Er wordt een /uil spelletje gespeeld" Venray maakt werk van afvalinzameling "Nepali zijn heel lieve, warme mensen" Lezing Nepal Opbrengst voor straatkinderen "lEEL en maas Uneto-Vni O I €1000,- Julicher Meijer Geen toename aantal inbraken Donderdag 18 augustus 2005 - Pagina 3 Uw mooiste badplaats ligt niet aan zee! Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie SSSfiSSi6'5831 JE Boxmeer 0485-576131 Baderie bruist! besteed €5000 en ontvang een cheque van www.baderieboxmeer.nl Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Veispreidmgsbureau Periodiek - Tel. 0478-582812 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen 18,95 (postcode 58,.) 33,50 (overige binnenland) e Na elf maanden als vrijwilli- in Nepal te hebben rkt, was de portemonnee ieg. Marjo Jenniskens uit iselsteyn blijft echter werk- iam voor Child Welfare eme (CWS). De organisatie, [aarvoor ze als vrijwilligster 'itief was, bood haar een ilde baan aan. Het is wel- Jwaar geen vetpot, 250 dollar |er maand, maar meer dan :noeg om van te leven. "Meer eb ik ook niet nodig. Het elangrijkste is dat ik mijn k waar ik aan begonnen kan voortzetten." Bijna een jaar geleden vertrok arjo Jenniskens naar Nepal om aar als vrijwilligster aan de slag gaan. Ze coördineert de projec- n van CWS die vooral gericht jn op de opvang en scholing van nsarme jongeren, veelal straat- nderen. jongeren die het slacht- fer zijn van kinderhandel en ishandeling, of verstoten zijn >or familie, meisjes in de prosti- tie, maar ook jongeren die vlucht zijn vanwege de politie- situatie in hun land. Problemen et de overgang van welvaart- at Nederland naar het arme Nepal heeft ze niet gekend. Integendeel. "Ik voelde me er meteen thuis. Al zie je natuurlijk toch veel ellende om je heen. Maar je bent met een project bezig en juist daar om kinderen te helpen. Als je dan-concreet resul taat ziet, denk je er niet aan hoe zielig de kinderen misschien wel zijn. Als een straatkind terug naar school gaat, of naar zijn ouders, dan ervaar je dat als een overwin ning." Het vrijwilligerswerk in Nepal ziet ze dan ook als een 'con tinu successtory'. Al wil ze de situ atie niet rooskleuriger schetsen dan die in werkelijkheid is. "Ik heb meegemaakt dat een kind met kerosine in brand is gestoken omdat het 1000 rupee, ongeveer tien euro, had gestolen. Dat is ver schrikkelijk, Dat kind is door ons opgevangen en door plastische chirurgie kan het weer functione ren. Voor ons is dat dan een geweldig gevoel. Opnieuw een overwinning." UITPUFFEN Marjo Jenniskens woont en werkt in Pokhara. Ze deelt een voor Nepalese begrippen 'riant huis' met enkele medebewoners. Met wel een eigen kamer, want ze Als vervolg op de geslaagde vastenactie over Nepal, verzorgt de werkgroep vastenactie van de dorpen Ysselsteyn, Merselo en Vredepeel op dinsdag 30 augustus een bijeenkomst in zaal Roelanzia in Ysselsteyn. Tijdens die avond zal Marjo Jenniskens haar project in Nepal nader toelichten. De avond begint om 20.00 uur. De werkgroep probeert met haar activiteiten geld in te zamelen voor Child Welfare Scheme (CWS), de organisatie waarvoor Marjo Jenniskens werkzaam is. Zo werd er in de week voor Pasen huis aan huis gecollecteerd in de drie parochies. Daarnaast werd er een sobere vastenmaaltijd aangeboden waarvan de opbrengst eveneens ging naar het project van Marjo. VZO-fietstocht steunt goede doel De jaarlijks terugkerende VZO-fietstocht op zondag 11 september krijgt deze keer een speciaal tintje. Als gevolg van de