feemoed naar de jaren zeventig Klanten tevreden over deeltaxi Bezwaar tegen kap bomen Kruudwis: veel overlast hondenpoep 'Powerman veroorzaakt veel overlast in centrum' Boek Venrays Verleden deel 2 is uit Rouwkuilen natuurmonument af? u intratuin Gunhoek Gewond Sport- en cultuurcentrum gat u inspireren... oor onze keukens Gebroken ribben Pag» EN MAAS Donderdag 26 mei 2005 - Pagina 5 -deren komen met poep aan schoenen de school binnen' school De Kruudwis in >ert heeft veel hinder mdenpoep rondom de De meeste overlast Indt de dependance Sleutelbloem in iert. Na veel klachten iders en leerkrachten schooldirectie een op de gemeente en I school vraagt in een brief ;nger op te treden tegen ïigenaren die zich niet aan de opruimplicht houden. Vanaf 1 januari 2005 zijn alle hon- denuitlaatstroken komen te ver vallen. Hondenbezitters zijn vanaf dit jaar verplicht de uitwerpselen van hun hond op te ruimen. Ze moeten bij het uitlaten ook een zak en een schepje bij zich dra gen. De Kruudwis merkt dat de hon denbezitters het niet zo nauw nemen met de nieuwe regels. In Landweert schijnt de overlast nogal groot te zijn. Niet alleen op grasveldjes maar ook op de paden in de wijk liggen vaak hónden- drollen. Het komt dan ook regel matig voor dat kinderen met poep aan de schoenen de school bin nenkomen. Ouders vragen of er geen hon- denpoepverbodbordjes geplaatst kunnen worden. Terwijl de school bij de gemeente aandringt op extra controle. De gemeente is niet van plan verbodsbordjes te plaatsen. Die zijn destijds in het kader van de sociale vernieuwing of bewoners activiteiten wel geplaatst bij diver se speelterreinen. In het eerste kwartaal heeft de gemeente het nieuwe hondenuitlaatbeleid nog niet streng gecontroleerd. In de maand april is er juist extra toege zien op de opruimplicht. Het bleek dat de helft van de honden bezitters géén verplicht opruim- middel bij zich had. Twaalf keer is een proces-verbaal van 30 euro uitgeschreven. In september wordt het nieuwe beleid geëvalueerd in de commis sie Stedelijk Beheer. Dan zal blij ken of er aanleiding is iets te ver anderen. De gemeentelijke wijk beheerder zegt toe dat de milieuwachter de schoolomge- ving meeneemt in zijn controle rondes. Aan De Kruudwis wordt gevraagd om in het wijkkrantje een oproep te doën aan de wijk bewoners. De gemeente meldt ook dat de overlast nu zal verminderen omdat de grasveldjes vaker wor den gemaaid. Waardoor de hon denpoep door de maaimachine wordt vermalen. Puree houdt voor de vijfde keer haar vijfjaarlijkse reünie 1980 viel het doek voor :e. Na acht jaar werd en jongerencentrum in opgeheven. Maar de ige band en de herin- Pl(gen bleken zo sterk, dat de eerste reünie werd ;n. Het was de opmaat een reünietraditie, vindt voor de vijfde vijfjaarlijkse reünie Het archief met ord- rol met krantenknipsels Ier materiaal wordt ten- teld om zo oude tijden laten herleven. evens (50), oud-voorzitter, f de oprichting van het Ijongerencentrum in 1972 Jken bij Puree. "Ik was één initiatiefnemers van Puree. n voort uit het feit dat er blaats in Leunen was waar jigd kon ontspannen en tomen. In 1968 kende Q de zogenaamde kippen- jrs, waar jongeren elkaar Met name de oudere woners vonden dat maar I.Door regelmatig ingrijpen politie werd de ene na de jt bar gesloten. Kortom: er J een ontmoetingsplaats jfe jongeren komen. In 1972 een schuur in de (straat beschikbaar gesteld, fmet man en macht ver- 1 En zo ontstond ons club- mte bleek al snel te klein, tor er gezocht moest wor- tr een nieuw onderkomen. >en toen gestoeid met de fnte en kwamen in 1974 J1 in een ruimte van zuivelfa- H<le Maasvallei. Maar toen de ibriek uitbreidde, moesten is weer weg. We kwamen gens in de lagere school aan 'ionstraat terecht. Ook dat hebben we met vereende D opgeknapt." Ed Stevens was van 1976 tot 1978 voorzitter van OJC Puree. "In die tijd waren we één grote familie. De saamhorigheid was erg groot. Puree werkte in die tijd met veel verschillende werkgroe pen en een bestuur. Voor de jeugd werden veel activiteiten georganiseerd, zoals droppings, voetbaltoernooien en tafeltennis- toemooien. We hielden ook