/enray Verbeeld beelden in e Lochting ursussen unstencentrum Jerusalem 15 Kunst Cultuur 70 80-party deel 2 i i ap— I'5M3BÏ «ti Draadkunst in het Koningskerkje Muzikale middag bij de GGZ-groep Voordracht van bisschop Muskens Voelen in Veulen Mao, het onbekende verhaal Rowwen Heze voor het eerst in Venray De Locht Bibliotheek Venray kunstencentrum jerusaiem Geslaagd I EN MAAS Donderdag 18 augustus 2005 - Pagina 17 agm ïilderij van de week (6) zomertentoonstelling tot en oktober in Museum 't Freu- shuus wordt verzorgd door listen van het kunstencen- Jerusalem, afdeling beel- Er is gekozen voor werk gevorderde cursisten teke- .in en schilderen, die gedurende 8 seizoen 2004 - 2005 aan de zijn gegaan met het thema iy onder leiding van de icenten Jeanny van Lieshout en o Coppus. Ér worden ruim irtig werken gepresenteerd in ieenlopende technieken en ïaderingen waarbij oorspron- ijkheid en kwaliteit voorop i. Elk seizoen wordt ter inspi re een stijl gekozen'uit de istgeschiedenis. Het seizoen m 2004 - 2005 stond in het teken van de Popart, een kunststro ming die ontstaan is in de jaren zestig in Amerika en Engeland. Geïnspireerd door de populaire cultuur, moest de kunst bereik baar en begrijpelijk worden voor iedereen. De Popart haalt de banale, triviale dingen of gebeur tenissen uit het dagelijkse leven uit hun context en verheft deze tot kunst. Museum 't Freulekes- huus, Eindstraat 8 te Venray, is open op woensdag, zaterdag en zondag van 2 tot 5 uur. Win Apon heeft twee keer het Pensionaat Jerusalem in Venray geschilderd. Een maal voor de brand en een maal na de alles verwoestende brand tijdens het laatste oorlogsjaar. Beide werken zijn geschilderd in acryl op papier en meten respectievelijk 50 x 80 en 50 x 70 cm. Het eer ste werk geeft een impressie van het monumentale gebouw van het klooster der zusters Ursuli- nen en het meisjes pensionaat. Het is geschilderd in een stijl die doet denken aan die van Oskar Kokoschka. Het lijkt wel of de dreigende wolken op de achter grond het onheil dat zal geschie den al aankondigt. Het tweede werk geeft de ruïnes van het pen sionaat weer, na de bombarde menten in 1944. Bijzonder detail: de twee werken hebben een toe passelijke lijst gekregen. Op zondag 21 augustus wor den in museum De Locht allerlei ouderwetse huishoudelijke appa raten gedemonstreerd, die vroe ger werden gebruikt bij bereiden en conserveren van voedsel. Het gaat om snij-, maal-, pel- en pers machientjes die de eerste aanzet vormden tot de keukenappara- tuur van tegenwoordig. De oude hulpmiddelen waren niet alleen eenvoudiger, maar moesten ook allemaal handmatig worden bediend. Natuurlijk is ook de rest van het museum te bezichti gen. zoals b.v. de wisselexpositie over vogelverschrikkers. Wie zin heeft om vanaf De Locht een eindje te fietsen, kan van diverse fietstochten de routebeschrij ving verkrijgen. Het museum is alle dagen open van 11.00 -17.00 uur. De speciale activiteiten op zondag beginnen rond 14.00 Volwassenen die af en toe gebruik willen maken van de col lectie van de bibliotheek Venray, hebben de keuze uit twee voor delige abonnementen. De gratis gelegenheidspas, waarbij men een boek al voor 1,50 euro leen geld drie weken mag lenen, óf een abonnement voor twee maanden voor vijf euro en waar bij voor elk te lenen böek twin tig cent leengeld gerekend wordt. Informatie over beide abonnementen is verkrijgbaar aan de balie tijdens de opening stijden. Leners met een betalend jaarabonnement van de biblio theek Venray kunnen ook gebruikmaken van de bibliothe ken in de regio middels het Bibli otheekpaspoort. de laatste weken is de collec- beelden in de beeldentuin De :hting