Plannen voor dorpssteunpunt in centrum Leunen 'We gaan voor de combinatie gezelligheid en politiek' Toekomst Loobeek centraal "Gelukkig kan ik alles navertellen" Tien bekeuringen 8SESH86'5831 JE Boxmeer 0485-576131 www.baderieboxmeer.nl Julicher Meijer Vragen over Arbeidsrecht? 10 DAAGSE 10 DAAGSE PEEL EN MAAS Donderdag 14 juli 2005 - Pagina 3 Een nieuwe accommodatie voor uw vereniging? Bijzondere badkamers - bijzondere mensen Peter de Bruyni ontsnapt aan aanslagen in Londen Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Bijzonder voordeel badkamer Een complete badkamer, wastafel, tollet, douche, accessoires en tegels Uneto-Vni Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray Ruben Zandvliet is de nieu we voorzitter van de Jonge Socialisten (JS), de landelijke jongerenorganisatie van de PvdA. Na enkele jaren lid te zijn geweest van de JS en de PvdA, is de oud-inwoner van Merselo in november bena derd om penningmeester te worden van de JS. Snel daar na, begin juni, werd hij geko zen tot nieuwe voorzitter. "Een mooie gelegenheid om mijn ambities te verwezenlij ken." Sinds de Tweede- Kamerverkiezingen in 2003 is Zandvliet lid van de PvdA. "Voor die tijd vond ik de politiek ook erg interessant, maar ik was nog geen lid van een politieke partij. Ik wist wel dat ik links georiën teerd was, maar ik kende toen nog niet precies de ideeën van de verschillende partijen en wist ook niet welke opvattingen mij het meest aanspraken. Bij de verkiezingen kwam toch duidelijk mijn voorkeur voor de PvdA naar voren. Ik ben toen lid geworden van de PvdA en later van de Jonge Socialisten." SUPER-SALE MELKA JACKS SHIRTSTENZ. 50% TOT 70% KORTING mannenmode, leans and casual near lor men venray |l casual wear for mBn W.C. De Bleek 82 tfenray Tel. 10478) 512 3DBj De JS heeft geen aparte afdeling in Venray. "Er zijn te weinig jon geren in Venray actief. Op dit moment zijn slechts drie jongeren in Venray bij de JS betrokken. Wil je een afdeling-oprichten, dan moet je met minimaal vijf jonge ren beginnen." De Jonge Socialisten is een ver eniging van de PvdA, waarin jon geren tussen-de 14 en 28 jaar actief bezig zijn met sociaal-demo cratische politiek. "Het is voor de JS belangrijk om meer jongeren bij de organisatie te betrekken. Op dit moment heeft de JS zo'n 1300 leden. Als je kijkt naar ande re jongerenpartijen, zie je dat het CDJA minder leden heeft en Jonge Democraten iets meer. Om te groeien als vereniging, gaan we op zoek naar andere vormen om meer invloed te krijgen bij de PvdA. De JS heeft al heel wat ken nis en werkgroepen in huis die zich daar mee bezighouden, maar er wordt druk gezocht naar nieu we ideeën en visies. We willen met leuke, aansprekende activitei ten komen, die zorgen voor meer betrokkenheid van de jeugd bij de politiek. Bijvoorbeeld een festival waar cabaret, muziek en politiek worden samengebracht. We heb ben geleerd dat het belangrijk is dat politiek gezellig moet zijn. Als we terugkijken naar de verschil lende debatten die de laatste tijd zijn georganiseerd, zien we dat bij serieuze debatten zonder borrel na afloop, hoe interessant ook, veel minder opkomst is dan bij lichtvoetigere debatten met een gezellig vervolg in het café. Daarom gaan we voor de combi natie gezelligheid en politiek." IDEALEN Zandvliet streeft binnen de JS vele idealen na. "Vooral met zaken waarvan ik vind dat het kabinet die niet goed uitvoert of oppakt, houd mij ik bezig. Zaken als milieu en het asiel -en integratie beleid van minister Verdonk val len hier onder. In tegenstelling tot wat velen denken, hebben wij als jongerenpartij wel degelijk invloed. Zo kunnen wij brieven sturen naar de desbetreffende politici of het debat en de dialoog met hen aangaan. Ook is het niet ongebruikelijk dat wij als JS een uitgewerkt plan indienen, dat