Cursus Spaans op basisschool De Keg uim 100 lieuwe banen >ij Flextronics .ogistics Veel startende ndernemers it Polen h 16.500 euro minder subsidie voor Volksuniversiteit Venray stelt actueel rampenplan vast 125) Schutterij aan de vooravond van feestweekeinde Zege voor Venrayse schutters Collecte Rode Kruis Dorpsraad Oostrum De Schatten van de Grote Kerk €14,95 Mobiel genieten als jubileumcadeau EN MAAS Donderdag 23 juni 2005 - Pagina 9 i nd. ISKi p rseli van Martin Eurlings, Limburgs leputeerde Economische aken: "Ik ben er trots op om ls provincie te kunnen mel- len dat de resultaten van amenwerking en goed over- eg met het bedrijfsleven niet itblijven. Flextronics Logistics in Venray eeft een nieuwe opdracht weten verwerven. Ik feliciteer ïextronics én Limburg van harte net dit resultaat van 100 tot 150 lieuwe arbeidsplaatsen. Het is én van de voorbeelden van initia- even waar we samen met onder- emers de handen in elkaar slaan n de perspectieven voor de regio en volle benutten." De provincie imburg wil de kansen van de egio benutten door een goed ves- igings- en arbeidsklimaat te creë- en. Noord-Limburg is een krach- ige perspectiefvolle regio voor Ie sector transport en logistiek. )e laatste maanden heeft de pro- rincie Limburg in goed overleg en intensieve samenwerking met de jemeente Venray, Flextronics en indere succesvolle logistieke ledrijven op bedrijventerrein est. snray. Smakterheide gewerkt aan het opstellen van een maatregelen- programma. De belangrijkste the ma's zijn werven en scholen van personeel, maar ook uitstraling, veiligheid, bereikbaarheid en ver keersveiligheid op en rond het bedrijventerrein. Er wordt nu gewerkt aan overleg en samen werking met alle bedrijven op Smakterheide. Voor het thema veiligheid wordt de samenwer king verbreed met de overige bedrijventerreinen in Venray. Ook wordt in overleg met onder- wijspartners en het Logistiek Facilitair Centrum Venlo gewerkt aan een opzet voor het verbete ren van het imago van de logistiek als werkgever. Dat gebeurt door een goed beeld te geven van de carrièremogelijkheden in de logis tiek (ook voor werknemers die in andere sectoren met werkloos heid bedreigd worden). Een geza menlijke intentieverklaring over arbeidsmarkt, onderwijs en park- management zal binnenkort het startsein geven voor de concrete uitwerking op korte en lange ter mijn. In 2004 waren er in de regio toord- en Midden-Limburg 34 >£|fetartende ondernemers die gebo- en zijn in Polen. Ter vergelijking: n 2003 waren er in deze regio log maar zeven Poolse startende indememers. Met 34 starters LLUII^jtaat Polen gelijk op de derde ilaats van landen van herkomst bn buitenlandse startende onder- NEN nemers. Alleen uit Duitsland en "urkije zijn meer starters afkom- tig (resp. 103 en 47). Dit blijkt 'SP uit het rapport Startersprofiel ov 004 van de Kamer van .g, pophandel. In de eerste vijf aanden van 2005 hebben zich 63 b ij de Kamer van Koophandel 'mburg-Noord al 30 starters uit )len geregistreerd, daarmee zal k 2005 naar verwachting eindi- fy jen met een forse toename. Van startende ondernemers uit ES Polen is eenderde actief in de bouwsector. De tweede belangrij ke sector waar Poolse starters actief zijn. is de landbouw, en op de derde plaats komt de groothan delsector. Op landelijk niveau zien we dezelfde tendens. In 2004 is in Nederland voor het eerst sprake van een forse groep star tende ondernemers (1.500) uit de Oost-Europese landen die op 1 mei 2004 zijn toegetreden tot de EU1. Hiervan zijn er 1.200 afkom stig uit Polen. De starters uit de nieuwe EU-landen zijn gemiddeld jonger (32 jaar) dan de totale groep starters (36 jaar). Ook in de eerste vijf maanden van 2005 blijkt wederom een grote groep Oost-Europeanen uit de nieuwe EU-landen (circa 1.200), waaron der 900 Polen, een eigen bedrijf te zijn gestart in Nederland. iHuub van de Moosdijkschild Op zaterdag 25 juni vind in Holthees het schieten om het Huub van den Moosdijk schild plaats. Deze wedstrijd vind zijn oorsprong in de vroegere gemeente Vierlingsbeek. Op ini tiatief van Burgemeester van den Moosdijk verschoten de vier gil den uit deze gemeente elk jaar een wedstrijd om de titel gemeen- ';oning. Na het opheffen van de iemeente is de traditie blijven >estaan, en heeft de wedstrijd zijn ïuidige naam gekregen. De wed strijd vind plaats op het schietter- I cc 511 rein bij het sportpark in Holthees. Vanaf 15:00 uur trekken de gilden in optocht door Holthees, vanaf 16:00 uur-,begint de wedstrijd. Het gilde dat met de minste kogels zijn vogel velt, met het Huub van den Moosdijk schild in ontvangst nemen. Tevens is er ook een wedstrijd voor de koninginnen en de jeugd- schutters. Na afloop zal er op hét schietterrein en bij het gildehuis, café Zaal 't Trefpunt, een huldi ging plaatsvinden, gevolgd door een receptie. Zondag 26 Juni start de jaarlijk se collecte van het Nederlandse Rode Kruis. In de week daarna tot 2 juli zullen vrijwilligers van het Rode Kruis en een aantal vrijwilli ge collectanten uit Venray met de Icollectebus langs de deuren in de lemeente Venray gaan. Deze jaar lijkse collecte is voor het Nederlandse Rode Kruis heel belangrijk. Zowel internationaal, *is nationaal als lokaal zullen de gelden gespendeerd worden voor de medemens in nood. Het Rode fruis is momenteel landelijk druk bezig met een project verbetering Tan de kwaliteit van hulpverle- ling. Het Rode Kruis, dat vooral vrijwilligers bestaat, probeert de mens in nood te helpen. Lokaal geldt dat vooral de EHBO posten bij de diverse evenemen ten, zoals de Jeugdvierdaagse, de carnavalsoptocht, hulp bij Circuit De Peel etc., Landelijk zijn het vooral de vakantiehuizen voor mensen, die gehandicapt zijn, de bootreizen met de Henri Dunant,de Afdeling Opsporing, hulp aan mensen, die eenzaam zijn. Internationaal Hulp in Darfur, Afrika en Azië. Voldoende uitdagingen van het Nederlandse Rode Kruis, dat enorm veel geld kost. Steun het Rode Kruis en geef aan de collectanten. Voor deze collecte is door de gemeente een vergunning afgegeven. Met ingang van het cursusjaar 2005/2006 krijgt de Volksuniversiteit Venray 16.500 minder subsidie dan in de afgelo pen jaren. Dat hebben burge meester en wethouders besloten. Over een mogelijke verdere bezuiniging in de komende jaren gaat het college met de Volksuniversiteit in overleg. De nu vastgestelde bezuiniging vloeit nog voort uit de herijking van de gemeentelijke uitgaven in 2003. Toen werd door de gemeenteraad vastgesteld dat de Volksuniversiteit met ingang van 2004 een bedrag van 33.000 per jaar minder subsidie zou ont vangen. Om een zorgvuldige afweging te kunnen maken én de instelling zelf in de gelegenheid te stellen tijdig maatregelen te tref fen, is de voorgestelde bezuini ging voor 2004 volledig geschrapt. Voor het jaar 2005 is de bezuiniging voor de helft door gevoerd. De Volksuniversiteit heeft, om de bezuiniging 2005 op te kunnen vangen, de cursusgel den voor de gesubsidieerde cur sussen met ingang van het nieuwe cursusjaar met meer dan 25% moeten verhogen. Daarnaast wordt een aantal voorheen gesub sidieerde cursussen tegen een cursusprijs aangeboden die de directe kosten volledig zal dek ken. De Volksuniversiteit kan voor het jaar 2005 rekenen op een subsidie van 32.282. Het afgelopen schooljaar heeft