Kunst Cultuur Venray Verbeeld Poëziepad in beeldentuin Galerie de Lochting 100 jaar - 100 kilometer Ashley wint Kinderpodium Rooyse Stones imponeren op VMT Het snot voor de ogen Eerste single Lemonseven Niets! Intratuin Bibliotheek PLIV Landschaps beheer Telehulpverleners De Locht Frank Groothof De zomertentoonstelling tot en met 2 oktober 2005 in Museum 't Freulekeshuus 56 wordt verzorgd door cursisten van het kunstencentrum 27 Jerusalem, afdeling beeldend. Er is gekozen voor werk van gevorderde cursisten tekenen en schilderen, die gedurende het seizoen 2004-2005 aan de slag zijn gegaan met het thema Venray onder leiding van de docenten Jeanny van Lieshout en Leo Coppus. Er worden ruim veertig werken gepresenteerd in uiteenlopende ïchnieken en benaderingen waarbij oorspronkelijkheid en waliteit voorop staan. Elk sei- fzoen wordt ter inspiratie een stijl gekozen uit de kunstgeschiede nis. Het seizoen 2004-2005 stond in het teken van de Popart, een iststroming die ontstaan is in I de jaren zestig in Amerika en I Engeland. Geïnspireerd door de jopulaire cultuur, moest de kunst >ereikbaar en begrijpelijk worden I voor iedereen. De Popart haalt de I banale, triviale dingen of gebeur- I tenissen uit het dagelijkse leven I uit hun context en verheft deze I tot kunst. Deze week extra aandacht voor PEEL EN MAAS Donderdag 7 juli 2005 - Pagina 19 18 Schilderij van de week (1) Gedichten óver de natuur lezen in de natuur s er eorg? kan c olijvel 3S- oekoi ing urd. ee te ar re- ïrstre wat ge- ra fver gaat •n kan delen, rklarir hebt, Voor het eerst wordt de fraaie beeldentuin van Galerie de Lochting in Venray gecom bineerd met gedichten van een Venrayse schrijversgroep. De open beeldentuin is omge ven door een bomenrij, die wordt gescheiden door een pad. Langs dit pad zijn sinds begin juni de gedichten opge hangen. "De bedoeling is dat we mensen uitnodigen om op een andere manier naar de beelden en de tuin te kijken. Zo kunnen ze, al wande lend door de singel van bomen, gedichten lezen", legt Harry van der Locht uit. "Het bijzondere van de beeldentuin is dat de beelden voor de verandering niet alleen uit brons bestaan. Zo hebben we beelden van ijzer, glas, staal en bij voorbeeld keramiek. Doordat er zo'n gevarieerd aanbod aan beel den staat, vinden bezoekers mis schien ook nog een beeld voor in hun eigen tuin." De zeven dichters die voor de gedichten in de beeldentuin teke nen, zijn lid van de Venrayse schrijversgroep poëzie en proza. Het gezelschap, onder leiding van André Lijssen. telt zeven dichters en vijf schrijvers. "Wij zijn een groep schrijvers en dichters die vanuit hobby maandelijks bij elkaar komt. We geven allemaal erg veel om taal, lezen en schrij ven," vertelt Charles van den Berg. "We verzorgen nu al zo'n acht jaar tweejaarlijks voordrach ten." Nadat de groep op 10 april dit jaar in het 'Theehuis' gedichten had voorgedragen met als thema 'de Natuur', zijn de besprekingen met Van der Locht gestart. "De gedichten hebben allen hetzelfde thema, maar verschillen onderling veel. Zo zitten er sonnetten en vrije gedichten tussen, maar ook de van oorsprong Japanse haiku gedichten", legt Ans van Kessel (61), één van de dichters, uit. Van Kessel heeft al meer ervaring in het combineren van kunst met haar gedichten. Zo zijn haar gedichten al eens tentoongesteld in combinatie met zeefdrukken van Trix Rijpkema, en vaak gebruikt bij openingen. "Toch vind ik ook dit weer