e Schatten an de rote Kerk In boekvorm Solfestival spektakel een kleurrijk itageweeg foor Slowaakse iegeleiders ildebroeders lemen bezit an Overloon Ultra Day, de perfecte daglens Voetdeskundige bij Van de Ven Schoenen Ingezonden Scandinavisch wandelen Summer Fun Horse Show in Wanroy Van de Kamp stopt met Goed Idee TAXATIES Maro Kantoormeubelen krijgt groter magazijn BEZORGEN? Gunhoek V\De Hoveniers lïï J J Boerenmarkt EN MAAS n de week van 27 juni tot en Iet 1 juli bezoeken zes begelei- •s uit Slowakije enkele ateliers De Wendel in Noord- (mburg. Dit bezoek vindt plaats ikzij de bemoeienis van de :hting Conaction. Deze stich- bestaande uit (oud-)mede- rkers van De Wendel, onder uit mensen met een ndelijke beperking en hun cte omgeving in Slowakije. Enaction heeft vanaf de hting (al tien jaar geleden) al rse activiteiten georganiseerd |een bijdrage te leveren aan beteren van het welzijn mensen met een verstandelij- leperking in Slowakije. De jacten met cliënten en bege- pers van het dagcentrum in Itubov (een klein plaatsje ten ;den van Bratislava) vormden n tien jaren geleden de basis lor een succesvolle samenwer- pg. Tot op de dag van vandaag deze contacten blijven tan. Zo zijn er regelmatig uit- selingsactiviteiten geweest, parbij óf bestuursleden van fonaction op bezoek gingen in ikije, óf dat medewerkers uit tobov een bezoek brachten aan Ierland. In dat laatste geval rden dan ateliers of woonpro- ^ten van De Wendel bezocht. een jaar geleden werd in jn bespreking met medewerkers van het dagcentrum in Jakubov (Dom Svitanie) duidelijk dat er onder de medewerkers behoefte bestond om voor een langere periode in een atelier van De Wendel te werken. Oftewel, een stageperiode in plaats van de gebruikelijke, vluchtige bezoek jes. Een stage biedt immers meer mogelijkheden om visie en werk wijze in de praktijk mee te maken en zelf toe te passen. In de voorbereiding en het overleg hierover is afgesproken dat de EIM-methode (EIM staat voor Eigen Initiatief Model) cen traal zal staan tijdens deze stage. In de week van 27 juni tot en met 1 juli zullen zes begeleiders uit Jakubov deze stage volgen in Nederland. Na een eendaagse trai ning in de EIM-principes zullen zij vier dagen lang stage lopen in cre atief atelier de Baersdonck in Grubbenvorst en in het textielate- lier van de Pannesjop in Tegelen. Conaction zorgt voor de organisa tie (vervoer, slapen, eten, avond programma, tolken e.d.). Ook voor deze activiteit kan Conaction weer rekenen op de medewer king van collega's van De Wendel. Daarnaast kon voor de uitvoering van dit project -met succes- een beroep gedaan worden op de financiële steun van stichting de Kleierkas uit Venlo. Meer informa tie over Conaction is te vinden op www.wendel.nl/nieuws nu in tegen gereduceerd tarief inder de titel De Schatten Grote Kerk verscheen |peel en Maas vanaf novem- j 1988 een serie van 53 arti- over de Grote Kerk. mensteller van deze artike- was Bernard Kruysen. lysen, amateur-historicus j vooral in de na-oorlogse i tal van gegevens verza- |eld over de Grote Kerk en t name ook over de vele istschatten in deze kerk. In menwerking met oud-jour- ist Gerard Schutte ontstond Iteindefijk een overzicht van t rijkdom, de geschiedenis de kunsthistorie van de e Kerk. samenwerking met het il Historisch Platform Venray jesloten om de artikelen van mard Kruysen in boekvorm uit Een uniek document waarin niet alleen de schatten van de Grote Kerk in beeld worden gebracht. Het