asisscholen protesteren tegen bezuinigingen Ergernis over absentie Waals Politiek verwerpt bezuiniging onderwijsbegeleiding 20% KORTING ccewew fethouder Heidens liet op dreef OP ALLES* Muziekkorpsen raken in de knel OPHEFFINGSUITVERKOOP Julicher Meijer Toename ziekteverzuim gemeentehuis MAN WOMAN OPRUIMING - PagkL EN MAAS Donderdag 16 juni 2005 - Pagina 3 rlingeti van groep 1 en 2A van De Kruudwis bekijken bun dichtgeplakte raam Verschillende basisscholen n Venray protesteren deze eek tegen de voorgenomen cuiniging van 100.000 euro pr de gemeente Venray op schoolbegeleidingdienst. spandoeken op school 1 het protest kracht bijge- |Door nieuwe wetgeving zijn enten niet meer verplicht de ^begeleidingsdienst (BCO) ïbsidiëren. Deze dienst helpt imdersteunt scholen bij leerlin- :org. In het zgn. BANS- lord is landelijk is afgespro- dat gemeenten de huidige :ieningen in stand houden, gezamenlijke gemeenten in ird- en Midden-Limburg heb- dit besloten te doen, met uit- lering van de gemeente ly. Als enige gemeente in te regio zal de gemeente daadwerkelijk stoppen :tdeze subsidie. De gemeente tuinigt hiermee 100.000 euro, i bedrag dat het Venrayse basis- Ierwijs nodig heeft om de zorg i de schoolbegeleidingsdienst in te kunnen kopen. De gemeente wil al per 1 janu ari 2006 of 1 augustus 2006 stop pen met deze subsidie en deze in twee jaar doen afbouwen. Dat bleek vorige week donderdag tij dens de vergadering van de raads commissie Maatschappelijke Diensten. Ongeveer 70 personen uit het primair onderwijs hebben deze vergadering bezocht. Algemeen directeur Yvonne Raaymakers van SPOV, het over koepelend schoolbestuur van de basisscholen in Venray, maakte daar gebruik van haar spreek recht. Het afbouwen van dezë subsidie heeft rampzalige gevol gen. Veel kinderen met proble men kunnen straks niet meer geholpen worden. Daardoor neemt het risico toe dat deze kin deren later vroegtijdig de school zullen verlaten en ontsporen", aldus Raaymakers. Ook de com missieleden waren negatief over de voorgenomen bezuinigingen en besloten werd om dit bezuini gingsvoorstel op de raadsvergade ring van 28 juni te agenderen. De gevolgen voor de scholen Het was woensdag een traaie avond voor wethouder J^ens (CDA). Ondanks de ïndersteuning van acht amb- enaren op de tribune verliep Ide commissievergadering jWMiddelen nogal stroef. Heidens toonde opnieuw aan over weinig kennis van zaken te beschikken. 'Dat weet ik niet", "ik heb de eksten niet bij de hand", "die Êgevens heb ik niet paraat", "ik noet nakijken waar het staat". Met deze reacties probeerde Heidens zich een weg te banen door de opmerkingen en vragen lj; Bn de commissieleden. Soms «ren deze nogal gedetailleerd, to dan is er voor de portefeuille- 1 :r van financiën en economi- zaken helemaal geen houden toeer aan. Met veel woorden komt Heidens dan niet verder dan «t algemeenheden waar nie- id iets aan heeft. Zo ook bij de itwoording over de begro- ipassing. Dat was voor voorzitter Bert linskens het sein om in te grijpen lfrwijl Heidens halverwege zijn p «laas was. "Dit heeft zo geen zin. jtK kstel voor dat de vragen die nog Vnstaan schriftelijk beant woord worden", zei Linskens die daarmee Heidens uit zijn 'lijden' ttloste "Dat vind ik een goed Laten we het zomaar doen", Ageerde de opgeluchte wethou- Maar ook over meer beleidsma- zaken konden de commissie leden amper in discussie komen met de portefeuillehouder. Omdat Heidens kennis en ook een visie ontbeert. En dat wekte irritaties. Piet Kroft (PvdA) wilde meer weten over de visie die in de maak is over samenwerking met andere overheden. René Francken (WD) vroeg naar het organisatiebreed kwaliteitssys teem. Volgens de tekst in de jaar rekening zou de gemeente hier over beschikken. De WD'er wist dat dit niet het geval was^n vroeg om opheldering. Maar Heidens draaide er telkens omheen en liep uiteindelijk vast. Gemeentes ecretaris Lucassen moest er uit eindelijk aan te pas komen om te bekennen dat e^ inderdaad géén kwaliteitssysteem is. Francken mocht de conclusie trekken dat hij toch gelijk had