een Jeuk idee. Doordat je gedichten óver de natuur leest in de natuur, ver sterkt dat het gevoel." Charles van den Berg is vooral enthousiast over het singelpad. "Als je door die singelJoopt, waan je je in een bos en krijg je een totaal andere kijk op Venray dan je gewend bent. Je ziet moderne delen van Venray, maar ook oude re delen. Doordat sommige gedichten bij beelden zijn geplaatst en alles in de natuur plaatsvindt, krijg je een verrassen de kijk op de beeldentuin." Andere dichters die zijn te bewonderen in de tuin van Gale rie de Lochting zijn Truus Breu- kers, Ton van Gestel, Petra van den Munckhof, Mientje Wever, Mr. Mars en Cecile Spinnewijn. GEDACHTEN 'In de wandelroute wordt beel dende kunst gecombineerd met poëzie. De beeldend kunstenaar drukt, wat hij of zij denkt of voelt, uit in materie, de dichter in taal. Bij elk beeldhouwwerk zochten de samenstellers - Anton Kroft, Harry Theunissen (t) en Jos Waals - een gedicht dat gedachten en gevoelens verwoordt, die verwant zijn aan wat de beeldende kunste naar wilde uitdrukken,' zo ver woordt de Venrayse schrijvers groep het op haar website www.literair-cafe-venray.nl De doelgroep bestaat voorna melijk uit mensen die geïnteres seerd zijn in kunst en die nieuws gierig zijn om iets nieuws te ervaren. "Dat kunnen ouderen zijn, maar we hopen ook jongeren hiermee aan te spreken," verdui delijkt Harry van der Locht. De tuin is nog te bezoeken tot eind oktober en is geopend op zaterdagen en zondagen. Op afspraak wordt de tuin ook door de week geopend. De eerste editie van het Kinder podium tijdens Venray Muzikaal Totaal 2005 is gewonnen door Ashley Hoogeveen. De tweede plaats was voor Boris Driessen en. Thijs de Jong, terwijl de derde prijs ging naar Anne vd Beuken en Judith Weusten. Aanmoedingsprij- zen waren er voor Marieke vd Munckhof, Daphne Knoops en Seree van Vliet en Deni Bouw meester en Rutli Creemers. het werk van Dorien van der Ster- ren-Goumans. Haar werk is geti teld: Etalage. De techniek is acryl op papier en de afmetingen zijn 30 x 40 cm. Zij gaf zelf de volgen de toelichting op haar werk. "In 1953 ben ik in Venray geboren. Mijn ouders hadden een banket bakkerij op de Stationweg. Hier aan heb ik mooie jeugdherinne ringen. Mijn schilderij is geïnspi reerd door de Pop-Art stroming. Ik heb gebruik gemaakt van een foto poster als ondergrond en heb geëxperimenteerd met verschil lende tekenmaterialen. De glans Eindstraat 12, tel. 581553 naar de toekomst om de doelstel lingen in onze sterk veranderende samenleving krachtig overeind te houden. Afgelopen zaterdag ver trokken twintig leden van Rotary- club Venray op race- en tourfiet- sen naar hun contactclub in Grevenbroich. Niet zonder trots is te melden dat alle fietsers Greven broich hebben bereikt. De laatste 25 kilometer voegden zich ook enkele Duitse leden bij het pelo ton om gezamenlijk de eindstreep te halen. In het kader van hon derd jaar werd heel toepasselijk het recent verschenen boek 100 jaar psychiatrie in Venray over handigd. Satellite heet de debuutsingle van Lemonseven. De eerste track die de winnaars van de Grote Prijs van Nederland 2004 (pop/rock) uitbrengen is vanaf half juli ver krijgbaar. Afgelopen zondag trad de band nog op voor een enthou siast publiek, als een van de head- liners op het Locals Only Stage op Parkpop. Het - volgens eigen zeggen - retro-futuristische collectief, geeft met Satellite alvast een voorproef je van het