is met name de cul tuurhistorische informatie die dit boekwerk tot een bijzonder werk maken. Een boek dat het verleden van Venray én het culturele erf goed dichter bij de mensen brengt. Het boek De Schatten van de Grote Kerk verschijnt op 29 augustus. Het eerste exemplaar zal dan aan Bernard Kruysen over handigd worden. De verkoopprijs van dit boek bedraagt €17,50. Het boek is eveneens bij voorinschrij ving te bestellen. Het kost dan slechts €14,95. Wilt u profiteren van deze aan bieding? Elders in deze krant vindt u een intekenformulier dat u bij Boekhandel van den Munckhof, Grotestraat 68 kunt inleveren. Afgelopen zondag werd in het Brukske, rondom het wijk centrum voor de tweede keer het Solfestival gehouden en vooral ook gevierd. De bedoe ling was, dat het een feestelijk en kleurrijk spektakel zou worden, en dat is de organisa tie zeker gelukt. De weergoden waren het festi val ook welgevallig. Het publiek van in en buiten de wijk stroomde toe. Naast dans en muziek waren en ook nog kraampjes waar men Afrikaanse kunst kon bezichtigen en Turkse gerechten kon nutti gen. De wethouder van cultuurza ken, Mathieu Emonts opende op zijn eigen enthousiaste manier het festival. Hij kondigde ook de eer ste dansgroep aan. Een kleurige salsagroep uit Nijmegen: Salsa Ambiente. Deze in 1986 vanuit de salsadansschool Amanne ontstane showgroep bestaat uit een aantal fanatieke mannen en vrouwen die op erg enthousiaste wijze hun dansen neerzetten. Ze dansen onder meer de merengue, de salsa, de montuno en de socadan- ce. De folkloristische dansen zoals de wals, mazurka en de tumba zitten ook in hun repertoi re. Als laatste stuk nodigde Salsa Ambiente een aantal mensen uit het publiek uit om mee te doen. Dat was erg leuk en ook verras send om te zien hoe mensen in een paar minuten al echt leuke salsa-pasjes kennen. Vervolgens was het de beurt aan IJDI, een bij zonder gezelschap van kleurrijke samenstelling en een aparte muziekstijl. Er worden zelf geschreven berberse teksten gezongen, met Afrikaanse ritmi sche muziek omringd. Dit geheel is dan ook nog beïnvloed door vele musici en vele muziekstijlen, zoals pop, funk, jazz etc. Het is dan ook erg leuk en bijzonder om te horen hoe 'lang zal hij leven' door deze groep gespeeld, klinkt. Zondag was ook de verjaardag van Jos Huys, de voorzitter van wijkcentrum de Kiosk. Hij werd op deze manier geëerd. Kleurrijk hoe 'lang zal hij leven' met een berbers tintje klinkt. Deze erg enthousiaste groep timmert hard aan de weg en brengt binnenkort een cd in eigen beheer uit. Bij een muziekspektakel als dit, hoort ook een Afrikaanse percus sie en dansgroep. De organisatie had hiervoor IDON uitgenodigd. Deze energieke dans- en percus siegroep gaat erg inspirerend te werk. Ondanks het warme weer zetten zij een volledig programma neer, met zeer inspannende dan sen. Geweldig om te zien. Ze had den zichzelf gehuld in origineel Afrikaanse stoffen. Deze stoffen hebben ze meegebracht op hun reis door Afrika. Deze groep ver zorgt voor organisaties, zowel commerciële als non-profit, workshops en teambuildingses sies. Werkgevers in de regio kun nen zich dit ter harte nemen. Het is aan te bevelen deze groep door het bedrijf te laten gaan, dat levert veel inspiratie op. Als laatste was de van oor sprong in Venray ontstane Turkse dansgroep Ay YUbiz aan de beurt. Deze groep bestaat nog niet zo lang en is vooral uit jonge meiden samengesteld. Ze zijn gehuld in kleurrijke gewaden