ien halve eeuw Vredepeel si 1500 euro voor Moedercentrum in Venray Koester Uw Monument Venray Verbeeld in 't Freulekeshuus Poëziepad in beeldentuin ^Thmr 25% 5-Pad Honderdzesentwintigste jaargang - week 23 - donderdag 9 juni 2005 fcnrays kerkdorp viert jubileumfeest EN MAAS [Vredepeel maakt zich op W een groot feest. Alle Jwoners staan van 17 tot en [iet 19 juni samen met haar stil bij het 50-jarig van één van de klein- :rkdorpjes van Venray. fiche vermeldt verschil- feestelijke activiteiten ir jong en oud. Theo Kooter li), voorzitter van het comité |t het 50-jarig jubileum orga- (eert, heeft samen met een Intigtal commissieleden en om heen een honderd willigers heel veel uren ivesteerd om het feestpro- na in elkaar te zetten. j) 16 juni 1955 ziet het dorpje tedepeel officieel het levens- De toenmalige minister isholt onthult op de plaats ir de kern van het dorp moet ien, 'de steen' waarin de naam fdepeel' staat gebeiteld. Het Jbied is sinds 1949 toegewezen lan Venray. Nu, 50 jaar later, leeft het kerkdorp vele ontwikke- pgen doorgemaakt. Het is een Izijdig dorp geworden, dat in )83 zelfs landelijk op de kaart W omdat sprake is van een pgelijke plaatsing van kruisra men op Vliegbasis de Peel. Theo Kooter woont inmiddels stien jaar in Vredepeel. "Ik ben Jgenaar van een legpluimveebe- Irijf dat ik zestien jaar geleden |b gekocht. Ik moet zeggen dat erg goed bevalt in lepeel. Het is met 247 in wo re een erg klein dorp, maar wel n gezellig dorp. De inwoners [bben een goede band met aar en een sterke affiniteit met pdepeel. Dat merk je ook aan p bereidheid van de bewoners jn van de bedrijven om mee te rken aan het jubileumfeest." Kooter: "Het idee van het jubi- u ontstond door een comité te men met mensen uit de ver- illende verenigingen en orga stics uit Vredepeel, samen met n paar afgevaardigden van de dorpsraad. Ik ben secretaris van de dorpsraad en als voorzitter in het comité gestapt. Eind 2003 hebben we een vergadering gehad met alle verenigingen en organisaties van Vredepeel. Van daaruit is het comité gevormd." Op 6 januari 2004 vindt de eer ste vergadering plaats. "Vanaf dat moment is er keihard gewerkt en zijn er vele men geïnvesteerd. Het comité heeft veel medewerking van de inwoners en de bedrijven in Vredepeel gekregen. Deze samenwerking en de krachten bundeling tussen de verschillende groepen in het comité verliep bij zonder goed. Zonder de inzet van deze mensen zouden we niet zo'n leuk programma kunnen aanbie den." PROGRAMMA De officiële opening voor geno digden en inwoners van Vredepeel vindt plaats op vrijdag middag 17 juni. Daar zijn onder andere de burgemeesters van de omliggende gemeenten bij aanwe zig. Bovendien wordt basisschool 'Regina Pacis' heropend en wordt het nieuwe logo van de school bekend gemaakt, 's Avonds is er een 'Back to the sixties en seven ties' party met live muziek van 'Tiscover'en Delight'. Op zater dagmiddag begint het programma met een kindermiddag voor alle kinderen uit Vredepeel. Ook andere kinderen zijn van harte welkom op deze middag in de feesttent aan de Twistweg/Ripseweg. Er zijn ver schillende activiteiten gepland, waaronder een optreden van een clown en de mogelijkheid om pony te rijden, 's Avonds staat een optreden van show- en dansor- kest 'Aparty' uit Tegelen op de rol. De zondagmorgen staat vooral in het teken van en voor de bewo ners en oud-inwoners. "De zon dag begint met een Heilige Mis en direct erna is er frühshoppen, vooral voor de oud-inwoners. We DAMES HEREN KAPSALON -Al CARE# 1 CARE FOUR HAIR Woensdag 1 juni 2005 