renrayse fietsvierdaagse van riesland tot Brabant Koester uw monument Henk Baken wint weekprijs 'Klompendans' THiy>=n $¥$Ï1M:CÜH! Deze week de kerk in Leunen, de St. Catharina-Kerk een rijksmo nument. Wanneer de bisschop van Luik de vaderlijk instemming heeft gegeven voor de kerk van Leunen en de pastoor van Venray, H.Greve, zijn instemming betuig de met de stichting van de St. Catharina-kapel. Dankzij een stich tingsakte van 16 december 1433 is prècies bekend wanneer de kerk is gebouwd. Het oude priesterkoor stamt uit deze periode. In de 18e eeuw was er sprake van een bak stenen gebouw met een achthoe kige koorafsluiting.Wegens bouw valligheid werd het gewelf in het schip vervangen door een plat pla fond. De vijf traveen werden dichtgemetseld en architect Corbey bouwde in 1836 een een beukig schip aan het koor dat bleef behouden. Duits granaat- vuur beschadigde de kerk zoda nig, dat gelukkig herstel mogelijk was. De opdracht werd verleend aan de J. Kayser die vanaf 1946 de werkzaamheden leidde aan kerk, pastorie, kapelanie en school. De toren werd als laatste hersteld, deze was als enige in de gemeente overeind was blijven staan in de oorlog. Men wilde de kerk ver fraaien met schilderingen en glas in lood ramen van C. Eyk maar omdat dit te lang duurde is men met D. Wildschut in zee gegaan die in de directe omgeving van van Eyck werkte. In de glas-in- loodramen van Wildschut staat centraal de calvarie-afbeelding met onder aan de H.Longinus die een lans in een draak steekt. In de ramen ter de offers van Abraham en Melchesidech met de vier pro feten, die de komst van Christus hebben voorzegd. Danièl, Isaias, Jeremias, Ezechièl. Daarboven de bustes met de vier evangelisten met hun symbool. Beide figuren zijn offers op de kruisdood. Als gevolg van de bevolkingsgroei werd de noodzaak tot een grotere kerk steeds nijpender. Een geheel nieuwe kerk was te ingrijpend en niet haalbaar. Er diende teveel van het oude te verdwijnen. In 1965 bouwde men een vleugel aanaan de westzijde van de kerk, bestaan de uit acht traveeën. De overgang van oude kerk naar moderne gedeelte is voorzien van een hou ten plafond waarboven een smalle glasstrook de verbinding vormt met het schaaldak. De zuidwand is in zes traveeën voorzien van met een strook non-figuratief glas in metaal en zijn een verrijking van het interieur. Niet lang geleden zijn alle glas en lood ramen geres taureerd, de schilderingen in de kerk schoongemaakt die de droom van St. Jozef en de bood schap aan de herders voorstellen. Kent u ook zo'n beeldbepalende, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar hetsecretari aat, van Stichting Venray- Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaaI@hccnet.nl Airconditioning? INSTALLATIETECHNIEK Venlo, (077) 4677000 Bij ons kunt u ook terecht voor nieuwe en gebruikte tv-toestellen Tevens reparatie van TV-toestellen wij zijn officieel TV Home dealer van TVHOME en @H0ME §Home. Oude Oostrumseweg 12a Venray S 0478-569666 www.systemcare.nl Honderdzesentwintigste jaargang - week 30 - donderdag 28 juli 2005 Senieten op de camping bij de Wetteling (Door Tamara van der Broek) De atletiekbaan bij sporthal Wetteling is deze week ingebouwd tot camping. Op :t terrein hebben tientallen [pensen uit heel Nederland n tenten opgeslagen. Het is ïsdagavond en de eerste lag van de fietsvierdaagse zit fop. De klapstoeltjes en ^feitjes zijn naar buiten dd en mensen zitten ras- l te lezen of maken een latje met de buren. Het er is wat somber voor eind i, maar dat lijkt niemand op e camping te storen. Ook Manny (68) en Johan 'estra (69) zijn tevreden over et weer. Niet te warm, niet te oud en in elk geval droog: ideaal etsweer