eestelijke opening ijnhoeve Limburgergaard 125) amilie Van Hooft laatste eekwinnaar fotowedstrijd Koester uw monument De Vette Naaf voor de 25ste keer naar Ahrweiler Minder bezoekers bibliotheek THI55=n Toon Hermans Huis Over de kop SYS?IM:Ci Pagiii Honderdzesentwintigste jaargang - week 34 - donderdag 25 augustus 2005 )pen dag in Leunen o o L EN MAAS De eerste oogst hangt aan de ruivenranken te wachten op vat meer zon. 'Tijd om eens te aten zien wat we doen' ïedachten Piet en Ine Bistervelts van Wijnhoeve limburgergaard aan de iteegsepeelweg in Leunen. En lus organiseren ze op zondag 1 september tussen 11 en 17 r een open dag. grote plannen met haar wijnhoe ve. Op het ogenblik staan er tien soorten uitgeplant en dat zijn hoofdzakelijk nieuwe rassen die goed gedijen en 'afrijpen' in het Nederlandse klimaat. Deze nieu we rassen, ontwikkelt door onder zoekcentra en veredelaars in Duitsland, staan op proef in Leunen en ze zijn meeldauwresis- tent. Dat betekent niet alleen dat ze veelbelovend zijn voor het Nederlandse klimaat en de Limburgse grond, maar ook dat ze milieuvriendelijk verbouwd kun nen worden. WIJN ADOPTEREN ebjben hcwushnsoor deze meuwel! we minder of zelfs niet hoeven bespuiten"verrelTPietffiStervelts "Bovendien gaan we niet voor de maximale opbrengst per hectare, want dat gaat ten koste van de kwaliteit. Door uitgekiende Piet Bistervelts controleert de druiven van zijn wijnhoeve alvast voor de open dag op 11 september. bemesting) geslaagde kruisingen van traditionele rassen en door die eéh^ê^d'd' bk'siPvo^f^ize wij nen." Om dit allemaal duidelijk te maken aan iedereen, ontplooien ze in Leunen een heleboel activi teiten. Natuurlijk de open dag op 11 september, maar verder zullen er regelmatig excursies en proef- sessies gehouden worden met, indien mogelijk, een barbecue in de wijngaard. Vanwege de grote hoeveelheid vragen om informatie is het nu ook mogelijk om een rij druivenstokken te adopteren. Als een soort vervanging van de nooit uitgevoerde droom om in Frankrijk druiven te gaan plukken, om een dagje te ontstressen bij de oogst of te helpen bij het snoeien in het voorjaar. Een Franse brood maaltijd met proeverij van de wijn van de druiven van een jaar eerder hoort er ook bij. Tijdens de open dag zal er uitleg gegeven worden over de druiven- soorten op de wijnghoeve, zoals de Regent, een blauwe druif, de Johanitter, een witte druif, en de Solaris, een vroegrijpende druif. Alle drie de soorten zijn nieuw en resistent tegen ziektes. Van enke le rassen zullen ook rose's gepro duceerd worden. Voor de kinde ren is er een kleurwedstrijd. De kleurplaat van de winnaar zal als basis gebruikt worden voor het wijnetiket van dit jaar. Bezoekers kunnen een glaasje wijn proeven van dezelfde soorten waarmee de wijngaard in Leunen dit jaar haar eerste flessen hoopt te vullen. Natuurlijk zijn er ook gewone handdruiven om te proeven. Piet Bistervelts in nog druk aan het timmeren aan de ontvangst ruimte en hoopt op goed weer: "Burgemeester Waals doet de offi ciële opening en dan zou het toch leuk zijn als we dat buiten in de wijngaarde kunnen doen." Voorlopig staan de druiven aan de Steegsepeelweg 55 in Leunen nog wat in de nattigheid. Wie meer wil weten over de open dag of de Wijnhoeve in het algemeen, kan even bellen met de familie Bistervelts, telefoon: 0478- 589732. waarde van 12,50 euro en een gratis vergroting van de vakan tiefoto van Dom Melskens in ont vangst nemen. De winnende foto dingt, net als alle andere weekwinnaars en ingezonden foto's, mee naar de hoofdprijs Kiki Jaspers van Combi Dom Melskens gaf de prijzen aan Frans en Maria van Hooft die volgende week donderdag, 1 september, wordt bekendge maakt. De familie Van Hooft uit Venray is de laatste weekwin- paar geworden van de vakantief- |>towedstrijd van Peel en Maas )n Combi Dom Melskens. (Tijdens een vakantie in Zuid- jtfrika maakte Frans van Hooft de pinnende foto van zijn vrouw ^aria, die wordt verrast door :en chimpansee. Tijdens een pandeling over Kaap de Goede poop wilde deze nieuwsgierige ^jap de waterfles uit haar rugzak SBWakken. Vanzelfsprekend schrok i|aMaria van Hooft zich een hoedje 1 Boen ziï za8 wat de chimpansee )ehof van plan was. Haar man, altijd het fototoestel bij de hand, wist op het juiste moment haar schrik op de gevoelige plaat vast te leg gen. Net als alle andere week winnaars mocht de familie Van Hooft een boekenbon ter waar- Maria van Hooft schrok zich een hoedje toen de chimpansee haar waterfles wilde 'stelen' de van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter DAMES HEREN KAPSALON Ui CAREi. 