van goede en zware kwaliteit stoffen. Dit was in het warme weer wat minder, maar het hoort bij hun dans. Ze brachten een origineel Turkse dans en dit maakte bij het publiek veel los. We zullen in Venray nog veel van deze groep gaan horen. Hierna bracht een Turks meisje nog een playbackact. Het is geweldig om te zien dat niet alleen meer de in Nederland tradi tionele liedjes van de traditionele kinder- en tienergroepen naar voor worden gebracht, maar dat ook liedjes en artiesten van de Turkse tv worden nagedaan. En zo hoort het ook in een multicul turele samenleving als Venray. Op het eind wist Piet Molmans van het coördinerend comité te verklappen, dat in 2007 weer zo'n kleurrijk spektakel georganiseerd gaat worden. Het Brukske gaat zich hiervoor weer opwerpen. Frans van de Kamp stopt met Goed Idee. Het doek valt dan voor het bedrijf dat sinds 1996 wordt gerund door deze Venraynaar. Goed Idee was eerst gevestigd aan de Plataanstraat op industrie terrein De Brier. Het bedrijf wilde daar graag uitbreiden. Van de Kamp had zijn ogen laten vallen op het naburige pand van Theuws, dat destijds op zoek was naar een nieuwe locatie. De gemeentelijke regelgeving liet dat echter niet toe. Voor Frans van de Kamp restte niets anders dan daar weg te gaan. "Saillant detail is dat ten behoeve van 3W Vastgoed, die een locatie moet hebben voor Leenbakker en Praxis, nu wel het bestemmingsplan gewijzigd kan worden. Destijds kon dat niet", aldus Van de Kamp. Goed Idee week vervolgens uit naar de Stationsweg in Oostrum alwaar de ruimte van het voorma lige Marokkaanse Ontmoetingscentrum en de oude fabriek van Jans Verheggen gebruikt kon worden voor de ver koop van meubelen. Na 1 juli zal Goed Idee worden overgenomen door de nieuwe eigenaars, de gebroeders Vermeulen en Karin van Vegchel van onder andere Parketworld. Tot die tijd moet de winkel van Goed Idee volledig leeg. Frans is al zijn klanten uit de afgelopen jaren dankbaar voor het in hem gestelde vertrouwen. Zondag 26 juni is de laatste verkoopdag. Tussen 12.00 en 17.00 uur kunt nog een keer terecht. Meubelen gaan dan voor de halve prijs weg dus u kunt nog een keer uw slag slaan. Vandaag eens geen zin in mijn bril. Vandaag kiest u voor lenzen. Met Ultra Day daglenzen is mak kelijk af te wisselen. Ultra Day daglenzen bieden een perfect comfort tot aan het einde van de dag op die dagen dat u geen bril wilt dragen. Het frisse en veilige gevoel dat een nieuw helder paar daglenzen geeft zodra je ze inzet is het toppunt van comfort en gemak.'s Avonds worden ze gewoon weggegooid. Geen reini ging nodig, geen bewaarvloeistof nodig. Zo makkelijk is dat. Ultra Day daglenzen zijn zachte lenzen van topkwaliteit en verrassend voordelig. Wanneer u zin hebt in een dagje zonder bril, of een weekend daglenzen in plaats van uw huidige contactlenzen, maak dan gebruik van de kennismakin gaanbieding van Verhoeven Optiek in Venray. Test gratis de Ultra Day lenzen en als ze je beval len heb je voortaan een ideaal alternatief voor een helder en comfortabel zicht tijdens vakan ties, sporten, weekenden uit etc. Ultra Day daglenzen zijn verkrijg baar per 15, 30 of 90 lenzen in een verpakking. Ontdek het gemak en de vrijheid van Ultra Day daglenzen. Maak nu een afspraak of loop gewoon binnen bij Verhoeven Optiek, tel. (0478)582409. 