dus. Het tweetal zit met e benen omhoog in een stoel oor de camper, wat eigenlijk en oude omgebouwde pick-up iet een soort vast gebouwde aravan er aan is. Ze zijn helemaal anuit de provincie Groningen aar beneden gereden om voor e tweede keer mee te doen aan fietsvierdaagse in Venray. igenlijk zijn we negen weken het rondtrekken door ederland van fietsevenement larfietsevenement", legt Johan t. In totaal bezoeken ze zeven :tseve nemen ten. Ook de afgelo- :n twee jaar brachten ze op :ze manier hun vakantie door i deden toen zelfs mee aan vaalf tot dertien fietstoeren. ilaar omwille van de gezondheid :bben we besloten het dit jaar at rustiger aan te doen." Na inray trekt het paar verder naar ider meer Laren, Oud-Heusden Bergen op Zoom. Maar op •ze eerste dag ging de fietstocht n dertig kilometer naar onder Jere Merselo. "Het is heerlijk tsen hier", meent Manny. "Het lekker vlak en windstil en dat is ch wel fijn als je al wat ouder :nt," idei :tse Een aantal tenten verder wap- :rt een Friese vlag hoog boven m het puntje van de tentenstok. ooi blauw-wit met rode pompe- êdden, oftewel in het ederlands: plompe- waterlelie aden. De trotse eigenaar van :ze vlag is Tjalke de Witte (70) t Winsum. Samen met zijn ouw fiets hij de 45 kilometer en :t bevalt ze prima hier in mburg. "Het zijn dezelfde soort ensen hier, die houden ook niet n drukte." Ook voor deze :zoeker uit het noorden is :nray een onderdeel van een otere tocht. "Wij doen onge ler aan veertien fietsvierdaagsen Nederland mee. Na Venray we door naar Tubbergen in 'erijssel." Van alle fietsplaatsen Nederland is de Achterhoek ch een van Tjalkes favorieten, mis in Friesland fietst hij in der geval een stuk minder: )aar waait het te hard hè." TROUWE DEELNEMERS Maar niet iedereen op de cam- ng komt uit het verre noorden. en Ine Rijnen (beide 57) zijn men met de families De Kort en >sman in Venray. Allen komen uit Goirle en Tilburg. Vorig ir kwamen ze via een folder op :t idee om mee te doen aan de itsvierdaagse in Venray en dat viel zo goed dat ze dit jaar sloten weer mee te doen. Net Vorig jaar fietsen ze de 45 kilo eter. "Vandaag was de route ;enlijk hetzelfde als vorig jaar, aar dan de andere kant op." Saai ordt het echter niet, want er lt altijd weer iets nieuws te ont- kken in de natuur. "En het :er is gelukkig beter dan vorig ir, want toen regende het", iet Ine nog. Regen weerhoudt zestal overigens niet ervan om ch op de fiets te stappen. "Als |t regent trekken we ons regen- aan en hebben we evengoed el lol." lien van Dijk (68) uit lersfoort doet inmiddels al or de twaalfde keer mee. Ze lat bij de voortent van haar tij- lijke buren, Jan (67) en Gerrie der Laar (62) en heeft de :rgrootste lol met haar buren, grapt: "Ik ben met de caravan iter mijn fiets in anderhalf uur Amerongen naar Venray fietst", en nadat de slappe lach it gezakt is vervolgt hij wat seri- zer: "We zijn nu voor de vierde in Venray en hebben het altijd naar onze zin. De rou- zijn ontzettend mooi en het is :maal goed verzorgd, endien leer je veel mensen Maatwerk in: Automatisering Computers TV-Video Multimedia kennen en kom je nog eens op plaatsen waar je anders nooit komt." MELKROBOT Evert (61) en Veronica (59) van Gend uit het Gelderse Ingen wil den eigenlijk vorig jaar al naar Venray komen. Maar door de plotselinge verhuizing van hun zoon ging dit niet door en moest er geschilderd en gesjouwd wor den. Dit jaar zijn ze dan eindelijk voor het eerst in Venray en fiet sen ze zestig kilometer. Op de eerste dag ging de tocht richting de Duitse grens. Onderweg heb ben ze nog een kijkje genomen bij een geautomatiseerd melkvee bedrijf. Veronica: "Dat was wel interessant. De koeien