terwijl Kroft met 'onbevredigende antwoor den' achter bleef. "Ik heb het alleen over teksten die in de boe ken staan. Dat is het enige", zei de PvdA'er vol onbegrip. boxmeer t?.annannux)e, jeans and casual wear foe men venray casual wear for men Bleek 82 Uenray Tel, (0478) 512 308 Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray zijn enorm. De bezuiniging bete kent 40% minder onderzoeksuren voor kinderen die een specifieke begeleiding nodig hebben. Dit ter wijl de onderzoekstijden toch al beperkt zijn; 40% minder hulp en ondersteuning voor de kinderen met specifieke problemen en hun leerkrachten in de groep; 40% minder consultatie-uren voor de interne schoolbegeleiders. Raaymakers: "De zorgstructuur die in al die jaren met zoveel ener gie, zorgvuldigheid, tijd en geld - gemeentegeld- is opgebouwd komt onder druk te staan. Je kunt kinderen niet meer goed diagnos ticeren wat zo dringend nodig is, de scholen zullen hierdoor min der in staat zijn om kinderen ade quaat in de basisschool te begelei den. Welgestelde ouders kunnen zelf onderzoek regelen en beta len. minder draagkrachtigen niet. Een en ander leidt tot kwaliteits verlies van de zorg. Kinderen zul len niet adequaat begeleid wor den. We zullen eerder moeten gaan verwijzen waardoor de groei van basisschool voor bijzonder onderwijs Focus en het speciaal onderwijs zal toenemen. Dit alles kan niet. We hebben nu een uiter ste inspanning gedaan dit college- besluit te voorkomen. De gemeenteraad kan deze bezuini ging nog terugdraaien. Dit mede gezien de grote gevolgen die dit heeft ook voor het toekomstige jeugdbeleid". ACTIE "In 2003 is al een collegebesluit gevallen in opdracht van de gemeenteraad die opdracht gaf tot deze bezuiniging", reageert Henk Brakél, directeur van Openbare Basisschool De Landweert. "Met het terugschui ven naar de gemeenteraad heb ben wij de eerste slag gewonnen, maar we zijn er nog niet, want ook de raad moet doordrongen worden van dit slechte beleid dat lijnrecht ingaat tegen het eigen jeugdbeleid. Wij moeten dus in actie komen! Voor de komende weken hebben we een drietal acties in petto. Allereerst worden er bij alle scholen spandoeken opgehangen. Daarnaast gaan straks wij de ouders vragen om massaal de gemeente te bellen en te mailen met verontruste vragen ten aan zien van zorg in de scholen. Dat zal waarschijnlijk op dinsdag 21 juni zijn. En op de dag van de raadsvergadering, dinsdag 28 juni, maar ook al op de dag ervoor, wil len we met kinderen van alle scholen het gemeentehuis bezoe ken. Drie groepen per school in continurooster van 's morgens tot eind van de dag. Het gemeente huis zal de gehele dag dus de excursieplaats van de kinderen zijn. De kinderen krijgen vari te voren uitgelegd wat de bezuini ging inhoudt en dat je in onze democratie je mening mag geven. Vervolgens schrijven ze brieven en maken tekeningen met hun mening die op de bewuste dins dag door henzelf of schoolgeno- ten bezorgd worden." De eerste affiches en spandoeken zijn inmiddels opgehangen: 'Leerlingenzorg gezamenlijke zorg!', 'BCO houden zo', en 'Sondur BCO wort het so! De negen fanfares en har monieën in de gemeente Venray hebben steeds meer moeite het hoofd boven water te houden. Door de alsmaar stijgende kosten van de muzie kopleiding, haken steeds meer jonge leden af. De federatie van Muziekgezelschappen maakt zich zorgen over het voortbestaan. Toon Tielen uit Ysselsteyn is secretaris van de federatie. Hij maakte donderdag bij de commis sie Maatschappelijke Diensten gebruik van het spreekrecht om de problematiek onder de aan dacht te brengen van de politiek. De opleiding van een muzikant duurt gemiddeld negen jaar. Het meeste geld gaat op aan de muziekschool. Het behalen van achtereenvolgens het IVM en de diploma's A tot en met D kost in totaal 3.225 euro. Het lidmaat schap van de muziekvereniging en afschrijving en onderhoud van het instrument kost over negen jaar 2.275 euro. De totale negenja rige opleiding vergt een bedrag van 5.500 euro. De federatie maakt zich zorgen over de snel stijgende tarieven bij de