Pas op voor nepwapens i Bart en Marijke Veldpaus in de ban van 'Helpende Handen' Opnieuw uitbreiding basisschool De Keg Bezwaar tegen aanleg bos Leunen afgewezen 30% KORTING ccewe» OP ALLES* bacterie Het is tijd voor de Rabobank Oirlonaar opgepakt Julicher Meijer Poolse gewond OPHEFFINGSUITVERKOOP Op de bon Schennispleger Gunhoek PEEL EN MAAS Donderdag 21 juli 2005 - Pagina 3 Waarschuwing politie: De politie heeft maandag middag rond 13-30 uur meer dere nepwapens in beslag genomen die verkocht werden op een vakantiemarkt in Blerick. Op het in bezit heb ben van een nepwapen staat een zware boete. Bovendien kan een nepwapen een gevaarlijke situatie opleveren, aldus dë politie. Veel speelgoedwapens die in het buitenland te koop zijn, lijken zoveel op echte vuurwapens, dat ze om die reden in ons land ver boden zijn. Het gaat er dan om dat deze wapens volgens de Wet Wapens en Munitie 'geschikt zijn ,voor bedreiging of afdreiging'. Vooral in Spanje, maar ook elders worden deze nepwapens veel te koop aangeboden. Tijdens de vakantietijd willen vooral jonge ren nogal eens zo'n neppistool aanschaffen. Eenmaal in Nederland terug beseffen de eige naren van zo'n nepwapen dan vaak niet dat ze strafbaar zijn. Vrijwel alle nepwapens die in het buitenland te koop zijn, vallen volgens de Nederlandse wetge ving onder het begrip 'vuurwa pens'. Ze worden genoemd in artikel 2, categorie I van de Wet Wapens en Munitie. Deze wet kent een a- en een b-lijst, waarin een groot aantal wapens met naam en type worden genoemd. Daarnaast bepaalt de wet dat 'alle voorwerpen die wat hun vorm, afmeting en kleur betreft een sprekende gelijkenis vertonen met bestaande vuurwapens of met voorwerpen die op lijst a en b zijn genoemd', verboden zijn. De kleur is dus ook mede bepa lend om onder het begrip van de wet te vallen. In Nederland kun je in speelgoedzaken ook wel speel goedwapens kopen die wat hun vorm betreft aardig op een echt wapen lijken. Toch vallen deze niet onder de wet omdat ze in erg felle kleuren zijn uitgevoerd en tot nu toe mogen ze dus nog wel vrij worden verkocht. KERMISSEN Vooral in Spanje zijn nepwa pens die sterk op echte vuurwa pens lijken, volop te koop. Ze worden daar vaak in zwart of zil- verkleur verkocht. Ook de wapens die in Nederland in dumpshops of op kermissen ver krijgbaar zijn, hebben vaak een kleur die sterk lijkt op die van echte vuurwapens. De grenzen van het toelaatbare worden wat dit betreft steeds meer afgetast. Veel jongeren kopen zo'n sterk gelijkend nepwapen om hun vrienden ermee te kunnen impo neren. Ouders van kinderen beseffen bij het kopen van derge lijk speelgoed voor hun kinderen vaak niet wat de consequenties van hun aankoop zijn. Ze realise ren zich niet dat ze zich hierbij strafbaar maken aan een overtre ding van de genoemde wet. Treft de politie een dergelijk wapen aan dan wordt dit in beslag geno men en vernietigd. Omdat het in dergelijke situaties meestal gaat om het onbewust strafbaar zijn komt de bezitter er meestal vanaf met een reprimande. Toch is de boete op het voorhanden hebben van een nep- of speelgoedwapen gesteld op 130 euro. Er zijn aanwijzingen dat nepwa pens gebruikt worden bij crimine le activiteiten, zoals bijvoorbeeld bij overvallen. In dergelijke drei gende situaties is het voor de slachtoffers niet duidelijk of zij met een echt of met een speel goedwapen te maken hebben. Venrays echtpaar vertrekt in december voor een paar maanden naar India Bart Veldpaus (54) en zijn vrouw Marijke (53) vertrekken in december voor de vierde keer naar India. Deze keer om enkele maanden te gaan hel pen bij ontwikkelingswerk. Ze gaan ruim vijf maanden. De helft van de tijd steken ze in het project in Madras, in de overige maanden wil het Venrayse echtpaar andere pro jecten bezoeken. Ook een reis naar China staat op de plan ning. Marijke en Bart Veldpaus heb ben zich laten inspireren door het Venrayse echtpaar Juliane en Nic van Dee (V) en Steven Vidyaakar, de man die twintig jaar geleden in India Udavum Karangal oprichtte. Een verzorgingstehuis met als naam 'Helpende Handen' in de bui tenwijk Tiruverkadu van Chennai - huidige naam van Madras. In dit huis leven zo'n 