamander komen er ook nog de zeldzame kamsalamander en vinpootsalamander voor. De poel aan de Bakelsedijk die ont staan is in een voormalige zand winning is momenteel erg ondiep en beperkt van omvang. Door de poel uit te diepen en te vergroten nemen de kansen en levensmoge lijkheden voor kwetsbare en zeld zame soorten als de kamsalaman der en vinpootsalamander toe, zo is de verwachting. Het herstel van de poel aan de Bakelsedijk is een onderdeel van het jaarprogramma dat IKL dit jaar uitvoert in Venray. Komende periode wordt onder andere nog een particulier bos bij de Rouwkuilen in IJsselsteyn gedund en hakhoutbeheer uitgevoerd in een achterstallig elzenbroekbos nabij De Locht. Voor deze werk zaamheden ontving IKL financiële steun van de gemeente Venray, de Provincie Limburg en een deel- bijdrage van 8.000 vanuit het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling (EFRO). De stichting IKL spant zich in heel Limburg in het behoud en de versterking van de karakteristieke variatie in het landschap. Dit gebeurt onder meer door het her stel en de aanleg van landschaps elementen als houtsingels, bosjes, knotbomen, boomgaarden, poe len en heggen. IKL werkt uitslui tend aan elementen die eigendom zijn van particulieren. De werk zaamheden door IKL gescheiden op vrijwillige basis. De projecten kunnen alleen uitgevoerd worden als de grondgebruiker toestem ming verleent. Voor meer infor matie: 04750 - 386 430 of ikl@ikl- limburg.nl 35T- De elfhonderd inwoners van k is Tienray hebben het heft nu zelf in handen. Zij bepalen of het >uche;'dorp straks wel of geen eigen meer heeft. Het bestuur de leden hebben alles ;edaan om het muziekkorps te :n. Dat is niet gelukt. Want IJna een roemruchte geschiede nis van 91 jaar, lijkt het einde van Tienrays Fanfare nabij. De fanfare heeft met vijfentwin tig leden op dit moment gewoon ëen te kleine bezetting (zowel ^kwantitatief als kwalitatief). Om ^^die reden hebben bestuur en leden besloten om de muzikale activitei ten van de fanfare met onmiddellij ke ingang te stoppen. Daarnaast hebben zij aangegeven er geen vertrouwen in te hebben dat de problemen op korte termijn wor den opgelost. Hulp van buiten de vereniging is noodzakelijk, laten bestuur en leden weten in een laat ste oproep in het Tienrays Krantje. Het bestuur meldt verder: "De Tienrayse gemeenschap zal moe ten aantonen dat ze het belangrijk vindt dat er een muziekvereniging in het dorp is en dat er verenigin gen actief blijven in het dorp. De ;emeenschap is echter een ruim >egrip waarachter ieder zich kan én zal) verschuilen. De gemeen- |chap wordt gevormd door indivi- [i^Bduen, personen die hun eigen keu- I^Bzes maken en zelf bepalen waaraan Be hun spaarzame tijd spenderen. keuzes van ieder individu bepalen hoe onze Tienrayse eruitziet. De gemeenschap bepaalt niet of ze zich wil inzetten voor Tienrays Fanfare maar u, als bewoner van Tienray bepaalt dat wel." Met deze oproep doet het bestuur van de fanfare nadrukke lijk een oproep aan de inwoners. Volgens het bestuur kan hulp en ondersteuning op vele manieren. Ze hopen van ganser harte dat er nog voldoende mensen bereid zijn om zich voor de fanfare in te zet ten en het tij te keren. VERGADERING Op vrijdag 2 september wordt in het Parochiehuis om 20.30 uur een openbare vergadering gehou den om te inventariseren of er vol doende draagvlak is om als vereni ging toch door te kunnen gaan. "Wij nodigen dan ook iedereen van harte uit om deze vergadering bij te wonen en tot die tijd bij uzelf te overwegen of u actief wil voorko men dat Tienray een dorp zonder muziekvereniging wordt", aldus het bestuur in deópënbrief aan de Tienraynaren. De Tienrayse fanfare heeft de afgelopen eeuw veel hoogtepun ten, maar zeker ook enkele diepte punten gekend. Deze vereniging met haar ongekfende historie heeft bijgedragen aan het Tienray zoals dat nu is. Niet alleen de muzikale successen van weleer, maar ook de vele activiteiten (rommelmarkt, oud-papieracties) en de geweldige jubileumfeesten hebben Tienray glans gegeven. Vele jaren werd het carnaval georganiseerd door de fanfare en vele mensen hebben in goede en slechte tijden steun gevonden in de muziek. "Van het Raayke tot het kerkhof en van een processie tot de Rodahal in KTIE IGfl door onze keukens en badkamers Kerkrade. 