worden daar door een robot gemolken en kunnen zelf bepalen wanneer." En net als vele anderen op de camping, is ook de familie Van Gend bezig met een wat grotere toer door Nederland. "Maar dit is eigenlijk de eerste keer dat we echt in Limburg zijn. Al zijn we wel eens vanuit Brabant door het bovenste puntje van Limburg gefietst en heb ik vroeger meege daan met de ambtenarenfiets- tocht in Venlo, die destijds nog zo'n drieduizend deelnemers trok", vertelt Evert. Opvallend zijn de twee jongens die voor een klein tentje aan een tafel een spelletje zitten te doen. Frans (16) en Bart Laarakkers (15) uit Afferden zijn met alle zeker heid de jongste bewoners van de camping. "Opa en oma hebben altijd meegedaan aan de fietsvier daagse en zo zijn we zelf op het idee gekomen", vertelt Frans. De twee broertjes zijn zeker niet lui en fietsen elke dag zestig kilome ter. Ze startten om 9 00 uur en waren de eerste dag om 14.00 uur alweer terug. Moeite met opstaan hebben ze niet. "Als we naar school moeten, moeten we er ook vroeg uit dus dat zijn we wel gewend." Het is voor hen de vierde keer dat ze meedoen aan de fietsvierdaagse in Venray, Enkele campingasten die deel nemen aan de fietsvierdaagse van links naar rechts): Mien van Dijk, Gerrie van Laar en Jan van Laar. maar wel de eerste keer dat ze er ook bij kamperen. Tot nu toe bevalt dat uitstekend en dat er voornamelijk oudere mensen op de camping zitten, stoort de jon gens niet. Natuurlijk moeten ze ook zelf zorgen voor eten. "Soep uit blik en een hamburger. Gisteren hebben we een frietje gehaald en pizza staat ook nog op het menu voor deze week. Het telefoonnummer hebben we al gevonden in een folder." Vakantiefotowedstrijd met prachtige prijzen Fietsvierdaagse van start.... Henk Baken uit Leunen is de winnaar van de eerste weekprijs van de vakantiefoto wedstrijd die Peel en Maas samen met Combi Dom Melskens heeft opgezet. De winnaar ontving dinsdagmid dag de prijzen die horen bij het winnen van deze 'titel': een gratis waardebon voor een felicitatie op de kabelkrant, een boekenbon ter waarde van 12,50 euro en een gratis ver groting van een (vakantie)foto. De foto werd gemaakt in Tamil Nadu aan de oostkust van India, waar de sporen van de verwoes tende tsunami nog steeds niet helemaal uitgewist waren. Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas houden samen voor het derde jaar op een rij een foto wedstrijd in de vakantieperiode. Stuur uw leukste vakantiefoto in en u maakt kans-op een van de vier weekprijzen of de hoofdprijs, een jaar lang grati? fotograferen. Bij deze wedstrijd horen natuur lijk leuke prijzen, beschikbaar gesteld door Combi Dom Melskens en uitgeverij/boekhan del Van den Munckhof in Venray. Er worden op vier donderdagen weekprijzen vergeven: namelijk op de donderdagen 28 juli en 4, 18 en 25 augustus. De inzender van de mooiste foto krijgt een boekenbon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waardebon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en een gratis vergroting van uw vakantiefoto van Dom Melskens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars dingen overigens, net als alle andere inzendingen, gewoon mee met de hoofdprijs die op donderdag 1 september bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs is een jaar lang gratis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van 10x15 centimeter. De weekprij zen worden beoordeeld door Theo Klabbers van Combi Dom Melskens. Voor de fantastische hoofdprijs maakt Theo Klabbers samen met redacteur/fotograaf Ron Koenen van Peel en Maas een keuze uit de ingezonden foto's. De foto's kunnen worden ingeleverd bij Combi Dom Melskens in de Wethouder