Heemkundevereniging iet tienjarig jubileum luister bij Moeraseik Meerlo wijkt voor lekkende waterleiding Meerlo-Wanssum Bierkruien en strijd om koningstitel Woningen in Blitterswijck Service rubriek £j Dorpsraad Tienray Budoteam Open dag Nordic walking Kapel Provincie Limburg - Pagi EN MAAS Donderdag 26 mei 2005 - Pagina 9 oorbt •vergq Sm; n is eri blikvo< en bes den, ko Culturele en historische fietsroute Meerlo-Wanssum nlijk vara hen eet; iOü ijglü y ho? 10J ijdee et iseci onp ond Proh ei schi d« nea orobfc oedo afgri ladjc OWie Meerlo-Wanssum ook maar een beetje kent, weet dat die gemeente de bezoeker het nodige te bieden heeft. Elk van de zes kernen - Blitterswij- ck, Geijsteren, Meerlo, Swol- gen, Tienray en Wanssum - heeft wel een of meer beziens- dekh waardigheden die een bezoek- !je waard zijn. Waar het tot nu toe aan ontbrak, was een publicatie waarin al die bij zondere plekjes overzichtelijk op een rijtje zijn gezet. Heem kundevereniging Meerlo- Wanssum gaat nu voor opvul- van die lacune zorgen. Ter gelegenheid van het tien jarig bestaan heeft de heem- hindevereniging een fietsrou te samengesteld die voert langs vijftig markante religieu- historische en geografi sche objecten in de gemeente. '!en111 Komende zaterdag wordt het routeboekje gepresenteerd. Een gesprek met drie van de zes samenstellers: Herm Huijs, Peter Jacobs en Arie Snellen. De Stichting Kruisen en Kapel len in de gemeente Meerlo-Wans- Drie samenstellers van de fietsroute poseren voor de dertiende sta tie van de kruisweg in Tienray. VltirPeter Jacobs, Arie Snellen en Herm Huijs. De drie andere samenstellers van de route zijn Pietre Beterams, Arnold Jacobs en Carel Soethout sum legde eigenlijk de grondslag voor de route, zo vertelt Peter Jacobs: "Kruisen en kapellen wilde een wandelroute maken langs alle kruisen en kapellen in de gemeente. Maar gaandeweg bleken er toch wat haken en ogen aan dat plan te zitten. De gemeen te bleek bijvoorbeeld veel te groot voor één wandelroute." Later nam Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum het initiatief over. Herm Huijs: "Wij hebben het wat breder gemaakt. De route voert niet alleen langs kruisen en kapellen, maar ook langs andere interessante religieuze, geografi sche en historische plekken. Bovendien hebben we er geen wandel- maar een fietsroute van gemaakt." Al snel bleek ook de fietsroute een behoorlijke lengte te krijgen. Om te voorkomen dat de wat minder geoefende fietser snel zou afhaken, werd een creatieve oplossing bedacht. Arie Snellen. "De totale lengte is veertig kilome ter. Maar omdat we gekozen heb ben voor een achtvorm, kun je ook twee rondjes van twintig kilo meter fietsen. Het plein voor het gemeentehuis in Meerlo is het punt waar de twee cirkels elkaar kruisen. Route A leidt de fietsers door Wanssum en Geijsteren, route B vooral door Meerlo, Tien ray, Swolgen en Blitterswijck." Veel discussies over wat er wel en niet in de route moest worden opgenomen, zijn er niet geweest, zo verzekeren de samenstellers. Herm Huijs: "Uit bijna elke kern was iemand in onze commissie vertegenwoordigd. Het parcours vormde het uitgangspunt. Dat betekent bijvoorbeeld dat we drukke wegen zo veel mogelijk hebben proberen te mijden. En als iets heel afgelegen lag, hebben we het niet opgenomen. We pre tenderen dan ook niet dat de fiet ser echt alle gemeentelijke Het zal je maar gebeuren, 's Avonds rond half elf staat plotseling de brandweer voor de deur in de Meerlose Hoofd straat. Je neemt een nieuws gierig kijkje door het raam, en ja hoor... De hele straat staat blank! Ter hoogte van huis nummer 44a is spontaan een waterbron ontstaan. Het water vloeit over de tuin en komt via het trottoir op de Hoofdstraat terecht. Tientallen gezinnen blijven in één klap verstoken ran