aanzienlijk uitgebreid nieuw werk. Naast werk in :n, brons, ijzer en rvs is opval- ïd het werk van Albert-Jan iwkema, een gepassioneerde itstylist uit Groningen, jen van zijn motto's is: 'Het is 1st om kunst met je leven té Sveven en zo je eigen plek in wereld te creëren'. Dat hem dit goed lukt laat hij zien in het getoonde werk, Frozen Summer- water. Dit is een object van gedraaide eiken schijven, die in combinatie met ringen perspex een bol van 60 cm doorsnee vor men. Op de bol zijn sprieten van verenstaai met gematteerde perspex druppels verwerkt. Fro zen summerwater is geinspireerd op een bron die door een plotse ling invallende ijstijd is bevroren. Doordat de sokkel verwisselbaar is kan het object zowel buiten als binnen worden geplaatst. Een ander object is Struggeling, die de worsteling om het bestaan uit drukt. De wind verhoogt de dyna miek van dit object. Het is uitge voerd in robinia en verenstaai. Ook dit object kan zowel buiten als binnen worden geplaatsts. Tij dens de volgende expositie zal nog meer werk van hem worden getoond. Heel bijzonder is ook het nieuwe werk van Petra Ver hees, een combinatie van steen en glas. De fossiele vis en Inca sunrise zijn o.a. zijn zeer de moei te van het bekijken waard. U bent van harte welkom in beeldentuin en galerie De Loch- ting, Laagheidseweg 16 in Venray, telefoon 0478 -585173. Open: zaterdag en zondag en na afspraak. linnenkort start Kunstencen- Jerusalem aan de Heuvel- lat in Venray het nieuwe sei- en. Bij een aantal cursussen is ig plaats of worden nieuwe V oepen gevormd. Dus men kan ch nog opgeven. Bij de afdeling leidende kunst is er een ruim nbod aan cursussen tekenen schilderen. Deze cursussen orden gegeven op alle niveaus, wel voor beginners als gevor- irden en voor alle leeftijden, ieuw is de cursus modelteke- :n voor volwassenen. Modelte nen is een interessante en >eiende vorm van tekenen, en leert daar alles over het kenen van het menselijk :haam, al eeuwenlang een la gïorme inspiratiebron voor vele Ij anstenaars. Ook voor cursussen p het gebied van keramiek en eldhouwen kan men bij het nstencentrum terecht. Gekwa- iceerde docenten annex kun- maars verzorgen de cursussen de verschillende technieken, het nu het fijnzinnige werk is et klei, het maken, glazuren en ikken, of het hakken in steen het bewerken van hout. Een wilde cursus is ook het edel- leden. In het goed uitgeruste elsmidatelier leert men sie- bi raden of andere voorwerpen maken van edelmetalen. Deze cursussen worden zowel over dag als 's avonds gehouden. Ook zijn er jeugdcursussen. Jerusa lem wil graag meer jeugd en jon geren kennis laten maken met de wereld van de beeldende kunst en hen stimuleren hun creativi teit op een artistieke manier te uiten. Deze cursussen zijn er in verschillende leeftijdscatego rieën. Wil men zich eerst oriën teren op bepaalde technieken of vormen van beeldende kunst, dan is er de mogelijkheid via korte workshops kennis te maken met deze verschillende vormen van beeldende kunst. Voor diegenen die ambities heb ben om eventueel naar de kunst academie te gaan heeft Kunsten centrum Jerusalem in samenwerking met de kunstaca demie in Maastricht een cursus ontwikkeld welke voorbereid op een eventuele vervolgstudie. Voor dans is er ook een uitge breid aanbod. Natuurlijk zijn er cursussen kinderdans, jazzdans, klassiek ballet en moderne dans. Hoewel de meeste van deze cur sussen al vol zitten is er altijd nog wel een plaatsje te vinden wanneer men zich snel aan meldt. Bijzonder is de cursus Dans in de ochtend, lekker en vooral ontspannen dansen op mooie muziek. Erg goed om het lichaam in conditie te houden. Ervaring is niet