91 jaar lang heeft de fan fare klaargestaan voor Tienray en de Tienraynaren. Daaraan lijkt nu een einde te komen, de laatste jaren zijn we als vereniging in een neerwaartse spiraal beland welke ons heeft geleid naar de huidige situatie waarin we serieus overwe gen om de vereniging op te hef fen", aldus de noodkreet. SPIRAAL Volgens bestuur en leden is diverse keren geprobeerd de neer waartse spiraal te stoppen en om te buigen, maar telkens bleken de pogingen zonder succes. Reeds vele malen is een beroep gedaan op oud-muzikanten om weer actief lid te worden. Vele uren zijn besteed aan jeugdwerving en vele veranderingen zijn doorgevoerd om de vereniging aantrekkelijk te maken, c.q. te houden voor de leden. Vorig jaar heeft het bestuur de noodklok al geluid, wat resul teerde in een rigoureuze koerswij ziging waarbij de wensen van de leden en het dorp centraal ston den. Helaas, zo constateren bestuur en leden een jaar later, heeft dat ook niet kunnen voorko men dat er toch enkele leden besloten om te stoppen. De fanfare deed dit jaar al niet mee aan het gemeentelijke MeWatoernooi. Wel deden de muzikanten en dirigent Maggi Stijns nog mee aan het grote orkest en koor dat bij gelegenheid van het SOS Wereldfestival Meerlo- Wanssum optrad. Als een van de laatste serenades rukte de fanfare uit toen het echtpaar Jan en Jana Bexkens terugkeerde van de mam moetvoettocht van Tienray naar het bedevaartsoord Santiago de Compostella in Spanje. WERELDKAMPIOEN De fanfare ven Tienray gold ooit als een van de beste muziekvereni gingen van het land. In 1954 werd Tienray zelfs wereldkampioen op het WMC in Kerkrade. Twintig jaar geleden telde de fanfare nog vijftig leden. Oudere leden haakten af en jongeren verlieten het dorp. De vereniging heeft nu nog vijfen twintig leden,inclusief zes bestuursleden. De fanfare van Tienray was wereldberoemd in de provincie Limburg. Vanwege de superieure klanken van het korps werd Tienrays Fanfare vaak uitge nodigd als de koningin een bezoek aan de provincie bracht. En bij grote muziekfestivals in Limburg moesten de muzikanten uit Tienray altijd als laatste optreden. De successen van Tienray's fanfare zijn vooral te danken aan de muzi kale talenten van Constant Dietz en zijn zoon Jan. Dietz kwam begin vorig eeuw naar Tienray als bedrijfsleider van een van de twee steenfabrieken. Hij was niet alleen een goed bedrijfsleider maar voor al ook een muzikale duizendpoot, die kort nadat hij in Tienray aan het werk ging tien muziekvereni gingen in de regio leidde, instru menten repareerde en muziekstuk ken componeerde. Constant Dietz, naar wie in Tienray een straat is vernoemd, zette de muzikale triomftocht in. Op 5 mei 1921 Na een roemruchte geschiede nis van 91 jaar lijkt het einde van de Tienrayse fanfare nabij. werd het eerste succes geboekt tij dens het muziekconcours in Culemborg. In de vierde afdeling wist Tienray met 558 punten (er waren er 600 te halen) een eerste prijs met promotie in de wacht te slepen. Nooit eerder had een korps zo veel punten bijeen gebla zen. In de vijf opeenvolgende con coursen wist Tienray door te sto ten naar de superieure afdeling. Het ene na het andere record werd verbroken. Na de dood van Constant Dietz ging het wat berg af, maar na de oorlog nam zoon Jan de muzikale leiding en ging het weer crescendo met de fanfare. Vanaf vrijdag 9 september start jongerencentrum Jera'70 in Ysselsteyn met een nieuwe activi teit, AVT (Alcohol Vrije Tienerdisco). Mede door de vele noodkreten die de laatste tijd te horen zijn dat er in de gemeente Venray weinig tot niks georgani seerd wordt voor de leeftijds groep die net naar het voortgezet- onderwijs zijn gegaan, hebben zij besloten speciaal voor deze groep een speciale avond in het leven te roepen. De avond is bedoeld