aankomende album. De release daarvan staat gepland voor het najaar. "Het geluid van Satelli te is wat ons betreft een blauw druk voor de rest van het album", vertelt zanger Rob Gommans. "Het nummer zelf is absoluut pop, catchy, daar schamen we ons niet voor. Maar er zit een rafelrandje aan dat kenmerkend is voor wat we momenteel aan het schrijven en opnemen zijn." Het album wordt in zijn geheel geprodu ceerd en opgenomen door de band zelf. "We willen het nu in eigen hand houden, na de laatste jaren aan te veel touwtjes tegelijk te hebben gehangen", aldus de zanger. De officiële pre-release- party van 'Satellite' vond in april plaats in een bomvolle kleine zaal in Paradiso. Lemonseven is een zeskoppige band met leden afkomstig uit Amsterdam, Eindhoven, Arnhem, Zaandam en Venray. De kern vor men broers Rob en Roel Gom mans uit Venray. Hun eerste geza menlijke nummer schreven ze in 2000, in de huidige formatie bestaat de band sinds eind 2002. Afgelopen december won Lemonseven de landelijke band wedstrijd Grote Prijs van Neder land in de categorie Pop/Rock. Daardoor kwamen optredens op onder meer Noorderslag en Roc- kweekend op de agenda van 2005 te staan. Voor meer informatie check www.lemonseven.nl. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Intratuin biedt haar bezoekers de mogelijkheid op natuurlijke wijze te genieten, want vanaf maandag 11 juli krijgen Intratuin bezoekers het tweede toegangs kaartje gratis voor een van de twaalf thermencentra van Ther men Beauty. De aangesloten Thermen Beautycentra zijn allen voorzien van stoom- en krui- denbaden, saunacabines, zwem baden, whirlpools, rustruimtes, zonneterrassen en a la carte res taurants. Een mooie gelegenheid om samen met een vriend of vriendin een dagje te ontspannen en te genieten. Boekrecensie in Peel en Maas van het papier werkte als het glas van een etalage. De kleuren en vormen van de ondergrond inspi reerden mij tot dit resultaat." Museum 't Freulekeshuus, Eind- straat 8 te Venray, is open op woensdag, zaterdag en zondag van 2 tot 5 uur. Kinderen hebben van 1 februari tot 1 juli voor de Nederlandse Kinderjury hun favoriete kinder boek mogen kiezen. De keuze van kinderen van 6 tot en met 9 jaar is Pluk redt de dieren van Annie M.G. Schmidt. Het favoriete boek van kinderen van 10 tot en met 12 jaar is Hoe overleef ik met/zonder mezelf? van Francine Oomen. Bij de Venrayse Jeugdbibliotheek werden 56 stemformulieren inge leverd. Onder deze inzendingen werden vier boekenbonnen van vijf euro verloot. De winnaars zijn Meggy Nelissen, Chris Kampen, Ruby Veerhuis en Anouk Bonants. Een jury van Nederlandse jeugdbi bliothecarissen heeft uit het com plete aanbod van prentenboeken die in 2004 zijn verschenen, het Prentenboek van het Jaar geko zen. De keuze is gevallen op Dat ben jij, Kiki! met teksten van de Amerikaanse Amy Hest en illustra ties van de Britse Jill Barton. Het Prentenboek van het Jaar is vooral een inhoudelijke keuze. Uitgangs punt van de jury is dat ouders en professionals in de peuteropvang het boek zo optimaal mogelijk kunnen gebruiken in hun contact met kinderen. Zo moet het boek goede aanknopingspunten bieden voor zowel interactie als voor ver werking in bijvoorbeeld spel. Het boek Dat ben jij, Kiki is ook te leen bij de jeugdbibliotheek Ven ray. re opstelling aan elkaar en de samenleving, het nastreven van hoogwaardige beginselen in beroep en bedrijf en bij te dragen tot onderling