m Meerlo-Wanssum fereldfestival Meerlo- Wanssum: kleurrijk feest Peel en Maas zet wervingsactie door Truck SaWeCo rijdt op koolzaadolie Nieuwe eigenaar indianenkoningin TBS-toestellen voor kindertehuis in Chili Ronde Tafel 160 Wereldwinkel Digitale gemeentegids Mantelzorg en WMO gina 5L EN MAAS Donderdag 30 juni 2005 - Pagina 9 PEEL EN MAAS wenst u een prettige vakantie Vijftien Zuid-Afrikanen van Round Table l60 Nahoon ver bleven medio juni op uitnodi ging van Ronde Tafel 160 Venray Horst in de omgeving van Horst en Venray. Ze waren te gast bij leden en oud-leden van de Ronde Tafel Venray-Horst in het kader van de jaarlijkse numbermee- ting die dit jaar in Nederland gehouden werd. In de aanloop naar het week endprogramma waar ook de zus- tertafels van Cluses (Frankrijk), Lancaster (UK) en Minden (GE) voor waren uitgenodigd hadden de Zuid-Afrikanen de week voor- afgaandè de gelegenheid om kennis te maken met Nederland, zijn gebruiken en tradities, zoals het fietsen, solexen; de agribusi ness, streekhistorie, de deltawer ken maar ook de schaduwzijde van onze geschiedenis zoals te zien in het oorlogsmuseum in Overloon. Het was indrukwe- kend te horen en te zien wat Zuid-Afrikaanse collegae aan ser viceprojecten opzetten voor de zwakkeren in de Afrikaanse samenleving. Net als Ronde Tafel 160 Venray Horst organiseren zij tal van fundraisingactiviteiten voor goede doelen. Daarnaast hebben ook dit soort internatio nale uitwisselingen tot doel om de onderlinge en internationale vriendschap en wederzijds begrip te bevorderen. Samen de gemeenschap dienen, waar ook ter wereld, is het gemeenschap pelijk devies. ^ggSa ELjê Maatschappelijk verantwoord ondernemen, is het motto waar steeds meer bedrijven mee aan de slag gaan. En dat betekent niet meer of minder dan dat de eige naar en het personeel verder kij ken dan hun eigen neus lang is. Voor Richard en Judith Bindels van Rich-Art kappers Wanssum betekent dit onder andere dat ze tijdens de SOS Wereldmanifesta tie Meerlo-Wanssum besloten de keramische indianenkoningin van de Geijsterse kunstenares Mieke van Uden aan te kopen. "Ik heb dat gedaan omdat Mieke de opbrengst van deze aankoop, 350 euro, honderd procent schenkt aan het kindertehuis Hogar Esperanza dat de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum steunt", legt de creatieve Wanssumse onderne mer uit die al vanaf 1993 een kap salon in het havendorp Wanssum heeft. De indianenkoningin was zondag tijdens het Wereldfestival Meerlo-Wanssum te bewonderen in stand van slijterij Lindehof pal achter de demonstratiestand van Rich Arts kappers in het theater van het evenemententerrein. Op uitnodiging van SOS waren zon dag vijf leerling kapsters en een docente van Rich Art Kappers naar het Wereldfestival gekomen om daar de hele dag haarkunst te bedrijven. Jongens en meisjes die de haren graag gevlochten had den of opgekamd of wat dan ook, werden op hun wenken bediend. De kapsters werkten met allerlei kleuren. Een kleurrij ke haarshow. Tijdens het Wereldfestival Meer lo-Wanssum werd ook een grote tombola gehouden voor het kin derhuis Hogar Esperanza in Chil ian (Chili). Tussen de honderden prijzen die geschonken waren door bedrijfsleven, particulieren en middenstanders vielen twee grote houten speeltoestellen op. Voorstellende twee motoren die gemaakt zijn door patiënten in de TBS-kliniek Rooyse Wissels in Oos trum. SOS Meerlo-Wanssum en de TBS-kliniek hebben al enige tijd contacten onder andere omdat SOS Meerlo-Wanssum actief mee doet aan een kerstmarkt in de kli niek voor de patiënten. De patiën ten van de houtafdeling vonden het geweldig dat ze op deze wijze een bijdrage kunnen leveren aan de hulp van kinderen in Chili. Zus tere Lucienne Hardy was onder de indruk van de twee degelijke hou ten