dan wordt besproken binnen de PvdA. Maar: er kan vanuit de PvdA natuurlijk altijd meer naar ons worden geluisterd. Ook dat is een punt waaraan gewerkt moet wor den." Volgens Zandvliet merk je zo nu en dan wel het verschil tussen de jongere en de oudere genera tie. "Dat speelt zich op het moment bijvoorbeeld af met de discussie over de AOW. De PvdA is hier wat behoudender in dan de JS, omdat de PvdA vanuit een ander standpunt redeneert dan de JS. Wij bekijken het vanuit de jon- SUPER-SALE SHIRTS 40% TOT 70% KORTING i mannenmode, jeans and casual wear for men venray casual weer lor men W.C. De Bleek 82 tfenray Tel. (0478) 512 308 geren. Dat geldt trouwens niet alleen voor de PvdA, dat zie je terug bij alle politieke partijen en hun jongerenpartijen. Ja, noem het maar een generatiekloof." Zandvliet is voor de duur van één jaar benoemd tot voorzitter. "Daarna kijk ik wel verder wat ik in de politiek ga doen. Dit ligt er met name aan of ik de politieke activiteiten met mijn studie rech ten kan combineren. Als ik het nu bekijk, denk ik dat ik toch eerst ga werken in de advocatuur. Misschien dat ik daarna alsnog een politieke carrière ambieer." Zijn belangrijkste missie nu is om meer jongeren bij de politiek te betrekken. "Het leuke aan poli tiek is dat je kunt meedenken over je eigen toekomst. Je begrijpt beter waarom bepaalde dingen in Nederland beslist wor den en je kunt je eigen mening hierover geven. Het biedt je de mogelijkheid iets te doen aan zaken en beslissingen in de poli tiek die betrekking hebben op jouw toekomst, waar je het eens of niet mee eens bent. En dat is erg leuk!" De politie heeft afgelopen weekend tien bekeuringen uitge schreven tijdens de controles die zij heeft uitgevoerd in het kader van het Marsproject. In totaal werden 60 mensen gecontroleerd in het gebied vanaf Middelaar tot en met de haven van Blerick. De bekeuringen werden uitgeschre ven voor illegaal kamperen (4) en het overtreden van de Visserijwet (6). De politie voerde de contro les uit in samènwerking met een aantal jachtopzichters, contro leurs van de hengelsportfederatie en medewerkers van Rijkswaterstaat. Op vier locaties werd gedumpt afval waargeno men. De start van de controle werd vertraagd door de mist. Met het Maasproject wil de politie de overlast aanpakken die recrean ten op en rond Maas veroorzaken door bijvoorbeeld illegaal te kam peren, illegaal te vissen, geluids overlast te veroorzaken door harde muziek en het achterlaten van afval. Om de problematiek zo breed mogelijk aan te kunnen pakken, is er een project opge start waarbij samen wordt gewerkt met andere disciplines. Namens de politie participeren medewerkers van de basiseenhe den Horst, Venray, Gennep en Venlo-Oost, Arcen en Velden. De controles vinden vooral plaats op en rond de Maas en daarmee in verbinding staande meren en havens, waarbij een gebied wordt beslagen vanaf de jachthaven Blerick tot en met de noordelijke gemeentegrens Mook Middelaar. Hierbij wordt zowel op het land als op het water gecontroleerd. bouw wordt op deze locatie opti maal gestimuleerd. Met uitzonde ring van de natuurgebieden en de stedelijke uitbreidingszones blijft het buitengebied gekenmerkt door landbouwkundig gebruik, al dan niet in combinatie met klein schalige recreatie. NATUUR De belangrijke natuurgebieden, zoals de Heidsche Peel, de Meerselsche Peel, Zwartwater, Vennepas en de oude Maasmeander zijn in het plan met elkaar verbonden en worden ver der ontwikkeld. De Loobeek en de Weverslosebeek zijn ingericht als ecologische verbindingszone, waarin op een drietal locaties natte natuurgebieden zijn her steld. WONEN Extra woningen worden gebouwd in Merselo en in Venray. Bij de uitbreiding van de wonin gen wordt duidelijk rekening gehouden met de waarden in het gebied. Zo is bouwen in het beek