De Driehoek vecht tegen sociaal isolement Verkeersbrigade Wanssum luidt noodklok Norbert Poels aan de start in Moskou Ovivo bakt ze bruin Uitstapje mantelzorgers Actie Nederland Schoon Kruiswegstatie Tienray klaar voor plaatsing WONEN OP MAAT BEZORGEN? SLAAPADVIES BEDSYSTEMEN BEDTEXTIEL 5864 BX vol-. '0 00 077- 14, shan- 'enlo, ngs- i-Tien Arts BA Voo: Horst rmatie 00. >rgers dins 12.01 Werk vrijdi Idel: idviesj Inzage tijden Nee, het leven van een ver keersbrigadier gaat niet altijd over rozen. De regen viel maandag met bakken uit de lucht en dus stonden de Wans- sumse verkeersbrigadiers er niet veel later als verzopen katten bij. Zo ook Mirjam Smedts, die er ondanks de gigantische plensbuien tussen 13.15 uur en 13-30 uur samen met een leerling van groep 8 voor zorgde dat de kinderen van de basisschool de altijd drukke Brugstraat weer veilig konden oversteken. Smedts is coördinator van de verkeers- brigade in Wanssum, die met spoed op zoek is naar enkele nieuwe verkeersbrigadiers. De verkeersbrigade, die elf jaar geleden werd opgericht door Mariet Bouten, bestaat momen teel uit zestien personen, vertelt Mirjam Smedts. "Doordat enkele verkeersbrigadiers gestopt zijn, hebben we echter enkele gaten in ons rooster gekregen. Vooral in het begin van de week, met name op maandag en dinsdag, hebben we problemen om ons schema ingevuld te krijgen. We hebben wat moeten schuiven met ver keersbrigadiers 0111 de gaten in het rooster te dichten, maar dat is slechts gedeeltelijk gelukt. De vrij dag hebben we helaas moeten laten vervallen vanwege het tekort aan verkeersbrigadiers en dat is natuurlijk een slechte zaak. Graag willen we de problemen voor het begin van het nieuwe schooljaar opgelost hebben." De verkeersbrigade in Wans sum drijft al jaren op de inzet van vrijwilligers, 's Morgens dirigeren twee volwassen verkeersbri gadiers de kinderen veilig van de ene naar de andere kant van de weg, 's middags wordt één vol wassen verkeersbrigadier geassi steerd door een leerling van groep 8 van basisschool de Pedde- poel. "Het is niet toegestaan dat kinderen alleen 'brigadieren'. We willen daarom op elk tijdstip graag een ouder samen met een kind van groep 8 laten brigadie ren. In de ochtenden zijn we met twee ouders omdat het dan erg druk is op de Brugstraat", legt Smedts uit. Mirjam Smedts is al jaren actief als verkeersbrigadierook al valt de regen met bakken uit de lucht, zoals afgelopen maandag. Nieuwe verkeersbrigadiers kun nen binnenkort deelnemen aan een opleiding in Meerlo. Zij krij gen tijdens de bijeenkomst van een agent van het bureau Horst uitleg over het 'vak' vetkeersbri- gadier. Want verkeersbrigadier ben je niet zomaar, daar moet je wel wat voor doen. Al is de cursus niet al te zwaar, weet Mirjam Smedts. "Je krijgt uitleg over hoe je het beste op een veilige manier kunt brigadieren. Je moet bijvoor beeld weten dat vrachtwagens een veel langere remweg hebben en dat je nooit voor een politiewa gen, ambulance of vrachtwagen de weg mag opstappen. Al ont kom je daar op de Brugstraat met al dat vrachtverkeer niet altijd aan. Maar het belangrijkste is dat je goed in de ogen kijkt van de automobilisten op de weg. Zien ze je? Wat doen ze? Ja. soms maak je als verkeersbrigadier de gekste dingen mee." Want dat automobilisten soms agressief zijn, daar kan Mirjam Smedts over meepraten. "Het komt soms zelfs voor dat je een automobilist laat stoppen, maar dat een andere automobilist te ongeduldig is om te wachten en ondanks het stopteken gaat inha len. Dan sta je daar midden op de weg en word je gepasseerd door een auto. Ja, dan schrik je wel even." Ook het verschil in rijge drag tussen (sommige) Nederlan ders en Duitsers is opvallend, vindt Smedts. "Duitsers stoppen meteen. Daar kunnen veel Neder landers een voorbeeld aan nemen. Duitsers hebben veel meer plichtsbesef." Mirjam Smedts hoopt dat haar oproep leidt tot nieuwe aanmel dingen. "Want het zou jammer zijn als de verkeersbrigade door een tekort aan vrijwilligers zou moeten worden opgeheven. Het is toch belangrijk dat de kinderen op een veilige manier de Brug straat kunnen oversteken? Als enkele mensen ons één keer per week een kwartiertje of vaker wil len helpen, zijn we uit de brand. Ook inwoners die al aan de veili ge schoolkant van Wanssum wonen zijn van harte welkom." De tijden van het brigadieren zien er als volgt uit: 's morgens van 8.15 tot 8.30 uur en 's mid dags van 12.00 tot 12.15 uur, van 13.15 tot 13 30 uur en van 15.30 uur tot 15.45 uur. Aanmelden kan bij Mirjam Smedts, telefoon 532669 of Eric v/d Ligt, telefoon: 532065. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Donderdag 7 juli 2005 - Pagina 21 Li1 PEEL EN MAAS Zonnebloemafdeling vierde 12.5-jarig bestaan Tekort aan verkeersbrigadiers zegt de renner uit het Meerlo- Wanssumse kerkdorp. Wat hij in Moskou zal gaan presteren, weet Norbert Poels niet. "Ik geef mij voor honderd procent en zal tac tisch goed uitkijken welk moment het beste is om ervandoor te gaan en wanneer wij als nationale selectie moeten aanvallen"aldus de renner die de het afgelopen weekend met de selectie in Zuid- Limburg heeft getraind. WOUT POELS Maar ook zijn broer Wout Poels maakt inmiddels naam in de wie- Ierwereld. Als een remmer die uit stekend bergop kan rijden. De 17- jarige Blitterswijckenaar won zondag de dagkoers in het Belgi sche Phimifter, een plaatsje onder de rook van Luik. De junior toon de zich op het glooiende parcours de sterkste van alle jeugdige talen ten die aan de start verschenen. In de derde ronde van de 84 kilome ter lange rit demarreerde Wout Poels samen met een Belg uit de kopgroep, om vlak voor de finish op een helling ook zijn Belgische kompaan achter te laten en alleen naar de finish te rijden. Poels is evenals zijn broer lid van RTC Bui tenkist in Helmond. De jeugdige wielrenner Wout Poels won zondag een junioren wedstrijd in België. Wout Poels wint in België De 22-jarige wielrenner Nor bert Poels uit Blitterswijck maakt komend weekend deel uit van de Nederlandse selec tie die aan de Europese kam pioenschappen wielrennen in Moskou meedoet. Poels is door bondscoach Egon van Kessel geselecteerd voor het EK Beloften vanwege de goede prestaties dit seizoen. Zo won de renner van de Fond- as Imabo Doorisolploeg in de Ronde van Navarra het jongeren- klassement. En vorige week pakte hij de titel tijdrijden tijdens de dis trictskampioenschappen van Noord-Brabant. Poels komt voor dit district uit omdat hij lid is van de wielerclub Buitenlust uit Hel mond. En tijdens de NK-kam- pioenschappen in Rotterdam bewees hij wederom dat hij tot de top van beloften hoort in ons land.Voortdurend reed hij aan kop mee. De Blitterswijckse sportman is de enige Limburger die opgeno men is de Nederlandse selectie. Poels heeft goede herinneringen aan het EK junioren van enkele jaren geleden in Lisabon (Portu gal). Toen reed hij voor het oog van de televisiecamera's bijna twee uur op kop en toonde hij zijn capaciteiten. Het parcours in Moskou is licht glooiend. "Voor mij is dat in elk geval gunstig", Meer dan honderd mantelzor gers genoten onlangs van een miniuitstapje naar Griendtsveen! Het weer was prima en de stem ming opperbest. Veel mantelzor gers die bijna nooit de kans heb ben om er ongedwongen op uit te trekken, konden dat nu wel! Dankzij de medewerking van de zorgaanbieders aan huis zoals Thuiszorg Noord-Limburg, de Zorggroep, Vrijwillige Thuiszorg en natuurlijk ook familie en ken nissen van mantelzorgers die bereid waren de zorg even over te nemen. Na veel passen en meten is er besloten om voor degenen die zich wel hebben opgegeven, maar die de organisatie teleur moest stellen vanwege de vele aanmeldingen, op woensdag 13 juli een derde uitstapje te organi seren. Wilt u zeker zijn dat u alsnog mee kunt, neem dan contact op met het regionaal coördinatie punt, mevrouw C. van Gameren, telefoon 0478-526262 of met het Steunpunt Mantelzorg Horst, mevrouw R. van Eijk-Bastiaansen, telefoon 077-3978500. Vorige week is Nederland- Schoon gestart met een groot schoonmaak- en