lorpen vóór, wijken tégen >e maakbare samenleving an Odapark Venray Uitslagen referendum Europese Grondwet uur woningonderzoek s overbodig' Nertsenhouderijen lopen vast in procedures Jerusalem krijgt bestemmingsplan Onbezorgd op vakantie met het Rabo TotaalPakket Lasercentrum Venray Rabobank Venray Meerlo-Wanssum 'Strenger optreden tegen dronkenschap' pagirtL EN MAAS Donderdag 9 juni 2005 - Pagina 7 wallend verschil in stemgedrag Europese Grondwet de gemeente Venray was ipvallend verschil in het redrag tussen de dorpen Venrayse wijken. De •kdorpen stemden op 1 allemaal vóór de ipese Grondwet. Van de "stembureaus in Venray- im waren er drie voor ;en tegen. Vooral in de wijken Brukske en reert werd massaal tegen »odwet gestemd, in totaal 46,1% voor en tegen was de uitslag in niet zo negatief als in veel gemeenten. In vergelijking rNederland (38,4% voor) en burg (38,3% voor) was Venray behoorlijk EU-gezind. c opkomst was in Venray met IS redelijk. Het lag iets onder gemiddelde (60,4%) van de rincie Limburg en het was ook lager dan de landelijke opkomst (62,8%). Maar er gingen vorige week woensdag toch iets meer mensen naar het stemhokje dan bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2002, toen de opkomst 58,2% was. Traditiegetrouw heeft het dorp Heide de hoogste opkomst. Ook nu scoort Heide met 68,5% hoog maar ditmaal niet het allerhoog ste. Want het stembureau in sportcentrum De Sprank ging met de hoogste eer strijken met 69,2%. Gevolgd door Heide en Merselo (67%) als goede derde. Merselo hield tegelijkertijd een dorpsraadverkiezing waarbij de opkomst 63% was. Opvallend was dat Ysselsteyn van de dorpen de laagste opkomst had met 54,7%. Bij acht kerkdorpen lag de opkomst boven zestig procent. Naast Ysselsteyn viel ook Oirlo (58,2%) lichtelijk uit de toon. De opkomst in Venray-centrum lag niet zoveel lager. Landweert scoorde met ruim 61% bijvoor beeld nog beter dan een drietal dorpen. De beide stembureaus in Brukske waren de enige twee waar de kiezers in meerderheid thuisbleven. Het stemlokaal bij het PLIV aan de Mozartstraat scoorde met 47,1% het allerlaag ste en bij wijkcentrum Kiosk kwam 47,7% van de kiesgerech tigden opdagen. Als het aan de kerkdorpen had gelegen dan was Nederland vóór de Europese Grondwet geweest. Dat is ook logisch omdat het CDA landelijk de partij is met verreweg de meeste voorstanders. En tradi tioneel is het CDA de grote stem- menpakker op de dorpen. Alle tien dorpen telden meer vóór dan tegenstemmers. Alhoewel de uit slag in Leunen (50,3%) en Veulen (50,6%) heel nipt was. Het ja- kamp telde hier slechts een paar stemmen meer. De meest positie ve uitslag had het dorp Vredepeel waar 60 procent 'ja' zei. Gemiddeld waren de dorpsbewo ners met 52,8% ruim vóór. De twaalf stembureaus in Venray waren minder eensgezind. Hier stemde gemiddeld 43,4% vóór. Slechts bij drie stemlokalen waren de ja-stemmers in de meer derheid. Bij het stembureau in het gemeentehuis bedroeg het ver schil slechts één stem. Bij St. Servatius (Stationsweg) en sport centrum De Sprank (Kempweg) was het ja-kamp duidelijker in de meerderheid. De Sprank sprong er met 55,1% vóór het beste uit. Wellicht is dit te verklaren door de vele WD-stemmers die hier wonen. Na het CDA is de WD de partij met de meeste ja-stemmers. Van de in totaal 22 Venrayse stembureaus was de einduitslag bij negen lokalen negatief, bij der tien positief. Maar toch trok het de gemeente Venray in de rode cijfers. Vooral in de wijken Brukske en Landweert