vastenactie kwam dit jaar Marjo Jenniskens in het nieuws. Zij werkt al een jaar in Nepal in een tehuis voor opvang van straatkinderen. De straatkinde ren worden in dat tehuis opgevangen en verzorgd. Er wordt basison derwijs gegeven en beroepsonderwijs. Hierdoor zijn veel kinderen later in staat een normaal bestaan op te bouwen. Op 30 augustus zal Marjo in een van de zalen* van Roelanzia in Ysselsteyn haar werk in Nepal toelichten. Ook dit jaar is weer een mooie route uitgezet door het ontgonnen Peelgebied van Limburg en Brabant. Dit jaar is er op de rustplaats een kruidentuin te bezichtigen onder deskundige begeleiding. Op zondag 11 september kunnen belangstellenden zich inschrijven van 11.00 tot 13.30 uur. Er zijn twee vertrekpunten: café-restaurant Roelanzia aan het Lovinckplein in Ysselsteyn en café-restaurant Den Tommes aan de Grootdorp in Merselo. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 euro en voor kinderen tot 12 jaar een euro. Het aantal inbraken in (hore- ca)bedrijven in het Venrayse centrumgebied is niet toegeno men. Dat zegt een woordvoer ster van de politie Limburg- Noord. In het afgelopen weekend waren fietsenspeciaalzaak Poels Tweewielers aan de Eindstraat en restaurant Lion d'Or aan de Schoolstraat het doelwit van inbrekers. En ook vorige week zouden diverse inbraken heb ben plaatsgevonden in bedrij ven. "Maar er zijn niet meer inbra ken dan anders. Van een inbra- kengolf in het centrum van Venray is in ieder geval geen sprake", aldus de woordvoer ster. :ilzwijgen rondom BMW-affaire lis Maessen Bedrijven wel of iet twee jaar lang in gesprek iweest met BMW over de ves ting van een assemblagehal Venray? Dat is de prangen- I vraag, nadat Dagblad De fcnburger vorige week naar jfaiten bracht dat Maessen vol- tns de zegsmensen van het juitse wereldconcern nooit jet dit concern contact heeft Ihad. BMW zou de grote klap- ir zijn waarover in Venray al jnge tijd in het geruchtencir- flit gesproken wordt. JMaar hoe het werkelijk zit? tu zo'n anderhalf jaar gonst het jn de geruchten dat een grote ■itofabrikant interesse zou heb- voor een vestiging in Venray. arbij vielen de namen BMW, en zelfs Ford. Die geruchten rden bij de gemeente steeds eer als geruchten weggewuifd. Begin dit jaar liet directeur ebbekx in deze krant weten !Zig te zijn met een groot drijf. Welk bedrijf wilde hij ech- niet zeggen. Wel dat Maessen rijven zich op de Aziatische rkt had gericht. Logisch dat thouder Lei Heidens zich prig jaar in Korea ging oriënte ren, samen met diezelfde Krebbekx. Vorig jaar kocht Maessen Bedrijven op De Hulst 20,5 hecta re grond voor het bedrag van ruim 7 miljoen euro. Maessen betaalde een grondprijs van 35 euro per m2, beduidend lager dan de reguliere grondprijs. "Maessen kreeg die prijs omdat het bedrijf zelf de grond bouwrijp zou maken en voor de infrastructuur zou zorgen", aldus woordvoerster Lianne van Klaveren van de gemeente Venray. Dit voorjaar verscheen er een bouwkeet op het terrein en plotseling lagen er ook bouwplannen van Maessen bij de gemeente om daadwerke lijk van start te gaan. En nu zou het om BMW gaan, volgens Dagblad De Limburger. Of juist niet. Een woordvoerder van BMW liet in die krant name lijk weten dat bij dit bedrijf de namen Maessen en Krebbekx niet bekend zijn. Alle overige partijen hullen zich nagenoeg in stilzwijgen. Nagenoeg. Harry Maessen geeft aan eigenlijk niet te willen reage ren. "We geven geen commen taar", laat Harrie Maessen weten op vragen naar aanleiding van de