heeft kapsalon "Care Four Hair" haar deuren geopend Oude Oostrumseweg 19A VENRAY Bel voor een afspraak. Tel. 0478-550407 Bij uw eerste bezoek krijgt u 25% korting op onze toch al (scherpe tarieven KORTING Vanaf 1 Juli zal Nicole ons team komen versterken Ook dan zullen we haar gezicht bekend maken. m hebben helaas niet iedere oud- inwoner persoonlijk kunnen uit nodigen. Bij deze wil ik ook dege nen die geen uitnodiging hebben gekregen, graag inviteren. Omstreeks 11 uur starten we met de open dag die voor iedereen gratis toegankelijk is. Ongeveer twintig bedrijven uit Vredepeel stellen hun bedrijf open voor het publiek. Bij de bedrijven staan diverse stands van toeleveringsbe drijven. Er is een route uitgestippeld naar de bedrijven die te voet, per fiets of met een gratis huifkar kan worden afgelegd. Er rijden die dag verschillende huifkarren. Op de route staan een zestal catering- plaatsen waar de bezoekers kun nen genieten van een hapje en een drankje." JUBILEUMBOEK Ook is er vanaf zondag een jubi leumboek te koop met teksten en foto's over de geschiedenis van Vredepeel. Met name de land bouw en de verschillende vereni gingen die Vredepeel kent, jww.ca refourhair.nl info@carefourhair.nl Tijdens het charterfeest afgelo pen zaterdag hebben voorzitter Oda Smits van de Lions Club Venray Peelparel en Pim Boekelman, kartrekker van de car- bootsale, een cheque van 1500 euro overhandigd aan de initiatief neemsters van het Moedercentrum Venray. De over handiging was een an de vele feestelijke gebeurtenissen deze dag. 's Middags zijn de 22 vrou wen van LC Venray Peelparel offi cieel geïnstalleerd door de vice districtsgouverneur, in opdracht van Oak Brook Amerika. Bij deze installatie waren ongeveer 150 genodigden aanwezig. De installa tie had naast een aantal officiële toespraken ook een ludiek gedeel te; de - op dat moment - gemasker de dames werden op originele wijze aangekondigd, na de intro ductie van elke dame verdween het masker en kon het publiek de 'ware leeuwin' aanschouwen. Na de installatie was er gelegenheid tot feliciteren en konden de bezoekers bij de oesterman een verse oester nuttigen. Rond 18.30 uur namen de 'middaggasten' afscheid en een kwartier later arri veerden de avondgasten. Deze avond begon met een uitgebreid buffet, vervolgens zorgde de swingende band Dancedelight voor een spetterende voortzet ting. komen in dit boek aan bod. Een mooie herinnering voor de huidi ge bewoners en oud-inwoners van het dorp. Daarnaast is er op zondagavond in de feesttent aan de Twistweg/Ripseweg een optre den van de drumbandfanfare van de Koninklijke Luchtmacht, die voor jong en oud gratis toeganke lijk is. Ook volgt er een optreden van Rosentaler uit Merselo. Voor meer informatie kijk op www.dorpenvenray.nl en klik vredepeel aan. De Stichting Venray Monumentaal heeft deze week gekozen voor Öns Religieus Erfgoed -Geloven in Monumenten, De Heilige Oda Kerk in Ysselsteyn. Op deze plaats staat sinds 1927 een kerk en de plaats werd ondanks meer dere verbouwingen en nieuw bouw gehandhaafd. Zowel het dorp als de kerk hebben een eigen historie, die in Limburg niet veel voorkomt. Het dorp werd gesticht als veen kolonie na de Eerste Wereldoorlog. Door de grote groei en door de grote afstand tot andere parochies werd in begin jaren twintig besloten tot het bouwen van kerk en school.In 1922 was de school gebouwd en er werden twee klaslokalen gebruikt als noodkerk.In 1927 werd het rectoraat Ysselsteyn opgericht. Pater Elzarius Tulp was de bouwrector maar werd terug geroepen voordat de kerk