1 HAIR CARE FOUR Oude Oostrumseweg 19a 5802 CA Venray telefoon 0478 55 04 07 Knippen heren 13,= dames 14,= Gratis parkeren! Nu ook op maandag open! Vrijdag tot 20:30uur JAlVrtY/iT-i iHi'i11 iir-i in «n Het Toon Hermans Huis in Venlo, een (inloop)huis voor mensen met kanker en hun naas ten, houdt op woensdag 7 sep tember onder leiding van een gids van het Limburgs Landschap en enkele medewerkers van het Toon Hermans Huis, een natuur wandeling over landgoed de Hamert. De wandeling bedraagt onge veer vijf kilometer. Start is om 14.00 uur vanaf het Pannenkoekenhuis bij Jachthut op den Hamert aan het Twistedenerweg in Wellerlooi of om 13.30 uur bij het Toon Hermans Huis. Aanmelden via tel. (077)3211433. Indien nodig kan vervoer geregeld worden. Vrijdagmiddag rond 16.30 uur raakte een auto, die vanuit Nijmegen richting Venlo reed, bij een verkeersongeval over de kop. De 23-jarige bestuurder uit Helmond verklaarde zelf dat hij licht in slaap gesukkeld was en daardoor met een wiel in de mid denberm terechtkwam. Nadat hij zijn auto probeerde te corrigeren, kwam hij via een voorbijkomende vrachtauto en de vangrail ondersteboven op de weg terecht. De man kon zelf uit zijn voertuig klimmen en liep ongedeerd rond op het moment dat de politie arriveerde. De vrachtauto kon zijn weg vervol gen. Bij het ongeval, dat net voor de afslag Venray-Noord gebeurde, raakte niemand gewond. Het aantal bezoekers aan de Bibliotheek Venray is in 2004 licht gedaald naar ruim 232.000. Dat blijkt uit het jaarverslag van de bieb. In het jaarverslag 2004 van de Bibliotheek Venray wordt uitge breid verslag gedaan van de activi teiten en resultaten van het afgelo pen jaar. De voorbereidingen ten behoeve van het jubileum en de herinrichting hebben in 2004 de nodige inspanning gevraagd. Toch zijn deze activiteiten niet ten koste gegaan van de dienstverlening. Hoewel het aantal bezoekers en uitleningen in 2004 licht is gedaald, mag de bibliotheek zich blijven verheugen in een grote belangstelling van de Venrayse bevolking. De 9.129 leden, ruim 20 procent van de bevolking, leenden meer dan 362.000 objecten, voor namelijk boeken. Opvallend was de stijging van het aantal uitlenin gen van dvd's met 45 procent ten opzichte van 2003. In het jaarver slag staan onder meer de activitei ten in het kader van leesbevorde ring en bibliotheekpromotie uitge breid beschreven. Peuterspeelzalen, kinderdagverblij ven en basisscholen kunnen kiezen uit kant en klare projecten, voor zien van aanvullend materiaal en een handleiding voor de leerkrach ten. Daar is door die instellingen dankbaar gebruik van gemaakt. Ook hebben tientallen groepen leerlingen uit basis- en voortgezet onderwijs deelgenomen aan door de Bibliotheek Venray georgani seerde activiteiten, van Kinderboekenweek tot Jonge Jury. In het jaarverslag is tevens een overzicht te vinden van alle ten toonstellingen en presentaties die in de loop van het jaar in de biblio theek zijn georganiseerd, vaak in samenwerking met Venrayse instel lingen. Het jaarverslag ligt ter inza ge in de bibliotheek vanaf donder dag 1 september. Deze week de Franciscanerkerk, gebouwd door architect J. Kayser in 1926 nadat de kerk uit 1820 door brand was verwoest. Officieel de Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten, maar in de volksmond de Paterskerk genoemd. Deze kerk sluit aan bij het vroegere klooster nu ver pleeghuis Beukenrode. De aan sluiting van de diverse bouwmas sa's zijn zeer karakteristiek.De kerk is een eenschepig gebouw, in acht traveeën gescheiden met rechte natuurstenen steunberen. Het dak ook hier een zeer steil zadeldak met rode pannen, voor zien van