respect, verdraag zaamheid en vrede. In Nederland werd het 100-jarig bestaan van Rotary Internationaal onlangs in het congrescentrum te Den Haag gevierd. Tijdens lezingen en workshops werden lijnen uitgezet Het Platform Lagere Iinkomens Venray is gesloten van 18 juli tot en met 22 augustus in verband met vakantie. De openingstijden vanaf 23 augustus zijn; maandag van 9.30 tot 11.30 uur, dinsdag van 9.30 tot 11.30 uur, woensdag van 9.30 tot 11.30 uur en op don derdag van 930 tot 11.30 uur. Voor mensen die daadwerkelijk de handen uit de mouwen willen steken voor de natuur in de direc te omgeving, organiseert IKL dit najaar een praktijkcursus land schapsbeheer. Naast het opzetten van een. werkproject, wordt geleerd hoe ze dit werk met ande ren kunnen organiseren. Het beheer van natuur en landschap is met name voor jeugdorganisaties interessant, het is spannend en uitdagend en kan makkelijk aan het eigen activiteitenprogramma worden toegevoegd. Zo kan een vereniging bijvoorbeeld een pad- denpoel of bosje in de omgeving adopteren en er jaarlijks in wer ken. Mensen die praktisch willen werken in natuur en landschap krijgen door de cursus een andere kijk op hun omgeving. Het is de bedoeling om samen met anderen het werk uit te voeren. Voor meer informatie: stichting IKL, telefoon 0475-386430 of e-mail j.klus- kens@ikl-limburg.nl. De brille van Peter Winnen vertaalt zich iedere keer weer in de stukken die hij voor diverse kranten en tijdschrif ten schrijft. Ontroerend, vilein en origineel van kieur en toon. Met zijn frisse blik weet hij de lezer steeds te ver rassen en geeft daarmee een kijkje in de keuken die Win nen heet. Of het nu snot is of poëzie, popmuziek of prozac, in een paar zinnen weet hij er pareltjes van te maken. In Het snot voor de ogen schrijft hij uiteraard over de hel den die nu het wielercircus beheersen, zoals Lance Arm strong. Maar ook maakt hij bespie gelingen over de dood van enkele wielercollega's: de Italiaan Marco Pantani en Genie Knetemann. Peter Winnen (1985) is ex-wielrenner, schrijver en columnist. Na zijn eerste boek Van Santander naar Santander (2000) verschenen gebundelde stukken in Valse start (2002) en Stoempwerk (2004). Het snot voor de ogen is te koop in boekhandel Van den Munckhof, Grotestraat 68 in Venray. Prijs: 12.50 euro. Afgelopen vrijdag hebben The Rooyse Stones het jaarlijkse muziekevenement Venray Muzi kaal Totaal afgesloten met een geweldige show. De verwachtin gen waren hooggespannen. De laatste paar weken is Venray over stelpt met informatie en aankon digingen van de Stones uit Ven ray. Vlak voor aanvang van het concert, om half twaalf, stroomde het Schouwburgplein helemaal vol. Ruim 3000 mensen waren getuige van dit unieke spektakel. Na wat openingsklanken, mysteri eus licht en heel veel mist, spoot aan weerszijde het vuur omhoog met meteen erachter aan Start me up. Na een ietwat moeizame start, kwamen de Venrayse Stones echt los en zetten ze het hele Schouw brugplein op de kop. Ramon Barents bleek een ware Mick Jag- ger en Edgar Janssen kwam per fect uit de verf als Keith Richards. Ook de overige Stones en 'guests' leefden zich helemaal uit in de show. Hét hoogtepunt kwam na een volmondig 'We want more'. Bij Satisfaction werd werkelijk alles uit de kast gehaald en gingen de remmen helemaal los. Na de alom bekende openingsrif van Keith volgde een ware explosie en spoot het vuur van alle kanten. Tussendoor nog een regen van