motoren, de manier waarop ze gemaakt zijn en vroeg aan de SOS- organisatie of er mogelijkheden zijn dat haar kinderen vier van deze motoren konden krijgen. De TBS-kliniek verkoopt deze speel toestellen en daags na het Wereld festival heeft SOS Meerlo-Wans sum voor het kindertehuis de motoren besteld. Jaarlijks gaat een container met spullen vanuit Bel gië naar Chili en dit jaar liggen in de bagage ook de houten TBS- motoren. Na een succesvolle periode van drie maanden waarin textiel cen traal stond in de themaruimte van de Wereldwinkel, is als thema voor de komende maanden geko zen voor een importeur waar grote bewondering voor is: De Evenaar in Liempde. De Evenaar heeft wereldwijd een aantal pro jecten. Centraal in hun aanpak staat de ondersteuning van de producenten, niet alleen door hun producten voor een eerlijke prijs in te kopen, maar ook door ze te ondersteunen. Er is een band ontstaan met die producen ten, die het vaak heel zwaar heb ben maar dankzij deze steun weer licht in de tunnel zien. Een paar voorbeelden om te laten zien hoe wereldwijd de Evenaar werkt: De themaruimte laat kleurrijke hang matten, kussens en nekrolletjes uit India zien. Vanuit Vietnam is er een rijke sortering van glaspro ducten. Uit Mexico is een variatie aan grote en kleine beelden te zien. En kenmerkend voor Madagas car zijn de blikken auto's en fiet sen. Madagascar is een zeer arm land. Van oud blik maken ze auto's bijvoorbeeld auto's van ver schillende merken. Zo maken zij van hun nood een deugd. Om inzicht te krijgen in het werk van de Evenaar kan men de komende maanden een kijkje nemen in de themaruimte. im 50.000 euro voor kindertehuis Chili, 3000 bezoekers organisatoren van het Jreldfestival Meerlo-Wans- artiesten, standhouders, :nigingen en de driedui- id bezoekers zijn het over ding eens: het goed geolie- ^ereldfestival in Meerlo is weer weg te denken van de jrd-Limburgse kalender. igemeester Joep Hahn van erlo-Wanssum en pastoor id Verheggen van de cluster :rlo/Tienray/Swolgen com- ïaketjnenteerden de organisatie bestor de perfecte opzet en orga- sdag- atie en de consul-generaal de Chileense ambassade in land, Jorge Ossa, sprak zijn pondering uit over de itse opzet van dit festival en enorme solidariteit in de oeente Meerlo-Wanssum. Jok dankte hij de inwoners en enigingen van Meerlo-Wanssum zich de afgelopen jaren zo heb- ingezet voor het kindertehuis zuster Lucienne Hardy. En wei- het mooiste compliment tg de organisatie maandagmid- op de Tienrayse basisschool, n Rijde uitreiking van de eerste prijs de totempaalwedstrijd, waar ar, zo I van de kinderen zijn mening Irecfpntaan samenvatte met: het eldfestival is Kei Keurig! an het einde van de dag kon irzitter René Poels samen met Stardancers het bedrag bekend- ken wat tot nog toe voor het dertehuis is ingezameld: 50.143 oü De cheque was eerder 'uit Me< lucht komen vallen' via vijf para- it jlisten. De pelgrimstocht van en Jana Bexkens heeft een Irag opgeleverd van 4000 euro, werd bekendgemaakt. Jan en waren in outfit aanwezig op festival. Ook Eric Boots van het -SmOfjge project, de boeren van Sula- 3 si>was sPeciaalvoor dit wereld- lival overgevlogen. De Meerlose Stardancers maken bet bedrag bekend: 50.143 euro dat in drie jaar is ingezameld in de zes kerkdorpen van Meerlo- Wanssum, Naast de Stardancers staan Jan Bexkens die de pelgrims tocht naar Santiago de Compestella maakte samen met zijn vrouw Jana, Claudia, een van de meisjes uit het kindertehuis van Chili met naast haar zuster Lucienne Hardy en Jorge Ossa, de consul-generaal van de Chileense ambassade. ENORME DRUKTE Meer dan drieduizend bezoe- ige» ts, onder wie erg veel kinderen, Ven zochten zondag het zonovergo- Megelsprong Evenementen Meerlo, waar voor de vijf ier het Wereldfestival Meerlo- isum