feals belooft beterschap annen voor musicalrollen Samenwerking wil andere aanpak voorjaarsnota Jesus en Judas gezocht Waals en de porseleinkast BOSS 20% KORTING coewew Opening wandelgebied Leunse Paes Schilderijen basisschool naar ministerie ÜMB OP ALLES* WONEN OP MAAT OPHEFFINGSUITVERKOOP OPRUIMING Julicher Meijer OPRUIMING MAN WOMAN - PagtaEL EN MAAS Donderdag 23 juni 2005 - Pagina 3 SLAAPADVIES BEDSYSTEMEN BEDTEXTIEL Soms is het nodig de kussens flink op te schudden" |Het extra raadsdebat over de /etsende uitspraken van •gemeester Waals over de jorpen en hun inwoners liep let een sisser af. Waals kwam L anderhalf uur ongeschon- uit de strijd na enkele [lie aanvallen van CDA, WD Samenwerking. Waals lakte zijn excuses, voor het tval hij mensen beledigd en hij deed de belofte [i voortaan parlementair uit drukken. Daarmee haalde Ij de politiék de wind uit de alen. [Waals verklaarde dat alle wet- iuders zich distantiëren van zijn jebruik. Dat deden ook de ilitieke partijen waarmee de ïrgemeester helemaal alleen ond. "Ik heb dat bewust gedaan n aandacht te vragen voor de ote, ongrijpbare problemen in et buitengebied. Door mij onpar- mentair uit te drukken heb ik ireikt dat het nu op de politieke -enda staat. Soms is het nodig de issens eens flink op te schud- in, Mijn werk is gedaan. Ik heb jjn zegje gezegd." Het CDA nam het Waals kwalijk hij constant voor onrust zorgt en dat hij met twee maten meet door het steeds op de dorpen gemunt te hebben. "U laat zich discriminerend en stigmatiserend uit", zei fractieleider Gerda van Stelten die Waals als 'de olifant in de porseleinkast' betitelde "Het CDA distantieert zich nadrukke lijk van de stijl van uw bood schap. Wat beweegt u toch om steeds mensen te kwetsen? Dit is onacceptabel en het mag niet meer voorkomen. Het gevolg is dat burgers steeds verder afstand nemen van de politiek." Ike Busser (Samenwerking) constateerde dat Waals er telkens in slaagt 'mensen over de rooie te jagen'. "En dat gaat u verschrikke lijk goed af. Te veel en te vaak." Samenwerking distantieerde zich andermaal van Waals' uitlatingen. "Als burgemeester zult u uw uit spraken zorgvuldiger moeten kie zen." Bert Linskens (PvdA) consta teerde dat Waals bereikt heeft dat er nauwelijks nog over de inhoud van zijn boodschap gesproken wordt. John Oosterbeek (WD) vond dat Waals de waarden en normen 'met handen en voeten heeft getreden'. Victorine Derks (Lokaal Aktief) vond dat de woor den van Waals meer in balans moesten komen met diplomatie. "Door het zo zwartwit te zeggen wordt onnodige commotie ver oorzaakt. Dit is jammer en het leidt de aandacht af van de inhoud.": De WD was de enige partij die niet veel voelde voor het ingelaste debat. "Want de afloop is voor spelbaar", zei Oosterbeek vooraf. "De burgemeester komt weg met een 'mea culpa' en het CDA werpt zich op als de grote beschermer van de dorpen." De WD-fractieleider kon na afloop zijn gelijk halen. Samenwerking wilde van iedere wethouder afzonderlijk zijn mening horen. Ook het CDA en WD stelden daar prijs op maar zover liet Waals het niet komen. "Ik kan niet op applaus rekenen binnen het college. Met de toon zijn ze het niet eens. Maar inhou delijk staan ze wel achter mij." Busser wilde weten welke afspra ken hij met de wethouders heeft gemaakt en of hij zich daaraan ook gaat houden. "U krijgt hier niet te horen wat de wethouders tegen mij zeggen. Afspraken bin nen het college worden niet openbaar gemaakt. Dat gebeurt in de beslotenheid. En of ik