confetti en op het einde, na het muzikale vuurwerk, een vuur werkshow. Leden Rotary Venray fietsen De stichting Telehulpverlening Limburg verzorgt de hulp op afstand in de provincie Limburg. Dit door middel van de SOS Telefonische Hulpdienst die dag en nacht telefonisch bereikbaar is voor iedereen die behoefte heeft aan een gesprek. De Kindertelefoon, die dagelijks van 14.00 tot 20.00 uur gebeld kan worden door jongeren tot 18 jaar en de SOShulp Limburg, dat hulp verleent via email en chat. Deze drie afdelingen wordt bemenst door vrijwilligers. In september start er weer een opleiding voor deze vrijwillige telehulpverleners. Belangstel lenden kunnen een informatiepakket aanvragen via (077)3514057, email info@telehulplimburg.nl, of kijk op www.telehulplimburg.nl De smederij van streekmuseum De Locht in Melderslo is op zon dagmiddag 10 juli in bedrijf. Op de binnenplaats is er een optre den door orkest Didimos uit Hout- Blerick en op de bovenverdieping is een expositie over vogelver schrikkers te bezichtigen. Wie zin heeft om vanaf De Locht een eind je te fietsen, kan van diverse fiets tochten de routebeschrijving ver krijgen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. De speciale activiteiten op zondag beginnen rond 14.00 uur. In het kader van Klassiek op Locatie komt Frank Groothof op zondag 10 juli vanaf 16.00 uur naar speelpark Klein Zwitersland in Tegelen. Hij speelt en vertelt over Het Monster van het Laby rint. Een monster houdt de hele bevolking in zijn greep maar de jonge held Theseus heeft de moed om dat monster te bestrij den. Het is een verhaal over de eeuwige schijnbaar gesloten cir kel van bedrog, wraak en geweld die het oude Griekenland beheerst. Op basis van een aantal van Bachs geniale melodieën maakte Groothof samen met een band van ervaren popmusici een bewerking voor gitaar, bas, key board en slagwerk. De voorstel ling is geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. Deze dag wordt in het speelpark bovendien het spannende maislabyrint geopend en vindt tevens de eerste steen legging plaats van het labyrint dat gemetseld wordt met stenen van de oude Venlose stadsmuur. Rotary Internationaal bestaat 100 jaar en daarom fietsten leden van Rotary Venray afgelopen weekend 100 km naar zusterclub Grevenbroich. De Rotaryclub van Grevenbroich, gelegen onder de rook van Mönchengladbach, onderhoudt al jaren vriendschap pelijke banden met Rotaryclub Venray. Omdat de afstand met Venray precies 100 km bedraagt, daagden ze hun Venrayse vrienden uit hen op de fiets te komen opzoeken. Het is dit jaar namelijk 100 jaar geleden dat Rotary Internationaal in Amerika werd opgericht door advocaat Paul Harris. Deze verza melde in 1905 een viertal mensen om zich heen met zeer uiteenlo pende beroepen; een hotelhou der, een mijningenieur, een tex tielhandelaar en een drukker. Op wekelijkse bijeenkomsten die om beurten bij de leden thuis werden gehouden 'rotation' probeerden ze de onverschilligheid in de men selijke verhoudingen te doorbre ken. Al spoedig werden meer mensen uitgenodigd uit zoveel mogelijk verschillende beroeps groepen. Op die wijze werd een zo groot mogelijke verscheiden heid aan maatschappelijke invloe den gewaarborgd. Zo ontstond de eerste club. Thans zijn er wereld wijd 1.188.000 Rotarians waarvan in Nederland bijna 20.000 afkom stig uit 433 clubs. De doelstellin gen van Rotary zijn:een dienstba-

Peel en Maas | 2005 | | pagina 19