30% KORTING ccewew Cardiologie gesloten Ondernemerschap en samenwerking Chatten met wethouder Emonts Venrayse vrouwen zetten in op moedercentrum Een huis 'Aan de Beek' in Oostrum-Oost? Oplossing voor overlast visboer Bezwaar De Springplank is ongegrond In 2006: ophalen grof vuil OPHEFFINGSUITVERKOOP OP ALLES* Laat u inspireren Het is tijd voor de Rabobank PEEL EN MAAS Donderdag 7 juli 2005 - Pagina 5 5 januari uitreiking Venrayse Ondernemersprijzen Joke Philipson: "Er gaat ontzettend veel vooraf aan het opstarten van een dei-gelijk centrum." De Koffiepot in Den Haag was het eerste moedercen trum in Nederland. Daarna volgden er alleen al in Den Haag nog zes. Door heel Nederland is het aantal intus sen opgelopen tot zo'n dertig, en nog eens dertig centra in oprichting. Limburg telt er op het moment drie; de Heksenketel in Heerlen, Maximina in Roermond en Limbrichterveld in Sittard. Ook Venray aast op een moe dercentrum, al zal het nog wel enige tijd duren voordat het centrum een feit is. Maar de ambities liegen er niet om. zich over de huisvesting", vertelt Joke Phillipson, mede-initiatief neemster. De initiatiefgroep van het moe dercentrum in Venray heeft onlangs 1500 euro van de Lionsclub de Peelparel in Venray gekregen, waarmee een eerste aanzet gemaakt kan worden. "Er gaat ontzettend veel vooraf aan het opstarten van een dergelijk centrum. Zo moet er politiek wor den gelobbyd voor subsidie door de gemeentelijke overheid en wordt aan verschillende instanties om samenwerking gevraagd. Maar, als het allemaal lukt, wordt het moedercentrum een plaats waar vrouwen van elke leeftijd en afkomst, al of niet met hun kinde ren, terechtkunnen." Door het hele land werken de moedercentra volgens dezelfde vier pijlers. De eerste van deze pij lers: 'zelforganisatie en zelfbe heer'. Dit houdt in dat de initia tiefnemers zelf voor de ruimte en de aankleding ervair zorgen, zelf verantwoordelijk zijn voor het programma, de sfeer en algehele organisatie. De tweede pijler 'open aanbod' zórgt ervoor dat naar aanleiding van de wensen van de bezoekersrle activiteiten worden bepaald. "De medewerk sters van het moedercentrum voe ren de activiteiten zelf uit. Hierbij kunnen ze ondersteuning vragen aan de beroepskracht", legt Oosterholt uit. Bij de derde pijler draait het om vergoeding: 'werk wordt betaald'. "Dit houdt in dat de medewerksters gratis cursus sen mogen volgen en gebruik mogen maken van de kinderop pas. Er zijn moedercentra die de medewerksters een vrijwilligers- vergoeding betalen, in het verle den hadden sommige vrouwen een gesubsidieerde baan." Moedercentra zijn afhankelijk van subsidie van gemeenten, ondersteuning door de provincie en zoeken zelf naar geldmiddelen door middel van fondswerving. Alle medewerksters van moeder- centra beslissen samen over de besteding van deze middelen. De vierde en laatste pijler zal voor veel vrouwen een erg belangrijke zijn: 'kinderen zijn altijd welkom'. Dat zorgt ervoor dat er voor baby's, peuters of kleuters altijd opvangmogelijkheden zijn, vooral tijdens activiteiten een welkome dienstverlening. Naast deze vier pijlers zijn er nog twee uitgangspunten die door de initiatiefnemers worden nagestreefd. "Moedercentra wer- VieCuri Medisch Centrum voor Noord-Limburg heeft besloten uit voorzorg geen nieuwe patiënten op te nemen op de afdeling Cardiologie (Eerste Hart Hulp, afdeling Hartbewaking en verpleegaf- deling cardiologie). Dit besluit kwam nadat bij twee patiënten een besmetting met de mrsa-bacterie was geconstateerd. Direct zijn maatregelen genomen om verdere verspreiding van de bacterie tegen te gaan. Met de ambulancedienst en omliggende ziekenhuizen zijn afspraken gemaakt over de opvang van nieu we patiënten. De opnamestop blijft voorlopig van kracht totdat wordt vastgesteld dat de bacterie zeker niet op de afdeling aanwe zig is. In de loop van volgende week komt hierover meer duide lijkheid. Om na te gaan of de bac terie zich verder heeft kunnen verspreiden, worden alle mensen die direct contact hebben gehad met de patiënt onderzocht op de aanwezigheid van mrsa. Het betreft artsen en medewerkers van VieCuri en de patiënten die op afdeling cardiologie zijn opge nomen. De medewerkers en patiënten