willen de bewoners niets weten van de Europese Grondwet. Het wijkcen trum van Brukske scoorde met 27,8% voorstemmers het allerlaag ste. Gevolgd voor basisschool de Landweert (30,5% voor) en school de Kruudwis in Landweert (33,4% voor). Bij deze stemloka len heeft de PvdA altijd een grote aanhang. Ondanks de ja-campag ne van leider Wouter Bos blijkt de PvdA-achterban juist in meerder heid tégen te zijn. In de wijk Veltum was de stem ming heel wat positiever evenals in Venray-kom. i vrijdag 10 juni vindt de ling plaats van de laatste delen van de kunstmani- tie LAT - Living Apart „ther van Odapark Venray. el Hl is Living Together, te i in de Projectruimte, het ehuis en in het Idenpark van Odapark nray. JeelTV is LATLAB, een mobiele toonstelling in zeven ïerikaanse Airstreamers die de rste week in het Odapark staan, ar daarna de regio intrekken, openingshandeling wordt om 1,00 uur verricht door Mat rberkt, programmamaker. De izikale omlijsting wordt ver- door Martijn Alsters. Hij jt muziek van Soma Coma gehore, een theatervoorstel- igdie in september in première in het kader van LATLAB. In Living Together gaan kunste aars in op de vraag of onze amenleving maakbaar is. De dgjsche kunstenaar Koen anmechelen gaat hierin het ver- me t zijn Cosmopolitan kten Project: echte, levende die Vanmechelen jaren- li; heeft gefokt teneinde dé iderlandse kip te creëeren. ïicia Piccinini (Australië) toont f'Still Life With Stem Cells': !a jong meisje dat speelt met Mfe wezentjes alsof het de nor- lste zaak van de wereld is. De :chische kunstenaar David zowel in de ectruimte als in het denpark aanwezig. Binnen Buiten staan drie levensgrote baby's in schril contrast met de natuurlijke omgeving van het Odapark. Verdere werken zijn van Christiaan Zwanikken (NL), Anne-Katrin Puchner (D) en Kristof Kintera (CZ). Living Together is te bezichtigen tot en met 8 oktober 2005. In het kader van de kunstmani festatie LAT, Living Apart Together, van het Odapark in Venray is een bijzondere tentoon stelling ontwikkeld. Vanaf 10 juni tot en met 8 oktober 2005 staan zeven aluminium Amerikaanse air streamers (mobile homes) met daarin kunstwerken op verschil lende plaatsen in Noord-Limburg. De curatoren van het Odapark hebben negen jonge, ambitieuze kunstenaars geselecteerd die qua thematiek aansluiten bij de drie deeltentoonstellingen van LAT. Deel 1 Living ging over schijn en werkelijkheid, deel 2 Living Apart had als thematiek vermomming en de strategie tot overleven en deel 3 Living Together gaat over de maakbaarheid van onze wereld. Door middel van hun werk stellen de kunstenaars de kijker actuele vragen over thema's binnen de hedendaagse, westerse werkelijkheid: racisme, de con sumptiemaatschappij, de schoon heidsindustrie etc. De kunste naars hebben hun werk geschikt gemaakt voor de bijzondere wijze van tentoonstellen in de airstre amers. Sommigen hebben nieuw werk gemaakt. Landgoed Roepaen Ottersum, Serumse Fiste Sevenum, Wereldfestival Meerlo, De Wendel Horst en Beeldenroute Mook. Daarnaast zullen de Airstreamers verschillende grotere scholenge meenschappen bezoeken. Speciaal hiervoor zijn lesbrieven ontwikkeld. De locaties, data en tijden zijn te vinden op de websi te van Odapark Venray: www.odapark.com. Aan LATLAB werken mee: Bas de Wit (NL), Anne-Katrin Puchner (D), Kristof Kintera (CZ), Helmut Smits (NL), Christiaan Zwanikken (NL), Friedemann Banz (D), Brody Condon (USA) en Mally Mallinson/Shaun Doyle (UK). Curatoren Living Together/LAT- LAB: Marijke