basisschool De Keg een aantal leerlingen van de bovenbouw, die veelal voortijdig met hun dagelijk se taken op school gereedkomen en daardoor over meer tijd beschikken, in de gelegenheid gesteld, tijdens de schooluren een cursus Spaans te volgen. De mede op initiatief van Ine Barten, die de coördinatie van dit project ver zorgt. Haar doelen reiken verder dan een taalcursus met enige cul tuur. Ze licht dit nader toe: "Het is heel fijn dat de 'snelle' leerlingen hun vrijkomende tijd niet meer behoeven te verdoen, maar hun energie op en cursus kunnen rich ten, waarvan zij later plezier heb ben. En passant, raken zijn daarbij vertrouwd met leermethoden van het al in het verschiet liggend voortgezet onderwijs, zoals huis werk maken, afspraken maken en omgaan met de benodigde studie tijd. Voorts is het niet onbelang rijk dat de jongens en meisjes in een gelijkgestemde groep de kans krijgen hun sociale vaardigheden verder te ontplooien." Als studie begeleider is Mees van Vliet aan getrokken, gepensioneerd hoofd personeelszaken van het Elckerliek ziekenhuis. Van Vliet "Voor mijn ziekenhuisperiode was in dezelfde functie betrokken Op de foto van links naar rechts de cursisten: Stef Duijkers, Marijn te Poel, Paul Hofrna, Nicole Schaeffers, Ine Barten (coördinator). Zittend: Ties Baltissen, Giel Jegen, Thijs Barten, Evelien van der Zwaan en Rens Poussé. bij een grote onderneming met honderden Spaanse medewer kers. Voor een goede integratie gaf ik hen ook les in de Nederlandse taal. Maar daartoe moest ik natuurlijk eerst zelf Spaans leren. Dat groeide uit tot een fijne hobby. Gaandeweg kreeg ik ook aandacht voor de typisch Spaanse cultuur. Inmiddels zijn er weinig plekjes meer in Spanje die mijn vrouw en ik niet hebben bezocht. Ook van die reiservaringen kan ik zo nu en dan iets aan de leerlingen doorge ven." Van Vliet vertelt van zijn eerste indrukken op De Keg. Zijn ervaring is dat kinderen een vreemde taal veel sneller oppik ken dan volwassenen. "Spaans is voor Nederlanders een vrij moei lijke taal, vanwege een aantal let ters die geheel anders worden uit gesproken dan zij gewend zijn, en vanwege de toch gecompliceerde grammatica. Ik was dan ook ver baasd dat onze leerlingen al na lut tele weken het geleerde Spaans perfect uitspraken. En op dit ogenblik leren deze enthousiaste kinderen al volledige Spaanse copla's, zanstukjes, versjes uit het hoofd!" Na deze studie Spaans is De Keg een van de weinige basis scholen in Nederland die over een dergelijke faciliteit beschikt. Gezien de belangstelling hiervoor overweegt Henriëtte Arts (interne begeleiding De Keg) om de cur sus Spaans ook het komende schooljaar in te plannen: "We stre ven ernaar deze cursus op luchti ge wijze te geven, waarbij ruimte is voor humor en ontspanning. Het laatste jaar op De Keg moet immers ook een fijne onbezorgde tijd worden, waarop leerlingen met plezier kunnen terugzien." Het college van burgemeester en wethouders van Venray heeft het gemeentelijk rampenplan 2005 vastgesteld. Met het vaststel len van dit plan voldoet de gemeente aan haar wettelijke taken. Ook geeft ze hiermee onder meer uitvoering aan de strategi sche visie 2015 Venray zorgt voor elkaar. In het rampenplan worden risico's geïnventariseerd, worden de organisatie, de verantwoorde lijkheden, de taken en de bevoegdheden in het kader van de rampenbestrijding beschreven. Ook wordt het beleid ten aanzien van het vaststellen van rampbe- strijdingsplannen vastgelegd. Voor wat betreft de organisatie, de verantwoordelijkheden, de taken en de bevoegdheden in het kader van de rampenbestrijding komt dit rampenplan overeen met de rampenplannen