vereist. In de cur sus Kleuterdans leren de klein tjes spelenderwijs verschillende danstechnieken en kan ook een heel belangrijke bijdrage leveren aan de motorische ontwikkeling van het kind. Op de donderdag avond is er dan nog de cursus Modem Jazz, pittig bewegen op muziek. Er wordt gewerkt aan kracht, versteviging en bewe gingsvrijheid. Ideaal voor ont spanning en ook nog erg gezond. Bijzonder zijn ook de korte cursussen Primitieve Dans en Ierse dans (beide tien lessen). In de cursus Primitieve Dans wordt gebruik gemaakt van ele menten uit de wereldmuziek en werelddans en in Ierse dans staat vooral het benen- en voetenwerk centraal. Kunstencentrum Jerusalem houdt dit seizoen weer een cursus theater voor jeugd en jongeren onder de titel Maak je eigen soap. Er wordt geacteerd en men leert wat het is om een heuse soap te maken, inclusief het maken van de opna men. Na afloop krijgen de deel- muziekschool Kennismakingsworkshops voor kinderen van 7 tot 12 jaar 0p woensdagmiddag 7 september 2005 van 13.30 -15.30 uur en 15.30 - 17.30 uur een kennismakingsworkshop voor kinderen met tekenen/schilderen en/of hand vaardigheid. Docenten: Marieke Dorenbosch en Marlies van Zeben Kosten: 6,00 per workshop van 2 uren, inclusief materialen. Ben je nieuwsgierig: schrijf je snel in, want vol is vol, via e-mail info<akunstencentrumjerusalem.nl of vanaf 29 augustus a.s. telefonisch via tel.nr. 0478 585320! nemers dan ook de gemaakte soap op dvd mee naar huis. Omdat deze cursus al vol zit, is er een tweede groep geformeerd en zodoende is er dan ook weer plaats. Succesvol is ook de cur sus Musical, voor kinderen en jongeren. Lag het vorig seizoen het accent op het maken van een productie, komend seizoen zal de cursus vooral een meer oplei- dingsgericht karakter hebben. Meer aandacht voor de techniek van dansen, zingen en acteren maar natuurlijk weer op het eind van het seizoen een presentatie of productie. Wil men een instru ment leren bespelen, kan men terecht op de muziekafdeling. Op bijna alle gangbare instru menten worden de opleidingen verzorgd, evenzo voor de vele muziekverenigingen. Maar naast deze meerjarige opleidingen zijn er ook zeer vele mogelijkheden voor samenspel (op alle niveaus) en aanvullende of andere interes sante cursussen. Zie daarvoor de brochure of www. kunstencen- trumjerusalem.nl. Voor kinderen en volwassenen,zijn er ook de algemeen muzikaal vormende cursussen. Nieuw is de cursus Kunstklik voor kinderen. Een combinatie van drie maal tien lessen in de diverse disciplines: dans, beeldende kunst en muziek. Bij praktisch alle cursus sen kan de eerste les als een proefles beschouwd worden. Kunstencentrum Jerusalem is er niet alleen voor de inwoners vrfn Venray. Ook de inwoners van Meerlo-Wanssum en Horst aan de Maas kunnen bij Jerusa lem terecht. Voor de muziekop leidingen is er zelfs een aparte dependance in het Gasthoes om Horst, terwijl de opleidingen voor de verenigingen praktisch allemaal op locatie gegeven wor den. Voor aanmelden en inlich tingen kan men terecht bij Kun stencentrum Jersualem, Heuvelstraat 4 te Venray, tele foon 0478 585320 (wegens vakantie nog gesloten tot 25 augustus) of info@kunstencen- trumjerasalem.nl. Maar men kan ook dag en nacht terecht op www.kunstencentrumjerusa- lem.nl waar men zich ook k^n aanmelden. Mi 1f%i -®" ®s-i km s Grandioos spektakel in de sporthal Voor de tweede keer wordt in Feesthal De Wetteling een spetterende 70's 80's-party georganiseerd. Na het over weldigend succes van vorig jaar en de talrijke leuke reac ties van de bezoekers, besloot de organisatie er een deel twee aan vast te plakken. Op vrijdag 26 augustus wordt de