Apart, maar niet mooi" Tijswinnaars ekenwedstrijd Koester uw Monument 'Vrienden' steunen Wasosz Mariaprocessie Open dag aspergetelers Honderdzesentwintigste jaargang - week 19 - donderdag 12 mei 2005 uis Johannes Augustinus Aerts terug op kerkhof Swolgen L EN MAAS jtfolgen beschikt sinds weer over een bij monument. De Siting Kruisen en Kapellen grlo-Wanssum plaatste lien met de broederschap heemkundevereniging [het kerkhof een kruis met s terug op de oude sok- r Leden van de broeder- hp StAnthonius waren ver jaar bezig met erhoudswerkz aamheden het Swolgense kerkhof, hen zij de schop in de grond heden om enkele kleine mpjes te verplaatsen, ten ze op een hardstenen van bijna twee meter [|g. Het bleek het kruis te li dat boven op een hoge jkel op het graf van de in [01 overleden Johannes iistinus Aerts had gestaan, f bijbehorende corpus werd s niet teruggevonden. Augustinus Aerts uit een echte molenaarsfa- Zijn grootvader is Gerardus ;rard Aerts, geboren in 1766 forst. In 1796 pacht hij de hof- Ie en de oliemolen in Elshout :rlo van de Heer van Meerlo 1803 huwt hij de ijckse Allegondis In 1808 koopt lus de circa 19 hectare »te boerderij Erckenshof, en istreeks 1818 bouwt hij een ste in windgraanmolen, een grond- iler met twee koppels stenen, or het malen van boekweit en je. Vervolgens verplaatst hij in P een windmolen, een houten htkant op een gemetselde ierbouw, vanuit Mook naar olgen. Deze molen dient als lan- en pelmolen. Uit zijn huwe- met Allegondis Walraven It in 1807 hun zoon Henricus [endrik geboren, die in 1835 Johanna Gertrudis Haffmans huwt en vervolgens in lingen gaat wonen om daar n windmolen te exploiteren, de dood van zijn vader komt aar Swolgen terug om daar de ien en verdere bezittingen te (eren. In 1874 overlijdt hij. VERMOGEND MAN lit de memoires van successie kt dat Henricus een vermo- id man is. Tot zijn bezittingen hoorden drie boerderijen, vier ndmolens (in Horst, Oirlo, leningen en Swolgen), drie zen en gronden met een lervlakte van circa 55 hectare, had zes kinderen. Het derde d, dat op 25 augustus 1841 in rlingsbeek geboren wordt, is lannes Augustinus Aerts. Hij is ;ene die de molen gaat behe- en in Swolgen gaat wonen, bewoont het molenhuis (thans rAertsstraat 2) en heeft het i waarschijnlijk ook gebouwd, ast de windmolen laat hij in 85 een stoomgraanmolen bou- n. Als hij in 1895 gaat rente- ten, verpacht hij de molen en het molenhuis. De molen heeft gedraaid tot 28 oktober 1944, toen hij door de Duitsers in brand werd gestoken. August gaat uit nood in een pension wonen bij het Stationskoffiehuis in Tienray en bouwt aan de Spoorstraat 26 een huis waar hij in 1896 in gaat wonen. Op 12 november 1901 om elf uur in de ochtend overlijdt de 60-jarige vrijgezel in Tienray, hij wordt vervolgens in Swolgen begraven. FATALE STORM "Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de Swolgense kerk zwaar getroffen door de ver woestingen van de bombarde menten", vertelt Arnold Jacobs van de Stichting Kruisen en kapel len Meerlo-Wanssum. "Maar op foto's van na de oorlog blijkt het hoge kruis nog fier op de sokkel te staan. Over het hoe en wan neer het kruis uiteindelijk van zijn sokkel is verdwenen, doen ver schillende verhalen de ronde. Door weer en wind is het onder ste deel van het kruis en het bovenste stuk van de sokkel beschadigd geraakt. Tijdens een storm is het kruis uiteindelijk van zijn sokkel gewaaid. Vanwege zijn grote omvang was het kruis niet echt geliefd