af was.In 1927 werd de kerk in gebruik genomen die was ontwor pen en gebouwd door J. Martens zoals ook de school en de pasto rie. Achter de kerk kwam een begraafplaats Het was een een voudig kruiskerkje met neo-rom- aanse trekken. Op 16 oktober 1944 werd de kerk door een kanon zwaar beschadigd. In 1946 werd opdracht gegeven aan archi tectenbureau Margry en Lerou om de zwaar beschadigde kerk te her stellen. Zij vervingen het verwoes te gedeelte door een nieuwe ver hoogde viering. Toen in 1954 de plannen om de kerk te vergroten wereldkundig werden gemaakt, kwam er een vertegenwoordiger van de Deutsche Kriegsgraber Fürsorge, met een voorstel een gedachteniskerk bij het Duitse grafveld te plaatsen. Uiteindelijk kwam door toedoen van deze organisatie de Vredeskerk tot stand. In 1988 werden zeer ernsti ge gebreken geconstateerd en werd besloten tot vernieuw bouw. Het ontwerp was van de hand van architect Coppen uit Roermond. Het oude kerkschip werd afgebroken en er werd gestreefd naar een kérk die vol deed aan de eisen van de liturgie met daarbij een onderhoudsvrien- delijke constructie. Op 8 novem ber 1992 werd de kerk ingewijd door mgr. Gijssen. De kerk heeft multifunctionele ruimtes die met geluidsdichte panelen kunnen worden afgesloten. Bij grote druk te kan dit bij de kerk worden betrokken. De kerk bestaat uit een ronde absis, waaraan een schip is gebouwd en waar over heen een vierkante viering, gedekt met een half kegeldak en gekroond met een kruis.De vie ring gekroond met een dakruiter met opengewerkte lantaarn en een tentdak, waarop een bol, krui sen weerhaan.De kerk is opge trokken in witte baksteen en alle daken zijn met leien bedekt. De glas in lood ramen zijn van P. Wiegersma. Voorstelling; een man met banier met Ave Maria 1947. In een rond venster met kla- praam, een glas en lood raam uit 1979 met een afbeelding van Oda met achter zich een bisschop de H. Lambertus Rechts staat een tekst H. Oda bescherm onze Parochie. Ook een glas en lood raam geschonken door een inwo ner van Ysselsteyn in 1980; met daarin een knielende man voor een engel met een eg en runder- kop. Het gaat hierbij om de Heilige Isodorus. de beschermhei lige van de boeren. De kerk staat in het midden van het dorp op een goed zichtbare plaats en op een park en plein, die tevens de entree vormen vanaf de provincia le weg. De kerk en de aanwezige onderdelen, die van oudsher rondom een kerk horen te staan zijn eveneens aanwezig en geven de omgeving een karakteristiek aanzicht. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar hetsecretari aat,van Stichting Venray- Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl De zomertentoonstelling van 2005 in Museum 't Freulekeshuus in Venray wordt gehouden van zaterdag 11 juni tot en met zondag 2 oktober. De tentoonstelling wordt verzorgd door cursisten van het kunstencentrum Jerusalem, afdeling beeldend. Er is gekozen voor werk van gevorderde cursisten tekenen en schilderen, die gedurende het sei zoen 2004-2005 aan de slag zijn gegaan met het thema Venray, onder leiding van de docenten Jeanny van Lieshout en Leo Coppus. Er worden ruim veertig werken gepresenteerd van uiteen lopende technieken en benade ringen waarbij oorspronkelijkheid en kwaliteit voorop staan. Met deze tentoonstelling krijgt het Kunstencentrum de gelegenheid het belang van de amateur-kun sten aan te tonen en te onderstre pen. Tijdens de lessen tekenen en Beeldentuin De Lochting in Venray presenteert tot eind oktober behalve beelden ook natuurgedichten. Het zijn gedichten van een tiental