sporthal omgetoverd tot een megadisco uit de jaren 70 en Onvergetelijke hits uit die jaren, zoals Relight my fire, You to me are everything en Born to be alive passeren ongetwijfeld de revue. De bekende radio-dj Come Klijn haalt alle 'gouwe ouwe' uit de kast. Corne Klijn presenteert elke vrijdag van 18.00 tot 19.00 op Radio 3 zijn programma, waar in hij de komende twee weken gratis kaartjes voor deze avond weg zal geven. Ook heeft de orga nisatie een aantal internationale artiesten naar Venray weten te halen. Zo komt Tina Charles een optreden verzorgen. Wellicht ken je haar nog van de hit I love to love. Maar ook leden van de band Ottawan staan op de planken met haar welbekende hits Hands up baby hands up en Disco. Ook de muzikanten van The unfoget- tables verzorgen een optreden. Deze groep bestaat uit vier perso nen, die alle beste hits van toen ten gehore brengen. Vorig jaar was de 70's 80's-party uitver kocht. Kaartjen zijn te koop bij; Cafe Hulsman Venray, Feestcafe De Koets Venray Deurne en Cosi in Venlo. Ze kosten 15,- in de voorverkoop en 17,50 aan de kassa. Op 12 augustus 2005 is Marijn Wegli uit Oostrum/Lochem afge studeerd aan de Radboud Univer siteit Nijmegen, faculteit Manage- mentwetenschappen voor de masteropleiding marketing. Op zaterdag 27 augustus start in het Koningskerkje de eerste expo sitie in het kader van Kunst op Zich(t). Onder de titel Past Tradi tion toont Thread Art Verhoeven bijzondere draadobjecten in gemengde techniek. In het Koningskerkje zijn de komende tijd diverse fantastische objecten te zien: draadkunst! De basis van deze kunstvorm ligt in het traditionele kantklos sen. Thread Art Verhoeven uit St.Anthonis laat goed zien hoe deze oude kunstvorm evolueert in geheel nieuwe en originele objec ten. Kunstenares Annie Verhoe ven is na jaren van studie, oefe ning en gebruik van verschillende materialen een geheel nieuwe weg ingeslagen met kantklostech nieken. De titel "Past Tradition" maakt zij compleet waar. Men wordt aangenaam verrast door de getoonde objecten die Annie Ver hoeven in samenwerking met enkele van haar cursisten vervaar digde. De ruimtelijke vorm en afmetingen lopen zeer uiteen, de kunstwerken zijn mooi van kleur stelling en soms verrassend groot. De fraaie draadwerken getuigen van een grote passie die Annie graag met het publiek wil delen. Annie Verhoeven heeft al vele succesvolle exposities gehouden in diverse plaatsen in Nederland. Voor de internationale tentoon stelling van tapijt-en textielkunst in Doornik (België) maakte zij "Kimono": een vermeldenswaard object dat in België te zien was als publiekstrekker voor deze grote, prestigieuze tentoonstelling. Dit werk is nu ook te bewonderen in het Koningskerkje te Vierlings beek. Tijdens openingsuren is kunste nares Annie Verhoeven zelf aan wezig. De officiële opening voor genodigden vindt plaats op zater dag 27 augustus van 14.00 -14.30 uur. De expositie in het Vierlings- beekse Koningskerkje duurt tot en met 11 september 2005. Op de Servaashof in Venray zal zondag 4 september van 14.00 tot 16.00 uur weer een muzikale mid dag plaatsvinden. Deze zondag is amusementsband Plus/Minus te gast. Amusementsband Plus/Minus, bestaande uit drie personen, is ontstaan uit een groep vrienden en familieleden die dezelfde interesse hebben in muziek. Na alledrie al in verschil lende bands te hebben gespeeld (ook met elkaar) hebben ze de koppen bij elkaar gestoken en zijn samen een amusementsband begonnen. Door hun ruime erva ring die ze verkregen hebben met het spelen op bruiloften, verjaar dagen, kermissen en dansavonden door de jaren heen spelen ze bin nen een paar minuten in op de wensen van