Horecaplein dichterbij Venray prikkelt jongeren Ce mee rite Venray Kijk ook op www.venray.nl Explosieven voorzichtig benaderen Venray in het Groen Samen toekomst van Venray bepalen Snelle en efficiënte hulp bij rampen Beleidskader voor Venrays groen Nieuwe ontsluiting De-Brier 1f PEEL EN MAAS Donderdag 7 juli 2005 - Pagina 17 Op deze pagina's is de laatste twee weken al bericht over het onderzoek naar de aanwezigheid van explosieven in De Braban der: over het historisch onder zoek en over de voorbereidingen en het bodemonderzoek. In dit laatste artikel lichten we toe hoe niet gesprongen explosieven worden benaderd. Het verwijderen van de objecten gebeurt voorzichtig door speciaal opgeleid personeel en met behulp beveiligde machines. Hierbij is het belangrijk dat de objecten niet wor den aangeraakt. Als het gemeten object voorzichtig is vrij gegraven kan door een Êxplosieven Oprui mingsexpert (EO-expert) worden bepaald of het inderdaad een explo sief is. Als dat zo is wordt de situatie door de expert tijdelijk veiliggesteld tot de komst van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD). De EOD vernietigt vervolgens de aangetrof fen explosieven. Naast een ruime hoeveelheid schroot en puin zijn in De Brabander inmiddels een aanzienlijke hoeveelheid explosïe- ven en wapen- en munitieresten uit de Tweede wereldoorlog aan getroffen. Verklaring Na het afronden van het explosieven- onderzoek wordt er een Vrij van Explosieven-verklaring afgegeven. Dat betekent dat er voor de toekom stige bewoners geen risico bestaat dat zij in hun tuin of de openbare ruimte ongewild met explosieven in aanraking komen. Expositie Momenteel is er in de publiekshal van het gemeentehuis een expositie ingericht. Hier kunt u zien hoe het Vrijdag 8 juli komt de jury van Entente Florale naar Venray in verband met de verkiezing van de groenste stad. Voor de jury is een dagprogramma opgesteld, dat haar langs waardevolle plekken en de verschillende wijken in Venray voert. Zo krijgt zij een beeld van Venray. Voor inwoners en bezoekers is een boekje samengesteld, waarin de verschillende facetten van Venray beschreven worden: Venray in het Groen. Hierin komen onder meer geschiedenis, gezondheidszorg, visie en kunst aan bod. Venray in het Groen is verkrijgbaar in de publiekshal en staat ook op www.venray.nl. Een voorproefje uit het hoofdstuk gezondheid: De psychiatrie is mede bepalend geweest voor de geschiedenis en het straatbeeld van Venray. Waren groepen wandelende psychiatrische patiënten begin vorige eeuw nog een bezienswaardigheid, nu zijn ze een niet meer weg te denken onderdeel van de samenleving. Een enkeltje Venray werd een begrip. Een gevleugelde uitdrukking die in de volksmond al bijna een eeuw lang synoniem staat voor de geestelijke gezondheidszorg in Venray. Openingstijden Maandag van 12.00 tot 20.00 uur. Dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Alarm Centraal alarmnummer 112 Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 Week 27 Al enige tijd wordt er gesproken over de realisatie van een horeca plein op de Grote Markt in Venray. Na uitvoerig overleg met de betrokkenen over mogelijke scenario's van uitvoering heeft het college op 28 juni een besluit genomen. En daarmee een grote stap gezet richting het gewenste horecaplein. De stuurgroep van het Kwaliteits plan centrum heeft op 22 juni de herinrichting van de Grote Markt ten behoeve van het horecaplein besproken op basis van diverse scenario's. Tijdens dit overleg heeft zij haar keuze kenbaar gemaakt en een bijdrage beschikbaar gesteld. Het gaat hierbij om het verplaatsen van de pomp naar een prominente plaats op het plein, het planten van twee beeldbepalende bomen (waar van één op kosten van het Wijkplat- form Centrum) en het verplaatsen van het kunstwerk op de kop van de Grotestraat. Zo kunnen er meer terrassen op het plein komen. Daarnaast verhogen de maatregelen Grote Markt^ basis van hêlf advies van de stuurgroep een begin gemaakt aan de al jaren gewenste 'Huiskamer