'Venrayse bossen liggen er mooi bij' andbouwsector vecht i^gen vooroordelen inderen zijn geen leine volwassenen' Breng Wapens Onder Controle Opening Paul Burgmanstraat Passi Flora TUIN ONTWERP TUIN AANLEG TUIN ONDERHOUD GERTJAN REIJNDERS kunstencentrum jerusalem Muziek op Schoot Jvt ------ Verbod op hardcoreparty's VENRAY 06 20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl 1; N.i P- is i SS i HOVENIERS zomer en winter buiten? Bij Rien van Mierlo. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Deurne Tel.0493 314593 1 Kunstencentrum Jerusalem te Venray start op donderdag 12 mei en zaterdag 14 mei 2005 met een nieuwe serie van 10 lessen Muziek op Schoot onder leiding van Bianka Bijen. Voor kinderen van 0 tot 4 jaar en hun ouders. Zaterdag- en donderdagochtend Kunstencentrum Jerusalem, Heuvelstraat 4 te Venray De eerste les kan als proefles beschouwd worden Kosten: 60,- of 62,50 (afhankelijk van de leeftijd) Opgeven en informatie: Kunstencentrum Jerusalem, Heuvelstraat 4, 5801 CS te Venray, tel. 0478 - 585320 E-mail: info@kunstencentrumjerusalem.nl Website: www.kunstencentrumjerusalem.nl Donderdag 28 april 2005 - Pagina 5 Yvor ten keiuMijkczit Royal Botanla) Bij Rien van Mierlo Tuinen kunt u plaats nemen in een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Zeer exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel, absoluut weerbestendig, kleurvast en sfeervol. Tuinmeubelen Helmondseweg 111 Beheerder De Marke wil meer betrokkenheid bewoners Burgemeester Waals heeft, met de noodverordening in de hand, twee hardcoreparty's in Venray verboden. Op zater dag 7 mei zou zowel in jonge rencentrum Dingus als in dis cotheek De Nachtwacht een hardcoreparty worden gehou den. Voor Dingus is het de eerste keer na 42 edities dat de gemeen te een streep zet door een hard coreparty. Het verbod heeft te maken met de vechtpartij op 2 april tussen Londsdales en Turken. Op die avond hield Dingus haar laatste party die op last van de politie voortijdig beëindigd werd. Sinds 6 april is in Venray een noodverordening van kracht. De gemeente laat weten dat twee hardcoreparty's op één avond in Venrays centrum een te groot risico vormen. Bovendien is er op die zaterdag minder politie beschikbaar vanwege het bezoek van de Amerikaanse president Bush aan Zuid-Limburg. In een persbericht laat de gemeente weten ernstig te vre zen voor conflicten tussen autochtone en allochtone jonge ren op 7 mei. Ook wordt gevreesd voor vernielingen en een 'ernstige verstoring van het openbare leven'. Sinds de invoering van de noodverordening moeten horeca bedrijven een vergunning aanvra gen voor een evenement of activi teit. Burgemeester Waals heeft ook laten meespelen dat de hard coreparty's veel bezoekers van buiten Venray trekken. Bovendien is de 'doelgroep' betrokken geweest bij eerdere ongeregeldheden. steeds vaker te roepen. Volgens Minister Veerman groeit er een brede maatschappelijke coalitie voor behoud van het platteland en de rol van de boer en tuinder daarin. Ook in het licht van de dis cussie over leefbaarheid van het platteland in Venray is dit een belangrijke constatering. Burgemeesters, ik zou zeggen, doe daar wat mee! Ik hoop met het weerleggen van deze vooroordelen duidelijk gemaakt te hebben dat de sector leeft in onze omgeving, dat deze belangrijk is en toekomst heeft. Als vereniging willen wij dit positieve beeld actief uitdragen. Niet bij de pakken neerzitten en meehuilen met degenen die roe pen dat het niet goed gaat. Anderhalf jaar geleden hebben wij onze nek uitgestoken met een eigen onderzoek om na te gaan waar we staan. Daar kwam uit dat de sector vertrouwen in de toe komst had. Op basis van feiten en cijfers kunnen wij dit staven. Aan gemeenten de opdracht om dit de komende jaren waar te maken." In de commissie Stedelijk Beheer klonk maandag alom waardering voor het werk van De Marke. De stichting beheert sinds 1997 de gemeen- tebossen van Venray. Het gaat om een areaal van 1278 hecta re. De gemeente is eigenaar van de bossen. De commissie besprak het vijf jarig beheersplan 2004-2008. In de afgelopen periode lag de nadruk sterk op de doelstelling natuur. Het hoofddoel is de ver sterking van de kwaliteit van de gemeentelijke bossen. Het terrein beheer is gericht op gebiedseigen natuurontwikkeling. Het