drinkwater. Degenen die bet 's avonds niet merkten, ontdekten het euvel in de nacht of 's morgens. Wassen en tanden poetsen ging plotseling niet meer. Koffie zetten was onmogelijk. En dan pas mer- ten de omwonenden van de Hoofdstraat hoe vaak ze per dag naar de kraan lopen. Gelukkig dat bier en daar een regenton achter het huis staat waar de mensen Hch konden wassen... Ondertussen zijn medewerkers -. van Waterleiding Maatschappij Limburg 's nachts al begonnen i; met de werkzaamheden en het g blootleggen van de leiding. Een »- scheur van zes meter werd ont- dekt in de oude leiding. En uit het eken onderzoek' bleek dat de kolossale moeraseik zich ook in de grond enorm heeft ontwikkeld. Omdat ocvö er wortels doorgehakt moeten heid worden om de leiding te herstel- meo 'en, ontstaat het gevaar dat de it it zware boom omvalt. Om elk risico jdetf te voorkomen wordt de boom ben omgezaagd. Sommige buurtbewo- i letf ners herinneren zich nog dat ze boitf veertig jaar geleden tijdens de dt. m Nationale Boomplantdag onder jkeo' leiding van gemeenteopzichter flt bcrtus Poels de kleine eikjes héb- bon geplant langs de Hoofdstraat. bezienswaardigheden tegen komt." WINTERBED Denk overigens niet dat het alleen om gebouwde objecten gaat. Peter Jacobs: "Uiteraard komen historische boerderijen, kastelen, kerken en muséa aan bod. Maar we hebben ook oog voor geografische elementen. Daarbij moet je bijvoorbeeld den ken aan het winterbed van de Maas, de Grote Molenbeek en de Maasbedding in Blitterswijck, Wanssum en Geijsteren." Arie Snellen voegt toe: "De route is veel meer dan een plattegrond met aanwijzingen waar je links en rechts moet. Het routeboekje bevat ook achtergrondinformatie over elk van de vijftig objecten waar je langskomt." Na talloze vergaderingen was de route in concept klaar. "Proef- fietsers" wezen de samenstellers vervolgens op knelpunten. Maar daarmee was het werk nog niet gedaan. Als de route immers niet aan de man kon worden gebracht, was alle moeite toch nog voor niks geweest. Het in fullcolour drukken van het routeboekje bleek flinke kosten met zich mee te brengen. Uiteindelijk bracht het Toeristisch Platform Meerlo- Wanssum uitkomst. Herm Huijs: "Het platform bestaat nog niet zo lang. Doel is het bevorderen van het toerisme in de gemeente. Het platform zag onze route als een perfect project om mee te begin nen. De deelnemers hebben zich garant gesteld voor afname van meer dan de helft van de route boekjes. Toen we die toezegging eenmaal binnen hadden, durfden we het risico wel te nemen." Alle inspanningen hebben geleid tot een bijzonder fraai boekje van 32 pagina's, geheel in kleur uitgevoerd en voorzien van talrijke foto's. Komende zaterdag - Nationale Fietsdag! - om 10.00 uur zal het bestuur van de heemkun devereniging het eerste exem plaar overhandigen aan burge meester Hahn. Daarna zal de burgemeester samen met wethou der Holl van toerisme en recreatie de opening van de route verrich ten. Zaterdag is het routeboekje (kosten: vier euro) van 10.00 tot 15.00 uur verkrijgbaar bij de stand van Heemkundevereniging Meer lo-Wanssum op het plein voor het gemeentehuis in Meerlo (bij slecht weer in het nabijgelegen café Oud Meerlo). Voor de jeugd is voor deze gelegenheid een spe ciale puzzeltocht gemaakt. Na zaterdag is het routeboekje ver krijgbaar bij een groot aantal (horeca-)ondememers in de gemeente Meerlo-Wanssum. Buurtbewoners konden bij de WML bronwater ophalen en tegelij kertijd een kijkje nemen bij de herstelwerkzaamheden. De afgelopen veertig jaar hebben de bomen zich ontwikkeld tot sta tige monumenten die de straat kleur en geur geven, maar ook hier en daar voor enige overlast zorgen. De medewerkers van de water leidingmaatschappij zijn de hele nacht én dag in de weer geweest met zwaar materieel om de leidin gen vrij te krijgen en te vervan gen. Ondertussen konden buurt bewoners bij de WML-wagen kar tonnen dozen van vijf liter, met daarin het broodnodige bronwa ter, gratis ophalen. Vrijdag tegen de avond was de gesprongen lei ding weer gerepareerd. De oor zaak van de gesprongen leiding is nog niet bekend. In het parochiehuis vindt op donderdag 9 juni een presentatie avond van de Dorpsraad Tienray plaats. Aanvang: 20.