Cieraad en Theo Lenders neen gemeente trekt 32.000 "touit om in 2006 een nieuw jgionaal volkshuisvestings- kn op te stellen. Dit gebeurt ■nen met de gemeenten torlo-Wanssum, Horst aan Maas en Sevenum. Iedere fejaar wordt er zo'n onder- jdS uitgevoerd naar de «tilngbehoefte en woonwen- n fcrt Linskens (PvdA) trok in de mndssie Stedelijke '(wikkeling ten strijde tegen ter een nieuw RVP (regionaal ^huisvestingsplan)Ook ■hek van der Broeck (CDA) H zich af of dit onderzoek wel ^8 is. Hij wees erop dat er lri8 jaar slechts 90 van de 300 Plande woningen gebouwd 3 Het bouwvolume blijft al to ver achter. van 32.000 euro bespaard kunnen worden. 'Want er zijn al gegevens genoeg voorhanden. Zoals bij makelaars, woningcorporaties en bij dorpsraden. Daar kunnen we beter gebruik van maken. We worden dol van al die onderzoe ken. En binnen drie jaar verandert er echt niet zoveel", aldus de PvdA'er, die erop wees dat de risi co's van bouwprojecten steeds meer bij projectontwikkelaars en woningcorporaties komen te lig gen in plaats van bij de gemeente. "En deze partijen verkennen eerst goed de markt voordat ze gaan bouwen", weet Linskens. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) vindt het daarentegen wél belangrijk dat er om de drie jaair een regionaal woningonderzoek komt. "We moeten de behoefte goed in kaart brengen. Want er gaapt vaak een gat tussen de Zo worden bijvoorbeeld in Ysselsteyn uitsluitend vrijstaande huizen en tweekappers gebouwd. Dit gebeurt naar aanleiding van de enquête die de dorpsraad hield. Teunissen is hier kritisch over. Hij meent dat dorpen 'meer vanuit de wens dan vanuit de realiteit' ope reren. "Ik wil daarom een beter inzicht hebben. Om te weten wat, waar en wanneer gebouwd kan worden." Maar Linskens raakte niet over tuigd. "Dit dure onderzoek is hele maal niet nodig. Het voegt ook weinig toe. Want er is al voldoen de informatie beschikbaar voor de middellange termijn." PEEL EN MAAS een abonnement waard Sinds 1999 voor het corrigeren van uw ogen d.m.v. Refractieve Laserchirurgie. - Betrouwbaar en veilig - De behandeling is pijnloos - Lasertechnieken: PRK, LASEK en ZYOPTICS - Ook voor de plus sterktes Het Lasercentrum organiseert regelmatig Informatieavonden over de verschillende mogelijkheden van behandeling. Tijdens deze avonden komen alle aspecten van refractiechirurgie aan bod. Voor nadere informatie kan men terecht in het Laser Centrum Venray, Grotestraat 16 in Venray Telefoon 0478-581382 optometrie Samenwerking tussen Drs. G. Cinque; oogarts en i briiien-contactienzen O. van Meurs; Optometrist. S lasercentrum Er komt na zeven jaar einde lijk een rechtsgeldig bestem mingsplan voor het woonge bied Jerusalem. Tenminste als de gemeenteraad er op 28 juni mee instemt. In 2001 verwierp de Raad van State het bestem mingsplan nog omdat er te weinig parkeergelegenheid was. Momenteel geldt voor Jerusalem nog steeds het uit 1982 daterende bestemmingsplan Centrum - 2e herziening. De com missie Stedelijke Ontwikkeling kon vorige week akkoord gaan met het nieuwe plan. De gemeente heeft een onherroepe lijk bestemmingsplan ook nodig om het pand van de familie Bexkens, op de hoek Raadshuisstraat-Gasstraat, te kun nen onteigenen. Dit is al een jarenlang voortslepende zaak. De gemeente en de familie kunnen het maar niet eens worden over de aankoopprijs van het woon huis met tuin. Het pand moet wij ken voor een tweede uitrit van de parkeerkelder onder het apparte mentencomplex. In het nieuwe bestemmingsplan krijgt deze hoek de bestemming 'doeleinden verkeer en verblijf waarmee de onteigeningsprocedure in gang kan worden gezet. Het perceel is eveneens nodig om de parkeer plaatsen en de groenvoorzienin gen aan de voorkant van het appartementencomplex langs de Raadhuisstraat af te ronden. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) meldde in de commissie vergadering dat Bexkens recent nog gereageerd heeft op het laat ste bod van de gemeente. Maar Teunissen kon niet aangeven of het nemen van een onteigenings- besluit, dat de gemeenteraad op 28 juni moet nemen, daarmee van de baan is. (advertorial) Vakantie betekent: lekker onbezorgd op reis gaan. Even weg van de stress, even geen dagelijkse sleur. Vóór het zover is, moet er dikwijls veel geregeld worden - en vaak nog op het laatste moment. Maar over uw bankzaken hoeft u zich, wat de Rabobank betreft, geen zorgen te maken. Op vakantie kun je van alles tegenkomen. Leuke en minder leuke dingen. Zoals een prachtig schilderij dat je graag wilt kopen, of een enig hotelletje dat wat duurder uit valt. Maar ook kunnen je spullen kwijtraken, of je krijgt onverwacht medische kosten. Onbezorgd op vakantie zijn betekent dus ook datje alle middelen hebt om zoiets goed op te lossen. In het Rabo TotaalPakket met Doorlopende Reisverzekering zit alles wat daar voor nodig is. Compleet en tijdelijk gratis Het Rabo TotaalPakket is een compleet pakket voor alle dagelijkse bankzaken thuis en op vakantie. Standaard onderdelen zijn: een Betaalrekening met Europas, toegang tot de Rabofoon en 24 uur bijstand van Rabo Interhelp Extra. Met de Europas is geld opne men en betalen wereldwijd gratis. Met de Rabofoon weet u altijd en overal hoeveel er op uw rekening staat en kunt u bedragen overboeken. Daarnaast kan het Rabo TotaalPakket worden aangevuld met een Rabocard (de Mastercard creditcard van de Rabobank), Rabo Internetbankieren, diverse spaarreke ningen en kortingen op partnerpassen. Normaal kost zo'n pakketTeuros 6,10 per kwartaal of €8,80 per kwartaal met één Rabocard, dat is al zeer voordelig. Maar als u het afsluit vóór 30 juni, is het tot 1 januari 2006 zelfs helemaal gratis. De inhoud van je Rabo TotaalPakket kun je helemaal zelf samenstellen. Je kiest watje nodig vindt en je hebt er verder geen omkijken meer naar. Nu niet, en de komende jaren niet. Met vakantie, zonder zorgen Doorlopende Reisverzekering nu met 25% korting! Met de Doorlopende Reisverzekering binnen het Rabo TotaalPakket betaalt u een kwart minder voor de verzekering. Voor een gezin van vader, moeder en 2 kinderen van 11 en 13 jaar kan dat al gauw oplopen tot zo'n €27,50 per jaar! U heeft elders al een reisverzekering? Geen probleem. Rabobank helpt u graag bij het opzeggen. Extra zonnebril-actie van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Wanneer u voor 30 juni het Rabo TotaalPakket afsluit, krijgt u een grabbelkans in onze grabbelton (altijd prijs)! Daarmee maakt u kans op een van de zonnebril waardebon nen van €50 te besteden bij Mijling Speciaal Optiek in Venray! Meer informatie is te vinden op www.rabobank.nl of bel ons op 0900 - 0907 (lokaal tarief). En natuurlijk bij de Rabobank in uw buurt. Gemeente Venray aantal perc. Voor 7769 46,1% Tegen 9076 53,9% Opkomst 16845 58,9% Gemeentehuis aantal perc. Voor 622 50,0 Tegen 621 50,0% Opkomst 1243 58,8% St.Servatius aantal perc. Voor 660 53,0% Tegen 585 47,0% Opkomst 1245 60,5% Beukenrode aantal perc. Voor 584 45,9% Tegen 689 54,1% Opkomst 1273 55,8% Schuttersveld aantal