van de overige in de regio Noord- en Midden- Limburg deelnemende gemeen ten. In samenwerking met de andere hulpverleningsdiensten politie, brandweer en Ghor, is gewerkt aan een herziening van het gemeentelijk rampenplan. Door een regionale werkgroep, waarin alle desbetreffende disci plines waren vertegenwoordigd, is een model ontwikkeld voor een nieuw gemeentelijk rampenplan en vervolgens vertaald naar de lokale situatie. De Dorpsraad Oostrum vergadert op dinsdag 28 juni in gemeen schapshuis D'n Oesterham. Aanvang: 20.00 uur. Op de agenda staan onder andere de voortgangsrapportage Wandelpadenplan Oostrum, de stand van zaken m.b.t. leefbaarheidsbudget, de voortgang inrich ting Dorpsplein, de ontwikkelingen Watermolen, de pilot gebiedsge richt werken en de ontwikkeling woningbouw Oostrum. Onder deze titel verscheen in Peel en Maas vanaf november 1988 een serie van 53 artikelen over de Grote Kerk. Samensteller van deze artikelen was Bernard Kruysen. Kruysen, ama teur-historicus had vooral in de na-oorlogse jaren tal van gegevens verzameld over de Grote Kerk en met name over de voorwerpen binnen deze kerk. In samenwerking met oud-jour nalist Gerard Schütte ontstond uiteindelijk een overzicht van de rijkdom, de geschiedenis en de kunsthistorie van de Grote Kerk. In samenwerking met het Lokaal Historisch Platform Venray werd besloten om de artikelen van Bernard Kruysen in boekvorm uit te geven. Een uniek document waarin niet alleen de schat ten van de Grote Kerk in beeld worden gebracht. Het is met name de cultuurhistori sche informatie die dit 128 pagina's tellende boekwerk tot een bijzonder boek maken. Een boek dat het verleden van Venray én het cul turele erfgoed dichter bij de mensen brengt. Dit boek verschijnt op 29 augustus 2005 De verkoopprijs bedraagt €17,50 Voorintekenen kan tot en met 22 augustus 2005. De prijs bedraagt dan Wilt u profiteren van deze aanbieding, vul dan z.s.m. deze bon in en stuur die naar: Boekhandel van den Munckhof, Grotestraat 68, 5801 BH Venray. Naam: Adres: Postcode en Woonplaats: Telefoon: Bankrekeningnummer: Ondergetekende machtigt Van den Munckhof bv om medio augustus eenmalig het bedrag van €14,95 van zijn/haar bankrekening te incasseren. Handtekening: Het boek is na betaling vanaf dinsdag 30 augustus af te halen bij Boekhandel van den Munckhof bv ^at De NLW Groep schenkt ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een maatschappelijk cadeau in de vorm van origineel totaalconcept rond een drietal scootmobielroutes door Noord- Limburg. Het cadeau wordt sym bolisch aangeboden op vrijdag 24 juniin Restaurant Het Veerhuis te Broekhuizen, aan iedereen die er gebruik van wil maken. De rou tes zijn speciaal ingericht en aan trekkelijk gemaakt voor scootmo- bilisten. Dit betekent dat er in het bijzonder gekeken is naar de toe gankelijkheid van wegen, paden en terrassen, maar daarnaast ook naar mooie natuur en leuke attrac ties onderweg. NLW biedt dit totaalconcept aan onder de naam Mobiel Genieten. Het omvat behalve de routes ook complete arrangementen, met overnachtin gen en verhuurmogelijkheden van scootmobielen. Hierover zijn afspraken gemaakt met onderne mers in de directe omgeving van de routes. De NLW Groep (NLW staat voor Noord-Limburg West) is een reïntegratiebedrijf, dat sinds 1955 de Wet sociale werkvoorzie ning uitvoert in de regio. Dat gekozen werd voor een cadeau in de vorm van scootmobielroutes is niet toevallig. Het bedrijfsonder deel NLW BuitenBeheer onder houdt namelijk al jaren het route netwerk van de fietsknooppunten. Het bedrijfson derdeel NLW Techniek is onder andere gespecialiseerd in het reconditioneren