Venray in het groen Trouwe fietsenmaker Feestmarkten in Venray geschiedenis twintig kastelen In woord en beeld beschreven Norbert Dentressangle neemt Venditellï over Boerenbruidspaar plant boerenkool Reijnders Schilderwerken de hoogte in Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Gunhoek Donderdag 14 juli 2005 - Pagina 11 De jury van de stichting Entente Florale was vrijdag in Venray voor de verkiezing van de groenste stad. De afvaardiging van de jury bestond uit negen personen, onder wie architecten, groenbe- heerders en managers en direc teuren van verschillende gemeen tes. Het programma bestond uit een ontvangst, beleidspresentatie, busroute in het buitengebied en fietsroute in en om het centrum van Venray. Het uiteindelijke oor deel van de jury valt op 12 okto ber in Venlo. Wethouder Jan Driessen ont ving de jury in het gemeentehuis. Vervolgens hield een medewer ker van de gemeente een beleids presentatie over de visie op het groen in Venray, het beheer en onderhoud en de samenwerking met partners als VvGI, Stichting De Marke en Staatsbosbeheer. Hierna stapte het gezelschap in een bus naar het buitengebied van Venray. Ze stopte onder ande re bij de Ballonzuilbossen en de Oostrumsche Beek. Na een lunch in het Odapark stapte de jury over op de fiets. Ze volgde een route van ongeveer twee uur door de verschillende wijken en buurten en hield korte tussenstops bij onder ander de Julianasingel met de monumenta le bomen, het zwarte pad in het Brukske en het sint Annaterrein. De route eindigde bij het gemeen tehuis. Daar ging de jury ongeveer anderhalf uur in beraad. De gemeente kreeg kort een aantal bevindingen van de dag te horen. En er bleek veel lof voor het Venrayse te zijn. Zo waardeerde de jury de folder Venray in het groen. Ze is van mening dat de folder een goed beeld geeft van de werkelijkheid. Deze folder is af te halen in het gemeentehuis en op www.venray.nl. Jan Linskens 40 jaar in dienst bij Poels Tweewielers Damesfietsen, herenfietsen, kinderfietsen, bromfietsen: Jan Linskens (54) kent ze alle maal. De Venrayse rijwielher steller zit al veertig jaar in het vak en heeft in zijn leven al heel wat stangen, dynamo's, wielen, zadels en andere fiets onderdelen van tal van mer ken onder ogen gehad. Dinsdag 19 juli wordt Jan Linskens in het zonnetje gezet: die dag is het namelijk precies veertig jaar geleden dat hij als jong ventje in de werkplaats van de fietsenzaak van Jan Poels in de Grotestraat begon. Jan Linskens kan er mooi over verhalen. Over die goeie oude tijd. De periode dat mensen nog tijd hadden voor een praatje, het leven nog niet zo gehaast was en er in de werkplaats van fietsenma ker Jan Poels in de Grotestraat op maandagmorgen nog geruime tijd werd geouwehoerd over de dui venvlucht van een dag eerder. "Dan stond Jan daar te praten met Toon van den Munckhof, onze buurman zal ik maar zeggen. Ik zie ze daar samen nog staan, twee fanatieke duivenmelkers bij de oliekachel. Toon kwam altijd achterom bij ons binnen om te buurten." Jan ging op veertienjarige leef tijd aan de slag bij Jan Poels. "Ik klungelde als jongen graag aan fietsen en bromfietsen en via via kwam ik in de werkplaats van Jan terecht. Ik vroeg gewoon of er werk was en mocht blijven. In die tijd repareerden we niet alleen fietsen, maar ook bromfietsen en kinderwagens." Na Jan nam zijn zoon Jeu de fietsenzaak over en nu is Jeu's zoon John de eigenaar van Poels Tweewielers. Ruim tien jaar gele den verkaste het bedrijf van de Grotestraat naar de Eindstraat. En natuurlijk verhuisde Jan Linskens met de zaak mee. Trouw als hij is. Want nooit heeft hij de behoefte gehad om ergens anders aan de slag te gaan. "Ik werk hier al veertig jaar met veel plezier. Het werk is afwisse lend, je ontmoet veel mensen en als het druk is help ik een handje in de winkel. Daar doe ik niet moeilijk over. Ik ben eigenlijk het manusje van alles en heb het