Timeur: eerste open dag ireatief platform 4B londenpoep blijft roor overlast zorgen Jan voor Acute Zorg 'ost Noord-Limburg Dorpen blijven zich verzetten tegen contouren Dorpen tegen Afschaffing autochton i te itsbeg i nse I Bemiddelaar moet kavelruil vlottrekken nu nog aantrekkelijker n Geen 'generaal pardon' recreatiewoningen Motorrijder Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Rouwen om paus -PaofcEEL EN MAAS Donderdag 7 april 2005 - Pagina 7 Woensdag 13 april bij Verslavingskliniek Paschalis d+je' n oni 4B Is een creatief platform voor en door cliënten en ^cliënten van de verslavings- Jek Paschalis. 4B houdt roeasdag 13 april van 12.00 nt 18.00 uur open dag. Om [4,00 en 16.00 uur zal uitleg je ven worden over het hoe waarom van 4B. Een pri- ieur, want sinds de start van de zomer van 2003 is het woject alleen intern te bezich- een geweest. Voor de eerste »er wordt ook de buitenwe- >ld er bij betrokken. En daar- iee wordt invulling gegeven de 4 B's in de naamgeving: binnen naar buiten, en buiten naar binnen. Het platform 4B is twee jaar eleden begonnen als een eenma- g kunstproject. Michel Elslak, j celdend kunstenaar, zou de indersteuner zijn voor de cliënten le met dit project meedraaiden, joor de ruime en vooral vrije orm van het project, groeide niet JjlHeen het project, maar ontston- en er ook allerlei deelprojecten. leze verschillende deelprojecten eerden weer voortgezet door lienten, en meerdere participan- en gingen hun steentje bijdragen, let uitgangspunt was volledige 5338 ütonomie van de cliënten, daar raar het onderwerp, materiaal, chaal, plaats en doel van het 3 unstwerk betrof. Uiteindelijk is -nr|.r letterlijk en figuurlijk uit de ïengelmoes van verschillende jeatieve breinen één kunstwerk eboren, waar de overvloed van ideeën en ontwerpen de uitgangs punten tot hun recht laten komen. Dit bijzondere kunstwerk heeft een werktitel gekregen: 'het ijze ren bomen project' en wordt ook wel 'het' kunstproject van 4B genoemd. 4B is een platform van, voor en door cliënten en ex-cliënten van de verslavingskliniek Paschalis. 4B is inmiddels verder uitgegroeid tot een platform waar cliënten, vrij willigers en professionals hand-in- hand samenwerken. Bovendien blijven er nieuwe initiatieven ont staan op het gebied van beeldende kunst, theater, muziek en multi media. Het doel is de communica tie te verbeteren met de wereld binnen en buiten de kliniek, door middel van deze initiatieven en technieken. Hierbij geldt dat het creatieve proces voor de cliënt het belangrijkste is en niet zo zeer het eindresultaat. Al mag het eind resultaat er natuurlijk zeker zijn. Het kader waarbinnen de deelne mers aan 4B opereren, is buiten- binnen/binnen-buiten. Het beoog de therapeutisch effect is dat cliënten en ex-cliënten op een speelse en creatieve manier in contact komen met de buitenwe reld en hiermee nieuwe ervarin gen opdoen. Het hele proces van bedenken tot en met het maken van kunst wordt gezien als com municatiespelingen. Alle creatieve projecten vinden hun uitwerk en draagvlak bij de cliënten. Verslavingskliniek Paschalis zorgt daarbij voor de infrastructuur. Waarbij het natuurlijk mogelijk is dat niet ieder project doorgang kan vinden vanwege niet uitvoer bare plannen. Doordat de projec ten niet persoonsgebonden zijn, krijgen ze vaak verrassende wen dingen en zijn ze nooit echt klaar. GEDEELDE INTERESSE Wil Kusters, creatief therapeut bij Paschalis, heeft ervaren dat kunst een uiting kan zijn die de stap van cliënten naar de buiten wereld positief kan beïnvloeden. "Het is niet gemakkelijk voor cliënten om weer terug te keren in de maatschappij. Bij die moeilij ke stap willen we hen helpen door 4B als een platform in te rich ten waar de cliënten en de samen leving elkaar treffen. En kunst is een prima medium voor een gedeelde interesse." De open dag laat de bezoekers