Emonts en Sjang Vollenberg hebben dinsdag morgen 'op klompen' de fiets vierdaagse in Venray geopend. Terwijl enkele honderden fietsliefhebbers al stonden te trappelen van ongeduld, los ten de twee Venraynaren lopend op houten klompen op ludieke wijze het startschot. Zowel Emonts als Vollenberg wenste de deelnemers veel ple zier. "Kijk eens rond in Venray en omgeving en geniet van deze prachtige omgeving Ik verzeker jullie: jullie hebben alleen maar wind mee, rijden altijd bergaf en het blijft droog", sprak wethouder Emonts de aanwezige fietsers moed in. Vollenberg, die zijn sporen in het Venrayse jeugdwerk al jaren heeft verdiend en onlangs voor zijn verdiensten koninklijk werd onderscheiden, brak begrijpelij kerwijs een lans voor de vele vrij willigers die zich inzetten om het iedereen vier dagen lang naar de zin te maken. Als dank voor hun inzet vroeg hij alle fietsers om even voor deze mensen te bellen. Met hun fietsbel natuurlijk. "Bel samen met de wethouder en mij als dank voor de organisatie. Zo kunnen we ook even testen of u veilig op weg gaat of u fietsbel nog even moet laten repareren." Waarna een oorverdovend gebel opklonk, Vollenberg de vlag van de fietsvierdaagse kon hijsen en de honderden fietsers op weg gin gen. GOEDE DOEL De fietsvierdaagse in Venray duurt tot en met vrijdag. Liefst 119 vrijwilligers zetten zich dit jaar weer in om het iedereen naar de zin te maken. Dit sportieve fietsevenement beleeft dit jaar zijn 21e editie en voor de negen de "maal in eigen Venrays beheer. Het goede doel dat dit jaar cen traal staat tijdens de fietsvierdaag se is de Venrayse afdeling De Henk Baken maakte de foto tijdens zijn vakantie in Lndia, een land dat hij al vaker bezocht. Burggraaf van de Zonnebloem. Elke dag draait het rad van avon tuur voor deze stichting, terwijl de deelnemers zich bij de stand van de Zonnebloem ook nader kunnen laten informeren over het werk van deze vrijwilligersorgani satie. Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof BV in de Grotestraat. Uiteraard kunnen ook vakantieplaatjes die met een digi tale camera zijn gemaakt, meedin gen naar de prijzen. Laat een afdruk maken die voldoet aan de voorwaarden van deze fotowed strijd en ook u als 'digitale foto graf kan meedingen naar de prij zen. Spelregels: 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en Theo Klabbers van Combi Dom Melskens overhandigt de prijzen aan Henk Baken uit Leunen. de firma Van den Munckhof BV uit Venray 2) De aangeleverde foto's moe ten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn. Dit geldt eveneens voor afdrukken van digitale foto's die een resolu tie van minimaal 300 dpi dienen te hebben 3) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdor ganisatie kan naderhand het origi neel opvragen ter controle. 4) Bij alle foto's dienen naam, adres, woonplaats en telefoon nummer te zijn ingevuld 5) De uitslagen van de weekprij zen staan op 28 juli, 4, 11 en 18 augustus in Peel en Maas. De hoofdprijs wordt op donderdag 25 augustus bekendgemaakt 6) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs 7) De prijzen zijn niet inwissel baar voor geld 8) Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd 9) De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 22 augustus. 10) Inleveren kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. 11) Inzenders geven toestem ming tot het plaatsen van hun vakantiefoto in Peel en Maas 12) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd 13) De organisatie betracht de grootste voorzichtigheid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadiging, ongeacht de oorzaak.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11