muziekschool, die tegenwoor dig onderdeel is van kunstencen trum Jerusalem. De muziekkorp sen constateren dat veel ouders deze hoge kosten niet meer kun nen opbrengen en ze zien dan ook een duidelijke afname van jonge muzikanten. Ook de subsi die van de gemeente blijft achter. De fanfares en harmonieën krij gen een vast bedrag per lid dat geen gelijke tred houdt met de sterk stijgende kosten. Exploitatie- en opleidingskosten vallen niet onder de subsidie. Tielen verklaarde dat de muziekgezelschappen, om het dure kunstencentrum te ontlo pen, op zoek zijn naar alternatie ven om de muziekopleiding zelf ter hand te nemen. Het verzoek is daarom de gemeentelijk subsidie niet meer aan het kunstencen trum over te maken maar rechtst reeks naar de verenigingen. Zodat het geld ook daadwerkelijk aan de hafa-opleiding besteed wordt. Tielen zei dat het niet de bedoe ling is de muziekschool helemaal buitenspel te zetten. Tineke Lamers (Samenwerking) verduidelijkte later in de commis sievergadering dat de opleiding bij de muziekschool niet altijd aansluit bij de wensen van de ver enigingen. "De opleiding bij fanfa res en harmonieën is anders dan bij de muziekschool. Als de subsi die teruggaat naar de muziekge zelschappen dan kunnen ze hun eigen opleiding verzorgen." Martin Leenders (CDA) wees erop dat de subsidie voor de muziekop leidingen beter gelabeld kan wor den voor alleen de muziekschool. Zodat het niet in de grote pot van het kunstencentrum verdwijnt. "Dan komt de subsidie ook terecht waarvoor het bedoeld is." Wethouder Emonts (PvdA) liet doorschemeren er niet voor te voelen 'gelabelde subsidies' aan het kunstencentrum te verstrek ken. Ook het alternatief om de subsidie over te hevelen naar de muziekkorpsen, vond geen Emonts geen goed idee. "Want dan gaan we weer andere instel lingen subsidiëren. Het kunsten centrum is niet van mindere kwa liteit. Als fanfares en harmonieën zelf willen gaan opleiden dan is dat hun eigen keuze." Tielen vreest dat bij de huidige ontwikkeling de muziekkorpsen op termijn zullen doodbloeien. De negen Venrayse muziekvereni gingen tellen samen duizend leden in de meest uiteenlopende leeftijdscategorieën. De korpsen nemen een prominente maat schappelijke plaats in het eigen dorp en de gemeente in door het opluisteren van vele activiteiten en het geven van serenades en concerten. De muziekkorpsen horen van oudsher tot de cultuur van de regio. De federatie zou het ook toejuichen als de basisscho len meer aandacht zouden schen ken aan de culturele en muzikale vorming. Na een jarenlange dalende tendens is het ziekteverzuim op het gemeentehuis weer toe genomen: van 3,6 naar 5 pro cent. Vooral in het vierde kwartaal van 2004 was het ziekteverzuim hoog met 7,2 procent. De afdeling Open bare Ruimte spande de kroon met liefst 15,1 procent. In de commissie Middelen doemde de vraag op of de reorga nisatie, de kanteling vond plaats op 17 mei 2004, wellicht de oor zaak was. De toename bleek voor al veroorzaakt te zijn door langdu rige ziektegevallen. Op 1 januari 2005 waren er nog acht mede werkers ziek die al langer dan 42 dagen verzuimden. Vijftien lang durige ziektegevallen waren voor die datum al beëindigd. Richard de la Roy (Lokaal Aktief) vond dat het ziektever zuim een 'omgekeerde kanteling' moest maken. "De stijging van het verzuim baart zorgen", zeiden René Francken (WD) en Piet Kroft (PvdA). Joos Linskens (CDA) vroeg aandacht voor de hoge meldingsfrequentie. Want 42 ambtenaren hebben zich vorig jaar vier keer of meer - weliswaar meestal kortdurend - ziek gemeld. "Dit betreft vijftien procent van het aantal medewerkers. Worden er maatregelen genomen", wilde de CDA'er weten. Gemeentesecretaris Lucassen zei dat het ziekteverzuim 'een belangrijk aandachtspunt' is. Hij verklaarde dat slechts een klein gedeelte rechtstreeks verband houdt met het werk. De voor naamste werkgerelateerde oorza ken zijn: slechte arbeidsverhou dingen, hoge werkdruk en RSI-klachten. Kroft (PvdA): "College kan wel wat goede pr gebruiken" De commissieleden reageer den geïrriteerd dat burge