van Venray'. Een prettig ingericht plein draagt bij aan de sfeer en de levendigheid van Venray. Planning De pomp wordt verplaatst na afloop van het horecaseizoen (1 oktober). Het kunstwerk wordt verplaatst nadat het Oude Raadhuis een ver gunning op basis van de Drank en Horeca Wet is verleend. De twee bomen worden in het nieuwe plant seizoen, najaar 2005, geplant. Vorige week stonden de vier scenario's die zijn opgesteld in het kader van het Ontwikkelings perspectief volop in de belang stelling. Maandag 27 juni stond de gemeente met speciaal in gerichte kramen op de markt en tijdens de avondopenstelling ook in het gemeentehuis. Woensdag 29 juni was er een Lagerhuis debat in De Witte Hoeve. Het Ontwikkelingsperspectief is een "véfdeTe uitwerking van de strate gische visie Venray 2015. Op basis van die visie, een interne verken ningenronde en drie verdiepingsge- sprekken met deskundigen op het gebied van plattelandsontwikkeling, economische en maatschappelijke ontwikkeling zijn vier uiteenlopende toekomstbeelden voor Venray opge steld. De gemeente wilde graag we ten wat haar inwoners van die sce nario's vinden, om zo gezamenlijk de richting voor de toekomst van Venray nauwkeuriger te bepalen. Welke elementen van deze beelden zijn wenselijk voor de toekomst? En welke zeker niet? Gemeentehuis Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl www.venray.nl De pomp krijgt straks een prominente plek op het plein explosievenonderzoek in zijn werk gaat. Daarnaast is in de vitrine een aantal voorwerpen tentoongesteld. Discussie Tijdens de weekmarkt op 27 juni bekeken veel mensen de scenario's nauwgezet. Het bleek echter lastig ter plekke ook een mening over (delen van) deze beelden te geven. Het Lagerhuisdebat op 29 juni trok zo'n zestig belangstellenden. Na een welkomstwoordje van wethouder Emonts en een heldere uitleg over de vier beelden gingen de aanwezi gen met elkaar in discussie. Dat ge- Het openbaar groen van Venray staat sterk in de belangstelling. Neem bijvoorbeeld de Dag van het Park en deelname aan de Entente Florale en de Floriade. Het gemeentebestuur wil daarom graag een beleidskader, vastgelegd in het groenstructuurplan, uitzetten voor de toekomst van al het groen in Venray en de dorpen. In een groenstructuurplan wordt het gemeentelijk beleid vastgelegd voor wat betreft de huidige en gewenste kwantiteit en kwaliteit van het groen. Hierbij gaat het vooral om de gebruikswaarde, de belevingswaarde en de ecologi sche waarde van het groen. Daarnaast heeft groen echter ook economische aspecten. Bijvoorbeeld in waardebehoud of waardestijging van onroerend goed. Goede groenvoorzieningen maken een gemeente bovendien aantrekke lijker voor toerisme. En uit verschillende onderzoeken blijkt dat groen in de werkomgeving zeer gewaardeerd wordt. Groen levert dus wel degelijk iets op. Dit vraagt om visie en het groenstructuurplan is daarin de eerste stap. Relatie met Ontwikkelingsperspectief Het groenstructuurplan vormt een goede basis om de ambities van het Ontwikkelingsperspectief verder uit te werken. Dit vertaalt zich naar con crete ontwikkelingsscenario's die invloed hebben op het openbaar groen. Enkele voorbeelden hiervan zijn de singelvisie, de aanpak van het groen in relatie met de stedelijke vernieuwing en de natuurlijke inpassing van de dorpen in het landschap. beurde aan de hand van stellingen over onder meer leefbaarheid, werk gelegenheid, natuur en zelfredzaam heid. Een geslaagde avond, voor wat betreft de gemeente. Alle informatie die nu voorhanden is, verwerkt de gemeente in een doelstellingennota met meer concrete kaartbeelden. Die presenteert zij eind augustus. Eind van het jaar moet het Ontwik kelingsperspectief klaar zijn. Het Lagerhuisdebat trok zo'n zestig belangstellenden jd Er komt een nieuwe ontsiuitingsweg naar het bedrijventerrein De Brier. Hiervoor wordt een extra afslag vanaf de Deurneseweg (N270) gerealiseerd ter hoogte van het nieuw te ontwikkelen detailhandelsgebied op de voormalige