bij het toenmalige kerkbestuur en er wordt gefluis terd dat men toen het kruis een klein duwtje heeft gegeven..." In het verleden bleken er inder- Mallen inzendingen ontvin- wij naar aanleiding van onze wedstrijd in het kader van 125-jarig bestaan van Peel en Uit die inzendingen hebben FS prijswinnaars getrokken. De gelukkige winnaars zijn Bianca en Wendy Janssen (9 jr.) uit Venray, Brian Janssen (4 jr.) uit Merselo, Guus Jenniskens (5 jr.) uit Ysselsteyn, Mike Vermeulen (6 jr.) uit Venray, Jom Beurskens (8 jr.) uit Swolgen en Renske Schuijren (10 jr.) uit Venray. De kinderen hebben erg veel werk gemaakt van de tekeningen. Hierboven ziet u de tekening van Renske Schuijren uit Venray. daad andere plannen met het kruis te zijn geweest. In 1943 wilde pastoor Eggen, met toe stemming van de familie, het kruis verplaatsen naar de zuid oosthoek van het kerkhof om op die plek te functioneren als kerk hofcrucifix. Deze verplaatsing is echter nooit doorgezet. De pas toor vond het grafteken zeer onsierlijk door zijn abnormale hoogte van vier meter. Ook het huidige kerkbestuur is niet kapot van het kruis midden op het kerkhof. De heer Kusters van het kerkbestuur staat de werkzaamheden op een afstandje gade te slaan. "Nee", zegt hij zachtjes, "het is niet mooi. Het is te kolossaal, het trekt alle aan dacht. Als je hier rondkijkt, zie je genoeg mooie stenen. De stich ting vindt het kruis iets aparts. Maar mooi is het niet." NIEUW CORPUS Arnold Jacobs: "De heemkunde vereniging wilde het kruis graag terugplaatsen. Nadat het werd gevonden, hebben we het in de kelder van Jac Jeuken bewaard in afwachting van een nieuwe cor pus. Twan Kleeven heeft de boringen in de sokkel en de onderkant van het kruis verricht, zodat het kruis en de sokkel met een roestvrijstalen buis weer op elkaar gezet konden worden. Het onderste stukje van het kruis en het bovenste stukje van de sokkel zijn in verband met de restauratie verwijderd, dus oorspronkelijk was het kruis nog iets hoger dan dat het nu is. Bij onze zusterver eniging in Venray hebben wij een nieuwe.corpus besteld. Zij heb ben daar mallen voor en hebben er een voor ons gemaakt." Voor het herstel van het kruis zette de stichting in samenwer king met de broederschap een prijsvraag op touw. Mensen kon den het gewicht van het kruis raden. Voor elke kilo moest men 5 eurocent betalen. Het gewicht van het kruis bleek 280 kilo te zijn. "Daarnaast stelde het kerkbe stuur een bedrag beschikbaar en stond de stichting garant voor de rest van het bedrag. Swolgen heeft met dit kruis een bijzonder monument teruggekregen, een monument waar de stichting enorm trots op is", aldus Arnold Jacobs. Herm Huijs laat in het nieuws bulletin van de heemkundevereni ging en de Stichting Kruisen en Kapellen weten dat het hier gaat om een bijzonder monumentje dat behoort tot het culturele erf goed van de parochie Swolgen. 'Het geeft het tijdbeeld van toen aan, geprobeerd moet worden dat voor het nageslacht in stand te houden'. Stichting Venray Monumentaal Deze week zet Stichting Venray Monumentaal in het monumen tenjaar Het religieus erfgoed gelo ven in monumenten, De Turkse Moskee in het zonnetje. Een gemeentelijk monument aan de Eindstraat in Venray. Het ligt aan het pleintje tussen de RK.Pastorie en 't Freulekeshuus en sluit aan bij de oude kloostermuur van het prachtige Kerkpad. In opdracht van de zusters Ursulinen ont wierp architect J.Wielders uit Sittard in 1932 de