de kunstwerken zien en biedt hen de gelegenheid tot interactie met cliënten. Hoeveel bezoekers ze volgende week woensdag mag verwachten, weet Wil Kusters niet. "De cliënten hebben hun eigen netwerk uitgenodigd. Verder hebben we een honderdtal uitnodigingen verstuurd. Het is de eerste keer dat 4B haar deuren opent voor de buitenwereld, ik kan me voorstellen dat er alleen al daardoor nieuwsgierigheid en interesse is. En voor de cliënten is het een prima mogelijkheid om met de buitenwereld in contact te komen." De tien kerkdorpen zijn er inaniem voorstander van dat iet autochtoniteitsbeginsel in 'enray gehandhaafd blijft. Dit etekent dat de eigen bewo- ers de eerste voorkeur krij- als er kavels of woningen I een dorp te vergeven zijn. et college overweegt het oms- len beginsel af te schaffen. Maandag in het dorpsradenover- kwam de kwestie ter sprake, yfrje gemeente had verzocht de yjeningen van de dorpen te pei- n. Voorzitter Sieb Nijssen sselsteyn) merkte op dat de Mrestie gevoelig ligt en dat een 1 nomen raadsbesluit niet zomaar an worden teruggedraaid. Louis roemen (Castenray) wees erop dit besluit in 1999 is genomen. ^101 in sindsdien is er nauwelijks of et meer gebouwd op de dorpen. We zijn nu bezig aan een inhaal slag en daarom moet het voorlo pig nog zeker gehandhaafd wor den." Theo Zegers (Merselo) bestreed dat het autochtoniteitsbeginsel zou zijn ingegeven door de bekrompen gedachte 'eigen volk eerst'. 'We willen alleen de men sen op het dorp een plek geven die ze graag willen." Joos Linskens (Oostrum) wil bij de uitgifte van de nieuwe kavels in eerste instantie de Oostrummers de eerste keus geven. "Maar er wordt bij ons veel gebouwd. Daarna komen er nog genoeg mogelijkheden voor mensen van elders." Toon Ewals (Oirlo) stelde voor dat ieder dorp een quotum toe wijst voor de eigen inwoners. Dit zouden bijvoorbeeld de toegeken de bouwcontingenten kunnen zijn. "Eigen mensen moeten we het eerst laten bouwen", vond ook Jeanne Jansen (Smakt). "En daarna kunnen de buitendorpsen komen. Dat is geen enkel probleem." Wim Jenniskens (Leunen) heeft gemerkt dat zijn dorp een aantrek kelijke woonplek is voor Venraynaren. Uitbreidingswijk De Korenmolen ligt immers tegen de zuidkant van Venray aan. 'We vin den toch dat de Leunse mensen de eerste kans moeten krijgen. We moeten het beginsel daarom hand haven. En als in de toekomst de inhaalslag voorbij is, dan kunnen we het opnieuw bekijken." Wil Weijers (Merselo) had op de website een poll over dit onder werp gezet. Negentig procent van de stemmers bleek voor handha ving te zijn en tien procent was voor afschaffing. Ondanks dat de gemeente enray vanaf 1 januari 2005 trenge maatregelen tegen hon- 65/f nbezitters heeft aangekon- Bgd, blijft de hondenpoep voor .jverlast zorgen in dorpen en 5 Ulyijken. Veel hondenbezitters ite 'ou^en z*ck niet aan de plicht jm de uitwerpselen van hun lond op te ruimen. [Mensen die hun hond uitlaten i vanaf dit jaar verplicht opruim- lateriaal, zoals een schepje en een bij zich te dragen. In de eerste jtie maanden heeft de gemeente de cnredingen nog door de vingers izien. Maar dit gaat met ingang april veranderen. Vanaf nu ca heeft de gemeente strenge contro les aangekondigd op de naleving van de opruimplicht. Overtreders kunnen een boete van 30 euro ver wachten. De dorpsraad van Oostrum heeft de gemeente onlangs verzocht om meer handhavend op te treden. Want de dorpsraad ontvangt nog regelmatig klachten over overlast van hondenpoep op speelterrein- tjes, zandbakken en trottoirs. Ook de schoffelploeg-stuit regelmatig op uitwerpselen van de Oostrumse honden. In het dorpsblad wijst de dorpsraad erop dat er aan de rand van het dorp voldoende mogelijk heden zijn de hond ongestoord uit te laten. Want in de bossen en de andere openbare ruimtes buiten de bebouwde kom geldt de opruim plicht niet. Ook niet op