1200 gildebroeders - en namen afgelopen zondag van Overloon. Met vliegend en slaande trom waren van dertig gilden Overloon gekomen om eikaars krachten te meten op diverse wedstrijdonderdelen. Na een optocht door het dorp start ten de wedstrijden in vendelen, trommen, geweer- en kruisboog- schieten en het standaardrijden. Een voetdeskundige brengt op woensdag 29 juni een bezoek aan Van de Ven Schoenen aan de Bleek 13-15 in Venray. Er wordt deze dag gratis een voetafdruk gemaakt en tekst en uitleg gege ven over de werking van de Vibrionveer, een nieuwe Zweedse uitvinding De Vibrionveer is een vervangings middel van de klassieke steun zool. In tegenstelling tot de tradi tionele steunzool, die vaak hard en statisch is, heeft de Vibrionveer een verende wer king. Deze activeert de spieren en de bloedsomloop. Het dagelijks elastisch verend op natuurlijke wijze lopen zonder vermoeidheid of pijnlijke voeten wordt hierdoor bevorderd. Met name in Duitsland en Amerika heeft de Vibrionveer grote opgang gemaakt onder men sen met voetklachten en de daar uit voortvloeiende rugklachten. De veer verbetert op buigzame wijze de stand en de holling van de voet. De gevoelige voorvoet wordt extra door verende kupo- len ondersteund en de voet kan weer natuurlijk afrollen. De pijn neemt door deze behandeling af en spieren en banden worden weer krachtiger. Ook wordt door het verende effect bij iedere stap de totale voetvlakte gemasseerd, wat een goede doorbloeding bevordert. Bijkomend voordeel van de Fussgold Vibrionveer is het handzame formaat; de Zweedse vinding past in bijna alle mode schoenen. Mensen met voetklach ten en uiteraard ook belangstel lenden kunne zich uitvoering laten informeren over deze Zweedse uitvinding. Het advies van de specialist is kosteloos. Wel is het zaak van te voren een afspraak te maken. Van de Ven Schoenen is bereikbaar via tel. (0478)580077. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray dingsmogelijkheden. Maro Kantoormeubelen bv, ont wikkelt, produceert en distribu eert een uitgebreid assortiment kantoormeubilair. In de eigen regio verzorgt Maro de verkoop zelf en voor wat betreft de ver koop buiten de regio (geheel Nederland) is gekozen voor een geselecteerd dealernetwerk van professionele kantoor-en project- inrichters. De organisatie telt 10 enthou siaste en gedreven medewerkers. Door de relatief kleine omvang van onze organisatie is Maro zeer flexibel en slagvaardig. Afgelopen jaar nog werd de ondernemers geest van de Venrayse Maarten Schenk en Rob Versteegen beloond met het winnen van de de Ondernemersprijs Land van Cuijk en Noord-Limburg. Vanwege de verhuizing start Maro een unieke magazijn uitver koop. Meer hierover elders in dit blad in de advertentie van Maro. Meer informatie over het 10- jarig jubileum zal na de zomerva kantie bekend worden gemaakt. U vindt Maro op het industrieter rein De Flammert 1201, in Bergen (bij de grote groene bureaustoel). Kijk voor meer informatie www.maro-bergen.nl www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Maro kantoormeubelen bestaat dit jaar tien jaar. Het bedrijf is de laatste jaren bij zonder succesvol getuige het feit dat het magazijn dat twee jaar geleden in gebruik is genomen nu reeds te klein is. ook voor üw tuin Om aan de sterke vraag naar producten en diensten te kunnen blijven voldoen wordt verhuisd naar een nieuw magazijn in Bergen. Dat magazijn wordt 3500 m2 groot met eventuele uitbrei- Donderdag 23 juni 2005 - Pagina 11 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Gemeentelijke treurnis Elke rechtgeaarde Venraynaar die deze week de krant