perc. Voor 445 47,5% Tegen 492 52,5% Opkomst 937 55,0% St.Anna aantal perc. Voor 298 45,7% Tegen 354 54,3% Opkomst 652 50,3% Kiosk Brukske aantal perc. Voor 216 27,8% Tegen 560 72,2% Opkomst 776 47,7% Mozartstraat Brukske aantal perc. Voor 273 34,5% Tegen 518 65,5% Opkomst 791 47,1% Wijkcentrum Landweert aantal perc. Voor 443 38,4% Tegen 710 61,6% Opkomst 1153 63,2% Basisschool De Landweert aantal perc. Voor 240 30,5% Tegen 548 69,5% Opkomst 788 59,6% Kruudwis Landweert aantal perc. Voor 289 33,4% Tegen ,6% Opkomst 866 61,2% Oostrum aantal perc. Voor 545 53,4% Tegen 476 46,6% Opkomst 1021 61,5% Veulen aantal perc. Voor 118 50,6% Tegen 115 49,4% Opkomst 233 65,7% Leunen aantal perc. Voor 504 50,3% Tegen 499 49,7% Opkomst 1003 64,2% Heide aantal perc. Voor 135 55,8% Tegen 107 44,2% Opkomst 242 68,5% Ysselsteyn aantal perc. Voor 439 52,6% Tegen 396 47,4% Opkomst 835 54,7% Merselo aantal perc. Voor 280 51,8% Tegen 261 48,2% Opkomst 541 67,0% Vredepeel aantal perc. 69 60,0% 46 40,0% Voor Tegen Opkomst 115 65,0% De Sprank aantal Voor 686 Tegen 559 Opkomst 1245 perc. 55,1% 44,9% 69,2% Oirlo Voor Tegen Opkomst 212 481 perc. 55,9% 44,1% 58,2% Smakt Voor Tegen Opkomst aantal 44 41 85 perc. 51,8% 48,2% 60,4% Wijkcentrum Veltum aantal perc. Voor 414 43,3% Tegen 543 56,7% Opkomst 957 64,7% Castenray aantal Voor 196 Tegen 167 Opkomst 363 perc. 54,0% 46,0% 63,0% De verlenen van een vergun ning voor een nertsenhouderij blijkt bijna een onmogelijke zaak te zijn. In de gemeente Venray lopen al geruime tijd drie milieu- Mart Kessels (Lokaal Aktief) vindt dat de politie veel strenger moet optreden tegen openbaar dronkenschap. Het vorige weekeinde onder vonden bewoners van de Deken Berdenstraat in Desselke 's nachts ve'el overlast van vier luidruchtige dronkaards. "Het waren twee man nen en twee vrouwen. De bewoners hebben herhaaldelijk de politie gebeld. En de politie is ook twee keer geweest en heeft die personen vermanend toegesproken. Maar de overlast verminderde niet. Het ging door tot 's ochtends vier uur. Toen ging het kaarsje vanzelf uit", aldus Kessels. Wethouder Driessen (CDA) deed het voorval af als een inci dent. "Dit moeten we niet uitvergroten. Want er zijn weinig signalen dat de politie de zaken niet goed aanpakt. In iedere bedrijfsvoering doen zich incidenten voor." aanvragen. Twee ervan zijn al een keer door de Raad van State ver nietigd. Daarna zijn de aanvragen opnieuw ingediend en in behan deling genomen. Mart Kessels (Lokaal Aktief) vroeg in de commissie Stedelijk Beheer of het nog wel de moeite waard is zoveel energie en ambte lijke uren in deze vergunningen te steken. "Ze worden telkens weer vernietigd en dan moet alles weer van voorafaan opgestart worden." Wethouder Driessen (CDA) ver klaarde dat iedere aanvraag voor een nertsenhouderij in behande ling moet worden genomen en objectief getoetst wordt. "Maar dit zijn heel ingewikkelde procedu res. Een leek kan hier bijna geen wijs uit. We moeten hiervoor altijd specialisten inhuren." Driessen sprak van 'beladen bedrijfsexploitaties'. Want bij iedere aanvraag komen dezelfde instanties in het geweer. "Vooral Milieudefensie speelt altijd voor scherprechter. Ze vechten het aan tot bij de hoogste gerechterlij- ke instantie. Voor de gemeente betekent dit gigantisch veel extra werk." Henk Bisschops (PvdA) herinnerde eraan dat één vergun ning vernietigd is omdat de gemeente een procedurefout had gemaakt bij de publicatie. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7