toer nooien met andere jeugdcentra, wat altijd een groot succes was. Bovendien organiseerden we één keer in de week een avond met een band, zodat de jongeren lek ker konden swingen. Maar er was ook aandacht voor serieuze gesprekken. De groep VJV, vor ming jong volwassenen, organi seerde voor drie groepen weke lijks gespreksavonden, waar veel thema's aan bod kwamen zoals politiek en vrije tijd." In die tijd was Stevens zeven dagen per week druk in de weer met zijn hobby OJC Puree. "Iedereen werkte op vrijwillige basis, met uitzondering van de beheerder. We deden in die tijd alles zelf, zelfs het opknappen van de verschillende lokalen waar we gezeten hebben. Ik denk dat zoiets tegenwoordig moeilijk te realiseren is." Doordat de animo voor OJC Puree minder werd, jviel het doek in 1980. "In de beginjaren kwa men veel jongeren op Puree af. In de begintijd telde het centrum 300 leden en hanteerden we een heus ledenbestand. Later hebben we dit losgelaten_en konden de jongeren ons gewoon bezoeken. De jongeren kwamen uit de hele regio: van Leunen tot Venlo en Horst, maar ook uit Baarlo. Helaas nam de animo langzaam maar zeker af. Er was geen behoefte meer aan een open jongerencen trum. We hebben toen besloten Puree op te heven. Erg jammer!" Zaterdag 28 mei vindt voor de vijfde keer de reünie plaats. "Ik zit nu samen met een aantal oud leden en commissieleden in de werkgroep die de reünie organi seert. Vanaf het moment dat Puree is opgeheven, hebben we ieder vijf jaar een reünie gehou den voor de voormalige jongeren die Puree bezochten en de mede werkers. Oude herinneringen worden opgehaald en muziek uit die tijd gespeeld. Liefst 125 men sen zullen stilstaan bij Puree, het zelfde aantal als vijf jaar geleden. De reünie vindt plaats aan de Steegse Peelweg 55 bij Piet Biesterdveld, oud-voorzitter van Puree. We hebben er in ieder geval veel zin in. Bij voldoende animo doen we het over vijf jaar gewoon weer!" Meer informatie: mail naar reu- nie.ojc.puree@home.nl of bel 0478-510332 Het projectbureau deeltaxi Noord-Limburg heeft op ver zoek van de deelnemende gemeenten onlangs een klant- tevredenheidsonderzoek gehouden. Hieruit blijkt dat de klanten van Deeltaxi Noord- Limburg zeer tevreden zijn over de kwaliteit van de dienstverlening van de deel taxi. Bijna 95% geeft het ver voerssysteem een ruime vol doende. Het gemiddelde rapportcijfer dat de onder vraagden aan de deeltaxi geven is een 8. Deeltaxi Noord-Limburg is sinds 1 januari 2003 het collectief vraagafhankelijk vervoerssysteem (CW) van de gemeenten Arcen en Velden, Bergen, Gennep, Helden, Horst aan de Maas, Kessel, Maasbree, Meerlo- Wanssum, Meijel, Sevenum, Venlo en Venray. Met dit systeem worden mensen tegen een gere duceerd tarief van deur tot deur vervoerd. In totaal hebben 889 personen aan het onderzoek deel genomen van wie bijna de helft (48%) frequent (in elk geval maan delijks) gebruikmaakt van de deel taxi. De belangrijkste reisdoelen waarbij men gebruikmaakt van Deeltaxi zijn: op bezoek gaan bij familie, vrienden of kennissen; bezoek aan arts, specialist of fysiotherapeut; op bezoek gaan bij iemand die in het ziekenhuis ligt; Bijna alle ondervraagden vin den dat de chauffeurs van de deel taxi veilig rijden. Ook zijn ze (zeer) tevreden over de omgang van de chauffeurs met de passa giers: ze vinden de chauffeurs behulpzaam en vriendelijk. De kwaliteit van de voertuigen of busjes waarmee de reizigers vervoerd worden, wordt overwe gend goed beoordeeld. De onder vraagden zijn (zeer) tevreden over de netheid van de voertuigen, het comfort van de stoelen, de in- en uitstapmogelijkheden en de ruim te voor bagage en hulpmiddelen. Relatief minder tevreden zijn de ondervraagden over de 'omrij- afstand' van de taxi en de wacht tijden voor vertrek; bijna een kwart respectievelijk een vijfde gedeelte van de ondervraagden is hierover niet tevreden. De belang rijkste aspecten die volgens de ondervraagden op korte termijn verbeterd dienen te worden, zijn dan ook het op tijd ophalen en het omrijden van de taxi. De stuurgroep, waarin alle deelne mende gemeenten vertegenwoor digd zijn, heeft