125) Koester uw monument 'Ik moet mijn Fiat 850 af en toe even over de motorkap aaien' Prijsuitreiking dierenkliniek 'Darten is vooral een mentaal spelletje' Bibliotheek Venray SYSTlMsCARE Honderdzesentwintigste jaargang - week 29 - donderdag 21 juli 2005 en maas 1. Hoe ziet het leven er naast darts voor jullie uit? Francis Hoenselaar: "Ik probeer I zoveel mogelijk thuis te zijn, en I daar aandacht te besteden aan de Ituin en het huis zelf. Naast het dar- Iten probeer ik een zo relaxt moge- llijk leven te leiden. Doordat ik veel Iweg ben, koester ik alle vrije tijd ■die ik heb. Ik kook graag en verder ■probeer ik veel te sporten, vooma- Imelijk fitnessen en fietsen. Na mijn I ziekte van Pfeiffer is dit wel minder ■geworden." Mieke de Boer: "In mijn vrije tijd probeer ik zoveel mogelijk te rus- Iten en mentaal te trainen. Mentale training betekent in sommige geval len zelfs alleen een film kijken of muziek luisteren en je totaal ont- jspannen. Verder ga ik na wat ik kan 'verbeteren en kijk ik vooruit naar t ik al in mijn agenda heb staan |en wat me nog te wachten staat. Ik theb niet echt hobby's naast het dar- Iten, aangezien ik een profdartster jben Ik vind het belangrijk om te genieten van het leven en veel tijd i mijn vrienden en familie te >esteden." Co Stompé: "Golfen. En soms een jeetje pianospelen Ik houd me zo mogelijk bezig met darten in nijn vrije tijd." 2. Hoe ziet een dagindeling een topper eruit? Francis Hoenselaar: "Voor een wedstrijd in het weekeinde is dat meestal als volgt: op vrijdag pak ik mijn koffer in en reis ik 's middags jnaar de plaats van bestemming, [zodat ik op tijd daar ben. Dan eet ik i ik vroeg naar bed. De dag [erna sta ik om 7.00 uur op. Om Villem van Duren neemt op 31 juli met zijn pronkstuk uit 1972 deel aan Oldtimer Toertocht Dierenkliniek Venray reikte donderdag de prijzen uit van de kleurwedstrijd en de quiz. Deze wedstrijd was georganiseerd naar aanleiding van de open dag in Vredepeel op 19 juni, een activi teitendag waarop de dierenkli niek met een stand was vertegen woordigd. Uit de vele inzendin gen werden de mooiste kleurpla ten geselecteerd. De quiz bleek erg moeilijk, want slechts één kind had alle vragen goed. De prijswinnaars van de kleurwed strijd voor 2- tot 4-jarigen zijn Janske Croijmans, Julie Kersten en Carlijn Comelissen. In de cate gorie 4 tot en met 8 jaar vielen Maaike Kruyssen, Maikel Thijssen en Michelle Thijssen in de prijzen. De winnaars van de quiz vanaf 9 jaar zijn Lisa Kuypers, Nick Jacobs en Amy van Deursen. 9.00 uur beginnen we met ingooien en daarna start de wedstrijd." Mieke de Boer: "Over het alge meen ga ik vrij laat naar bed en sta ik 's ochtends rond 9 00 uur op. Vaak moet ik op een dag veel zake lijke dingen voor mezelf regelen en train ik gemiddeld zo'n vier uur per dag. In de aanloop naar een wed strijd, zo'n twee weken van tevo ren, begin ik met gestructureerd trainen." Co Stompé: "Ik doe gewoon alles wat in me opkomt. Lekker alleen dingen doen die ik leuk vind, niet alleen overdag, maar vooral ook 's avonds." 3. Wil je de rest van je leven blijven darten? Francis Hoenselaar: "Ik ben nu al 15 jaar internationaal speler en draai zo'n 25 jaar mee in het natio nale circuit. Natuurlijk wil ik nog lang doorgaan, maar ik denk dat het heel belangrijk is om gezond te blij ven. Dat staat voorop." Co Stompé: "Zolang ik niet invali de raak, wil ik ermee doorgaan. Ik schat dat dit tot mijn 55ste jaar zal zijn. Het is belangrijk om vaak naar de sportschool te gaan, en op die manier proberen om zo lang moge lijk fit te blijven." 