meester Waals niet aanwezig was bij de commissievergade ringen waarin de jaarversla gen en de voorjaarsnota behandeld werden. Omdat Waals vanwege vakantie ook ontbreekt in de komende raadsvergadering kan hij geen politieke verantwoording afleggen over het burgerjaar verslag. Bij het burgerjaarverslag, een wettelijke verplichting van de burgemeester, heeft Waals er zich snel vanaf gemaakt. René Francken (WD) constateerde in de commissie Middelen dat Waals 'helaas wederom verhinderd is'. Ook Toon Loonen (CDA) wilde weten waarom de burgemeester er niet was. Eerder in de commissie Stedelijk Beheer, waar Waals' deelportefeuille openbare orde en veiligheid aan de orde kwam, liet de burgemeester verstek gaan. Voorzitter Bert Linskens reageerde dat Waals niet uitgeno digd was omdat hij eerder had aangegeven verhinderd te zijn. "Wethouder Heidens zal alle vra gen zo maximaal mogelijk beant woorden", zei Linskens. Maar daar kwam weinig van terecht. De commissie uitte kri tiek op het voorwoord van Waals in het burgerjaarverslag. Daarin haalt hij uit naar commerciële bureaus die eerst zijn verslag afkraken om vervolgens hun dien sten aan te bieden om het beter te doen. Piet Kroft (PvdA) sprak van badinerende opmerkingen. Waals verklaart ook dat hij wei nig zin heeft om een verslag te schrijven omdat hij niet alléén maar het voltallige college verant woordelijk is voor het gevoerde bestuur. "Ik ben hier niet gelukkig mee", zei Kroft. 'Waarom doet hij het dan niet met het hele college. Als hij een burgerjaarverslag maakt, moet hij het ook goed doen. Vooral als verantwoording naar buiten toe. Want het college kan wel wat goede pr gebruiken." Ook CDA en WD uitten kritiek. Wethouder Heidens (CDA) wilde zich er niet aan branden. "Ik laat de opmerkingen maar voor wat te zijn." Gemeentesecretaris Lucassen ging er evenmin op in. "Ik stel voor dit in een overleg met Waals aan de orde te stellen." Het burgerjaarverslag behandel de summer drie onderwerpen: klachtenafhandeling, kwaliteit van de gemeentelijke dienstverle ning en contact met burgers. Francken (WD) wees erop dat de gemeentelijke dienstverlening veel meer is dan alléén de afdeling Publieksdiensten. Waals beschrijft een al eerder gepubliceerd onder zoek van eind 2004. "Er zijn ook andere manieren om de kwaliteit te meten", zei de WD'er. "Zoals, hoe zit het met de beantwoording van brieven, hoe verlopen de aan vragen bij Bouwen en Milieu of wat is het oordeel van de werkge versorganisaties." Kroft (PvdA) wees op het belang van burgerparticipatie. "Dit is ontzettend belangrijk. Er zijn al goede stappen gezet maar we moeten hier nieuwe impulsen aan blijven geven." De aankondiging dat de gemeente de jaarlijkse subsi die van 100.000 euro aan het Begeleidingscentrum voor Onderwijs en Opvoeding (BCO) helemaal afbouwt, zorg de voor nogal wat beroering bij de Venrayse scholen. Bijna honderd onderwijsmensen bevolkten donderdag de publieke tribune bij de com missie Maatschappelijke Diensten. Ze keerden ongetwijfeld met een opgelucht gevoel huiswaarts want alle politieke fracties keur den de voorgenomen besparing af. Yvonne Raaijmakers sprak namens het schoolbestuur SPOV in aan het begin van de commis sievergadering. In een uitvoerig betoog probeerde ze duidelijk te maken dat het college een ver keerd besluit heeft genomen. "Dit heeft desastreuze gevolgen. De kwaliteit van het primair onder wijs wordt ernstig aangetast", zei Raaijmakers die erop wees dat het stopzetten van de subsidie haaks staat op eerdere uitlatingen van wethouder Emonts (PvdA). Ze deed een dringend beroep op de commissieleden de bezuiniging van tafel te halen. Het schrappen van de subsidie voor onderwijsbegeleiding werd bij de voorjaarsnota in 2003 al aangekondigd. Maar er zou eerst een 'verdiepingsonderzoek' plaatsvinden om erachter te komen of de bezuiniging daad werkelijk kan doorgaan. Het colle ge ziet naar aanleiding van dit onderzoek geen enkele reden de bezuiniging terug te draaien. De subsidie aan het BCO zal tot 2008 geleidelijk worden afgebouwd tot nul. Door