Bestemmingsplannen dorpen gedeeltelijk goedgekeurd Bliksembezoek Monty Roberts fruckrun feestdag 'oor mensen met ien beperking Van Peel tot pool Steenuilen op de rode lijst Regionaal team handhaving van start ObenrnteK SCHOUWBURG VENRAY 't Rommelhöfke Oostrum van der putt Advocaten BEDRIJFSONGEVAL? Subsidie voor website Dorpsraden- overleg Forse toename autokraken ragm J EN MAAS Donderdag 31 maart 2005 - Pagina 5 pe provincie heeft voor de i0 bestemmingsplannen [or de kerkdorpen goedkeu- ngsbesluiten genomen die middels in werking zijn treden. Aan enkele onderdelen op per- elsniveau heeft de provincie edkeuring onthouden. Dit treft de bestemmingsplannen n de kerkdorpen 'Ysselsteyn', ■unen' en 'Oostrum'. De gemeente zal voor deze onderde len een nieuw plan opstellen in overleg met betrokkenen en met inachtneming van hetgeen de pro vincie besloten heeft. Voorts zijn er vijf beroepen ingediend bij de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State tegen de bestemmingsplannen 'Ysselsteyn', 'Leunen' en 'Heide'. De laatste stap in het kader van de actualiseringsslag voor de kerk dorpen is hiermee afgerond. De tien bestemmingsplannen zijn binnen het budget en planning afgerond. De bestemmingsplan nen vormen het planologisch-juri- disch kader voor de bebouwing en het gebruik van de binnen de plangebieden gelegen gronden. De tien bestemmingsplannen omvatten in principe de dorpsbe bouwing van de tien kerkdorpen van de gemeente Venray, te weten Castenray, Heide, Leunen, Merselo, Oirlo, Oostram, Smakt, Veulen, Vredepeel en Ysselsteyn. De bestemmingsplannen zijn beheerplannen waarin de bestaande situatie van functie en bebouwing is vastgelegd. Nieuwe ontwikkelingen zijn niet in de plannen meegenomen, onder andere omdat vele dorpen tot voor kort nog op 'slot' zaten. Dat wil zeggen dat er geen woning bouw mogelijk was, vanwege de stankregelgeving. Wel was er een reconstructieplan in de maak, waarin de cumulerende werking van individuele stankcirkels zou komen te vervallen. Vooruit lopend op deze wijzigende stank regelgeving is samen met verte genwoordigers van de dorpsraden gekeken naar nieuwe mogelijke woningbouwlocaties. Later werd dit overleg meer gestructureerd in de vorm van een contactgroep (vertegenwoordigers van de dor pen en gemeente). net >ef- en /en een ran ay: ijze Jer idoo.rt 'aardenfluisteraar' in Nederland Op uitnodiging van Havens «voeders uit Maashees was wereldberoemde paarden- ian Monty Roberts krap vier gen in "Nederland. Havens ■ecteur Joris Kaanen: "Drie ar geleden heb ik hem voor t eerst ontmoet, in Dubai. Ik as zo onder de indruk van manier van werken dat ik cht: deze man moeten we aar Nederland halen." En zo riveerde Roberts vorige eek in Den Bosch. Monty Roberts wordt door len 'paardenfluisteraar' noemd. Omdat hij nooit zijn em zal verheffen bij het trainen neen paard en nooit geweld zal bruiken, heeft hij zelf een beet- een hekel aan deze benaming nwege de film met deze titel. ji zijn boek 'De man die naar rden luistert' waarin hij zijn ivoedmethode voor paarden oin up') uitlegt, werden miljoe- in exemplaren over de hele egenh creld verkocht. Van zijn laatste lek 'From my hand to yours' is middels de 71e druk versche en het indrukwekkende 'Shy iy' rolde ook miljoenen malen er de toonbank. Inmiddels eft hij in twee boeken ook zijn iringen met gaarden gebruikt nieuw licht te werpen op iselijke relaties. In Engeland is :n school gaan werken via zijn bode. PAARDENMENS Monty Roberts is in de Jrste plaats een paardenman die Jzijn jeugd ontdekte dat het ivoeden van een paard niet met iweld hoeft te gaan. 