4. Hoe zit het met je bekend heid in Nederland? Word je overal op straat herkend? Co Stompé: "Ja, ik word over het algemeen wel vaak herkend. Maar het komt soms gewoon echt op een slecht moment. Denk ik lekker te kunnen ontspannen in een zwembad, komen er allemaal van die kinderen om mijn handtekening vragen. Dat is niet altijd even leuk." Mieke de Boer: "Het is niet zo dat ik groupies heb of zo, maar ik word wel vaak herkend. Amsterdam, waar ik woon, is een stuk nuchter der dan bijvoorbeeld het zuiden van Nederland. Des te verder je naar het zuiden gaat, des te meer word je herkend en vinden mensen het geweldig om je te zien." 5. Hoeveel wedstrijden spelen jullie gemiddeld? Francis Hoenselaar: "Zo'n dertig nationale en internationale toer nooien per jaar. Dan heb ik het alleen over de grotere wedstrijden als de British Open of het WDT." Co Stompé: "Twee tot drie keer per week. fik zit met wedstrijden al tot januari volgeboekt." Mieke de Boer: "Bijna ieder week einde. Je blijft constant bezig, ik zit op het moment tot november elk weekeinde vol." 6. Waarom en hoe ben je met darts begonnen? Mieke de Boer: "Ik ben begonnen toen ik 4 was. Ik was altijd wel beter dan andere meisjes, maar ik had nooit gedacht dat ik veel in mijn mars had. Toen ik op mijn 21e tweede werd bij het WK, kwam ik er voor het eerst achter dat ik toch wel goed moest zijn. En zo ben ik steeds verder gekomen. Ik stond op mijn 21e zevende op de werel dranglijst." Francis Hoenselaar "Ik ben op mijn 16e begonnen met darts spe len. Mijn zwager bracht me het spelletje bij. Zo ben ik steeds ver der gegaan, in clubhuizen en op sociëteiten." Co Stompé: "Ik ben eigenlijk pas op mijn 24e begonnen met darten. Het was toeval, gewoon voor de lol. Het is uiteindelijk uit de hand gelopen. Binnen een jaar ging alles makkelijker en beter, en na acht jaar speelde ik mee bij de Embassy." 7. Is darten nog steeds een mannensport? Mieke de Boer: "Vroeger veel meer dan nu. Ik ben zelf sowieso een 'mannenpersoon'. Hoewel dar ten nog steeds een mannensport is, zijn wij vrouwen wel welkom." Francis Hoenselaar: "We hebben een achterstand van 25 jaar op het gebied van professioneel darten, maar we lopen nu wel in op de mannen!" Co Stompé: "Ja, darten is een mannensport." 8. Is darten vooral een fysieke of een mentale sport? Mieke de Boer: "Mentale sport, zeker weten. Het lastigste is om vast te houden wat je tijdens het trainen lukt. Je moet je goed kun: nen concentreren en onder druk kunnen gooien." Co Stompé: "Darten is echt een mentaal spelletje. Het is voor de meeste darters vaak lastig om onder druk goed te blijven presteren. Zonder die druk gooien ze goed, maar zodra er verwachtingen komen, wordt het lastig." De redactie van Peel en Maas kreeg ruim tachtig inzendingen bin nen. De tien lezers die gratis kun nen dineren met Co Stompé, Mieke de Boer en Francis Hoenselaar zijn Rini en Annie Steeghs uit Oirlo, H. van der Haghen uit Leunen (2 per sonen), L. Arts-Ewalts uit Venray (2 personen), de familie Jacobs-Camps uit Venray (2 personen) en Peter Francken uit Venray (2 personen). Veel plezier!!! Deze week geeft de Stichting Venray Monumentaal de eer aan de St. Jozefkerk aan de Sint- Jozeflaan in de Smakt. Kerk, kloos ter en kapel domineren het straat beeld in de Smakt De Smakt ligt op een steenworp afstand van de provinciegrens met Brabant. De Jozefkerk is onderdeel van het bedevaartscomplex dat zich ont wikkeld heeft rond de in 1699 gestichte, vergrote St.Jozefkapel. In 1949 werd het rectoraat de smakt overgedragen aan de Ongeschoeide Carmelieten en werd de bestaande kerk werti opgeknapt die in de oorlog veel schade had opgelopen. Toen deze kerk te klein werd heeft men