Mobiele tentoonstelling op Wereldfestival Hiphop-scène laat zich horen Kunstsmid droomde als kind al over de Paaseilandbeelden s i Meerlo-Wanssurr Spektakel en kunst wisselen elkaar af Ballonnen de lucht in! Breng wapens onder controle Plaza ontmoetingsplaats wereldfestival PEEL EN MAAS Donderdag 23 juni 2005 - Pagina PEI Tijdens het Wereldfestival van SOS MeerloWanssum op zaterdag 26 juni kan men in het Mergel- sprong Evenementen Centrum in Meerio een mobiele tentoonstel ling bewonderen die door de regio trekt. De tentoonstelling bestaat uit vijf futuristische Ameri kaanse airstreamers, getrokken twee Amerikaanse schoolbussen, die in de zomer en nazomer van 2005 het Limburgse landschap doorkruizen. Deze blinkende alu minium airstreamers worden ingezet als expositieruimte. De kunstenaars die de tentoonstellin gen in de airstreamers verzorgen, hebben zich laten inspireren door het thema LAT - Living Apart Together. De expositie is van start gegaan op vrijdag 10 juni in het Odapark in Venray als onderdeel van de kunstmanifestatie LAT. De kunsttentoonstelling past in de thematische aanpak van het Wereldfestival. Peter Surminski, één van de organisatoren, vertelt: 'We hebben het terrein ingedeeld naar verschillende thema's. Zo is er een Theater waar optredens worden verzorgd, op de Plaza wordt iedereen van een hapje en een drankje voorzien en in de Val ley vinden de spectaculaire bui tenactiviteiten plaats, zoals een rodeo-show en workshops in heuse tipi's. Dan is er nog de Bazar, waar de bezoekers van de multiculturele markt altijd wel iets van hun gading kunnen vin den en de Gallery. Dit laatste ter rein is ingericht voor kunstten toonstellingen, dus de airstreamers met exposities pas sen hier uitstekend bij." Negen jonge veel belovende kunstenaars zijn benaderd om concepten te bedenken voor deze mobiele ten toonstelling en dat leidt tot de meest uiteenlopende resultaten, die eigenlijk alleen de locatie van de kunst - in de blinkende alumi nium airstreamers - als gemene deler lijken te hebben. Toch zijn er meer overeenkomsten. Voor deze mobiele tentoonstelling zijn voor de basis en voortgezet onderwijs educatieve projecten Op initiatief van SOS-vrijwilliger Peter Surminksi wordt Megel- sprong Evenementen Centrum Meerio speciaal voor het Wereld festival omgetoverd in een thema park. Een belangrijke plaats neemt de Plaza in, het plein. Omdat SOS Meerlo-Wanssum een project in Chili steunt krijgt de Plaza een Chileens karakter. In het midden komt een vloertje waar geregeld Latijns-Amerikaanse tangodemon straties worden gegeven en er wordt geschaakt, zoals op elk Chileens plein. Bovendien maakt daar af en toe de indianengroep Yatiyana muziek en zorgt de zeventienjarige Meerlose trouba dour Luuk Lenders met accordeon en fluit voor de nodige sfeer. En natuurlijk ontbreekt op het met tafels en banken voorziene plein het exotisch eten niet. Vers specialist Hay Philipsen uit Horst/Castenray staat er met zijn splinternieuwe mobiele keuken en maïtre Philip serveert met steun van leden van twee culinaire clubs uit Meerlo-Wanssum de lek kerste hapjes. Van Chili Con Carne, vegetarische tortilla tot en met gevulde Chilisoep en spies van rundvlees met bonenmaaltijd- saus. Philipsen stond al eerder in Meerio op het Wereldfestival en heeft daar goede herinneringen aan. De familie Huyn uit Venray staat er traditioneel weer met hun Vietnamese loempia's en natuur lijk ontbreekt de Hollandse friet kraam ook niet. Uiteindelijk komen de aardappelen oorspron kelijk uit Chili! Verder is er een broodjeskraam van Lunchtime uit Meerio en worden er wafels