berichten in Dagblad De Limburger. "Er is met de bericht geving al genoeg kapotgemaakt", vervolgt hij dan toch. "Je snapt toch wel dat wij geen grote hoe veelheid grond gaan kopen op basis van lucht. We, en dan bedoel ik ons bedrijf en met name Rogier Krebbekx, hebben ons in het verleden veel voor Venray ingespannen en zullen dat blijven doen, in ons belang en in het belang van Venray." De Venrayse ondernemer spreekt over een vuil spel dat er momenteel gespeeld wordt. Door wie wil hij niet zeg gen. Maessen wil ook niet aange ven hoe de vork volgens hem nu wel in de steel zit, "Dat mag ik niet en dat doe ik niet." Op de vraag of hij op enig moment dui delijkheid wil verschaffen, ant woordt hij wel met een helder "ja". Op welke termijn wil Maessen weer niet zeggen. Rogier Krebbekx, die voor Maessen de meeste bedrijfscontacten onder houdt, was niet voor commentaar bereikbaar. GEMEENTE STIL Ook de gemeente houdt zich angstvallig stil. Eind vorige week werd een persbericht naar buiten gebracht waarin de gemeente aangaf zich niet uit te laten over de acquisitieactiviteiten van Maessen Bedrijven. Wel onder steunt de gemeente vragen van projectontwikkelaars wanneer zij de gemeente vragen om hen te faciiiteren bij acquisitietrajecten. 'Zeker in deze economische tij den juichen wij de komst van bedrijven naar Venray toe', aldus Lei Heidens, wethouder Economische Zaken, 'daarbij doen wij wat van een lokale over heid verwacht mag worden. Niet meer en niet minder. Uitspraken over of reacties op geruchten en onderhandelingen tussen derden horen daar niet bij'. Heidens onderstreept dat Maessen al jaren actief is in Venray en daarmee een bijdrage levert aan de economi sche ontwikkeling en de werkge legenheid in Venray en Noord- Limburg. De grond die Maesse gekocht heeft, blijft overigens in eigendom van het bedrijf en wordt niet door de gemeente teruggekocht. Lianne van Klaveren van de gemeente Venray laat desgevraagd verder weten dat er ambtelijk geen contact is geweest tussen de gemeente Venray en klanten van Maessen Bedrijven. Of er inderdaad een vuil spel gespeeld wordt, kan of wil de gemeente niet zeggen. "Het college laat weten de publicaties zoals ze zijn gedaan, te betreu ren", is haar enige commentaar hierop. Volgens Van Klaveren blijft de gemeente Venray alle ver trouwen houden in Maessen Bedrijven. Maandagavond heeft het college de fractievoorzitters van de Venrayse politiek bijge praat. Ook de Venrayse politiek blijft haar vertrouwen uitspreken in het college en in Maessen Bedrijven als het gaat om de acquisitie voor bedrijven. Inhoudelijk wil de politiek niet of nauwelijks ingaan op de zaak. Tal van vragen blijven openstaan. Gaat het om BMW? Zit er een ander bedrijf aan te komen? Is dat de reden waarom de Venrayse politiek en de gemeente hun ver trouwen in Maessen uitspreken? Wordt er vuil spel gespeeld en zo ja door wie en waarom? Wat is de rol van de provincie? En vooral, waarom houdt iedereen de kaken stijf op elkaar? Harry Maessen geeft aan dat hij op enig moment wel duidelijkheid wil verschaffen. Tot die tijd blijft het gissen hoe de vork precies in de steel zit. Voorlichting, handhaving en introductie adoptiegebieden PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof HerürWillemssen redactie@vandenmunckhofnl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon; 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. /larjo Jenniskens weer even in Nederland De gemeente Venray heeft eind 2004 haar nieuwe afval- stoffenplan vastgesteld voor de jaren 2005 tot en met 2008. De gemeente wil meer bruik bare componenten uit het huisvuil gaan halen en het aantal illegale dumpingen terugdringen. 