'Venray Oldtimer City binnen vijf jaar bekend in Nederland' Venray Verbeeld Kunst Klassiek op locatie in beeldentuin Jeugdorkest succesvol in Luxemburg Presentatie dvd The Rooyse Stones Doe mee met het literair Ongeneeslijk optimistisch l Geslaagd De Locht PEEL EN MAAS Donderdag 28 juli 2005 - Pagina pE derd in acryl op karton en meet 110 x 65 cm. Het monument herinnert Venray aan het eigen religieus verleden.Het is in 1999 in opdracht van de Stichting Gedenkteken Kloosters door de Maastrichtse kunstenaar Sjef Court ens ontworpen. Het bestaat uit een gestileerde monnik, meer dan levensgroot, op een sokkel. Op de sokkel zijn drie werken afgebeeld, die de kloosterlingen vroeger veel hebben uitgeoefend: Ziekenzorg, onderwijs en zorg voor armen en wezen. Het monu ment, dat 3,5 m hoog is, staat opgesteld aan de noordzijde van de Sint Petrus'Banden Kerk te Venray. Een model van dit monu ment, 42 cm hoog, is ook op de tentoonstelling te zien. Dit model is door de Stichting Gedenkteken Kloosters in 2000 aan Museum 't Freulekeshuus geschonken. Remco Wefels is dit jaar geslaagd aan de Fontys Bedrijfsho- geschool te Tilburg voor zijn HBO- opleiding Marketing management. Na stage te hebben gelopen bij de gemeente Eindhoven en zijn stu die-opdracht te hebben verdedigd, kon hij zijn diploma in ontvangst nemen. Na zijn studie kon hij meteen aan de slag bij een evene mentenbureau in Eindhoven. Zaterdag Asteria Knapzakken Toer, zondag Venrayse Oldtimer Toertocht (Door Tamara van der Broek) Venray Oldtimer City. Dat is de paraplunaam waaronder een drietal oldtimer evene menten in Venray geschaard is. Het is voor het eerst dat de activiteiten onder deze naam gecoördineerd worden, maar in de afgelopen tien jaar kon den autoliefhebbers al honder den oude wagens bewonderen in het centrum. Venray Oldtimer City wordt georganiseerd door de stichting Venrayse Oldtimer Toertocht, die gelijknamig is aan een van de eve nementen. Vijftien jaar geleden bezat Venray nog geen enkele old timervereniging en waren er ook nog geen evenementen rondom oldtimers. Dit merkte Ben Roelofs toen hij vijftien jaar geleden vanuit Zuid-Limburg naar Venray verhuis de. En hij maakte er werk van om ook hier in Venray iets op te star ten samen met zijn vrouw. Inmid dels heeft hij de touwtjes doorge geven aan de huidige voorzitter Henk Willems en is hij zelf vooral achter de schermen en als PR-man actief. Wat begon als een clubrit met zeventien auto's, is nu uitgegroeid tot een groot evenement met een deelnemersaantal van 350 auto's in 2004. Tevens trekt het evene ment met zijn duizenden bezoe kers veel bekijks. "Ook dit jaar ver wachten we meer dan 350 auto's", aldus Roelofs. "Het aantal deelne mers hangt af van het weer. Er is geen voorinschrijving dus mensen kijken op de dag zelf naar buiten en bepalen dan of ze gaan." Als het goed weer is, wordt het aantal deelnemers van vorig jaar zeer waarschijnlijk overschreden. Met slecht weer zal de opkomst lager zijn. "We zeggen altijd: we gaan nog even naar Smakt om een kaarsje op te steken voor mooi weer. En tot nu toe is het altijd mooi weer geweest." De organisatie werkt er hard aan om Venray Oldtimer City niet alleen regionaal, maar ook lande lijk op de kaart te zetten. Roelofs: "Ik stuur persberichten naar loka le, regionale maar ook landelijke media zoals oldtimertijdschriften. Dit jaar zijn we gestart met een website (www.venrayoldtimerci- ty.nl) en ook staat het evenement nu aangekondigd op de evene mentenborden van de VW, die aan de kant van de weg staan als je Venray binnen rijdt." En het plan is op dezelfde voet verder te gaan. "We willen Venray Oldtimer City binnen vijf jaar bekend hebben in Nederland", aldus een optimis