zijn allemaal mondeling en schriftelijk geïnformeerd. De betrokken patiënten worden momenteel geïsoleerd verpleegd. ken vanuit diversiteit. Daarmee bedoelen we dat het centrum een afspiegeling wordt van de wijk/dorp. Dat is een enorme uit daging. Moedercentra zijn vaak te vinden in aandachtswijken. Hier wonen mensen met lagere inko mens en verschillende nationali teiten - soms wel 20 tot 25 - die samen de wijk weergeven", ver telt Oosterholt. "De medewerk sters van moedercentra kiezen vaak voor de Nederlandse taal als voertaal. Dat is niet alleen voor allochtone vrouwen vaak een opgave, ook voor autochtonen die een eigen dialect spreken is dit vaak lastig. Door Nederlands te spreken sluit je geen vrouwen uit, ze kunnen allemaal meepraten." Daarnaast wordt er in de moe dercentra uitgegaan van een empowerment-werking. Dit houdt in dat er van onderaf wordt Het verplegend personeel neemt extra hygiënemaatregelen in acht. Voor bezoekers van patiënten zijn geen extra maatregelen nodig. Wèl wordt hen gevraagd na het bezoek aan de patiënt op de afde ling cardiologie het ziekenhuis te verlaten en geen patiënten op andere afdelingen te bezoeken. MRSA (meticilline resistente gewerkt. De bezoekers van het centrum geven zelf aan wat ze graag willen leren, en geven soms ook dat wat zij geleerd hebben door aan andere vrouwen. Ook verzorgen vrouwen cursussen over een eigen specialiteit voor andere vrouwen. Oosterholt wil in het najaar via een miniconferentie nog meer bereiken op het gebied van moe dercentra in Limburg. "Ik hoop via deze conferentie voor onder meer politici, ambtenaren, wel zijnswerkers, vrouwen van vrou wenorganisaties en minderheden organisaties te bereiken dat iedere Limburgse gemeente met meer dan 30.000 inwoners een moe dercentrum krijgt. Als in Limburg een moedercentrum in gemeen ten boven de 30.000 inwoners als een 'vanzelfsprekendheid' wordt gezien, zal het in de toekomst veel minder moeite kosten om er één op te statten." staphylococcus aureus) is een variant van een veel voorkomen de bacterie. Hij is echter moeilijk te behandelen omdat hij voor veel antibiotica ongevoelig is gewor den. De bacterie is op zich niet gevaarlijk, maar kan wel wondin- fecties en andere infecties bij mensen met een verminderde weerstand veroorzaken. Willie Oosterholt uit Roermond is provinciaal ondersteuner van moedercentra in Limburg. "Een moedercentrum biedt vrouwen een kans om hun zorgtaken, sociale contacten en initiatieven tot zelfontplooiing te combineren met allerlei cursussen en werker varing. In tegenstelling tot wat veel mensen denken, gaat een moedercentrum niet uit van de overeenkomende problémen in ieders leven, maar juist van de mogelijkheden en talenten van deze vrouwen." "Nadat enkele vrouwen uit de regio Venray het moedercentrum in Roermond hadden bezocht, waren zij daar zeer enthousiast over. Eind mei is een initiatief groep van tien vrouwen begon nen met het op tafel leggen van ideeën voor een moedercentrum in Venray. Deze groep is opge splitst in drie werkgroepen, die ieder een specifieke taak op zich nemen. Eén werkgroep zorgt voor het beleid en de doelstelling, één voor de pr en één groep buigt door onze keukens en badkamers Mooi I Functioneel 1 High-t< f i ch I Comfortébefc Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 comfortab^ www.comfortabel-wonen.com wonen "zie voorwaarden in de winkel Hofstraat 5, Venray, Tel. 0478-582828 KOOPAVOND OP VRIJDAG Ondernemerschap en samenwerking is het thema van de Venrayse Onder nemersprijzen 2005. Daarmee is ook meteen de eerste ver nieuwing in de organisatie aangegeven. Wat in het verle den als Loek Nelissenprijs en Rabobank Publieksprijs werd gekenmerkt, wordt nu onder de noemer Venrayse Onder nemersprijzen naar buiten gebracht. Voor de goede orde. De prijzen blijven bestaan. Dit jaar staat het organisatieco mité onder leiding van Gé Peterink, die het voorzitterschap heeft overgenomen van Victor Weijs. "Veel verandert er niet, maar we hebben goed geluisterd naar de geluiden die we vorig jaar ontvingen", aldus Peterink. Zo kunnen de tien deelnemen de verenigingen een kandidaat naar voren schuiven. Kandidaten hoeven niet per se lid te zijn van die vereniging, maar ze