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst stel len de dorpsraadleden zich voor aan de inwoners van het dorp en wordt er kort gesproken over de onderwerpen waarmee de dorps raad zich op dit moment bezig houdt. Ook worden enkele bekende Tienraynaren geïnter viewd en wordt het nieuwe logo van de dorpsraad aan het publiek gepresenteerd. St. Antonius Abt Gilde Blitterswijck Het jaarlijkse bierkruien vanaf de Arcense bierbrouwe rij naar Blitterswijck vindt plaats op zaterdag 28 mei. Twintig gildenbroeders en - zusters van het StAntonius Abt Gilde in Blitterswijck hou den deze traditie dit jaar in De bierkuiers, koning en over heid zijn om 11.00 uur te gast in de proeverij van H. Clevis in Arcen. Hier worden voor de 32e maal enkele vaatjes gerstenat gra tis aangeboden aan de leden van het St. Antonius Abt Gilde van Blitterswijck, die ze daarna met behulp van de kruiwagen naar Blitterswijck kruien. Onderweg hebben ze twee verplichte pit stops, in Broekhuizen en in Broekhuizenvorst. In deze cafés worden ze altijd zeer gastvrien- delijk ontvangen en ook aan publieke belangstelling ont breekt het niet. In het gehucht Ooyen wordt de inwendige mens nog verder versterkt en een mooie picknickplaats ingericht door enkele gildenbroeders en - zusters, zodat de bierkuiers even hun beentjes kunnen strekken en hun magen gevuld worden. Om 18.00 uur komen de bier- kuiers aan bij de familie Pijpers in Blitterswijck, waar traditiege trouw de koffie gereed staat en ze zich even kunnen opfrissen, 's Avonds om 19.00 uur worden de bierkruiers in Blitterswijck afge haald door de overige gilden broeders en -zusters, waarna ze gezamenlijk vertrekken naar de schutsweide de Mars, waar de bierkruiers het bier aanbieden aan het gilde. Tot 22.00 uur is er nog een gezellig samenzijn; daar na gaat iedereen huiswaarts want de volgende dag staat immers het koningschieten op het program ma. KONINGSSCHIETEN Op zondag 29 mei wordt voor de 25e maal door het St. Antoni us Abt Gilde geschoten om de koningstitel. Om 06.30 uur wordt door gildetambours, kla roenblazers en vendeliers door het dorp getrokken om het koningschieten aan te kondigen. Alle andere gildenbroeders of - zusters worden aan huis afge haald en als laatste de koning. Daarna gaat het gezelschap geza menlijk naar de schutsweide, waar de koffie, broodjes en de originele borrel gereed staan. Om 09.15 uur vertrekt het gilde naar de kerk om de gildemis bij te wonen. Deze H. Mis begint om 09.30 uur en zal gecelebreerd worden door de gildenpriester H. te Boekhorst. Aansluitend aan de mis vindt de sacramentspro cessie plaats, die nog altijd zeer druk bezocht wordt. Na het offi ciële gedeelte van deze ochtend verzamelen de gildenbroeders en -zusters zich om 12.30 uur op het Kerkplein, waarna ze vanaf 12.45 uur met slaande trom en zwaai ende vendels naar de schutswei de De Mars vertrekken Vanaf 13 00 uur vindt eerst het jeugdkoningschieten plaats en ook om 13 00 uur schieten de gil- denzusters op een vogel. Om 15.00 uur beginnen de gilden broeders aan hun wedstrijd, voorafgegaan door burgemeester J. Hahn, de kerkelijke overheid die vertegenwoordigd wordt gil denpriester H. te Boekhorst en vervolgens de ereleden. Nadat de vogel eraf is geschoten, door het zogenoemde 'schot van geluk', wordt de nieuwe koning tijdens een ceremonieel gebeuren geïn stalleerd. De familie