lerdenkingsdienst op Britse orlogskerkhof pvef RUIMT Subsidieverstrekking riekt naar ambtelijke willekeur Weinig inbreng jongeren in jeugdnota inder regels en korte rocedures een kwestie van tijd 'artsterren in Venray tot 50% korting! Hennepkwekerijen Julicher Meijer Ter promotie van de Bavaria Word Darts Trophy zijn internationale dartsterren lomenteel on tour in Nederland. Woensdag waren de dartsterren te gast in Venray. Met n speciaal ontworpen bus streken dartfenomenen zoals onder anderen Martin Adams foto), Tony West, Darryl Fitton en Mervyn King neer bij de beide ClOOO-winkels in Venray. De klanten konden met de darters op de foto of een handtekening vragen en zelfs een potje met hen darten. De one hundred and eighty' schalde dan ook regelmatig door de beide supermarkten. I Op het Britse oorlogskerkhof n de Hoenderstraat in Venray )rdt op woendag 14 september iiaf 11.00 uur een speciale her- nkingsdienst gehouden. De itse vereniging Market Garden :terans Association neemt hier- n met ongeveer 160 leden deel. De Anglo-Dutch Bond, die jaarlijks de traditionele herdenking bij woont, komt eveneens met een groep van 30 personen. De Britse gasten hebben de Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en omgeving om hulp gevraagd om deze herdenking te helpen lei- OPI Diverse tuinmeubel showmodellen den. Omdat op een doordeweek se dag het onmogelijk is om een harmonie, fanfare of koor te vra gen, werd hulp gevraagd aan de KLU Basis De Peel, die de Kapel van de NatRes (Nationale Reserve) bereid heeft gevonden te onder steunen. Het gemengd senioren- koor Crescendo uit Venray en de Pipe Major William McVean, British Army, op doedelzak com pleteren de muzikale ondersteu ning. Sprekers zijn pastoor Em. Maesen en Lt. Kol. Bert Welmer, KLU. Het geheel staat onder lei ding van ceremoniemeester Henny Meijer van de Bond van Wapenbroeders Venray. Market Garden was de grootste gecombi neerde parachutisten actie uit de historie. Op 17 september 1944 werden 30.000 Airborne troepen op Nederlands bezet gebied gedropt in de streek Eindhoven- Nijmegen-Arnhem met het doel alle bruggen intact te veroveren opdat 20.000 voertuigen zouden kunnen oprukken van België naar Apeldoorn in twee dagen. Het plan beoogde de oorlog rond Kerstmis 1944 te beëindigen. Het ■ambitieuze plan mislukte, Arnhem was "een brug te ver" en de vrese lijke oorlog duurde voort tot mei 1945. In Nederland werd het dra matische verlies van de Britse para's bij Arnhem (75% verloren) geschiedkundig als "De Slag om Arnhem" vastgelegd en de Amerikaanse para's, luchtmacht bemanningen en grondtroepen van het Britse 30e legerkorps van de operatie Market Garden wer den meestal vergeten. Dat is de reden dat in 1987 de Market Garden Veterans Association werd opgericht, met als rechtspersoon een gelijknamige stichting in Nijmegen, die sinds die tijd regel matig een week in september een pelgrimstocht organiseert langs de vele Britse erevelden, waar de strijdmakkers liggen begraven. Een van de medeoprichters Mr. Charles Reeves zal in Venray aan wezig zijn met circa 160 leden van deze association. De Britse gasten verblijven in Nuland en bezoeken behalve Venray ook Uden, Eist, Nijmegen en Groesbeek. De Bond van Wapenbroeders, in mei 2005 actief met de actie 60 jaar bevrij ding, werd verrast door het ver zoek om deze speciale herdenking op te zetten en doet er alles aan om het de Britse gasten naar de zin te maken. De politie heeft dinsdag in Horst twee hennepkwekerijen opgerold. Daarnaast is een voormalige kwekerij en een hennepstekkérij ontman teld. Bij de actie zijn in totaal drie personen aangehouden die bezig waren met het knippen van henneptoppen. Agenten troffen hennep kwekerijen aan op de bovenverdieping van een woonhuis aan de Hofweg in America (met 400 hennepplanten) en in een woning aan de Americaanseweg in Horst (met 800 hennepplanten). In de woning