tisch gestemde Roelofs. OLDTIMER TOERTOCHT Venray Oldtimer City herbergt drie evenementen: de Asteria Knapzakken Toer op zaterdag 30 juli, de Venrayse Oldtimer Toer tocht op zondag 31 juli en The Night of the Roaring Oldies, een nachttoer, op zondag 18 septem ber. Door het ontbreken van de voorinschrijving bij de Toertocht hoopt de organisatie het evene ment zo laagdrempelig mogelijk te houden. Ook het inschrijfgeld van vijf euro moet hieraan bijdragen. Daarvoor krijgen deelnemers onder andere koffie, cake, een routeboek en een rallyschild, waarop de naam en datum van het evenement staan. Ook de plaats van het evenement is volgens Roe lofs ideaal. In de natuurgebieden de Peel en de Maasduinen is genoeg te zien en te beleven wan neer je er met je oldtimer door heen toert. Het centrum van Ven ray is goed bereikbaar en het Schouwburgplein, het Hensenius- plein en de Grote Markt bieden voldoende ruimte om de oldti mers te showen. De omringende terrasjes zijn verder niet alleen prettig voor bezoekers van deze happening, maar ook voor de old timereigenaren die onder het genot van een drankje hun wagen goed in het oog kunnen houden. Auto's van 25 jaar en ouder mogen meedoen aan de toertocht. Er kan gestart worden tussen 11.00 en 15.00 uur vanuit het cen trum van Venray en er kan geko zen worden tussen twee verschil lende routes van vijftig of tachtig kilometer lang. Rijden hoeft natuurlijk niet. Je auto op het plein of in een van de zijstraten installeren en zelf een biertje gaan drinken en kletsen met andere autoliefhebbers mag natuurlijk ook. Net als in de voorgaande vijf jaar wordt er weer een publieks prijs uitgereikt voor de mooiste wagen. En ook voor kinderen is er van alles te beleven met een bal lonnenwedstrijd en een springkus sen. Hoogtepunt van de toertocht zijn de drie American La France roadsters. De wagens zijn van 1920, maar beschikken deson danks over een cilinderinhoud die het zeven- tot tienvoudige is van de cilinderinhoud van een huidige auto. De auto's beschikken nog over een kettingaandrijving, waar de huidige auto's een voor- of ach terwielaandrijving voorzien van een cardan. De wagens slurpen met een verbruik van een liter per kilometer wel aardig wat benzine. Zaterdag voorafgaand aan de Venrayse Oldtimer Toertocht vindt de Knapzakken Toef plaats. Deelnemers vertrekken vanaf hotel Asteria en hebben de hele dag de tijd om de 160 kilometer lange tocht af te leggen en te genieten van de omgeving. Wie van verder weg komt, kan handig gebruik maken van het weeken darrangement dat Asteria aan- Over een aantal dagen zullen honderden oude wagens de stra ten en pleinen van het Venrays centrum weer sieren biedt, maar er is ook een dagarran gement. DURE HOBBY Over een aantal dagen zullen honderden oude wagens de stra ten en pleinen van het centrum weer sieren en naast elke glanzen de wagen zal een trotse autobezit ter staan. Roelofs: "Het geeft gewoon voldoening om in een mooie auto te rijden die aandacht trekt en het is altijd leuk om over je passie te praten met anderen." Hij maakt korte metten met het vooroordeel dat het hebben van een oldtimer een dure hobby is. "Dat kan wel, maar hoeft niet. Elke hobby is duur, afhankelijk van hoeveel geld je erin steekt. Als je alles uitbesteedt en niet zelf aan de wagen knutselt, of een heel exclusieve auto hebt, dan kan het wel eens duur worden. Maar in de regel is deze hobby niet duurder dan andere hobby's." In streekmuseum De Locht in Melderslo mogen de kinderen op zondag 31 juli hun eigen brod bakken. Volgens de smid die in de smederij aan het werk is 'komt alles voor de bakker'. Dat is niet zo want er zijn ook bezoekers die juist voor hem komen of voor de likeurmakers van het