plaatsvond. Met een ie muzikale opening van alle «es en zangkoren en een (primeur van de negenjarige s Jimmy Lucassen en Job Kempen uit Blitterswijck :n met rapper Teun Surminski uit Blitterswijck. Het drietal iedereen in de bomvolle me8e tot twee keer toe in bewe- el 4i ng. Hun rap gaat over de rechten n het kind en heet: Kom op, sta ereü »en doe wat! De rappers waren inch nvan de vele hoogtepunten, li o' Van een grootse gevarieerde ilticulturele markt met een luwpartij van Amnesty Intema- nal en Surinaams voetbal met rcussie, een plaza met culinaire pjes en tangodemonstraties, een lt 91 lei met veel indianen en tipi's en 755. irkshops van scouting De Meule- dsfr' rg en handboogschutterij Het ifpunt uit Tienray, tot en met i levend schaakspel van schaak- eniging De Meerlopers met kuur loolkinderen tussen burgemees- /indiaan Joep Hahn en pas- ir/cowboy Ruud Verheggen en Q gallery met onder andere istsmid Juul Baltussen, de LAT- l4.0flkxpositie van het Odapark en i heuse bioscoop in een vracht- enst gentrailer, waar Marijn Poels de iking off presenteerde onder rd- ei ite belangstelling van zijn film- iductie The Last History of a the. En in de tot theater omge- lof 14 uwde manage werd een spran- '484 end internationaal programma enni iresenteerd met dans, muziek, '13 S obatiek en zang. "Het program- ■9-, is van wereldklasse!" liet een avul$ i de Afrikaanse lichaamspercus- muzikanten weten. De Meerlo- dansgroep De Stardancers had 1 speciale indianendans ingestu wd onder leiding van Gerry nssen en Hanneke Christiaens, zelf stage heeft gelopen in het 'ertehuis van zuster Lucienne. was °°k vee' educatie rs'tuaties de Derde Wereld een doorlopende videopresen- evan projecten die SOS-Meerlo- nssum heeft gesteund. Er werd üp geschminkt en de kapsters Rich-Art uit Wanssum kwamen iden tekort om de haren van de 1 Ji t kinderen te vlechten en te rtO/iiren. Het geheel werd vlot wesenteerd door Hans Vestjens. iesei INDRUK r tof°! luster Lucienne Hardy was zeer 7«5(ï 'er c'e todruk van het festival en 1 solidariteit die in Meerlo-Wans- 'aanwezig is voor de mensen e wereld die het niet zo goed ndproffen hebben. "Jullie helpen ®P énorm bij ons werk met de kin- 1"5 en in Chili. Mijn kinderen krij- dankzij jullie eën ëerlijke Parachutisten brachten de cheque waarop het bedrag stond dat de afgelopen drie jaren in Meerlo-Wanssum ingezameld is voor het kindertehuis in Chili. Omdat het thema van het Wereldfestival indianen en kinderen was, mochten de kinderen schieten met een echte pijl en boog van handboogschutterij het Trefpunt in Tienray. In en voor drie tipi's werden indianenworkshops gehouden voor de kinderen. PPe!j! 5", aldus de moeder Theresa Chilian, zoals de SOS-voorzitter r noemde. Twee van haar kin- vh n, die geadopteerd zijn door fcerlo-Wellse familie Denissen, P la en Ilona, hadden een belang- l0- v fandeel in de opening. Zij droegen een zelf geschreven gedicht voor over Chili, hun geboorteland. Wethouder Jan Driessen van Venray was een van de vele gasten van het festival en ook hij was zeer onder de indruk van het hele gebeuren in Meerlo- Wanssum. "Ongelooflijk goed wat hier gebeurt", aldus de Venrayse wethouder. Volgens SOS-voorzitter René Poels is dit festival in Meerlo-Wans sum alleen maar mogelijk dankzij de enorme medewerking van tien tallen vrijwilligers, verenigingen, bedrijfsleven, middenstand en organisaties. "We werken aan ont wikkelingssamenwerking en delen onze rijkdom met mensen in de Derde Wereld die het niet zo getroffen hebben als wij. En tege lijk zijn we hier samen bezig met een geweldig stukje gemeen- schapssolidariteit en dat is ook weer goed voor de leefbaarheid in de dorpen", aldus Poels. Kunstsmid Juul Baltussen smeedde er op los met op de achter grond de airstraemers en