aan de Americaanseweg zijn drie personen aangehouden die henneptoppen aan het knippen waren. Het gaat om een 28-jarige Venrayse, een 36-jari- ge vrouw uit Horst en een Venraynaar (25). In een schuur' achter een woning aan de Wouterstraat in America troffen de agenten een kwekerij aan die niet meer in bedrijf was. De hennepstekkerij werd opgerold in een loods aan de Lorbaan. In die stekkerij was voor zo'n 30 personen plaats om de henneptoppen te knippen. In de loods werd niemand aan getroffen, Op de diverse locaties zijn de planten en de benodigde appara tuur zoals assimilatielampen, transformatoren en koolstoffiltérs in beslag genomen. De politie stelt een onderzoek in om de eigenaren van de betreffende stekkerij en de kwekerijen op te sporen. Donderdag 1 september 2005 - Pagina 3 De rekenkamercommissie laat geen spaan heel van het gemeentelijk subsidiebeleid. In een onthutsend rapport worden tal van wantoestan den aan de kaak gesteld. De rekenkamer, die bestaat uit vijf raadsleden, heeft daarbij het onderzoeksbureau ACS in de arm genomen. Het blijkt dat ambtenaren geheel op eigen houtje subsidies toeken nen en dat de subsidieverorde ning aan de laars wordt gelapt. Het is zelfs niet gelukt de exac te omvang van de subsidies vast te stellen. De rekenkamercommissie gaat uit van een bedrag dat ligt tussen 6 en 8 miljoen euro per jaar. Er blijkt op het gemeente huis geen goed overzicht te vin den te zijn. Een uitdraai uit het financiële systeem biedt evenmin soelaas, omdat er ook andere bedragen op de post 'subsidies' zijn geboekt. Ambtenaren hanteren ieder hun eigen werkwijze. Omdat elke controle ontbreekt, worden fou ten niet of nauwelijks ontdekt of gecorrigeerd. De rekenkamer concludeert dat daardoor het risi co bestaat dat publieke gelden niet doeltreffend worden besteed. Ook worden subsidies en inkoop vaak verward. Dit leidt tot onge wenste effecten. De juridische positie is daardoor bijzonder zwak. Bijna alle bezwaar- en beroepszaken die instellingen aanspannen worden door de gemeente dan ook verloren. 'De gemeente heeft geluk gehad dat de instellingen zich niet formeler of harder opstellen', concludeert het rapport. Er blijkt ook geen subsidiepla fond te zijn, alhoewel dit naar bui ten toe wel gemeld wordt. In een interview vertelde een beleidsme dewerker dat een instelling opbel de of er mogelijk subsidie beschikbaar was. De ambtenaar antwoordde dat er geen geld was en dat het dus geen zin had een aanvraag in te dienen. De instel ling zag er toen maar vanaf. De rekenkamer wijst er op dat indien deze instelling de aanvraag wél had ingediend, de subsidie niet geweigerd had kunnen wor den. De commissie voorziet dat de accountant eèn afkeurende ver klaring zal afgeven over de recht matigheid van de jaarrekening 2005. Over 2004 wilde en kon de accountant nog geen oordeel vel len omdat de gemeente de zaken nog niet op orde had. Wethouder Heidens (CDA) zegde toe dat de goedkeurende verklaring voor 2005 geen problemen zou opleve ren. Maar de rekenkamer denkt daar heel anders over. EERSTE ONDERZOEK Dit is het eerste onderzoek van de rekenkamercommissie, die in december 2003 aan de slag ging. De commissie bestaat uit de raads leden Rein Dupont (CDA), Henk Bisschops (PvdA), René Francken (WD), Theo Mulders (Samenwerking) en Richard de la Roy (Lokaal Aktief). Het doel was een oordeel te geven over de sub sidieverstrekking van de gemeen te Venray en aanbevelingen te doen voor verbetering. Er zijn zeven subsidies geselecteerd die samen zo'n 70 procent van het totale subsidiebedrag uitmaken. Ze liggen allen op het terrein van de afdeling Maatschappelijke Diensten: Synthese (maatschappe lijk werk) 1.052.299 euro, biblio theek 665.928 euro, schouwburg 773 273 euro, schoolbegeleiding 103.115 euro, dorps- en wijkra den 102.106 euro, de Kemphaan 17.790 euro en huiskamerproject Brukske 9903 euro. Het blijkt dat bij