me aan de afspraken houd? Dat weet ik niet", zei Waals aarzelend waarna de toehoorders op de publieke tri bune in lachen uitbarsten. De burgemeester verklaarde dat hij in mei 2004 bij een toespraak in Ysselsteyn voor het eerst de 'wantoestanden' op het platteland openlijk aan de kaak heeft gesteld. Criminaliteit, hennep teelt, verrechtsing, illegale buiten landers, botsende generaties, afpersing en een omvangrijk zwartgeldcircuit zouden welig tie ren in de dorpen. "Ik kan toch niet toleren dat mensen buiten de wet om geld verdienen", zei Waals. "Ik heb nooit iemand wil len beledigen. Want als ik dat wil, dan doe ik dat wel op een andere manier. Ik bied mijn excuses aan als iemand zich beledigd of aange sproken voelt." Echt welgemeend klonk het evenwel niet. Waals ontkende enkele uitspra ken te hebben gedaan. "En ik heb ook niet gezegd dat het op de dor pen allemaal halve zolen zijn. Ik weet nog wel ongeveer wat ik zeg..." Van Stelten was blij met de excuses. Maar ze vond dat de uit leg van Waals niet klopte. "Want het doel heiligt de middelen niet meer. Al maandenlang wordt er in Venray alleen maar gepraat over de toon. Over de inhoud hoor je niemand meer. Venray is niet gebaat bij al deze onrust. De bur gemeester zal voortaan zijn bood schap met een zakelijke toonzet ting moeten brengen." Busser had een tweeledig gevoel bij de verklaring van Waals "Of je kimt je dood ergeren of hij heeft het verdomd handig gedaan door te zeggen dat we het samen wel eens zijn. U drukt u alleen maar zwartwit uit. Wij willen de belofte horen dat u dat niet meer doet." Bert Linskens (PvdA): "Het gaat om de nuancering die hoort bij uw positie." Waals kwam uiteindelijk met de verlossende zin 'ik zal me voor taan parlementair uitdrukken'. "Dat hoop ik ook", reageerde Gerda van Stelten. "Want ik wil niet nog een keer hier een extra debat over houden." Ike Busser sloot af met "We zullen u aan uw belofte houden." topkoor Venrode viert jubileum met rockopera Jesus Christ Superstar ding wordt waarschijnlijk gespeeld door een combo van tier man." Max Smeets legt uit dat het stuk niet zoveel toeters en bellen zal krijgen als in de 'echte' versie. "Los van de hoge kosten is het ook niet te doen met de mensen die we hebben. We gaan een zo professioneel mogelijke rockope ra neerzetten, waarbij we zo goed mogelijk met onze beper kingen omgaan." ROCKBARITON Het enige dat nog ontbreekt, zijn twee mannen voor de rollen van Jesus en Judas, die uiteraard wel nodig zijn voor dit stuk. 'We zoeken mannen tussen de 25 en 40 jaar, of in ieder geval met een uitstraling van die leeftijd. Ze moeten een rockbariton stem hebben, wat inhoudt dat ze met gemak hoge tonen kunnen zin gen. Verder moeten ze zin heb ben om te acteren, en 'swingen de mensen' zijn. Mannen die zichzelf in deze beschrijving her kennen, kunnen contact opne men. Op de liederen van Jesus en Judas na, neemt het koor alle par tijen voor haar rekening." Wat opvalt aan het gehele pro ject, is dat het koor alle taken op zich neemt. Marjo Weijers: "Het koor vormt zelf het bestuur van alle onderdelen. Er zijn commis sies met een specifieke taak. We hebben bijvoorbeeld een muziek- commissie, een kledingcommis- sie en een cateringcommissie." Over de kleding is nog niet veel bekend. "Het is onwaarschijnlijk dat we de traditionele kleuren van die tijd kunnen gebruiken, in verband met de kleuren op het toneel." Popkoor Venrode hoopt met de uitvoering van de populaire rockmusical nieuwe leden te werven. Jonge