voor jongeren uit de gemeente Venray en omstreken die de basisschool hebben verlaten, maar nog te jong zijn om de reguliere disco's te bezoeken. Dit komt dus neer op kinderen in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar. De tienerdisco zal tweewekelijks gehouden worden in de even weken. De muziek zal uiteraard helemaal op de bezoe kers afgestemd worden door een dj. Dit betekent dat je naast hip hop, R&B, top-40 muziek etc. ook altijd je eigen muziek kunt meene men. Verder zijn consumptieprij zen aangepast naar een klant vriendelijk niveau. Een drankje kost op deze avond namelijk slechts een euro. Natuurlijk geldt dit alleen voor frisdrank, want alcoholhoudende dranken zijn op deze avond niet te krijgen. Ook geldt er binnen de Jera op deze avond een rookverbod. De deu ren van de Jera gaan om 19 30 uur open. Om 20.00 uur zullen ze dan weer dicht gaan en om 22.45 uur gaan ze weer open. Om 23.00 stopt de muziek en eindigt de avond. Indien je eerder weg moet zul je dit even bij de medewerkers moeten melden aan het begin van de avond. Deze regel is genomen om overlast op straat te vermij den. Voor meer info over deze avond kun je terecht op de site www.jera70.nlof neem contact op met Willy Jacobs (tel. 0478- 542037). Afgelopen zaterdag heeft wet houder Heidens van de gemeente Venray het nieuwe onderkomen van de Volksuniversiteit aan de Bergweg op een ludieke wijze geopend, met hulp van een goo chelaar. Een tegoedbon voor een cursus werd uit een 'oude' druk pers gedraaid en door de wethou der overhandigd aan een cursiste die zich liet inschrijven voor een cursus Nederlands speciaal voor Polen: mevrouw Eva Lukion was de gelukkige. In zijn toespraak memoreerde Heidens aan het feit dat ondanks de donkere wolken, die in de afgelopen twee jaar over de Volksuniversiteit hingen, er nu tijd was voor blijdschap. De tweede etage van de Clockert is in de afgelopen maan den in een nieuw jasje gestoken en een nieuw logo zorgt verder ook voor nieuw elan. De Volksuniversiteit zal voorlopig in de Clockert beschikken over twee kantoren en een zestal leslokalen. In samenspraak met de gemeente Venray en andere participanten is de Volksuniversiteit ook betrok ken bij de opzet van een nieuw multifunctioneel gebouw dat over enkele jaren in de gemeente Venray zal verrijzen. De wethou der sprak in zijn toespraak zijn bewondering uit over het feit dat de Volksuniversiteit achttien jaar lang in een noodgebouw haar activiteiten uitvoerde, wat niet ten koste ging van de kwaliteit van de cursussen. "Iedereen zal in deze tijd de broekriem aan moeten halen, de gemeente de burgers en zo ook de Volksuniversiteit, maar met voorzichtig optimisme brengt de instelling weer een cursusaanbod op de markt met ongeveer twee honderd activiteiten, dat door honderd docenten worden uitge voerd en wordt georganiseerd door een klein maar enthousiast team van medewerkers", aldus de wethouder. Meer dan 250 men sen bezochten de open dag en er werden daadwerkelijk 110 cursis ten ingeschreven voor één van de vele activiteiten. Door de gooche laar werden tijdens deze open dag regelmatig tegoedbonnen uit de hoed getoverd en overhandigd aan een zestal aanwezigen. Het programma brengt voor elk wat wils, zo staan er weer ver schillende talencursussen op de rol, evenals computercursussen, activiteiten op het gebied van kunst en cultuur, communicatie en creativiteit. De meeste cursus sen starten in week 38. Maar ook in oktober en november gaan er nog kortlopende activiteiten van start. De programmaboekjes zijn gratis af te halen bij de VW kanto ren, gemeentehuizen en Rabobanken en natuurlijk in bij de Volksuniversiteit aan de Bergweg 4 in Venray. Voor informatie kunt u bellen met de Volksuniversiteit tel.: 0478-580185. (maandag t/m don derdag van 9 00-12.30 en 13.00- 15.00 uur). De Hoveniers ook voor uw tuin www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brieven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Hierbij wil ik graag kort reage ren over de ingezonden stukken van