de bermen van de vrijliggende fietspaden langs de singels van de Venrayse buiten ring (Noordsingel, Westsingel, Zuidsingel en Oostsingel) en langs de invalswegen zoals de Beekweg, Leunseweg (buiten de singels), Henri Dunantstraat, Nieuwe Maasheseweg en Maasheseweg (tussen Industriestraat en Metaalweg). De honden mogen tevens hun behoeften doen in de bermen langs het fietspad van de St. Servatiusweg en langs de voetpaden in het Hendrikkenbos in Veltum. VieCuri ziekenhuizen in |nlo en Venray willen tijdens de and- en nachturen en in het •ekend de spoedeisende hulp en i huisartsenpost integreren om eindelijk op beide locaties te 'men tot de Acute Zorg Post: één ket waar patiënten die acute zorg dig hebben terecht kunnen. Het 'ratel is een gezamenlijk project n de Regionale Huisartsen ver ging, vereniging Medische Staf, •Curi Medisch Centrum en fgverzekeraar VGZ. Het voordeel voor de patiënten dat zij zich niet langer hoeven af dragen of zij met hun acute hulp- "gbij de huisartsenpost of bij de 'deisende hulp van het zieken- is zullen aankloppen. Na mel- n8 bij de Acute Zorg Post wor- n zij doorgeleid naar de juiste gU« 344 661 hulpverlener. Goede afspraken tus sen de doktersassistente, de SEH- verpleegkundige, de arts-assistent, de huisarts en de medisch specia list moeten ervoor zorgen dat de patiënt de juiste zorg krijgt op het juiste moment en op de juiste plaats op één van de twee locaties. Voordelen van de geïntegreerde acute zorg zijn behalve een duide lijke toegankelijkheid voor de patiënt (één loket), een betere kwaliteit van zorg (goede samen werking tussen de hulpverleners) en een efficiëntere zorgorganisatie (weghalen van 'dubbele' voorzie ningen als overhead en huisves ting). Met de presentatie van het plan is het besluitvormingstraject ingezet. De verschillende partijen zullen met hun achterbannen over leggen over de gevolgen. Er zal sprake zijn van een herschikking van taken en een verschuiving in de verantwoordelijkheden. De rol len SEH-Verpleegkundigen en huis artsen worden versterkt. De SEH- verpleegkundigen selecteren de binnenlopende patiënten en zullen onder supervisie van de huisarts zelfstandig eenvoudige behandelin gen verrichten. De huisartsen krij gen de verantwoordelijkheid over alle patiënten die huisartsgenees- kundige hulp nodig hebben, ook die van de zelfverwijzers die nu bij de SEH aankloppen. Vóór 1 juni nemen de betrokken partijen het besluit of dit plan met uitvoering in deze vorm al dan niet zal worden aanvaard. Wanneer alle partijen groen licht geven, gaat de Acute Zorg Post in de loop van 2006 van start. Het optreden tegen de per manente bewoning van recre atieverblijven verdeelde dins dagavond de gemeenteraad. Een motie van de oppositie (WD, Samenwerking en Van de Vorle) voor een generaal pardon voor alle illegale bewoners, die voor 31 okto ber 2003 hun vakantiehuis betrokken, haalde het niet. Een motie van de coalitie CDA, PvdA en Lokaal Aktief werd wél aangenomen. De drie partijen vinden dat de illegale situatie niet gelegaliseerd moet worden. Permanante bewoning op recre atieterreinen zoals Pare De Witte Vennen is ongewenst. De moge lijkheid die minister Dekker biedt voor het afgeven van per soonsgebonden beschikkingen, vindt het CDA 'een verkeerd sig naal'. "Want dit is een beloning van verkeerd gedrag. De bewo ners hebben bewust een risico genomen", zei Gerda van Stelten. Het CDA vindt wel dat het colle ge een menselijke maat moet hanteren bij de beoordeling en handhaving. "Een ouder echtpaar dat ernstig ziek is, gooi je niet het huis uit", zei Van Stelten. VVD en Samenwerking vinden dat dit moeilijk te controleren valt. "Het is uitermate lastig uit te maken wat permanente bewo ning is", meent John Oosterbeek (WD). "Dit leidt tot marchande ren met de menselijke maat." De WD is dan ook voorstander van het verlenen van persoonsgebon