'Join up' mde hij deze methode en dat lètekent eigenlijk niets anders In dat mens en paard elkaar ren begrijpen en respect voor MT Monty Roberts in Den Bosch in de stand van zijn sponsor Havens Veevoeders elkaar hebben, waarbij de mens de rol van de leider van een kudde paarden op zich neemt. Monty Roberts: "Toen ik begon behandelde ik misschien 200 of 300 paarden per jaar, vorig jaar zijn er 200.000 paarden via mijn methode getraind." Dat er altijd mensen en paarden zijn met pro blemen met elkaar verklaart hij uit het feit dat de meeste paardenlief hebbers niet tussen de dieren opgroeien. Ze houden zielsveel van hun paard maar kennen het dier niet echt. "Bovendien", ver telt hij, "herkennen we tegen woordig steeds meer gedragingen als probleem. Zo ontstaat steeds weer behoefte aan opleiding en training en de mensen realiseren zich dat mijn methode ze kan hel pen. Vaak is het ook niet alleen de opvoeding, maar mensen kijken niet naar de omgeving van hun paard. Je moet het in feite eerst makkelijk maken voor de paar den, waar en hoe voelen ze zich prettig." Als simpel voorbeld noemt hij dan de kleine, donkere paardentrailers in Europa waar paarden niet in willen. Zet de ramen open, de deuren, doe het licht aan: het helpt allemaal. Specifieke problemen in Nederland? Nee, vond Roberts, in Europa hebben ze dezelfde rijtra- dities, ze rijden dezelfde discipli nes dus hebben ze ook dezelfde problemen. En die zijn ook alle maal op te lossen, glimlacht hij er achter aan. ENTHOUSIASME In Den Bosch kwamen twee avonden lang vele honderden mensen kijken hoe hij paarden met problemen aanpakte. De firma Havens had 300 klanten uit genodigd, "En ze waren allemaal enthousiast", aldus Joris Kaanen. "Het is ook een hele sympathieke vent en bovendien is hij onver moeibaar. Donderdagavond kwam hij aan, vrijdag was hij de hele dag bij de opbouw, zaterdag vanaf 12 uur moest hij paarden selecteren voor de avondvoorstel ling, die duurde tot ongeveer kwart over twaalf omdat hij nog handtekeningen stond uit te delen." En op zondag herhaalde dit toneel zich. Monty Roberts nam de tijd om met iedereen op de foto te gaan, om mensen nog tips te geven, om boeken te signe ren. De volgende dag vloog hij weer terug naar Califomië, en over acht dagen is hij weer in Denemarken. I Ze staan weer te popelen: de ïiehonderd chauffeurs met rin trucks en de mensen met 0 beperking die een dagje in 1 cabine van de vrachtwa- £ns mogen meerijden door M Noord-Limburgse land. De prlijkse Truckrun Horst en igeving vindt op zondag 3 Iet evenement is uitgegroeid een happening en feestdag 'or de mensen met een beper- IMiNC^ng én voor de truckers zelf. Op van de inschrijving gaven tonen één uur de driehonderd nodigde chauffeurs zich op jor de Truckrun. Wie later èlde, had pech. "Het is jammer t we truckers hebben moeten eurstellen en op de reservelijst eesten plaatsen", weet Jan Poels jt Meerlo, de nieuwe voorzitter an de Truckrun. "Maar driehon- td trucks is voor ons echt het 'xiraum. Daardoor ontstaat een nvooi met een lengte van ruim fkilometer. Het duurt driekwar- *voor de stoet voorbij is." De colonne van blinkende jachtwagens gaat 3 april van op het industrieterrein 'gveld in Horst bij het DistriQ itrum. Vanaf 9.00 uur begint opstellen van de trucks. Dat is et