C. de Vocht en H. Rademacher in Peel en Maas van 25 augustus 2005. Mijn mening is dat je niet moet kritiseren over mensen en bedrijven, zoals onder nemer Maessen, als je het fijne er niet van weet, wat zich precies afspeelt in de zakenwereld. Ik denk dat dit met afgunst te maken heeft van C. de Vocht en H. Rademacher. De firma Maessen was, is en blijft een buitengewoon succesvolle onderneming, mede dankzij de heren Maessen en Krebbekx. Ik kan geen andere onderneming noemen, die zoveel betekent voor de gemeente en onder andere de werkverschaffing in de gemeente Venray. Dus, C. de Vocht en H. Rademacher, een beetje meer optimisme is toch aangebracht? En, een onderne ming als de firma Maessen zullen wij allen in de toekomst nog nodig hebben in de gemeente Venray. W. Fischer, Oostrum Na alle onzinnige initiatieven die het college van B&W sinds de verkiezingen in 2002 over de Venrayse bevolking heeft uitge stort, de 500.000 euro subsidie aan een particuliere onderneming door de onder druk gezette wet houder Heidens, de aanstelling van centrummanager Ron Mulders, de vervanging van het vertrouwde logo door een persif lage op het Andreaskruis met bij behorende, ideële prietpraat en het vrijblijvende geouwehoer over Venray 2015, om er slechts een paar te noemen, kan zoiets als het stimuleren van het recreatief win kelen of funshoppen er ook nog wel bij. Soms denk ik dat het colle ge enkel bij elkaar komt om te overleggen met welk bizar plan het de burgers nog meer kan gaan tarten. Niet alleen laat het college tel kens opnieuw blijken geen kaas van de simpelste economische beginselen te hebben gegeten, maar ook heb ik de stellige indruk dat het amper beseft wat er onder de gewone burgers leeft. Het kost vele gezinnen in deze economi sche recessie al veel moeite om de gewone, dagelijkse levensmidde len in huis te halen. Die mensen krijgen niet maandelijks het riante salaris van B&W overgemaakt om zich aan luxeartikelen te buiten te gaan. En heeft het college bij de Venrayse middenstand navraag gedaan of die op het binnenhalen van meer concurrentie staat te springen? Maar dat is nog niet alles. Elke verstandige ondernemer zal zich pas in Venray vestigen als hij vol doende winstkansen prognosti ceert. Hij zal eerst een deugdelijk marktonderzoek laten uitvoeren en bij zijn brancheorganisatie te rade gaan. Hij zal echt geen notitie van Heidens acquisitieplan nemen, tenzij die met een grote zak subsidie aan een van Venray's uitvalswegen staat om de nieuw komer te omhelzen. Die strategi sche visie van Heidens klinkt visio nair en irrealistisch, als van een andere planeet, en had voor mij terecht binnenskamers kunnen blijven. Genoemd acquisitieplan zal net zo'n zeepbel worden als die BMW-affaire. Mocht ik ooit nog in een vlaag van verstandsver bijstering masochistische of zowaar zelfdestructieve trekken gaan vertonen en me als recreant willen vergapen aan luxe-artikelen die ik nooit van mijn leven zal kunnen kopen, dan bekijk ik wel het tv-verslag van de jaarlijkse mil- jonairsbeurs of ga me in Düsseldorf 'verpozen', toch zeker niet in een zich in niets onder scheidend provinciaal nest dat door wereldvreemde, achterlijke sukkels wordt bestuurd. drs. Joep van de Pasch, Venray De Hulst 2 Venray, enkele jaren terug nog bestemd voor eenieder die hier een meubelzaak wilde vestigen, maar al vrij snel het monopolistische domein van pro jectontwikkelaar 3-W, welke uit sluitend geïnteresseerd was om tegen maximale huurprijzen mini male ruimten aan te bieden, om deze vervolgens tegen grof geld aan beleggers te verkopen. Deze arrogantie van gemeente en 3-W leidde tot de spoedige en door iedereen voorspelde ondergang van de meubelboulevard. Om de geleden winstderving van tig-mil- joenen euro's enigszins te verzach ten schonk de gemeente haar voormalige gemeentewerf aan 3- W voor een vriendenprijsje van 45 euro per m2. Hoewel de onderne mers op "De Brier", waar ook de gemeentewerf gelegen is, reeds jaren door de gemeente geboycot werden om een meubelzaak op te starten of