Dionysosgil- de die een demonstratie verzor gen. Wie zin heeft om vanaf De Locht een eindje te fietsen, kan van diverse fietstochten de route beschrijving verkrijgen. Het muse um is alle dagen open van 11.00 - 17.00 uur. De speciale activiteiten op zondag beginnen rond 14.00 uur t. Schilderij van de week (4) De zomertentoonstelling tot en met 2 oktober 2005 in Museum 't Freulekeshuus wordt verzorgd door cursisten van het kunstencentrum Jerusalem, afdeling beeldend. Er is gekozen voor werk van gevorderde cursisten tekenen en schilderen, die gedurende het seizoen 2004 - 2005 aan de slag zijn gegaan met het thema Venray onder leiding van de docenten Jeanny van Lieshout en Leo Coppus. Er worden ruim veertig werken gepre senteerd in uiteenlopende technieken en benaderingen waarbij oorspronkelijkheid en kwaliteit voorop staan. Elk sei zoen wordt ter inspiratie een stijl gekozen uit de kunstge schiedenis. Het seizoen 2004 - 2005 stond in het teken van de Popart, een kunststroming die ontstaan is in de jaren zestig in Amerika en Engeland. Geïnspireerd door de populai re cultuur, moest de kunst bereikbaar en begrijpelijk worden voor iedereen. De Popart haalt de banale, triviale dingen of gebeurtenissen uit het dagelijkse leven uit hun context en verheft deze tot kunst. Museum 't Freulekes huus, Eindstraat 8 te Venray, is open op woensdag, zaterdag en zondag van 2 tot 5 uur. Alda Verhoeven liet zich inspi reren door het bronzen beeld van een monnik. Haar werk is geschil- Op zaterdag 30 juli zal de con certserie Klassiek op Locatie het podium opbouwen in een privé- tuin in Arcen. In deze tuin aan de Lingsforterweg 68, die grenst aan een uitgestrekt bosgebied, staan diverse sfeervolle sculptu ren van beeldend kunstenaar Ruud van der Beele. Vanaf 20.00 uur zullen de klanken van het Bennewitz Strijkkwartet zich mengen met de melodieën van de zangvogels die afscheid nemen van de ondergaande zon. Het Tsjechische ensemble, opge richt in 1998 op de muziekaca demie in Praag, stond vanaf het begin van haar ontstaan onder leiding van vooraanstaande Tsje chische professoren. Vanaf 1999 wonnen de jonge musici prijzen op internationale concoursen. In 2003 ontvingen ze de jaarlijkse prijs voor het beste kamermu- ziekensemble in Spanje uit han den van de koningin. In datzelf de jaar won het kwartet de Alban Berg- en de Martinuprijs. Mede dankzij deze prijzen spelen de jonge musici op belangrijke con certpodia in de hele wereld. Onlangs in mei sleepten de jonge Tsjechen een grote prijs in Japan in de wacht. Regelmatig speelt het Bennewitzkwartet een aantal concerten met de Nederlandse klarinetsolist Harry- Imre Dijkstra. Dit is een voor de handliggende combinatie, daar de muzikale neus van Harry van meet af aan naar het oosten was gericht. Hij studeerde onder andere in St. Petersburg. Als prijswinnaar van diverse interna tionale prijzen werd hij spoedig uitgenodigd om concerten te verzorgen in Rusland, Tsjechië, Engeland, Duitsland en Honga rije. Van klassiek tot hedendaags: Mozart (klarinetkwintet), Schu bert (der Tod und das Madchen) en het eigentijdse repertoire lig gen in zeer muzikale handen en zullen een glansvolle uitvoering krijgen. Het concert begint om 20.00 uur. De concertreis van jeugdfan- fare B.M.B.M. is weer achter de rug. De jeugdige muzikanten uit Broekhuizen, Maashees, Broekhuizenvorst en Melders lo zijn van 9 tot 16 juli in Luxemburg geweest waar tien concerten zijn gegeven op ver schillende plaatsen. Met een grote bus is het jeugd orkest, bestaande uit 60 leden van wie de leeftijden variëren tussen de 9 en 18 jaar, een hele week door Luxemburg gereisd. Vanaf november vorig jaar is er hard gerepeteerd om in Luxemburg mooie concerten te