alle onderzoch te onderwerpen een actueel en goed beleid ontbreekt. De com missie noemt beleid een basis voorwaarde voor subsidievers trekking. Door het ontbreken van een beleidskader is het erg lastig met instellingen afspraken te maken over prestaties. In de prak tijk blijkt dat de instelling het beleid bepaalt in samenspraak met de ambtenaar. De politiek staat daarbij geheel buitenspel. De begroting schept daarbij nog meer verwarring. Zo worden bij voorbeeld alle subsidies voor wel- zijnsinstelling Synthese opgeno men onder de post 'maatschappelijk werk'. Terwijl de activiteiten veel omvangrijker zijn. Bij de bezuingingen van de laat ste jaren heeft de gemeenteraad beslissingen genomen op ondeug- lijke gronden. Want inhoudelijke criteria om keuzes te maken ont braken. Daardoor werd veelal de 'kaasschaafmethode' gehanteerd. Zonder dat de gevolgen voor de activiteiten of prestaties duidelijk waren. Ook de instellingen heb ben dit zo ervaren. De rekenkamer velt ook een vernietigend oordeel over het archief dat als 'ronduit slecht' wordt betiteld. Om de subsidie verleningen te beoordelen zijn dossiers in het archief nagetrok ken. Het bleek een puinhoop te zijn. Lang niet alle subsidieaanvra gen zijn boven water gekomen. Uit interviews werd duidelijk dat er inderdaad subsidies zijn vers trekt zonder dat daarvoor een aan vraag is ingediend. De subsidieverstrekking is ook niet geautomatiseerd. Er is ooit een begin gemaakt met het vast leggen van het subsidieproces, maar het werk is nooit afgemaakt. Dë rekenkamer velt een hard oordeel. "De meeste betrokkenen zoals beleidsmedewerkers, management, financiële mede werkers en juristen weten dat de werkwijze niet goed is. Tot op heden hebben er echter nauwe lijks of geen structurele verbete ringen van het subsidieproces plaatsgevonden." Het college spreekt in een reac tie van een 'gedegen onderzoek' en trekt het boetekleed aan. "We onderschrijven de conclusies die hard, duidelijk maar ook terecht zijn", aldus wethouder Heidens, die meldt dat de gemeente al twee, drie jaar bezig is met een kwaüteitsslag. "We constateren dat er grote verbeterslagen moe ten plaatsvinden binnen de orga nisatie." De jeugdnota 'Venray prik kelt jongeren' is vooral door ambtenaren, beleidsmedewer kers en andere professionals opgesteld. Het betrekken van jongeren bij de totstandko ming van de nota verliep moeizaam. Bij de eerste bijeen komst van de denktank was zelfs geen enkele jongere aan wezig. Na een actieve zoek tocht wist de gemeente toch enkele jeugdigen te porren voor de tweede bijeenkomst Afgelopen dinsdag vond een presentatieavond plaats. De amb tenaren Irma Pijpers en Frits Vossen gaven een toelichting op de beleidsnota. Tussen de ruim veertig aanwezigen in de raadzaal zaten welgeteld drie jongeren. Zij zijn allen lid van de nieuwe jonge- renclub V-Kick. De andere bezoe kers waren vooral ambtenaren en politici. Als nieuwe ambtenaar ging Irma Pijpers op 4 april aan de slag. Op 11 mei en 2 juni waren de sessies van de denktank waarna nog een individuele reactieronde volgde. Op 28 juni keurde het college de nota goed en in september is de politiek aan zet. Op donderdag 8 september is de behandeling in de commissie Maatschappelijke Diensten en op 27 september is de gemeenteraad als laatste aan zet. De nota is nog behoorlijk abs tract en vaag. Het betreft de leef tijdsgroep van 0 tot 24 jaar. Dit is ruim 25 procent van de Venrayse bevolking. De jongeren van V- Kick worden door de gemeente op handen gedragen. Ambtenaren deelden flyers uit van het eerste festival dat zaterdag in 't Podium wordt gehouden. Frits Vossen: 'We zijn er trots op dat een aantal Venrayse jongeren zo'n actieve rol heeft gespeeld. Ik wil zelfs recla me maken voor de kick-off van komende zaterdag. Dit is een goed voorbeeld van de goede dingen die in Venray gebeuren." Henk Elegeert, adviseur van jon gerencentrum