'Dit gaat enerzijds gebeuren door de huidige voorzieningen te optimaliseren en anderzijds door andere afvalcomponenten in te zamelen. Een goed voorbeeld hiervan is de onlangs ingevoerde luierinzameling. Verder wordt gedacht aan de aparte inzameling van PET-flessen en blik bij grotere winkelcentra. Daarnaast krijgen voorlichting en handhaving de nodige aandacht en worden adop tiegebieden geïntroduceerd', aldus de gemeente. Als extra service onderzoekt de gemeente op dit moment de inza meling van PET-flessen en blik via zogenoemde (onbemande) retourterminals bij de grotere supermarkten. Naast een verho ging van de dienstverlening is deze inzamelwijze ook goedkoper dan de afvoer van deze afvalstro men via het huisvuil. Als het pn,d£tzoek positief uitp^kt^wil.,de gëmeenfe hiermee in 2006 star ten. De gemeente gaat verder de bestaande ondergrondse en bovengrondse glasbakken vervan gen door alleen ondergrondse inzamelvoorzieningen. Nieuw daarbij is dat het glas op kleur gescheiden ingezameld gaat wor den. Daarnaast zullen meer onder grondse glasbakken geplaatst gaan worden. De locaties voor de onder grondse inzameling van textiel worden opgeheven. De bestaande gratis brengvoorzieningen bij een aantal winkels en het milieusta tion blijven bestaan. De kosten voor reparatie en onderhoud ais gevolg van vernieling en met name brandstichting zijn volgens de gemeente te hoog. Daarvoor in de plaats wordt de inzamelfrequentie aan huis opge hoogd van vier naar acht keer per jaar. Het textiel wordt dan iedere twee maanden aan huis opge haald aangevuld met een extra inzameling in het voor- en najaar. GROF HUISVUIL Met ingang van 2006 kan grof huisvuil tegen betaling aan huis worden opgehaald. Burgers die hiervan gebruik willen maken, kunnen zich telefonisch aanmel den bij de firma Maessen Recycling BV. Dit bedrijf haalt het grof huisvuil in de gemeente Venray één keer per twee maan den - tegen betaling - aan huis op. Het aan te bieden grof huisvuil mag op de inzameldag niet aan de straat gezet worden, het grof huis vuil dient persoonlijk te worden aangeboden. Deze nieuwe dienst verlening is niet gratis. De kosten voor het ophalen van maximaal 2 m3 grof huishoudelijk afval zijn 15 euro. Betaling zal gaan plaats vinden door het ter plaatse invul len van een machtigingskaart, waarmee de gemeente éénmalig wordt gemachtigd een bedrag af te schrijven. De huidige regeling voor het inzamelen van verkoop bare huisraad en groot wit- en bruingoed blijft bestaan. .De gemeente Venray en kringloopbe- drijf De Cirkel zijn dit overeenge komen. De verantwoordelijkheid voor de inzameling van verkoopbare huisraad komt volledig bij De Cirkel te liggen. De gemeente blijft de regie voeren en heeft daarmee ook verantwoordelijk heid voor de inzameling van koel- kasten, wasmachines, diepvrie zers, enz. Daarnaast gaat de gemeente samen met De Cirkel de haalbaarheid onderzoeken van een lokale/regionale website waarop burgers huisraad, goede ren en andere (bouw)materialen aanbieden. De gemeente heeft de bestaan de contracten met Essent voor het innemen en verwerken van het KCA en SITA voor het ledigen van de afvalcontainers, met ingang van 2006, met respectievelijk drie en twee jaar verlengd. De nieuwe dienstverleningen en contracten zullen verwerkt worden in de afvaltarieven 2006. ILLEGALE