Cf» Erwin krijgt zijn eigen plekje in achtertuin 70 jeugdgroepen in Noord-Limburg PANTALON rwarring over |)rpsomgeving rogramma's latregelen iteroverlast ruidenlaan e 89.95 Subsidie voor Klassiek op locatie Gesprekken over Ontwikkelings perspectief litende aanpak leidsparticipatie VERBAZEND! zomer- A Normaal 119.50 Nu voor de verbazende prijs van 2e kleur 75.- Hennepkwekerij Huiselijk geweld Dorpsraden- overleg 27.50 Actieprijs nu r r 2005-1 kmaas Donderdag 28 april 2005 - Pagina 7 pendel in Venlo werd iet samenwerkingscon- uitende Aanpak onder oor J. Hendriks (Raad uur De Wendel) en H. Pas (directeur NLW joel van de samenwer- igroting van de moge- tot arbeidsparticipatie uen en medewerkers partijen, door optimale van kennis, leer- en ïlijkheden en voorzie- Hiertoe zullen onder bedrijfsonderdelen die jjn op arbeidintegratie n met een arbeidsbe- perking nauw met elkaar gaan samenwerken. Dit betreft Sterk voor Werk van De Wendel en Arkant van de NLW Groep. Het convenant voorziet in afspraken over sluitende trajecten vanuit individuele situaties, met onder steuning van de gewenste exper tise en infrastructuur van beide partijen. De verwachting is dat hiermee zowel mensen met een arbeidsbeperking alsook partijen die gebruik maken van de betreffende diensten, zoals gemeenten en Centra voor Werk en Inkomen, van deze samenwer king zullen profiteren. lerst verwarring over Iget dat de gemeente baar heeft voor de ingsprogramma's Theo Mulders „erking) wilde dins- Je commissie Stedelijke keling eindelijk eens Jkheid scheppen. De ple luidt dat er 60.000 iescliikbaar is. Maar dit |js bestemd voor het elük gs perspectief ||de tien DOP's worden ik duidelijk is, is dat de len 2.000 euro mogen Iedere dorpsraad heeft, nog mee bezig, een dorps- gsprogramma opgesteld, eze maand ontstond er eroering in het dorpsra- De dorpen voelden [escheept met een 'fooi' Oeuro. louder Emonts (PvdA) ver dinsdag in de commissie inmiddels een gesprek had met het dagelijks van het dorpsradenover- lorpen willen meer geld dat ze met de 2.000 euro ns uit de kosten komen, i Emonts is er gesproken iteria en extra geld. "We ïierover nog verder. Maar dat de kou nu uit de lucht Emonts moest Mulders nageven dat hij goed 'recherchewerk' heeft verricht. Er is inderaad 60.000 euro beschikbaar waarvan 20.000 euro is toegezegd door de provincie. Alleen is dit laatste bedrag nog niet definitief. Daarvoor moet de gemeente nog voor 1 mei een rapportage bij de provincie indienen. Emonts kon zich de verwarring voorstellen en hij probeerde uit te leggen dat de 60.000 euro niet afzonderlijk voor de DOP's bestemd is. Dit bedrag is opgeno men in het budget van 300.000 euro voor het Ontwikkelingsperspectief waarin de tien dorpsomgevingsprogram- ma's een plek moeten krijgen. Theo Mulders was het niet hele maal met de gang van zaken eens. Hij vond dat het geld voor de DOP's apart moest worden gehouden. Patrick van der Broeck (CDA) merkte op dat hij het vreemd vond dat de gemeente Venray op 21 april niet aanwezig was bij een provinciale workshop over dorps- omgevingsprogramma's. "In tegenstelling tot andere gemeen ten ontbrak een ambtelijke of bestuurlijke afvaardiging van Venray. De dorpen waren wel vertegenwoordigd", aldus Van der Broeck die er wel vertrouwen in had dat Emonts er met de dorpen op een goede manier uitkomt. roners aan de in Landweert bij een nieuwe fikse geen wateroverlast iijgen in hun wonin- antwoordde wethou- ssen (CDA) maandag rcommissie Stedelijk op vragen van rking Venray. lag 18 augustus 2004 piering de hevige regen- uidenlaan niet verwer- óral de woningen ter de sporthal,-parkeer de winkels werden Het water liep daar de i binnen. lidenlaan krijgt binnen- ichting. Tijdens de [gehouden informatie- jen de bewoners naar van het riool. Maar je ambtenaren zeiden veten van de problema- de wateroverlast, leden aan het riool (ook niet gepland, i wethouder Driessen eer- toegezegd