kunnen geven. Tijdens het Europees Muziekfestival voor de Jeugd in Neerpelt werd al een eerste prijs cum laude behaald. De concerten zijn ook erg succesvol geweest, aan de reacties van het publiek te zien. In onder meer Luxemburg- Stad, Diekirch, Echternach en Ettelbrück heeft het jeugdorkest opgetreden. Behalve dat het tour nee in muzikaal opzicht geslaagd is, heeft de jeugd de week ook als een fijne vakantie ervaren. Na zo'n mooie week blijkt wederom dat muziek mensen bij elkaar brengt. Meer informatie over het orkest en de concertreis is op www.bmbm.nl te vinden. Het optreden van de Venrayse Rolling Stones tijdens Venray Muzikaal Totaal op 1 juli voor zo'n 3000 belangstellenden, is geheel opgenomen op video en wordt uitgebracht op dvd. Naast het concert bevat de dvd ook 'bonus features' met onder meer de geluidsopnamen die gemaakt zijn in de studio van Omroep Venray en zo'n honderd schitte rende actiefoto's die tijdens het concert zijn gemaakt. De dvd 'The Rooyse Stones Live in con cert' wordt gepresenteerd met Venrayse kermis op woensdag 10 augustus bij café De Tijd, aanvang 22.30 uur. De muzikanten uit Venray en omgeving zullen bij deze gelegenheid nog een keer in de huid kruipen van The Rolling Stones. Er worden inmiddels wel al plannen gesmeed om in het voor jaar van 2006 'iets groots' met The Rooyse Stones te gaan doen. Wat dat precies wordt, blijft voor lopig nog even geheim. Diege nen die geïnteresseerd zijn in de dvd of zich hiervoor willen inschrijven, kunnen een mailtje sturen naar: rooysestones@hotmail.com of voor meer info surfen naar: www bandopbezoek.nl/stones.htm 9eUrVfy Voor de maand juli bestaat de uitdaging uit slechts drie regels. Het is ee vakantie-opgave, dus een niet al te moeilijke! Mijn vader was een porgel, Mijn moeder was een porulan, Daar komen vreemde kind'ren van. "Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn a Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretarial van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, toi vrijdag 19 augustus 2005. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave ei wordt het gedicht van de afgelopen maand bekend gemaakt. Veel plezi* G bij uw speurtocht! 1 Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dicb ter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossinj weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor ck ger jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer eet pej- fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! •580 De stand: yei. Mevr. L. Colsen 40 punten, de heer J. Craghs f 30 punten. Mevr. Tr. Cuij pers, mevr. R. van Daal en de heer A. Kroft volgen ieder met 20 puntei en mevr.L. Geurts en dhr A. Leijssen met 10 punten. De gezochte titel van vorige maand was "Werkster", en de auteur Genii Achterberg. Het gedicht werd opgedragen aan dominee Buskes. Waar schijnlijk hebben auteur en dominee gemeenschappelijke herinnering» f' aan een werkster, die nijver en secuur het poetswerk doet. Zij kent d( \e onderkant van het bed en de kieren in vloer en kast beter dan wie ook. Zi; e maakt alles schoon voor de voeten van dichters maar ook van dominees1 g, Eenmaal zal ze zelfs in de hemel haar werk doen. Daar zal ze met stoffe E en blik slaan. Het zal daar klinken -haar lot ten hoon- als muziek in het uui la van de dood van dominee, bakker en frik. E •4 w Werkster ui Voor ds Buskes 1 g< id< ME I - RH1.' die voortbewegen op hun voet en hand. Zij heeft zichzelve aan de vloer verpand, om deze voor de voeten te versieren van dichters, predikanten, kruidenieren, t want er is onderscheid van rang en stand. jgo; ;|Tel. God zal haar eenmaal op zijn Bodem vinden, -3 (b gaande de gouden straten naar Zijn troon, q e\ al slaande met de stoffer op het blik. W IJl Symbolen worden tot cymbalen in de ure des doods - en zie, haar lot ten hoon, zijn daar de dominee de bakker en de frik. J !i J(- 5 H ir J 0/ - rfwu1'fjmui; t Het programma voor het nieuwe seizoen is bijna klaar. Het vermeUH<o bezoeken aan het Literair café van Ellen Eggels (20 november 2005) P.F je Thomése (26 maart 2006) en Tom Lanoye (21 mei 2006). Met de schrijvelWE die het seizoen in september/oktober zal openen wordt nog onderhan. 