open sloeg, is ongetwijfeld het schaam rood naar de wangen gestegen bij het lezen van zoveel treurnis rond ons gemeentebestuur. Enkele berichten op een rijtje gezet: "Wethouder Heidens niet op dreef. Heidens toont opnieuw aan over weinig kennis van zaken te beschikken". De man die nota bene over onze centen waakt! "Ergernis over absentie Waals", kopt een ander bericht. De burge meester verkiest op vakantie te gaan in plaats van politieke ver antwoording af te leggen aan de raad. "Smakt in rep en roer". Bewoners voelen zich overvallen door uitlatingen van burgemees ter Waals. Wethouder Theunissen reageert venijnig: Waals had zijn kop moeten houden". Wat zullen dat gezellige collegevergaderin gen zijn daar in het gemeentehuis. Een volgend bericht meldt ons dat de WD de lange schorsingen hekelt tijdens de raadsvergaderin gen en spreekt van achterkamer tjespolitiek. Een andere kop luidt "Kritiek op forse toename van stuwmeer van investeringen". In één jaar een toename van liefst 70%. Volgend bericht: "Presentatieavonden van gemeen te slaapverwekkend", aldus de CDA-fractie. En als klap op de vuurpijl: "Raad is lomp gedrag van Waals beu". "Burgemeester krijgt laatste waar schuwing". Door de raad wordt dit aangemerkt als een motie van afkeuring, maar dat wordt door Waals afgedaan als "een staaltje van onparlementair handelen". Inderdaad, een gezellige boel in dat voormalige klooster. Wat een ellende en treurnis. Zou dat mede de oorzaak kunnen zijn van het toegenomen ziekteverzuim onder het ambtenarenkorps waar de krant melding van maakt? "Het college kan wel wat goede PR gebruiken", zo merkte commissie lid Kroft van de PvdA op. Dat lijkt me wel het minste wat er moet gebeuren, alhoewel ik twijfel of het nog zal helpen. Want eenmaal het respect van de burgers ver speeld, moet er heel wat gebeu ren om dat weer terug te winnen. Twan van Els, Venray De zomer barst weer los. Nederland gaat massaal in de tuin werken, auto's wassen, fietsen, skeeleren, lijnen, sporten, wandelen, op vakan tie maar vooral Scandinavisch wandelen (nor- die walking). Bewegen is een eerste levens behoefte waar het in deze moder ne maatschappij vaak aan ont breekt. Zittend naar het werk, zitten op het werk, zitten na het werk, zitten op vergaderingen, school of cursus en ga zo maar door. Voldoende bewegen is belangrijk voor onze gezondheid: het vertraagt botontkalking, ver laagt de bloeddruk, vermindert kans op ouderdomssuiker, ver mindert depressies. Ondanks al onze goede voornemens blijkt het toch niet makkelijk deze ook waar te maken. Zij kunnen u een steuntje in de rug geven door onder leiding van een fysiothera peut te wandelen op een nieuwe sportieve attractieve manier. Scandinavisch wandelen is een sportieve manier van wandelen met twee langlaufstokken waarbij het gebruik van de stokken leidt tot een 20 tot 40 procent hoger energieverbruik en bij gelijke snelheid een hartslagverhoging van vijf tot zeventien slagen per minuut. i Verdere voordelen: training van i het hele lichaam, nauwelijks kans op blessures, kan tot op hoge leef- l tijd beoefend worden, in groeps- I verband gezellig, snel te leren. Er wordt gewerkt in groepen tot twaalf personen. Een uur per week. Er zijn groepen overdag, 's avonds en op zaterdagochtend. Op 25 juni bestaat de mogelijk heid om kennis te maken met Scandinavisch wandelen. Van 9 00 tot 10.15 uur bent u welkom 1 bij Praktijk Fysiotherapeuten aan 1 de Eindstraat 32. Prijs 6,00 pp