hier nog altijd goed naar mijn zin. Dat is toch het belangrijkste. Ik heb van mijn hobby eigenlijk mijn werk kun nen maken. John Poels bemoeit zich ook met het gesprek. "Jan is eigenlijk chef werkplaats en chef winkel tegelijk. Hij is van alle markten thuis, nooit te beroerd om mee te helpen in de winkel of wat langer door te werken. Dat is voor een baas wel zo gemakkelijk." Hoeveel fietsen Jan in de loop der jaren onder handen heeft gehad, is moeilijk in te schatten. "Momenteel repareer ik denk ik zo'n tweehonderd fietsen in de maand. Of maak ik fietsen klaar voor de klant. Maar in het verle den repareerden we bijvoorbeeld ook bromfietsen. Het zijn er in ieder geval een heleboel." Jan gaat nog altijd fluitend naar zijn werk, dat is wel duidelijk. Bijzonder is ook dat de vrouw van Jan, Nellie, 's middags als ver koopster in de winkel staat. "Al elf jaar, Poels Tweewielers is eigen lijk een echt familiebedrijf', lacht Jan. Op dinsdag 19 juli viert Jan Linskens zijn veertigjarig jubileum en die dag wordt hij door Poels Tweewielers in het zonnetje gezet. Mensen kunnen hem tij dens de openingsuren van het bedrijf aan de Eindstraat 12 in Venray komen feliciteren. De kof fie staat klaar. Jan Linskens: ""Ik werk hier al veertig jaar met veel plezier. In het centrum van Venray wordt op maandag 25 juli van 10.00 tot 17.00 uur de jaarmarkt gehouden. De marktcommissie, bestaande uit een aantal markt- koopmensen, houdt dit jaar naast de jaarmarkt nog twee markten. Afgelopen maandag is de eerste geweest en komende maandag, 18 juli, is de tweede. Op drie loca ties, de Grote Markt, De Bleek en het Henseniusplein/ Schouwburgplein, stellen de marktkoopmensen diverse kra men op met koopjes. Tijdens deze drie feestmarkten is er ook een springkussen, loopt clown Ko rond en verzorgt de Streekboerderij van Horst een thema. Ook ontvangen marktbe- zoekers bij elke aankoop van 2,50 euro een lot, waarmee ze reizen kunnen winnen. Deze loten kun nen ingeleverd worden bij een speciaal daarvoor ingerichte kraam op het Henseniusplein. Elke feestmaandag wordt om 15.00 uur bij café Hulsman een driedaagse busreis naar Parijs en een weekend bungalowpark Les Etoiles in Blaimont verloot. Daarbij wordt op maandag 25 juli om 15.00 uur ook nog de hoofd prijs, een vierdaagse vliegreis naar Rome, en een troostprijs, een driedaagse cruise naar York, ver loot. Deze reizen zijn allemaal voor twee personen. Tijdens de traditionele jaarmarkt op 25 juli wordt in de winkelstraat een groot standwerkersconcours gehouden. Meer dan 25 standwer kers brengen hun producten aan de man. Vanaf 15.00 uur reikt bur gemeester Waals prijzen uit aan de drie beste standwerkers en aan degene die de mooist versierde marktkraam heeft en uiteraard de prijswinnaars van de loterij. Op de Grote Markt wordt op 11 juli een stoepkrijtkleurwedstrijd gehouden en op 25 juli is er een Karaokeshow. Tijdens deze dagen zijn ook de terrasjes gelegen aan de diverse marktpleinen geopend. De overige extraatjes houdt de gemeente nog geheim. T|jZ>e Hoveniers ook voor uw tuin www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 [inayEEL EN MAAS Marinus Flokstra komt na 25 jaar onderzoek met lijvig boek Na een kwart eeuw onder zoek rolde begin juli het boek Kastelen in het land van Kessel van de persen. Auteur Marinus Flokstra (54) - in het dagelijks leven werkzaam bij PDE - is expert op het gebied van kastelen. Het 424 pagina's sdikke boek vertelt in woord en beeld het verhaal en de geschiedenis van twintig kas- lelen tussen Kessel en Seijsteren. Nooit eerder is zo'n lijvig boek over dit onder werp uitgegeven. Marinus J'lokstra is dan ook zeer trots >p het resultaat. "Het boek is ien must voor iedereen die geïnteresseerd is in kastelen." In 1991 kwam het voorproefje pp 'Kastelen in het land van Kessel' uit: een 38 pagina's tellen de gids met informatie over ver schillende kastelen en burchten. Het