het publiek en zor gen dan ook voor een onvergete lijke muziekmiddag. Belangstel lenden zijn van harte welkom in het restaurant Le Tambourin, op de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organisatie is in handen van het Intern Activiteiten Centrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ-groep Noord en Midden Limburg. De populaire Limburgse dialectgroep Rowwen Heze geeft een groot concert in sporthal De Wetteling. Op zaterdagavond 27 augus tus staan de bandleden in de sporthal op de planken om een paar dui zend bezoekers helemaal uit hun dak te laten gaan. Met hun hits Bestel mar, Henk is ene lollige vent en De duvel spelen de bandleden de hete hal plat Het spektakel begint op tijd; in het voorprogramma staat Trade Mark. De bandleden brengen de mensen alvast naar een kookpunt, waarna Rowwen Heze het feest compleet gaat maken. De avond begint al om 20.00 uur en de aanvragen voor kaartjes komen vanuit het hele land. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Café Huls man Venray, Feestcafe De Koets Venray en Deurne en Cosi in Venlo. Kaartjes in de voorverkoop kosten 15 euro per stuk en aan de kassa (als ze er dan nog zijn) 17,50. Voor meer informatie; Twan@dekoets.nl De gezamenlijke bibliotheken in het Land van Cuijk en de kop van Noord-Limburg (waaronder Overloon en Vierlingsbeek), sinds vorig jaar werkzaam onder de naam BiblioPlus, hebben voor de eerste keer een volledig jaarpro gramma met nog meer verrassen de lezingen, workshops en con certen. Tot vorig jaar werd zo'n programma elk half jaar gepresen teerd door de gezamenlijke bibli otheken. Maar nu deze zijn samengegaan in BiblioPlus is het programma voor het hele jaar samengesteld en flink vernieuwd en uitgebreid. Onder de vele lezingen behoren onder andere een voordracht van bisschop Tiny Muskens van Breda, de zanger schrijver Rick de Leeuw, de in Rusland ontvoerde Arjan Erkel en filmmaker Wiek Lenssen over zijn film en de contacten met de Maya indianen tot en met lezingen over pesten op school en digitaal foto graferen en een serie gesprekken over de dood. De eerste bijeen komst vindt plaats op 5 septem ber in de bibliotheek van Gennep met een lezing over kunst en lite ratuur in en om St. Petersburg door Hilde van Vlaanderen. De nieuwe kleurrijke brochure waarin alle literaire en informatie ve lezingen zijn beschreven, is vanaf 17 augustus verkrijgbaar in alle vestigingen van BiblioPlus in de gemeenten Bergen, Boxmeer, Cuijk, Gennep, Grave, Mill, Mook en Sint Anthonis. De afgelopen jaren hebben de gezamenlijke bibliotheken een toename geconstateerd van men sen die een of meerdere bijeen komsten willen meemaken. Om organisatorische reden is het wen selijk dat deelnemers een plaats reserveren. Dat kan op de ver trouwde wijze door kaartjes af te halen in de plaatselijke biblio theek. Nieuw is dat geïnteresseer den dit seizoen voor het eerst kaartjes thuis kunnen reserveren via internet. Om verzekerd te zijn van een kwalitatief hoogstaand program ma werkt BiblioPlus samen met andere organisaties zoals de Vrienden van Museum Petershuis, Historische Kring Maas en Niers en Cultureel Podium Roepaen. Meer informatie over de program mering en reservering voor de bij eenkomst kan bij de plaatselijke bibliotheken en op de website van BiblioPlus (www.biblioplus.nl) Het programma voor de maand september ziet er als volgt uit: "Kunst en literatuur in en om St. Petersburg door Hilde van Vlaanderen, 5 september *Praten over de dood, in samen werking met de vereniging Yar- den, Humanistisch Verbond en Humanitas; serie van zes gesprek ken, vanaf 8 september "Paranormaal; niets buitenge woons door Joke