2000 behoeftige mensen. Deze mensen, onder wie veel kinderen, zijn vaak verlaten, geestelijk of lichamelijk mishan deld, bejaard of gehandicapt en krijgen er eten, drinken, onderdak en verzorging. Dit is tevens het opvangtehuis waar Marijke en Bart hun eerste 2,5 maand zullen door brengen. Eerder bemiddelden ze Nederlandse vrijwilligers die graag vrijwilligerswerk wilden gaan doen in dit project. Deze vrijwilli gers, vaak studenten en vrouwen van uiteenlopende leeftijden, leve ren in Udavum Karangal dan voor minstens twee maanden vrijwilli gerswerk, in ruil voor onderdak, eten en drinken. Marijke en Bart Veldpaus wer ken respectievelijk bij de Wendel en het RIAGG. Dit jaar gaan ook weer hun twee kinderen mee naar India. Hun dochter, lerares, blijft twee weken, en hun zoon, sociaal werker, 2,5 maand. Alle vier beoe fenen ze in het dagelijks leven beroepen uit die zeker van pas komen in het opvangtehuis van U bouwt een huis, wij leggen de basis Plannen om een nieuw huis te kopen in een van de nieuwbouwprojecten? Neem dan contact op met de adviseur van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum. Die kan u alles vertellen over wat er allemaal bij het kopen van een woning komt kijken. En welke financiering het beste bij u past. Zo vindt onze adviseur moeite loos de ideale combinatie van minimale woonlasten en maximaal woongenot. Wij leggen voor u de basis. Uiteraard is een aantrekkelijk rente van toepassing. Maak vandaag nog een afspraak met een van onze adviseurs via (0478) 530 350! Informeer ook naar de mogelijkheden van de Generatiehypotheek! Kijk ook op www.rabobankwoonportaal.nl Rabobank Steven Vidyaakar. Buiten het feit dat ze vrijwilligers uitzenden naar India, is het Venrayse echtpaar ook bezig met andere sponsorprojec ten in Nederland zelf. Zo willen ze zo veel mogelijk geld inzamelen voor het project en geven ze pre sentaties op onder meer basisscho len en middelbare scholen. De geldinzameling gebeurt op vele manieren; via kunstveilingen en dansshows bijvoorbeeld. Ook wor den er sponsoracties gehouden op scholen. De sponsorgelden wor den verhoogd met premies van Wilde Ganzen en NCDO. Door middel van (power)presentaties op verschillende middelbare scho len hopen ze de jeugd bewust te maken van de problemen in ont wikkelingslanden en willen ze 'de jongeren informeren over wat ze zélf doen in Madras. "Veel mensen zijn zich niet bewust van de pro blemen in India. Omdat in Afrika de armoede in veel situaties is geconcentreerd op bepaalde plaat sen, valt in India de armoede min der op, omdat het over het hele land verdeeld is. Maar India heeft met 1,3 miljard inwoners. Op China na, de meeste inwoners ter wereld. Een groot deel is erg arm." Op het Dendron College in Horst hebben afgelopen maand enkele leerlingen een sponsorloop georganiseerd voor de uitbreiding van de school van Udavum Karangal. Hiermee is, samen met de premie van de Wilde Ganzen, 12.000 euro opgehaald. "Daar zijn we echt ontzettend trots op. Het is fantastisch wat die kinderen heb ben gepresteerd." BLINDENPROJECT Bart en Marijke Veldpaus willen graag ook nog andere projecten bezoeken in Madras. "Eén van de projecten waar we altijd al naar toe hebben willen gaan, is Paul Kronenbergs blindenproject. Deze Venraynaar heeft, samen met zijn (blinde) vriendin Sabriye, in Tibet een blindenschool opgericht. PauJ( en Sabriye gaan zich ook in Zuia- India vestigen." Gedurende de tijd dat Bart Veldpaus met zijn vrouw in India is, wordt het bemiddelen van vrij willigers en studenten vanuit Nederland tijdelijk stopgezet. "Er moeten nog veel zaken gegegeld worden. In Hét aankomende najaar zullen wij met alle vrijwilligers en studenten een evaluatiegesprek voeren. Tijdens ons verblijf zullen wij deze gegevens met Steven Vidyaakar uitgebreid bespreken, in de hoop dat er straks voor langere tijd een gede gen en goed lopend project op tafel komt te liggen. Verder zou den we graag, samen met Vidyaakar voor de tachtig begelei ders van Udavum Karangal een social workers opleiding realise ren." ONDERWIJS Steven Vidyaakar heeft tevens een school opgericht waar zo'n 1800 leerlingen onderwijs krijgen. "Het mooie aan deze school