moeten wel uit het werkgebied Venray- Meerlo-Wanssum komen. Want ook bedrijven uit Meerlo- Wanssum kunnen meedingen naar de Venrayse onder nemersprijzen. "We hebben met de naamgeving ook aan Meerlo- Wanssum zitten denken, maar dan krijg je een hele lange naam. Met Venray moet je eigenlijk de regio Venray zien", stelt Peterink. Het thema Ondernemerschap en samenwerking is heel breed. In het verleden was de prijs meer op het thema toegespitst. Vanaf dit jaar gaat ook het ondernemer schap zelf een belangrijke rol spe len in de beoordeling. Zo is er niet alleen een jurypresentatie, maar zal de jury ook bij de geno mineerde bedrijven op bezoek gaan. Samenwerking is in de optiek van de organisatie vaak een belangrijke factor voor suc ces. Verder neemt de organisatie ook het programma van de avond zelf onder de loep. "Het zaalpro gramma zal korter worden zodat er in de foyer meer ruimte is om te netwerken. Want de avond is er natuurlijk voor dat iedereen elkaar het beste kan wensen voor het nieuwe jaar", besluit Peterink. De ondernemersverenigingen dragen begin september hun kan didaten voor aan de organisatie. Op 15 september is de officiële bekendmaking van de genomi neerden. In november (op loca tie) en december vindt de jure ring plaats. Rabobank Henk Bos mag van de gemeente Venray een elektri- citeitskast plaatsen in Veltum. De eigenaar van de gelijkna mige vishandel betaalt alle kosten en zorgt er zelf voor dat Essent de kast laat plaat sen. De overlast die de vishan del in de Venrayse wijk ver oorzaakt, behoort daarmee binnenkort tot het verleden. Henk Bos uit Spakenburg ver koopt vis in Landweert, Brukske en Veltum en tapte in het verle den stroom via een woning aan de Veltumse Kleffen, maar de nieuwe bewoners stonden dat niet langer toe. Reeds jaren staat vishandel Bos op vrijdagochtend op de hoek Blauwververstraat- Veltumse Kleffen. Bos besloot een aggregaat te gebruiken, maar het apparaat zorgde voor erg veel her rie en omwonenden klaagden ook over stank. Bovendien was het, volgens Bos, voor zijn medewer kers een heel gesjouw om de stroomvoorziening te verzorgen. In overleg met de gemeente is besloten een elektriciteitskast te plaatsen, die ook gebruikt kan worden voor andere doelen, zoals een straatfeest. De gemeente Venray blijft eigenaar van de kast. Om een en ander te regelen, is een bruikleenovereenkomst opge steld. Het enige wat Bos heeft geëist, is dat de gemeente de kast niet in gebruik zal geven aan een andere vishandel. Het verzoek betreft alleen de locatie in Veltum. Op de twee andere loca ties tapt Bos stroom vanuit win kelpanden in de buurt. De commissie bezwaar schriften van de gemeente Venray heeft het bezwaar schrift van Stichting Jeugdcentrum De Springplan ongegrond verklaard. Het jeugdcentrum is tegen het tweezijdig parkeerverbod dat de gemeente Venray wil instel len voor de Vlierstraat en Beukenlaan, het gedeelte tus sen de Leunseweg en de Vlierstraat. Het jeugdcentrum is bang voor inkomstender ving, omdat minder gebruik wordt gemaakt van het gebouw door de slechtere bereikbaarheid en tekende enkele maanden terug bezwaar aan tegen het besluit van het college van B en W. Onder de huurders van de accommodatie aan de Beukenlaan bevinden zich ook senioren en mindervalide mensen die er belang bij hebben om dicht bij het gebouw te kunnen parke ren, maar die nu wellicht op zoek gaan naar een andere locatie, vreest De Springplank, die activi teiten organiseert voor kinderen van zes tot veertien jaar en het pand van de gemeente huurt. De stichting verhuurt het gebouw aan onder meer een zangkoor, een trommelgroep en een wijkvereniging om de touw tjes aan elkaar te kunnen knopen. Deze inkomsten zijn hard nodig om het hoofd financieel boven water te kunnen houden, vertelde woordvoerder W. Hoezen tijdens de behandeling van het bezwaar schrift. Want de verhuur aan der den is naast de gemeentelijke sub sidie de belangrijkste bron van inkomsten. De stichting gebruikt het gebouw niet alleen voor de drie clubavonden van de jeugd, maar verhuurt het onder meer ook aan instellingen en verenigin gen voor wijkactiviteiten, zangre petities, muziekbeoefening en cursussen van uiteenlopende aard. ALGEMEEN BELANG Het college van B