architect J.J. Fanchamps gevraagd voor nieuwbouw voor een grotere kerk. In 1968 werd de eerste steen gelegd en op 11 maart 1969 werd deze kerk ingezegend door mgr. Beel. De nieuwe kerk staat in ver binding met het Carmelietenklooster. Deze kerk is opgebouwd uit lichte baksteen heeft een kruisvormig overste kend zadeldakmet verbeterde hol- landse dakpannen. Aan de achter zijde bestaat de gevel van het portaal uit drie grote glazen ven sters, en ligt een verdiepte tuin. Zowel het altaar als de stoelen zijn in principe verplaatsbaar.Verder bestaat de kerk uit een vierkante zaal met een opendakconstructie, de muren in wild verband zijn wit geschilderd en er ligt een wit grog marmeren vloer. Het ingangspor taal werd gebruikt als doopkapel en biechtkapel maar biechtstoel is vergroot en doopkapel is ver plaatst naar het priesterkoor. Het bedevaartscomplex- bestaat momenteel uit de St. Jozefkapel (1699), processiepark (1900), het Pelgrimshuis (1910). Het Carmelietenklooster (1949) en de St.Jozefkerk (1969). Het pelgrims huis had afgebroken moeten wor den om een beter entree te bewerkstelligen en het zicht op de kerk te verbeteren, maar door gebrek aan financiën werd dit plan niet uitgevoerd. Dit gold ook voor het klooster, dit is maar voor de helft gebouwd. Kent u ook zo'n beeldbepalende, monumenta le plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting Venray-Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venraymonumen- taal@hccnet.nl geweest om de oldtimers op te knappen, kunnen we er nu samen van genieten." Van Duren neemt dit jaar voor de zesde keer deel aan de Venrayse Toertocht. De oldtimers kunnen starten tussen 11.00 en 15.00 uur, voor een tocht van 50 of 80 kilometer door de fraaie omgeving van Noord-Limburg en Brabant. "Met zo'n tocht ben je een aantal uren onderweg. Lekker een bakkie koffie tussendoor en praten met andere enthousiaste lingen. Ik heb overal al tochten gereden, soms ook met de auto club 850. Dan rijden er allemaal Fiats mee. Het mooie is dat elke tocht weer anders is. Eén keer heb ik een tocht gereden waar in het landschap de mooiste kaste len lagen. Ook kan een tocht wor den ingevuld met opdrachten of als wedstrijd." In Venray keurt een publieksju ry, met ondersteuning van vak kundige mensen, de deelnemers. Zij beoordelen welke trotse eige naar de mooiste en origineelste "oldtimer heeft. De prijs bestaat uit een wisselbeker, beschikbaar gesteld door Willems Classic Cars uit Venray. Willem van Duren is geabon neerd op een klassiek autoblad, dat hem ook wil interviewen. "Mijn oldtimer is zeer bijzonder. En zo behandel ik de auto ook. Zo nu en dan moet ik mijn Fiat 850 even over de motorkap aaien, daar fleurt hij van op." De bibliotheek Venray heeft op haar website www.obvenray nl een pagina ingericht speciaal voor anderstaligen. Op deze pagina staan links naar een aantal buitenlandse kranten zoals Arabische, Engelse, Iranese, Marokkaanse en Turkse kranten. Verder kan men linken naar het infopunt anderstaligen. Deze site bevat informatie voor wie vanuit een ander land naar Nederland komt en de Nederlandse samenleving wil leren kennen. Op deze site is informa tie te vinden over onder andere voorwaarden en mogelijkheden voor een verblijf in Nederland, geldzaken, verkeer en vervoer, post, tele foon, werkgelegenheid en arbeidsomstandigheden, onderwijs, cul tuur en vrije tijd. De informatie wordt gepresenteerd in een mix van korte films, ani maties, foto's databases, kaarten en korte, eenvoudige tekstblokken. De pagina voor anderstaligen is gratis te raadplegen op een pc in het leescafé van de bibliotheek. el [Lezers winnen een gratis