inclusief gebruik stokken (gaarne vooraf telefonisch opgeven ivm aantal stokken Voor meer informatie: Fysio/Bewegen op Maat, 1 Eindstraat 32 Venray, tel: 550255, E-mail: Fysiother.eindstraat@het- net.nl Op zaterdagmorgen 2 juli om 10 uur is het zover: het KNHS Centrum in Wanroy huisvest de eerste Summer Fun Horse Show. Deze beurs voor aUe paardenliefhebbers laat bijna alle van aspecten van de paardenhobby zien door middel van een heel afwisselend programma. In maar liefst vier rijringen zijn zaterdag en zondag van 10-18 uur de hele tijd paarden en pony's aan het werk te zien. Ook uniek is het gratis parke ren en een entree van slechts 4 per persoon. De Summer Fun Horse Show biedt de bezoekers een heel afwis selend programma. Er zijn wed strijdenen demonstraties, clinics en lezingen. Zowel zaterdag als zondag zal er een clickertraining voor paarden te zien zijn, en onder andere zullen Quarterhorses, Criollo's, Rocky Dit jaar is de Week van het Platteland van 23 tot en met 26 juni. De aftrap voor deze week is donderdag 23 juni in Merselo waar de schoolkinderen allen een appel en melk ontvangen. Op vrij dag 24 juni is er een ontbijt geor ganiseerd voor bestuursleden, politici en ambtenaren uit de noordelijke helft van de provin cie. Dit ontbijt wordt genuttigd op het bedrijfsterrein van de fami lie Laarakkers te Well. Zaterdag 25 juni wordt er voor het publiek een boerenmarkt gehouden. Deze markt is opgesteld op de Grote Markt in Venray. Tijdens deze markt bieden lokale agrarisch ondernemers producten aan die op het eigen bedrijf geprodu ceerd zijn. Verder is er een door de Agrarische Jongeren ingerichte dierenhoek aanwezig. De markt begint om 12.00 uur en eindigt om 17.00 uur. Mountain Horses en de NRPS demonstraties geven, er komt een cursus backpacking van de NVVR en de IJslanders laten zien hier je een paard voorbrengt bij een keu ring aan de hand. In een van de zalen wordt een lezing over rug problemen en kreupelheid gege ven. In de Havens/Paarden Hal zullen de diverse paarden- en ponyrassen vertegenwoordigd zijn en de stamboeken en vereni gingen geven hier informatie over hun favoriete ras. Behalve de eer der genoemde rassen zijn er ook Tinkers, een Spotted Saddle Horse, uiteraard een KWPN'er, mini paardjes en Fjorden te zien, en er komen er nog meer. De Shetlandpony's zullen op zondag een dressuur-, spring- en men wedstrijd houden, en sluiten af met een hele spectaculaire trai ning van het Shetland Pony Grand National team. Op zaterdag en zondag organiseert de Nederlandse Tennessee Walking Horse Associatie haar eerste (open) Nederlandse kampioen schappen op de ovaalbaan op het grasveld. Dit programma wordt nog ver der aangevuld, maar dat houdt het spannend. De bezoekers kunnen in het beursgedeelte ook op koopjesjacht bij de diverse stand houders. En wil je informatie over paardenvoer, kleding, paardent railers, speciale rijbeugels of men nen dan kun je het beste terecht in de grote tent en het tenten dorp, waar ook de dameszadelma ker, Litouwse houtsnijwerker en de mobiele zadelmaker te vinden zijn. De kinderen kunnen behalve een kleurplaat maken en inleve ren voor leuke prijzen, ook pony rijden en op zondag is er zelfs een echte striptekenaar, Arjen Vriezenkolk, die een cursus 'Pony- Tekenen' geeft. De route naar de Summer Fun Horse Show in het KNHS Centrum in Wanroy wordt vanaf de snelweg A73 door mid del van pijlen aangegeven.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11