Schols, 19 sep tember "Wonen door de eeuwen heen door Christine van Walraven. Drie lezingen in het kader van de woonmaand vanaf 22 september "Workshop digitaal fotografe ren door John Korsten, 27 sep tember. LI houdt op zaterdag 20 augus tus een live thema-uitzending vanaf café-zaal 't Veulen in Veulen. De uitzending heeft als thema 'voe len'. Waarom knuffelen sommige mensen met koeien? Hoe maakt een masseur een lichaam weer mobiel? Hoe is het leven als je niets kunt zien en alles op de tast moet doen? En bestaat het dorps- gevoel nog? In de jacht naar de zin tuigen van Limburg behandelt LI het zintuig voelen. Het programma Het Lichaam van Limburg is live te volgen vanaf 11.00 tot 14.00 uur op LI radio. Dat LI voor Veulen heeft gekozen is op twee manieren uit te leggen. Het gekozen thema voelen heet in Zuid-Limburg Veu len. En omdat juist in het Veulen een geweldig dorps- en saamhorig heidsgevoel heerst, was men er snel uit. Deze uitzending over voe len moest uit Veulen komen. De inzet van de dorpsbewoners voor de bouw van de nieuwe Hoefslag, het organiseren van de inmiddels befaamde Spooktoren, het geven van nieuwe impulsen aan de dorpskermis (carjump/rondvluch- ten met zweefvliegtuigen) en het boeiende verenigingsleven in het ongeveer vijfhonderd inwoners tellende dorpje zijn slechts enkele voorbeelden van het dorpsgevoel in Veulen. Boekrecensie in Peel en Maas Jung Chang, de schrijfster van Wilde Zwanen, en haar echtgenoot Jon Halliday deden tien jaar lang onder zoek naar het leven van de sterkste man die China ooit heeft gekend: Mao Zedong. Mao, het onbekende verhaal is gebaseerd op talloze interviews met mensen uit de directe omge ving van Mao in China en met vrij wel iedereen buiten China die contact met hem had. Velen heb ben nooit eerder iets durven zeg gen over hun ervaringen. Deze biografie is het best gedocumen teerde werk dat ooit over het leven van Mao is geschreven en vertelt over een Mao die wij niet kennen, een man die niet werd gedreven door idealisme of ideo logie en die intrigeerde, vergiftig de en chanteerde. Het geheime doel waarnaar hij streefde was de overheersing van de wereld. Jung Chang en Jon Halliday schetsen het karakter van Mao en schreven het tot nu toe onbeken de en schokkende verhaal over zijn gedrag tegenover zijn vrou wen, minnaressen en kinderen. Daarnaast geven de auteurs een zeer heldere kijk op de Chinese politieke, culturele en maatschap pelijke geschiedenis. Het verteltalent van Jung Chang en de wetenschappelijke aanpak van beide auteurs maken van dit boek de compleetste en leesbaar ste biografie van de man die het leven van miljoenen Chinezen diepgaand heeft beïnvloed en de wereldpolitiek dertig jaar lang in zijn ban hield. Jung Chang werd in 1952 gebo ren in China. Als achttienjarig meisje was ze Rode Gardiste, ze werkte op het land, als blotevoe- tendokter, als staalarbeider en als elektricien voor ze Engels ging studeren en vervolgens doceerde aan de universiteit van Sichuan. In 1978 verliet zij China om aan de universiteit van York te gaan stu deren. Haar boek Wilde zwanen verscheen in 1991 en wereldwijd werden meer dan 10 miljoen exemplaren verkocht. Het is daar mee het best verkochte boek dat er ooit over China verscheen. Jon Halliday is historicus en was verbonden aan King's College in Londen, waar hij onderzoek deed en universiteitsbestuurslid was. Hij schreef verscheidene boeken. Mao, het onbekende verhaal is te koop in boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat 68 in Ven ray. Dit boek is te koop in boekhan del Van den Munckhof, Grote straat 68 in Venray.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17