gebakken door Streekproducten winkel Ovivo. En zoals op elk Chileens plein, waar de mensen volop genieten van ijs, zorgt Hoeve Willem III uit Helenaveen voor ambachtelijk boerenijs. Er is ook een wereldprimeur op de Plaza. In de mobiele Afrikabar waar het Mongozobier weer rijke lijk in kalebassen wordt geschud, wordt voor het eerst op een festi val in de wereld een nieuw bier soort gelanceerd: coconut bier. Inderdaad, bier uit kokosnoten. Het Wereldfestival Meerlo-Wans sum is komende zondag 26 juni van 11.00 tot 18.00 uur. ontwikkeld. In de maanden juni en september 2005 zullen de futu ristische airstreamers langs meer dere basis- en scholengemeen schappen in Noord-Limburg trekken. Gedurende de vakantie maanden juli en augustus zullen deze aansluiting zoeken bij cultu rele festivals in Noord Limburg, waarvan het Wereldfestival als eerste op de agenda staat. Dat deze bijzondere mobiele exposi tie naar Meerio komt is mede mogelijk dankzij speciale subsi dies van de provincie Limburg en de gemeente Meerlo-Wanssum. In de Gallery op het Wereldfestival zijn verder demonstraties te zien van de kunstsmid Juul Baltussen uit Westerbeek. Zijn vier meter hoge beelden die zijn geïnspi reerd op de paaseilandbeelden zijn in de Gallery te bewonderen alsmede een aantal andere kunst werken van hem. Baltussen is een grote naam in de kunstwereld getuige het feit dat hij is uitgeno digd om in het najaar op de Biën nale in Florence te staan met zijn werk. In de Gallery vertoont Marijn Poels uit Swolgen een compilatie van de filmopnamen van the Bat tle of Camelot, die onlangs op het zelfde terrein zijn gemaakt voor zijn film The Lost History of a Myth. Marijn en zijn team vonden meer dan honderd figuranten uit het hele land bereid om in Meerio deel te nemen aan een historische veldslag. Van de urenlange opna mes worden uiteindelijk maar een met hier De will waa paar minuten in de film gebfckon Om figuranten en geïnteres uit den een kijkje achter de s t will men te geven, toont Poels beeldmateriaal en neemt hij hoofdrolspelers en attribi mee. Zijn bioscoop is ingerid de trailer van een vrachtwa De Geijsterse keramiste Mi van Uden van KerAmieke to ook werk op het Wereldfest Ze heeft zich bij het maken haar nieuwste beelden laten ii reren door en bezoek aan Z Afrika. Ze heeft speciaal voor SOS-project een indianenkonii gemaakt. De opbrengst van beeld gaat voor honderd pror naar het kindertehuis in Chili de Gallery worden ook bijzond beelden geëxposeerd van voormalige Oost-Duitse maai Spanje werkende kunstenaar ner Schumacher. Deze kunstei is geen onbekende in Noord-I burg. Tijdens de Pinksterexpo in Geijsteren was hij ook vat partij. Had hij voorheen over gend zwaarmoedige sober ogc sculpturen, het huidige s* bestaat uit erotische beelden frivolere figuren. Zijn werk if lijker en optimistischer ge« den. Tijdens het Wereldfesi exposeert hij beelden rondom thema dans. In de Gallery van Wereldfestival exposeert ooi Meerlose kunstenares Tl Broers. Zij exposeert haar schi rijen op een bijzondere wi schi achter het raam. Het Wereldfi het val begint om 11.00 uur en do tot 18.00 uur. Tijdens het Wereldfestival in Meerio wordt een bizar, maar waar gebeurd verhaal over een bruidegom die tijdens zijn bruiloft wordt neergeschoten, nagespeeld door het actieteam van Amnesty Peel Maas. Na de trouwscène leggen de acteurs uit wat de gevolgen kunnen zijn van onge controleerde wapenhandel. Dit alles in het kader van de actie Breng wapens onder controle. Amnesty Peel Maas is aanwezig om handtekeningen, maar ook foto's te verzamelen voor deze actie. De fotoactie is een