Dingus, vond dat er nogal wat mis is gegaan met de communicatie. Zo zouden de Dingus-jongeren niet uitgenodigd zijn. Hij vond dat de Venrayse jon geren er sowieso nauwelijks bij betrokken zijn. Raadslid Jeanne Hendrix (CDA) pleitte eveneens voor meer betrokkenheid van de jeugd. Ambtenaar Vossen gat toe ontevreden te zijn over de inbreng van de doelgroep. "We hebben slechts een heel klein stukje van alle subculturen aan tafel gekre gen. Bij de eerste denktanksessie konden er geen jongeren aanwe zig zijn omdat ze andere bezighe den hadden. We hebben toen con tact met hen gezocht en de keer daarop waren enkelen van hen er wel bij. Maar in de toekomst wil len we alle groepen bij elkaar zien te krijgen." Gijs Schapendonk, voorzitter van V-Kick, maakte duidelijk dat hij en de andere leden er niet door de gemeente zijn 'neergezet'. "Wij zitten hier uit eigen initiatief. We voelen ons niet thuis in het bestaande jongerenleven in Venray. Voor alle jongeren willen we activiteiten organiseren." De bijeenkomst stond dinsdag bol van de ambtelijke taal. Volgens Irma Pijpers is communiceren het toverwoord. 'De strategische visie, pilotprojecten, implementatie- matrixen, stroomlijnen, rode punt waar rode draden bijeenkomen, doorklikken naar andere lagen, doorontwikkelen...'. Al dit soort kreten werden de zaal in geslin gerd. Gijs Schapendonk vond meer toegankelijke taal en informatie bittere noodzaak. Wil de gemeen te meer jongeren bij haar beleid betrekken. "We willen vooral geen ambtelijke stukken. Maar bijvoor beeld informatieavonden voor de jeugd. Dat maakt het wat leuker." In de nota wordt de jeugd opge deeld in leeftijdscategorieën. Henk Elegeert zei het vreemd te vinden dat er één groep is van 15 tot 18 jaar. "Houd er bij activitei ten rekening mee dat pas vanaf 16 jaar alcohol mag worden gebruikt." Ambtenaar Pijpers vond dit geen probleem. "Want door de 15-jarigen zal ook wel wat alcohol worden gedronken...". Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen fedactie@vandKimunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur, Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582827 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland) Paqi.pEEL EN MAAS tatenlid Jan Loonen: "De finish is nog niet bereikt" Deregulering was een paar aar geleden het toverwoord. Het moet anders", vond ook et kersverse CDA-Statenlid an Loonen vlak na het over weldigende verkiezingssucces q maart 2003- De Venraynaar aaakte er na zijn intrede in [aastricht direct werk van. lij riep iedereen in Venray op ie met zijn bouwplannen astliep in de ambtelijke oolens. De knelgevallen ver- amelde hij in een rapport dat lij aanbood aan gedeputeerde er Driessen. Twee jaar later Hinkt Loonen nog even strijd- aardig. Maar ook hij merkt at het vaak taaie processen lijn die niet een-twee-drie zijn In de verkiezingstijd had het DA de slogan dat voor iedere ieuwe regel er twee moesten morden afgeschaft. Deregulering ras een 'hot item'. Jan Loonen elativeert nu de drang naar het fschaffen van zo veel mogelijk egels. "Eigenlijk boeit het nie- nand hoeveel wetten of regels er ijn. Het gaat erom dat mensen liet meer een jaar hoeven emme- n voordat ze een vergunning rijgen, als dit ook binnen drie aaanden kap. Je ziet dan ook een :rschuiving van dereguleren naar versnellen. Het afschaffen van regels is geen doel op zich. Het gaat erom dat vergunningen eenvoudiger, sneller en tegen minder kosten verleend worden." Het CDA-Statenlid vindt dat er in de afgelopen twee jaar veel bereikt is. "Neem de één-loket functie. Dat is een hele verbete ring. Vroeger moest een dossier bijvoorbeeld langs vijf verschil lende afdelingen. En evenzoveel ambtenaren waren er mee bezig, maar niemand die'zich er echt verantwoordelijk voor voelde." Op het provinciehuis is het proces 'heroriëntatie ruimtelijke ordening' in volle gang. De pro vincie wil resultaatgericht