21 deld. Mie Het boekenbal zal voor de tweede maal gehouden worden. Schouwbur^Min Bibliotheek en Literair Café organiseren dat na de voorstelling van höHoo toneelstuk "Champagne" van Thomas Verbogt op vrijdag 17 maart 2006. ]586' Op dinsdag 16 mei geeft Johannes Kemkens zijn jubileumvoorstellinjIsL "Nescio, De uitvreter". Dit optreden is mogelijk geworden door same» jj, werking van schouwburg en Literair Café. f z[ Ook Mallemoer zal er weer zijn met een Kerstoptreden (18 december) et va het nieuwe jaar 2006 zal beginnen met de uitreiking van de Raadseligt m rozen voor proza en poëzie op 22 januari. ME' Er wordt ook weer aandacht geschonken aan poëzie. VoordrachtskunstflNell naar Pierre Wilms zal op 23 april 2006 op een originele manier een pro 25 - gar Jan; Elbe 754; Tel. gramma vol gedichten verzorgen. Tenslotte ligt het in de bedoeling om in juni 2006 een oostelijke en eet westelijke poëziefietsroute door het randgebied van het centrum van Va ray en door de kerkdorpen te presenteren, waarvoor de voorbereiding ii volle gang is. De fietsroutes zullen analoog van opzet zijn aan de succes volle poëziewandelroute door het centrum van Venray. Het belooft weer een prima seizoen te worden! Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - tege betaling van een minimale bijdrage van €16.00 per jaar - kan contac opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van hë Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovefl dien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Ej dat is beslist de moeite waard! j Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literal Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RH VENRAY, Telefoon: 0478-582948 maar ook op de aantrekkelijke website www.Uterair-cafe-venray.nl I Boekrecensie in Peel en Maas 'Soms gebeuren er dingen in een mensenleven die zo ingrij pend zijn dat je het gevoel hebt dat je erdoor wordt verplet terd. Zoiets is mij de afgelopen weken overkomen. Het begon op een stralende zonnige zaterdagmiddag, op een besneeuwde heuvel even bui ten Ann Arbor, Michigan. Ik was aan het sleetje rijden met Bobbie en Noa. We hobbelden, suisden, joelden de heuvel af. Beneden aan de heuvel was er iets in mijn lichaam veran derd, was er iets voorgoed in mijn leven veranderd - al wist ik dat toen natuurlijk nog niet.' In januari 2004 werd in Amerika bij Karei Glastra van Loon een her sentumor ontdekt. In Nederland volgden bestralingen, hersenope raties en chemokuren. Goede en slechte perioden wisselden elkaar af, maar nooit gaf hij op. Het gezinsleven met drie jonge kinde ren ging intussen 'gewoon' door. Op 1 juli 2005 overleed Karei Glastra van Loon op 42-jarige leef tijd aan de gevolgen van zijn her sentumor. In Ongeneeslijk optimistisch beschrijft Glastra van Loon in mooie, korte verhalen openhartig zijn leven als kankerpatiënt, geniet van het kleine, is over de toekomst en zijn humor. Van Karei Glastra Loon verschenen onder andere bestsellers De (350.000 exemplaren verkoel meest vertaalde roman aller tijden), Vannacht is wereld gek geworden, Lisa' en De onzichtbaren Ongeneeslijk optimistisch is koop in boekhandel Van Munckhof in Venray.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 16