Bos wil haar voor malige horecagebouw aan de Jan Franssenstraat 14 in Blit terswijck verbouwen tot een vijftal appartementen. B. Bos wil van het horecagebouw een woongebouw maken en heeft inmiddels een bouwvergun ning ingediend bij de gemeen te Meerlo-Wanssum. Het college van B en W wil medewerking verlenen aan het bouwplan. De verbouwing vindt geheel intern plaats en aan het uiterlijk van het gebouw verandert bijna niets. Alleen worden de grote ramen in de voorgevel van het pand vervangen door grotere ramen. Door deze ingreep wordt de voorgevel van het pand terug gebracht in de oorspronkelijke staat. Het pand is gelegen op gron den in het bestemmingsplan Kern Blitterswijck die een horecabe- stemming hebben. Op deze gron den zijn uitsluitend bedrijfsgebou wen en bedrijfswoningen, met de daarbijbehorende bijgebouwen toegestaan. Het college van B en W wil vrijstelling verlenen aan het bouwplan omdat het past in het woningbehoeftenonderzoek van de gemeente en het een inpandige verbouwing betreft die niet ten koste gaat van het totale aantal woningen dat Meerlo-Wanssum van de provincie mag bouwen. NIEUWBOUW Ook staan burgemeester en wet houders positief tegenover het plan van agrariër T. Tax uit Blit terswijck om tien huizen te bou wen op zijn bedrijfsterrein aan de Maasweg 7. Het gaat om twee seniorenwoningen, twee vrijstaan de woningen en zes gezinswonin gen. Tax wil zijn bedrijf stoppen omdat hij geen opvolger heeft. Door het beëindigen van het bedrijf verdwijnt de stankcirkel die deels over de bebouwde kom van het dorp ligt. De bouwlocatie ligt volgens het college zo dicht bij de bebouwde kom dat het als een logische uitbreiding van het dorp kan worden beschouwd. Wel is het volgens het college mogelijk dat Rijkswaterstaat moei lijk gaat doen, omdat het perceel in het waterbergend winterbed van de Maas ligt. Ook waarschu wen B en W dat door het plan concurrentie kan ontstaan met de voorgenomen bouw van woningen op het Beerkensterrein. Op zaterdag 28 mei vinden in sporthal 't Brugeind in Meerlo de jaarlijkse clubkampioenschappen van Budoteam Meerlo-Wanssum plaats. De wedstrijden beginnen om 9.00 uur. De prijsuitreiking vindt plaats om 12.00 uur. Ouders van leden zijn welkom om te leren jureren en kunnen plaatsne men achter de jurytafels. Heeft uw kind ook interesse in deze mooie sport? Kom dan een keer naar de trainingen, er wordt op zaterdag in drie leeftijdsgroe pen getraind. Uw kind mag gratis drie keer meetrainen. Voor meer informatie: P. v/d Water, voorzit ter, telefoon: 0478-691337. Fitness- en spinninginstructeur Jan Rongen uit Hegelsom houdt op zondag 29 mei van 13.00 tot 17.00 uur in 't Brugeind in Meerlo een open dag. Tijdens deze middag kunnen belangstellenden gratis kennismaken met twee trainings methoden: Nordic walking en spin ning (handdoek en bidon zijn ver plicht). Mensen die fit willen blijven en aan hun conditie willen werken, kunnen al jaren bij Jan Rongen terecht. Nordic walking is een effectieve manier van wandelen met behulp van stokken, waarbij door de ver hoogde activiteit van de armen en romp vrijwel alle spieren van het lichaam worden getraind. De deel nemers krijgen niet alleen een bete re conditie, maar bijvoorbeeld ook een betere houding en coördinatie. Spinning, fietsen op het ritme van opzwepende muziek, is onder meer een trainingsmethode om af te vallen en het bevordert tevens de fysieke gesteldheid van het lichaam van de deelnemers. Nieuwsgierig? Kijk dan even op de website www.nordicwalkingnoordlim- burg.nl, waarvan Jan Rongen een van de instructeurs is. Beide trai ningsmethoden starten vanaf 1 juni in 't Brugeind in Meerlo. In de Willibrorduskapel in Geijsteren wordt elke woensdag vanaf 19.00 uur in de periode van 1 juni tot en met 31 augustus een eucharistieviering