van scootmobie len. De kennis en ervaring van beide bedrijfsonderdelen konden goed worden gecombineerd. Dit leidde tot het idee van het bijzon dere jubileumcadeau. Het cadeau wordt aangeboden tijdens een jubileumbijeenkomst met relaties en genodigden. Het thema van de bijeenkomst is uiter aard Mobiel Genieten. Na de over handiging van het cadeau zijn de routes en folders verkrijgbaar bij VW-kantoren in de regio. Meer informatie is bovendien te vinden op een speciale website: www.mobielgenieten.nl. Traditiegetrouw betekent het weekeinde, het dichtstbijzijnde op 24 juni, het feestweekeinde voor Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray. 24 Juni is de dag dat de patroonsheilige van de Schutterij, Sint Johannes de Doper wordt herdacht. Sinds 1993 beschikt de schutterij over een eigen gildenaltaar in de Sint Petrus Banden Kerk in Venray. Jaarlijks op de avond van 24 juni, komen de leden van de schutterij en belangstellen bij elkaar om aan dit eigen altaar een Mis bij te wonen. Diegene die deze mis bij willen wonen, dienen om uiterlijk 19.15 uur achteraan in de kerk aanwezig te zijn. In 2001 organi seerde de Venrayse schutterij, bij het gelegenheid van het 575-jarig bestaansfeest, wederom het fami lie- en verenigingschieten, waarbij de gemeenschap in de gelegen heid wordt gesteld om kennis te maken met het schutters- en gil denwezen. In de loop van de afge lopen jaren is de deelname aan het familie- en verenigingsschie- ten toegenomen. Maar wat houdt dit nu in? Gedurende deze dag zullen onge oefende schutters met elkaar strij den voor de titel Beste drietal van de Venrayse gemeenschap. De wedstrijden zullen plaatsvinden met de Oud Limburgse schutters- buks, waarmee ook op het OLS wordt geschoten. Ervaring met de schietsport hoeft u zeker niet te hebben, omdat de buksmeesters van de schutterij u eerst helemaal op uw gemak stellen door het geven van een deskundige uitleg, waarna het afschieten een peulen schilletje zal zijn. Tegen een geringe bijdrage kunt u schieten en strijden voor mooie prijzen. Deze schietmogelijkheden zijn toegestaan voor personen ouder dan 13 jaar. Maar ook voor de jon geren zullen er mogelijkheden zijn om de schietsport te beoefe nen. De zogenaamde Comeo- kraam zal gebruikt worden, waar bij met de luchtbuks kan worden geschoten op de rozen en de kaar ten. Iedereen is vanaf 14.00 uur welkom aan de Loonsedijk 5 in Merselo. TEERDAG De zondag staat volledig in het teken van de teerdag van de schutterij. De dag begint met een Hoogmis in de Sint Petrus Banden Kerk om 09.30 uur, waarbij de aanwezigheid zal zijn van autori teiten uit het schutters- en gilden wezen. De mis zal worden opge dragen door deken Smeets, de gildenpriester van de Venrayse schutterij. Deze dag staat tevens in het teken van twee jubilarissen, die hun 25-jarig lidmaatschap van de vereniging vieren. Tijdens de Hoogmis zullen Jeannet Krijnen en Piet van Lierop onderscheiden worden door de Oud Limburgse Schuttersfederatie. Na de hoog mis gaat de schutterij naar de schuttersweide, alwaar tussen 13-00 uur en 15.00 uur een recep tie is voor beide jubilarissen Daarna zullen de leden van de schutterij en de genodigden onderling samenzijn om deze jubi lea ook te vieren en om de Teefdag van de Venrayse schutte rij te kunnen verzorgen. JUBILARISSEN De eerste jubilaris dit jaar is Jeannet Krijnen. Zij is 39 jaar en nu dus al ruim 25 jaar lang lid van de schutterij. Eigenlijk zou dit al 26 jaar moeten zijn, echter is zij één jaar uit de schutterij gestapt, maar al snel kwam ze tot het besef dat ze niet zonder de vereni ging kan en keerde terug op haar oude nest om er vervolgens