het projectbureau opdracht gegeven om dit te ver beteren. Het projectbureau gaat hierover in gesprek met de uit voerder. De Hoveniers ook voor tiw tuin www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Bij een verkeersongeval op het fietspad langs de Vierlings- beekseweg in Overloon* kwam een daar fietsende 47-jarige man uit Sint Hubert frontaal in botsing met een 62-jarige vrouw uit Rotterdam die vlak voor de fietser het fietspad opliep. De fietser liep wat schaafwonden op, maar de vrouw moest met onbekend letsel overgebracht worden naar het Maasziekenhuis in Boxmeer. De politie onderzoekt een ver keersongeval waarbij vrijdagmid dag een 71-jarige man uit Lottum ernstig gewond raakte. Het slacht offer kwam met zijn fiets in aanrij ding met een vrachtwagen. Rond 16.40 uur fietste de man uit Lottum over de Maasstraat in Broekhuizenvorst. Op het moment dat hij de Broekstraat opfietste verleende hij geen voor rang aan de vrachtwagen die op dat moment over de voorrangs- weg reed. Bij de aanrijding raakte de fietser ernstig gewond. Hij is per ambulance overgebracht naar het Venlose ziekenhuis. De ondernemersvereniging Venray Centraal is niet te spre ken over de 'enorme overlast' die het evenement Powerman in het weekeinde van 23 en 24 april in het Venrays centrum veroorzaakt heeft. Het bestuur van Venray Centraal heeft een brief met klachten naar het college van B en W gestuurd. De ondernemers zeggen al jarenlang overlast te ondervinden van het jaarlijks terugkerende sportevenement. Dit jaar komt er nog bij dat er geen rekening is gehouden met de Julianasingel en Mgr. Nolensstraat, die vanwege werkzaamheden opengebroken zijn. Vanwege Powerman is op zaterdag de kruising Stationsweg- Raadhuisstraat afgesloten. Waardoor het verkeer, dat de omleidingsborden volgde, via de Stationsweg het centrum niet meer kon bereiken. De winkeliers accepteren het niet dat uitgere kend op de drukste winkeldag van de week het voor de klanten onmogelijk was de winkels te bereiken. Maar het EK duathlon heeft tot nog meer ergernis geleid. Want in de loop van zaterdag is het evene ment opgebouwd. Waarbij dwars door de Grotestraat, dé drukste winkelstraat, 's middags van voor tot achter aaneengesloten drang hekken werden geplaatst. Waardoor het winkelende publiek slechts aan één kant van de Grotestraat de winkels kon bezoe ken. Door ingrijpen van enkele winkeliers werden er later toch her en der openingen gemaakt. Venray Centraal vindt het ook onacceptabel dat op een drukke zaterdag de grote parkeerplaats bij het gemeentehuis geheel is afge sloten. Kortom, er leeft bij de centru mondernemers behoorlijk wat ergernis over Powerman. De win keliers voegen er nog aan toe dat het evenement nauwelijks publiek trekt. Terwijl de winkeliers omzet mislopen en het publiek wordt geconfronteerd met een ongezel lig en ontoegankelijk winkelcen trum. Het natuurgebied De Rouwkuilen ten westen van Ysselsteyn heeft sinds 1979 een beschermde status. Toen werd het aangewezen als Staatsnatuurmonument en valt sindsdien onder de Natuurbeschermingswet. Het Venrayse statenlid Jan Loonen (CDA) onderneemt een poging om De Rouwkuilen deze status weer te ontnemen. Het probleem is dat het natuur gebied midden in een gebied ligt waar veel intensieve veehouderij en gehuisvest zijn. Door de stren gere regels die een Staatsnatuurmonument met zich meebrengt, kunnen de veebedrij ven niet of nauwelijks uitbreiden. Loonen constateert dat de ontwik keling van de veehouderijen rond om het natuurgebied sterk in het gedrang komt. Anderzijds kan De Rouwkuilen zijn natuurwaarden evenmin uitbreiden omdat het in een intensief gebied gelegen is. "Beide belangen houden elkaar in deze situatie in een houdgreep waardoor een oplossing moei zaam tot stand komt", conclu deert het CDA-Statenlid. De Rouwkuilen is eigendom van Staatbosbeheer, dat samen met de LLTB al langer in overleg is met alle belanghebbenden. Bijkomend probleem is dat, indien de status van natuurmonu ment komt te vervallen, het natuurgebied elders gecompen seerd moet worden. Vanwege alle tegengestelde belangen zit er nog weinig schot