Landbouw- Huishoudschool aan de Eindstraat in Venray. Een opmerkelijk gebouw. Hierbij combineerde hij elementen uit de Amsterdamse school als uit De Stijl, een van de latere stromingen in de architec tuur. Elementen van de Amsterdamse school zien we vooral in het exterieur. Elementen uit De Stijl zien we terug in het concept. Het gebouw ligt vrijstaand en bestaat uit twee bouwlagen met plat dak. De vorm van het gebouw is ont staan door grote, ruimtelijke geo metrische blokken die als het ware in elkaar schuiven en het tot een samenhangend geheel maken en een mooie compositie vormen in het totaal. De asymme trische indeling van de voorgevel met hooggeplaatste vensters onder het brede overstek van het dak, en de zo kenmerkende ver deling in de ramen zijn de invloe den van de Amsterdamse school. Het accentueren van de voordeur die niet centraal ligt met de uitge voerde decoratie is zeer opval lend. Van 1932 tot en met 1942 was in dit gebouw de Landbouw- Huishoudschool St.Bonefatius gevestigd, waarvan mevrouw Wilhelmina Sangers directrice is geweest. Van 1944 tot 1957 werd dit gebouw gebruikt door de zus ters Ursulinen als internaat en meisjesschool. Van 1957 tot 1984 was er de RK. Montessori-school in gevestigd.Vanaf 1988 is het gebouw in gebruik als Moskee. Dit gebouw is een prachtig gemeentelijk monument en is een van de weinig overgebleven gebouwen ontworpen door architect Wielders. Wielders was leerling van Cuypers en beiden waren actief in Venray. Ze bouw den ook het toenmalige Gymnasium, nu het Kunstencentrum. In 1947 ont ving Wielders de opdracht van de Zusters Ursulinen vobr de bouw van een nieuw klooster met Kapel. Het klooster met de Kapel kreeg later de bestemming van gemeentehuis. Kent u ook zo'n beeldbepalende, monumentale plek in Venray of een van de Kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting Venray-Monumentaal, per adres Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venraymonumentaal@hccnet.nl Op zondag 22 mei wordt in Oostrum de Mariaprocessie gehou den. Deze processie wordt vooraf gegaan door een plechtige hoog mis, die om 10.30 uur in de parochiekerk begint. Tijdens deze hoogmis zal deken Smeets uit Venray voorgaan. Na deze hoogmis wordt omstreeks 11.30 uur de pro cessie gehouden via de gebruikelij ke route door het dorp. De viering zal worden opgeluis terd door het gemengd koor en harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum. Bovendien zal medewer king worden verleend door het gemengd Koor uit Maashees en door het gilde van Gemert. Dit gilde zal na de viering op het dorpsplein een demonstratie ven- delzwaaien verzorgen. Kinderen van de Oostrumse basisschool zul len tijdens de processie bloemen strooien. Traditioneel is de meimaand de Mariamaand. In die Mariamaand krijgt de Maria-verering in de bede vaartplaats Oostrum extra aan dacht. Deze Maria-verering bestaat al meer dan 650 jaar. Behalve indi viduele bedevaartgangers, die een bezoekje brengen aan de Mariakapel is er ook de groepsge wijze bedevaart van de KBO en in de zomermaanden de jaarlijkse bedevaarten van de parochies Venray, Oirlo en Geijsteren. Voor de viering op 22 mei zal in Oostrum de kerk, het dorpsplein en de route feestelijk worden ver sierd. Bovendien zal op die zondag morgen tijdelijk de Mgr. Hanssenstraat worden afgesloten. De doorgang blijft voor de aanwo- nenden zoveel mogelijk gewaar borgd, het doorgaande verkeer zal worden omgeleid via de Witte Vrouwenstraat. Als het