gehouden. Op deze bosrijke traditierijke plek kan men biddend samen zijn, om vanuit het leven van alledag te lui steren naar het woord van het schrift en met elkaar het brood des levens te breken en te delen. Van maandag 30 mei 2005, ca. 07.00 uur tot en met vrijdag 3 juni, ca. 20.00 uur zal de Hoofdstraat in Meerlo vanaf de Dorpbroekstraat tot aan de Hofstraat in verband met het verwijderen en aanbren gen van asfaltverhardingen voor het doorgaande verkeer volledig worden afgesloten. De Hofstraat is voor de weggebruiker bereikbaar. Vanaf vrijdagavond is het gedeelte Dorpbroekstraat - Hofstraat weer opengesteld voor het verkeer. Zaterdag 4 juni zal tussen 07.00 uur en ca. 20.00 uur de asfalt- verharding worden aangebracht in het gedeelte Dorpbroekstraat - Elshout. Vanaf zaterdagavond is het gedeelte Dorpbroekstraat - Elshout weer opengesteld voor verkeer. Dit is een wijziging van de planning en de wijze waarop wij de werkzaamheden wilden uitvoeren. Door de werkzaamheden op deze manier uit te voeren (1 week volledige afsluiting) kunnen wij de totale doorlooptijd van de werkzaamheden in Meerlo met minimaal 4 weken verkorten. Concreet zal de bestaande asfaltverharding door middel van frezen op maandag en dinsdag worden verwijderd en zal op donderdag en vrijdag de nieuwe asfaltverharding worden aangebracht. Stratenmakers zijn maandag, dinsdag en woensdag bezig met het aanbrengen van streklagen langs de nieuw aan te brengen asfaltverharding. Het aanbrengen van de asfaltdeklaag en rode fietsstroken gebeurt in een latere fase. Hierover zullen wij u nog nader informeren. Gedurende de werkzaamheden (1 week) vragen wij u om uw auto zo veel mogelijk tijdens de werk uren in zijstraten te parkeren. Aan het einde van de werkdag is het mogelijk om uw auto bij uw woning op de weg te parkeren. Dit kan over het'gefreesde oppervlak of over de fundering. Eventuele opritten naast woningen zijn in verband met hoogteverschillen wellicht moeilijk of niet bereikbaar. Uiteraard betekent het volledig afsluiten van de Hoofdstraat gedurende 1 week voor bewoners over last. Hiervoor vragen wij uw begrip. Mede namens de gemeente danken wij u bij voorbaat voor uw medewerking. Voor eventuele vragen en of opmerkingen kunt u contact opnemen met de heer C.L.G. Gurian, 043 389 9971 of 06 520 86 292. Provincie Limburg. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met i tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: P.H.A. Joosten J.F.H. van Arensbergen, i F.J.P. van Arensbergen i Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.0042.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. zo van 12.00-13-00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Seen Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fox: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 0774632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08000432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslaving^ zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray-S wolgen, Secretaris I.B.A. Arts, Generaal Dempsy straat 21, 5866 BM Swolgen, Tel 0478-692028. Voor bezoekwerk tel. 04784592364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HP> Horst, tel. 077-3978500, fax 077 3978505, email: unithorst@synthese.nl www.synthese.nl Ouderenadviseur voor infor matie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500 Steunpunt voor Mantelzor gers. Inloopbijeenkomst elk< derde dinsdag van de maand vat 10.00 - 12.00 uur. Tevens op di< dag avondopenstelling van 19 30 21.30 uur. Algemeen Maatschappelijl Werk. Voor tel. afspraak 077 3978500. Spreekuur op maandag t/m vrij dag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Ope ningstijden: ma., di. en do. vat 10.00-12.30 uur.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9