is dat kinderen uit het project samen met kinderen uit de krottehwijken les krijgen. De verdeling is onge veer 400 projectleerlingen en 1400 uit de krottenwijken." De bedoeling is dat de school wordt uitgebreid met nog tien klasloka len, waardoor in totaal extra ruim te ontstaat voor 350 kinderen. "Onderwijs is de beste mogelijk heid om kinderen uit de cirkel van ellende te halen. Zoals een Indiaas motto zegt: 'school is de beste werkplaats voor kinderen'. Veel Indiase kinderen willen maar wat graag naar school en wij willen daar graag een steentje aan bijdra gen." Op www.helpendehanden.info kunt u meer informatie vinden over de organisatie. Ook kunt u zich laten informa tie op zondag 25 september tij dens de Derde Werelddag die jaar lijks door het Mondiaal Platform Venray georganiseerd wordt. De politie heeft zondagavond rond 22.30 uur een 35-jarige inwoner van Oirlo gearresteerd voor inbraak in een bedrijf aan de Groot Egtenrayseweg in Blerick. Bij de politie kwam een melding binnen dat personeel van het bedrijf de verdachte op heterdaad had aangehouden. Daarnaast trof 'de politie enkele inbrekerswerk tuigen aan. De verdachte is door de politie overgebracht naar het politiebureau. De politie heeft de zaak in onderzoek. In het najaar start een nieu we, tevens laatste fase van de verbouwing en renovatie van de Venrayse basisscholen Coninxhof en De Keg. Openbare basisschool De Keg wordt uitgebreid met drie lokalen die geheel gerealiseerd worden in basisschool Coninxhof. Coninxhof krijgt een nieuw speel lokaal annex gemeenschapsruimte centraal in het gebouw. Hierdoor wordt het pand volgens de gemeente Venray veel compacter. Beide scholen voldoen na deze verbouwing en renovatie aan de laatste normen op het gebied van onderwijskundige vernieuwingen. Ze hebben voldoende groepsruim- ten en een gelijkwaardige onder- houdstoestand. De verbouwing en renovatie van de katholieke basis school Coninxhof ten behoeve van basisschool De Keg startte in 2002. Slechts een deel van de leer lingen van De Keg is in het najaar van 2002 verhuisd naar het nieu we onderkomen aan de Goudsmidstraat. Nu kunnen ook de overige groepen in hetzelfde schoolgebouw naar school en is De Keg weer op één locatie geves tigd. De school bereikt daarmee tevens haar maximale omvang. Het overkoepelende schoolbe stuur van de Venrayse basisscho len heeft besloten dat een school niet meer dan vierhonderd leerlin gen mag hebben. De Keg kan na de verbouwing gebruikmaken van 15 leslokalen, Coninxhof beschikt over acht leslokalen. TIENERDISCO In totaal heeft de gemeente Venray voor de verbouwing 1.178.000 euro beschikbaar gesteld. Het schoolbestuur heeft toegezegd 80.000 euro bij te dra gen in de kosten. In totaal is er dus een budget beschikbaar van 1258 euro. Inmiddels heeft de aanbeste ding plaatsgevonden, waarna een nieuwe kostenbegroting is opge steld. De totale kosten bedragen 1.211.520 euro, 45.000 euro goed koper dan verwacht. De gemeente Venray werkt in de kelder van het gebouw aan de inrichting van een tienerdisco. Nu wordt de tienerdisco nog gehou den in discotheek De Steeg in Leunen, waar de gemeente sinds 2001 op vrijdagavond een gedeel te van de discotheek afhuurt en ter beschikking stelt voor de jeugd van 12 tot 16 jaar. De discotheek verhuist echter naar verwachting nog dit jaar naar de nieuwe megadiscotheek Zenith in Venray en daar is geen plek voor de tie nerdisco. Voor de realisatie van de tienerdisco in het gebouw aan de Goudsmidstraat trekt de gemeente 60.000 euro uit. Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray De gemeente Venray heeft aan het bedrijf Habitura BV in het kader van het zogeheten 'rood voor groen'-project een vergunning verleend voor de aanleg van circa 45 hectare bos nabij Breehei in Leunen. Deze regeling houdt in dat in ruil voor huizen op de ene plek, ergens anders natuur terug moet keren. Het bos is enkele maanden geleden al geplant, maar de maatschap Van den Biggelaar uit Leunen maakte toch bezwaar tegen het verlenen van de vergunning. De varkenshouder runt aan de Breevennenweg 5 - in de buurt van Breehei- een bedrijf en vreest door de aanleg van de bossen voor exploitatieproblemen