wer ken met minder regels en meer ruimte en verantwoordelijkheid voor de gemeenten. De ambtena ren in Maastricht zijn voortaan minder tijd kwijt aan het toetsen van bestemmingsplannen. Meedenken en adviseren komt in de plaats van toezicht. Vooral gedeputeerde Driessen (CDA) maakt zich er sterk voor de ruim telijke planvorming uit de strope rige en bureaucratische sfeer te halen. OPROEP Jan Loonen wilde direct na zijn aantreden de dagelijkse praktijk leren kennen. Hij deed in week blad Peel en Maas een oproep om knelgevallen te melden. Hij heeft nu zo'n zeventig reacties binnen. "De helft is opgelost of overge waaid. Maar een aantal is heel hardnekkig. Mensen blijven zich melden. Ik hoop dat ze dit ook blijven doen. Soms vraag ik me af of ik als Statenlid niet te veel met details bezig ben. Wij moeten immers kaders stellen en het pro vinciebestuur controleren. Dat is een worsteling. Maar ik wil weten wat er speelt en hoe de problemen opgelost kunnen wor den. Het ligt echt niet alleen aan de onwillige overheid. Aanvragen zijn soms onvolledig of er wor den onmogelijke dingen gevraagd." Loonen wil bereikbaar zijn en zijn mobiele nummer is geen geheim. Zijn uitspraak 'schanda lig dat wethouders onbereikbaar zijn' deed destijds nogal wat stof opwaaien. "Natuurlijk heb ik makkelijk praten. Ik ben geen bestuurder, maar volksvertegen woordiger. Maar neem Ger Driessen. Die is ook altijd voor iedereen bereikbaar. En hij rent van hot naar haar om zaken op te lossen. Hij was ook heel ontvan kelijk voor mijn rapport. Hij is slagvaardig en wil weten wat er hapert aan de knelgevallen." Binnen het CDA is deregulering geen toverwoord meer. In het verleden werden nogal eens uit zonderingen bedacht om een bouwplan toch door de procedu res te loodsen. "Minder regels betekent duidelijkheid. En dat betekent ook dat er 'nee' ver kocht wordt. Deregulering wil niet zeggen dat alles mag. De regels die overblijven dienen wél gehandhaafd te worden." De tendens is dat Rijk en pro vincie steeds meer taken overdra gen naar de gemeenten. Jan Loonen juicht deze ontwikkeling toe. "Want de gemeente kan een veel betere afweging maken over een lokale kwestie dan Den Haag of Maastricht." Maar anderzijds ziet het Statenlid nieuwe proble men opdoemen. Hij vreest dat veel gemeenten hiertoe niet in staat zijn. "In Venray is vorig jaar een reorganisatie doorgevoerd. Maar de achterstanden zijn nog steeds niet weggewerkt. En ik zie nog niet veel verbetering. In het verleden konden de gemeenten gemakkelijk toetsen aan de regels van een hogere overheid. 'Het mag niet van de provincie', kreeg de aanvrager dan te horen. En daarmee was de kous af. Nu moe ten de gemeenten zelf een afwe ging maken en dat zal soms lastig zijn. Het vereist meer kennis. Dat moeten de gemeenten zich goed realiseren. Ik vraag me af of dit goed van de grond komt. Rijk en provincie komen er makkelijker vanaf, terwijl de gemeenten met de gebakken peren komen te zit ten. Zij kunnen niets doorschui ven. Zij moeten het product leve- Loonen vindt het een belangrij ke voorwaarde dat de gemeente de zaken zelf goed op orde heeft. De interne organisatie, de bestemmingsplannen die up-to- date moeten zijn, ontwikkelings planologie en regionale samen werking komen dan om de hoek kijken. Hij vindt dat er duidelijk een nieuwe wind waait. "Het moet nog steeds anders. We zijn er volop mee bezig en zitten nog midden in het proces. Er is al veel gewonnen, maar de finish is nog niet bereikt. En er gaat nog van alles fout. De gemeenten moeten hun verantwoordelijkheid nemen en het nieuwe beleid oppikken. Als de organisatie op het gemeen tehuis goed is ingericht, dan moet het makkelijk kunnen. Het is nu nog te vroeg om te oorde len. Maar ik heb er alle vertrou wen in. Voor de volgende verkie zingen in maart 2007 moeten we de balans opmaken."

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3