diner met Francis Hoenselaar, Co Stompé en Mieke de Boer Onder de verzamelnaam Venray Oldtimer City' worden dit jaar voor de eerste keer alle Dldtimer rit- en toeractivitei- ten die in Venray plaatsvin den, gecoördineerd. Op zater dag 30 juli is de Asteria knapzakken Toer van 160 kilometer, een dag later staat de Venrayse Oldtimer Toertocht op het programma. Sen rit van 50 of 80 kilometer, net inschrijving op de dag Eelf. Willem van Duren uit Overloon, autoliefhebber en Eigenaar van een Fiat 850 uit 1972, is één van de honderden lie in de 'historische' colonne neerijden. "Wij zijn vaak zelf le toeristische attractie." gebruikte ■v-'ces:ei er Tevens reparatie van TV-toestellen wij zijn officieel TV HOItlfi dealer van TVH0ME en @H0ME §Home Oude Oostrumseweg 12a Venray S 0478-569666 www.systemcare.nl Het Meerdal in Horst-America I maakt zich op voor de komst Ivan drie vaderlandse topdar- I ters. Francis Hoenselaar, Mieke J de Boer en Co Stompé zullen tij- I dens het Darts Event op woens- I dag 27 juli en woensdag 10 I augustus tussen 19.00 uur en middernacht demonstraties I verzorgen en instructies geven. En uiteraard nemen ze het op tegen het publiek. Exclusief I voor de lezers van Peel Maas 1 ligt er nog een extraatje in het I verschiet. Tien lezers mogen op 127 juli of 10 augustus dineren I met drie toppers. Om te zorgen I dat de tien gelukkigen goed voorbereid aanschuiven voor I het etentje of de wedstrijd, stel- I len wij het drietal voor. Acht I vragen aan Mieke de Boer, I Francis Hoenselaar en Co I Stompé. De Venrayse Oldtimer Toertocht is in zijn tienjarig Jestaan uitgegroeid tot een eve- ïement waaraan niet alleen hon- lerden fraaie en unieke oldtimers leelnemen, maar waar ook vele luizenden toeschouwers op afko- nen. Op zondag 31 juli zijn het Schouwburgplein, het lenseniusplein en de omliggende itraten in het centrum van Venray veer het podium voor een groot lantal prachtige auto's. Veel men en raken in vervoering als ze de 'jl en de techniek van de afgelo-, ~n eeuw weer in werkelijkheid n. Willem van Duren: "Mensen an met open mond te kijken als e stoet van oldtimers voorbij "kt. Mijn Fiat 850 uit 1972 is de nige auto ter wereld van dit odel in de kleur bordeauxrood, n uniek exemplaar. Laatst, tij dens een oldtimershow, wilde een vrouw een zeer leuk bedrag neertellen voor mijn Fiat, maar dat heb ik afgewimpeld. Deze auto is mijn passie. En dat is niet in geld uit te drukken." Bij de meeste eigenaren van oldtimers verandert de hobby in een passie. Een passie die zich uit in uren sleutelen, opknappen, verfraaien en poetsen. Willem van Duren weet er alles van. Hij kocht in 1997 een tweedehands Fiat 850, die bestemd was voor de schrot. "En eigenlijk was het ook schrot. Ik heb de hele auto uit elkaar gehaald. Ik heb een foto gemaakt van elk detail. En vervol gens ben ik begonnen. Ja, je moet daarin wel heel handig zijn. En geduld en tijd hebben. Ik heb iedere zondag en ieder vrij uurtje in de auto gestoken, negen maan den lang." Van Duren knapt nu een andere Fiat, een sportwagen, op. Beide auto's staan niet bij hem thuis in Willem van Duren neemt dit jaar voor de zesde keer deel aan de Venrayse oldtimertoertocht. Overloon, maar op twee verschil lende locaties. "In de Fiat sportwa gen ga ik zelf rijden. De oldtimer- shows of de toertochten zijn bij uitstek geschikt om de auto te showen. Mijn vrouw gaat meestal mee. Ze heeft zelf geen rijbewijs, dus het is voor haar de enige manier om zelf mee te rijden. Na al die uren dat ik van huis ben Maatwerk in: Automatisering Computers TV-Video Multimedia

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11