bekijken al waard, togemeester Frissen van Horst to de Maas zal om 12.45 uur het openingswoord verrichten. De jubilerende (115 jaar) fanfare Eendracht uit Meerlo zal het kon vooi muzikaal in beweging zetten. De rit voert de colonne door de gemeente Horst aan de Maas, de gemeente Meerlo-Wanssum en door twee kerkdorpen van de gemeente Venray, namelijk Oirlo en Castenray. Het idee van Truckrun Horst en omgeving werd geboren in Zuid- Limburg. Daar maakte ^en aantal bestuursleden kennis met het fes tijn Truckrun. Dat moet in Noord- Limburg ook mogelijk zijn, spra ken ze af. En het bleek inderdaad mogelijk te zijn. Dit jaar vindt de zesde editie plaats" en is de Truckrun populairder dan ooit. Om de Truckrun in goede banen te leiden, kan de organisa tie dit jaar rekenen op de mede werking van een tachtigtal motor rijders. Zij hebben een instructieavond gevolgd voor ver keersregelaar, verzorgd door de politie, De motorrijders zijn voorzien van een oranje hesje met het opschrift 'verkeersregelaar', gesponsord door de Ronde Tafel Venray-Horst. De Ronde Tafel is een club van ondernemers die behalve zakelijke contacten onderhouden, ook iets willen betekenen voor de gemeenschap. Ieder jaar organiseren ze een seminar met gastsprekers. Tijdens dit seminar wordt er geld in geza meld voor een aantal goede doe len. Het Rode Kruis zal helpen bij het in- en uitstappen van deelne mers die niet zelfstandig in de hoge cabines van de vrachtauto kunnen komen. Ook De Peelkabouters uit Horst zijn ieder jaar bereid om hand en spandien sten te verrichten. Dit jaar zal voor het eerst de levensgrote mas cotte Wijsneus op Truckrun aan wezig zijn. Na afloop zorgt de Boem Box Band voor de muzikale omlijsting. Deze band wordt gevormd door mensen met een beperking. Zij repeteren elke week als een echt orkest. Voor de kinderen is er verder nog een springkussen. Iedereen is van harte welkom om de chauffeurs en hun bijrij ders te komen uitzwaaien of te begroeten langs de route. Mensen langs de route worden vriendelij ke verzocht om de vlag uit te han gen op deze bijzondere dag of een mooi spandoek met een begroe ting erop te vervaardigen. Meer informatie: www.Truckrun.nl Het gaat landelijk gezien niet echt goed met de steenuiL Vandaar dat er ruim een jaar geleden een soortbescher- mingsplan is opgesteld zoals dat enkele jaren geleden ook al voor de kerkuil gebeurde. Alle in Nederland voorkomen de uilen staan inmiddels op de rode lijst van de Vogelbescherming Nederland en het Wereld Natuurfonds. Het doel van dit plan is om een inventarisatie uit te voeren en de nestgelegenheid voor de steenuil weer op een acceptabel niveau te brengen. Met name het prachtige Maasheggengebied was voorheen een van de drukstbevolkte bioto pen van de steenuil. Echter door meerdere redenen is de populatie daar de laatste jaren sterk achter uit gelopen.Wilgen werden niet meer geknot of werden verwij- In peuterspeelzaal 't Rommelhöfke aan de Valkenkampstraat in Oostrum vindt op zaterdag 9 april van 9-30 tot 10.30 uur de inschrij ving van peuters plaats. Uitsluitend kinderen die tussen 1 juli 2003 en 1 juli 2004 geboren zijn, kunnen worden ingeschreven. Na indeling van de Oostrumse peuters zullen de open plaatsen in de groepen worden ingevuld door peuters van buiten Oostrum. Het inschrijfgeld van zeven euro dient direct bij de inschrijving betaald te worden. Om de ouderbijdrage vast te kunnen stellen, dient men zijn jaaropgave over 