het probleem [oplossen, stelde raadslid Martin Wijnhoven maandag vra gen. Driessen kon melden dat de werkzaamheden al zijn uitge voerd. Er is een stuk nieuwe riole ring aangelegd ter hoogte van Christoffelkruid. Daarnaast zijn in de Kruidenlaan 22 putdeksels ver vangen door ontluchtingsroos- ters. "Daarmee moet de 'boirel- problematiek' zijn opgelost", stelde Driessen. Indien er opnieuw een stevige regenbui komt, zal blijken of de genomen maatregelen afdoende zijn. Zo niet, dan wordt per huisadres een ontluchtingspijp aangebracht. "Dit houden we als aanvullende maatregel achter de hand", aldus Driessen. Wijnhoven was tevreden over de uitleg. Wel vond hij het vreemd dat zowel de ambtenaren als de bewoners hiervan niet op de hoogte zijn. "De gemeente moet zoiets met de omwonenen- den communiceren", vond Wijnhoven. Driessen reageerde" dat het de bedoeling is dit soort werkzaamheden voortaan te mel den op de gemeentepagina's in Peel en Maas. ren: zwart, rood, appelgroen, turqoise /{parte chAoettett Ta&fea De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl Eerste zorgunit van Limburg geplaatst bij Venray's gezin Straetmann In de achtertuin van de Venrayse familie Straetmann is een mobiele zorgunit geplaatst voor zoon Erwin. Een primeur voor Limburg. Erwin lijdt aan de ziekte MLD, oftewel Metrachromatische Leuko Dystrofie. Die ernstige ziekte heeft veel van zijn lichaam geëist De woonkamer werd te klein en naar boven naar de badkamer lukte al lang niet meer. De zorgunit biedt de oplossing. Het heeft een hele tijd geduurd. Met dagelijkse trips naar de gemeente voor de vergunnings aanvraag. Op een gegeven moment lag de vergunning bij de woningbouwstichting en kwam er schot in de zaak. De voorbije vijf jaar liep de familie Straetmann tegen verschillende obstakels aan, maar ze vochten door. Vader en moeder willen graag hun zoon thuishouden, maar de woonkamer lijkt steeds kleiner te worden. En de reizen naar het ziekenhuis voor de wasbeurt kostten te veel ener gie. De zorgunit kan de oplossing bieden. Die staat nu in de achter tuin van de Straetmann's: toch een eigen plek, met hulp dichtbij. De mobiele unit heeft een aangepaste badkamer, waardoor het aantal bezoeken aan het ziekenhuis min der wordt. Erwin kan niet meer lopen. Dus hulp bij de verzorging is nodig. Die wordt liefdevol door moeder op zich genomen. In 2000 nam het leven van de familie Straetmann een drastische wending. Bij zowel dochter Daisy als zoon Erwin werd de ziekte MLD vastgesteld. Een zeldzame, dodelijke ziekte. "Alles veranderde voor ons", vertelt moeder Straetmann. "We zagen geen toe komst meer, we hadden alle hoop verloren. De ziekte van onze kin deren zette ons leven op de kop. We moesten gaan denken in ter men van overleven." In eerste instantie kon de neuro loog in Venray geen diagnose stel len en stuurde hen door naar Nijmegen. Daar werd de zeldzame stofwisselingsziekte MLD oftewel Metrachromatische Leuko Dystrofie vastgesteld. De ziekte openbaart zich in de kinderjaren of na het zestiende levensjaar. Hoe jonger de patiënt, hoe agressiever de ziekte. Alle functies vallen één voor één uit. Vader en moeder zagen het proces bij hun jongste dochter, toen 16 jaar, inderdaad snel gaan. De enige optie was een transplantatie van stamcellen uit het beenmerg. Het proces van de ziekte kan zich dan stabiliseren. Een ander alternatief is er niet. In Nederland was zo'n operatie nog nooit gedaan. TRANSPLANTATIE "We stonden met de rug tegen de muur. De enige zekerheid die we hadden, was dat er geen alter natief was. Het besluit voor de transplantatie lag bij onze dochter. Een kasplantje wilde ze niet, dus besloot Daisy de eerste in Nederland te zijn die een trans plantatie onderging." In 2001 onderging ze de trans plantatie. "Alles ging mis wat maar mis kon gaan. Complicaties. Ze bleef vechten tot het einde. We moesten haar beloven over de ziekte te blijven praten. Dat