DUMPINGEN De gemeente heeft in de maan den mei en juni van 2005 het aan tal dumpingen, de locaties en het aantal kilogrammen gedumpt afval geïnventariseerd. Uiteindelijk doel is het terugdrin gen van de hoeveelheid illegaal gedumpt afval tot 2008 met zo'n 25% per jaar. Deze afname dient zich zowel in aantallen dumpin gen als in hoeveelheden te mani festeren. In totaal zijn er in de maanden mei en juni van dit jaar ruim 1.000 dumpingen aangetrof fen. Dit aantal komt neer op zo'n 25 dumpingen per dag. Geconstateerd is dat de meeste dumpingen plaatsvinden bij gemeentelijke prullenbakken. De meeste kilogrammen gedumpt afval worden aangetroffen bij ondergrondse verzamelcontai- ners. De politie en de gemeente Venray hebben een grootscheep se handhavingsactie uitgevoerd. Deze actie leverde een aantal pro cessen-verbaal op en natuurlijk aandacht voor de problematiek. Geconstateerd is echter ook dat handhaving een verplaatsing van de problematiek tot gevolg had. Tijdens de actie werd er duidelijk meer afval aangetroffen bij dé prullenbakken in het omringende gebied. Dit geeft aan dat het plaat sen van camera's bij ondergrond se verzamelcontainers niet zal lei den tot een oplossing van illegale dumpingen. Naast de blijvende aandacht voor handhaving gaat de gemeen te vooral aandacht besteden aan voorlichting en het uitbreiden van 4e .vOQJgieningcn. Daarnaast wil de gemeente zogenoemde adop tiegebieden gaan introduceren, waarbij een school of vereniging op basis van afspraken een bepaald gebied adopteert. De bedoeling is dan dat dit gebied wordt schoongehouden. De school of vereniging ontvangt hiervoor dan een vergoeding. De kosten van het opruimen moeten hiervan wel betaald wor den. Dus hoe minder opruim- en stortkosten, hoe meer geld wordt overgehouden. Jaarlijks zal beke ken en beoordeeld worden in hoeverre de acties bijdragen aan een afname van het aantal en de hoeveelheden illegaal gedumpt afval. Om dit te kunnen bepalen zal de gemeente Venray de komende twee jaar, in de maanden mei en juni, een inventarisatie uitvoeren. Uiteindelijk doel is een schone leef- en woonomgeving in Venray en een vermindering van de kos ten voor het opruimen van ille gaal gedumpt afval. Met al deze maatregelen bespaart de gemeen te Venray op de afvalbegroting. Door al deze maatregelen wordt de afvalstoffenheffing voor de burger zo laag mogelijk gehou den, aldus de gemeente Venray. Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray is toch op privacy gesteld. Ze werkt keihard. Dus moet ze van tijd tot tijd stoom afblazen. "In het weekend heb ik mijn verzetje nodig. Dan wandel ik door de ber gen, naar bergtoppen van de Himalaya. Het is daar fantastisch. Daar vind ik de rust die ik nodig heb. Even heerlijk uitpuffen." Nepal is een broeihaard van geweld. 2004 werd het meest gewelddadige jaar in tien jaar bur geroorlog. Toch voelt ze zich vei lig. "De mensen zijn zo lief, heel warm. Bovendien is in al die jaren een blanke nooit iets overkomen. Die laten ze met rust. Toch heb ik afgelopen jaar wel eens getwij feld. Wat als de hel echt uit breekt? Dan kun je nog wel altijd het vliegtuig pakken en wegwe zen." Daar wil ze echter niet aan den ken. "Ik ben er om de mensen te helpen. Dan is het de makkelijk ste weg om als het even niet mee zit, te vertrekken." Over enkele weken gaat ze weer terug. Ze heeft een visum gekregen en kan in principe de komende vijf jaar in Nepal blijven. Zo ver denkt ze echter niet vooruit. "Ik bekijk het van jaar tot