en ambitieuze vrouwen die meer willen dan alleen bij een koor zingen. II begeleider van verschillende musicals veel ervaring opgedaan. Hij was jarenlang muziekdirec teur van de musicalafdeling van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, en hij is momenteel muzikaal begeleider van de nieu we Nederlandse musical 'Rembrandt' die vanaf de zomer van 2006 te zien zal zijn in Carré in Amsterdam. Voor Venrode is dit de eerste keer dat het koor zo'n grote pro ductie brengt^Marjo Weijers, lid van het koor, vertelt dat Venrode wel eerder uitvoeringen heeft gedaan met choreografie, maar nog nooit een hele rockopera heeft gebracht. "De opvoering van het stuk zal voor een groot deel uit eigen invulling bestaan. Zo wordt van de gezongen stuk ken vanzelfsprekend een koorbe werking gemaakt en wordt het verhaal zo ingericht dat het geschikt is voor ongeveer vijftig actrices. De muzikale begelei- Samenwerking Venray pleit voor een vernieuwde aanpak van de voorjaarsnota. In de huidige opzet stelt het college het meerjarig uitgaven- en investeringsplan op waarna de politiek commentaar kan leveren. De oppositiepartij heeft zijn licht opgestoken bij de gemeente Leeuwarden en wil deze aanpak ook in Venray introduceren. In de nieuwe opzet worden eerst alle commissies geraad pleegd. Na deze inventariseren de ronde worden de politieke wensen voorzien van een advies van het college. Vervolgens volgt het raadsdebat waarin de voor jaarsnota uiteindelijk tot stand komt. Samenwerking stelt voor de raadsexcursie van komend najaar te gebruiken voor een bezoek aan Leeuwarden. De lokale partij kan niet goed uit te voeten met de huidige voorjaarsnota als opzet naar de volgende begroting. De hoofdlij nen ontbreken waardoor met eigen interpretaties en door soms te gissen een totaalover zicht en zicht op de effecten en onderlinge samenhang verkre gen worden, zo schrijft fractielei der Ike Busser in zijn algemene beschouwing. Overigens zal niet Busser maar Gerrit Verkoeijen tij dens de komende debatten over Popkoor Venrode brengt in 2007 de opera Jesus 1st Superstar op de plan den. Om haar 50-jarig jubi- .'um dan te vieren, heeft het origine klassieke koor [nder leiding van dirigent flax Smeets gekozen voor de ikende en gevierde rockmu- al. Met anderhalf jaar voor- eiding achter de rug en jog bijna twee jaar te gaan, st er nog één groot pro- leem voor het popkoor dat ïstaat uit 46 vrouwen van [•schillende leeftijden. "We >eken nog stemmen voor de [ollen van Jesus en Judas." Waarom is juist voor de roc- Jesus Christ Superstar fkozen? Max Smeets: "Het ver- il van de musical is bekend bij Pet grote publiek. Bovendien pet ik uit ervaring hoe ontzet end sterk en goed deze musical Smeets heeft als muzikaal de voorjaarsnota het woord voe ren namens Samenwerking. Busser vervangt namelijk burge meester Waals, die op vakantie is, als voorzitter van de raad. boxmeer I mannenmode, jeans and casud mar for men venray ]j casual wear for men Bleek 82 Venray Tel. (0478) 512J0E Donderdagavond negen uur. Drie oudere mannen begeven zich naar de uitgang van het gemeentehuis. Ze hebben zojuist het raadsdebat over de omstreden uitlatingen van burgemeester Waals bijge woond. "Het is en blijft een lompe boer", zegt de ene. "Hij gaat toch gewoon door", weet de andere. "Nee, die verander je niet meer", bevestigt de derde hoofdschuddend. Het trio glimlacht ten teken dat ze het roerend eens zijn. De geschiedenis herhaalt zich. Twaalf jaar geleden vond in het gemeentehuis precies dezelfde discussie plaats. Waals was toen nog geen twee jaar burgemeester. Op 1 september 1991 loste hij de zachtmoedige diplomaat Harry Defesche af. Er golfde een 'cul tuurshock' door Venray. De bull dozer, deze bijnaam verwierf hij in zijn vorige gemeente Nootdorp, had zijn intrede gedaan in Venray. En dat ging niet geruisloos. Alhoewel bij zijn aan treden iedereen enthousiast was. 