dakruiter met galmgaten tot de nok, waarboven een spits leien zadeldak. Tussen de steun beren aan de Leunse weg bevin den zich glas en lood ramen. De entreepartijen en twee kapellen bevinden zich in een platte aan bouw. In het verlengde van de kerk, is heel bijzonder de plaat sing van de heel smalle, hoge ramen in dit bouwdeel. De tra veeën worden gemarkeerd door zware spitsbogen. Zo zijn de muren van het koor in een spits tongewelf opgetrokken in geel grijze baksteen en zijn de ramen in deze bogen opgenomen. De wanden van het nkoor lopen door in een spitsgewelf met absis en de wand is doorbroken door zeven spitse bogen naar een koorom gang en de kapellen. De kerk is een goed voorbeeld van ambach telijke, sobere bouwkunst, geinspireerd door de gothiek. In deze kerk bevinden zich zeer bij zondere kunstschatten. Veel is er met de brand verwoest en veel is er bijgekomen, uit de Vredeskerk de Veltumse kapel en uit het Jerusalemklooster. Uit de oude inventaris is nog bewaard geble ven de beelden van Marie, Franciscus en Antonius van Padua, relieken een knielbank, kandelaars, kruisbeelden en een schilderij. Kerk en verpleeghuis vormen samen een zeer bijzonder geheel. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar hetsecretari aat,van Stichting Venray- Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Airconditioning? r C H N I E K Venlo, (077) 4677000 Toen in 1981 leden van het Venrayse Mannenkoor driftig op de pedalen van hun renfietsen rosten richting Duitse grens met als doel Ahrweiler te bereiken, had niemand kunnen bevroeden dat 25 jaar later dit groepje als de Vette Naaf nog steeds zou bestaan. En hoe, de mannen nemen een inmiddels onuitwis bare plaats in de Venrayse fiets- gemeenschap in. De achtergrond van deze fietstocht vormde de beperkte buscapaciteit voor een concertreis naar Ahrweiler. Toen namen spontaan tien leden het initiatief om dan maar te gaan fietsen. Zij hebben in al die jaren altijd weerstand kunnen bieden aan de drang om hun oude kar retje in te ruilen tegen een tech nisch hoogwaardig windtunnel- fietsconcept waar de huidige wielrenner meent niet buiten te kunnen. Welnu, de jongens van de Vette Naaf kunnen er best bui ten en zij pedaleren als nooit tevoren op htm oude vertrouwde karretjes, gemiddeld dus 25 jaar oud en volledig rijp voor welk fietsmuseum dan ook. De mee warige blikken waarmee flitsend uitziende fietclubs de Vette Naaf bekijken worden genegeerd. De omvang van de meeste buiken is verder omgekeerd evenredig aan de huidige gemiddelde snelheid, maar elke zondag vanaf 1 mei wordt er om 09 00 uur 'bij Truus' gestart om een trainigsronde af te werken die uitsluitend onderbro ken wordt door een korte ravi taillering bij Ien, Café het Trefpunt, in Geysteren. De hond van Ien, Yury, is gek op Leo Nooyen omdat hij zich altijd te goed kan doen aan de overblijse- len van het snel door Leo opge peuzelde broodje gezond. Wat de leden van de Vette Naaf altijd als bijzonder eigenaardig hebben ervaren, is het feit dat hun wiel- Op de foto van links naar rechts: Jos van Wanrooij, Frans van der Kruijf Leo Hendriks, Hem Kerstjens, Justien Janssen, Albert Houben, Gerrit Lamers, Tljeo Hendrikx, Harry Oudenhoven, John van Nisselroy, Leo Nooijen renkwaliteiten vaak in twijfel worden getrokken. Onzinnige verhalen als zou de Vette Naaf na een groots vertrek in Venray al achter het kapelletje van Veulen in de volgauto' s zijn gestapt, zijn niet meer weg te branden. Hiertegen ageren hebben ze afge leerd, ze reageren er niet op; kortom zij weten wel beter. Dit jaar vormt een reprise van jaar een. Dus een tweedaagse etappe koers, die start op 31 augustus, naar het Ahrdal. Zij overnachten, na 130 kilometer, in Zülpich op woensdagavond en zullen don derdag in Ahrweiler aankomen. Eén renner heeft alle 25 jaren meegefietst en verdient op deze plaats een aparte vermelding: Gerrit Lamers. Maatwerk in: Automatisering Computers TV-Video Multimedia wij zijn officieel TV Home dealer van TVH0ME en@H0ME yJ/HOIfie. Oude Oostrumseweg 12a Venray S 0478-569666 www.systemcare.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 13