gemeentewerf. Dit gedeelte van de Brier moet in 2006 ruimte gaan bieden aan grootscha lige detailhandel zoals bouwmarkten en woninginrichters. Een nieuwe afslag kent veel voordelen. Zo zorgt hij voor een betere bereikbaarheid van de bedrijven. Verder is de afslag is niet alleen belangrijk voor de ontwikkeling van het nieuwe detailhandelsgebied, maar ook voor de gestarte revitalise ring en opwaardering van de rest van bedrijventerrein De Brier. De bereik baarheid van het totale gebied wordt vergroot en er ontstaat een nieuwe ntree. Dit is gunstig omdat het bedrijventerrein hiermee een zogenoemde ichtlocatie wordt. Daardoor nemen de economische kansen toe. Voorbereidingsbesluit De komst van de nieuwe ontsiuitingsweg is het resultaat van intensief over leg tussen provincie en gemeente. Deze overheden gaan hier samen aan werken. Het college van B en W heeft een plan van aanpak vastgesteld dat moet leiden tot de realisatie van de ontsluiting in 2006. Om de revitalisering van De Brier planologisch mogelijk te maken heeft de gemeenteraad op 28 juni een voorbereidingsbesluit genomen. Hiermee geeft de gemeente aan het voornemen te hebben om een nieuw bestemmingsplan voor De Brier te maken. Het college heeft het gemeentelijk rampenplan 2005 vastgesteld. Daar in zijn alle zaken die een rol spelen in de rampenbestrijding vastgelegd. In het plan zijn de risico's voor onze gemeente geïnventariseerd. Ook worden de organisatie, verantwoor delijkheden, taken en bevoegdheden rondom de rampenbestrijding beschreven van de hulpverlenings instanties, waaronder politie, brand weer en geneeskundige hulpverle ning. Zo is de brandweer verant woordelijk voor het waarschuwen van de bevolking bij incidenten. Zij kan bijvoorbeeld het sirenenetwerk in gang zetten. Een van de verant woordelijkheden van de gemeente is het opvangen van geëvacueerden en behandelde gewonden in opvanglo- caties met voldoende faciliteiten Dezelfde afspraken Het rampenplan is gelijk aan die van de overige deelnemende gemeenten in de Regio Noord- en Midden- Limburg. Als er nu een ramp of incident onze gemeente zou treffen, kunnen andere gemeenten uit de regio ons direct ondersteunen, aangezien we dezelfde afspraken hebben gemaakt. Op www.venray.nl kunt u het rampenplan inzien. 'Voetbalkooi' in Brukske, een 'speelplaats' voor jongeren Het college van B en W heeft 28 juni de nota jeugdbeleid 'Venray prikkelt jongeren' goedgekeurd. De nota bevat een beleid dat onder de praktijk van alle dag geschoven kan worden en past bij Venray. Mathieu Emonts, wethouder Maatschappelijke Diensten: "Het jeugdbeleid bevestigt dat jongeren belang rijk zijn in onze samenleving. Het legt het fundament voor een eigen plek voor alle jeugd en jongeren in Venray". Het jeugdbeleid in Venray wordt vanuit een positieve en prikkelende insteek vormgegeven. De vraag naar jeugdbeleid werd de laatste tijd groter zowel bij de eigen (politieke) gelederen van de gemeente, als bij organisaties die beroeps matig met jongeren bezig zijn, burgers, ouders en de jeugd zelf. Uit de nota blijkt dat voor alles staat dat de jeugd gezond en veilig moet kunnen opgroeien. De nota is een logisch gevolg van eerdere stappen; integraliteit is meer dan ooit van belang en daarom is gekozen het beleid langs de lijnen van de Strategische Visie Venray 2015 vorm te geven. Praten als Brug Voor het opstellen van jeugdbeleid is een brede input van groot belang geweest. In meerdere bijeenkomsten is de nota besproken. Communicatie met en tussen jongeren is een van de belangrijkste thema's. Het onlangs gestarte pilotproject 'Praten als Brug' legt deze verbindingen en brengt interactie en participatie op gang. De gemeente investeert extra in jeugd en jongeren. Daadkracht en consistentie staan hierbij voorop. De nota besteed aandacht aan alle jongeren (0 tot 24 jaar) van de gemeente, van alle oplei dingsniveaus, afkomst, geslacht, leeftijd, uit het centrum of de dorpen. Venray, focus op mensen

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17