jaar." KIND ERB ANK In een jaar tijd heeft ze de men taliteit van de Nepali goed leren kennen. Twee dingen zijn haar vooral opgevallen. "De mensen hebben weinig zelfvertrouwen en verantwoordelijkheid. Een blanke weet in hun ogen bijvoorbeeld alles. Ik heb ook meteen geleerd om ze niet openlijk in een groep te bekritiseren. Dat is voor hen aan afgang. In een op een gesprekken kun je best wel vertel len wat ze niet goed hebben gedaan. Maar in een groep is dat 'not done'. Daar zijn ze ontzet tend gevoelig voor. Bovendien hebben ze veel moeite met struc tureel werken. Ze laten zaken die afgesproken zijn, gewoon liggen om bijvoorbeeld een fietsband van een kennis te gaan plakken." Voor haar tweede termijn zijn in overleg met CWS inmiddels nieu we doelen gesteld. "Taak voor het komend jaar is om de mensen te leren zelf gelden te genereren. Nu komen de gelden via het CWS voornamelijk uit Hong Kong en Engeland. Maar wat als die geld kraan wordt dichtgedraaid? De bedoeling is om kleinschalige bedrijfjes te gaan opzetten zoals een kapsalon. Zo is er al een 'kin- derbank', gerund door straatkin deren. De kinderen kunnen daar het beetje geld dat ze hebben of krijgen, sparen. Normaal gespro ken pakken begeleiders hun geld af, of politieagenten die hen eerst in elkaar slaan om vervolgens het geld in te pikken. Bij de kinder- bank kunnen ze nu hun geld stor ten. En leren sparen. Dat zijn klei ne succesjes, maar voor de kinderen is het heel wat." KOPEN OM TE KOPEN Ze is weer even terug in Nederland. In de wereld van stress, drukte, gejaagdheid en lek ker en veel eten. De nu 36-jarige Marjo Jenniskens is nog enkele weken in Nederland om daarna weer terug te keren naar Nepal. Ze ziet er goed uit. Lijkt zelfs een tikkeltje dikker sinds onze eerste ontmoeting ongeveer een jaar geleden. De schijn bedriegt. "Ik ben de laatste weken juist weer enkele kilootjes aangekomen, maar was wel magerder dan voor mijn vertrek naar Nepal." Sinds haar thuiskomst in Nederland geniet ze dan ook weer volop van de Hollandse pot en andere culi naire geneugten, gewend als ze was aan Dal Bhat, een traditionele maaltijd in Nepal bestaande uit rijst met linzensoep en een groen- tencurry. "Nu ik terug ben, besef ik dat ik het eten hier toch wel heb gemist. Met twee keer per dag Dal Bhat is het eten in Nepal vrij eenzijdig. Ik ben na terug komst zelfs weer de Hollandse keuken met een aardappel, een stukje vlees en groenten gaan waarderen." Klagen doet ze niet, vergelijken tussen Nederland en Nepal al helemaal niet. Toch kan zij zich uiteraard niet onttrekken aan de verschillen tussen twee landen die mijlenver van elkaar liggen. "In onze ogen zijn daar alle men sen arm. Maar de mensen zijn in Nepal eerder tevreden. Wanneer ze een dak boven hun hoofd en te eten hebben, zijn ze al gelukkig. Terug in Nederland valt dan meteen dat de mensen 'zeiken' om niks. En kopen om te kopen." Ze wil absoluut niet de moralist uithangen, constateert alleen, "Het zijn twee totaal verschillende werelden. Dat is gewoon zo. De wereld hier is nou eenmaal anders. Je mag dat ook niet met elkaar vergelijken." Ze beseft ook terdege dat ze in haar uppie niet de wereld kan verbeteren, laat staan de mensen in Nepal een onbezorgd leventje te bezorgen. "Dat wil ik ook helemaal niet. Ik wil mijn steentje eraan bedragen dat de mensen in Nepal, en dan met name de kansarme jongeren, hoop houden op een betere toe komst." Vragen over Arbeidsrecht?

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3