dal alleen mogelijk als dit vanuit 'water- en natuur- oogpunt' moge lijk is. De Brabander en omgeving zijn duidelijk verweven met het Loobeekdal. WATER De beken worden op een natuurlijke wijze hersteld en zoveel mogelijk met gebiedseigen water gevoed. De vervuilings bronnen uit het stedelijke gebied, zoals de riooloverstorten, lozen niet meer op de Loobeek en het schone hemelwater wordt in 2015 zoveel mogelijk afgekop peld en geïnfiltreerd in de bodem. In het Zwartwater wordt een oud Peelven hersteld, evenals in de Ballonzuil Bossen. Het Loobeekdal wordt opnieuw inge richt met een natuurlijk slingeren de beek. Het water en de natuur lijke ondergrond bepalen voor een belangrijk deel de functies in het dal: natuur en waterberging in de natste delen, rundvee in de drogere weiden. De melkveehou ders in het gebied krijgen de kans zich te ontwikkelen en de bedoe ling is ook dat verdwenen dier soorten en oude natuurgebieden terugkeren, evenals de koeien in de wei van het Venrays Broek. RECREATIE Met uitzondering van de natuur gebieden en de stedelijke uitbrei dingszones blijft het buitengebied gekenmerkt door landbouwkun dig gebruik, al dan niet in combi natie met kleinschalige recreatie, zoals fiets- en wandelroutes. Er wordt bijvoorbeeld gedacht aan de aanleg van een route die de recreant informeert over het ver leden, het heden en de toekomst van het gebied. Het zwaartepunt van deze route zou bij de gebeur tenissen in de Tweede Wereldoorlog moeten liggen. "Je zou bijvoorbeeld een soort 'oor logspad' kunnen ontwikkelen, waarin naast de Loobeek ook het oorlogsmuseum in Overloon, bun kers in het Afleidingskanaal, het Duitse oorlogskerkhof, het Engelse kerkhof in Venray en de Peelraamstelling in Ysselsteyn betrokken worden. De Loobeek wordt niet voor niets de 'bloed- beek' genoemd, bij de beek op de grens van Venray en Overloon is verschrikkelijk gevochten", weet Teunissen. In Smakt willen de opstellers van de visie een route rond het thema 'bedevaart' aan leggen. WERKGROEP Op initiatief van de gemeente Venray en het waterschap is een werkgroep opgericht waarin ver tegenwoordigers en deskundigen zitting hadden, om op die manier een breed draagvlak te creëren voor het plan. De werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de gemeente, het waterschap Peel en Maasvallei, provincie Limburg, (agrarische) onderne mers, LLTB, het natuurhistorisch genootschap en de dorpsraad Merselo, heeft gezamenlijk-aan het project gewerkt. Ook inwo ners van Venray zijn over de gebiedsvisie geraadpleegd. Binnen een halfjaar heeft de werkgroep de gebiedsvisie en ook het uitvoeringsprogramma opge steld. Aanleiding voor de visie zijn de plannen van het waterschap voor de herinrichting van de Loobeek, de reconstructie van het platteland en de uitbreidingsplan nen van Venray. De investering voor de visie en de uitvoering worden geraamd op ongeveer dertien miljoen euro. Waterschap, gemeente en subsidies zorgen voor de financiering van het plan. Ook zullen er gronden geruild gaan worden. De gemeente ver wacht door de verkoop van grond en woningen in de wijk Brabander, in Merselo en in Vlakwater in 2025 achttien mil joen euro te hebben ontvangen. De eerste projecten beginnen al in 2006. Het streven is om de gebiedsvisie in 2015 gerealiseerd te hebben. PEEL EN MAAS Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Ane Snellen e-mail: asnèllen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmuncldiof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58;,) 33,50 (overige binnenland) Al een tijdje praten verschil lende organisaties over de gewenste ontwikkelingen in het centrum van Leunen. Eén van de plannen is om een zogenaamd dorpssteunpunt te realiseren. Leunen heeft al een aantal voorzieningen, waaronder de Brink en de Schakel. De basis voor