den beschikkingen. "Dat gebeurt ook in Meerlo-Wanssum. En daar hebben ze een heel verstandige burgervader." Ook Ike Busser (Samenwerking) meent dat per manente bewoning heel moeilijk aan te tonen is. "Het is bijna onmogelijk te doen. Want bijna iedereen heeft nog een tweede woning. Handhaving kan wel 50.000 euro kosten. We moeten ons afvragen of het dat wel waardis." Busser vindt dat het voorstel van de oppositie veel meer dui delijkheid schept en de handha ving veel simpeler en vooral goedkoper is. Joost van de Vorle vreest dat er straks met twee maten gemeten wordt. "Dit leidt tot vriendjespo litiek", aldus Van de Vorle die vindt dat de gemeente er zelf schuldig aan is door het altijd te tolereren. Burgemeester Waals zei dat het college de motie van de coalitie overneemt. Er wordt met ingang van 2006 streng gehandhaafd maar met een menselijke maat. Samenwerking en WD vonden dit onverstandig. "Het een zwak tebod omdat het college er jaren lang niets aan gedaan heeft", aldus Busser. Na enkele schorsingen konden de moties uiteindelijk in stem ming worden gebracht. De motie van de oppositie werd met negen tegen vijftien verworpen. Op woensdag 30 maart orga niseerde de LLTB samen met DLG (Dienst Landelijk Gebied) een informatieavond over vrij willige kavelruil in gemeen schapshuis De Gelderkoel in Heide. Het was een geslaagde bijeenkomst. Het streven is een bemiddelaar aan te stellen die in het district Venray Meerlo- Wanssum snel aan de slag kan gaan. Toon Colbers, de kavelruilbege leider van het DLG, gaf een heldere uitleg over de verschillende aspec ten van kavelruil. Met name de emotionele kanten kwamen uitvoe rig aan de orde. Tijdens de pauze was het mogelijk om op gedetail leerde kaarten te bekijken wat de mogelijkheden zijn om percelen te ruilen of anderszins te verbeteren. De aanwezigen pakten meteen al pen en papier om kadastrale gege vens op te schrijven en nadere afspraken te maken. Wethouder Teunissen was ook aanwezig en kreeg de vraag of de gemeente Venray wil meewerken. De wet houder reageerde enthousiast en zegde toe dat initiatieven door de gemeente welwillend beoordeeld zullen worden. Vragen of water schappen en natuurbeheerders wil len deelnemen, kwamen eveneens aan de orde. Dit hangt vooral af van het feit of ze 'winst' zien voor hun beoogde doelen. Omdat er zoveel mogelijk partij en betrokken moeten zijn om vrij willige kavelruil mogelijk te maken, wordt er door de initiatiefnemers gezocht naar een begeleider uit Venray of Meerlo-Wanssum. Deze kan in samenwerking met DLG, LLTB en andere betrokkenen pro jecten stimuleren en initiatieven op gang brengen. De verwachting is dat deze bemiddelaar op korte ter mijn benoemd kan worden. De politie heeft zondagmiddag rond 14.45 uur geassisteerd bij een verkeersongeval met letsel op de Steegerakkerweg in Grubbenvorst. Een 37-jarige motorrijder uit Venray reed op zijn moter over de Steegerakkerweg en kwam uit de richting Baersdonklaan. Door onbekende oorzaak raakte de motor in een slip en belandde in de berm. De motorrijder is ter observatie opgenomen in het zie kenhuis. Woonlasten eigen woning kunnen vaak lager Het oversluiten van een hypotheek kan de maandelijkse woonlasten flink verlagen. Toch zien veel woningbezitters nog op tegen de rompslomp. De Rabobank komt nu met een actie om oversluiten extra gemakkelijk én aan trekkelijk te maken. Een hypotheek oversluiten is eigenlijk niet meer dan overstappen op een nieuwe hypotheek. Veel woningbezitters hebben die stap al genomen. Zij profiteren van de historisch lage hypotheekrente om hun woonlasten aan zienlijk te verlagen. Toch zijn er mensen die wel in aanmerking komen voor een gunstige hypotheek, maar geen actie ondernemen. Om het hen gemak kelijk te maken, komt de Rabobank nu met de Rabo Hypotheek Update. Snel uitsluitsel Iedereen die wil weten of de maandelijkse