en waarde vermindering van zijn bedrijf. Volgens Van den Biggelaar is het bebossen van het gebied in strijd met het huidige en toekomstige bestemmingsplan Buitengebied. Maar de gemeente Venray legde de bezwaren van de agrariër naast zich neer. De commissie voor beroep- en bezwaarschriften advi seerde het college van B en W het bezwaarschrift ongegrond te ver klaren omdat er nog voldoende grond voor de boeren is en de aan- legvergunning zowel met het gel dende als het in procedure zijnde bestemmingsplan Buitengebied in overeenstemming is. Volgens de gemeente Venray worden de landschappelijke, natuurwetenschappelijke en cul tuurhistorische waarden in het gebied behouden en zelfs ver sterkt door de bebossing. Ook vormt de nieuwe Breehei samen met het bestaande bosgebied Breehei en het Castenrayse broek, losliggende houtwallen en andere stukjes natuur een 'fraaie land schappelijke eenheid'. Door de aanleg van het bos verandert de juridische situatie van het bedrijf van Van den Biggelaar niet, aldus de gemeente, omdat het nieuwe bos ook niet meetelt als 'kwets baar gebied' in de Wet Ammoniak en Veehouderij. Van den Biggelaar diende bij de gemeente Venray een bezwaarschrift in en vroeg bij de rechtbank in Roermond een voorlopige voorziening aan om de aanleg van het bos te voorkomen. Beide instanties stelden de Leunse agrariër echter in het ongelijk. De politie onderzoekt de toe dracht van een eenzijdige aanrij ding die zondagmorgen om 06.00 uur plaatsvond op de Dorperpeelweg in America, in het verlengde van de Moosdijk. Een 20-jarige Poolse automobiliste reed vanuit Ysselsteyn over de Dorperpeelweg in de richting van de Midden Peelweg, raakte door onbekende oorzaak rechts naast de weg en botste tegen een boom. De auto draaide rond en kwam in de berm tot stilstand. De vrouw kon zonder letsel uit de auto komen, haar 33-jarige Poolse bijrij der moest met ernstig beenletsel en borstverwondingen door de brandweer uit de auto gehaald worden. De traumahelikopter kwam ter assistentie van het ambu lancepersoneel naar de plek van het ongeval. Het slachtoffer is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De politie onderzoekt de toedracht van de aanrijding. *zie voorwaarden in de winkel Hofstraat 5, Venray, Tel. 0478-582828 KOOPAVOND OP VRIJDAG Leden van het verkeershandha- vingsteam hebben in het politiedis trict Venray in de afgelopen week in totaal 10.468 automobilisten gecontroleerd op hun snelheid. Hiervan kregen 536 weggebruikers een proces-verbaal. De controles vonden plaats in Horst, Tienray en Ysselsteyn. De hoogste snelheid die met de radarauto werd geme ten, was op donderdag 07 juli op de Puttenweg in Ysselsteyn: een automobilist reed daar 85 km/u waar 50 km/u de limiet is. Een 19-jarige inwoner van de gemeente Venray is maandagmid dag aangehouden op het politie bureau in Boxmeer. De man kwam zich daar melden. Hij wordt er van verdacht schennis gepleegd te hebben ten overstaan van een vrouw (leeftijd en woonplaats onbekend) bij de recreatiepias aan de Tweede Stichting in Oploo. Bijzondere badkamers - bijzondere mensen H§H Boxmeer Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles in één hand Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Uneto-Vni Bijzonder voordeel badkamer Een complete badkamer, wastafel, toilet, douche, accessoires en tegels iwsor. 2999.- Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer ^1 I (nabij ralonde Sambeek) U*TUv V 1 V 1 O 1 www.baderieboxmeer.nl De Hoveniers ook voor uw tuin www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 0 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wülem^sen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen" e-mail: asneHen@vandenmunckhof.nl telefoon:.0478-58 27 27 Ikrieven op aanvraag e-mail: advert entie@vandermiunckhof .nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk 'dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verëpreidingsbureau Pèriodiëk - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 Uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- eri verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur, Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3