'Precies de goede man voor Venray', luidden de meningen. Zeven weken na zijn aantreden kreeg Waals het in Ysselsteyn al aan de stok met de dorpsraden. Het ging toen over de 'kleine ker nennota'. De dorpsraden vrees den opgeslokt te worden door het grote Venray. Waals vond dat de dorpen veel te behoudend waren. Sindsdien zoii het nooit meer goed komen tussen de dorpen en de burgemeester. In juni 1993 durfde Twan Jansen, destijds fractieleider van de PvdA, het aan de knuppel in het hoenderhok te gooien. Tijdens een vergadering met de fractievoorzitters hekelde Jansen het optreden van Waals die in het openbaar vaak te negatief en te arrogant sprak over de burgers en de gemeenteraad. Daarmee joeg hij constant mensen tegen zich in het harnas. Waals moet vaker zijn grote mond houden, stelde de PvdA'er. "Als burgemeester kan hij niet steeds dergelijke uitspra ken doen", zei Jansen die even eens op felle kritiek kon rekenen. De andere fractieleiders vonden de openlijke kritiek op de burge meester maar niets. Dit moest vol gens goede gewoonte binnenska- mers blijven. Alleen Martinet Roling, destijds fractievoorzitter van Samenwerking, hoopte dat Waals voortaan minder met zijn klompen door de porseleinkast zou denderen. j Gerda van Stelten (CDA) haalde vorige week de porseleinkast opnieuw van stal. Het grote ver- schil met 1993 is dat er nu een openbaar debat aan Waals' optre den is gewijd. Dat was twaalf jaar geleden nog ondenkbaar. In juli 1993 bespraken de fractievoorzit- ters in een besloten bijeenkomst de openlijke kritiek die Jansen uitte. Na afloop hield iedereen de kaken stijf op elkaar. En hoe verging het Twan I Jansen? De PvdA'er verliet een paar jaar later de politiek. Hij kreeg een mooie baan aangebo- den op het gemeentehuis... i I I Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray I' Een wandeling maken door een ruig natuurgebied kan vanaf vrij- g 1 juli. Op deze dag wordt tus sen 14.00 en 16.00 uur aan de zuidrand van Venray, ter hoogte van de Baggerweg, het nieuw natuurgebied Leunse Paes offi cieel geopend. De ontwikkeling van dit natuur- en wandelgebied is een gezamenlijk project van de gemeente Venray, het Waterschap Peel en Maasvallei en Staatsbosbeheer. De belangen van alle drie partijen maakten het mogelijk om deze ontwikkeling gezamenlijk te £e|li^gm.Jfc-, gemeente als projectleider wil het beleven van waterrijke natuurgebieden versterken. Het waterschap als uitvoerder van het project wil ruimte voor het water. En Staatbosbeheer als eige naar en beheerder heeft zo met de reeds aanwezige bosgebieden nu één groot natuurgebied. De levensader van dit gebied is de Oostrumsche Beek, die hier weer een kronkelende loop heeft gekregen. Het aanpassen van de beekloop en de herinrichting van de aangrenzende gronden heeft meerdere gunstige effecten op het gebied. De beek houdt nu meer water vast en voert het geleidelijker af richting Maas en hiermee levert de Oostrumsche beek een bijdrage aan duurzaam waterbeheer. In en langs de natuurlijk stromende beek vinden nu meer soorten planten en die ren een plek en neemt de kwali teit van de Leunse Paes als natuurgebied de komende jaren toe. Staatsbosbeheer streeft naar een gevarieerd natuurgebied met grasland, struikgewas en hier en daar boomgroepen. Grazende -ji^ideren..,voorkomen dat hefo gebied helemSal dicht groeit .