Amerikaanse schoolbussen van het Oda park in Venray, waarin internationale kunstenaars exposeren in het kader van de expositie LAT-LAB. Drukte bij stand Peel, belronde van start Ook Peel en Maas was zon dag prominent aanwezig op het Wereldfestival van SOS Meerlo-Wanssum. In een stand op het terrein van het Megelsprong Evenementen Centrum waren enkele mede werkers van Peel en Maas druk bezig met het promoten van het nieuwsblad en het werven van nieuwe abonnees. En de wervingactie had succes, want vele nieuwe abonnees mel den zich bij de stand van Peel en Maas. Zij krijgen het nieuwsblad de rest van het jaar in de bus en ontvingen als extraatje ook de nieuwe fietsroute die onlangs door de Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum werd gepresen teerd, cadeau. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan stelde de heemkundevereniging een 32 pagina's tellende fietsroute samen die voert langs vijftig markante religieuze, historische en geografi sche objecten in de gemeente. Het boekje kost vier euro, maar nieuwe abonnees die zich zondag bij de stand meldden, kregen het boekje gratis. Net als vorig jaar was de ballon nenwedstrijd een groot succes. Ruim driehonderd ballonnen kozen het luchtruim, hun reisdoel is nog onbekend. Voor de jeugdi ge 'eigenaren' van de ballonnen die de langste afstand afleggen, heeft de redactie van Peel en Maas enkele prachtige prijzen klaarliggen. Over enkele weken zullen de prijswinnaars - en de eindbestemmingen van de ballon nen- bekend worden gemaakt. BELRONDE Arie Snellen, commercieel medewerker van Peel en Maas, was zo'n beetje de hele dag in touw om het nieuwsblad onder de aandacht van de mensen te brengen. Maar echt veel moeite kostte hem dat niet. "In de week voor het festival hebben we Peel en Maas huis aan huis verspreid. Veel mensen wisten dus dat we met een stand op het Wereldfesti val vertegenwoordigd waren. De afgelopen weken hebben we redactioneel en advertentioneel veel aandacht besteed aan het fes tival, en dat was goed te merken. De mensen waarderen het dat Peel en Maas uitgebreid aandacht besteed aan typisch Meerlo-Wans- sumse festiviteiten." Ook het burgerjaarverslag van burgemeester Hahn had de aan dacht getrokken. "Veel mensen waren verrast toen ze vorige week de twee pagina's van de gemeente Meerlo-Wanssum in Peel en Maas onder ogen kregen. Maar de reacties waren allemaal even positief. Ik denk dat het zowel voor de gemeente Meerlo- Wanssum als voor Peel en Maas een goede manier is om de band met de burger te versterken. In Venray is Peel en Maas al hét com- muniecatiemiddel voor de gemeente, we hopen dat ook in Meerlo-Wanssum te worden. De eerste stap is nu gezet." Na deze actie op het Wereldfes tival en de verspreiding van de krant huis aan huis, gaat Peel en Maas binnenkort nog een keer een belronde doen onder niet- abonnees om het abonneebestand in de gemeente Meerlo-Wanssum verder uit te breiden. "Peel en Maas begint meer en meer ook van Meerlo-Wanssum te worden. Je merkt dat de bekendheid van de krant steeds gróter wordt en steeds meer bedrijven, verenigin gen en particulieren de weg naar ons weten te vinden", weet Snel len. Linda en Ilona Denissen uit Well, twee meisjes die in het kinderte huis in Chilian zijn opgevangen door zuster Lucienne Hardy en geadopteerd zijn door Theo en Marianne Denissen uit Meerlo en Well, waren zondag ook van de partij op het Wereldfestival in Meerlo. Inmiddels heeft Peel en Maas ruim 1100 abonnees in de gemeente Meerlo-Wanssum. Dit betekent dat circa 40% van de huishoudens een abonnement heeft op Peel en Maas. Circa 20 procent van de oplage - zo blijkt uit een belonderzoek onder niet-lezers- wordt samen gelezen met iemand anders bui ten het gezin, bijvoorbeeld met de buren. Dagbladen zeggen ove