aspergeseizoen in volle gang is en de kopjes van het witte goud dag in dag uit weer boven de grond uitsteken, is het een drukte van jewelste op de bedrijven. In deze tijd is er veel te zien voor geïnteresseerde passanten en die zijn er veel in het voorjaar! De meeste aspergebedrijven lig gen in een prachtige omgeving en vaak liggen ze ook nog aan een van de vele fietsroutes die de asperge- regio's rijk zijn. En wat is er dan mooier (en lekkerder) om tijdens de tocht even de fiets aan de kant te zetten en te genieten van het beste dat de vele restaurants in het aspergeseizoen voor u op het bord toveren. Midden in het seizoen, op zondag 15 mei, openen vele bedrij ven in alle Nederlandse aspergere gio's hun deuren voor de fietsers, voetgangers en automobilisten die geïnteresseerd zijn in de wereld achter het witte goud. De telers zijn allemaal trots op hun bedrijf en zij vertellen u met veel plezier en groot enthousiasme over wat er allemaal bij komt kijken voor die witte stengel op uw bord ver schijnt. Natuurlijk blijft het niet alleen bij kijken en luisteren. De creativiteit van de telers kent geen grenzen en op 15 mei laten zij het beste zien wat ze te bieden heb ben. Iedereen zal dat op zijn of haar eigen manier doen en dat betekent dat u zeker meerdere bedrijven moet gaan bezoeken in de vele aspergeregio's. Bezoek op 15 mei onder anderen: Boerderijwinkel 't Platteland, Gerrit en Karin Reintjes, Lorbaan 1 in Veulen, telefoon: 0478-550653. Of kijk op www.aspergerijk.nl. Meubilair voor nieuwe school in Pobiel De kinderen en docenten van de nieuwe basisschool in Pobiel, een van de grotere dorpen in de Poolse gemeente Wasosz, genieten inmiddels volop van hun 'nieuwe' schoolmeubilair. Dankzij de Stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum/Wasosz, die al jarenlang nauwe vriend schapsbanden onderhoudt met Wasosz, reed onlangs weer een vrachtwagen vol met bruikbare spullen uit de regio naar Polen. Het schoolmeubilair is afkom stig van de basisscholen in Lottum en Velden, de rollators, rolstoelen, krukken en toiletver- hogers ontving de actieve Meerlo- Wanssumse stichting van de Zorggroep Noord-Limburg, die regelmatig blijft zitten met afge schreven materialen van de uit- leenpost. "We hebben inmiddels een goed contact opgebouwd met de Zorggroep", laat Riny Hahn van de Stichting Meerlo- Wanssum/Wasosz weten. "Deze keer gaan de spullen niet naar Wasosz, maar naar Wolow. Daar is een zorginstelling met een reva lidatiecentrum voor ouderen, waar ook de mensen uit Wasosz gebruik van maken." Alle materialen die de stichting voor Wasosz verzamelt, worden al enkele jaren gratis opgeslagen in een lege loods van Landbouwbelang. "Ons bestuurs lidjet Reijnen is verantwoordelijk voor de logistiek. Hij zorgt ervoor dat de materialen bij de aanbieder worden opgehaald en opgeslagen en dat er hulp is bij het inladen van de truck. Want als we veel spullen hebben, moet er vakkun dig worden ingeladen, zodat alles ook in de vrachtwagen kan." Ook deze keer wist Jet weer een aan tal mensen te strikken voor deze klus, te weten enkele vrienden uit Blitterswijck, een medewer ker van Landbouwbelang en een aantal medewerkers van Kersten De vrachtwagen wordt volge laden met spullen voor Polen. Foto: Riny Hahn. Europe uit Wanssum. "Een groot dankjewel aan iedereen die heeft bijgedragen aan dit transport is hier wel op z'n plaats!", vindt Riny Hahn.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15