2004 aan de penningmeester ter inzage te overleggen. Het gaat hierbij om het gezamenlijk inkomen. Indien men dit niet wenst, wordt men automatisch in de hoogste tariefgroep geplaatst. Peuters kunnen vanaf hun tweede verjaardag terecht bij 't Rommelhöfke. Informatie voorstellingen en bestellen van theaterkaarten www.schouwburgvenray.nl derd etc. Dankzij de inzet van meerdere werkgroepen is o.a. door het plaatsen van broedkas- ten, het aantal steenuilen in het gebied rond de Maas weer aan het toenemen. Tijdens een bij eenkomst in Geysteren hebben de steenuilenwerkgroepen van Zuidoost-Brabant en Noord- Limburg, die hun gegevens afstaan aan de provincie of SOVON, afspraken gemaakt. Deze bijeenkomst werd georgani seerd om zaken af te stemmen zoals onder andere: rapportage en gebiedsindeling. 24 vertegen woordigers van zes vogelwerk groepen, de provinciaal coördina tor van Limburg, Theo Custers, de regiocoördinator Jo op het Veld en Jan Kluskens van het IKL hebben aan de aanwezige vrijwil ligers duidelijk gemaakt wat er verlangd wordt. Via het IKL wor den aan de Limburgse werkgroe pen gratis broedkasten geleverd voor de steenuil, die door de des betreffende werkgroepen in hun gebied gehangen zullen worden. Vogelwacht de Maasheggen bewerkt de noordelijke Brabantse zijde van de kop van Noord- Limburg, o.a. Westerbeek, Overloon, Maashees tot aan Gassel, Beers etc. Contactpersoon is Leo Daanen, telefoon 0485-362161. Vogelwerkgroep Maas en Peel bewerkt de gemeente Venray plus de kerkdorpen Geysteren, Wanssum en Blitterswijck; van de Brabantse grens tot aan de Maas. Contactpersoon is Rob Deenen, telefoon 0478 581224. Bij de gebiedsindeling bleek dat nagenoeg de hele kop van Noord- Limburg bewerkt wordt, alleen in de regio rond de plaat sen Tienray, Melderslo, Meerlo en Swolgen zijn nog geen concrete activiteiten. Voor dit gebied zoe ken ze dan ook nog mensen die dit werk willen doen. Iedereen is welkom. Contactpersoon is Rob Deenen, telefoon 0478 581224. PEEL EN MAAS een abonnement waard De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek verteilen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl Vanaf 1 april werken de handhavers van de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo- Wanssum, Sevenum en Venray samen in één gemeenschappe lijk team handhaving. Hiermee willen de partnergemeenten de versnippering van de handha ving en de kwetsbaarheid van de bestaande formatie tegen gaan. Door de schaalvergroting is het ook mogelijk om meer specifieke deskundigheid te organiseren en efficiënter te werken. Het zogenaamde tTeam Handhaving' met ruim 21 mede werkers is ondergebracht bij de centrumgemeente Venray. Op 1 april gaan de medewerkers van de partnergemeenten over in dienst van Venray. Vanuit Venray houdt het team in alle vier de gemeenten toezicht op de naleving van de regelgeving op het terrein van ruimtelijke ordening, bouwen en wonen, milieu, brandveiligheid, APV en bijzondere wetten. Eind 2004 hebben de gemeentebesturen van Horst aan de Maas, Meerlo - Wanssum, Sevenum en Venray hiertoe besloten. De vier betrokken gemeenten blijven wel apart verantwoordelijk voor het eigen handhavingsbeleid. De gemeenten bepalen dus apart aan welke handhavingsactiviteiten zij prioriteit geven. Ook in de uit voering van dit handhavingsbeleid wordt optimaal rekening gehouden met de lokale omstandigheden. De deelnemende gemeenten hebben onderling afspraken gemaakt over de