behoud, herstel en ontwikkeling van voed- selarme en vochtige of droge levensgemeenschappen van flora en fauna. In de komende vijf jaar wil De Marke meer aandacht schenken aan het recreatieve gebruik. De stichting wil meer samenwerken met natuurverenigingen en dorps raden. In tegenstelling tot de afge lopen periode gaat de stichting meer naar buiten treden, zo ver klaarde directeur Gerard de Baaij. "In de afgelopen jaren hebben we het vertrouwen gewonnen. We gaan ons nu meer richten op maatschappelijke betrokkenheid. Want dat is van belang voor een goed beheer van de bossen. De bewoners zijn de oren en ogen in het veld." Tevens gaat De Marke meer inspelen op allerlei activitei ten. De Baaij noemde als voor beeld de samenwerking met de dorpsraad over de viering van vijf tig jaar Vredepeel. En bij de aan leg van wandelpaden rondom de dorpen is aansluiting gezocht met de bossen. De Marke wil straks, als het tien jaar de bossen beheert, een boek uitbrengen met Venrayse verha len over de bossen. Daarvoor wordt nu al een oproep gedaan De actie Breng Wapens Onder Controle gaat op Koninginnedag, zaterdag 30 april, in de regio Peel Maas van start. Dat gebeurt bij het beeld van de schaapsherder in de Schoolstraat, in het centrum van Venray. Van 10.00 tot 14.00 uur verzamelt Amnesty Peel Maas zoveel mogelijk steunbetui gingen voor de campagne in de vorm van foto's. Wethouder Mathieu Emonts geeft deze dag het officiële startsein voor de regio. Jaarlijks worden ruim acht miljoen kleine wapens geprodu ceerd. Iedere minuut sterft er iemand aan de gevolgen van het misbruik van wapens. De actie van Amnesty Peel Maas is een aanzet voor de landelijke actie op 3 mei, bevrijdingsdag. Op deze Dag van de Vrijheid, voert de band Beef! namens Amnesty International actie voor internatio nale controle op de wapenhandel. I Men kan meedoen aan deze lan delijke actie. Kom daarvoor op zaterdag 30 april naar Venray en doe mee! Help mee een eind te maken aan deze cultuur van geweld en laat uzelf op de foto zetten. Met deze foto tekent men een digitale, wereldwijde fotopeti tie op internet. Men kan zichzelf terugzien op www.controlarms.org. «MAAS BRUTALER In al die jaren is er qua sfeer volgens Van Breemen weinig ver anderd. "Ik vind dat de kinderen en de ouders weinig zijn veran derd. Over het algemeen geldt nog steeds als jij open bent, zij De nieuwe Paul Burgmanstraat wordt op donderdag 28 april (vandaag) officieel in gebruik genomen. De gemeente Venray wil stil staan bij dit feit door aan de onthulling van het bijbehoren de straatnaambordje een feeste lijk tintje te geven. Eerder is de 'oude' Paul Burgmanstraat (tussen de Maasheseweg en de Smakterweg) aan het verkeer ont trokken. De gemeente Venray hecht er aan dat de herinnering aan de heer Burgman levend wordt gehouden omdat hij veel voor de economische ontwikke ling van Venray heeft betekend. Daarom heeft het college van bur gemeester en wethouders beslo ten het deel van de Nieuwhuisweg tussen Smakterweg en de Ambachtstraat te hernoemen om daarmee Paul Burgman te eren. Hij was de grondlegger van Inalfa in Venray, nu een internationale firma met vestigingen wereldwijd. Na zijn overlijden nam zijn broer Hans Burgman de honneurs waar. Omdat voornoemde heren dit heugelijke feit helaas zelf niet meer kunnen meemaken, hebben de dames Burgman-Kalinowski en Burgman-Kamp hun aanwezig heid toegezegd. Burgemeester Waals en wethouder economi sche zaken Lei Heidens vertegen woordigen de gemeente Venray. Fred Welschen, algemeen direc teur Inalfa Roof Systems Group BV verricht de officiële openings handeling. aan de inwoners. De gemeente heeft ondermeer het beheer overgedragen aan De Marke omdat een stichting als par ticuliere organisatie veel meer subsidies kan binnenhalen. Hét beheer omvat landschap, natuur en recreatie waarbij naar een opti maal gebruik van de bossen gestreefd wordt. Alle fracties in de commissie Stedelijk Beheer waren lovend over het werk van De Marke. Jan Classens (CDA) vroeg meer aan dacht voor het onderhoud van de wandel- en fietspaden. Vooral na werkzaamheden in de bossen blij ven de paden wel eens onbegaan baar achter. Directeur De Baaij moest dat toegeven. "Dat komt door het zware materieel dat gebruikt wordt. Maar de afspraak met de uitvoeder is dat de wegen