diende als gids bij een kaste llen-tentoonstelling in de Oudheidkamer van Horst. Op dat moment was ik nog volop bezig om de geschiedenis van de twin tig kastelen te reconstrueren." De kastelen in het gebied tussen Peel en Maas en Kessel en Geijsteren worden aan de hand van fraaie foto's beschreven en geïllus treerd. Met het idee voor het boek liep Flokstra al geruime tijd rond. "Van kinds af aan ben ik geïnteresseerd in en gefascineerd door kastelen. Het hele verhaal van de ridders, graven en mensen van adel heeft me altijd enorm geboeid. Ik vroeg me voortdu rend af hoe het leven in een kas teel zou zijn en wat er zich alle maal heeft afgespeeld De beschikbare literatuur is echter erg mager. Vandaar het initiatief voor het boek." Om alle informa tie bij elkaar te krijgen, heeft Flokstra 25 jaar onderzoek gedaan. "Ik ben archieven in Maastricht en Arnhem, maar ook in Duitsland en België afgegaan om informatie te krijgen over de bewoners en de kadasterarchie ven in Roermond van de verschil lende kastelen. Omdat adel trouwt met geld, zijn de grenzen van bewoners internationaal. Veel werk, maar je komt mooie dingen tegen." VLOEK "Mijn favoriete kasteel is toch wel De Borggraaf in Lottum. Een mooi compact, klein en subliem kasteel. In de Borggraaf zou ik best willen wonen. Er heerst een hele goede sfeer in dat kasteel. Zo heeft de keuken nog een ouder wetse haard. Ik vind het bijna een 'Hans en Grietje' huisje." Geijsteren heeft volgens Flokstra het kasteel met de mooi ste geschiedenis. "Dat kasteel heeft zoveel meegemaakt. In de dertiende eeuw is het ontstaan door de bouw van de ronde toren. In de volgende eeuwen is het kasteel flink uitgebreid en immens groot geworden. Helaas is het in de Tachtigjarige oorlog twee keer verwoest. Toen zijn delen van de voorburcht en de hoofdburcht totaal vernield. In 1640 is begonnen met de weder opbouw van het kasteel. Maar in 1918 legde een uitslaande brand een groot deel van het kasteel in de as. In 1920 herstelde de toen malige baron de schade weer. Vervolgens kwam de Tweede Wereldoorlog en werd het kasteel wederom vernield. De eigenaren konden het toen niet meer opbrengen om het opnieuw op te knappen. Je zou bijna denken dat er een vloek rust op het kasteel! De laatste jaren wordt gestreefd om het authentieke uiterlijk van het kasteel te bewaren en te con solideren. Dat zal nog wel een paar jaar duren." Met dit boek maakt Flokstra als auteur zijn debuut. "Ik heb jarenlang samen met professor Renaud artikelen geschreven over kastelen. Hij is een expert op het gebied van kas telen, ik heb erg veel van hem geleerd. Hij is inmiddels 94 jaar oud, ik vond het erg leuk dat hij bij de uitreiking van het boek aan wezig was." Omdat Flokstra nog fulltime werkt, heeft hij het boek naast zijn dagelijkse werkzaamheden bij PDE (Product Design and Engineering voorheen onderdeel van NedCar in Helmond) geschre ven. "Daar is veel tijd in gaan zit ten. Ik werd gelukkig gesteund en ondersteund door uitgever Stichting Nieuwland. Deze stich ting is een aantal jaren geleden opgericht door Jan van Susante, oud-directeur van Océ. Helaas leeft hij niet meer. Het boek is aan hem opgedragen." 'Kastelen in het land van Kessel' Auteur M. Flokstra ISBN 90-9019428-2 424 pagina's Verkoopprijs 40,-. Dit boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. De Groep Norbert )entressangle kondigt de 1 Overname aan van logistieke dienstverlener Venditelli, gevestigd in Lyon (Frankrijk). Venditelli is een logistieke dienstverlener, gespeciali seerd in palletdistributie, die )eschikt over een geïnte greerd netwerk van negen ves- igingen en dertien lokale dis- ributiecentra in Frankrijk. Het een omzet van 61 miljoen euro in 2004, waarvan 51% werd gerealiseerd in de sector elektrische huishoudappara- uur, is Venditelli nummer een n Frankrijk op het gebied van het transport van witgoed. Door de overname van