in de zaak. Loonen doet daarom een beroep op Gedeputeerde Staten. Want de provincie kan een aanjagende rol spelen door een verzoek in te die nen. Het intrekken van de status gebeurt door de rijksoverheid, op advies van provincie en gemeen te. Op maandag 30 mei vindt de officiële presentatie plaats van Venrays Verleden, deel 2. Twee jaar na de succesvolle verschijning van het eerste deel is er weer een nieuw boek met artikelen over het rijke Venrayse verleden. Het eerste exemplaar zal om 21.00 uur, na de reguliere vergadering van het Lokaal Historisch Platform, in de Kemphaan aan het Kennedyplein in Venray worden uitgereikt aan wet houder Emonts van Maatschappelijke Zaken. Venrays Verleden neemt u op sleeptocht door tweeduizend jaar Venrayse geschiedenis. Veertien auteurs schreven bijdragen over de rijke en gevarieerde historie van deze plaats. Graaf mee met de Archeologische Werkgroep Venray en bewonder de kunst schatten van de Paterskerk. Ontdek dat de Sint- Willibrorduskapel ook een stukje van Venray is en stap in de voet sporen van een Venrayse dieren arts. Lees het curieuze verhaal van de schuinsmarcheerder Hendrik de Lor en volg de lotgevallen van een Venrayer die roem verwierf in Spanje. En voor wie terugver langt naar de koude winters van vroeger is er het verhaal van de schaatsbanen in 't Cassels Brok. Dit en nog veel meer valt te lezen in Venrays Verleden, deel 2, een boek van ruim 230 pagina's met veel illustraties. Venrays Verleden is een uitgave van het Lokaal Historisch Platform Venray. Het boek is vanaf 31 mei te koop bij o.a. Boekhandel van den Munckhof. De publicatie is tevens verkrijgbaar bij Museum 't Freulekeshuus (geopend: woens dag-, zaterdag- en zondagmiddag) en de studiezaal van het Gemeentearchief (publiekshal gemeentehuis; geopend: maandag 12.00-20.00, dinsdag t/m donder dag 9 00-17.00 en vrijdagmorgen 9.00-13.00). De prijs bedraagt vijf tien euro. Vervolg voorpagina Voor de scouting, die een plek zoekt dicht bij de bossen, is de Perdstal aan de Kempweg de beoogde nieuwe locatie. Waardoor harmonie Euterpe kan aanschuiven in het nieuwe muziekcentrum, waarin ook muziekkorps St. Petrus Banden, Zangers van St. Frans en de Lokale Omroep worden ondergebracht. Naast het Raayland College maakt ook de Volksuniversiteit gebruik van het onderwijscen trum met leslokalen en kantoren. Het jongerencentrum vervangt niet alleen Dingus maar is ook bestemd voor de jeugd van 12 tot 16 jaar. Het is niet de bedoeling dan al deze uiteenlopende activiteiten verdrinken in een mammoetge bouw. Er komen afgescheiden ruimtes die, door de flexibele tus senwanden, toch gezamenlijk benut kunnen worden voor bij voorbeeld grote evenementen. "Dit verhaal heeft een forse impact voor alle betrokken", zei wethouder Emonts. "Het idee is in vrij korte tijd ontstaan. We willen er daarom ook tempo inhouden. De politiek heeft er nog niet over gesproken. We vragen eerst aan alle partijen of ze willen mee doen." Het huisvesten van verschillen de verenigingen op één locatie heeft veel voordelen ten opzichte van gespreide, huisvesting, zo redeneert de gemeente. Niet allen qua bouwkosten, beheer en exploitatie. "De truc is dat de deelnemers ook gebruik kunnen maken van eikaars ruimten", aldus Emonts, die verklaarde louter enthousiaste reacties gehoord te hebben. Alleen jongerencentrum Dingus was maandag niet uitgeno digd. Het bestuur reageerde dins dag verrast en zei weinig vertrou wen in de plannen te hebben. De totale kosten zijn geraamd op ruim 8,8 miljoen euro. De nieuwe sporthal plus een zaal voor de gevechtsporten vergt de grootste investering met bijna 3 miljoen euro. Naast inkomsten uit subsidies leveren de vrijkomende locaties ook geld op indien ze benut kunnen worden voor woningbouw. De verwachting is dat de financiering zonder al te veel problemen rond kan komen. zoek onze showroom: idseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 ^•comfortabel-wonen.com fu COMFORTABEL WONENcanp;'* De gemeente Venray gaat bin nenkort met enkele bewoners van de Aubadestraat en Serenadestraat in Venray praten over de bezwa ren die zij indienden