het nieuwe dorpssteunpunt ligt dan ook bij deze bestaande voorzieningen. De vraag is: wat missen we nog, wat willen we toevoegen en hoe doen we dat? De wens van de dorpsraad en Wonen Venray is om in het cen trum van Leunen woningen te bouwen die geschikt zijn voor ouderen. De Zorggroep Noord- Limburg wil daar graag in mee denken. Zodat de bewoners ook kunnen rekenen op zorg dichtbij en op voorzieningen waardoor zij langer zelfstandig kunnen blijven wonen. In combinatie met andere activiteiten kan dit wellicht leiden tot een dorpssteunpunt waar alle bewoners van Leunen plezier van hebben. Het kantoor van de Rabobank gaat verdwijnen. Over de nieuwe bestemming van de Rabobank wil de directie graag praten met de dorpsraad en ande re betrokkenen. Hun streven is om met de dorpsraad de nieuwe functie in te vullen. Nu er kansen liggen om in Leunen iets te doen, is het belangrijk dat over de ont wikkeling een gezamenlijke visie wordt bepaald. Al langer praten verschillende organisaties over wat men wenst. Direct betrokke nen zijn: Stichting gemeenschap huis De Brink, De Schakel, Dorpsraad Leunen, Rabobank Venray Meerlo-Wanssum, gemeente Venray, Zorggroep Noord-Limburg en Wonen Venray. De betrokken instanties hebben afgesproken eerst een inventarisatie te houden onder alle verenigingen en stichtingen die nu al gebruik maken van De Brink of De Schakel. Deze vereni gingen/stichtingen ontvangen via De Brink of De Schakel een vra genlijst. Misschien zijn er groe pen of verenigingen in Leunen die op dit moment nog geen gebruik maken van een van beide accommodaties, maar dat in de toekomst wel graag zouden wil len doen. Als u in de toekomst graag gebruik wil maken van een (nieuwe) accommodatie in het centrum van Leunen, kunt u met Wonen Venray contact opnemen. In dat geval ontvangt u ook een vragenlijst. Uw wensen worden dan meegenomen in de ontwik keling van het gebied. Voor het toesturen van een vragenlijst kunt u contact opnemen met het secretariaat van Wonen Venray. Het telefoonnummer is (0478) 55 46 03. Ruben Zandvliet nieuwe voorzitter Jonge Socialisten Gebiedsvisie en uitvoeringsprogramma voor het stroomgebied Landbouw, natuur, wonen, water en recreatie en toeris me: het zijn allemaal functies die hun eigen plek hebben gekregen in de gebiedsvisie en het uitvoeringsprogramma van de gebiedsvisie voor het stroomgebied van de Loobeek, die dinsdag door het college zijn vastgesteld. "In deze gebiedsvisie worden op een logische en integrale wijze de functies op de juiste plek gelegd. De visie is een van de grote projecten in het kader van het reconstructieplan Noord- en Midden-Limburg", vertelt wethouder Teunissen (ruimtelijke ordening, Lokaal Aktief). De bedoeling is dat mens, plant en dier zich thuis gaan voelen in het gebied rondom de Loobeek, die ten westen van venray stroomt. Het gebied rondom de Loobeek is de laatste eeuw sterk veranderd. Vanaf 1900 begint de grootschalige ontginning van de Peel. De gemeente Venray legt bossen aan en stimuleert de omzetting van woeste grond in cultuurland. In de jaren zeventig verandert het platteland ingrij pend door ruilverkavelingen en de komst van de intensieve vee houderij. Als gevolg van de kanali satie van de Loobeek is het land schap eenzijdiger geworden, evenals de natuur. Met de komst van het reconstructieplan wil men een kwaliteitsimpuls geven aan het gebied, zodat alle functies voldoende ruimte krijgen. En niet alleen het landelijke gebied, maar ook de stedelijke opgave waar de gemeente Venray voor staat, krijgt in het programma een plek. "Het gaat er bijvoorbeeld om de gron den zo optimaal te ruilen. Gronden die waardeloos zijn voor melkveehouderij kunnen bijvoor beeld wel geschikt zijn voor natuurontwikkeling en vice versa. Samen met de LLTB gaan we onder meer de agrarische bedrij ven