doen we dan ook." Daisy overleed in 2001. Haar ouders zoeken sindsdien de media op en SBS6 is zelfs al een keertje op bezoek geweest. Zo houden ze zich aan de belofte aan hun doch ter. Ze krijgen te horen dat een andere jongen die lijdt aan MLD, wordt getransplanteerd. Hij over leefde dit ternauwernood, maar met vele complicaties en beper kingen. Na drie maanden stonden ze weer voor een moeilijk besluit, nu voor hun zoon. Ook Erwin koos voor de transplantatie. In mei 2002 onderging Erwin de stamceltransplantatie en in eerste instantie ging alles naar wens. In 2003 kreeg Erwin nog drie keer lymfocyten van de donor. De laatste keer in decem ber 2003. Vier maanden later, in maart 2004, werd Erwin door griep geveld en kort daarna door een omgekeerde afstoting van de lever. Dit gaat niet goed, dachten de ouders. En dat bleek ook zo. Na enkele maanden in het ziekenhuis te hebben gelegen - vanaf april 2004 tot juni 2004 - mocht Erwin naar huis, maar na negen dagen kon hij ineens niet meer lopen en wordt opnieuw opgenomen in het ziekenhuis. Onderzoeken onder streepten de bange vermoedens: Erwin heeft door de medicatie osteonecrose in beide knieën en heupen. Hij heeft ook geen kraak been in de heupen meer en een Becterew-achtige ontsteking in zijn rug. "De uitkomst was een schok voor ons. Want Erwin heeft er ook nog een beperking bij, doordat hij niet meer kan lopen. Hij is voor taan helemaal van anderen afhan kelijk voor de gewone dagelijkse dingen. Het wrange van alles is dat zijn ziekte, waarvoor de transplan tatie is gedaan, nu stabiel lijkt te zijn en hij er een andere beper king voor in de plaats heeft gekre gen." Erwin verbleef tot 22 december 2004 in het ziekenhuis in Nijmegen, waar hij dus alles bij elkaar acht maanden heeft gele gen. Eerst vijf maanden in het UMC St Radboud en daarna drie maanden in de St. Maartenskliniek. Nu is hij dus thuis, waar zijn leefruimte zich beperkt tot de huiskamer, met generlei privacy. Vandaar dat de ouders, maar zeker ook Erwin zelf, erg blij zijn dat er tenminste een zorgunit voor hem in de tuin is geplaatst, zodat hij zijn eigen huis je heeft. Daar kan hij in alle rust verblijven en kan hij vrienden ont vangen, zonder de hele tijd bij zijn ouders te hoeven zitten. HOOPVOL "Het is fijn om weer thuis te zijn. We blijven positief. De zorgu nit zorgt voor een eigen plek en hulp is dichtbij", zegt Erwin hoop vol. De stichting SOS zamelt geld in voor onderzoek. Hopelijk komt daar iets uit." En onderzoek is zeker nodig. Veel transplantaties lopen niet goed af en de levens verwachting met deze ziekte is meestal vijf tot tien jaar na de eer ste symptomen. Het is een hele zeldzame ziekte en veel is er nog niet over bekend. Moeder Straetmann verklaart: "onderzoek en alternatieve behandelingen zijn nodig. Zodat er meer hoop komt voor mensen met deze ziekte." Meer informatie: Stichting Onderzoek Stofwisselingsziekten, giro 1122002. Telefoon: 038- 4201764. Website: www.stofwis- selingsziekten.nl De politie heeft de afgelo pen weken geïnventariseerd hoeveel jeugdgroepen de regio Limburg-Noord telt Er is als het ware een foto gemaakt De belangrijkste reden voor het inzichtelijk maken van de 70 jeugdgroepen is kennisver groting. De jeugdgroepen worden inge deeld in een viertal categorieën; aanvaardbaar, hinderlijk, overlast gevend en crimineel. In Limburg- Noord gaat het in totaal om 70 jeugdgroepen waarvan 8 in de categorie aanvaardbaar. De 62 overige jeugdgroepen kunnen worden onderverdeeld in de cate gorie hinderlijk (54), overlastge vend (7) of crimineel (1). Het is de eerste keer dat Limburg-Noord jeugdgroepen op deze manier in kaart brengt. Bij aanvaardbare jeugdgroepen gaat het om jongeren die zich weliswaar in groepen begeven, maar die zich gedragen binnen de normen die de sociale omgeving stelt. Zij veroorzaken geen hinder of overlast. Een hinderlijke jeugdgroep hangt rond in de buurt, is af en toe