wereld wijd protest om aandacht te vra gen voor ongecontroleerd wapen- gebruik aan regeringsleiders overal ter wereld. Wie meedoet aan de actie, kan zichzelf terug zien op de website www.conü larms.org. Amnesty Peel Maai een onderafdeling van Amnfi International. Amnesty Peel Maas is actief in de gemeeni Bergen, Horst, Sint Anthoif. Meerlo-Wanssum en Venray1 werkt daarbij nauw samen andere regionale Amnesty ga pen en met het landelijk secret aat in Amsterdam. Met tal acties brengt Amnesty Peel Maas mensenrechtenschendii#gfH; en vooral de strijd daarte# onder de aandacht van de in* ners in de regio. Daarnaast zet groep zich actief in voor ge* tensgevangenen en het behoi van mensenrechten overal wereld. www.amnestypeelenmaas.nl de\ de nan Her mei mac zijn Kor Sch; was Wereldpremière in Meerio: rap over rechten van het kind Kolossale ijzeren beelden op wereldmanifestatie 'Kom op sta recht en doe wat' is de titel van een rap van de jeugdige rappers Jimmy, Job en Teun uit Blitterswijck die tijdens het Wereldfestival Meerlo-Wanssum in première gaat. Tijdens dat festival op zondag 26 juni 2005 is de cd- single eveneens te koop. De opbrengst gaat naar het kin dertehuis Hogar Esperanza in Chili dat de Stichting Ontwik kelingssamenwerking Meerlo- Wanssum heeft geadopteerd. De tekst van de rap spreekt boekdelen. "Er zijn veel kinderen in de wereld die afschuwelijke verhalen te vertellen hebben", vertelt Teun Surminski (23), de schrijver van de rap. "Daarom heb ik geen moment geaarzeld toen SOS Meerlo-Wanssum me vroeg om een rap te schrijven over de rechten van het kind." Het idee om een rap op te voe ren tijdens het Wereldfestival is ontstaan door een optreden van Jimmy Lucassen (9) en Job van Kempen (9) tijdens een carnavals- bijeenkomst. De voorzitter van SOS Meerlo-Wanssum was zo gecharmeerd van de twee rap pers dat een optreden op het Wereldfestival snel geregeld was. Maar toen nog de rap... Gelukkig bood Teun Surminski, geen onbe kende in de hiphop-scène van Blitterswijck, aan om te helpen. Hij heeft jaren geleden met twee schoolvrienden in de schouw burg van Venray opgetreden met een zelfgemaakte rap. Ook de beat van het nieuwe nummer is door Teun zelf gemaakt. "Omdat de rap is ontstaan in Amerika bij de zwarte bevolking die in armoe leeft, is het heel toe passelijk op het Wereldfestival", vervolgt Teun. "Voor SOS draait het ook om mensen die onder slechte omstandigheden moeten leven. Beelden in de media zijn vaak verschrikkelijk, maar ik ben van mening dat diezelfde beelden je na verloop van tijd immuun kunnen maken. De positieve manier waarop SOS het aanpakt, maakt de boodschap attractief en zorgt ervoor dat mensen met een positief gevoel hun bijdrage leve ren." Jimmy en Job, de twee andere artiesten, zitten op basisschool St. Anna in Blitterswijck. Het zijn twee aanstormende talenten uit de hiphop-scène van Blitterswij ck. Momenteel zijn ze druk met Teun de rap aan het oefenen. De twee vrienden hebben er echt zin in om hun rap over de rechten van het kind te presenteren op het grote podium van het Wereld festival Meerlo-Wanssum. "We helpen zo ook de arme kinderen", zegt Job. De rappers zijn momen teel bezig met het opnemen van het nummer in de studio. Teun Surminski: "Het is geweldig om met twee kinderen aan deze rap te werken. Ze zijn erg gemoti veerd. De mensen kunnen ons niet alleen zien optreden, maar kunnen ook een cd kopen. De opbrengst gaat natuurlijk naar het goede doel in Chili. En aangezien wij het nummer al een succes vinden, denk ik dat we hiermee veel geld zullen ophalen!" De Westerbeekse kunstsmid Juul Baltussen (47) heeft iets met het Chileense eiland: Paaseiland. En nog meer met de mysterieuze kolossale ste nen beelden die al eeuwen op dit eiland staan. Niemand weet eigenlijk precies welke beteke nis deze beelden hebben en waarom ze zijn gemaakt en ze zo bijzonder zijn geplaatst. Baltussen zag als kind in een tijdschrift enkele foto's van deze immens grote beelden en was er meteen van onder de indruk. 