en W vindt echter dat de verkeersmaatrege len het algemeen belang dienen. Volgens burgemeester en wet houders is het onveilig als langs de smalle weg auto's worden geparkeerd. Bovendien zal door de bouw van appartementen aan de Vlierstraat het verkeer alleen maar toenemen. Volgens het col lege worden de bezoekers van De Springplank gecompenseerd door de aanleg van openbare parkeer plaatsen in de buurt. Ook kan De Springplank gebruikmaken van de parkeerplaats van het kinderdag verblijf en eventueel besluiten om een parkeerterrein aan te leggen op eigen terrein. Dit standpunt vindt de stichting echter niet reëel, aangezien daarvoor het speelveldje, dat veel gebruikt wordt door de jeugd in de wijk, moet wijken. De commissie bezwaarschriften stelde de gemeente ondanks de argumen ten van de stichting in het gelijk en heeft het bezwaarschrift inmiddels ongegrond verklaard. Of het jeugdcentrum in beroep gaat tegen deze beslissing, is nog niet bekend. De gemeente Venray gaat vanaf volgend jaar weer ophaalrondes voor grof vuil houden. Dat verklaarde wet houder Driessen (CDA) dins dag bij de behandeling van de voorjaarsnota. Samenwerking heeft al herhaal delijk verzocht om twee keer per jaar het grof vuil, zoals oude bank stellen en andere afgedankte huis raad, aan huis op te halen. Omdat vooral minima en ouderen niet in staat zijn de oude spullen naar het milieustation te brengen. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) wees er bovendien op dat dit een wet telijke verplichting van de gemeente is. Driessen zei dat de ambtelijke nota bijna klaar is waarna het college een besluit kan nemen. "De bedoeling is dat het vanaf 1 januari 2006 ingaat", aldus de wethouder die eraan toe voegde dat - in tegenstelling tot in het verleden - deze service niet geheel gratis zal zijn. "We kunnen het financieren uit het budget van de afvalstoffenheffing. Maar wel licht zullen we ook bepaalde kos ten verhalen op de burgers die het grof vuil aanbieden," aldus Driessen. Alle partijen reageerden verheugd op de herinvoering van de ophaalrondes. Wethouder Mathieu Emonts heeft woensdag een chatsessie gehouden met kinderen van enke le Venrayse basisscholen. De gemeente kiest voor een chatses sie omdat dit een communicatie vorm is die past bij de jeugd, zoals ook aangegeven in de onlangs vastgestelde nota jeugdbeleid. De wethouder heeft al toegezegd dit medium vaker in te zetten om contact te zoeken met Venrayse jongeren. De chatsessie vormde een con crete uitwerking van het pas vast gestelde jeugdbeleid van de gemeente Venray. Communicatie met en tussen jongeren is een van de belangrijkste thema's. Hierbij heeft de gemeente aangegeven aan te sluiten bij communicatie vormen die het beste passen bij de jeugd. De gemeente wil de mening of de vraag van de jongeren horen en hen prikkelen om ook met elkaar in gesprek te blijven. Het onderwerp van deze eerste chat sessie was het incident op 2 april tussen allochtone en autochtone jongeren in Venray. Op een laagdrempelige manier stelde wethouder Emonts (porte feuille Maatschappelijke Diensten) vragen aan de kinderen die betrekking hadden op het incident en de omgangsvormen tussen kinderen van verschillende etniciteit. De gesprekken varieer den van pesten op school tot ver schillen tussen allochtone en autochtone kinderen en het dra gen van merkkleding als Lonsdale. Emonts neemt de uitkomsten van deze chatsessie mee in de verdere uitvoering van het Venrayse jeugdbeleid. U bouwt een huis, wij leggen de basis Plannen om een nieuw huis te kopen in 'Aan de Beek' in Oostrum-Oost? Neem dan contact op met de adviseur van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum. Die kan u alles vertellen over wat er allemaal bij het kopen van een woning komt kijken. En welke financiering het beste bij u past. Zo vindt onze adviseur moeite loos de ideale combinatie van minimale woonlasten en maximaal woongenot. Wij leggen voor u de basis. Uiteraard is een aantrekkelijk rente van toepassing. Maak vandaag nog een afspraak met een van onze adviseurs via (0478) 530 350! Informeer ook naar de mogelijkheden van de Generatiehypotheek! Kijk ook op www.rabobankwoonportaal.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5