die in het gebied liggen - en hun toekomstplannen- in kaart brengen", aldus Teunissen, die vol lof is over het plan en de manier waarop alle partijen bij het opstel len van de Loobeekvisie zijn betrokken. De integrale benadering van de belangrijke thema's staat in de gebiedsvisie Loobeek centraal. Diverse partijen willen de kwali teit van het stroomgebied van de Loobeek stimuleren, zodat alle functies voldoende ruimte krij gen. De gebiedsvisie met uitvoe ringsprogramma is een eerste stap voor deze kwaliteitsimpuls. Diverse projecten die met diverse partijen samen worden opgepakt, staan hiervoor op stapel. De pro jecten kennen diverse thema's. LANDBOUW De landbouw is en blijft een belangrijke waarde. Vredepeel is een landbouwpntwikkelingsge- bied, waar de économische land bouwkundige identiteit in 2015 optimaal ingevuld is. De rundvee houderij heeft in het Loobeekdal en ten noorden van het dal een onmisbare rol. Deze tak van land- Ruim vijftig doden, honder den gewonden. De beelden van de terreuraanslagen op de metro en één bus in Londen deden de hele wereld gruwe len. Een dag na het nieuws dat Londen de Olympische Spelen van 2012 mag organiseren, verkeerde de stad in een shock. Londen was het doel wit van een aanslag, of beter gezegd: van vier aanslagen. Peter de Bruyni, die sinds 2001 in Londen woont en werkt, maakte de aanslagen van dichtbij mee. "Het was een dag om nooit te vergeten." Het was een dag als 'usual'. Een gewone werkdag, ook voor Peter de Bruyni, op donderdag 7 juli. "Ik woon al vier jaar in Londen, en gisteren was een dag om nooit te vergeten", vertelt de Venraynaar een dag later. "Zoiets heb ik nog nooit van dichtbij meegemaakt. Gelukkig was ik op het moment van de explosies niet in centraal Londen, want ik werk in het zuid oosten van de stad, op een half uurtje met de trein van het cen trum." Zijn vriend, met wie Peter een flat deelt, was donderdag ziek thuis. Hij volgde het nieuws na de aanslagen de hele dag op de voet. "De hele dag waren in Londen male werkdag ben ik dan om 18.45 uur thuis. Maar gisteren was het 20.30 uur! Ik was drie uur onderweg!" Eerst had zijn trein naar het Londen Bridge-station vertraging. "En toen ik daar aankwam om 19.00 uur, moest ik door de stro mende regen, en de storm, naar een ander station lopen. Ik moest meer dan een halfuur wandelen, en was kletsnat. Aangekomen in West Hampstead, was ook daar de straat afgezet vanwege een alarm melding. Ik moest nog een bus nemen, en die werd dus omge leid. Om 20.30 uur kwam ik uitge put en doornat thuis. Zo verging het de meeste Londenaren, maar gelukkig kunnen wij nog alles navertellen..." Vrijdagmorgen had de Venraynaar toch nog wel een beetje angst om de metro naar zijn werk te nemen. "Maar ik had geen andere keus. Ook moet ik zeggen dat de infrastructuur van de hulpverlening in Londen fan tastisch is. In no-time was alles en iedereen paraat. De mensen zijn voorzichtiger nu. maar het leven gaat hier door: de mensen moeten nu eenmaal naar hun werk." Peter de Bruyni wil zijn familie, vrienden en kennissen laten weten dat met hem alles in orde is, en dat men hem altijd kan mail en: londonboypete@hotmail.com sirenes en helikopters te horen: het leek wel oorlog. Maar eigen lijk is dit ook een soort oorlog", vindt De Bruyni. Op het werk werd niets anders gedaan dan over de aanslagen pra ten. "De televisie stond de hele dag aan. Veel bedrijven sloten ook vroeg, maar mijn bedrijf (De Bruyni werkt bij DHL Global Mail, voorheen Deutsche Post, red.) jammer genoeg niet. En ook al woon ik in centraal Londen, ik kon niet eerder naar huis. Wel. dat heb ik geweten. Ik verliet mijn werk om 17.30 uur. Op een nor- Peter de Bruyni: "Het leek wel oorlog. Maar eigenlijk is dit ook een soort oorlog.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3