mate en wijze van uitvoering van het handhavingsbeleid op het terrein van ruimtelijke ordening, bouwen en wonen, milieu, brand veiligheid en de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Inmiddels trekt de samenwerking de aandacht van de landelijke over heid. Het samenwerkingsverband handhaving van Horst aan de Maas, Meerlo - Wanssum, Sevenum en Venray is recent door het Ministerie van VROM aangemerkt als landelijk voorbeeldproject. Voor de inwoners van Venray blijven de veranderingen beperkt tot de voormelde verbetering van de dienstverlening. Voor de inwo ners van Horst aan de Maas, Meerlo - Wanssum, Sevenum zijn er boven dien wijzigingen in de bereikbaar heid van de handhavingsorganisa- tie. Alle telefonische contacten lopen voortaan via het algemene nummer van de gemeente Venray 0478 - 52 33 33. Buiten kantooru ren kan men in spoedeisende gevallen contact opnemen met de politie, onder nummer 0900 - 8844. Schriftelijke correspondentie over handhaving kan voortaan wor den gericht aande gemeente Venray, ter attentie van het Team Handhaving, Postbus 500,5800 AM Venray. De gemeente Venray stelt uit het reguliere budget stimulering jeugd- en jongerenactiviteiten 2000 euro beschikbaar voor de ontwikkeling van een website door en voor jongeren. Daarnaast stelt het college van B en W voor om 500 euro uit te trekken voor het organiseren van een cursus breakdance door en voor jonge ren. De gemeente Venray heeft de provincie Limburg inmiddels ver zocht om in het kader van het project 'Zangjeugd is geen Hangjeugd' eenzelfde bedrag van 2500 euro voor deze twee activi teiten te subidiëren. De Stichting Dorpsraden- overleg Venray houdt op maan dag 4 april vanaf 20.00 uur een vergadering in gemeenschapshuis Gelderkoel aan de Heidseweg 72 in Heide. Op de agenda staan onder meer de plaatsing van ondergrondse glascontainers en de ontwerpherziening POL onder delen Contourenbeleid. Het aantal auto-inbraken is vorig jaar in het politiedistrict Venray met bijna 20 procent spectaculair gestegen. In 2004 vonden 1502 autokraken plaats. Dat waren er een jaar eerder nog 1264. Daarmee overtrof het aantal autokraken de diefstal van fietsen en werd het, na het plegen van vernie lingen, de meest voorkomen de criminaliteit. Opvallend is verder in de jaarra- portage van de politie dat het aan tal woninginbraken juist met 15 procent daalde. In 2003 vonden er in het district Venray, het gebied van Sevenum tot Mook, nog 433 inbraken plaats. Vorig jaar werden 369 woninginbraken bij de politie gemeld die veertien inbrekers wist aan te houden. Het totaal aantal misdrijven blijft stabiel: 7383 ten opzichte van 7415. De meeste voorkomen de misdrijven zijn vernielingen (1502), autokraken (1166) en fiet sendiefstal (1106). De opheldering van delicten is toegenomen tot 20 procent. Vorig jaar werden 1.433 misdrijven door de politie opgeiost. Dat waren er in 2003 nog 938. Het aantal verdachten dat wordt over gedragen aan het Openbaar Ministerie neemt al enkele jaren op rij flink toe. In 1998 ging het nog om 600 verdachten. Van 800 in 2001, naar 950 in 2003, kwam het aantal verdachten vorig jaar boven de duizend uit (1.100). In 2004 werden 243 jeugdige verdachten naar het Halt-bureau doorverwezen. Het aantal ver keersdoden daalde van veertien naar negen. Het aantal ziekenhuis gewonden bij verkeersongevallen nam eveneens behoorlijk af: van 121 naar 91. Eigen werk van schrijvers en dichters uit de regio