tegen de door het college van B en W ver leende kapvergunning aan 3W Vastgoed, voor het kappen van 52 are bomen en landschappelijke beplanting aan de Acaciastraat. De kap is volgens de gemeente en de projectontwikkelaar nodig voor de verdere ontwikkeling van het toekomstige bedrijventerrein De Brier. Tegen dit besluit werden echter zeven nagenoeg identieke bezwaarschriften ingediend. De bewoners zijn onder meer bang voor het verdwijnen van sfeer- en beeldbepalende bomen en plan ten. Ze vrezen dat hun woon- en leefgenot wordt aangetast en dat het aantal broedvogels en andere dieren - en de verschillende soor ten - in de omgeving als gevolg van de kap zal afnemen. Ze willen ook dat de bestaande beplanting rond het huidige speelveld, met name langs de tuinen van de Aubadestraat en langs de parkeer plaats van Stichting Wonen Venray ten westen van hun tui nen, behouden blijft, als groene buffer tussen de straat en het toe komstige industrieterrein. "We zijn in grote lijnen niet tegen de ontwikkeling van het plan, maar maken ons wel zorgen over de grote hoeveelheid bomen en plan ten dat het veld moet ruimen. We maken ons grote zorgen over de flora en fauna in het gebied", ver telde L. Vrenken maandagmorgen tijdens de behandeling van de bezwaarschriften in de commissie bezwaarschriften van de gemeen te Venray. De bewoners vinden dat veel bomen en struiken geheel onnodig het veld moeten ruimen. Ook willen ze dat de gemeente Venray in het belang van de dieren wacht met de kap totdat het broedseizoen voorbij is. En dat gaat ook gebeuren, liet een woordvoerder van de gemeente Venray desgevraagd' weten. De gemeente heeft een inventarisatie gemaakt van de aan wezige flora en fauna in het gebied en er is geconstateerd dat zowel in de bomen als in de gebouwen vogels aan het broe den waren. Daarop is besloten dat de bomen pas na het broedsei zoen gekapt mogen worden. Ook kon de woordvoerder de bewo ners vertellen dat de groenstrook gehandhaafd blijft en dat aan de kap de plicht tot het herplanten van 86,3 are bomen en planten is gekoppeld. Volgens hem gaat het echter niet om beeldbepalende bomen en heeft bij de afweging voor het wel of niet kappen van de bomen het sociaal- econo misch belang boven het beeldbe palend motief geprevaleerd. NIEUW VOORSTEL De voorzitter van de commis sie, mr. B Heijmans, hoorde de argumenten van de beide partijen aan. Hij stelde voor dat de bewo ners en de gemeente op korte ter mijn met elkaar om de tafel gaan zitten om één en ander uit te pra ten en te overleggen. De commis sie bezwaarschriften wacht met het geven van een advies aan het college van B en W totdat duide lijk is of de omwonenden zich kunnen vinden in het nieuwe voorstel van de gemeente Venray. Mocht dat niet het geval zijn, dan komt hun bezwaar weer terug in de commissie. Zowel de gemeen te als de bewoners van de Aubadestraat konden zich in dit voorstel vinden. De politie stelt een onderzoek in naar een verkeersongeval op zater dagmiddag op de Megelsum in Meerlo. Bij dit ongeval raakte een 52- jarige motorrijder uit Horst gewond. Hij werd onder meer met gebro ken ribben en sleutelbeen naar het ziekenhuis overgebracht. De 16-jarige dochter die achter op de motor zat raakte slechts licht gewond en had alleen schaafwonden. Het ongeluk gebeurde toen een 48-jarige automobiliste uit Venray achteruit vanuit een oprit de Megelsum opreed en daarbij de motorrijder over het hoofd zag. HET GROENE WARENHUIS Tuindokter houdt gratis spreekuur bij Intratuin Het tuinseizoen is volop in gang. Dat betekent dat ziekten en plagen de kop op kunnen steken, plagen zoals onkruid tussen stenen, mos in het gazon, galmijt, luis of een schimmelziekte. Hoe herkent u ze en wat doet u eraan? ,0p zaterdag 28 mei van 9.00 tot 16.30 uur geeft onze tuindokter u bij Intratuin gratis antwoord op al uw vragen. Weet u niet om welke ziekte of plaag het gaat, neem dan in een (afgesloten) zak een aangetast takje of blaadje mee zodat onze tuindokter het probleém kan beoordelen. VENRAY, Langstraat 133, 0478-588585, vrijdag koopavond.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5