rigens dat circa 30 procent van hun oplage wordt doorgegeven. Ten opzichte van vorige jaren is het aantal mensen dat de krant samen met iemand anders leest toegenomen, een kenmerkend verschijnsel in tijden van recessie. In september 2002 had Peel en Maas 377 abonnees in de gemeen te Meerlo-Wanssum. Per 24 juni beschikt de gemeen te Meerlo-Wanssum over een complete digitale gemeentegids met vermeldingen van organisa ties, instellingen en verenigingen. De digitale gemeentegids is een uitgave van Suurland BV Eindho ven en is te raadplegen via een doorlink op de homepage van www.meerlo-wanssum.nl De adresgegevens zijn gekop peld aan digitale plattegronden. De gebruiker kan zo zien waar een organisatie, instelling of ver eniging gevestigd is. De adresge gevens in de digitale gemeente gids worden vier keer per jaar geactualiseerd. Een wijziging of nieuwe vermelding kunt u door geven aan Ina de Schipper, tel: 699226. Steunpunt Mantelzorg en de gemeente Meerlo-Wanssum nodi gen alle manteizorgers die wonen of voor iemand zorgen in de gemeente Meerlo-Wanssum uit voor een voorlichtingsbijeen komst over de invoering van de WMO in deze gemeente. Het Steunpunt Mantelzorg Horst organiseert op verzoek en in samenwerking met de Belan gen- en contactgroep Manteizor gers Meerlo-Wanssum een voor bespreking op dinsdag 5 juli (aanvang: 14.00 uur) in zalencen trum Het Brugeind te Meerlo. Alle manteizorgers, en jonge manteizorgers in het bijzonder, worden opgeroepen zo mogelijk beide bijeenkomsten bij te wonen. Als u meer informatie wenst over de ondersteuning van manteizorgers of gewoon uw ver haal wilt vertellen, dan kunt u contact opnemen met het Steun punt Mantelzorg Horst, telefoon 077-3978500. E-mail: R.vaneijk@synthese.nl of met de contactpersoon van de groep Mevr. S. Gielens-Hagen, telefoon 0478-691984. E-mail: Sylviagielens@hotmail.com De ledenvergadering van de Coöperatie SaWeCo vond maandag 27 juni plaats op Toverland in Sevenum. Niet voor niets werd deze locatie gekozen. SaWeCo toonde tij dens de bijeenkomst de nieu we koolzaadtruc(k), een nieu we vrachtauto die rijdt op koolzaadolie. Zo'n twee jaar geleden nam SaWeCo gezamenlijk met de gemeente Venlo en Loonbedrijf Gebr. de Boer uit Lottum het ini tiatief om de koolzaadteelt in Lim burg van de grond te krijgen. Onder leiding van Innovatief Plat teland werd het koolzaadproject 'Camola' opgezet. Dankzij de vele bloeiende koolzaadvelden in de regio heeft de teelt een grote vlucht genomen. Door de telers is inmiddels de Coöperatie Carnola opgericht waarbinnen de diverse ketenpartijen een rol spelen om tot een optimale vermarkting van de producten te komen: koolzaad olie, koolzaadschroot en kool zaadstro. De eerste koolzaadolie kent inmiddels haar bestemming: de koolzaadtruc(k) van SaWeCo. Deze Daf 85 met een 380 pk motor rolde onlangs van de band in Eindhoven, en gaat voor SaW eCo Mengvoeders de 32-tons bul koplegger trekken. Allers bedrijfs wagens verzorgde de ombouw zodat de auto geschikt is voor de koolzaadolie. Hiermee is SaWeCo het eerste bedrijf dat in Zuid- Nederland en ook in mengvoe- derland met een op koolzaad gestookte truck rondrijdt. Een milieubewuste keuze want de uit stoot van koolmonoxide en roet deeltjes wordt met de helft ver minderd en de reductie kooldioxide is zelfs 100%! Tevens geeft SaWeCo door dit initiatief de koolzaadteelt de kans zich ver der te ontwikkelen. Naast de kool zaadolie is het schroot een uitste kende eiwithoudende grondstof voor de veevoederindustrie. Het stro kent inmiddels een goede toepassing als strooisel in de paar den- en rundveehouderij. Deze ene truck verbruikt per jaar zo'n 30.000 liter koolzaadolie waar voor zo'n 10 hectare koolzaad geteeld dient te worden.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9