'Die beelden, die ik als kind voor het eerst zag, hebben mij nooit meer losgelaten', vertelt de sympathie ke robuuste kunstsmid uit Wester beek, net over de provinciegrens bij Overloon. Toen hij van beroep kunstsmid werd stond het voor hem vast dat hij van ijzer deze grote beelden zou gaan maken, op zijn eigen wijze en met een hedendaags tintje. De afgelopen jaren heeft hij ze links en rechts geëxposeerd. Fascinerende ijze ren koppen, de grootste is zelf vier meter, die onmiddellijk herin neringen oproepen aan de Paasei landbeelden. 'De link met het heden heb ik gelegd door de ene een bril te geven, de andere een neuspiercing en weer een andere een stropdas. De meeste beelden heb ik inmiddels verkocht', aldus Juul Baltussen. Twee ijzeren Paaseilandbeelden heeft Juul nog in de tuin van zijn bijzonder atelier in Westerbeek staan. Omdat het Wereldfestival Meerlo-Wanssum op zondag 26 juni in het teken staat van Chili horen deze Paaseilandbeelden er ook thuis, redeneerde de SOS- organisatie. En Juul Baltussen stemde daar meteen mee in. Naast deze twee grote ijzeren beelden exposeert Baltussen nog meer recent werk van hem en hij neemt zijn mobiel smidsvuur mee om samen met leerlingen smids demonstraties te geven. De SOS- organisatie is zeer vereerd met de medewerking van de Brabantse kunstsmid. Juul Baltussen is name lijk geselecteerd om in het najaar ooit zijn kunstwerken te expose ren temidden van internationale collega's op de prestigieuze Biën nale in Florence, Italië. 'Ik moest de uitnodiging ook twee keer lezen voordat ik het geloofde. Het is ook niet niks om daarvoor te worden uitgenodigd', reageert de kunstenaar op de uitnodiging. Het multiculturele wereldfestival in Meerio is zondag 26 juni van 11.00 tot 18.00 uur. DORPSSMID Op zijn tiende raakte Juul Bal tussen al gepassioneerd van sme- r Wereldfestival van SOS Meerlo-Wanssum Komende zondag, 19 juni, is het zover. Het is de dag van het Wereldfestival, georgani seerd door SOS Meerlo-Wans sum. En dag vol spektakel, een dag van genieten. Het Megel- sprong Evenementen Cen trum in Meerio staat in het teken van de Wereld met een grote W. Kinderen en volwas senen komen in aanraking met andere culturen, ze zullen avonturen beleven en ze zul len een beetje wijzer zijn als ze deze dag afsluiten. Het wordt een dag om nooit te vergeten. Op 26 juni van 11.00 tot 18.00 uur. Het thema van de dag is Kinde ren Indianen. Megelsprong Eve nementencentrum is voor deze gelegenheid omgetoverd in een themapark dat tot de verbeelding spreekt. In het Theater wordt genoten van zang en dans en is veel informatie te vinden, op de Plaza is het een drukte van jewel ste rond de exotische hapjes, drankjes en de frietkraam en in de Valley vindt het spektakel plaats. De Gallery is een lust voor het kunstminnend oog en op de Bazar wordt levendig handel gedreven. Kom kijken, luisteren, spelen en genieten om tegelijkertijd het kin dertehuis Hogar Esperanza in Chili te steunen dat SOS Meerlo- Wanssum voor drie jaar heeft geadopteerd. In het Theater is het volop genieten van optredens. De fanfa res én koren van de dorpen van Meerlo-Wanssum geven een con cert, gevolgd door de rap voor het rechten van het kind, 'Kom op sta