uit te breiden, kreeg 3- W daarentegen alle medewerking voor de realisatie van een klein schalige meubelboulevard. En De Hulst 2? Die werd met het nodige verlies tegen het schamele bedrag van 35 euro per m2 aan onze Venrayse Harry Maessen verkocht in afwachting van dat soort werk gelegenheid, wat schijnbaar alleen nog maar aan onze slaafse buiten landse werknemers besteed is. Dat er nooit onderhandelingen zijn geweest met BMW acht ik, onze bestuurders en Harry Maessen kennende, niet aannemelijk. In de achterkamertjes van het gemeen tehuis is uiteindelijk iedereen overtuigd geraakt van de integri teit van de firma Maessen. Maar de hieruit getrokken conclusies van onze fractievoorzitters zijn rond uit onnozel en kortzichtig te noe men. De grondverkoop aan Maessen had onder voorbehoud en tegen normale tarieven dienen te gebeuren. Het argument dat de kosten van de nog aan te leggen infrastructuur de te goedkope grondprijs rechtvaardigen is of naïef of de reinste volksverlakke rij. Ook na aanleg van de infrast ructuur en rekening houdend met het renteverlies kost de grond Harry Maessen uiteindelijk niet meer dan zo'n slordige 55 euro per verkoopbare m2. Uitgaande van een waarde van 85 euro per m2 (aangrenzende grond kost 150 euro per m2, a.u.b. en dank u wel!) bedraagt de door Maessen te behalen verkoop winst 5,5 mil joen euro. Hierbij komt nog de winst van de door hem zelf aan te leggen infrastructuur en te bou wen opstallen, vanwege de hem gegunde monopoliepositie. Als je dit soort begunstigingspraktijken afzet tegen datgene waarmee onze goedwillende Venrayse onderne mers dagelijks op het gemeente huis geconfronteerd worden is dit niet alleen onbegrijpelijk, maar bovenal onrechtmatig te noemen. Juist zij worden opgezadeld met torenhoge grondprijzen, gebrek aan juiste bestemmingsplannen, geldverslindende en onbegrijpelij ke welstandeisen, gedwongen winkelnering bij projectontwikke laars en ambtenaren en politici die alleen maar nee kunnen verkopen omdat het belang van de grote jon gens, door onderling gekonkel en belangenverstrengeling, steeds voorop staat. Dit begunstigingsbe- leid voor projectontwikkelaars, zowel de industrieterreinen als de woningbouw betreffende, zorgt ervoor dat velen ten gunste van enkelen, jaren krom moeten lig gen of uiteindelijk het bijltje er bij neer gooien. Zijn dit de normen en waarden van ons huidige kabi net? Graag laat ik mij door een van jullie overtuigen dat niet jullie maar juist ik de onnozele hals ben! Hopende op uw spoedige reactie in Peel en Maas, verblijf ik met afnemende hoogachting, Leo Reintjes, Leunen Vorig jaar (november 2004) op vakantie en na thuiskomst onze PC gehackt en alle info eruit mis bruikt. Wat nu? Naar de politie aangifte doen. Maar wat schetst onze verbazing? Politie doet niks helemaal niks, prioriteiten stellen heet dat. Oke, dan naar de Officier van Justitie. Deze geeft opdracht aan politie voor een onderzoek. En? Ja hoor niks helemaal niks pri oriteiten zeggen ze weer. Dan op televisiereclame: Doe altijd aangif te! Maar waarvoor als je toch niet wordt geholpen. Moet je zelf dan politieagentje gaan spelen? Ja, mis schien is dat de oplossing. Geen prioriteiten meer en alleen bur gers die alles zelf oplossen met harde hand regeren heet zoiets, toch? Dus woon je in Venray of regio ervan en er overkomt je iets dergelijks bespaar je de moeite van aangifte en blijf lekker thuis probeer erachter te komen wie de dader is en juist tref je eigen maatregelen kan de poli tie mooi verder gaan met hun pri- oriteitjes stellen. In oktober weer maandje op vakantie, en dan? Vrees de thuiskomst, want als er t iets gebeurt en mijn prioriteitje is niet aan de beurt dan sta ik weer I in de kou. Misschien moeten we dus gaan Amerikaniseren hier en ook maar het heft in eigen hand nemen. O ja, dat woord prioriteit i is een mooi woord in alle conver- satie met politie hoor je dat wel 1000 keer. Een ongeruste mede- burger uit Venray. i M. Schuurmans, Venray

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5