-De- inwoners van Venray «hebben dicht naast dé deur een mooi wandelgebied erbij gekregen. De Leunse Paes is een ideaal gebied voor de natuurliefhebber en de ommetjesmaker. In het gebied zijn panelen geplaatst die de wan delaar voorzien van de nodige gebiedsinformatie. Bezoekers van het gebied kunnen zelf kiezen hoe ze van de natuur willen genieten. Wie wil mag naar harte lust rondstruinen buiten de paden, gebruik maken van de hoofdwandelroute of het laarzen pad. Om de veiligheid van de wandelaar en het aanwezige vee te waarborgen, zijn honden niet toegestaan. In het gebied zijn enkele poelen aangelegd ten behoeve van kikkers en amfi bieën. Deze poelen zullen in de toekomst regelmatig onderhou den gaan worden door de kinde ren van basisschool De Foekepot Deze samenwerking tussen de basisschool en Staatsbosbeheer wordt tijdens de publieksopening vastgelegd in een adoptieover eenkomst. Tijdens de publiekso- *flSI¥a&\?«0fgfOji}eflewerkers vaniet waterschap de gemeente en Staatsbosbeheer rondleidingen om de bezoekers uitleg te geven over het gebied. Zes schilderijen van leerlingen van groep 5 van basisschool Petrus'Banden uit Venray worden de komende weken tentoonge steld bij het ministerie van VWS. De schilderijen zijn op verzoek van de GGD Noord- en Midden- Limburg gemaakt om een beeld te schetsen van hoe kinderen aankij ken tegen het werk van de school arts. De schilderijen maken onder deel uit van een uitgebreide tentoonstelling bij VWS 'over de toekomst van de jeugdgezond heidszorg. Onder leiding van hun leerkracht Nicol van der Sanden hebben de 28 leerlingen van groep 5 (9 jaar) gedurende enkele weken zes schilderijen gemaakt. Elk schil derij geeft een voorstelling van een van de activiteiten die de GGD in het kader van de jeugdgezond heidszorg op scholen uitvoert. Uitgebeeld worden ondermeer het vaccineren, de gehoortest, de ogentest en het meten van lengte en gewicht. In eerste instantie zijn de schilderijen tentoongesteld in het regiokantoor van de GGD in Venray. Een medewerkster van de GGD heeft vervolgens contact opgenomen met het ministerie van VWS. Na het zien van de schilderij en is daar direct besloten om de kunstwerken op te nemen in de tentoonstelling over de toekomst van de jeugdgezondheidszorg in Nederland. Het ministerie heeft de leerlingen van groep 5 uitgenodigd om de tentoonstelling met eigen ogen te komen bekijken. Op vrij dag 24 juni vertrekt een bus met 28 kunstenaars naar Den Haag om hun eigen werk te gaan aanschou wen. Na afloop van de tentoonstel ling krijgen de schilderijen een permanente plek in het regiokan toor van de GGD in Venray. state: art MENSWEAR boxmeer raannenmodf. jrans and casual nea-for men Bleek 82 Venray Tel. (0478) 512 30E HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW.PAULBROUWER NL PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tfel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmuncldiof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertenfie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbuieau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland) *zie voorwaarden in de winkel Hofstraat 5, Venray, Tel. 0478-582828 KOOPAVOND OP VRIJDAG

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3