niet meer weg te gaan. Op haar 13e levensjaar werd zij Üd van de schutterij van Venray en van de toenmalige Drum- en Showband Venray. Vele jaren maakte zij deel uit van deze drumbanden en wist zeer zeker een goed stukje muziek te slaan. Enkele jaren gele den heeft zij een tijdje de functie van marketentster en tamboer gecombineerd, echter sinds twee jaren heeft zij definitief de keuze gemaakt voor de functie van tam boer. Ook op schietgebied weet Jeannet haar vrouwtje te staan. In haar carrière is zij eenmaal Europees kampioen gewogen tij dens het Europees koningschie ten in Eupen. De tweede jubilaris is Piet van Lierop, 56 jaar en vanaf 1980 lid van de Venrayse schutterij. In 1984 aanvaardde hij de functie van secretaris van de schutterij, een functie die hij tot op heden nog bekleedt en daarmede is hij één van de langstzittende secreta rissen van de Oud Limburgse Schuttersfederatie. In al deze jaren was hij binnen de schutter eerst schutter, daarna guide en vervolgens vervult hij de functie van sappeur (bieleman). Om gezondheidsredenen is dat dit sei zoen niet meer mogleijk. Bij de bouw van het eigen Schuts- kempke op de schuttersweide, was Piet van Lierop één van de actievere leden, die vrijwel dage lijks aanwezig waren. De schutters van de Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray hebben op overtuigende wijze het tweede bondsschutters- feest van de Schuttersbond Juliana gewonnen. In de finale versloeg de Venrayse schutters het eerste korps van Sint Urbanus Belfeld. Het bondsschuttersfeest was een succes voor de Venrayse vereniging. Met maar liefst tien optochtprijzen werd dit bonds schuttersfeest afgesloten. De schietwedstrijden verliepen voor het eerste zestal voortreffe lijk. Henk de Klein, Sjaak van Rhee, Pascal de Klein, Paul de Klein en achteropschutter Giel Krijnen schoten een perfecte wedstrijd en zagen de concurren tie al heel snel afvallen. Met de vierde ronde werd de strijd uitein delijk beslist. De enige concurrent Sint Urbanus Belfeld schoot naast het doel en de strijd werd op vak kundige wijze beslist door de Venrayse schutterij. Naast de eindzege van het bondsschuttersfeest behaalde het D2-zestal, bestaande uit Joop Linders, Guus Stiphout, Piet van Lierop, Joep Krijnen, John Stevens en Huub Jacobs een wel verdiende vierde prijs in hun cate gorie en behaalde het korps de navolgende dagprijzen: Beste défilé militair eerste prijs,mooiste geheel 3e prijs, beste comman dant 3e prijs, beste bordjesdrager1 le prijs, mooiste koning 3e prijs, mooiste markententstersgroep 2e prijs, modelste sappeursgroep 2e 1 prijs, beste muziekkorps op het terrein en in de optocht le prijs1 en de tamboermaïtre behaalde een tweede prijs. Het C2-zestal van Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan uit Venray heeft tijdens de finalewed strijd van de Schutterscombinatie Noord-Limburg hun koppositie in de C-klasse niet meer uit handen gegeven en heeft deze competitie met een voorsprong van maar liefst zeven schoten in deze klasse gezegevierd. Maar niet alleen de C2 van de Venrayse schutterij viel in de prijzen. Het hoogste zestal (Het A-zestal) stelde een derde prijs veilig in hun klasse, terwijl het B-zestal een welverdiende tweede prijs behaalden. Sinds de eerste wedstrijd van de Schutterscombinatie Noord- Limburg voerde de C2 van de Venrayse schutterij de ranglijst in deze klasse aan. Het team, bestaande uit Bianca van Dorrestein, Patrick de Klein, Paul de Klein, Tanja van Lierop-Bos, Natascha Hendrickx en Bemie van lierop schoot in de vertrouw de opstelling hun wedstrijden- reeks af.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9