op!' door Jimmy (9), Job (9) en Teun (23). Centro Cultural Senze- van toneelvereniging Ernst „q, Humor uit Swolgen en troi dour Luuk, met accordeon fluit. In de Gallery is het kunst de klok slaat. De landelijke q an(j sitie LATLAB is te bewondenf hun aluminium airstreamers, Baltussen toont vier meter I beelden die zijn geïnspireeri de Paaseilandbeelden en hij j demonstraties kunstsmei Marijn Poels toont een compi j!en van opnamen van 'The battl Camelot' en Mieke van toont haar speciaal voor Het levend schaakspel vergt veel voorbereidingen la geeft een indrukwekkende Capoeiera-show te zien, een mix van Braziliaans vechten en dan sen. Er is lichaamspercussie, Boli viaanse muzikanten en Slamm Jamm, Braziliaans spektakel met zang en dans. Lokaal talent is te bewonderen in optredens van de Stardancers uit Meerio en Vocalg- roup Avolon uit Arcen. Tussen de optredens door is het tijd om de informatiestands te bezoeken, de Indianenpoppen te bewonderen en een lootje te kopen bij de tom bola. In de Valley zijn de spectaculai re onderdelen te vinden. Er zijn indianenwigwams (tipi's) waarin kinderworkshops worden gege ven, op gezette tijden vindt een rodeodemonstratie plaats met echte paarden en koeien en er is een levend schaakspel waarin burgemeester Joep Hahn en pas toor Ruud Verheggen elkaar met Indianen en Cowboys als schaak stukken te lijf gaan. De kerk tegen de staat, dat is een historisch gevecht. Handboogschietvereni ging 't Trefpunt geeft demonstra ties en zelf proberen kan natuur lijk ook. Scouting de Meulenberg bouwt er tipi's van hout en ieder een kan een kijkje nemen in een echter Western vesting. WERELDPRIMEUR Op de Plaza kunnen de mensen met een protesterende maag terecht. Er zijn de meest uiteenlo pende hapjes en drankjes te ver krijgen. Exotisch of gewoon een frietje, het kan allemaal. De wereldprimeur van Mongozo: kokosbier is er eveneens te vin den. Yatiyana (Boliviaanse muzi kanten) en tangodemonstraties zorgen voor het nodige kijk- en luisterplezier. En tussen de bedrij ven door acteren en spelen leden Meerlo-Wanssum gemaakte lx 'de Indianenkoningin'. Ti £XtI Broers, exposeert haar schild en achter het raam tussen bomen en recent werk van Ra Schumacher, keramist is evem te bewonderen. Om 15.00 ui de Gallery het middelpunt als vijf parachutisten landen op bierviltje! Over kunst ges ken. In de Bazar wordt levendigi del gedreven. Er is van alle koop en organisaties zoals Au sty International en Plan Ne land geven informatie over activiteiten. Dit alles wordt vi vendigd door optredens Ddun-Doun en Yatiyana. dien toont Synthese hoe het naamse voetbalspel moet woi gespeeld. Kortom, het is niet te beschrijven wat er allei te bekijken, beluisteren beproeven is. De enige ma om werkelijk te weten waai over gaat is om het te belt Kom naar het Wereldfestival, 26 juni van 11.00 tot 18.00 het Megelsprong Evenemt juj] Centrum in Meerio. was Een elka een ruin beb poo een D wor fees inee bezi k ent jes. bij c in v 'van wer nog met Wervingsactie Peel en Maas op Wereldfestival SOS Net als vorig jaar is nieuws blad Peel en Maas weer van de partij op het Wereldfestival van SOS Meerlo-Wanssum. In een stand op het terrein van Megel sprong Evenementen Centrum zijn de medewerkers van Peel en Maas op zondag 26 juni druk bezig met het promoten van het nieuwsblad en het wer ven van nieuwe abonnees. Ook dit jaar zet Peel en Maas een ballonnenwedstrijd op touw. Kinderen kunnen bij de stand een ballon ophalen en maken kans op enkele prachtige prijzen die door het nieuwsblad beschikbaar wor den gesteld. Natuurlijk gaan de prijzen naar de 'eigenaren' van