opruimpro- ject langs de Nederlandse autosnelwegen, op verschil lende stationspleinen en in winkelstraten in een aantal grote steden. Hierbij ontdoen drie maanden lang opruimteams deze locaties van zwerfafval, deel uitmakend van de campagne Kijk! Nederland wordt steeds schoner. De actie wordt voor de tweede keer geor ganiseerd. De editie van vorig jaar heeft laten zien dat opruimen écht helpt en bijdraagt aan het terugdringen van de hoeveelheid zwerfafval. Vorig jaar werd de opruimactie voor het eerst geor ganiseerd. Uit diverse metingen is gebleken dat de hoeveelheid aan getroffen zwerfafval na verloop van tijd afnam. Wanneer ergens minder zwerfafval ligt, zijn men sen dus minder snel geneigd er iets op de grond te gooien. Hier mee bevestigde NederlandSchoon de uitkomst van eerdere onder zoeken: 'schoon trekt schoon aan'. Na het succes van vorig jaar is besloten de actie dit jaar uit te breiden met stationsvoorpleinen en winkelstraten. In totaal wor den 87 gemeenten en 247 par keerplaatsen door de opruim teams aangedaan. Hierbij wordt vooral geconcentreerd op het vastliggende zwerfafval in bijvoor beeld fietsenrekken en struiken, die door de reguliere schoon maakploegen lastig bij te houden zijn. In totaal gaan in een periode van veertien weken, ruim 400 schoonmakers op pad. In de regio Zuid-Oost Nederland verzorgt de NLW Groep samen met de WAA Groep uit Venlo, Westrom uit Roermond, de Risse Bedrijven uit Weert, Vixia uit Sittard, MTB Bedrijven uit Maastricht en de Licom uit Heerlen de teams die op pad gaan de opruimactie. In totaal leveren zij 60 medewerkers die op 38 locaties aan de slag gaan. De opruimteams trekken nog tot 7 oktober het land door. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Industriestraat 17a 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 offi Hoogveld www.wielhermkes.nl Tijdens het SOS-festival op 26 juni in Meerlo was ook Ovivo van de partij. Het SOS- festival sloot een periode af die in het teken stond van een inzamelingsactie voor het kin dertehuis Hogar Esperanza in Chili. Ovivo wilde daar ook graag zijn steentje aan bijdra gen. Tijdens het festival bakte en verkocht Ovivo wafels, het hele bedrag was bestemd voor Hogar Esperanza. Aan het eind van de dag kon het bedrijf het mooie bedrag van 185 euro overhandi gen aan de organisatie. Voor Ovivo bood dit festival ook de mogelijkheid om de rond leidingen en groepsactiviteiten van het bedrijf onder de aandacht te breneen. Groenen volwasse nen en kinderen kunnen tijdens een rondleiding een kijkje nemen in het pluimveebedrijf. Voor kin derfeestjes kan er in onderling overleg een programma samenge steld worden, met onder meer de mogelijkheid voor de kinderen om wafels te bakken. Met ingang van het komende schooljaar kan het bedrijf ook schoolgroepen ontvangen. Ovivo verzorgt een informatief en gezellig samenzijn. Voor meer informatie kunt u tele fonisch contact opnemen met Ovivo Streekproducten in Meerlo, tel. 0478 697271. PEEL EN MAAS een abonnement waard De vrijwilligers kunnen binnen 'de Zonnebloem' gratis cursussen volgen, bijvoorbeeld 'sociale vaar digheden', 'vergadertechnieken' of 'rolstoelgebruik'. Ook zijn er met enige regelmaat gastsprekers en worden thema-avonden geor ganiseerd. De Driehoek vierde zaterdag 25 juni haar 12.5-jarig jubileum. Deze middag begon met een Heilige Mis, voorgegaan door pastoor Verheggen van Meerlo en deken Merkx uit Horst. Het vervolgpro gramma werd ingekleurd met onder meer een optreden van een muzikant, een kleine loterij en verhalen uit de oude doos. Deze verhalen werden verteld door mensen die 'de Driehoek' van vroeger en van nu kennen. Ook werden vijf Zilveren Zonnebloe minsignes uitgereikt. Ton Custers, Koos Hendriks, Paulien Maas, Ans Clabbers en Henriette Coenen kregen een zilveren insigne voor al hun bijzondere verdiensten. Dit vijftal is al 12.5 jaar bij de Zonne bloem actief. Na een gezamenlijk diner werd het jubileum afgeslo ten met een feestavond voor de vrijwilligers. Zonnebloemafdeling De Driehoek