Schrijvers en dichters uit de regio dragen op zondag 10 april voor uit eigen werk in het Theehuis in het Venrayse Odapark. Voor de derde keer in successie treden de leden van de Proza- en Poëziekring van Literair Café Venray-regio met een eigen programma voor het voetlicht. Voor het programma Van Peel tot pool hebben zij zich laten inspire ren door de natuur. Hun optreden wordt gecombineerd met de ver toning van natuurbeelden die zijn gemaakt door Gé Hoppenreijs en Marcel Seykens. Aanvang 11.30 uur. Entree 5 euro, donateurs betalen 4 euro. "De natuur is veel beschreven en bezongen in romans en gedich ten. En juist in deze tijd, waarin oorspronkelijke natuur in onze omgeving niet meer bestaat", aldus André Leijssen, voorzitter van de Proza- en Poëziekring. "Een romantisch terugverlangen naar wat ooit is geweest, maar misschien nooit bestaan heeft. Want de werkelijkheid is mis schien toch anders dan al die mooie beschrijvingen." Of zoals de dichter J.C. Bloem het heeft verwoord: Natuur is voor tevredenen of legen. En dan: wat is natuur nog in dit land? Een stukje bos, ter grootte van een krant, Een heuvel met wat villaatjes ertegen. De leden van de schrijfkring hebben hun eigen interpretatie aan het thema gegeven: de natuur in huiselijke kring, weidse land schappen en vergezichten, de fas cinatie van een vallend blad. Overweldigende natuurkrachten die het leven vernietigen. De lief de in een weiland: het verlangen van een koe. De wind, de zon, het water, de seizoenen... De natuur is als inspiratiebron onuitputte lijk. De teksten en gedichten wor den afgewisseld met én onder steund door toepasselijke natuur beelden. De filmbeelden zijn tijdens een reis door Noorwegen gemaakt door Venraynaar Gé Hoppenreijs. De foto's en dia's zijn, veelal dicht bij huis, gemaakt door de eveneens uit Venray afkomstige Marcel Seykens. De Proza- en Poëziekring van het Literair Café Venray-regio, ook wel de Schrijfkring genoemd, bestaat in een wisselende samen stelling uit (doorgaans) twaalf tot vijftien amateurschrijvers en - dichters. Ze bespreken onder meer eikaars werk. Tijdens de bij eenkomst in het Theehuis presen teren negen van hen hun eigen gedichten en verhalen. Dat zijn Truus Breukers, Ton van Gestel, Marcel Seykens (Venray), Piet Geurts, Petra van den Munckhof- Frenken (Horst), Ans van Kessel (Stevensbeek), Joost Schoenmakers (Well), Cecile Spinnewijn (Wanssum) en Mientje Wever (Boxmeer). Charles van den Berg (Venray) verzorgt met het voordragen van streekgedichten de opening en afsluiting van het programma. Ad Haans zorgt tijdens deze schrijversochtend op zijn beken de, geheel eigen wijze voor de muziek. De Venrayse musicus zorgt altijd voor de muzikale omlijsting van de programma's van het Literair Café en regelma tig, zoals tijdens deze bijeen komst, ook in eigen persoon. AkJKOCKEM Lentekriebels? Geen mooier moment om uw tuin eens in het zonnetje te zetten. Op zaterdag 9 en zondag 10 april krijgt u volop gelegenheid om te ervaren hoe eigentijdse en exclusieve meubelen uw tuinbeleving versterken. Ook maakt u uitgebreid kennis met tuin- machines van de firma Koeken die het werken in uw tuin tot kinderspel maken. Een kookdemonstratie op de Gardenkitchen maakt uw bezoek compleet. Graag tot ziensl 9 april 10.00 - 17.00 uur s «1 van mieblo p' iQ april 11.00 16.00 uur Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493 314593

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5