veranderende wetgeving vervalt de instandhoudingsplicht van onderwijsbegeleiding door de gemeenten die voortaan vrij zijn het geld naar eigen inzicht te besteden. Alhoewel er nog geen alternatief voorhanden is plus de wetenschap dat de bezuinigings maatregel leidt tot aantasting van de kwaliteit van het onderwijs, zet het college toch door. Met als argument dat het onderzoek geen harde feiten heeft opgeleverd over negatieve gevolgen van het wegvallen van onderwijsbegelei ding In het kader van het nieuwe jeugdbeleid wil het college een nieuwe visie ontwikkelen die meer uitgaat van vraaggericht beleid. Dit moet in de plaats komen van de huidige aanbodge- richte subsidiëring. Het BCO wordt deels door het rijk, deels door de gemeenten betaald. Het intrekken van de sub sidie betekent 275 dagdelen min der inzet voor zorg van de basis schoolleerlingen. Dit is bijna een halvering. De begeleiding van het ,BCO richt zich op leerkrachten en op leerlingen die dit extra nodig hebben. Door deze onder steuning weten de Venrayse scho len meer kinderen 'binnenboord' te houden. De instroom naar spe ciaal onderwijs is slechts 2,2 pro cent terwijl het landelijke cijfer op 3,2 procent ligt. Onderwijsbegeleiding werkt pre ventief en het zal op termijn veel menselijk en maatschappelijk leed voorkomen, vermoedt het schoolbestuur. De druk op de scholen zal toe nemen als de kinderen niet meer adequaat geholpen kunnen wor den. Dit leidt tot teleurgestelde ouders en overbelaste en gefrus treerde leerkrachten. "We moeten niet bezuinigingen op zaken die goed preventief wer ken. Vooral bij kinderen niet", zei Elly van Dijck (PvdA). "We gaan niet akkoord met deze bezuini ging. Er moet eerst goed beleid komen." De PvdA stelt voor het maken van nieuwe luchtfoto's, kosten bijna een ton, daarvoor te schrappen uit de voorjaarsnota. Ad Steverink (VVD) wees erop dat 27 van de 29 aangesloten gemeenten de subsidie aan het BCO in standhouden. Venray is een van de twee uitzonderingen. De WD'er erkende dat de nega tieve effecten niet hard te maken zijn. 'We hebben te maken met kinderen. De gevolgen zijn inder daad onmogelijk te bewijzen." Jeanne Hendrix (CDA) vindt dat deze bezuiniging juist de zwakke re leerlingen treft. "Het staat de maximale ontplooiing van kinde ren in de weg die het toch al niet getroffen hebben. De onderwijs begeleiding kan niet gemist wor den. Waarom moet er niets nieuws komen als het oude nog voldoet." Martin Wijnhoven (Samen werking) vond dat deze bezuini ging veel zorgvuldiger tot stand had moeten komen. "Want nieuw beleid ontbreekt nog. Je moet geen oude schoenen weggooien voordat je nieuwe hebt. De leer lingenzorg moet op het huidige niveau blijven. De gemeente is verantwoordelijk voor een goed jeugdbeleid." Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) verzette zich eveneens. "De onderwijsbegeleiding moet gewoon doorlopen. Want het SPOV waarschuwt dat anders alles instort. En daar zitten we niet op te wachten. Iedereen wil toch het allerbeste voor de kinde ren." Wethouder Emonts verklaarde dat ook het college zich zorgen maakt over de kwaliteit van het onderwijs. "Het gaat over mensen en dan zijn de gevolgen van besparingen inderdaad moeilijk te voorspellen." Emonts bleef bij de stelling dat de negatieve gevolgen niet in harde feiten te vangen zijn. "Maar ik beluister dat de commis sie het collegebesluit niet deelt. Dat is reden om hier opnieuw over na te denken. Ik zal de uit komt zo snel mogelijk melden", aldus de wethouder. 'zie voorwaarden in de winkel Hofstraat 5, Venray, Tel. 0478-582828 KOOPAVOND OP VRIJDAG PAUL BROUWER MODE WILHELMINASTRAAT 2-4 VENRAY TELEFOON 0478 510943 WWW PAULBROUWER NL STATE 2Z ART MENSWEAR bdxmeeh I mannenmode, jeans and casual war for men venray i' casual wear for men Bleek 82 Uenray Tel. (0478) 51Z 386 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray "fel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigmgsnieuws tot Uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Ab onnementen 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3