vierde onlangs haar 12,5-jarig jubileum. isolement te raken. Dat moment wil 'de Driehoek' voor zijn. Soms komen mensen daar zelf mee, soms brengen familieleden het idee aan. Aangezien het om vrij kleine gemeenschappen gaat, worden dingen sneller opge merkt. De sociale controle is groot. "Zodra iemand die normaal gesproken elke zondag in de kerk zit daar opeens niet meer wordt gezien, geven mensen dit door aan ons", vertelt Ivo Arts (25), secretaris van afdeling 'de Drie hoek'. "Dat gebeurt bijvoorbeeld door medebezoekers van de kerk of door de pastoor zelf. Dit geldt vanzelfsprekend niet alleen voor kerkbezoeken, maar ook voor andere activiteiten." 'De Driehoek' zorgt ervoor dat de mensen worden beziggehou den op momenten dat ze zich alleen voelen. "Door middel van ontspanningsmiddagen, uitstapjes als boottochten, het bezoeken van een theater of regionale vakanties hopen we hen hiermee verder te helpen. Als fundament van de afdeling zien wij echter het bezoekwerk. Onze vrijwilli gers gaan thuis op bezoek bij de mensen. Voornamelijk om te lui steren. Door te luisteren naar pro blemen, worden mensen vaak al ontzettend goed geholpen. We hoeven dan ook niet meteen een oplossing klaar te hebben, 'er zijn' voor de medemens is vaak al genoeg. Op deze manier hopen we vereenzaming tegen te gaan." GRATIS CURSUSSEN De afdeling wordt gerund door vrijwilligers - inmiddels 25 - die zelf bepalen hoelang ze werken per week en hoeveel gasten ze begeleiden. De groep - 23 vrou wen en 2 mannen - is aardig gegroeid in de afgelopen jaren, maar kan nog altijd nieuwe, verse krachten gebruiken. "Opvallend is dat onze vrijwilligers uit totaal verschillende leeftijdsgroepen komen. Zo hebben we zeventi gers, maar ook twintigers die graag een bijdrage willen leve ren." Vijf maanden boetseerde Ven- raynaar Paul Wijnen in het Kun stencentrum Jerusalem aan dit reliëf. Gevolgd door ruim vier maanden drogen. Eind juni was het echtpaar Nabben uit Tienray aanwezig bij het ovenklaar maken in de steenfabriek. Wiel Nabben en zijn vrouw ijveren al bijna tien jaar voor de restauratie van de Kruisweg in Tienray. Gelukkig kon ook deze keer een beroep gedaan worden op steenfabriek Nuance in Afferden. Met name Harm van der Zeeuw is naast zijn functie kwaliteitszorg een ver dienstelijk keramist. Mede door zijn persoonlijke zorg is het bak- proces goed verlopen. Liggend op een wagen met stenen kwam het relief puntgaaf uit de oven te voorschijn. Omdat van de statie Jezus ontmoet zijn bedroefde moeder geen afbeelding van het origineel bekend was, heeft Paul Wijnen een reliëf van de Calvarie uit Ommel als uitgangspunt geno men. De verschillen in materiaal en techniek zijn met hulp van de docenten van het SKJC uitstekend opgelost. Deze week zal deze laat ste statie afgeleverd worden in Tienray. Precies een jaar na statie XII die eveneens door Wijnen gemaakt werd. De voorbereidin gen voor de inzegening, die in september is gepland, kunnen nu afgerond worden. Op 4 januari 1993 werd in de dorpen Meerlo, Swolgen en Tien- lgen,,ray 'de Driehoek' opgericht. Vóór die tijd fungeerden de drie dor- ns pen apart van elkaar en hadden ze alleen overleg via contactperso nen. In Meerlo was dat Nel Joos- ten, in Swolgen Ton Custers en in 9S Tienray Ans Clabbers. Dit drietal tel: bundeide de krachten en gaf zo de aanzet tot de oprichting van gzijn 'de Driehoek', een plaatselijke izorg, afdeling van de Zonnebloem. pre- .pe Driehoek' richt zich op ouderen, langdurig zieken en gehandicapten. Deze groep loopt en eep groot risico om in een sociaal 5864 '626, nl De dorpen Meerlo, Swolgen en Tienray begonnen in 1993 met een plaatselijk samenwer kingsverband binnen de Nationale Vereniging de Zon nebloem. Deze plaatselijke afdeling, 'de Driehoek', wordt volledig gerund door vrijwilli gers die onlangs hun jubileum vierden. Al 12.5 jaar kunnen ouderen, langdurig zieken en gehandicapten rekenen op de steun en een luisterend oor van de 25 vrijwilligers.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 21