de ballonnen die de langste afstand afleggen. Dus: kom op zondag 26 juni naar de stand van Peel en Maas! Tijdens het Wereldfestival houdt Peel en Maas ook een speciale actie om nieuwe abonnees te wer ven. Mensen die zich tijdens het Wereldfestival aanmelden als abonnee van Peel en Maas, krijgen het nieuwsblad de rest van het jaar voor slechts 7,50 euro wekelijks in de bus. Maar dat is nog niet alles: nieuwe abonnees krijgen niet alleen korting, ze krijgen ook de nieuwe fietsroute, die onlangs door de Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum werd gepresen teerd, cadeau. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan stelde de heemkundevereniging een 32 pagina's tellende fietsroute samen die voert langs vijftig markante religieuze, historische en geografi sche objecten in de gemeente. Het boekje kost 4 euro, maar nieuwe abonnees krijgen het boekje gratis. Deze actie geldt alleen op zondag 26 juni. Nieuwe abonnees dienen zich persoonlijk aan te melden bij de stand van Peel en Maas. Juul Baltussen bij het grootste Paaseilandbeeld dat hij heeft gemaakt (foto: Karlijn Surminski) den. Hij zag het graag: de dorps smid die in zijn zwarte handen en zware hamer torste en daarmee het gloeiend rode ijzer bewerkte. Hij raakte al snel in de ban van de combinatie ijzer, hamer en vuur. Bij de plaatselijke smid op een steenworp van zijn ouderlijk huis werd hij kind aan huis. Hij zag hoe de weinig spraakzame smid met volle overgave het gloeiend ijzer platsloeg op het aambeeld, hoe hoefijzers werden gevormd en andere gebruiksmaterialen werden vervaardigd als schoppen en schoffels. Op zijn twaalfde stak hij zijn eerste leermeester al vaak de helpende hand toe. Juul Baltus sen was vijftien toen hij in een schuur achter het huis van zijn ouders voor het eerste zijn eigen smidsvuur ontstak. Al zijn vrije tijd ging op aan smeden, aan experimenteren. Twee jaar lang was hij in de leer bij Cees Cle ment in Vught. De beste kunst smid van Nederland, is de stellige overtuiging van de Brabantse kunstnaar. Baltussen maakte van zijn hobby zijn beroep. Voor velen een droom. Voor Baltussen is die droom werkelijkheid geworden. Zijn professionele smederij buiten het dorp Wester beek is zijn tweede huis. Kunstsmid Juul Baltussen uit Westerbeek is een meester op het gebied van het kunstsmeden van ijzer. Van kleine subtiele kunst werken tot en met mammoetbeel- den die een grote gelijkenis heb ben met de bijzondere beelden op het Paaseiland (Chili). Over ijzer en metalen hoef je de Wes terbeekse kunstenaar niets meer wijs te maken. Hij kan er bij wijze van spreken mee lezen en schrij ven. De robuuste Brabanter kent de geheimen van het weerbarstig materiaal dat hij in een oogwenk kan veranderen in de vormen die hij voor ogen heeft. Goed beschouwd zijn er wat dat betreft geen grenzen voor kunstsmid Bal tussen. In de loop der jaren heb ben zijn handen met behulp van vuur, hamer en aambeeld de meest uiteenlopende objecten, attributen en voorwerpen voort gebracht. Op talloze exposities en kunstmarkten hebben bezoekers reeds kennis gemaakt met het abs tracte en realistische werk van Juul Baltussen door wiens aderen kennelijk een legering van vloei baar staal en ijzer stroomt. Zijn passie voor het keiharde materiaal kent geen grenzen. Juul Baltussen heeft zich ook de hoogwaardige techniek van het damastsmeden eigen gemaakt. Slechts enkelen in ons land beheersen deze speciale manier van smeden. Met de oude technie ken die teloor dreigen te gaan, creëert hij bijzondere effecten in het ijzer.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 24