woonlasten omlaag kunnen, kan de Rabo Hypotheek Update doen op www.rabobank.nl. U beantwoordt enke le eenvoudige vragen en u krijgt meteen uitsluitsel of oversluiten voor u interessant is. U maakt direct online een afspraak voor een adviesgesprek, waarbij een ervaren hypotheekadviseur samen met u uw financiële situatie doorneemt. U ontvangt een berekening waaruit precies blijkt hoeveel u maandelijks bespaart. Kijk op www.rabobank.nl. of bel de Rabolijn voor het maken van een afspraak, 0900-0907 (lokaal tarief). Tot 3 maanden géén rente Snelle beslissers genieten extra voordeel tijdens de actieperiode. Wie vóór 15 mei oversluit, betaalt tot 3 maanden geen rente.* Oversluiten bij de Rabobank brengt weinig administratief gedoe met zich mee. De klantvriendelijke oversluitservice neemt woningbezitters alle zor gen uit handen. Als het nodig is, regelt de bank ook de taxatie en stuurt alle stukken naar de notaris. Een handtekening zetten onder de nieuwe hypo theekakte is voldoende. vraag naar de actievoorwaarden. Toetsing bij BKR te Tiel. Michiel in actie De actiecampagne van de Rabobank brengt Michiel op televisie: de meest partijdige hypotheekadviseur van Nederland. Net als de andere hypothee kadviseurs van de Rabobank kiest Michiel partij voor de klanten van de Rabobank. Als hij die kan helpen aan een hypotheek met lage re maandlasten, dan zal hij dat niet laten. Maar als blijkt dat oversluiten niet voordelig is, dan blijft alles bij hét oude. "Provinciebeleid heel negatief voor ontwikkeling platteland" De dorpen blijven uiterst wantrouwend over het contou- renbeleid van de provincie Limburg. Dat bleek maandag avond tijdens het maandelijkse dorpsradenoverleg waar pro vincieambtenaar R. Huisman te gast was. Eerder lieten statenlid Jan Loonen en de CDA-fractie al een tegengeluid horen. Loonen en het CDA vinden dat het trek ken van contouren rondom dorpen vooral een positieve invloed heeft op de woning bouw in de kleine kernen. Maar de dorpsraden zijn daarvan allerminst overtuigd. Daar kon de uitleg van ambtenaar Huisman ook niets aan veranderen. De provincie wil het bouwen op mooie locaties in het buitengebied aan banden leggen. In Zuid-Limburg bestaan strakke contouren om dorpsker nen al langer. Het vloeit voor uit het POL (Provinciaal Omgevingsplan Limburg). Het POL is aan een herziening toe en nu moeten ook de dorpen in Noord en Midden-Limburg eraan geloven. Terwijl in Zuid-Limburg de teugels juist weer worden losgelaten. Uitgangspunt van het contourenbe- leid is dat binnen de lijnen, door de dorpen als 'krimpkous' betiteld, gewoon gebouwd mag worden. Maar daarbuiten wordt het een stuk lastiger. Een adviescommissie gaat beoordelen of deze bouwplan nen wel zijn toegestaan. Bovendien moeten de bouwers een behoorlijk bedrag storten in een fonds dat dient ter kwaliteitsverbetering van het buitengebied. Ook het college van Venray reag- eede in eerste instantie uiterst negatief. Later nuanceerde wethou der Teunissen de reactie enigszins. De provincie prefereert inbrei- ding boven uitbreiding, legde Huisman uit. "De bescherming van het waardevolle buitengebied is het belangrijkste voordeel van de contouren", verklaarde hij. "Maar we gaan niet alles afgrendelen. We eisen alleen een tegenprestatie voor het bouwen." En dat is vol gens Huisman ook het grote ver schil met de strakke contouren in Zuid-Limburg, die nu weer worden afgeschaft. "Daarbuiten mocht absoluut niet gebouwd worden. Maar dat beleid was te statisch. Nu kunnen we er meer ontwikkeling inleggen. Het zijn daarom verbale contouren die uitgaan van de bestaande bestemming." Na een inspraakperiode zullen provinciale staten in juni een oor deel vellen over de POL-herzie- ning. Ondanks alle nuanceringen en tegengeluiden bleven de dorpsra den op hun standpunt. Dat hebben ze vorige maand in een brief aan het provinciebestuur