Venditelli, breidt de Groep Norbert Dentressangle voor haar cliënten het aanbod van trans portdiensten uit. De knowhow wordt hiermee aangevuld vol gens de hoofdlijnen in het plan Challenge 2008. Dit nieuwe drie jarenplan bepaalt dat de groep door groei een omzetcijfer van 2 miljard euro wil bereiken met een bedrijfsrentabiliteit van 5% van de omzet. Het plan yoorziet in een versterking van de interna tionale positie van de groep en haar positie met betrekking tot nieuwe branches, zoals distribu tietransport, reverse logistics en koellogistiek. Deze overname zal ingaan na het akkoord van de Franse Mededingingsautoriteit. De overname zal vanaf het eerste jaar een positieve invloed hebben op de resultaten van de Groep Norbert Dentressangle. "De knowhow van Venditelli vult die van ons uitstekend aan: het ver sterkt ons aanbod transportdien sten, terwijl het ons tegelijkertijd de mogelijkheid biedt een com pleet transport- en logistiekaan- bod te ontwikkelen op het gebied van witgoed. Deze over name stelt ons tevens in staat ons te ontwikkelen in de branche van de reverse logistics door te pro fiteren van de stromen die gege nereerd worden door deze wit goedproducten", aldus Jean-Claude Michel, president directeur van de Groep Norbert Dentressangle. "Met behulp van Philippe Venditelli, die zijn teams binnen de Groep Norbert Dentressangle zal blijven stimule ren, streven wij ernaar nummer 1 te worden in Frankrijk op de markt van palletdistributie." Venditelli had in 2004 een omzet van 61 miljoen euro. Venditelli is gespecialiseerd in stedelijke en regionale distributie en heeft onlangs logistieke knowhow ont wikkeld. Het bedrijf telt 650 medewerkers en beheert een magazijnoppervlakte van 50.000 m2 en 670 distributie-auto's. De Groep Norbert Dentressangle, de grootste speler op de Europese vervoers- en logistiekmarkt, heeft 12.200 werknemers verspreid over vijftien landen in dienst. In Nederland wordt de groep verte genwoordigd door ND Logistics Nederland BV. Ze beschikken over vier warehouses: één in Oss en twee in Venray met een totale opslagruimte van 120.000 m_ en een grote bedrijfsvestiging van 85.000 m_ voor IKEA in Oosterhout. Eindstraat 12, tel. 581553 Gerard Reijnders Schilderwerken BV in Verany is trots op zijn vijf jubilarissen, die al ruim 25 jaar bij hem in dienst zijn. "We moeten vaak zo hoog klim men om onze werkzaamheden uit te voeren, dat ik dacht: laten we ons nu maar eens op grote hoogte brengen. In ons bedrijf, waar we ons allemaal verantwoordelijk voelen, is nauwelijks verloop. We hebben vele vaste opdrachtgevers en er heerst een goede sfeer Met onze jubilarissen, Harrv Odenhoven, Piet Verhaegen, Jan Weijs, Ton Cremers en Cor Prinsen hopen we nog een mooie periode tege moet te zien met ons mooie beroep van (onderhouds)schil- der." Om het jubileum luister bij te zetten, werden de medewer kers getrakteerd op een prachtige ballonvaart. Terwijl de meeste mensen zich thans voorbereiden op hun zomervakantie is de commissie Boerebrulleft van W De Piëlhaas al weer gestart met de voorberei dingen voor de Boerebrulleft in februari 2006. Een van de activi teiten is het jaarlijks planten van de boerenkool die straks wordt gebruikt voor de opsmuk van het ondertrouwbal en de boerebrul left. Plaats van handeling is even als andere jaren bij de zorgboer derij van boer Hans (Volleberg). Leden van de commissie en natuurlijk ook het boerenbruid spaar Frank en Mariëlle alsmede enkele familieleden staken deze week de handen uit de mouwen om nog voor de dreigende regen buien de 200 boerenkoolplanten in de grond te krijgen. Met de hulp van een schare boerkes en boerinnekes was de klus snel geklaard. De komende tijd zullen Boer hans en zijn hulpboeren de planten verzorgen zodat tegen het einde van de het jaar royale stron ken gekapt kunnen worden voor het nieuwe bruidspaar 2006.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11