luidruchtig en trekt zich niet zoveel aan van de omgeving. Soms loopt het uit de hand, maar de schermutselingen zijn snel in de kiem te smoren en vaak meer toeval dan gepland. Over het alge meen is het een groep die nog voldoende 'autoriteitsgevoelig' is en aangesproken kan worden op hun gedrag. Een overlastgevende jeugd groep is meer nadrukkelijk aan wezig. Ze kunnen af en toe provo cerend optreden, vallen omstan ders wel eens lastig (uitschelden of intimideren), vernielen regel matig allerlei zaken en laten zich veel minder gelegen liggen aan andere mensen. Ze zijn ook min der goed te corrigeren. De criminele jeugdgroep bestaat (in ieder geval gedeelte lijk) uit jongeren die behoorlijk op het criminele pad geraken. Ze zijn al vaker met de politie in aan raking gekomen. Kenmerkend voor dergelijke groepen is dat ze meer en meer criminaliteit plegen voor het financiële gewin (ze ver dienen er geld mee). Het zijn over het algemeen stelselmatige daders en ze zijn moeilijk aanspreekbaar. VENRAY In de districten Roermond (25), Venray (21) en Venlo (15), komen de meeste jeugdgroepen voor. District Weert telt er 9. De meeste jeugdgroepen zijn benoemd in de vier centrumge meenten, maar ook gemeenten Echt-Susteren (6), Maasbracht (4), Beesel (4), Swalmen (4) en Gennep (4) scoren hoog. Van de zeven overlastgevende jeugdgroe pen bevinden er zich vier in het district Venlo, twee in het district Roermond en één in het district Venray. De criminele jeugdgroep bevindt zich in de gemeente Venlo. De meeste jongeren zijn school gaand of werkend. Spijbelgedrag komt niet vaak voor. Bij 20 jeugd groepen drinkt het merendeel regelmatig alcohol. Het softdrug- gebruik geeft ongeveer hetzelfde beeld als het alcoholgebruik. Uit het onderzoek blijkt dat degenen die alcohol drinken ook softdrugs gebruiken. Van een 15-tal groe pen zijn de leden zeer veel met justitie in aanraking gekomen. Bij 26 jeugdgroepen is een deel van de jongeren regelmatig met justi tie in aanraking gekomen. Absoluut gezien komen de meeste meldingen van overlast van/door jeugd uit de grote gemeenten (Venlo, Roermond, Weert, Venray en Echt-Susteren.) De grote gemeenten worden gevolgd door de relatief kleine gemeente Swalmen en de gemeente Beesel. Uit de politie monitor 2004 blijkt dat 24 pro cent van de burgers zich wel eens onveilig voelt door rondhangende jongeren. De politie neemt dit sig naal mee in het overleg met haar partners. Bij de aanpak van hin derlijke en overlastgevende jeugd groepen is een belangrijke rol weggelegd voor de gemeente. Een van de speerpunten van de politie Limburg-Noord is de aan pak van jeugdcriminaliteit. Het in kaart brengen van de jeugdgroe pen maakt deel uit van de strate gie die Limburg-Noord kiest om deze problematiek aan te pakken. Een vijftal jeugdgroepen worden nader geanalyseerd. De keuze voor deze vijf jeugdgroepen is gebaseerd op de geografische spreiding en de verdeling van de verschillende typen jeugdgroe pen. Tenslotte speelt ook de actu aliteit een rol bij de keuze. De resultaten van deze aanpak gebruikt de politie om samen met haar partners, gemeenten en wel- zijnsinstellingen de problemen met de jeugd aan te pakken. Behalve de jaarlijks terugkeren de evenementen verleent de gemeente Venray dit jaar ook een subsidie aan Klassiek op locatie. Subsidieverlening van evenemen ten vindt plaats op basis van de Kademota Evenementen. Deze nota heeft de gemeenteraad in 1998 vastgesteld met als doel een subsidieregeling in het leven te roepen voor evenementen die een belangrijke bijdrage leveren aan de ambitie van Venray om nadrukkelijker naamsbekendheid te verwerven. In de nota is het streven vastgelegd om kwaliteits verbetering van evenementen te stimuleren en zo een bijdrage te leveren aan de betekenis van eve nementen voor de lokale bevol king. In de Kademota zijn criteria vastgelegd waarop een evene ment getoetst wordt en op basis waarvan deze in