amateur dichters, die actief zijn in de Schrijfkring van het Literair Café Venrav-regio. Begin april hebben zij hun eigen werk ten gehore gebracht in het Theehuis van het Odapark Ze hadden zich laten inspireren door de natuur. Die natuurgedichten zijn nu te lezen in de beeldentuin aan de Laagheidseweg 16. Galeriehouder Harry v.d. Locht speelde al langer met het idee de beeldentuin op te sieren met gedichten. In de natuurgedichten van de Schrijfkring zag hij een ideale combinatie met de kunst in een natuurlijke omgeving. Vandaar dit poëziepad. Lopend door de dichtbegroeide singel van de tuin waant de bezoeker zich in een bos. Op verrassende plaatsen zijn gedichten te lezen van o.a. Truus Breukers, Ton van Gestel, Marcel Seykens (Venray), Ans van Kessel (Stevensbeek), Cecile Spinnewijn (Wanssum) en Mientje Wever (Boxmeer). Galerie De Lochting is geopend op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 urn en op afspraak. schilderen van het Kunstencentrum Jerusalem wordt elk seizoen een thema gekozen uit de kunstgeschiedenis, de actu ele moderne kunst en tentoonstel lingen. Dit seizoen stond in het teken van de Popart, een kunsts troming die ontstaan is in de jaren zestig in Amerika en Engeland. Geïnspireerd door de populaire cultuur, moest de kunst bereik baar en begrijpelijk worden voor iedereen. De Popart haalt de bana le, de triviale dingen, gebeurtenis sen uit het dagelijkse leven uit hun context en verheft deze tot kunst. Juist onder jonge heden daagse kunstenaars is de invloed van de Popart weer actueel. Dit is bijvoorbeeld ook te zien in de reeks tentoonstellingen van het Odapark, Living apart together. Het was voor de docenten een verrassing om te ontdekken dat er zoveel overeenkomsten waren met hun programma. Het geeft ook aan dat het Kunstencentrum Jerusalem afdeling Beeldend met haar amateurkunst de lat hoog legt. De tijden van geknutsel in de marge zijn allang voorbij, zeker in het huidige politieke klimaat waarin ook de amateurkunst onder vuur ligt, is het van belang dat het Kunstencentrum Jerusalem kwaliteit blijft bieden en zich daarmee kan onderschei den en haar bestaansrecht kan bewijzen. Gelukkig staat de gemeente Venray positief tegen over de amateur-kunsten, getuige de steun voor de prestigieuze fusie tussen de voormalige Muziekschool en de voormalige Vrije Academie en afdeling Ballet tot één Kunstencentrum. Het bestuur van het Freulekeshuus stelde voor om een tentoonstel ling in het kader van het thema Venray te houden. Dit voorstel gecombineerd met het thema Popart heeft geleid tot speciaal voor deze gelegenheid gemaakte werken. Het Kunstencentrum Jerusalem is daardoor in de gele genheid iets terug te doen voor de subsidie die ze nodig heeft. In de uitwerking van het thema Venray zijn de deelnemers uitge gaan van triviale Venray-plaatjes zoals ansichtkaarten, maar ook van de geschiedenis van Venray in het algemeen en die van het gebouw van het Kunstencentrum Jerusalem in het bijzonder. Dit heeft geresulteerd in speelse col lages en realistische schilderijen. Variërend in techniek en stijl waarbij zichtbaar is dat deze groep van gevorderde cursisten een eigen handschrift heeft ont wikkeld, een eigen beeldtaal, en dit keer is Venray verbeeld. Bij deze tentoonstelling is een les brief ontwikkeld voor de middel bare school (CKV). Het museum is geopend op woensdag, zater dag, zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het museum via tel. (0478)583880 PEEL EN MAAS een abonnement waard

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15