verwoord. Voorzitter Sieb Nijssen schetste het grootste bezwaar van de Venrayse dorpen. Jarenlang is door stankregelgeving woningbouw onmogelijk geweest. Nu er een ver soepeling is, en er tal van bouw projecten op stapel staan, komt er een nieuwe blokkade. Volgens Nijssen is alléén bouwen binnen de contouren niet of nauwelijks mogelijk. Want de dorpskernen zijn al zo goed als volgebouwd en nog meer 'verstening' gaat ten koste van het groen en de openba re ruimtes. Dorpen die nu eindelijk weer kunnen uitbreiden zullen dit vooral buiten de contouren willen doen. Het nieuwe beleid van de provincie betekent daarom een fikse streep door de rekening. "De dorpen worden opnieuw op slot gezet", zo redeneren de dorpsra den. Theo Zegers (Merselo) schetste dat de dorpen al vijftien jaar bezig zijn woningbouw vlot te trekken. "Nu er eindelijk ruimte is, komt de provincie met dit verhaal. Dit is een hartstikke ongelukkig moment. Het ontmoedigt de initia tieven en levert tal van beperkin gen op. Zoals langere procedures en extra kosten." Het steekt Zegers dat de dorpen eenzijdig worden belast. Want grote kernen als Venray mogen wel onbelemmerd en massaal uitbrei den in het buitengebied zoals in Brabander. Hierbij geldt géén extra financiële last voor natuurcompen satie of een andere kwaliteitsverbe tering zoals bodemsanering of het opkopen van stankcirkels. De vrees is dat woningbouw op de dorpen onevenredig duur wordt waardoor jongeren liever uitwijken naar een grotere plaats. Ook vindt Zegers dat het contou- renbeleid in strijd is met de deregu lering. Er worden weer regels bij gemaakt en er wordt een commissie tussen geschoven. Dit betekent nog langere procedures terwijl de provincie hier juist vanaf wil. Huisman moest dit inderdaad toegeven. Zegers, die zijn verhaal goed had voorbereid, vond dat de regio geheel buitenspel wordt gezet. En 'Maastricht' maakt even uit wat goed is voor de dorpen. "Dit bete kent dat de dorpen nog meer verg rijzen omdat de jeugd geen kans meer krijgt op een woning. We worden weer op slot gezet. Dit is heel negatief voor de ontwikkeling van het platteland. Het provincie beleid werkt averechts." Alle dorpen in de gemeente Venray stellen momenteel een DOP (Dorps Omgevings Programma) op of zijn hiermee al klaar. "Woningbouw is hierin het allerbelangrijkste", zei Martien Derikx (Heide). "Als de contouren er komen dan worden de DOP's afgeschoten." De dorpsraden vinden dat ze dan voor niets zoveel tijd en energie in het opstellen van de DOP's hebben gestoken. "Dit valt toch niet meer uit te leggen", vezuchtte Herman Holtackers (Leunen). Wil Weijers (Merselo) voorziet een toekomst met allemaal 'Franse' dorpjes in het Venrayse. "En daar is niemand mee gebaat. We moeten de dorpen in stand houden en juist inzetten op het verenigingsleven en de maat schappelijke doelen." Huisman wilde niet op de DOP's ingaan. "Want ik kan ze niet. Maar indien ze behoefte aan woning bouw aangeven mét de locaties, dan kunnen de DOP's voor ons een waardevolle onderbouwing zijn. Maar ik kan niets toezeggen." De dagen tussen het overlijden en de uitvaart van paus Johannes Paulus II hangt de Vaticaanse vlag aan de Grot Kerk in Venray half stok. Op donderdagavond (van avond) zal de Twaalf Apostelenklok vijf minuten geluid worden. Vrijdagmorgen (8 april) zal de heilige mis van 09 00 uur in de dagkapel van de Grote Kerk bijzonder tot intentie van de over leden paus worden opgedragen. In de tijd tussen Pasen en Pinksteren is de liturgische kle ding normaal wit van kleur. In de heilige mis van vrijdag zal deze vervangen worden door zwart. Conform de luid- en vlaginstructie die door het bisdom is uitgevaar digd, wordt vrijdag van 09 30 tot 09.45 uur de zwaarste klok geluid en zullen de Nederlandse en Vaticaanse vlag halfstok gehesen worden.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7