aanmerking komen voor een financiële bijdra ge. De evenementen die in 2005 worden gesubsidieerd zijn de Vlakwatercross, Powerman, Avondvierdaagse, Fietsvierdaagse, Venray Muzikaal Totaal, Internationaal Judotoernooi, Internationaal A-toemooi Oostrum, Internationaal Tafeltennistoemooi Red Stars, de levende kerststal, winterfestival (ijsbaan), een halve eeuw bestaansfeest Vredepeel en nu dus ook Klassiek op locatie. Door politiemensen en mede werkers van de vreemdelingen dienst van de politie Brabant- Noord is een bedrijfscontrole gehouden bij een bedrijf aan de Baltussenweg in Overloon. Tijdens de controle werd de aan dacht getrokken door een sterke henneplucht. Hierop is door de politiemensen een onderzoek ingesteld. Daarbij bleek dat in een silo, met een doorsnee van onge veer dertig meter een hennep kwekerij gevestigd was. De kwe kerij was toegankelijk via een luik in de grond. In de silo was een slaap/woonkamer ingericht, waar in een 26-jarige Poolse man werd aangetroffen en aangehouden. Ook werd er een 37-jarige man uit Overloon aangehouden. In de silo werden enkele tienduizenden hennepplanten aangetroffen. In de kwekerij hingen enkele hon derden assimilatielampen. Een enorm aggregaat zorgde voor de stroomvoorziening van de kweke rij. Alle planten, lampen, groei- en hulpmiddelen en de aggregaat werden in beslag genomen. De twee mannen zijn voor verder onderzoek ingesloten. De politie heeft zondagavond in een woning in Venray een 47-jari- ge man aangehouden op verden king van huiselijk geweld. Rond 20.15 uur kreeg de politie een melding dat er trammelant was in de woning waarna agenten pools hoogte namen. Daar bleek dat de verdachte zijn 22-jarige dochter na een woordenwisseling zou hebben mishandeld. Hij werd aan gehouden en is voor verder onderzoek overgebracht naar het bureau waar hij is ingesloten. De Stichting Dorpsraden- overleg Venray houdt op maan dag 2 mei vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschaps huis Gelderkoel aan de Heidseweg in Heide. PEEL EN MAAS een abonnement waard Met het Ontwikkelings perspectief werkt de gemeente de strategische visie Venray 2015 verder uit. De eerste fase van het Ontwikkelings perspectief is inmiddels afge rond. Resultaat daarvan is de Verkenningennotitie. De Verkenningennotitie is in het verlengde van de strategische visie, opgesteld aan de hand van bestaand beleid voor de komende jaren. Ook hebben groepen mede werkers van de gemeente in workshops diverse opgaven en aandachtspunten voor de toe komst van Venray geformuleerd. Deze notitie vormt het uitgangs punt voor het vervolg van het project. In de doelstellingenfase van het Ontwikkelingsperspectief gaat de gemeente aan tafel met haar bur gers en uiteenlopende organisa ties. In drie verdiepingsgesprek- ken stelt de gemeente evenzoveel thema's aan de orde: plattelands ontwikkeling, economische ont wikkeling en maatschappelijke ontwikkeling. Voor deze bijeen komsten nodigt zij mensen uit, die door hun werk of andere acti viteiten in het dagelijkse leven intensief met die thema's te maken hebben, verder mee te denken over de toekomst van Venray. De verdiepingsgesprek- ken vinden plaats op 19, 26 en 31 mei. Vervolgens wordt op basis van de keuzes in de strategische visie, de inhoud van de Verkenningennotitie en de resul taten van de verdiepingsgesprek- ken een aantal toekomstbeelden voor Venray geschreven. Die legt de gemeente voor aan de burger tijdens twee openbare scenario debatten in juni. In september is er een openba re Dag van het Ontwikkelingsperspectief. Daarmee rondt de gemeente de tweede fase van het het Ontwikkelingsperspectief af. De uitwerking, het Ontwikkelingsperspectief zelf dus, moet voor het eind van het jaar klaar zijn. De Verkenningennotitie ligt ter inza ge bij de afdeling Publieksdiensten. KONINGINNEDAG GEOPEND C O r i d o H 1 E RENMODE» M/f M f L Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7