weer worden opgeknapt." John Niessen (WD) merkte op dat het beheersplan ruim een jaar te laat op tafel ligt. "Dat is jammer want dertig procent van de perio de is al voorbij." Geert Craenmehr (Lokaal Aktief) zei blij te zijn dat in Venray 'zo'n prachtige natuur voor de deur ligt'. "De bossen lig gen er ook mooi bij. De natuur moet zich kunnen ontwikkelen maar het is ook belangrijk dat ze voor iedereen toegankelijk blij ven." ^Hlisdag werd in zaal la in Ysselsteyn het magazine 'Business in Jness' gepresenteerd, urgemeesters Waals 582en Hahn (Meerl°" rn) ontvingen het eer- iplaar. Het tijdschrift Agribusiness Groep V lUent een oplage van f llstuks. Het biedt een m Ifceeld van de totale sec- ook buitenstaanders erin aan het woord. :r Jan Loonen greep >nd de gelegenheid rekenen met een aan- irdelen die de agrari- jor achtervolgt. Een it zijn speech. iaiste jaren staat de land- n de verwerkende indus- der druk. Veterinaire, wel- milieuproblemen hebben Ire wissel getrokken op de Maar ook de rentabiliteit :r discussie. Door liberali- internationalisering en de opbrengstprijzen zijn isten laag. Ook ontstaan jenstc «fnar er door de minder prominente plek op het platteland van de sec tor problemen waar we nog niet eerder bij stil hebben gestaan. Maar zijn deze ontwikkelingen en het negatieve gevoel waar? Zijn deze beelden terecht of zijn ze niet terecht. Wat te doen met deze vooroordelen? Vanavond wil ik een aantal vooroordelen uit de weg ruimen over de landbouw en agribusiness in onze regio. Want die vooroor delen zijn hardnekkig en zitten ons dwars. De sector is wel degelijk econo misch van belang. Volgens de laat ste cijfers van Venray zijn in de primaire sectoren bijna 2.000 mensen werkzaam. Dit is bijna 10% van de totale werkgelegen heid. Daar komt nog bij de werk gelegenheid in aanverwante sec toren, Bij een zogenaamde multiplier van 2 tot 2,5 komen we daarmee aan 20% in Venray. Voor een maakindustrie een zeer belangrijke economische factor. Bovendien neemt dit aantal de laatste jaren toe, er is sprake van een stijgende trend. Het aantal bedrijven krimpt beperkt, maar het productievolu me blijft op peil. Het belang van de sector neemt niet af. Er is wel degelijk een bestaansrecht. Nu en in de toekomst! Dat bleek ook al uit ons onderzoek. De sector is niet afhankelijk van subsidies. Tweederde van de sec tor is niet of nauwelijks afhanke lijk van subsidies. De intensieve veehouderij, die hier zeer sterk vertegenwoordigd is, krijgt zelfs nagenoeg geen subsidie. Nederland krijgt in Europa het minste subsidie voor de agrari sche sector, en dat als grootste exporteur. Het voedsel wat geproduceerd wordt is veilig. Het is nog nooit zo veilig geweest. Allerlei onderzoe ken laten dat zien. Bovendien is het veel goedkoper geworden. De relatieve prijzen zijn sinds 1970 met 40% gedaald. Een gezin geeft tegenwoordig nog maar 15% van het inkomen uit aan voedsel. De sector is milieuvriendelijk. Alle eisen die tot nu toe gesteld zijn worden gehaald. Vergeleken met alle andere economische sec toren ligt de landbouw goed op koers. Per kilogram product hoort de sector tot de schoonste in Europa. Landbouw is een van de meest innovatieve sectoren in het land. In het innovatieplatform van het kabinet neemt de agrologistiek een van de belangrijkste plaatsen in. Een op de drie vrachtwagens in Nederland rijdt met agropro- ducten rond. Maar ook lokaal zijn er vele innovaties. Denk aan de coöperaties en bedrijven maar ook aan het innovatiecentrum gezonde voeding. En wat gaat de Floriade ons nog brengen? Allemaal zaken die laten zien hoe innovatief de sector is. De sector gaat niet verdwijnen uit Nederland en zeker niet uit Venray en Meerlo-Wanssum. Er groeit bij iedereen het besef dat een krachtige sector van belang is. De land- en tuinbouw levert een wezenlijke bijdrage aan de kracht en leefbaarheid van het platteland. Ook organisaties als Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer beginnen dat ian van Breemen zwaait af als conciërge Grotestraat 57 (0478) 512628 Gommans De Echte Bakker gaat verbouwen! Daarom zijn wij gesloten van 17 t/m 27 mei. Zaterdag 28 mei vindt er een spectaculaire heropening plaats! Graag verwennen wij u van maandag 9 tot en met zaterdag 14 mei met deze verbouwingsaanbiedingen Ontbijtkoek: Witbrood en tarwebrood: 2 halen, 1 betalen! voor één euro! Bake-off broodjes Zachte witte broodjes: 5 stuks voor 0,99 5 stuks voor 0,99 hun ouders en de leerkrachten staat centraal. Het leuke en inte ressante aan kinderen is dat ieder een eigen karakter heeft en een andere manier van omgang vraagt. In de vijftien jaar dat ik als conciërge heb gewerkt, heb ik geleerd dat het belangrijk is dat kinderen weten waar ze aan toe zijn en dat je luistert naar kinde ren. Dat geldt ook voor de ouders. Zij kwamen geregeld naar mij met vragen of opmerkin gen. Ook de samenwerking met de leerkrachten speelt een belangrijke rol. De school beschikt over een goed en gezel lig team, dat heeft er ook voor gezorgd dat ik het werk zo leuk heb gevonden." Van Breemen heeft als conciër ge veel meegemaakt. Leuke erva ringen, maar natuurlijk ook min der leuke dingen. "Kinderen en ouders komen wel eens naar je toe met problemen, zoals bij voorbeeld een sterfgeval in de familie. Dat is moeilijk om mee om te gaan, zeker als je ziet dat een kind er onder lijdt. Maar er gebeuren natuurlijk ook veel leuke dingen. Wat mij is bijgeble ven? Een aantal jaren geleden, nog onder leiding van een andere directeur, kwam het wel eens voor dat het blijven of weggaan van een leerkracht afhing van het aantal leerlingen dat was aange meld op school. Dat kon soms om één leerling gaan. Ik ben in die tijd samen met de directeur op de fiets gestapt en kinderen gaan werven bij het plaatselijke woonwagenkamp. Dat zijn din gen die je je nu niet meer kunt voorstellen." :n boeiende carrière diverse ambachten, pp dde Herman van ien vijftien jaar geleden nciërge bij basisschool •etrus Banden in Venray. aPril ging hij met pen- en kan hij terugkijken bewogen loopbaan, eel ervaringen en men- everhalen. lfdat Herman van Breemen onciërge begon bij Sint :s Banden, deed hij zeer ver- ndwerk. "In 1955 heb ik lo afgerond en daarna ben onnen aan een carrière die is geweest. Zo heb ik op Moor van de scheepsvaart heb ik zelfs een tijdje ben ik chauffeur est van een touringcar, heb zen bespoten en ben ik ook dat ook zijn. Je hoort vaak dat veel mensen vinden dat kinderen brutaler zijn geworden. Ik merk dat ook, maar ik heb er zelf wei nig last van. De kinderen weten dat ik niet gediend ben van een grote mond. Het is maar net hoe je er mee omgaat. Op het gebied van lesgeven is er wel veel veran derd. Sinds een paar jaar zijn wij een TOM-school, dat staat voor Teamonderwijs Op Maat. Het is nu een andere manier van lesge ven." Conciërge Van Breemen helpt ook uit met het overblijven, samen met enkele moeders van de kinderen. Het aantal kinderen dat overblijft, is de afgelopen jaren door werkende ouders enorm gestegen. Tijdens het overblijven eten we met de kin deren en kunnen zij spelen. Dat werk blijf ik nu nog een paar dagen in de week doen. In opdracht van de Stichting Primair Onderwijs Venray, het bestuur van alle basisscholen, controleerde en beoordeelde ik ook eens per jaar de speeltoestel len van de verschillende basis scholen. Zo kon ik ook bekijken hoe het er op andere scholen aan toe ging. Ik was altijd blij dat ik werkte op b.s. Petrus' Banden!" Van Breemen ging op 1 april met pensioen. "Ik maak nu de nieuwe conciërge wegwijs op school. Ik help ook nog een paar dagen in de week uit bij het over blijven en zal het team ook uit helpen bij de themadagen op school. Verder kan ik me nu intensiever gaan bezighouden met mijn hobby's zoals zeevis sen, tuinieren en vliegeren. Met pensioen, maar ik ga me niet ver velen." nog tegelzetter geweest. Daarna heb ik een tijdje als vervanger op een technische school gewerkt, en aansluitend begon ik op de basisschool als conciërge." Van Breemen heeft veel profijt gehad van al zijn verschillende beroepen. "De vaardigheden die ik tijdens al deze banen heb geleerd, zijn een uitstekende basis geweest voor het vak van conciërge. Ik loste veel klusjes op en ondersteunde de. leer krachten, maar ik communiceer de ook veel met de ouders, kin deren en de leerkrachten. Kortom, de diversiteit aan werk ervaring kwam mij goed van pas bij de veelomvattende taken van een conciërge op een basis school." Van Breemen is zeer te spre ken over zijn werk als conciërge. "Communicatie met de kinderen,

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5